Talibani

ZDA za vojaško posredovanje

14. 09. 2001 00.00

Ameriški senat je predsedniku Bushu odobril uporabo vojaške sile proti teroristom in tistim, ki mednarodni terorizem podpirajo. Talibanske oblasti so sporočile, da se pripravljajo na ameriško maščevanje.

Poveljnik protitalibanskih sil podlegel ranam

14. 09. 2001 00.00

Legendarni afganistanski vodja upornikov Ahmed Šah Masud je danes umrl posledicami bombnega atentata minulo nedeljo. Masuda je ubila bomba, ki jo je sprožil domnevni novinar.

ZDA še vedno v šoku

12. 09. 2001 00.00

Na jugu Manhattna, kjer sta do nedavnega stala slovita "dvojčka" WTC-ja, poteka reševalna akcija iskanja morebitnih preživelih, v kateri sodeluje Nacionalna garda in več sto prostovoljcev. FBI naj bi medtem že aretiral nekaj oseb, osumljenih za vpletenost v napadih.

V Afganistanu zaslišali obtožene

08. 09. 2001 00.00

Afganistanski Talibani so prvič po začetku procesa proti 8 tujim humanitarnim delavcem, obtoženim širjenja krščanstva, obtožene pripeljali na zaslišanje pred sodišče.

Smrtna kazen za humanitarce?

05. 09. 2001 00.00

Osmim tujim humanitarnim delavcem, ki so jih talibanske oblasti aretirale zaradi domnevnega širjenja krščanstva, grozi smrtna kazen.

Talibani sodijo zaprtim tujcem

04. 09. 2001 00.00

V Afganistanu se je začel sodni proces zoper skupino tujih humanitarnih delavcev, ki so obtoženi širjenja krščanstva.

Zaprti zahodnjaki so zdravi

28. 08. 2001 00.00

Osem tujcev, aretiranih ker naj bi v Afganistanu širili krščanstvo, se počuti dobro, pravijo po obisku zahodni diplomati in njihovi starši.

Diplomati obiskali zapornike

27. 08. 2001 00.00

Talibanske oblasti v Afganistanu so zahodnim diplomatom dovolile obisk osmih tujih državljanov, aretiranih zaradi suma širjenja krščanstva.

Talibani dovolili obisk Rdečega križa

26. 08. 2001 00.00

Predstavniki Rdečega križa so obiskali humanitarce, ki so v Afganistanu že tri tedne zaprti zaradi obtožb o širjenju krščanstva.

Talibani so neusmiljeni

21. 08. 2001 00.00

Afganistan so danes zapustili trije zahodni diplomati, ki so se teden dni neuspešno pogajali za izpustitev svojih državljanov obtoženih širjenja krščanstva.

Talibani izvedli eksekucijo na meji

15. 06. 2001 00.00

Afganistanski Talibani, ki nadzorujejo veliko večino z vojno uničenega Afganistana, so po poročanju ruske vojske na meji s Tadžikistanom izvedli eksekucijo osmih ljudi. Žrtve so Talibani pripeljali do enega izmed mejnih prehodov 200 kilometrov južno od Dušanbeja, tadžikistanske prestolnice, jih postavili v vrsto in jih ustrelili.

Talibani zopet v ofenzivi

10. 06. 2001 00.00

Islamsko talibansko gibanje je sprožilo ofenzivo s katero skušajo povrniti nadzor nad Ykakwlangom, mestom v osrednji afganistanski provinci Bamijan, ki so ga izgubili v bojih v začetku meseca. Boji, v katerih Talibani že napredujejo, so se začeli vzhodno od mesta, Ahmed Šah Masud, vodja opozicijske skupine Hezb-i-Wahdat, ki še nadzoruje enklave na severovzhodu države, pa najnovejšega položaja na bojišču še ni komentiral.

Spomin na kipe Bude v Parizu

07. 06. 2001 00.00

Spomin na slovite kipe Bude v Afganistanu ostaja živ na razstavi, ki jo je UNESCO postavil v Parizu. Razstava se na uničevanje slovitih skulptur odziva s slavospevom afganistanski kulturni dediščini.

