Staro

Vozniški izpit opravila pri 81-ih letih
19. 08. 1998 07.54
81-letna gospa Christianne Alexandre iz okolice Pariza je nedavno uspešno opravila vozniški izpit. Prababica - ima namreč že 13 let staro pravnučko - je pojasnila, da se je za opravljanje izpita odločila z namenom, da bi bila bolj neodvisna od drugih ljudi. Pojasnila je, da je tako pisni kot praktični del opravila že v prvem poskusu, in sicer brez pomoči inštruktorja. Starka je od 21. julija, ko je opravila izpit, s svojim avtomobilom prevozila 600 kilometrov.

Goli med ruševinami
18. 08. 1998 07.54
Štirim britanskim turistom, ki so jih aretirali, ko so slečeni stali pred staro Minosovo palačo na Kreti, so prisodili sedem do deset mesecev zapora. Omenjene turiste so aretirali na arheološkem najdišču v Knososu in jih obtožili povzročanja škandala. Dva Angleža sta stala pred prestolom, ki naj bi pripadal kralju Minosu, druga dva pa sta ju fotografirala. Trije turisti so bili obtoženi na deset mesecev zapora, eden pa na sedem. Za oprostitev kazni bodo morali plačati 200 tisoč drahem (660 dolarjev).

Relikvija neprecenljive vrednosti ponovno v Peruju
21. 07. 1998 14.47
Kakih 2000 let staro zlato relikvijo neprecenljive vrednosti, ki so jo minulo leto ukradli na arheološkem najdišču na severu Peruja in nato pretihotapili v ZDA, so te dni na slovesnosti v Philadelphiji vrnili predstavnikom perujske vlade.

V Novi pinakoteki ponovno umetnost 19. stoletja
12. 07. 1998 12.31
Po vrnitvi slik starih mojstrov v povsem obnovljeno Staro Pinakoteko je po skoraj štirih letih v Novi Pinakoteki v Muenchnu ponovno na ogled evropska umetnost 19. stoletja. Slike in skulpture se v skladu s konceptom postavitve nahajajo na svojem običajnem kraju, pinakoteka pa je pridobila tudi nekaj novih del, med drugim Vrtno uto slikarja Casparja Davida Friedricha in Mir na begu Philippa Otta Rungeja. Stara pinakoteka bo za obiskovalce ponovno odprla vrata 24. julija.

Canterburyjske zgodbe ostajajo v Veliki Britaniji
11. 07. 1998 09.19
- Na dražbi londonske hiše Christie´`s so za rekordno ceno 13,8 milijona mark prodali prvo izdajo poezije Canterburyjske zgodbe (Canterbury Tales), katere srečni lastnik je postal milijarder Sir Paul Getty. V Veliki Britaniji živeči ameriški ljubitelj umetnosti je pojasnil, da je ''že od nekdaj občudoval'' angleškega pesnika Geoffreya Chaucerja. Seveda pa ''si ni upal niti pomisliti'', da bo knjiga ostala v Veliki Britaniji. Po besedah knjigarnarjev Maggs Brother, ki so se za Gettyja na dražbi potegovali za dragoceno knjigo, bodo to več kot 500 let staro izdajo pesmi zdaj shranili na Gettyjevem posestvu v južnoangleški grofiji Buckinghamshire. Kdaj jo bodo predstavili tudi širši javnosti, se še niso odločili.

V pariškem Disneylandu stavkajo Miki Miške
28. 06. 1998 11.30
Miki Miške iz pariškega Disneylanda so konec tedna začele stavko, s katero se potegujejo za višjo plačo. Dve tretjini od 220 zaposlenih, ki v vlogi Miki Miške zabavajo mlado in staro, se je uprlo temu, da bi si oblekli svetovno znano preobleko in v njej zabavali obiskovalce. Njihova minimalna plača znaša 7400 frankov (približno 207.000 SIT).

Marta Kos govoric o svoji domnevni odstavitvi ne želi komentirati
15. 05. 1998 17.20
Direktorica urada vlade za informiranje Marta Kos je v krajši izjavi za STA poudarila, da poročanja v medijih v zvezi z njeno domnevno odstavitvijo oziroma govoric o tem ne želi komentirati.

Debele ženske so bile ideal kamene dobe
10. 05. 1998 09.39
Ljudem v kameni dobi so bile očitno všeč ženske z obilno postavo. To tezo so postavili znanstveniki na podlagi številnih ženskih kipcev izpred 25.000 let, ki upodabljajo žensko telo z zelo poudarjenimi oblinami in veliko zadnjico.

