Sv

Nova sestava DS ima precej novih imen in 16 dosedanjih svetnikov

24. 11. 2022 21.20

Na volilnih zborih je bila izvoljena nova sestava državnega sveta. Med 40 novoizvoljenimi svetniki jih je 16 v svetniških klopeh sedelo že v zadnjem mandatu. Med tistimi, ki jim vnovična izvolitev ni uspela, pa je tudi sedanji predsednik DS Alojz Kovšca.

Župan Klobasa v Sveti Trojici s 100-odstotno podporo v občinskem svetu

24. 11. 2022 20.03

Je v občini Sveta Trojica v Slovenskih goricah ogrožena demokracija? Se nam obeta diktatura? Če vemo, da se to sprašuje naš novinar Aleksander Pozvek, veste, da ni preveč resno. Obiskal je župana Davida Klobaso, ki je dobil s svojo stranko NSi na nedeljskih lokalnih volitvah prav vse svetnike in ima 100-odstotno podporo v občinskem svetu. Trenirala sta govore in se poigrala z idejo o novi valuti.

Nekdanji ljutomerski župnik spoznan za krivega spolnega nadlegovanja

22. 11. 2022 12.13

Okrožno sodišče v Murski Soboti je nekdanjega ljutomerskega župnika Andreja Zrima spoznalo za krivega kaznivega dejanja kršitve spolne nedotakljivosti z zlorabo položaja. Višje sodišče v Mariboru pa je sodbo potrdilo, so sporočili iz Škofije Murska Sobota. Obtožen je bil spolnega napada na osebo, mlajšo od petnajst let, oziroma spolnega nadlegovanja ministrantk in mladoletnic pri verouku.

Vojaški policisti, ki se po vrveh spustijo iz helikopterja, in tank, ki izgine v dimni zavesi

12. 11. 2022 11.00

Točno ob 13. uri večstoglava množica pretežno mladih obiskovalcev na travniku ob celjskem sejmišču zasliši obstreljevanje. Vojaki, ki so poskakali iz oklepnega vozila Valuk, poskušajo onesposobiti teroristično skupino, ki se skriva za sivo barako. Ker jim to ne uspe, jim na pomoč priskoči vojaški helikopter. Po vrvi se spustijo štirje pripadniki specializirane enote vojaške policije, pridruži se jim še vojaški pes in skupaj uspejo uničiti sovražnika. Helikopter se vrne po ranjenca, na travnik pa se pripelje tank M-84 in ustvari dimno zaveso. Tako poteka dinamična predstavitev na promocijski prireditvi V službi domovine.

Slovenska vojska z izboljšanimi Pilatusi in novima brezpilotnima letalnikoma

08. 11. 2022 18.18

Odbor vlade za državno ureditev in javne zadeve je potrdil uvrstitev dveh projektov Slovenske vojske v veljavni načrt razvojnih programov 2022–2025. Gre za projekta nadgradnje zrakoplovov SV in nakup brezpilotnih letalnikov Belin-V, ki sta ocenjena na 1,18 oz. 1,34 milijona evrov, so sporočili iz Urada vlade za komuniciranje.

Neprimerno opremljeno alpinistko reševali s helikopterjem

08. 11. 2022 15.25

Slovenska alpinista sta v plezalni steni slovenske smeri na Mangartu našla tujo alpinistko, ki ni mogla nadaljevati s plezanjem. Posredovali so reševalci, alpinistko pa so v Log pod Mangartom prepeljali s helikopterjem SV.

Pirc Musarjeva zavrača demagoška in politična obračunavanja glede sprave

03. 11. 2022 15.50

Vodja komisije za reševanje vprašanj prikritih grobišč Jože Dežman je v javnem pismu kandidatko za predsednico republike Natašo Pirc Musar zaradi obiska komemoracije na Sv. Urhu spraševal o njenih stališčih do povojnih pobojev. Pirc Musarjeva meni, da je treba za spravo narediti več, a si hkrati ne želi, da se ta zlorablja za politične obračune.

'Nisem še doživel, da bi se ob grobovih žrtev dogajala volilna kampanja'

03. 11. 2022 06.05

Tudi na dan mrtvih, ko se spomnimo vseh pokojnih, ne glede na to, ali so bili rdeči, črni ali beli – ni šlo brez težkih besed o temačnih silah, izdajalcih in tistih, ki so bili na pravi strani. Kot da zgodovina ni povedala svojega, smo lahko v tem pregretem političnem vzdušju v Sloveniji pred predsedniškimi volitvami in tremi referendumi poslušali najvplivnejše politike v državi. Predsednik Pahor je govoril o spravi, ljubljanski župan Janković o izdajalcih in partizanih, nekdanji predsednik Kučan, da je imel Janković običajen politični govor, kandidatka za predsednico Nataša Pirc Musar, ki je tudi bila na Urhu, da sama ne bi uporabljala tako močnih besed, kot jih je Janković, in Anže Logar, pri spomeniku sprave, da se je prišel poklonit vsem mrtvim. Smo tik pred drugim krogom predsedniških volitev in referendumi – pred spravo ali novim razkolom? O tem sta spregovorila prvi predsednik vlade in član Nove Slovenije Lojze Peterle in Martin Premk iz Gibanja svoboda.

