Stanje

Slovenija vse bolj podkupljiva

27. 06. 2001 00.00

Po podatkih mednarodne nevladne organizacije za boj proti korupciji Transparency International, je Slovenija na lestvici podkupljivih držav v zadnjem letu nazadovala kar za šest mest. Po poštenosti so jo letos prehitele celo države kot so Madžarska, Italija in Tunizija, ki so bile lani na lestvici podkupljivost krepko za Slovenijo, po mnenju Transparency International pa v Sloveniji pojav korupcije podcenjujemo oziroma oblast celo namerno prikriva dejansko stanje.

Premalo denarja za šolstvo

27. 06. 2001 00.00

Za osnovne in glasbene šole ter vrtce, ki jih sofinancira država, letošnji državni proračun namenja okoli 2,7 milijarde tolarjev, za srednje šole je namenjeno okoli 5,5 milijarde, za visoko šolstvo pa 1,7 milijarde tolarjev. Stanje je slabo predvsem v srednjem šolstvu, v osnovnem šolstvu pa nastajajo težave predvsem zaradi uvajanja devetletke. Ministrstvo za šolstvo, znanost in šport je v letošnjem letu začelo tudi s projektom izgradnje 4500 študentskih postelj, ki naj bi ga zaključili do leta 2005, je na novinarski konferenci povedala ministrica Lucija Čok.

Našli Ladislava Troho

24. 06. 2001 00.00

Pri Vrhniki na cesti proti Strmici so v soboto zjutraj ob 6. uri našli zvezanega pogrešanega Ladislava Troho, ki naj bi ga neznani trije ugrabitelji zadrževali na neznani lokaciji ter večkrat tudi pretepli. Policisti so ga takoj odpeljali v ljubljanski Klinični center, saj je kazal znake dehidriranosti.

Že 47 žrtev potresa v Peruju

24. 06. 2001 00.00

V potresu z močjo 7,9 stopnje po Richterjevi lestvici, ki je ponoči stresel Peru, je po prvih podatkih umrlo najmanj 47 ljudi, okoli 550 pa jih je ranjenih. Reševalne akcije še tečejo, oblasti pa se bojijo, da bo število žrtev mnogo večje.

Vprašanja so rešljiva

22. 06. 2001 00.00

Ob deseti obletnici slovenske samostojnosti sta se v Sloveniji sestala tedanja predsednika vlade Slovenije in Hrvaške, Lojze Peterle in Franjo Gregurič. Na novinarski konferenci na Otočcu sta izrazila željo, da bi ob tej okrogli obletnici v nerešenih vprašanjih med državama prišlo do premikov, tako da bi bilo to "dobrososedstvo brez senc", kot je povedal Peterle. Obenem je izrazil prepričanje, da bi si državi z rešitvijo odprtih vprašanj olajšali pot v Evropsko unijo in zvezo NATO. Gregurič pa je poudaril, da je za rešitev problemov potreben čas, vendar je po nedavnih dogovorih obeh premierov optimist.

Močne poplave v BiH

21. 06. 2001 00.00

V BiH je zaradi hudih poplav na severovzhodu države domove zapustilo več tisoč ljudi. Po poročanju sarajevskega radia so oblasti poplave razglasile za nacionalno katastrofo in že odredile izredno stanje. Poplave, ki so posledica večdnevnega dežja, so doslej v celoti uničile 10 hiš, večina cest pa je zaprtih za promet. Tudi v osrednji BiH je bilo sinoči zaprtih še 70 odstotkov vseh cest. V mnogih predelih je motena oskrba z električno energijo in vodo, po vremenskih napovedih pa naj bi se padavine še nadaljevale.

