Talibani

Petletni deček omahnil v smrt nekaj dni po tem, ko je družina pobegnila pred talibani
19. 08. 2021 20.14
Iz britanskega Sheffielda poročajo o tragediji. Petletni afganistanski deček je skozi okno hotela omahnil v smrt, in to le nekaj dni po tem, ko je z družino prispel iz Afganistana, od koder so pobegnili pred talibanskim režimom.

Šest Afganistancev, družinskih članov in sodelavcev Slovenske vojske, zapustilo Kabul
19. 08. 2021 15.08
Afganistan je danes zapustilo šest oseb, med katerimi so sodelavec Slovenske vojske in družinski člani. Gre za prvega tolmača, ki je že včeraj uspel priti na letališče. Letališče sicer še vedno nadzoruje približno 4500 ameriških vojakov, vendar pa vse poti do letališča nadzorujejo talibani, zato je pot drugega sodelavca toliko težja.

Mineralna bogastva Afganistana, ki jih svet nujno potrebuje, v lasti talibanov
19. 08. 2021 12.17
Hiter padec Afganistana je sprožil politično in humanitarno krizo. Celo strokovnjaki za varnost se sprašujejo, kaj se bo zgodilo z neizkoriščenim rudnim bogastvom v državi. Po Afganistanu so namreč raztresene zaloge različnih mineralov, kot so železo, baker in zlato. A najpomembnejše je morda eno največjih nahajališč litija na svetu. Je to priložnost za Kitajsko in kaj to pomeni za svetovno gospodarstvo?

'Ta režim bomo ocenjevali po dejanjih, ne besedah'
18. 08. 2021 12.45
EU, ZDA in še 18 drugih držav so v skupni izjavi talibane pozvale, naj zagotovijo zaščito in pravice žensk in deklic v Afganistanu. Medtem se nadaljujejo evakuacije ameriških in evropskih državljanov ter njihovih afganistanskih sodelavcev. Ameriška vojska je doslej iz Afganistana evakuirala več kot 3200 ljudi, od tega 1100 v torek. V Nemčiji pa je zgodaj davi pristalo letalo s 130 evakuiranimi osebami iz Kabula.

Tonin: Na varno nam je uspelo spraviti družino enega od dveh afganistanskih tolmačev
18. 08. 2021 07.41
Trije slovenski državljani, ki so delali za zasebno varnostno službo in ostali med zadnjimi v Afganistanu, so se varno umaknili v Katar, eden pa po svoji volji ostaja v Kabulu. Slovenija je s pomočjo zaveznikov uspela družino enega od dveh tolmačev, ki so sodelovali s Slovensko vojsko, spraviti na varno in jim zagotoviti sedeže na letalu. Za drugega tolmača in njegovo družino pa rešitev še iščejo. Po Logarjevih besedah je Slovenija v okviru porazdelitve bremena med državami članicami EU pripravljena sprejeti do pet oseb.

Obupane ženske tujim vojakom svoje otroke podajajo kar preko bodeče žice
18. 08. 2021 15.01
Čeprav talibani mednarodni skupnosti obljubljajo, da je konec nasilja in da ne bo pobijanja, je, kot kaže, na terenu povsem drugače. Številni, ki skušajo zapustiti državo, naletijo na blokade. Obupane mame skušajo rešiti vsaj svoje otroke tako, da vojakom otroke podajajo kar preko bodeče žice. V Džalalabadu so protestnike, ki so paradirali z afganistansko zastavo, pregnali s streljanjem in pretepanjem. Pri tem je bilo nekaj mrtvih in ranjenih. Predsednik Gani, ki je pred talibanskim prevzemom oblasti pobegnil iz države, pa se nahaja v Združenih arabskih emiratih.

Kaj talibanska oblast pomeni za Afganistan, kaj za Zahod in Slovenijo?
18. 08. 2021 15.49
Tri dni je že od padca Kabula in situacija se še vedno ne umirja, predvsem pa ostaja problem, da nihče ne ve, kaj se bo zgodilo čez nekaj dni, tednov ali let. Analitiki so previdni, talibani pa zakrivajo svojo preteklost za tančico medijskega šova. Razmere so nepredvidljive, v Afganistanu je na milijone ljudi, ki so razseljeni, še več pa jih ne želi živeti pod talibani.

Talibani zajeli ogromne količine orožja, ki bo verjetno preplavilo regijo
18. 08. 2021 09.51
Bela hiša je v torek priznala, da je del ameriškega orožja in druge vojaške opreme v Afganistanu sedaj v rokah talibanov. Večina tega orožja pa bo verjetno pristala v rokah tistih, ki bodo zanj ponudili dovolj visoko ceno. Ob tem je svetovalec ameriškega predsednika za nacionalno varnost Jake Sullivan poudaril, da so Bidna prizori kaosa v Kabulu prizadeli, a da je moral sprejeti te težke odločitve.