Dan spomina na mrtve v znamenju obiska grobov

01. 11. 2022 07.12

Z obiskom grobov se bomo danes poklonili spominu pokojnih. Na dan spomina na mrtve, ki je državni praznik in dela prost dan, bo marsikdo obiskal sorodnike in prijatelje ter odšel na bolj oddaljena pokopališča. Pri spomeniku vsem žrtvam vojn in z vojnami povezanim žrtvam v Ljubljani pa bo osrednja državna slovesnost ob prazniku. Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je v spremstvu državne delegacije k spomeniku položil venec.

Slovenski tanki M-55S že v Ukrajini

26. 10. 2022 16.29

Slovenija je izpolnila svoj del dogovora z Nemčijo. V Ukrajino je prispela druga večja donacija orožja Ukrajini. Slovenija se s tem glede na svoj BDP uvršča med države, ki so največ prispevale k obrambi Ukrajine. Pošiljko vojaških vozil smo uspeli prestreči na železniški postaji Celje. Pod črnimi ponjavami se je skrivalo 28 tankov M-55S, ki so bili doslej v rezervi Slovenske vojske, zdaj pa bodo v vojni krepili ukrajinsko obrambo. V zameno za donacijo bo Slovenija od Nemčije po navedbah ministrstva za obrambo prejela 40 transportnih vozil.

Policija preiskuje sumljivo smrt na enem izmed oddelkov UKC Ljubljana

25. 10. 2022 18.12

Zadnje mesece pretresov v slovenskih bolnišnicah kar ni konec, po številnih zgodbah še vedno odmeva nedopustna zamenjava v celjski bolnišnici, ki se ne bi smela zgoditi. Zdaj pa precej nenavadne informacije prihajajo iz ljubljanskega kliničnega centra, kjer naj bi po neuradnih podatkih prejšnji teden prišlo do fizičnega nasilja med pacienti, a to še ni vse. Policija preiskuje tudi sumljivo smrt na enem izmed oddelkov.

Dim, ki je zakril pogled, in 'plonklistek' na roki podpolkovnika

22. 10. 2022 17.00

Pol ure so v hribih nad Postojno odmevale eksplozije, slišali so se streli. V zraku sta bili vojaški letali, na tleh tanki in oklepniki. Pehota se je prebijala mimo minskih in žičnatih ovir, ki jim jih je nastavil nasprotnik. Pri tem so utrpeli tudi izgube, po najhuje ranjenega vojaka je moral prileteti helikopter. Ta scenarij ni iz akcijskega filma ali bližnje Ukrajine, pač pa z vojaške vaje, ki je na poligon Poček poleg novinarjev privabila tudi najvišji politični vrh, povezan z vojsko. Čepki za ušesa, ki so jih razdelili zbranim, so prišli še kako prav.

'Zgodovina človeštva je žal zgodovina vojn, ne miru'

21. 10. 2022 11.06

Oboroženi spopadi na vzhodu Evrope so zamajali tisti občutek varnosti, v katerega je bil dolga leta ovit ta košček sveta, v katerem živimo. In to ne samo v očeh navadnih prebivalcev, ampak tudi veljakov. "To usposabljanje sem gledal z drugačnega zornega kota kot v prejšnjih desetih letih," je dejal odhajajoči predsednik republike in vrhovni poveljnik obrambnih sil Borut Pahor, ki je priznal, da je med ogledom vojaške vaje na Počku razmišljal o vojni v Ukrajini. Tudi obrambni minister Marjan Šarec je opozoril, da je mir krhka dobrina in da je zgodovina človeštva žal zgodovina vojn. Pristojni pa vseeno zagotavljajo, da je Slovenska vojska dobro usposobljena in pripravljena na različne scenarije.

Ob koncih tedna v Kopru po novem brezplačno parkiranje

20. 10. 2022 16.38

V nedeljo bo v Kopru začel veljati zimski parkirni režim, ki na najbolj obiskanih parkiriščih prinaša brezplačno parkiranje ob koncih tedna in dela prostih dneh. "Novosti so v prvi vrsti prilagojene potrebam občank in občanov ter dnevnim obiskovalcem, s čimer se uporabnikom zagotovi nemoten in neposreden dostop do storitev," so sporočili z občine. Zimski režim bo veljal do vključno 23. aprila.