Nakupi in povezovanja slovenskih IT podjetij

18. 06. 2001 00.00

V zadnjem času je opazna krepitev interesa za nakupe in povezovanje slovenskih podjetij s področja informacijske tehnologije (IT). Ponudba tovrstnih storitev je razdrobljena, v povprečju kakovostna in tudi inovativna. Slovenska IT podjetja so majhna in relativno mlada, nastala predvsem v začetku 90-ih let, ki pa si morajo poiskati zavezništva z drugimi sorodnimi podjetji, če želijo ostati konkurenčna in slediti hitremu razvoju dejavnosti in zahtevam trga. V Sloveniji je več kot 150 podjetij s tega področja, ki bi lahko bila zanimiva za nakup ali medsebojno povezovanje. Prve opaznejše nakupe sta v Sloveniji opravili družbi Hermes Softlab (Zaslon) in Autocommerce (Perftech), sicer pa številčno zaključenih transakcij doslej še ni bilo veliko. Med razlogi so pogosto velika neskladja glede pričakovanj in posledično vrednosti podjetij v očeh kupcev oz. prodajalcev. V tujini je evforično stanje na trgu informacijske tehnologije popustilo, kar je povzročilo drastična znižanja vrednosti mnogih tovrstnih podjetij. Podoben trend se pričakuje tudi v Sloveniji, kar bo gotovo pospešilo in izboljšalo učinkovitost prevzemnih ali združevalnih dejavnosti, ki so sicer živahne, vendar le redke tudi uspešno zaključene.

Potočnik na Danskem

15. 06. 2001 00.00

Danska možnost odprtja svojega trga delovne sile za delavce iz bodočih novih članic Evropske unije takoj po širitvi še preučuje, v primeru Slovenije pa bi podprla sklenitev pristopnih pogajanj za to področje na način, kot se je to zgodilo z Madžarsko, ki je sprejela do sedem let dolgo prehodno obdobje pod pogojem vzajemnosti. To so vodji slovenskih pogajalcev z EU Janezu Potočniku med današnjim obiskom na Danskem povedali sogovorniki v Koebenhavnu.

Reševanja Peka se nadaljuje

13. 06. 2001 00.00

Pekovi delničarji so na današnji skupščini družbe z večino glasov potrdili zmanjšanje osnovnega kapitala družbe s sedanjih 4,9 milijarde na 3,9 milijarde tolarjev, in sicer zaradi pokrivanja izgube iz preteklih let. O končni konverziji terjatev posameznih upnikov skupščina danes sicer ni razpravljala, vendar pa je nadzornemu svetu in upravi odobrila dokapitalizacijo oz. povečanje osnovnega kapitala v višini 50 odstotkov. Po mnenju predsednice uprave tržiškega Peka Marte Gorjup Brejc danes sprejeti sklepi za njih pomenijo zeleno luč v prizadevanjih, ki jih vodijo za uspešno potrditev prisilne poravnave. Uprava Peka stečaja družbe ne pričakuje, saj so tako zastavili tudi načrt finančne reorganizacije, ki pa predvideva tudi vprašanje odvečnih delavcev oz. reševanje trajno presežnih delavcev. Po napovedih predsednice uprave je teh delavcev nekaj več kot 100.

Študentje še pri ombudsmanu

13. 06. 2001 00.00

Študentje so relevantni sogovorniki in v DZ zaželeni v vseh tistih razpravah, ki zadevajo njihove življenjske interese", je poudaril predsednik DZ Borut Pahor po koncu pogovora s predstavniki študentov in dijakov, ki bodo jutri s protestnima shodoma v Ljubljani in Mariboru med drugim opozorili na pomanjkanje mest v študentskih domovih in prenizkega obsega štipendiranja. Pogovora se je poleg predsednikov parlamentarnih odborov za zdravstvo, delo, družino, socialno politiko in invalide ter za kulturo, šolstvo, mladino, znanost in šport, Stanislava Brenčiča in Rudolfa Mogeta, udeležil tudi minister za finance Tone Rop. Po besedah predsednika Študentske organizacije Univerze v Ljubljani Zvezdana Mikiča je Rop zagotovil, da se z načrtovanimi spremembami zakona o dohodnini gmotno stanje študentov ne bo slabšalo.