Prepovedi za ženske v Afganistanu

29. 05. 2001 00.00

Afganistanski talibani so še zaostrili pravila oblačenja za ženske, ki bodo odslej smele nositi le še afganistansko obliko pokrivala, in ne pakistansko ali pa savdsko pokrivalo, kot so ga nosile nekatere. Afganistanski čador je temno modre barve, je v enem kosu in žensko prekriva od glave do pet, vključno z obrazom. Skladnost oblačil s pravili po ulicah afganistanskih mest nadzoruje verska policija.

Švedska opozarja talibane

26. 05. 2001 00.00

Švedsko predsedstvo EU je na afganistanske talibane naslovilo zahtevo, da prekličejo odlok, v skladu s katerim bi morali Afganistanci hindujske vere nositi košček rumene tkanine, da bi se ločili od muslimanov. EU opozarja, da to pomeni kršitev človekovih pravic, ki jih predvideva mednarodno pravo. Talibani, ki nadzirajo 95 odstotkov Afganistana, so odločitev o posebnih oznakah za hindujce sprejeli v torek, po besedah talibanskega notranjega ministra Mohameda Valija pa bodo odlok začeli izvajati, kakor hitro bo mogoče.

Hindujci odslej s posebnimi oznakami

22. 05. 2001 00.00

Afganistanski minister za vero je sporočil, da bodo morali Hindujci v Afganistanu poslej nositi posebne oznake na oblačilih. Talibanska vlada, ki nadzira 95 odstotkov Afganistana, je še sporočila, da bo odlok začel veljati takoj, ko bo mogoče.

UNHCR se skuša dogovoriti s talibani

01. 05. 2001 00.00

Visoki predstavnik Visokega komisariata za begunce (UNHCR) Ruud Lubbers, ki se je včeraj mudil na obisku v Iranu, je afganistanske talibane pozval, naj razglasijo šestmesečno premirje, da bi človekoljubne organizacije lahko dostavile pomoč, je danes poročala iranska tiskovna agencija IRNA. Lubbers je pred odhodov v Afganistan še dejal, da bo skušal talibanom dokazati, da je vredno poiskati drugačno rešitev od oboroženih spopadov. Lubbers je danes že pripotoval v Afganistan, kjer naj bi se srečal z najvišjimi talibanskimi predstavniki.

Talibani prodajajo ostanke

03. 04. 2001 00.00

Afganistanski talibani so se odločili, da prodajo razbitine največjih stoječih kipov Bude na svetu, ki so ju pred mesecem dni kljub ogorčenju mednarodne javnosti uničili v Bamijanu.

Talibani zapirajo lepotilne salone

25. 03. 2001 00.00

Vodstvo talibanov, ki so na oblasti v afganistanski prestolnici Kabul, je ukazalo zaprtje vseh lepotilnih salonov v mestu Herat na zahodu države, češ da pomenijo kršitev šeriatskih zakonov. Talibani so zaprli tudi pet frizerjev, ker naj bi strigli ženske na način, ki ni v skladu s strogimi islamskimi zakoni. Že januarja so talibanske oblasti zaprle 25 frizerjev iz Kabula, ker so prekršili prepoved oblikovanja pričesk, ki jih nosijo na Zahodu in so po mnenju talibanov "neislamske".

Kipe uničili zaradi ogorčenja

20. 03. 2001 00.00

Posebni odposlanec afganistanskih talibanov Sajed Rahmatulah Hasimi je v New Yorku pojasnil drugo plat medalje uničevanja dveh budinih kipov v Bamijanu, ki je vzbudilo ogorčenje mednarodne javnosti. Hasimi je v pogovoru za New York Times dejal, da je svet talibanskih verskih učenjakov sprejel odločitev o uničenju kipov zaradi ogorčenja nad odnosom mednarodne skupnosti. Verske učenjake naj bi razjezila mednarodna delegacija evropskih diplomatov in Unesca, ki je ponudila denar za zaščito in obnovo budinih kipov, obenem pa zavrnila prošnje za pomoč afganistanskemu ljudstvu, ki umira zaradi lakote in mednarodnih sankcij.

