Srečko Šestan

Močno prizadeta Goriška: ponekod poškodovana tudi protitočna zaščita

25. 07. 2023 06.29

Zaradi neurja je bila tokrat močno prizadeta Severna Primorska. Na območju Goriških Brd, Vipavske doline in Krasa so neurja poškodovala skoraj vse kmetijske kulture, ponekod v celoti. Poškodovani so tudi kmetijski objekti in mehanizacija. Na območju Čepovanskega dola sta ponedeljkovo neurje s točo in današnji hud vetrolom močno poškodovala tamkajšnje stavbe, na nekaterih cestah na tem območju je še vedno oviran promet. Po besedah pristojnih v naselju Čepovan ni hiše, ki bi ostala nepoškodovana.

Odstranili mehanska vžigalnika in onesposobili bombo, sledi njeno uničenje

23. 07. 2023 07.00

Slabo uro po začetku onesposobitve letalske bombe, ki so jo začeli ob 10. uri, se je v Novi Gorici znova oglasila sirena, ki je naznanjala konec intervencije. Onesposobitev 250-kilogramske bombe iz 2. svetovne vojne je bila uspešna že v prvi fazi. Bombo bodo prepeljali na Trnovsko planoto, kjer jo bodo skladiščili do tri mesece, v tem času pa jo bodo tudi dokončno uničili.

Apel poveljnika CZ: Ne izpostavljajte sebe in drugih nevarnostim!

20. 07. 2023 09.32

Medtem ko meteorologi opozarjajo, da bo ekstremnih vremenskih dogodkov vedno več, nanje pa se bo treba navaditi in se jim prilagoditi, pa je skrb vzbujajoče predvsem to, kako kljub številnim jasnim opozorilom pristojnih, da so razmere nevarne za dejavnosti na prostem, ljudje teh še vedno ne upoštevajo in tvegajo svoja življenja ter življenja vseh, ki jim hitijo na pomoč.

Veter odkrival strehe in podiral drevesa, ponekod prekinil oskrbo z elektriko

18. 07. 2023 19.56

Hudo neurje, ki je prišlo iz severozahoda, se je premaknilo čez Slovenijo, pri tem pa povzročilo nemalo težav. Predvsem je bil težaven močan veter, ki je odkril več streh, podiral drevesa in odnašal material, ponekod pa je bila prekinjena tudi oskrba z elektriko. Po podatkih Uprave za zaščito in reševanje so bili v večjem delu Slovenije na delu reševalne službe in gasilci. Hladna fronta z nalivi, močnim vetrom in točo bo Slovenijo prešla tudi v sredo.

Medved v Cerknem obljubil hitro pomoč, vključili bodo tudi vojsko

15. 07. 2023 13.02

Državni sekretar na ministrstvu za obrambo Rudi Medved se je mudil na Cerkljanskem, kjer si je ogledal škodo po četrtkovem neurju. Ob tem je zagotovil čimprejšnjo pomoč države. Ta bo najprej pokrila stroške intervencij. Beseda je tekla tudi o sanaciji poškodovane Bolnice Franja, kjer se bo v sanacijo interventno vključila Slovenska vojska.

Golob po neurjih: Stroške intervencij bi lahko povrnili že v naslednjih tednih

14. 07. 2023 16.04

Državni sekretar na ministrstvu za obrambo Rudi Medved in poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan sta si popoldne v Posavju ogledala škodo po četrtkovi ujmi. Medved je ob tem občinam, ki jih je prizadela ujma, obljubil hitro pomoč države. Ta bo najprej pokrila stroške intervencij. Škoda bo sicer večja kot ob spomladanski ujmi, je ocenil Medved. Posledice ujme si je pozno popoldan v Orehovcu in Pišecah ogledal tudi predsednik vlade Robert Golob.

V Pomurju škoda tudi na šolski infrastrukturi, biotehnični šoli uničilo sadovnjak

14. 07. 2023 06.05

Neurja z močnejšimi nalivi in točo, ki so v četrtek povzročila veliko škode po vsej državi, so se umirila, začelo pa se je odpravljanje posledic in popis škode. Poškodbe na šolskih objektih v Pomurju si je ogledal minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda. Silovita neurja so uničila in poškodovala strehe na več osnovnih šolah, kjer voda zalila tudi učilnice in kabinete. Na Biotehnični šoli Rakičan v Murski Soboti pa je neurje močno poškodovalo drevje v sadovnjaku.

