Srečko Šestan

Stari znanec s protestov je na Krasu, gasilce oskrbuje z vodo

20. 07. 2022 14.49

Vodni top bo prvič v zgodovini uporabljen za pomoč gasilcem, so sporočili s Policije. Poslali so ga na Kras, kjer bo pomagal pri gašenju požara, ki je tudi na slovenski strani že zagrozil tudi hišam. Z njim bodo gasilce oskrbovali z vodo, ki jim jo bodo s tem vozilom dovažali s kraškega območja. "Tokrat bo vodni top uporabljen za pomoč ljudem," so zapisali. Oglasili so se tudi z Ministrstva za notranje zadeve, odkoder so sporočili, da odločitev policije, da na pomoč pošlje vodni top, pozdravljajo. Policijski vodni top lahko v notranjosti prevaža do 10.000 litrov vode.

Posnetki iz zraka prikazujejo pepelnato kraško pokrajino

19. 07. 2022 20.11

Na območju požarov, ki že od petka divjajo na Krasu, se bori 58 prostovoljnih društev in dve poklicni gasilski enoti. Zaradi hujšega požara, ki je znova izbruhnil v okolici ceste Miren–Opatje selo, so gasilcem na pomoč prišli tudi slovenski vojaki in policisti. Požar gasijo trije slovenski helikopterji ter vojaško transportno letalo Pilatus PC-6.

V boj proti ognjenim zubljem z vodnim topom in slovenskim kanaderjem?

19. 07. 2022 14.16

Temperature bi lahko ta teden znova podirale rekorde, za območje Kopra, Postojne in Nove Gorice je Uprava RS za zaščito in reševanje razglasila zelo veliko požarno ogroženost naravnega okolja, požar na goriškem Krasu pa še ni rekel zadnje besede. Ob opazovanju truda slovenskih gasilcev in peklenskih zubljev, ki so pred seboj goltali vse, kar so se dotaknili, pa se je v javnosti pojavilo več vprašanj, kako bi se lahko s tovrstnimi nesrečami v prihodnosti spopadali bolje. Med njimi so tudi slovensko letalo za gašenje požarov kanader ter predlog poslanca stranke SD Jonasa Žnidaršiča, da bi nad plamene lahko sprožili policijski vodni top. Na policiji so nam potrdili, da so pobudo prejeli in da jo bodo tudi proučili.

Kmetijska ministrica po ogledu škode: Situacija je zelo kritična

03. 06. 2022 15.41

Nova kmetijska ministrica Irena Šinko si je ogledala posledice neurja v občinah Slovenj Gradec, Kozje in Šentjur. Po njenih besedah je situacija zelo kritična. "Vse je uničeno," je dejala med obiskom ene od turističnih kmetij na območju Šentjurja. Na terenu sta bila tudi novi državni sekretar za obrambo Rudi Medved in republiški poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan. S povzročeno škodo sta se seznanila v občinah Šentjernej in Šmarješke Toplice. Medved je ob tem ocenil, da pomoč po neurjih vselej zamuja.

Na Ptuju bo naša največja prireditev zaščite, reševanja in pomoči

23. 05. 2022 00.15

Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje v sodelovanju z letošnjo gostiteljico Mestno občino Ptuj organizira tradicionalno prireditev Bogatajevi dnevi zaščite in reševanja, ki bo med 26. in 28. majem 2022 na Ptuju.

V požaru umrlo pet oseb, še eden v bolnišnici. Vzrok verjetno človeška napaka

12. 05. 2022 08.55

Okoli pol devetih je na območju kemične tovarne Melamin v Kočevju odjeknila eksplozija. "Pet pogrešanih oseb, ki smo jih imeli na listi, je verjetno preminilo, ker so bili pogoji eksplozije tako hudi, da ni bilo možnosti preživetja," je povedal direktor podjetja. Zvečer pa je za TV Slovenija dejal, da je umrl še eden od huje poškodovanih, tako da je nesreča skupaj zahtevala šest življenj, en hudo poškodovan pa se še vedno zdravi v UKC-ju. Med umrlimi so tako zunanji izvajalci kot en zaposleni v Melaminu. Gasilska intervencija je zaključena, vzrok bodo preiskovali kriminalisti. Za zdaj kaže, da je šlo za človeško napako. Prve analize pa so pokazale, da je bil vpliv na okolje minimalen.

