Srednje šole

40 let Britney Spears: od ujetniške princeske do svobodne ženske
02. 12. 2021 08.00
Nekdanja princesa popa, ki je s svojim pevskim in plesnim talentom navduševala že od malih nog, je dopolnila 40. rojstni dan in s tem prvega po dolgih letih ujetništva. Glasbenica bo končno lahko spet zaživela svoje življenje, saj se je po 13 letih le uspela rešiti okov skrbništva, v katerem je bila ujeta zaradi očeta Jamieja. Britney se verjetno veseli tudi prvega pravega praznovanja rojstnega dne, ki ga bo organizirala kakor ji srce poželi, brez omejitev.

Mladoletnega strelca v Michiganu obtožili umora in terorizma
02. 12. 2021 07.08
Tožilstvo je 15-letnega dijaka srednje šole v ameriški zvezni državi Michigan, ki je izvedel strelski napad in ubil štiri sošolce, v sredo obtožilo kot odraslega, obtožnica pa ga med drugim bremeni umora, poskusa umora in terorizma.

Nov teden prinaša nove zgodbe mladih upov
29. 11. 2021 11.22
Družbenoodgovorni projekt Mladi upi že deveto leto pomaga mladim, nadarjenim posameznicam in posameznikom na področjih športa, parašporta, glasbe, znanosti in umetnosti na poti do uresničitve njihovih sanj. Tudi letos je razpisna komisija med vsemi prijavljenimi zbrala 20 finalistov. Prvih pet smo spoznali pretekli teden, drugo peterico pa vam podrobneje predstavljamo danes.

To je prva peterica finalistov razpisa Mladi upi 2021
21. 11. 2021 11.10
Mladi upi so družbeno odgovorni finančni projekt, namenjen nadarjenim mladim posameznicam in posameznikom, ki se šele prebijajo na vrh in se zato težje potegujejo za profesionalna ali sponzorska sredstva. Pred tednom dni smo spoznali dvajseterico finalistov, danes pa vam podrobneje predstavljamo prvih pet talentov, ki imajo po mnenju strokovne žirije potencial, da postanejo Mladi upi leta 2021.

Študenti in dijaki za delo v kliničnih okoljih ne dobijo plačila, ponekod niti malice
20. 11. 2021 07.00
Študenti in dijaki za delo, ki ga opravijo kot del obvezne klinične prakse oziroma usposabljanja z delom, pri delodajalcih ne dobijo plačila oziroma nagrade, pri mnogih jim ne povrnejo stroškov prevoza. V nekaterih ustanovah jim ne zagotovijo niti malice. In to kljub temu, da zakon določa višino plačila za obvezno prakso. Ta pa očitno ne velja za zdravstvo in socialno varstvo, saj to področje ureja Kolektivna pogodba za dejavnost zdravstva in socialnega varstva. Poleg tega je Slovenija edina država v EU, v kateri visokošolski zavodi zdravstvenim plačujejo mentorstvo.

50 odstotkov mladih pri sebi opaža porast stisk in tesnobe
20. 11. 2021 07.00
20. november je dan, ki ga je Unicef namenil otrokom. Letos ga v Sloveniji posveča duševnemu zdravju mladih. Številni strokovnjaki namreč opozarjajo, da se je med covidno epidemijo stiska otrok in mladostnikov izjemno povečala. Več mladih toži o psihičnih težavah in zlorabah, več jih razmišlja o samomoru. Rdeča nit Unicefove kampanje je: Kako se počutiš. In ker otroci želijo biti slišani, je Unicef Slovenija posnel poseben video, kjer so mladi spregovorili o duševnem zdravju. Svoje misli o stiskah mladih pa je z nami delila 16-letna Žana.

