Spomin

Nina Grilc in Tereza Poljanič priredili unikatni joga vikend z Jimmyjem Wheelerjem
25. 11. 2024 18.43
Nina Grilc, ki je 23. novembra obeležila tretjo obletnico smrti moža, slovenskega profesionalnega deskarja na snegu Marka Grilca, in televizijska voditeljica Tereza Poljanič sta v prestolnici gostili Jimmyja Wheelerja, priznanega ameriškega učitelja joge in priredili unikatni joga vikend v Ljubljani. "Marko je imel rad jogo, še posebej, kadar so se pojavila stresna in fizično zahtevna obdobja, tako da se mi je zdela kombinacija joge, skupnosti in uravnovešene hrane enkratna kombinacija," je o dogodku za naš portal povedala Nina.

Pogubljen ameriški bombnik v objemu slovenskih gora
24. 11. 2024 09.53
Suh sneg je škripal pod nogami, na lase in brado so se lepili beli kristali, ko je začela četica pohodnikov v mrzlem novembrskem jutru gaziti proti dolini Tamarja. "Tisti dan so bili tam gor prav taki pogoji," eden izmed rateških gorskih reševalcev pokaže visoko pod mogočen dvatisočak. Pod Kotovim sedlom pod Jalovcem je pred natanko 80 leti strmoglavil ameriški vojaški bombnik B-24G Liberator. Nosil je devet članov posadke zavezniških letalcev, za nekatere izmed njih pa je bil polet nad slovenskimi gorami tudi njihov zadnji.

Študentje mirno protestirali, iz avtomobilov pritekli nasilneži in jih napadli
23. 11. 2024 11.25
V spomin žrtvam v nesreči v Novem Sadu je včeraj Srbija za 15 minut umolknila. A miroljubni protest je izzval reakcijo izgrednikov. Iz Beograda tako poročajo o incidentu, ki se je zgodil pred Fakulteto dramskih umetnosti. Med tem ko je množica zbranih molčala, je iz avtomobilov izstopilo več nasilnežev, ki so jih napadli. Žrtve so bili profesorji in študentje fakultete, eden izmed študentov je bil celo poškodovan. Z napadenim študentom smo tudi govorili, opisal je, kaj se je dogajalo.

Dan Rudolfa Maistra: 'Njegova zapuščina je danes še pomembnejša'
23. 11. 2024 07.24
Praznujemo državni praznik, dan Rudolfa Maistra, v spomin na 23. november 1918, ko je general Maister s svojo vojsko razorožil nemško varnostno stražo ter prevzel vojaško oblast v Mariboru. "Z neizmerno ljubeznijo do domovine ter vizijo enotne in ozemeljsko celovite države je s svojimi borci trajno zaznamoval obstoj našega naroda," je ob tem zapisala predsednica države Nataša Pirc Musar. Premier Golob pa: "V današnjem svetu negotovosti in konfliktov je njegova zapuščina še toliko pomembnejša, saj se Maistrove vrednote ne zdijo več tako samoumevne."

Tatjana Gajanović: Projekt s Senidah je bil eden najboljših projektov
22. 11. 2024 06.00
V najnovejši epizodi spletne oddaje POPIN: Slovenija ima zvezde smo tokrat gostili finalistko lanske sezone, Tatjano Gajanović. Plesalko, ki se je v najstniških letih iz Srbije preselila v Slovenijo in na odru Talentov brez besed pustila vse naše žirante. Njen posebni plesni slog je navdušil in prav zaradi svoje drugačnosti je lani izstopala ter se tako vtisnila v spomin vsem gledalcem in oboževalcem šova. Po Talentih je njena kariera zacvetela in je letos sodelovala tudi z eno in edino Senidah.

Kira osvojila zlati gumb, največje uspehe pa še pričakuje
20. 11. 2024 10.30
Kira Štruc - Jurički, 18-letna pevka iz Slovenskih Konjic, je s svojo avdicijsko točko na odru Slovenija ima talent osvojila srca občinstva in žirantov ter prejela zlati gumb, ki ji je odprl vrata v polfinale. Čeprav je skromno dejala, da upa, da bo na odru predvsem uživala, je z močnim glasom in prepričljivo interpretacijo ustvarila trenutek, ki se bo za vedno vtisnil v spomin. Zdaj jo od finala loči le še polfinalni nastop.

Pogačarju in Žigartovi pričakovano naziva najboljših kolesarjev
18. 11. 2024 20.48
Tadej Pogačar in Urška Žigart sta bila na Večeru zvezd, prireditvi Kolesarske zveze Slovenije (KZS) ob koncu sezone 2024, pričakovano izbrana za najboljša slovenska cestna kolesarja sezone. V gorskem kolesarstvu je nagrada prav tako pričakovano pripadla predstavnici v spustu Moniki Hrastnik.

