State department

ZDA objavile seznam terorističnih organizacij
05. 10. 2001 00.00
ZDA so objavile seznam več kot 20 tujih terorističnih organizacij, ki ga sicer objavijo vsaki dve leti, na njem pa je med drugim organizacija glavnega osumljenca za teroristične napade na ZDA Osame bin Ladna, Al Kaida.

Rumsfeld krepi koalicijo
03. 10. 2001 00.00
ZDA so zvezo NATO zaprosile za pomoč pri povračilnih ukrepih. Da bi utrdil in po možnosti razširil protiteroristično koalicijo, pa je predsednik Bush obrambnega ministra Rumsfelda poslal na azijsko turnejo.

Italija okrepila nadzor nad ameriškimi poslopji
03. 10. 2001 00.00
Italijanska policija je okrepila varovanje ameriških diplomatskih in gospodarskih predstavništev, ki bi lahko bile tarče morebitnih napadov.

Zanikanja o zajetih specialcih
30. 09. 2001 00.00
Afganistanske varnostne sile naj bi včeraj blizu meje z Iranom ujele pet ameriških specialcev, je poročala katarska televizija. Uradni Kabul in State Department poročila zanikata.

Ameriška pomoč za afganistanske begunce
28. 09. 2001 00.00
ZDA so namenile 25 milijonov dolarjev pomoči za afganistanske begunce. Sredstva bodo razdelili različnim človekoljubnim organizacijam, je sporočila Bela hiša.

Protiameriški protesti v Kabulu
26. 09. 2001 00.00
Na največjih protiameriških demonstracijah v Afganistanu se je zbralo več deset tisoč protestnikov, ki so zažgali poslopje, kjer je bilo včasih ameriško veleposlaništvo.

Nagrada za namige o teroristih
22. 09. 2001 00.00
Ameriška vlada je pripravila 25 milijonov dolarjev za namige o teroristih, ki so pripravili nedavne napade na New York in Washington.

Sporno poslovanje hčerinske banke NLB
12. 09. 2001 00.00
Predstavniki Nove Slovenije so opozorili na težave hčerinske banke NLB v New Yorku LBS. Banki naj bi namreč zaradi nepravilnosti konec marca prepovedali poslovanje.

Okupacija Beit Džale in Rafe
29. 08. 2001 00.00
Po včerajšnji izraelski zasedbi Beit Džale na Zahodnem bregu, so izraelske sile danes zasedle še Rafo v Gazi.

State Department kritičen do Slovenije
13. 07. 2001 00.00
Ameriški State Department v prvem letnem poročilu o nezakoniti svetovni trgovini z ljudmi, na podlagi leta 2000 sprejetega zakona o zaščiti žrtev trgovine z ljudmi in nasilja, omenja tudi Slovenijo. State Department je svetovne države glede trgovine razdelil v tri skupine. V prvi skupini so države, ki imajo precejšnje število žrtev, vendar v celoti izpolnjujejo minimalna določila ameriškega zakona, oziroma si za to na vso moč prizadevajo. V drugi skupini so države, ki teh določil še ne izpolnjujejo v celoti, vendar si zelo prizadevajo, da bi jih. V tej skupini je tudi Slovenija. V tretji skupini pa so države, ki ne izpolnjujejo določila zakona in si tudi ne prizadevajo, da bi ga. Proti tem državam bodo od leta 2003 naprej uvedli sankcije, razen če se jim do takrat ne uspe uvrstiti v drugo skupino.

Odmevi na Miloševićev nastop pred sodiščem
03. 07. 2001 00.00
Na zaslišanje Miloševića se večina zahodnih voditeljev še ni odzvala. Mnogi državniki so s privedbo nekdanjega jugoslovanskega predsednika pred sodnika zadovoljni in upajo, da bodo pred sodišče kmalu stopili tudi drugi vojni zločinci.

Državni udar v Burundiju spodletel
18. 04. 2001 00.00
Poskus strmoglavljenja burundijskega predsednika Pierrra Buyoye danes ni uspel, je za francosko tiskovno agencijo AFP sporočil visoki vojaški predstavnik Burundija. Burundijski državni radio je sprva poročal, da je bil državni udar uspešen in da so uporniki odstavili predsednika, ki "ubija lasten narod". Medtem se je izkazalo, da je skupini okoli 30 nižjih časnikov uspelo zasesti le zgradbo državnega radia, ki je zato prenehal z oddajanjem. Burundijska vojska je proti večeru že obkolila zgradbo radia in se pogaja z upornimi vojaki, naj se predajo, vendar razplet dogodkov za zdaj še ni jasen. Medtem je tudi State Department sporočil, da prevratnikom očitno ni uspelo izvesti državnega udara.

Peking zahteva opravičilo
05. 04. 2001 00.00
Štiri dni po trčenju ameriškega vohunskega letala in kitajskega lovca so odnosi med državama še vedno napeti. Združene države so sicer izrazile obžalovanje zaradi smrti kitajskega pilota, vendar pa uradni Peking pa še vedno zahteva opravičilo za nesrečo.