Neznanec ukradel kolo gospe Prodi
27. 04. 1998 10.58
Neznanec je ukradel kolo žene italijanskega premiera Romana Prodija, Flavie Prodi. Užaloščena premierova žena je novinarjem povedala, da je "malce žalostna", saj je bilo kolo staro, a ga je uporabljala, in da mora sedaj hoditi peš.

Razmere na slovenskih cestah
25. 04. 1998 09.52
ste po državi so suhe in normalno prevozne. Cesta preko prelaza Vršič je zaprta. Zaradi hude prometne nezgode je zaprt odsek na avtocesti Kozina - Ljubljana v Razdrtem. Promet je preusmerjen na staro cesto do Postojne in potem naprej po avtocesti. Promet poteka tekoče in brez posebnosti.

Musabajev in Budarin odstranila raketni motor; opazila nekakšno peno; ročna ura zaostala za 12 minut
11. 04. 1998 10.22
Iz ruske orbitalne znanstvene postaje Mir sta danes za skoraj šest ur in pol izstopila kozmonavta Talgat Musabajev in Nikolaj Budarin. S stolpa Sofora, ki je pritrjen na modulu Kvant, sta odmontirala staro prenosno reaktivno napravo (VDU 1) v kateri je v ponedeljek pošla zaloga goriva in jo s skupnimi močmi odrinila stran od postaje. Pripravila sta tudi spajalni mehanizem za novo napravo. Ni pa jima uspelo postaviti čepa na ventilu za odvajanje odvečnega vodika iz modula Kvant. V zadnji uri "sprehoda" sta kozmonavta okoli omenjenega ventila opazila nekakšno peno. Na Zemlji in v vesolju so se odločili, da počakajo do pojasnitve položaja, poroča ruski radio Rossiji. Med delom sta se kozmonavta nekaj več časa zamudila pri odvijanju enega od štirih zapahov, ki so držali VDU 1. Nato sta ob 14.35 po srednjeevropskem času z rokami močno odrinila napravo, ki ima sicer maso 400 kg. Naprava je razmeroma hitro odplavala na varno razdaljo od Mira. Med "sprehodom" so v Centru za upravljanje poletov (CUP) v Koroljovu prenehali prejemati telemetrične podatke iz skafandra poveljnika Musabajeva. Zato je začel podatke o pritisku, pulzu, temperaturi itd. sporočati v CUP kar ustno. Poleg tega je njegovo zdravstveno stanje nadziral ameriški astronavt Andrew Thomas, ki je ostal v Miru. Po ocenah strokovnjakov CUP to Musabajeva pri delu ni oviralo. Poveljnik se je pritožil le nad svojo ročno uro omega, ki je med sprehodom zaostala za 12 minut. "In to je vaša znamenita omega," je rekel. Po navedbi ruske tiskovne agencije Itar-Tass sta se vesoljca vrnila v Mir ob 18.20 po srednjeevropskem času ali 25 minut kasneje kot je bilo načrtovano. Izstop kozmonavtov se je začel ob 11.55 po srednjeevropskem času.

V Jeruzalemu po isti ulici kot Jezus
25. 03. 1998 09.33
V arheološkem parku, ki ga nameravajo v Jeruzalemu odpreti do konca stoletja, bodo izgradili tako islamski kot židovski in krščanski del, mogoče pa so bo tudi sprehoditi po ulici, po kateri naj bi hodil sam Jezus Kristus. Vodja arheologov Gideon Avni je park označil kot "vodič po starem Jeruzalemu", kjer se bodo lahko obiskovalci sprehodili po različnih zgodovinskih obdobjih mesta. Obiskovalci bodo tako v park vstopili skozi nova vrata v zidu, ki obdaja Staro mesto, nekaj sto metrov daleč od zahodnega zidu, kjer je bilo v 16. stoletju muslimansko stanovanjsko naselje. Od tam, vzdolž izvorne ceste, ki so jo izgradili pred 2000 leti iz apnenca, se park nadaljuje v bogataško židovsko sosesko iz časa Bizanca. Po kratkem sprehodu in 15 stopnicah pa bo pot vodila "nazaj" v obdobje Drugega templja, na glavno ulico iz časa Jezusa, po kateri naj bi tudi hodil do templja.

Yves Eigenraucha nov član v nemški nogometni selekciji
21. 03. 1998 12.00
Berti Vogts je vpoklical četrtega branilca Schalkeja Yves Eigenraucha med 23 nogometašev, za prijateljsko tekmo med Brazilijo in Nemčijo, ki bo v Stuttgartu naslednjo sredo. 26 letni Eigenrauch je edini novi mož v nemški selekciji, v kateri ni niti Bayerjevega igralca Maria Baslerja niti Borusijinega Stefana Reuterja. Bastler je stranski igralec, ki ima poškodovan gleženj, med tem ko se Reuter bori priti v staro formo. Juergen Klinsmann ostaja eden od štirih napadalcev v moštvu, skupaj z Oliverjem Bierhoffom, Fredi Bobicem in Ulfom Kirstenom.