V Bihaću del pokopališča namenili preminulim migrantom
17. 11. 2024 21.55
V Bihaću na severozahodu Bosne in Hercegovine so del pokopališča namenili migrantom, ki so tam preminuli med potjo proti Evropski uniji. Odprtje urejenega dela pokopališča je potekalo v soboto, projekt pa so lokalne oblasti izvedle s pomočjo avstrijske nevladne organizacije SOS Balkan Route.

Umrla je še ena žrtev grozljive nesreče na železniški postaji v Novem Sadu
17. 11. 2024 21.35
Po tem, ko se je 1. novembra zrušil nadstrešek železniške postaje v Novem Sadu, se je 16 dni kasneje seznam smrtnih žrtev povečal še za eno ime. Ena od treh huje poškodovanih oseb se je namreč pridružila štirinajsterici ter tako postala 15. smrtna žrtev tragedije, ki je v črnino zavila celotno Srbijo ter z ministrskega stolčka že odnesla Gorana Vesića.

Čas, zamrznjen v tragediji: kazalci bi za vedno kazali 11.52
17. 11. 2024 15.25
V Novem Sadu poteka nova protestna akcija pri železniški postaji, kjer se je 1. novembra zgodila tragedija. Okoli 200 ljudi je že blokiralo križišče, shod z govorci pa bo predvidoma trajal do 18. ure. Protestniki, med katerimi je videti tudi člane opozicije, od vladajočih terjajo odgovornost za tragedijo. Poudarjajo, da se bo Miloš Vučević v zgodovino zapisal kot premier, v mandatu katerega je umrlo 14 oseb. Združenje državljanov je medtem podalo peticijo, da bi uro na železniški postaji zamrznili na tragičnih številkah 11.52.

Zgodbe tistega dne
17. 11. 2024 08.23
Tistega dne, ko so prometne nesreče ustavile ali za vedno spremenile življenja žrtev. V zadnjih 32 letih je v Sloveniji v prometnih nesrečah umrlo skoraj 8000 ljudi, več kot 300.000 se jih je poškodovalo. Ob svetovnem dnevu spomina na žrtve prometnih nesreč v Zavodu Varna pot izpostavljajo, da ima vsaka žrtev svojo zgodbo tega dne, ki jo njeni svojci, prijatelji in znanci nosijo v svojem spominu.

Premiera predstave V iskanju izgubljenega jezika navdušila v Novi Gorici
15. 11. 2024 21.21
Na velikem odru novogoriškega gledališča SNG je v četrtek potekala premiera predstave V iskanju izgubljenega jezika, drugega dela trilogije Nezmožni umreti, Gorana Vojnovića. Zgodba govori o bratih, ki sta več desetletij živela ločeno življenje, eden v Italiji kot fašist, drugi v Jugoslaviji kot partijski sekretar. Ko prvega zadene možganska kap, začnemo spoznavati plasti posameznikove bolečine, ki jo nosijo s seboj v prihodnost.

14 minut za 14 življenj: Novi Sad, mesto, ki je obstalo
15. 11. 2024 19.19
Novosadčani so 14 dni po tragediji, ki je na tamkajšnji železniški postaji vzela 14 življenj, za 14 minut ustavili življenje v mestu. Ob 11.52 je Novi Sad obstal. Ustavil se je promet, ljudje so se prikovali na mesto, na katerem so se znašli v tistem trenutku. V zrak je poletelo 14 črnih balonov. Oblastnikom s predsednikom Aleksandrom Vučićem na čelu so sporočili, da še vedno terjajo prevzem odgovornosti za zrušenje nadstreška, ki je vzel toliko življenj.

'Razsežnost tragedije občutimo šele, ko številke dobijo imena in obraze'
14. 11. 2024 21.49
Zavod Varna pot je ob osrednjem spomeniku žrtvam prometnih nesreč na ljubljanskih Žalah zaznamoval svetovni dan spomina na žrtve prometnih nesreč. Predstavniki zavoda, policije, ministrstva za infrastrukturo in verskih skupnosti so poudarili pomen zavedanja, previdnosti in osebne odgovornosti v prometu za vse.

Ne le v Gorici, Mussolini še vedno tudi častni meščan Trsta
13. 11. 2024 17.24
Fašistični diktator Benito Mussolini ostaja častni meščan italijanske Gorice. Ponedeljkova odločitev goriškega občinskega sveta prah dviguje tudi v Sloveniji. Po tem, ko je kritiko sosedi že v torek namenilo ministrstvo za kulturo, so se zdaj odzvali tudi v Gibanju Svoboda in Mladem forumu Vrtnica, odločitev pa je obsodil tudi evroposlanec Matjaž Nemec. "Goriški župan se mora opravičiti in zagotoviti, da se Mussoliniju naziv častnega meščana nepreklicno odvzame," je dejal ter poudaril, da na Goriškem in v Evropski uniji ni prostora za poveličevanje fašizma in nacizma.