Za postopnost urejanja razmer na Bližnjem vzhodu
21. 03. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush in izraelski premier Ariel Šaron sta se v torek na prvem medsebojnem srečanju, odkar sta letos nastopila položaj, načelno dogovorila za postopen pristop k reševanju izraelsko-palestinskih težav, pri čemer bodo ZDA bolj od daleč opazovale, kaj se bosta sprti strani dogovorili med seboj. "Moja administracija si bo prizadevala za položitev temeljev za mir in bo skupaj z bližnjevzhodnimi državami skušala dati miru priložnost. Miru ne bomo skušali vsiliti, ampak bomo skušali olajšati pot do miru," je dejal Bush. Šaron pa je poudaril, da je za Izrael na prvem mestu vprašanje varnosti, in šele ko bo ta zagotovljena, se je pripravljen pogajati o mirovnem sporazumu s Palestinci.

Ofenziva proti albanskim skrajnežem
20. 03. 2001 00.00
Po poročanju več tiskovnih agencij naj bi makedonske sile danes začele odločilno ofenzivo za uničenje albanskih skrajnežev na območju Tetova. Makedonski tanki so že zavzeli položaje na obrobju mesta, policija pa je sinoči že ob 19. uri zaprla vse vpadnice v Tetovo. Sinoči pa je v Skopje pripotoval koordinator EU za zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, ki se je sestal z makedonskim predsednikom Borisom Trajkovskim in premierom Ljubčem Georgijevskim, pa tudi z voditeljema obeh albanskih strank v Makedoniji Arbenom Džaferijem in Imerom Imerijem. Ob tem je Solana zatrdil, da bo mednarodna skupnost Makedoniji pomagala pri ohranjanju njene ozemeljske celovitosti, ter obsodil akcije albanskih skrajnežev.

Pretepli dopisnika Večera
01. 03. 2001 00.00
Koroškega dopisnika časnika Večer, Mira Petka, sta v sredo zvečer pred domačo hišo v Mežici napadla neznanca, ki sta Petka huje telesno poškodovala, saj je utrpel zlom nosu in zlom ličnic, dobil pa je tudi razpočno rano na glavi in več drugih poškodb. Trenutno se zdravi v bolnišnici Slovenj Gradec, vendar ni več v življenjski nevarnosti. Policijska preiskava dogodka še poteka.

Poročilo State Departmenta o Sloveniji
27. 02. 2001 00.00
Ameriško zunanje ministrstvo je v svetovnem Poročilu o položaju človekovih pravic za leto 2000 Sloveniji podobno kakor pretekla leta namenilo majhno pozornost. Ugotovitve in pripombe State Departmenta glede Slovenije obsegajo skupaj z uvodom le sedem strani, ki jih je moč najti na spletni strani www.state.gov. Mnenje o Sloveniji je predvsem pozitivno, kljub temu pa so izpostavljene nekatere pomanjkljivosti, predvsem glede nasilja nad ženskami, podeljevanjem državljanstva, počasne denacionalizacije in po novem tudi trgovanja z ljudmi. State Department pri slednjem ugotavlja, da je zanimanje policije za ta problem omejeno, vlada pa nima programov za preprečevanje trgovanja z ljudmi ali pomoč žrtvam, prav tako pa ni nevladne organizacije, ki bi se ukvarjala posebej s tem.

195144ukanović na obisku v ZDA
05. 02. 2001 00.00
Načrte črnogorskega predsednika Mila 195144ukanovića o neodvisnosti Črne gore so predstavniki administracije novega ameriškega predsednika Georgea Busha sprejeli zelo zadržano, saj si Washington ne želi zaostrovati odnosov z novimi oblastmi v Beogradu. 195144ukanović, ki je prišel v ZDA iskat podporo za svoje načrte o neodvisnosti, je v Washingtonu priznal, da ameriški predstavniki še zdaleč niso z navdušenjem sprejeli njegovih stališč. Pojasnil je, da je bil prvi odziv State Departmenta nekoliko bolj zadržan od odzivov v krogih ameriških parlamentarcev in med predstavniki nevladnih organizacij, s katerimi je imel pogovore med večdnevnim obiskom v ZDA.

ZDA ostajajo na Balkanu
03. 02. 2001 00.00
Ameriški državni sekrertar Colin Powell si je v minulih dneh prizadeval razgnati strahove o umiku ZDA z Balkana in na pogovore sprejel več predstavnikov držav z območja, obenem pa zavrnil pogovor s predsednikom Črne gore Milom Djukanovićem. Tiskovni predstavnik State Departmenta Richard Boucher je uradno pojasnil, da se Powell in Djukanović nista sestala zaradi "težav z urnikom", ter zato, ker se ZDA ne želijo vmešavati v volilni proces v Črni gori, kjer bodo aprila pripravili parlamentarne volitve, po katerih se bodo njeni prebivalci odločali tudi o razpisu referenduma o neodvisnosti.