Na Koroškem in v Pomurju ogromna škoda: uničeni objekti, poljščine in gozdovi

13. 07. 2023 15.15

Neurje z orkanskim vetrom je davi prizadelo celotno Koroško. Veliko dreves se je podrlo na ceste, električne vode, tudi na objekte in avtomobile. Po dosedanjih podatkih slovenjgraškega regijskega centra za obveščanje v ujmi ni bil nobeden poškodovan. Že zgodaj zjutraj pa je del Pomurja zajelo neurje z močnim vetrom in točo, veter je odkrival strehe in podiral drevesa, zaprtih je bilo več cest. Posledice jutranjega neurja v Pomurju sta si ogledala državni sekretar na obrambnem ministrstvu Rudi Medved in poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan.

Laibach v Piranu: slavnostna prireditev ob dnevu državnosti

17. 06. 2023 00.15

Občine Piran, Izola, Ankaran in Mestna občina Koper vabijo na skupno proslavo ob dnevu državnosti s koncertom skupine Laibach na Tartinijevem trgu v nedeljo, 25. junija 2023, ob 21. uri. Slavnostni govornik bo poveljnik Civilne zaščite Republike Slovenije gospod Srečko Šestan.

Tla še polzijo, dež bo čez vikend ponehal

19. 05. 2023 08.00

Zaradi močnega deževja in posledično razmočenega terena se je tudi v petek sprožilo več zemeljskih plazov. Po do sedaj zbranih podatkih centra za obveščanje uprave za zaščito in reševanje so zabeležili 37 plazov. Gasilci so odpravljali tudi posledice poplav. Medtem je ogrožena območja obiskal tudi premier Robert Golob.

Na Štajerskem več kot 500 plazov: 'Najprej so padali majhni koščki ...'

17. 05. 2023 06.21

Deževje po državi se nekoliko umirja, močno razmočena zemlja pa še vedno drsi. Najhuje je na območju od Šentilja do Ormoža, kjer so od 5. maja skupaj zabeležili že več kot 500 plazov. Nekateri plazovi so tudi zelo veliki, v dolžini kakšnih sto metrov, več pa jih je zasulo tudi domove.

Razlivata se Krka in Kolpa, poplavljene površine se povečujejo

16. 05. 2023 06.27

Glavni padavinski pas je k sreči zapustil Slovenijo in v prihodnjih dneh ne bo več močneje deževalo. Ker pa vodotoki potrebujejo nekaj časa, da reagirajo na padavine, bo večina rek najvišje vodostaje dosegla v prihodnjih urah. Najdlje bodo naraščale kraške reke, med katere sodi tudi Krka. Ta bo po napovedih hidrologov najvišji vodostaj predvidoma dosegla v sredo popoldne ali zvečer. Civilna zaščita je okrepila ekipe v petih regijskih centrih, Slovenska vojska je že na terenu.

Dan civilne zaščite: 'Brez prostovoljcev si tega sistema ne moremo predstavljati'

01. 03. 2023 15.31

Ob dnevu civilne zaščite je na Brdu pri Kranju potekala tradicionalna slovesnost, na kateri so podelili nagrade in priznanja za minulo leto. Najvišje priznanje je prejel gorski reševalec Tonček Smolej, komisija pa je podelila tudi znake za zasluge pri gašenju požara na Krasu. Zbrane je nagovoril minister za obrambo Marjan Šarec.

Proti Turčiji je krenil prvi slovenski konvoj z materialno pomočjo

09. 02. 2023 10.50

Evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič je prispel v turško mesto Gaziantep, kjer se bo sestal s podpredsednikom turškega urada za upravljanje naravnih nesreč in humanitarnimi organizacijami iz Sirije. Skupaj z ekipo EU za civilno zaščito in uradom EU za humanitarno pomoč si bo ogledal kraj nesreče in potek reševalnih operacij. Slovenska vlada je medtem na dopisni seji sklenila, da bo prebivalcem Republike Turčije in Sirske arabske republike namenila 500.000 evrov humanitarne pomoči. Proti Turčiji pa je že krenil tudi konvoj z materialno pomočjo.