Talibani uresničili grožnje

12. 03. 2001 00.00

Afganistanski Talibani so tudi v resnici uničili dva velikanska kipa Bude, izklesana v skalo. Predstavniki ZN so te informacije potrdili. Kipi naj bi bili za islam žaljivi. Doslej ni bilo na voljo fotografiranih dokazov, za CNN pa je lokalni fotograf posnel pričujoči posnetek. Muzeji in vlade po vsem svetu so upali, da bodo lahko rešili 53-metrske kipe Bude iz Bamiyana, ki so jih izklesali v tretjem stoletju po našem štetju. Uničenje so ob velikem trudu dokončali šele včeraj, je dejal talibanski minister za informiranje. Po njegovih besedah tako delo ni enostavno, saj dinamit in obstreljevanje z granatami nimata velikega učinka. Delegacija iz 55-članske Organizacije islamske konference je v afganistanskem mestu Kandahar v nedeljo neuspešno prepričevala Talibane, naj prenehajo z uničevanjem spomenikov. Annan se je včeraj v okviru svoje turneje po južni Aziji v Pakistanu srečal z afganistanskim zunanjim ministrom Vakilom Ahmedom Mutavakilom, ki je zavrnil Annanovo zahtevo, naj talibanski režim v Afganistanu ustavi uničenje dveh največjih kipov stoječih Bud na svetu v Bamijanu. Mutavakil je poudaril, da je uničenje predislamskih kipov in spomenikov notranja verska zadeva Afganistana in da od omenjenih kipov tako ali tako ni več ostalo veliko. Kljub uničevanju predislamskih kipov in spomenikov, ki ga v Afganistanu izvaja talibanski režim, je generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan zahteval, da mednarodna skupnost ljudem v Afganistanu ponudi človekoljubno pomoč. V Afganistanu trenutno vlada najhujša suša v zadnjih tridesetih letih. Po mnenju predstavnikov ZN je na robu lakote skoraj 4 milijone ljudi. Annan je sicer dejal, da doslej še nobena država ni zavrnila pripravljenosti pomagati afganistanskemu prebivalstvu, vendar bo zaradi uničenja kipov še težje prepričati mednarodno skupnost za donacije. Annan je obiskal begunska taborišča blizu Peshawarja, v severnem Pakistanu, kjer je okoli 60.000 afganistanskih beguncev. V zadnjih šestih mesecih je v Pakistan prišlo okoli 170.000 novih beguncev. Skupaj jih je že okoli 2 milijona. Pakistan je medtem že zaprl meje med državama.

Obglavljeni Buda

09. 03. 2001 00.00

Afganistanski talibani so danes nadaljevali z uničevanjem predislamskih spomenikov in z dinamitom razstrelili glavo enega izmed dveh največjih kipov Bude na svetu, ki sta vklesana v skalo blizu mesta Bamijan v osrednjem delu države, je poročala zasebna tiskovna agencija AIP, ki je blizu talibanom.

Talibani uničili že večino budinih kipov

03. 03. 2001 00.00

Kot vse kaže, je svet dokončno izgubil boj za kulturno dediščino Afganistana. Islamski skrajneži talibani, ki v državi vladajo zadnjih pet let, so danes sporočili, da so že uničili večino kipov bude v mestih Herat, Gaznij in Kabul, sedaj pa poteka uničevanje budinih kipov vklesanih v stene mesta Bamijan.

Bude iz Bamiyana tarča tankov in raket

02. 03. 2001 00.00

Talibani so danes s tanki, raketami ter celo z avtomatskim orožjem začeli uničevati znamenita velika kipa bude v Bamiyanu v Afganistanu, so danes sporočili uradni viri, te navedbe pa je potrdila tudi afganistanska opozicija. Omenjeni viri sicer niso imeli podatkov o tem, v kolikšni meri so že uničili ta kulturni spomenik v osrednjem delu države. Kot je povedal nek uradnik v Kabulu, naj bi talibani kipe začeli uničevati na lastno pobudo. Dodal je še, da na prizorišče niso poslali nobene specializirane ekipe, ki bi bila zadolžena za rušenje spomenikov.