Dobrodelna srečka za Urbana: 'Nikoli vas ne bova prosila za kaj pomembnejšega'

02. 05. 2022 17.09

"Niso vsi koraki z rojstvom dani," pravi mama skoraj triletnega Urbana, ki je prvi otrok v Sloveniji, rojen z okvaro gena, zaradi katere ne more hoditi in govoriti. Starša sta ustanovila fundacijo, se povezala z raziskovalci doma in po svetu ter zagnala projekt razvoja genske terapije, ki pa je velik finančni zalogaj. V fundaciji Koraki za Urbana so zato zagnali še akcijo zbiranja sredstev s pomočjo prodaje dobrodelnih srečk. Vsakdo lahko kupi srečko za 5 evrov, s tem pa prispeva sredstva za razvoj zdravila, ki ga za Urbana pripravljajo v Avstraliji. Trenutno so z SMS sporočili in nakazili na transakcijski račun zbrali približno milijon evrov, potrebujejo pa še enkrat toliko.

V Logatec prispelo 38 otrok beguncev iz Ukrajine

02. 03. 2022 12.12

V nastanitveni center za begunce iz Ukrajine v Logatcu je prispelo 68 oseb, od tega 38 otrok, je potrdila direktorica urada za migrante Katarina Štrukelj. Vlada je na ponedeljkovi dopisni seji sprejela sklep o ustanovitvi nastanitvenega centra za begunce iz Ukrajine v Logatcu. Ta bo v delih prostorov uprave za zaščito in reševanje.

'Za namestitev beguncev bi morali uporabiti malo manj kot vse športne dvorane'

01. 03. 2022 18.26

Že več kot 660 tisoč je Ukrajincev, ki so se v begu pred strahotami vojne zatekli v sosednje države, številka pribežnikov se je tako od ponedeljka povečala za približno 140 tisoč. A število ukrajinskih beguncev vztrajno narašča in za naslednje tedne, celo mesece, napoveduje celo največjo begunsko krizo stoletja, ki seveda že dosega tudi Slovenijo. Prve namestitve v begunskih centrih so že pripravljene, v njih smo prve ubežnike namreč sprejeli že v preteklih dneh.

Lani pri intervencijah skupaj sodelovalo skoraj 150.000 reševalcev

01. 03. 2022 08.25

Lani je bilo v Sloveniji 18.270 dogodkov, zaradi katerih so bile različne službe in enote za zaščito in reševanje aktivirane več kot 24.000-krat, od tega skoraj 23.600-krat gasilci, 820-krat gorski reševalci, 175-krat pa enote z reševalnimi psi. Skupaj je pri intervencijah sodelovalo 149.820 reševalcev. Na svetovni dan civilne zaščite so posamezniki in organizacije za svojo požrtvovalnost prejeli priznanja.

V Logatcu nastanjeni prvi begunci: prostora imajo še za 280 ljudi

28. 02. 2022 19.45

Prvi ukrajinski begunci so prispeli tudi v Slovenijo. V centru v Logatcu je nastanjenih približno 10 mater z otroki, prostora je še za 280 ljudi. Pa je Slovenija res pripravljena sprejeti od 180 do 200 tisoč beguncev, kot je pred dnevi ocenil notranji minister Hojs? Na Civilni zaščiti upajo, da tako velikega števila beguncev ne bo, se bodo pa nanj pripravili. V skrajni sili bodo za bivanje pripravili sejmišča, turistične kapacitete in športne dvorane. V Italiji so zaradi begunskega vala iz Ukrajine razglasili izredne razmere.

Ime leta 2021 je Anita Ogulin

23. 12. 2021 17.35

Ime leta 2021 na Valu 202 je vodja projekta Botrstvo, dolgoletna prostovoljka in predsednica Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste – Polje Anita Ogulin. Z njo sodeluje tudi naša medijska hiša, in sicer v sklopu Verige dobrih ljudi. V omenjenem programu s skupnimi močmi pomagamo družinam v stiski. Teh je od začetka pandemije žal vedno več.

Dnevi cepljenja: kdaj in kje se lahko cepite?

17. 12. 2021 13.29

Od nedelje do četrtka bo po Sloveniji potekala velika cepilna akcija, ko bodo večjo dostopnost cepljenja proti covidu-19 zagotavljali s podaljšanim delovnim časom 62 cepilnih centrov. Naročanje na cepljenje ne bo potrebno, razen za otroke v starostni skupini od pet do 11 let, povsod pa bo omogočena tudi izbira cepiva. "Odvrzite dvome in strahove, saj so se cepiva izkazala za učinkovita in varna," poziva zdravstveni minister Poklukar. V nedeljo se bo s tretjim odmerkom cepil tudi sam.

Županom poziv k skupnemu ukrepanju za zamejitev covida-19, predlog lestvice okuženosti

05. 11. 2021 18.55

Minister za zdravje Janez Poklukar, direktor NIJZ Milan Krek, poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan in generalna sekretarka Rdečega križa Slovenije Cvetka Tomin so se s skupnim pozivom obrnili na župane in županje vseh slovenskih občin in jih pozvali k skupnemu ukrepanju za zamejitev okužb s koronavirusom v njihovi občini. Kot so zapisali, v zadnjih tednih opažajo, da se epidemiološka situacija v Sloveniji zaradi velikega števila okužb z novim koronavirusom hitro poslabšuje. Ker je lokalno okolje lahko različno obremenjeno, predlagajo lestvico okuženosti, ki temelji na številu novih okužb v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev v posamezni lokalni skupnosti.