Lokalne volitve v sosednji Italiji

10. 06. 2001 00.00

Tržaške volilce upravičeno štejejo za ene najbolj vestnih, saj jih je dobra tretjina oddala svoj glas že pred poldnevom, četudi bodo volišča odprta do desetih zvečer. Glede na stanje na voliščih, tu ne gre pričakovati množic, kakršne so na volitvah v Milanu, Rimu ali Neaplju globoko v noč čakale, da bi prešle na vrsto pred volilnimi skrinjicami.

Solana o mirovnem načrtu

09. 06. 2001 00.00

Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je v Skopju, kjer bo makedonske politične voditelje skušal prepričati, naj podprejo mirovni načrt predsednika Trajkovskega. Načrt predvideva modernizacijo makedonskih varnostnih sil, ukrepe za razorožitev upornikov in pospešitev političnih reform, s katerimi bi se približali zahtevam Albancev. Solana se je na letališču srečal z veleposlaniki evropskih držav v Makedoniji, nato pa se je sestal s Trajkovskim.

Slovenija bo članica Unicefa

08. 06. 2001 00.00

V New Yorku se je končala seja izvršnega odbora Sklada ZN za pomoč otrokom (Unicef), katerega članica bo od januarja prihodnje leto tudi Slovenija. Seje, ki je bila namenjena pregledu rezultatov delovanja v srednjeročnem obdobju, predvsem pa pripravam na posebno vrhunsko zasedanje ZN o pravicah otrok, se je udeležila tudi predsednica slovenskega odbora Unicef Andreja Črnak Meglič.

Prodi v Sloveniji

07. 06. 2001 00.00

Predsednik Evropske komisije Romano Prodi, ki je danes prispel na prvi uradni obisk v Slovenijo, je po pogovorih s slovenskim premierom Janezom Drnovškom na Brdu pri Kranju pohvalil slovenski napredek v pogajanjih za vstop v Evropsko unijo in izrazil pričakovanje, da bo Slovenija postala formalna članica povezave leta 2004. Tudi premier Drnovšek je poudaril, da želi Slovenija pogajanja skleniti do konca leta 2002, kar bi pomenilo, da bi lahko njeni državljani že sodelovali na volitvah v Evropski parlament dve leti kasneje. Sogovornika sta soglašala, da obstaja še nekaj odprtih vprašanj, ki pa jih je moč rešiti s sodelovanjem.

Slobodan Milošević v depresiji

07. 06. 2001 00.00

Slobodan Milošević naj bi bil vse bolj prepričan, da ne bo nikoli več prišel iz zapora. Njegovo čustveno stanje naj bi se po zadnjem obisku socialista Živorada Igića še poslabšalo. Milošević v zadnjem času od obiskov sprejema samo še soprogo Miro Marković in hči Marijo.

Vojno stanje ni rešitev

07. 06. 2001 00.00

Makedonska policija je danes aretirala dva moška makedonske narodnosti, ki sta osumljena streljanja na urad predsednika Borisa Trajkovskega. Po navedbah policije naj bi eden od osumljencev streljal na poslopje predsednikovega urada, njegov spremljevalec pa naj bi bil - po nepreverjenih podatkih - pripadnik posebnih enot policije. Na predsedniški urad so včeraj streljali dvakrat, ravno ko se je Trajkovski pogovarjal s predsednikom socialdemokratske stranke SDSM Brankom Crvenkovskim. Osumljenec naj bi na predsednikov urad streljal iz ogorčenja nad zadnjimi napadi albanskih skrajnežev na makedonsko vojsko.

Nekdanji argentinski predsednik aretiran

07. 06. 2001 00.00

V preiskavi o nezakoniti prodaji orožja argentinske vlade v devetdesetih letih so danes aretirali nekdanjega argentinskega predsednika Carlosa Menema. Obtožnica Menema bremeni vpletenosti v nezakonito prodajo orožja Hrvaški leta 1991 in Ekvadorju leta 1995. Šlo naj bi za prodajo kakih 6500 ton težkega orožja in streliva Hrvaški in 75 ton orožja Ekvadorju. Če bodo nekdanjega predsednika spoznali za krivega, mu grozi od tri do deset let zapora.