Začetek procesa proti teroristom

05. 02. 2001 00.00

V New Yorku se v ponedeljek začenja sodni proces proti štirim obtožencem za teroristična napada na ameriški veleposlaništvi v Keniji in Tanzaniji leta 1998 ter široki zaroti proti Američanom po vsem svetu, ki naj bi jo vodil Osama bin Laden. Newyorški proces bo ogromen tudi za ameriške standarde, saj obtožnica proti skupaj 22 osebam zajema več kot 140 strani, priče pa prihajajo iz šestih različnih držav. Na zatožni klopi so sicer le štiri osebe, medtem ko jih je 13 na čelu z bin Ladnom še vedno na prostosti. Od preostale peterice se trije v britanskih zaporih borijo proti izročitvi ZDA, dva pa sta že v New Yorku.

Sankcije proti afganistanskim talibanom

20. 12. 2000 00.00

Varnostni svet Združenih narodov je kljub nasprotovanju generalnega sekretarja organizacije Kofija Annana potrdil ameriški in ruski osnutek resolucije s katerim so proti afganistanskim talibanom uvedli embargo na trgovino z orožjem ter razširili obstoječo prepoved potovanja talibanskih voditeljev, če ti ne bodo izročili Savdijca Osamo bin Ladna, ki ga Američani sumijo organizacije nekaterih terorističnih napadov. Resolucija med drugim še zahteva zaprtje vseh talibanskih uradov v tujini, kakor tudi prepoved izvoza snovi, ki se uporabljajo za proizvodnjo heroina, ki je eden glavnih virov dohodkov za talibane. Za resolucijo so glasovali predstavniki 13 držav članic VS, Kitajska in Malezija pa sta se vzdržali, ker menita, da bodo sankcije samo še bolj prizadele nedolžno afganistansko prebivalstvo.

Rusija in Iran o Afganistanu

26. 10. 2000 00.00

Danes sta imeli v tadžiški prestolnici Dušanbe posvetovanja o afganistanski krizi Rusija in Iran, državi, ki odločno nasprotujeta talibanskemu režimu v Afganistanu. Srečanja se je poleg ruskega obrambnega ministra Igorja Sergejeva in njegovega iranskega kolega Kamala Harazija udeležil tudi vodja afganistanske opozicije, general Masud. Po mnenju iranskega ministra lahko Rusija in Iran veliko prispevata k miru v Afganistanu.

Dogovor o premirju v Afganistanu

10. 05. 2000 15.32

Sprte strani v Afganistanu naj bi se na pogajanjih, ki potekajo v Džedi v Saudovi Arabiji, dosegle dogovor o premirju ter o izmenjavi ujetnikov. To novico so Talibani v Afganistanu zanikali, je povedal vodja talibanskih pogajalcev Mullah Amir Khan Muttaqi. Potrdil pa je, da sta se sprti strani dogovorili o izmenjavi ujetnikov, ki naj bi se začela še danes, nadzirali pa naj bi jo predstavniki Mednarodnega Rdečega križa.

Türk poročal o položaju v Afganistanu

05. 05. 2000 10.36

Pomočnik generalnega sekretarja ZN za politične zadeve, nekdanji veleposlanik Slovenije v ZN Danilo Türk, je Varnostnemu svetu na zaprti seji poročal o položaju v Afganistanu v zadnjih tednih, odkar je v Kabul prišel posebni predstavnik generalnega sekretarja Francesc Vendrell. Seja VS je bila za javnost zaprta, po njej pa je kitajski veleposlanik Wang Yingfan prebral izjavo za javnost, v kateri VS izraža zaskrbljenost nad pripravami na nove spopade v Afganistanu.

Varnostni svet obsodil ravnanje talibanov

08. 04. 2000 10.34

Varnostni svet ZN je sinoči obsodil talibanski režim, ki ima pod nadzorom večino afganistanskega ozemlja, zaradi sprožitve nove vojaške ofenzive proti nasprotnim skupinam in ga obdolžil slabšanja humanitarnega položaja v državi. Sejo Varnostnega sveta o Afganistanu je vodil zunanji minister Kanade, ki v aprilu predseduje VS, Lloyd Axworthy. Med dolgotrajno sejo je John Renninger, ki je v uradu za politične zadeve ZN zadolžen za Azijo in pacifiško območje, opisal položaj v Afganistanu, kjer že 22 let neprenehoma potekajo spopadi, rešitve pa še ni videti.