Ognjeni zublji, ki so goltali Kras, skozi fotografski objektiv

16. 01. 2023 18.15

V Parku vojaške zgodovine so odprli novo fotografsko razstavo Požar na Krasu 2022. "Ko smo gledali gasilske konvoje, ni bilo nikogar, ki se ne bi zavedal te velike borbe z ognjeno stihijo. Kljub tragiki dogodka lahko ponosno rečemo, da si vsi, ki so bili udeleženi pri gašenju požara na Krasu, zaslužijo veliko zahvalo," je poudaril minister za obrambo Marjan Šarec.

Požar pod Socerbom pogašen, državni načrt zaščite in reševanja preklican

11. 08. 2022 07.53

Požar pod Socerbom je pogašen, zagotavljajo koprski gasilci, ki sicer še naprej zalivajo območje z vodo. Ocenjujejo, da je pogorelo okrog 120 hektarjev naravnega okolja. Naselij in kmetijskih površin ogenj ni prizadel, je povedal Jan Brodar s koprske gasilske brigade. Prepričan je, da bo zagorelo še kje. Ob ugodnem razpletu je poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan tudi preklical sklep o aktiviranju državnega načrta zaščite in reševanja ob velikem požaru v naravnem okolju.

Požar na Velikem Ovčnjaku pod nadzorom, na delu ostaja več kot 100 gasilcev

27. 07. 2022 06.31

Na 13. dan požara je na Krasu zagorelo še na območju, kjer do zdaj ni gorelo. Novo žarišče se je pojavilo na hribu Veliki Ovčnjak, požar se je zaradi močne burje širil proti Železnim vratom. Naselja vseeno niso bila ogrožena. S plameni se je na terenu spopadlo okoli 180 gasilcev, pri gašenju sta pomagala tudi dva helikopterja. Požar je pod nadzorom, je zvečer pred menjavo gasilskih enot povedal vodja dnevne intervencije Blaž Turk. Ponoči bo na tem območju nekaj več kot 100 gasilcev. Stanje na velikem požarišču, kjer je ogenj divjal od prejšnjega petka, je pod nadzorom in stabilno, je pa popoldne znova zagorelo na italijanski strani v bližini Opatjega sela.

Intervencijsko posekan les mora čim prej iz gozda, čas za drva bo pozneje

27. 07. 2022 18.26

Ob ustvarjanju protipožarnih presek, da se obsežen požar na Krasu ne bi še bolj širil, so posekali številna drevesa. "Sekalo se je vse: državne, občinske, zasebne parcele," je dejal župan občine Miren-Kostanjevica Mauricij Humar. Ta lesna masa, ki zdaj leži na tleh, pa je zelo nevarna, saj se bojijo, da bi prišlo do ponovnega vžiga. Zato bo sledilo pospravilo intervencijsko posekanega lesa na koridorjih, kjer so sekali. Danes je bila izdana odredba, da bo do 20. avgusta treba odstraniti ta požagani les. Zasebni lastniki ga lahko do 8. avgusta odstranijo sami, če se bodo odločili za to, morajo to sporočiti do 1. avgusta. Les se bo vozil na deponijo, kjer bo zmlet v sekance in nato prodan na trgu, denar pa bo čim bolj pravično razdeljen lastnikom. Za lokacijo odvoza so izbrali območje pod Cerjem, ki je dostopno tudi za tovornjake. Stroške odstranjevanja lesa bo prevzela država.

Za požar pri Komnu naj bi bil kriv udar strele, policija nima dokazov o požigalcu

27. 07. 2022 18.19

Ker je na Krasu zagorelo na območju, kjer do zdaj ni gorelo, so se v javnosti znova pojavila ugibanja o morebitnem požigalcu. Župan občine Komen je opozoril, da so na terenu tudi policisti v civilu, "zato naj se požigalec zaveda, da ga opazujemo". Poveljnik civilne zaščite je domačine pozval, naj opazujejo, gledajo in sporočajo, če opazijo karkoli sumljivega. Policija medtem pojasnjuje, da je prejela ogromno število prijav, ki nakazujejo na sumljive okoliščine, in vodi intenzivno kriminalistično preiskavo. A njihove dosedanje ugotovitve ne potrjujejo suma, da je bil požar naklepno povzročen oz. da imajo opravka s požigalcem. Za požar pri Komnu je po prvih ugotovitvah kriv udar strele.