Truplo ameriške turistke našli v kovčku sredi gozda, Irec priznal krivdo
12. 11. 2024 05.59
Na Madžarskem se je zgodil srhljiv zločin. V okolici Blatnega jezera so našli truplo pogrešane 31-letne ameriške turistke, ki ga je tam v kovčku odvrgel irski državljan. Moškega so po zločinu izsledili s pomočjo nadzornih kamer, 37-letnik pa je dejanje priznal, a obenem zatrdil, da je šlo za nesrečo med intimnim srečanjem. Spoznala sta se v nočnem klubu v Budimpešti. "Še vedno skušam razumeti, kaj se je zgodilo. Nisem prepričan, da kadarkoli bom," pa je dejal oče Američanke, ki je skupaj z njeno mamo odpotoval na Madžarsko. Nameravala sta pomagati pri iskanju hčerke, a sta na poti izvedela, da ni več živa.

Prvič po drugi svetovni vojni na slovesnosti v Parizu tudi britanski premier
11. 11. 2024 11.47
11. november je v svetu znan tudi kot 'dan premirja' v spomin na premirje, podpisano med zavezniki prve svetovne vojne in Nemčijo v Compiegnu v Franciji leta 1918. In spominskih slovesnosti se letos udeležuje tudi britanski premier Keir Starmer, s čimer je postal prvi britanski voditelj, ki se je po drugi svetovni vojni udeležil slovesnosti v francoski prestolnici.

'Do njih se vedem kot do ljudi, zato se mi odprejo'
09. 11. 2024 14.53
Novinarstvo je nikoli ni zanimalo, zaradi disleksije ni marala brati knjig, na fakulteto so jo silili starši, sprejeta pa je bila samo zaradi italijanščine, ki jo je izbrala za nosilni predmet. Na razgovor za službo je prišla v obrabljenih, raztrganih kavbojkah in še danes ne ve, kako ji je – kljub slabemu pravopisu – uspelo dobiti študentsko delo pri časopisni hiši Dnevnik. Najprej je pisala o kulturi, nato so uredniki ocenili, da bi ji morda bolj ležala črna kronika. In kako prav so imeli.

Nova lastnica vile Matthewa Perryja bo spoštovala življenje prejšnjega lastnika
11. 11. 2024 08.59
Skoraj leto dni po smrti Matthewa Perryja, ki je umrl 28. oktobra 2023, je njegov dom v Los Angelesu, kjer so ga neodzivnega našli v masažni kadi, dobil novo lastnico. Kot so poročali ameriški mediji, so vilo prodali za nekaj manj kot osem milijonov evrov, nepremičnino, ki ima štiri spalnice in štiri kopalnice, pa je kupila filmska producentka in podjetnica Anita Verma-Lallian.

Trumpov triumf, blato v Valencii, novembrska megla in množični protesti
10. 11. 2024 18.33
Kateri prizor se vam je prvi teden novembra najbolj vtisnil v spomin? Morda znamenita fotografija, na kateri se po zmagi na volitvah objemata in poljubljata Donald in Melania Trump? Ali pa pretresljivi prizori posledic poplav v Valencii, kjer se še vedno borijo z debelimi plastmi mulja? Teden so zaznamovali tudi številni protesti. V Ljubljano pa se je z novembrom vrnila gosta megla.

Nov spominek za turiste: pločevinka z italijanskim zrakom
05. 11. 2024 07.30
Lani je idilično jezero Como obiskalo več kot pet milijonov ljudi. Italijanska agencija se je ob visokih številkah odločila, da bodo turistom skušali prodati – zrak. Dobesedno. Oblikovali so lične 400-mililitrske pločevinke s '100-odstotnim avtentičnim zrakom'. Cena? Slabih 10 evrov.

66-letnik, ki je za las ušel smrti: Ta dan bom slavil rojstni dan
04. 11. 2024 09.44
"Rojstni dan sem imel včeraj, a verjemite, da ga bom praznoval na dan, ko sem preživel nesrečo," je hvaležen 66-letni Milimir Daničić iz Kaća, ki je v petek malo pred poldnevom stal pod betonsko konstrukcijo ob vhodu železniške postaje v Novem Sadu. Pogovarjal se je s prijateljem in se po naključju premaknil, nekaj trenutkov pozneje pa se je nadstrešek iz za zdaj še neznanega razloga zrušil in pod seboj pokopal 14 ljudi.

'Pri takšni stopnji poškodb ni možnosti za preživetje'
03. 11. 2024 06.59
Po valu žalosti v Srbiji, ki je sledil zrušenju nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu, vse bolj sledi val jeze. Kritiki so prepričani, da vlada cenzurira poročanje o tragediji, pristojni pa naj bi počeli vse, da resnica nikoli ne pride na dan, saj na bi bili za tragedijo soodgovorni.