Državni zbor potrdil državna proračuna z visoko rastjo investicij
18. 11. 2021 19.20
Državni zbor je potrdil državna proračuna za prihodnji dve leti, ki ju je vlada pripravljala v okoliščinah postopnega okrevanja gospodarstva po epidemiji covida-19, a bo ta še naprej zahtevala visoke stroške. Leta 2022 je načrtovanih za blizu 14 milijard evrov odhodkov, izstopa visoka rast sredstev za investicije. Primanjkljaj se bo postopoma zniževal.

Zdravstveno osebje namesto podpore deležno tudi kritik in groženj
17. 11. 2021 13.04
Splošna bolnišnica Jesenice se s pomanjkanjem kadra sooča že več let, povečanje števila bolnikov s covidom-19 pa obremenitev kadra še stopnjuje. Podobno je tudi drugod po državi. Kljub najhujšim obremenitvam zdravstvenih delavcev doslej pa ti tokrat od družbe ne prejemajo takšne podpore kot lani, pogosto so celo deležni groženj.

Kako naprej? Logarjeva: dodatno omejevanje storitvene dejavnosti, študij na daljavo, delo od doma
17. 11. 2021 06.00
Dogajajo se največji premiki zdravstvenega kadra v zgodovini samostojne Slovenije, na pomoč hitijo tudi vojaški zdravniki, študentje, dijaki in prostovoljci Rdečega križa. Smo pri maksimalnih zmogljivostih, ki zagotavljajo vsaj minimalni standard obravnave. Vsi nenujni posegi so bili odpovedani ali pa se odpovedujejo, bolnišnice te dni svoje kadrovske zmogljivosti prioritetno usmerjajo v zdravljenje covidnih in necovidnih bolnikov z oznako nujno ali zelo hitro. Vladna svetovalna skupina razmišlja o dodatnem omejevanju storitvene dejavnosti, študiju na daljavo in delu od doma, kjer je to mogoče.

Bolnišnicam na pomoč priskočili študenti in dijaki, odzvala se je tudi Slovenska vojska
15. 11. 2021 20.21
V bolnišnicah bo v prihodnjih dneh pomagalo 55 bolničarjev Rdečega križa, odzvalo se je tudi več sto dijakov in študentov. V sežanski bolnišnici bo na primer izčrpanim zdravstvenim delavcem na pomoč priskočil kar ves razred, 31 maturantov zdravstvene nege iz Postojne. Dodatni pari rok bodo prišli prav na vseh oddelkih, na katerih zmanjkuje osebja – pri triaži, brisih, higieni, hranjenju, dajanju zdravil. Prakso pa bodo pridobivali tudi na covidnem oddelku, kar jim je, kot pravijo, v izziv. Že v torek bo na pomoč priskočila tudi vojska, ki bo zagotovila štiri ekipe po pet oseb – od medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov do bolničarjev in reševalcev. V pripravljenosti pa so tudi gasilci.

Maša
12. 11. 2021 20.00
V prvi avdicijski oddaji osme sezone šova Slovenija ima talent je s svojim nastopom navdušila violinistka Maša, ki se loteva elektronskih in popularnih glasbenih zvrsti. Od petega leta je odraščala z violino in vsekakor je to njena prva ljubezen.

Orehovec: Samotestiranje v šolah je alternativa temu, da gremo na izobraževanje na daljavo
09. 11. 2021 15.44
Obvezno samotestiranje učencev v šolah trikrat tedensko, ki se bo začelo izvajati v ponedeljek, je po besedah državnega sekretarja na šolskem ministrstvu Damirja Orehovca alternativa temu, da gremo na izobraževanje na daljavo. Napovedal je, da bodo ravnateljem osnovnih in srednjih šol podrobnosti v zvezi s tem pojasnili na sestanku v sredo.

De liri
05. 11. 2021 20.00
Duo De liri sestavljata Zala Kores in Julija Bratec Veleski. Mariborčanki si želita publiki predstaviti harfo kot inštrument, ki lahko odlično deluje v vseh glasbenih žanrih. S svojim čarobnim nastopom sta v peti avdicijski oddaji prepričali žirante, si prislužili lepe komentarje in navdušenje občinstva.