Dežja na Krasu skoraj ni bilo, na terenu ostaja 58 gasilcev

26. 07. 2022 06.32

V torek se je iztekel že 12. dan od začetka požarnega dogajanja na Krasu. Požar še vedno ni dokončno pogašen, kajti od težko pričakovanega in nujno potrebnega dežja na Krasu ni bilo praktično ničesar. Še več, v nadaljevanju sta sonce in predvsem veter nenehno držala gasilce v pripravljenosti. Pojavljala so se manjša žarišča na različnih koncih, a so bili tudi gasilci (bilo jih je 143 s 44 vozili) učinkoviti. Ponoči bo na Krasu ostala ekipa 58 gasilcev iz treh gasilskih regij – gorenjske, dolenjske in severnoprimorske.

Plameni nad Kobaridom, zagorelo pobočje Matajurja

26. 07. 2022 19.11

Na Kobariškem se gasilci že ves dan borijo s požarom, ki ga je ponoči zanetila strela. Čeprav je popoldne padlo nekaj dežja, to požara na Matajurju ni pogasilo. Na pomoč sta priletela tudi vojaška helikopterja. Zgoreli so okoli štirje hektarji mešanega gozda in grmičevja. Požar je pod nadzorom, je v oddaji 24UR ZVEČER nato povedal poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan: "Ostaja pa tam seveda še nekaj ljudi, ki to nadzorujejo. Pustili so tudi nekaj opreme, če bi bilo treba ponovno iti v goščavo."

Romunski sivi ptici pripravljeni za odmet vode nad Krasom

24. 07. 2022 10.57

Romunska zračna flota ima sedem letal C-27J spartan. V Slovenijo sta prišli dve letali, z njima pa 16-članska ekipa. Testni polet nad kraške plamene so že opravili, sedaj pa sta obe letali pripravljeni in čakata na ukaz. Načeloma bosta pri nas štiri dni, če pa bi se izkazalo, da ju bo Slovenija še potrebovala, je misijo mogoče tudi podaljšati.

Ponoči na terenu 1000 gasilcev. Šestan: Bojimo se jutrišnje burje

23. 07. 2022 07.15

Kraške vasi in zaselke skuša obvarovati več kot 1000 gasilcev in 136 vojakov SV. Čeprav so si z vsemi močmi več dni prizadevali to preprečiti, je ogenj zajel tudi Trstelj, najvišji hrib na Krasu. Kasneje so požar tam omejili. V veliko pomoč gasilcem so tudi zračne sile: 15 zračnih plovil iz Slovenije, Hrvaške, Srbije, Romunije, Avstrije, Madžarske in Italije. Na pomoč so priskočila tudi romunska letala Spartan in Hercules. Prebivalci so se lahko vrnili na svoje domove. Skozi noč bo na terenu ostalo 1000 gasilcev.

Spartan v enem naletu nad plamene odvrgel 5000 litrov vode

23. 07. 2022 17.09

V gašenje požarov na Krasu so se vključila tudi romunska letala. Gre za letali C-27J spartan, ki sta že odvrgli več tisoč litrov vode nad požari, in transportno letalo C130 hercules za logistično podporo. Pomoč romunskih letal je bila odobrena prek evropskega mehanizma.

Bliskovito širjenje požara: 'Ponekod je zgorelo vse. Videti je, kot bi prišel na Mars'

22. 07. 2022 06.05

"Za prebivalci Krasa je šesti zaporedni dan strahu in negotovosti, za gasilci pa neusmiljen boj z ognjeno stihijo," so v petek zvečer sporočili iz regijskega štaba civilne zaščite za severno Primorsko. Zaradi širjenja požara na Krasu so morali za več kraških vasi odrediti tudi evakuacijo. Evakuaciji za kraje občine Miren - Kostanjevica in občine Renče - Vogrsko (Opatje selo, Hudi Log, Nova vas, Vrtoče ter Merljaki, Martinuči, Žigoni, Vinišče, Mohorini in Oševljek) ostajata v veljavi tudi čez noč.