Talibani so jo obiskali trikrat. Četrtič so jo ubili
18. 08. 2021 10.28
Čeprav so talibani ob prevzemu oblasti v Afganistanu zagotovili, da nihče ne bo ogrožen in da bodo spoštovali ženske pravice v okviru šeriatskega prava, tamkajšnje ženske trepetajo pred negotovo usodo. "Rekli so tudi, da ne bodo vstopali v naše domove. Ne moremo jim zaupati. Videli smo njihove brutalnosti, kako bi jim le lahko?" se sprašuje ena od njih. Pred dvema mesecema so borci v majhni vasi na severu države do smrti pretepli žensko, ker je bila revna in jim ni mogla skuhati kosila. 29-letna županja pa je odkrito priznala: Čakam, da pridejo pome in me ubijejo.

Borrell: EU se bo morala pogovarjati s talibani
17. 08. 2021 21.10
Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je dejal, da se bo EU morala pogovarjati s talibani, potem ko so ti prevzeli oblast v Afganistanu. Treba se bo vključiti v dialog, da bi preprečili humanitarno in migracijsko katastrofo, je dejal. Prioriteta sicer ostaja evakuacija državljanov EU in afganistanskih sodelavcev iz države.

Talibani patruljirajo po Kabulu, Evropa evakuira svoje državljane in sodelavce
17. 08. 2021 08.48
Letališče v Kabulu spet deluje, letala vzletajo in pristajajo. Ves svet skuša čim hitreje varno evakuirati svoje državljane, diplomate, pa tudi vojaške sodelavce in njihove najbližje. Talibani so medtem zavzeli vse kontrolne točke v prestolnici, do zob oboroženi patruljirajo po mestu. Na drugem koncu sveta pa je najmočnejša velesila sporočila, da bo talibansko vlado priznala, glede na njihova dejanja – v kolikor bodo denimo spoštovali pravice žensk in se izogibali ekstremizmu. Ameriški predsednik Biden še vedno vztraja, da so ZDA v Afganistanu dosegle svoje cilje. Pa je bilo vredno?

Talibani: Ženske bodo uživale pravice po šeriatskem pravu
17. 08. 2021 18.02
Prvič, odkar so prevzeli oblast v Afganistanu, so talibani sklicali novinarsko konferenco in odgovarjali na novinarska vprašanja. Tiskovni predstavnik talibanov je dejal, da je to trenutek ponosa za ves narod, saj so prvič po 20 letih uspeli osvoboditi državo in izgnati tujce. Zagotovil je, da nihče ne bo ogrožen, da si ne želijo sovražnikov in da bodo spoštovali ženske pravice v okviru šeriatskega prava. Poudaril je, da bodo lahko še vedno delale in se izobraževale.

'V Afganistanu imaš tri možnosti: da se pokoriš, da te ubijejo ali da pobegneš'
17. 08. 2021 19.30
Dogajanje v Afganistanu zaskrbljeno spremljajo tudi Afganistanci v Sloveniji, tako tisti, ki mednarodno zaščito že imajo, kot tisti, ki nanjo še čakajo. Veliko jih ima v Afganistanu, tudi v Kabulu, družinske člane, s katerimi so v zadnjih nekaj dneh izgubili stike. "V Afganistanu imaš tri možnosti: da se pokoriš talibanom, da te ubijejo ali da pobegneš," pripoveduje Afganistanec, ki v Sloveniji živi že dobrih pet let.

Slovenka, ki je delala v Afganistanu: Videti je, kot da bo zadnjih 20 let izbrisanih v trenutku
17. 08. 2021 16.40
Afganistan je v manj kot dveh tednih spremenil svoj politični in družbeni ustroj. Od države, ki je vsaj na papirju verjela in stremela k demokraciji, do države, ki jo upravljajo islamski fundamentalisti. Slovenka, ki je dolga leta živela in delala v Afganistanu, je dejala: Kot da je bilo vse zaman. Tudi življenja vseh vojakov, ki so v teh letih izgubili življenje v Afganistanu.

Princ Harry vojakom v Afganistanu: Podpirajte se
17. 08. 2021 15.40
Situacija v Afganistanu se je dotaknila princa Harryja, ki je v času služenja britanski vojski državo tudi sam obiskal. V izjavi za javnost je preko svoje organizacije, ki nudi pomoč ranjenim veteranom, sporočil članom širše vojaške skupnosti, naj si med seboj pomagajo in se podpirajo.

Trojici Slovencev je uspelo zapustiti Afganistan
17. 08. 2021 07.59
Trem Slovencem, ki so še ostali v Afganistanu, je uspelo zapustiti Kabul. Eden je odšel že včeraj, dva pa ponoči – okoli 5. ure zjutraj (po srednjeevropskem času) sta se vkrcala na ameriško evakuacijsko letalo, poleteli naj bi v Katar. Še eden ostaja v Afganistanu, pomagal bo skrbeti za varnost. Na pomoč pri evakuaciji iz Afganistana pa je včeraj čakalo še skoraj 20 domačinov – sodelavcev Slovenske vojske in njihovih ožjih družinskih članov.