Ustavno sodišče odprlo pot lestvicam šol
03. 11. 2021 16.23
Ustavno sodišče je sklenilo, da določbe zakonov o osnovni šoli in maturi, po katerih se podatki in analize o dosežkih nacionalnega preverjanja znanja ter mature ne smejo uporabiti za razvrščanje šol, niso v neskladju z ustavo. Po oceni ustavnega sodišča takšna prepoved ni prekomeren poseg v pravico do svobode izražanja. Kot so sicer zapisali v obrazložitvi, je ustvarjanje lestvic uspešnosti šol prepovedano le državnim organom, ne pa tudi posameznikom. Posamezniki torej lestvice lahko ustvarjajo. Ob odločitvi je profesor Jurij Toplak zagotovil: "Lestvica šol bo."

Šolniki upajo, da se šole ne bodo zapirale, ponekod v karantenah celi razredi
02. 11. 2021 20.24
Za nami so jesenske počitnice in učenci in dijaki so se vrnili v šolske klopi, vendar ne vsi, v ljubljanski Osnovni šoli Danile Kumar so zaradi prevelikega števila okuženih doma vsi učenci od 6. do 9. razreda in pouk tam poteka na daljavo. Drugod pa naj bi se, skladno z navodili vlade in NIJZ, poslej vsi šolarji, in ne več le starejši, dvakrat tedensko testirali, in sicer ob ponedeljkih in sredah. Medtem šole ne smejo nadzirati, koliko učencev test dejansko opravi, saj gre za prostovoljno testiranje. Šole pa medtem nestrpno čakajo navodila vlade, ali bo pouk zaradi ponovnega naraščanja okužb znova prešel na izvajanje na daljavo. V ljubljanskih lekarnah je marsikje zmanjkalo hitrih testov, ki jih v celoti plača država. A v lekarnah zagotavljajo, da bodo testi kmalu znova na voljo uporabnikom.

Se bodo šole res izognile zaprtju? Med počitnicami druženja šolarjev, ki bi morali biti v karanteni
01. 11. 2021 18.43
Beležimo takšno rast okužb, kot je nismo še nikoli. V nedeljo je bil pozitiven vsak drug testirani, delež okuženih je znašal kar 47,8 odstotka. Škarje in platno ima sicer politika, vendar je skrajni čas, da sledimo stroki, opozarja prvi med ravnatelji Gregor Pečan.

Piranski akvarij je rešen, lastništvo bo prevzela Univerza na Primorskem
28. 10. 2021 20.00
Piranski akvarij, edini morski akvarij v Sloveniji, ki mu je zaradi slabega poslovanja v času epidemije grozilo zaprtje, je – kot vse kaže – rešen. Doslej je z njim upravljala Gimnazija, elektro in pomorska šola Piran, vendar ga zaradi izjemno visokih stroškov amortizacije opreme akvarija ni več zmogla vzdrževati, čeprav gre za najbolj obiskano turistično točko v najbolj turistični slovenski občini. Lastništvo akvarija bo zdaj prenesla na Univerzo na Primorskem.

Množični morilec iz srednje šole v Parklandu priznal krivdo, grozi mu smrtna kazen
20. 10. 2021 18.20
23-letni Nikolas Cruz, ki je leta 2018 na srednji šoli v Parklandu na Floridi izvedel enega najhujših strelskih pokolov v zgodovini ZDA, je danes na sodišču v Fort Lauderdalu priznal krivdo za 17 umorov. Za zločine mu grozi celo smrtna kazen. Porota mora zdaj odločiti, ali mu bo zaradi priznanja krivde prizanesla ali mu bo smrtno kazen tudi izrekla. Na sodišču je Cruz dejal, da dejanje obžaluje ter da ima zaradi njega nočne more. Oče ene od žrtev je medtem po obravnavi dejal, da so na sodišču lahko videli hladnega in preračunljivega morilca.