Zagorelo v bližini Cerja: ponoči na delu več kot 500 gasilcev

21. 07. 2022 05.04

Z ognjem se je čez dan borilo 1100 ljudi, od tega je bilo 1000 gasilcev in več helikopterjev, med drugim so bili v akciji trije helikopterji slovenske vojske in dva policijska helikopterja, vojaško letalo, avstrijski in slovaški helikopter ter hrvaški kanader. Ponoči bo na terenu 510 gasilcev in še preden se je spustil mrak, je zagorelo v bližini Cerja. Še vedno je aktivna tudi požarna linija proti Trstelju, so sporočili iz Civilne zaščite severna Primorska in dodali, da so preklicali evakuacijo treh vasi, saj so se razmere zvečer umirile. Prebivalci Vojščice, Temnice in Novela se lahko vrnejo domov.

Evakuacija preklicana: prebivalci Vojščice, Temnice in Novela se lahko vrnejo

21. 07. 2022 10.42

Na Krasu je že peti dan zapored stanje izredno resno. V treh kraških vaseh so se že dopoldan oglasile sirene za evakuacijo, in sicer v Temnici, Vojščici in Novelu. Popoldan se je alarm zaradi neposredne nevarnosti požara sprožil znova. Iz teh vasi evakuirali okoli 400 ljudi, zbrali so se v Komnu, kjer bi jim lahko zagotovili okoli 300 postelj, vendar so zvečer iz štaba civilne zaščite nato sporočili, da so se razmere toliko umirile, da bodo krajani noč lahko preživeli doma. Sirene, ki opozarjajo na splošno nevarnost, so se sicer oglasile tudi v Kostanjevici na Krasu, načrt za evakuacijo pa so v primeru, da ga bodo potrebovali, pripravili tudi v občini Renče-Vogrsko.

Pogled iz vesolja: dim požara, 'velikega kot Ljubljana', prekril Tržaški zaliv

21. 07. 2022 12.24

Že več dni poročamo o hudem požaru na Krasu, s katerim se gasilci še naprej borijo. Gre za največji požar v Sloveniji doslej, o tem, kako zelo obsežen je, pa pričajo tudi satelitski posnetki. Poleg tega je dim dosegel tako oddaljene slovenske kot tudi hrvaške in italijanske kraje. Na satelitskem posnetku pa je videti, da je prekril velik del Tržaškega zaliva. Hkrati je tudi močno poslabšal kakovost zraka, zaradi česar NIJZ priporoča izogibanje pretirani fizični aktivnosti na prostem, ljudem z zdravstvenimi težavami pa svetuje zadrževanje v zaprtih klimatiziranih prostorih.

'Kljub izmučenosti se ne bomo predali!'

21. 07. 2022 14.15

Zaradi izrednih požarnih razmer na Krasu je na terenu in v pripravljenosti več kot 1000 gasilcev. Izredno stanje traja že peti dan zapored, zato so gasilci izčrpani, delo jim otežujejo visoke temperature, veter, dim in nenehno bdenje nad ognjenimi zublji – dela niso prekinili niti ponoči. Kljub vsem nadčloveškim naporom ostajajo odločeni, da se ne bodo predali, so zapisali spodbudne besede na družbenem omrežju ribniški gasilci in objavili fotografije s terena.

'Veter se je umiril, sedaj je čas, da ogenj potolčemo na vseh frontah'

20. 07. 2022 07.09

Na Krasu še vedno gori, vendar se je veter začel umirjati. Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan ocenjuje, da je sedaj čas, da se požar zaustavi. Zaradi požarov so izvedli evakuacijo na območjih naselij Sela na Krasu, Hudi Log, Korita na Krasu, Nova vas in Miren, kjer se je požar približal tudi Mirnskemu gradu. Prebivalci so se kasneje lahko vrnili na svoje domove. Ponoči bo na terenu več kot 800 gasilcev, ki bodo nadzorovali vsa požarišča. Na terenu so gasili trije helikopterji SV, letalo PC-6 Pilatus, pridružil se je tudi avstrijski helikopter ter letalo Canadair iz Hrvaške.