Vizjak ravnanje s komunalnim blatom v Hočah označil za okoljski kriminal

08. 06. 2021 14.30

Okoljski minister Andrej Vizjak je ekološko katastrofo z nelegalno odloženim blatom v Hočah označil za okoljski kriminal in zavržno dejanje. Kot je dejal ob robu današnjega odprtja investicije v Palomi, pričakuje, da bodo pristojni organi, ki so že na terenu in raziskujejo zadevo, čim prej izsledili krivca, ki bo odgovarjal za nastale razmere.

Šestan v Hočah: Težava je, kam vse to odpeljati

07. 06. 2021 12.28

Poveljnik CZ Šestan pričakuje, da jim bo v torek na sestanku z okoljskim ministrstvom uspelo najti rešitev za ekološko katastrofo, ki so jo neznanci povzročili v naravi na območju Občine Hoče. Zaradi onesnaženja vode v zajetju so slednjo morali prenehati uporabljati, dež, ki je napovedan tudi za prihodnje dni, pa bi lahko onesnažil podtalnico.

Šestan po ekološki katastrofi v Hočah: 'Sanacija bo dolgotrajna in težka'

06. 06. 2021 20.31

Odvrženih 200 kubičnih metrov mulja iz čistilne naprave v naravo v občini Hoče so že označili za ekološko katastrofo, zdaj pa vsak dan terja dodaten davek. Ne samo da neznosno smrdi, najhuje je to, da je pitna voda onesnažena. Analize so pokazale, da vsebuje smrtno nevarne bakterije. Dež zdaj spira še mulj in ga odnaša po potoku naprej po več krajih vse do reke Drave.

'Cepljenje zaposlenih v gospodarstvu je pomembna pot za široko odprtje naše družbe'

01. 06. 2021 12.22

Minister za zdravje Poklukar, državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo Zajc in poveljnik Civilne zaščite Šestan so si v podjetju Profiles ogledali izvedbo cepljenja zaposlenih v gospodarstvu. Namen takšne pobude je, da se precepi čim več zaposlenih, še posebej v sektorju gostinstva in turizma. Čim prej namreč želimo v svet dati informacijo, da so zaposleni v turizmu precepljeni in da bodo gosti pri nas varni, je dejal Zajc.

Ob dnevu civilne zaščite: 'Na vas se vedno lahko zanesemo'

01. 03. 2021 15.23

Delo Civilne zaščite (CZ) v minulem letu je močno zaznamovala epidemija covida-19, saj so pomagali tako s sprejemom, skladiščenjem in delitvijo zaščitnih sredstev kot tudi s kadrovsko pomočjo, je na virtualni novinarski konferenci ob dnevu civilne zaščite ocenil poveljnik CZ Srečko Šestan.

V četrtek potrdili 910 okužb z novim koronavirusom

19. 02. 2021 09.53

V četrtek so v Sloveniji ob 4556 PRC-testih potrdili 910 okužb z novim koronavirusom. Umrlo je sedem bolnikov z boleznijo covid-19. Hospitaliziranih je 623 bolnikov s covid-19, na intenzivni negi je 114 bolnikov. Ponovno se krepijo nekatera žarišča po državi, sedemdnevna pojavnost pa se ne znižuje tako hitro, kot bi si želeli.

Slabe razmere na severnem Primorskem: V DSO Ajdovščina pomanjkanje kadra kritično

14. 01. 2021 09.39

Razmere na severnem Primorskem so zaskrbljujoče. V Domu starejših Ajdovščina opozarjajo na kritično pomanjkanje kadra. S hudimi stiskami se srečujejo tudi v šempetrski bolnišnici. V Sloveniji smo sicer včeraj zabeležili 1767 novih okužb, 23 oseb s covid-19 pa je umrlo.

Pahor med obiskom Postojne: Čas epidemije nas preizkuša

07. 01. 2021 14.40

Predsednik Borut Pahor je obiskal Postojno, kjer se je med drugim sestal s predstavniki štaba Civilne zaščite za Notranjsko in postojnskega zdravstvenega doma. Zahvalil se jim je za delo, ki so ga opravili v času epidemije. Kot je poudaril, nas čas zdravstvene krize ves čas preizkuša.

Šestan: Hrvaška civilna zaščita prosi, naj se trenutna pomoč zaustavi

31. 12. 2020 10.53

Hrvaška civilna zaščita prosi, naj se zbiranje pomoči po potresu trenutno zadrži in se pomaga kasneje, saj bo odpravljanje posledic in s tem potreba po pomoči še dolgotrajen proces, je sporočil Srečko Šestan. Slovenija je Hrvaški za blažitev posledic torkovega rušilnega potresa na območju Petrinje že zagotovila sredstva za začasno namestitev prebivalcev v vrednosti okoli 160.000 evrov.