Mala socialna reforma: univerzalni otroški dodatek in lažji dostop do štipendij?
05. 10. 2021 13.34
Ministrstvo za delo je na vlado posredovalo osnutek male socialne reforme, ki družinsko politiko ločuje od socialne. Med drugim predvideva bolj univerzalen otroški dodatek in lažji dostop do državnih štipendij, namesto dodatka za delovno aktivnost uvaja novo spodbudo, pravico do varstvenega dodatka pa podaljšuje po uradni dolžnosti. Pomembna sprememba naj bi bila še to, da bi lahko upravičenec v času priznane pravice, če bi se njegov materialni položaj bistveno poslabšal, zaprosil za nov izračun, pri čemer bi se upošteval tekoči dohodek.

Nobelova nagrada za medicino: odkritje receptorjev za temperaturo in dotik
04. 10. 2021 12.10
Letošnja Nobelova nagrada za fiziologijo ali medicino gre v roke ameriškemu fiziologu Davidu Juliusu in armensko-ameriškemu molekularnemu biologu Ardemu Patapoutianu za odkritje receptorjev za temperaturo in dotik, je sporočil švedski inštitut Karolinska, ki podeljuje nagrade. Zaradi njunega odkritja lahko denimo znanstveniki zdaj bolje razumejo, kako zaužitje čilija v možganih izzove signale za občutek vročine, čeprav čili ni vroč, ali pa zakaj mentol hladi, je pojasnil profesor Andraž Stožer. Odbor inštituta sicer letos ni imel lahkega dela pri navezovanju stika z obema znanstvenikoma. Uspelo mu je šele s pomočjo njunih sorodnikov.

'Premalo nas je, opravljamo nesebično delo, a moramo tudi mi od nečesa živeti'
03. 10. 2021 07.00
Duševne težave so pogosto tabu tema, kar je eden izmed razlogov, da mladi, ki se znajdejo v stiskah, ne iščejo strokovne pomoči. Na tej točki so jim lahko edinstvena podpora organizacije mladinskega in drugega nevladnega sektorja, ki zaradi metod dela v neformalnem, bolj sproščenem vzdušju z mladimi lažje vzpostavijo zaupne in varne odnose. A se tudi te spopadajo z ovirami, zaradi česar ne morejo delovati v polnem pogonu. Kaj bi se moralo spremeniti, da bi pomagale, kot bi lahko?

Zobne paste, krtačke, nitke ‒ vemo, kako skrbeti za lep nasmeh?
02. 10. 2021 07.00
Le sedem od desetih odraslih si redno, torej vsaj dvakrat dnevno, čisti zobe, od tega osem od desetih žensk in le šest od desetih moških. To so podatki nacionalne raziskave o ustnem zdravju. Četrtina Slovencev si zobe umiva le enkrat dnevno. Sploh vemo, kako skrbeti za svoje zobe in katere pripomočke iz ogromne ponudbe uporabljati?

Huda ura v Ljubljani: več tisoč klicev občanov in skoraj 400 intervencij za gasilce
30. 09. 2021 08.25
Močno neurje, ki se je razbesnelo v večernih urah, je samo v Ljubljani zalilo več kot 500 različnih objektov, regijski center pa je med 8. in 24. uro prejel več kot 2700 klicev občanov. Zalilo je objekte – šole, dijaške domove, tudi urad predsednika republike in državni zbor – pa ceste, parkirišča in podvoze, v visoki vodi je obtičalo več osebnih vozil. Gasilci so danes do 9.30 opravili skoraj 400 intervencij. "Toliko intervencij v tako kratkem času še nismo doživeli. Žled je bil podobna situacija, ko se je usulo veliko število klicev, a kar se tiče dežja, je bilo to sinoči ekstremno," opisujejo.