Kmalu vzpostavitev diplomatskih odnosov
04. 11. 2000 00.00
ZDA nameravajo z ZR Jugoslavijo "zelo kmalu" obnoviti diplomatske odnose, morda že prihodnji teden, je včeraj sporočil ameriški State Department. Sicer tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Richard Boucher ni želel govoriti o natančnem datumu, ko naj bi se to zgodilo, vendar pa je nek neimenovani diplomat dejal, da vnovična vzpostavitev diplomatskih odnosov med državama, do katere naj bi prišlo že prihodnji teden, "ni izključena".

Bo Rusija na srečanju kontaktne skupine?
05. 10. 2000 00.00
Rusko zunanje ministrstvo še ni želelo potrditi ruske udeležbe na prihodnjem srečanju kontaktne skupine, na katerem bi govorili o položaju v ZRJ. Ameriški State Department je včeraj napovedal, da naj bi skupina razpravljala o krizi v ZRJ še ta konec tedna, vse pa naj bi bilo odvisno od morebitnega sodelovanja Rusije. V kontaktni skupini so poleg ZDA in Rusije še Velika Britanija, Nemčija, Francija in Italija.

Odmevi na ukinitev sankcij proti Avstriji
13. 09. 2000 00.00
Tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Richard Boucher je po odpravi sankcij Evropske unije proti Avstriji, ki so bile uvedene februarja zaradi vstopa svobodnjakov (FPOe) Jörga Haiderja v avstrijsko vlado, dejal, da politika ZDA do Avstrije ostaja nespremenjena.

Vprašanje verskih svoboščin
06. 09. 2000 00.00
Vatikan je izdal izjavo Dominus Jesus, kjer je zapisano, da je katoliška cerkev edina Kristusova cerkev. Dokument je podpisal papež Janez Pavel II. Izjava pa je povzročila precej prahu med evropskimi tiskanimi mediji.

Pogajanja je potrebno nadaljevati
30. 07. 2000 21.14
Francoski predsednik Jacques Chirac in njegov egiptovski kolega Hosni Mubarak sta med sinočnjim telefonskim pogovorom največ pozornosti posvetila propadu izraelsko-palestinskih mirovnih pogajanj v Camp Davidu in prihodnosti Bližnjega vzhoda, so sporočili z Elizejskih poljan. Chirac je Mubaraka seznanil še s vsebino svojega petkovega telefonskega pogovora z izraelskim premierom Ehudom Barakom in včerajšnjega obiska palestinskega voditelja Jaserja Arafata v Parizu. Tako Chirac kot Mubarak sta se strinjala, da je potrebno bližnjevzhodna mirovna pogajanja nadaljevati.

Fujimori ostaja perujski predsednik
30. 05. 2000 10.41
Perujski predsednik Alberto Fujimori je na spornih predsedniških volitvah po prešteju 94,42 odstotka volilnih glasov dobil 74,57 odstotka glasov, je sinoči po krajevnem času sporočila osrednja volilna komisija. Ameriški State Department je po poročanju ameriške televizijske postaje CNN že ocenil da so rezultati volitev neveljavni.

Začetek seminarja za slovenske sodnike
08. 05. 2000 15.43
V ljubljanski sodni palači se je dopoldne začel petdnevni seminar za slovenske sodnike in predsednike sodišč o učinkovitem vodenju in upravljanju sodišč ter zadev. Ob začetku seminarja, ki ga financira ameriški State Department, sta udeležence prvega seminarskega dne pozdravila predsednik Slovenskega sodniškega društva Aleš Zalar in veleposlanica ZDA v Sloveniji Nancy Ely Raphel.

Policija našla ''očeta'' virusa
06. 05. 2000 11.25
Filipinska policija in spletni operaterji so identificirali osumljenca, ki naj bi iz svojega stanovanja v Manili v svet poslal računalniški virus ILOVEYOU, je sporočila filipinska policija.

Objavili poročilo o terorizmu po svetu
02. 05. 2000 16.28
Ameriški State Department je objavil redno letno poročilo o terorizmu po svetu. V poročilu ugotavlja, da je bilo lani po svetu izvršenih 392 terorističnih dejanj, medtem ko jih je bilo leto poprej 274.

Pogajanja med Izraelom in Palestino
23. 03. 2000 08.55
V ZDA poteka nov krog pogajanj med Izraelom in Palestinci. Pogovori na ravni strokovnjakov so v znamenju dokončnega položaja palestinskih ozemelj. Pogajanja v letaliskem oporišču Bolling pri Washingtonu vodi ameriški odposlanec za Bližnji vzhod Dennis Ross.

Svetovni judovski kongres zahteva odškodnino
17. 03. 2000 10.13
Svetovni judovski kongres je včeraj sprožil obsežno kampanjo, v okviru katere od Avstrije zahteva, da izplača odškodnino Judom za imetje, ki so jim ga nacisti zaplenili med drugo svetovno vojno. Kot je pojasnil izvršni direktor kongresa Elan Steinberg, so se za omenjeno kampanjo odločili, potem ko je State Department v začetku tedna v tajnih dokumentih odkril ocene iz leta 1953 o vrednosti imetja, ki so nacisti zaplenili avstrijskim Judom. Vrednost tega imetja danes znaša 10 milijard dolarjev.