Kandidati o 'versko slepi državi' in prepletanju religije s politiko

20. 10. 2022 08.21

Vera je od nekdaj krojila ustroj države. Vpliva tako na načela prebivalstva kot tudi na zakone. Po poganstvu je prišlo krščanstvo, danes pa v Sloveniji deluje več deset registriranih cerkva in drugih verskih skupnosti. Poudarek na beli krščanski Evropi se je sicer znova zbudil v času begunskega vala leta 2015, jabolko spora pa je pri nas že pred tem predstavljala tudi izgradnja prve džamije v Sloveniji. Religija in vera sta tako kljub načelom ločenosti države in verskih skupnosti, svobodnega delovanja le-teh in načelu enakopravnosti verskih skupnosti še kako vpeta v politično dogajanje v Sloveniji. Kakšen pogled pa ima na odnos med državo in religijo sedmerica predsedniških kandidatov?

Na slovenskem morju številni vojaki, poteka vaja Ladja 22

11. 10. 2022 10.55

V Koprskem zalivu poteka vojaška vaja Ladja 22, kjer se pripadniki Slovenske vojske usposabljajo na področju pomorskega prestrezanja, sodelovanja in usmerjanja, protiminskih pregledov in čiščenj ter zagotavljanja varnosti delovanja.

Zaradi tranzita obrambnih sil ZDA povečan promet med Koprom in Pincami

10. 10. 2022 06.20

Enote obrambnih sil ZDA bodo v tem mesecu v okviru redne rotacije svojih enot v Evropi opravile tranzit čez Slovenijo, zato bo lahko od danes do 24. oktobra občasno povečan promet na razdalji Koper–mednarodni mejni prehod z Madžarsko Pince, so sporočili z Ministrstva za obrambo RS. Kolone vojaških vozil bosta spremljala vojaška policija Slovenske vojske in občasno tudi helikopter Slovenske vojske.

Kronanje Karla III.: prve informacije o novem poglavju angleške monarhije

06. 10. 2022 10.40

Slab mesec po smrti kraljice Elizabete II. so v javnost že prišle prve informacije o kronanju njenega naslednika kralja Karla III. Novo poglavje angleške monarhije se bo predvidoma odvilo 3. junija prihodnje leto, slavje pa bo veliko skromnejše, kot je bilo tisto leta 1953.

Naravnost iz Makedonije v Trzin: Recept za Turli tavo

06. 10. 2022 00.15

Slišite Turli tava in pomislite - kaj je to? Ime te jedi je pravzaprav turškega izvora, danes pa je ena najbolj prepoznavnih makedonskih specialitet. Makedonija je preprosto povedano prava zakladnica arom in okusov za gurmane in ljubitelje dobre hrane, posebno pozornost pa namenjajo pridelavi okusne in zdrave sveže zelenjave. Prisotena je torej v vseh njihovih specialitetah in jim daje tisto posebno in prepoznavno polnost okusa, odraža pa se tudi v ponvi Turla.

'Če ima kdo predlog, kaj je boljše od Nata, sem se z njim pripravljen pogovarjati'

04. 10. 2022 06.00

Kočevski župan Vladimir Prebilič še vedno cilja na uvrstitev v drugi krog predsedniških volitev, čeprav mu ankete tega ne napovedujejo. Kot pravi, bodo soočenja kandidatov premešala karte, saj bodo v ospredje prišle vsebinske razprave. Strokovnjak za obramboslovje in predavatelj na Fakulteti za družbene vede tudi opozarja, da nekateri pozivi k izstopu iz Nata, kljub vsem njegovim napakam, niso dobro premišljeni, nevtralna drža pa da bi dejansko peljala v delno militarizacijo družbe, na katero pa nismo pripravljeni. Poudarja tudi pomen decentralizacije države, pri aktualnem predsedniku pa pogreša "več odločnosti in jasne drže". Kot pravi, mora predsednik s svojim stališčem in prezenco jasno povedati, kadar se stvari v družbi ne odvijajo v dobrobit vseh.

Pahor newyorškemu patru Krizologu izročil državno odlikovanje

26. 09. 2022 21.13

Predsednik Borut Pahor je ob robu udeležbe na zasedanju 77. Generalne skupščine ZN v New Yorku tamkajšnjemu župniku slovenske cerkve sv. Cirila, frančiškanskemu patru Martinu Cimermanu Krizologu, izročil državno odlikovanje za zasluge pri ohranjanju slovenstva in povezovanju Slovencev v ZDA.