Varuška ugriznila varovanko
20. 03. 1998 09.24
Proti švedski varuški je bila vložena tožba, ker je ugriznila svojo dve leti staro varovanko. Njen namen je bil, da bi deklico naučila, da je tovrstna agresija neprimeren način za reševanje konfliktov.

Na SP tudi z le dvema vratarjema
09. 03. 1998 18.15
Mednarodna nogometna zveza (FIFA) je sporočila, da bodo moštva, ki so se uvrstila na svetovno prvenstvo v Francijo, lahko med 22 prijavljenimi nogometaši imela le dva vratarja. Doslej je na SP nastopalo po 19 igralcev v polju in trije vratarji, FIFA pa je zdaj dovolila, da lahko tretji vratar ostane doma in na SP pripotuje le, če ga bo njegovo moštvo zares potrebovalo. Tako bo lahko vsak selektor za SP določil enega nogometaša več.

Berni, slovenski Avstrijec ali avstrijski Slovenec
10. 02. 1998 17.58
Med slovenskimi reprezentanti na tokratnih OI je posebne pozornosti deležen Bernhard Knauss, avstrijski smučar, ki brani barve slovenske reprezentance. Berni, kot ga kličejo kolegi iz reprezentance, se je rodil 25. 6. 1965 v Schladmingu in že s tremi leti stopil na smuči. Nič čudnega, saj sta smučarsko pot izbrala že mnogo let pred njim njegov oče in ded. Bernhardov oče, je bil celo avstrijski prvak. Za malega Bernija je bila športna pot jasno začrtana. Kmalu je postal član avstrijske reprezentance, žal pa ga je po petih letih nastopanja za avstrijsko izbrano vrsto za eno leto priklenila na posteljo skrivnostna bolezen. Za ozdravitev se bojda lahko zahvali materi, ki ni verjela zdravniškim nasvetom in mu je s svojimi zdravili vrnila zdravje. Kariere v reprezentanci je bilo konec in Bernhard se je posvetil poklicu. A le za kratek čas. Kmalu je prodal svojega golfa in si z denarjem kupil letalsko vozovnico za Kalifornijo, kjer je leta 1988 začel svojo poklicno smučarsko kariero. Leto kasneje je v skupni uvrstitvi zasedel že peto mesto v dokaj hudi konkurenci. Spomnimo se le dvojčkov Mahre, pa bratov Halsnes ali pa Christiana Orlainskega, Mathiasa Bertholda in ne nazadnje dveh Slovencev Tomaža Cerkovnika in Tomaža Čižmana.

BiH s staro zastavo
06. 02. 1998 16.16
Športniki Bosne in Hercegovine bodo na ZOI v Naganu nastopili pod staro zastavo, z grbom v obliki lilij na modrem ščitu, ki se je uveljavila med državljansko vojno. BiH je že objavila odločitev, da bo zamenjala zastavo, a je vodja bosanske delegacije Slaven Kovačevič pojasnil, da jo bodo lahko uporabljali šele, ko bo uradno izobešena pred sedežem Združenih narodov v New Yorku. Športniki BiH upajo, da se bo zgodilo še med igrami.

Tradicionalna božična kopel
22. 12. 1997 08.23
Približno 150 ljudi, ki so se odločili nadaljevati pol stoletja staro tradicijo, je v nedeljo na prav povsem poseben način pozdravilo Božič: s skokom v prijetno sveže sredozemsko morje. Neustrašni plavalci, stari od 12 do 75 let, so se v vodo s temperaturo 15 stopinj Celzija sicer vrgli pod budnimi očmi gasilcev, reševalcev in seveda tudi kamer. Triinpetdeseta izvedba "božične kopeli" pa ni trajala dolgo. Večina plavalcev je naredila le nekaj simboličnih korakov, preden so se temeljito zdrgnili z brisačami. "To je sijajno," je izjavila 75-letna Francine Zanuni, ko je prišla iz vode. "Osvežujoče je in pomlajujoče."

Olimpijsko premirje med OI v Naganu
26. 11. 1997 12.11
Generalna skupščina Združenih narodov v New Yorku je v torek izglasovala posebno resolucijo, s katero poziva vse narode, da v času zimskih olimpijskih iger v Naganu leta 1998 spoštujejo olimpijsko premirje po zgledu na staro Grčijo.