V Petrinjo poslali že drugo pošiljko pomoči iz Slovenije: predvsem šotori, postelje, grelniki

30. 12. 2020 08.14

Prva pomoč, ki jo je Slovenija namenila Hrvaški po torkovem uničujočem potresu, je ob polnoči prispela v hrvaški logistični center v Jastrebarskem. Dopoldne pa so iz Uprave za zaščito in reševanje na Hrvaško poslali že novo pošiljko pomoči, predvsem šotore, postelje, grelnike in razsvetljavo. V Sloveniji sicer poteka več akcij zbiranja pomoči za prizadete prebivalce. Na pomoč pa so se odzvale tudi številne druge države.

Slovenija na pomoč sosedom: poslali smo šotore, agregate, spalne vreče ...

30. 12. 2020 06.07

Rušilni potres je včeraj zatresel sosednjo Hrvaško, zelo močno smo ga čutili pri nas. Mnogi so bežali iz stavb. Je to prav? Kaj pa je najbolje storiti? Kako se zaščititi, svetuje poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan. Prva pošiljka pomoči iz Slovenije za kraje, ki jih je prizadel potres, je medtem že na poti.

Ime leta je Srečko Šestan: 'Tukaj sem zaradi ljudi'

23. 12. 2020 19.44

Država ga na pomoč pokliče, ko je zelo hudo. S svojo ekipo pomaga v naravnih nesrečah, humanitarnih krizah, letos je eden ključnih ljudi v boju proti epidemiji covida-19. Zato si je Srečko Šestan, poveljnik civilne zaščite, prislužil naziv Ime leta Vala 202. Civilna zaščita je letos, v največji civilno-družbeni akciji od osamosvojitve, vsak dan v povprečju aktivirala in koordinirala delo več kot 3.000 pripadnikov, ki so skupno opravili več kot 200.000 delovnih dni, so zapisali v obrazložitvi. Vidno ganjeni Šestan je bil sicer nad izborom presenečen.

Avstrijci z dodelano rešitvijo za miren božič, pri nas dvomi in usklajevanja

26. 11. 2020 06.16

Bil je petkov večer in sporočilo predsednika vlade Janeza Janše, da so pristojna ministrstva dobila nalogo do naslednje sobote pripraviti vse potrebno za množično testiranje. Na ministrstvu za zdravje, koordinatorju testiranja, so začeli preigravati scenarije, oblikovali bodo delovno skupino. Za logistično podporo bodo vključili vojsko in civilno zaščito, več podatkov pred prihodnjim tednom ne bo. Neznanke so ciljna publika, ukrepi, učinki in vprašanje, koliko bo to stalo. Medtem imajo v Avstriji razdelan vsak detajl, kupili so 7 milijonov testov za 50 milijonov evrov, 5. decembra začnejo pilotno testirati učitelje, celotno državo pa v tednu pred božičem.

Beovićeva: Vladi bomo predlagali podaljšanje ukrepov brez sprememb

24. 11. 2020 08.57

V ponedeljek smo v Sloveniji potrdili 1302 novi okužbi z novim koronavirusom. Opravljenih je bilo 5596 testov. Umrlo je 59 ljudi, to je največ do zdaj. Epidemija se ne umirja, številke padajo prepočasi, je na novinarski konferenci opozoril vladni govorec Jelko Kacin. Bojana Beović je dejala, da bo svetovalna skupina ta teden vladi zaenkrat predlagala podaljšanje veljavnosti ukrepov.

Ljubljanski UKC odprl še preostale cone za covidne bolnike

18. 11. 2020 14.16

V ljubljanskem univerzitetnem kliničnem centru so zdravljenju covidnih bolnikov namenili vse prostore diagnostično-terapevtskega servisa (DTS). Odpirajo tako coni C in D kot tudi E in F. Tukaj bodo lahko namestili dodatnih 100 bolnikov, v izrednih razmerah pa tudi do 200, je povedal generalni direktor UKC Janez Poklukar. "Vsi skupaj zmoremo samo toliko, kolikor imamo podpore med ljudmi, sami ne bomo mogli premagati epidemije," je pozval.

Če bo primanjkovalo opreme, bo o delitvi odločala delovna skupina

05. 11. 2020 14.08

Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan je v sredo imenoval delovno skupino za spremljanje stanja zalog zaščitnih sredstev v Zavodu RS za blagovne rezerve in Državnem logističnem centru Roje. Ta bo ukrepala predvsem v primeru, če bo v državi pri soočanju z novim koronavirusom začelo primanjkovati zaščitne opreme.