'Nimam srca pogledati ljudem v oči in reči, da sem zapravil dve milijardi'

23. 09. 2022 06.00

Kot vse kaže, Slovenija odstopa od nakupa 45 boxerjev, ki je težak 281 milijonov evrov. A kaj to pomeni za pogodbene kazni? Nas davkoplačevalce res lahko doletijo, in to v višini 70 milijonov evrov? Kdo se igra z denarjem državljanov in kdo z varnostjo v luči aktualnih razmer zaostrovanja rusko-ukrajinskega konflikta?

Kraljico v ožjem krogu družine pokopali, zdaj leži ob svojem soprogu, starših in sestri

19. 09. 2022 06.24

V Združenem kraljestvu so se poslovili od priljubljene kraljice Elizabete II. Osrednji obred je potekal v Westminstrski opatiji, kjer se je zbralo okoli 2200 gostov, med drugim več sto tujih voditeljev, drugih visokih predstavnikov in članov kraljeve družine. Pogrebni sprevod je nato pot nadaljeval po središču Londona, od tam pa so kraljičino krsto z vozilom odpeljali v Windsor, kjer je potekal drugi del pogrebne slovesnosti in kjer so kraljico spustili v družinsko grobnico. Zvečer pa so jo tudi pokopali, preminula kraljica tako leži ob svojem soprogu, starših in sestri. Glede na ocene naj bi si pogrebne slovesnosti prek televizijskih prenosov ogledalo več milijard ljudi.

Princeso Charlotte in Meghan Markle na pogrebu premagale solze

19. 09. 2022 19.07

Medtem ko je večji del kraljeve družine na pogrebu kraljice Elizabete II. ob krsti korakal resnega obraza in pazil, da ga niso premagala čustva, Meghan Markle in mlada princesa Charlotte nista mogli zadržati solz, ob petju britanske himne pa je bil ganjen tudi kralj Karel III.

Festival pohodništva Dolina Soče

14. 09. 2022 00.15

Lepote narave v družbi dediščine in dobrot: 9. september – 2. oktober 2022

Krsta kraljice Elizabete v edinburški katedrali, krasi jo škotska krona

12. 09. 2022 06.21

Krsta pokojne britanske kraljice Elizabete II. je v sprevodu prispela v edinburško katedralo sv. Egidija. Na hrastovo krsto, pokrito s škotsko kraljevo zastavo in vencem belega cvetja, so v katedrali položili škotsko krono. Tam so se pri maši zbrali najvišji britanski predstavniki, med njimi britanska premierka Liz Truss in škotska premierka Nicola Sturgeon. Po maši se bo od preminule kraljice lahko poslovila tudi javnost. Evropski parlament pa je ob začetku plenarnega zasedanja v Strasbourgu z minuto molka počastil spomin nanjo.

Pogreb kraljice Elizabete II. bo 19. septembra

10. 09. 2022 18.05

Pokojno britansko kraljico Elizabeto II. bodo pokopali v ponedeljek, 19. septembra, so sporočili iz Buckinghamske palače. Pogreb bo v Westminstrski opatiji v Londonu. Mamo bo v britansko prestolnico pospremila princesa Anne.

Elizabeta II.: Kraljica, ki se ji sprva položaj ni obetal

08. 09. 2022 19.41

V 97. letu starosti je na gradu Balmoral na Škotskem umrla kraljica Elizabeta II. V zgodovino se je zapisala kot najdlje vladajoča britanska monarhinja, ki je v začetku februarja 2022 s sabljo pogumno zarezala v torto ob praznovanju platinastega jubileja. A britanski prestol je nasledila po spletu okoliščin, ko se mu je zaradi prepovedane ljubezni moral odpovedati njen stric. Med svojo vladavino pa se je izkazala za simbol stabilnosti v hitro se spreminjajočem svetu. V ospredje je vedno postavljala službo domovini in pri tem kljub težavam z zdravjem vztrajala do konca svoje več kot 70-letne vladavine.

'Londonski most je porušen' – kaj se zgodi po smrti kraljice?

08. 09. 2022 18.17

Ob novici, da je 96-letna kraljica Elizabeta II. pod zdravniškim nadzorom, se je marsikdo vprašal, kaj se bo zgodilo, ko se bo Otok zavil v črno. To se je zdaj tudi zgodilo - britanska kraljica je umrla v 97-letu starosti. Na dan smrti kraljice začne teči protokol, imenovan London bridge, ki je določen že od leta 1960, traja pa 10 dni. Med drugim določa tudi, kdo svetu sporoči prelomno novico. Kakšno nalogo bo imel princ Charles, oziroma po novem Karel III kot prestolonaslednik?

'Država mora poznati svojo vojsko'

25. 08. 2022 15.43

V negotovih geopolitičnih in varnostnih razmerah v svetu Slovenska vojska krepi svojo pripravljenost. Pripadniki 132. gorskega polka so preverjali svoje veščine na steni Iglica, medijem pa so se predstavili tudi Enota za specialno delovanje in meteorologi na Kredarici.