Vojno stanje v Makedoniji?

06. 06. 2001 00.00

Po nočnem uboju petih makedonskih vojakov je za dosego miru v Makedoniji po mnenju premiera Georgievskega potrebna uvedba vojnega stanja, ki pomeni vpoklic vseh vojaških obveznikov. Makedonski parlament utegne o tem odločati še nocoj.

Novi spopadi v Katmanduju

05. 06. 2001 00.00

V nepalski prestolnici Katmandu so tudi danes, kljub podaljšani policijski uri, izbruhnili nasilni protesti, v katerih naj bi umrlo šest ljudi. Nepalci ne verjamejo, da je bil morilec kraljeve družine prestolonaslednik Dipendra, zato od novega kralja zahtevajo odgovor. Kralj Gjanendra že imenoval posebno komisijo, ki bo raziskala okoliščine tragedije.

Umrl je Nkosi Johnson

01. 06. 2001 00.00

Na svojem domu v Johannesburgu je davi umrl 12-letni Nkosi Johnson, simbol boja proti aidsu v Južnoafriški republiki. Nkosi se je že rodil kot seropozitiven, zdravniki pa so ob njegovem rojstvu menili, da bo živel največ devet mesecev. Deček je postal simbol boja proti aidsu, potem ko je lani v Durbanu na konferenci Združenih narodov, posvečeni boju proti tej bolezni, ganil udeležence s svojim govorom. Med drugim se je zavzel za to, da bi bolnike z aidsom obravnavali enako kot zdrave ljudi.

Neurja povzročila veliko škode

01. 06. 2001 00.00

Obilne padavine so v slovenski prestolnici in njeni okolici povzročile obsedeno stanje. Voda je včeraj poplavila številne podhode v Ljubljani, saj so se pod vodo znašli podhodi pod železniško postajo na Vilharjevi ulici, pod železnico na Celovški, na Drenikovi ulici, voda pa je vdrla tudi v prostore srednje agroživilske šole na Cesti v Mestni log.

Husseini pokopan ob mošeji Al-Aksa

01. 06. 2001 00.00

Nekaj tisoč Palestincev se je udeležilo pogrebnega sprevoda palestinskega državnika Faisala Husseinija v vzhodnem Jeruzalemu. Husseini je umrl v četrtek zvečer zaradi srčnega napada, v Ramalo pa so ga iz Kuvajta pripeljali prek Jordanije.

Blatter zavrača možnost odstopa

30. 05. 2001 00.00

Predsednik Mednarodne nogometne zveze (FIFA) Joseph Blatter je kategorično zavrnil možnost odstopa zaradi propada marketinškega podjetja ISMM/ISL ter nastale izgube pri FIFA. "Kongres mi je ta mandat dal in v tem trenutku sploh ne bi imel pravice odstopiti," je povedal Blatter v pogovoru za francoski časnik L'Equipe in dodal: "To bi bila izdaja. K odstopu bi me lahko navedla le bolezen ali nesreča." Blatter je napovedal celo, da bo za predsedniško mesto kondidiral tudi v naslednjem mandatu.

Majcen vnovič suspendiran

30. 05. 2001 00.00

Mednarodna plavalna zveza (FINA) je Plavalno zvezo Slovenije (PZS) obvestila, da je slovenski daljinski plavalec Igor Majcen vnovič suspendiran. Na osnovi odločitve Mednarodnega arbitražnega razsodišča za šport (CAS) je Majcnu prepovedan nastop vse do 15. julija 2002. Pri Igorju Majcnu so na tekmi svetovnega pokala 8. avgusta 1999 v Braziliji našli sledi prepovedanega poživila nandrolon.