'Poskušala je priti do otroka, kričala je in jokala. Srce se mi je lomilo'
02. 11. 2024 07.00
Petek, 1. novembra, okoli 11.50. Čas, ki bo v srbski zgodovini ostal zapisan s črnimi črkami. 14 ljudi je umrlo, ko se je na novosadski železniški postaji zrušil stari del nadstreška. Odgovora na vprašanje – zakaj – (še) ni. In medtem ko je Srbija zavita v črnino, v spomin na žrtve na ulicah prižigajo svečke, pa prihaja tudi vedno več pričevanj o tragediji. "Videl sem žensko, ki je otroka pustila na klopci pod nadstreškom, sama pa je stopila do okenca kupiti vozovnico. Nato je nadstrešek treščil proti tlom," je dejala ena od prič nesreče.

Veverička Peanuta odvzeli lastniku in ga evtanazirali
02. 11. 2024 16.19
Peanut oziroma "arašid", veveriček, ki je zaslovela zaradi številnih zvestih sledilcev na družbenem omrežju Instagram, je bila evtanazirana. Državni oddelek za varstvo okolja je namreč prišel na dom veveričkinega lastnika in jo odvzel, ker naj bi prebivala v "potencialno nevarnem okolju".

Kasnejši začetek pouka, boljši učni uspeh
02. 11. 2024 16.30
Osem od desetih mladostnikov je neprespanih, kažejo raziskave. Zaradi zamika cirkadiane, notranje biološke ure, se v puberteti zamakne izločanje melatonina, hormona spanja, zato zvečer težko zaspijo, zjutraj se pa še težje zbudijo. "Vstajanje mladostnika ob 7. uri je kot vstajanje odraslega ob 4. uri," opozarja doktorica Barbara Gnidovec Stražišar, specialistka otroške nevrologije in pediatrije, ki se že več kot 20 let ukvarja s proučevanjem spanja pri otrocih in mladostnikih.

Med okupacijo so ga zgradile roke nacistov, zdaj ga bodo porušili
02. 11. 2024 15.05
Beograjske oblasti so se odločile, da bodo po več desetletjih porušile spomin na nacistično okupacijo srbske prestolnice in enega redkih mostov v osrednjem delu srbske prestolnice, ki omogoča promet prek reke Save. Kar pa močno skrbi več sto domačinov, ki so se v preteklih mesecih večkrat zbrali ob starem savskem mostu in glasno izražali svoje nasprotovanje porušitvi prehoda, ki so ga leta 1942 zgradile nacistične sile.

Ne pozabite na najpomembnejše: pomislite na najbližje, ki jih ni več med nami
31. 10. 2024 07.19
Metlice, grabljice, motike in kilogrami peska ... kaj je obvezna oprema za boj proti ovijalkam in mahu, ki jo moramo pred 1. novembrom s seboj vzeti na pokopališče? Preverili smo skupaj z upokojenko Marijo, ki zadnje počivališče svojega Dušana redno obiskuje. Na največjem slovenskem pokopališču se je sicer že dneve pred dnevom mrtvih trlo tistih, ki se preminulih radi spominjajo na drugačen način. Na ljubljanskih Žalah so zaradi gneče promet usmerjali redarji, obiskovalce pa so naokoli prevažali trije Kavalirji. A ob vseh spiskih, kaj postoriti, cestnih zastojih in gneči ne pozabimo na najpomembnejše: lahko se za trenutek ustavimo in spomnimo svojih najbližjih, ki jih ni več med nami.

Ob dnevu reformacije: 'Slovenci smo narod izjemnih posameznikov'
31. 10. 2024 07.09
V Sloveniji je 31. oktober dan reformacije, praznik in dela prost dan, ki obuja spomin na versko, družbeno-politično in kulturno gibanje v 16. stoletju. Slovenci hkrati obeležujemo rojstvo slovenskega knjižnega jezika. Osrednja državna proslava je bila v sredo zvečer v Cankarjevem domu, danes pa bodo po evangeličanskih cerkvah bogoslužja. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je ob dnevu reformacije v svoji poslanici zapisala, da je reformacija na Slovenskem pomembna predvsem zato, ker je omogočila začetek širjenja znanja med ljudmi.

'Reformacija je v slovenski prostor prinesla temelje za slovensko jezikovno osamosvojitev'
31. 10. 2024 06.41
"Danes se spominjamo vseh tistih, ki so s pogumom in vizijo utirali pot naši jezikovni in kulturni dediščini. Reformacija je bila začetek dolgega procesa, ki nas je kot narod oblikoval v to, kar smo danes – odprta, učeča, samozavestna in raznolika družba," je dejala predsednica republike Nataša Pirc Musar v poslanici.