1037 novih okužb, hospitaliziran tudi 18-letnik, na intenzivni negi pa 27-letnik
28. 09. 2021 10.04
V ponedeljek so opravili 4785 PCR-testov in potrdili 1037 okužb z novim koronavirusom, je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Pozitivnih je bilo malo več kot 21 odstotkov testov. Hospitaliziranih je 419 oseb, na intenzivni negi jih je 107. Najmlajši bolnik je star 18 let, najmlajši bolnik na intenzivni negi pa ima 27 let. Umrlo je 9 ljudi, kažejo podatki vlade.

V bolnišnicah porast zaradi covida in respiratornih obolenj hospitaliziranih otrok
28. 09. 2021 07.23
"V zadnjih 14 dneh je sprejemov v otroško kliniko bistveno več," je dejal namestnik predstojnika pediatrične klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Matjaž Homan. Kot je dejal tudi v. d. generalnega direktorja UKC Ljubljana Jože Golobič, s tem raste tudi potreba po kadru, zato bodo že kmalu razmišljali o omejitvi elektivnih programov. Zaradi prevelike zasedenosti so medtem že zaprli specialistično pediatrično ambulanto v SB Novo mesto.

Ortodonti: štiri leta do prvega pregleda, visoke cene in skok na Hrvaško
24. 09. 2021 06.00
Za prvi pregled pri ortodontu je treba čakati tudi do štiri leta, razlogov pa je več: med drugim velik razkorak med potrebami in pravicami, ki jih financira ZZZS, ter število otrok, ki so prehitro in nekritično uvrščeni na seznam. ZZZS je v preteklih letih zagotovil financiranje dodatnih petih ortodontskih ambulant in dodatnega 2,3 milijona evrov, pa vendar se število obravnav otrok ni povečalo, čakalne dobe pa se niso skrajšale. Zdravljenje se mora začeti do 18. leta ali pa mora biti potreba po zdravljenju ugotovljena do 16. leta, sicer aparata ne krije ZZZS, cene samoplačniških storitev pa presegajo povprečno slovensko mesečno plačo. Marsikdo se zato odloči za zdravljenje na Hrvaškem – pa je to res ugodnejše?

V Kabulu protesti zaradi zatiranja žensk, talibani pa se 'zabavajo'
19. 09. 2021 17.45
Medtem ko so se afganistanske šole odprle le za dijake in so ministrstvo, pristojno za ženske, nadomestili z ministrstvom za preprečevanje pregreh, v državi pa potekajo protesti zaradi zatiranja žensk, so po družbenih omrežjih zakrožile fotografije talibanskih borcev, ki se "zabavajo". Med drugim se polno oboroženi vozijo s pisanimi pedolini v obliki labodov in se norčujejo med "popravljanjem helikopterja".

Se bodo afganistanska dekleta vrnila v srednje šole?
18. 09. 2021 14.26
Afganistanske srednje šole so znova odprle svoja vrata, a le za dijake in učitelje. Talibani niso navedli, kdaj se bodo lahko v šole vrnile tudi srednješolke. Vprašanje je, ali se sploh bodo.

V 62. letu umrl komik Norm Macdonald
14. 09. 2021 21.38
Po večletni bitki z rakom je v 62. letu umrl ameriški komik Norm Macdonald, ki je slavo doživel v priljubljenem šovu Saturday Night Live, kjer je gledalce zabaval v devetdesetih letih prejšnjega stoletja. Smrt zvezdnika je potrdila njegova ekipa.

Hči Charlieja Sheena in Denise Richards srečna, da končno živi z očetom
14. 09. 2021 16.01
Sami, hči zvezdniškega para, je po ločitvi ostala pri mami. Bivanje v njeni hiši pa nanjo ni dobro vplivalo. Domovanje je označila za 'nasilno', po letu, odkar je zaživela pri očetu, pa govori o velikih življenjskih spremembah.