Dan odprtih vrat

30. 05. 2001 00.00

Na Inštitutu Republike Slovenije za rehabilitacijo imajo danes med 9. in 14. uro dan odprtih vrat. Odločili so se namreč, da bodo dvakrat letno - zadnjo sredo v maju in septembru - odprli vrata za vse, ki bi želeli podrobneje spoznati dejavnost in programe, ki jih izvajajo. Na inštitutu zdravijo in rehabilitirajo najtežje telesno prizadete ljudi , ki so zaradi različnih razlogov, od nesreč, bolezni, kapi do prirojenih telesnih okvar, utrpeli različne okvare svojih gibalnih funkcij.

Zaostrene razmere v Indoneziji

30. 05. 2001 00.00

Indonezijski poslanci so se danes z veliko večino odločili za sklic izredne seje posvetovalne narodne skupščine, na kateri bodo odločali o odstavitvi predsednika Abdurahmana Vahida. Za sklic izredne seje je glasovalo 365 poslancev, štirje so bili proti, 39 pa se jih je vzdržalo. Vahidova stranka PKP se glasovanja ni udeležila. Zaradi zapletenega postopka naj bi se poslanci o odstavitvi odločili avgusta. Če bodo predlog podprli, bo Vahida na položaju do predsedniških volitev leta 2004 nasledila podpredsednica Sukarnoputrijeva.

Bavčar o zunanji meji z EU

29. 05. 2001 00.00

Minister za evropske zadeve Igor Bavčar, ki je zaključil dvodnevni obisk na Bavarskem, je namestnika predsednika bavarske vlade Güntherja Becksteina seznanil s pripravami Slovenije na vzpostavitev varnostnega, carinskega, in inšpekcijskega nadzora na bodoči zunanji meji EU. Bavčar je nastopil tudi pred odborom deželnega zbora za zvezna in evropska vprašanja, kjer je predstavil stanje pristopnih pogajanj in pripravljenost Slovenije za vstop v EU, pri čemer je še posebej izpostavil pomembno vlogo parlamentarcev v procesu širitve povezave. Minister Bavčar je deželne poslance pozval, naj pri seznanjanju volilcev o pomenu širitve upoštevajo osnovna načela pogajanj - ocenjevanje držav kandidatk glede na njihove sposobnosti in načelo diferenciacije.

Antibiotiki niso vedno rešitev

29. 05. 2001 00.00

Starši pogosto pritiskajo na zdravnike, naj otroku predpišejo kakšen antibiotik, čeprav je mogoče z njim uspešno zdraviti le bakterijske ne pa tudi virusnih okužb, kamor sodi večina otroških bolezni. "Žal se pogosto dogaja, da starši po nekaj dneh, ko se stanje izboljša, prekinejo z zdravljenjem, kar potem čez čas vodi do ponovitve same bolezni ali pa tudi, ko se stanje poslabša ponovno prisilijo zdravnika, da se odločijo za novo zdravilo, drugačno ali pa neustrezno poveča odmerke zdravil," je povedal direktor pediatrije Ciril Kržišnik.

Politična kriza v Indoneziji

26. 05. 2001 00.00

Indonezijski predsednik Vahid je pozval vse politične stranke v državi, naj sklenejo dogovor in tako končajo več mesecev trajajočo krizo v državi. Obenem je napovedal še, da bo razglasil izredno stanje v državi in s tem skušal parlamentu preprečiti, da bi ga odstavil.

Vahid za delitev oblasti

25. 05. 2001 00.00

Indonezijski predsednik Vahid, ki mu zaradi korupcijskih obtožb parlament grozi z odstavitvijo, je danes predlagal delitev oblasti s podpredsednico Sukarnoputri, so sporočili iz indonezijske vlade. Kot navajajo vladni viri, naj bi si Sukarnoputrijeva vzela čas za premislek, iz njene stranke Demokratične stranke boja (PDI-P) pa so medtem sporočili, da je ponudbo že zavrnila.