Beg pred talibani: na ameriško letalo se je vkrcalo kar 640 Afganistancev
17. 08. 2021 08.58
V nedeljo pozno zvečer so ameriške zračne sile s taktičnim transportnim letalom evakuirale približno 640 Afganistancev, kažejo podatki ameriškega obrambnega ministrstva in fotografije, ki so hitro zaokrožile po spletu. Afganistanci so na poti iz Kabula v letalsko oporišče Al Udeid v Katarju sedeli kar na tleh letala.

Ljudje bežijo iz Afganistana, gre pri tem za moralni polom Zahoda?
17. 08. 2021 06.22
Talibani obljubljajo, da bodo ljudje pod njihovo oblastjo srečnejši, a medtem že izvajajo usmrtitve, prav tako uvajajo šeriatsko pravo. Zakaj so zaveznice po 20 letih na cedilu pustile svoje sodelavce in Afganistance ter jih prepustile na nemilost talibanov? Gre za moralni polom Zahoda? Medtem pa se na kabulskem letališču odvija pravi kaos. Množice so prebile ves varnostni sistem, ljudje so padali celo z letal.

Prestolnica je padla, Afganistanci so se prebudili v nov svet
16. 08. 2021 07.09
Talibani so brez upora zavzeli afganistansko prestolnico in zasedli predsedniško palačo. "Vojne je konec," so sporočili v televizijskem nagovoru, v katerem so razglasili zmago. Pri predaji predsedniške palače so bili prisotni tudi trije predstavniki afganistanske vlade. Predsednik Ašraf Gani pa je pred tem zbežal iz države. Rusko veleposlaništvo trdi, da je s seboj odpeljal štiri avtomobile in helikopter, ki so jih napolnili z denarjem. Več kot 70 držav sveta je v skupni izjavi pozval talibane, naj prebivalcem dovolijo mirno oditi.

Biden: Trdno stojim za odločitvijo. Nikoli ni bil primeren čas za umik
16. 08. 2021 10.51
Ameriški predsednik Biden, ki je deležen ostrih kritik zaradi umika ameriške vojske iz Afganistana, je prvič po tem, ko so talibani prevzeli oblast v tej državi, nagovoril javnost. Dejal je, da je bil namen ameriške misije preprečiti teroristične napade na ameriških tleh in da nikoli ni bil primeren čas za umik ameriških sil. Na nujni seji Varnostnega sveta ZN pa je generalni sekretar Guterres pozval k poenotenju mednarodne skupnosti. Kitajska je sicer že sporočila, da je pripravljena na prijateljske odnose z novo vlado Afganistana, Rusija pa se bo o tem odločila glede na njihova dejanja.

'Čakam, da talibani pridejo po ljudi, kot sem jaz, in me ubijejo'
16. 08. 2021 10.44
V afganistanski prestolnici je zavladala panika. Na tisoče prebivalcev in tujih državljanov poskuša zapustiti Kabul, zaradi česar je na tamkajšnjem letališču že od nedelje kaos. Govorili smo z domačinom iz Kabula, ki se v strahu za svoje življenje skriva v svoji hiši. "Dokumente sem sežgal, izbrisal sem vse svoje stike," pripoveduje. Za svoje življenje se boji tudi prva županja v Afganistanu, ki so jo talibani v preteklosti že večkrat skušali ubiti. 'Čakam, da talibani pridejo po ljudi kot sem jaz, in me ubijejo," je dejala po tem, ko so ti zavzeli prestolnico.

Kapitulacija!
16. 08. 2021 23.00
Afganistan se nas je dotaknil. Kot malokatera nesrečna dežela tam nekje daleč. Nismo bili v Vietnamu, v Koreji, bili smo v Afganistanu. Tam smo tudi Slovenci gradili, poučevali, darovali, stražarili, urili, zdravili in ranili, jemali življenja in se za njih tudi borili. Po saurski revoluciji 1978 in sovjetski invaziji leto kasneje se nasilje v Afganistanu ni končalo 43 let. Za nekaj let, za dobro desetletje, je nasilje zamrlo po glavnih mestih provinc in Afganistanci so živeli razmeroma normalno. Dokler nismo pobegnili. Pobegnili od svojih dolžnosti človečnosti. Slovenski predsednik vlade pravi, da je to največji poraz zveze NATO in ima prav. To je tudi slovenski poraz, predaja. Tudi naša kolektivna sramota.

Trojica Slovencev v Kabulu evakuacijski let pričakuje do jutra, šli naj bi v Katar
16. 08. 2021 14.55
Po zadnjih informacijah so trije Slovenci, ki so še vedno ujeti v kaotični situaciji v Afganistanu, uspeli priti do letališča v Kabulu. Trenutno se nahajajo v 'zeleni coni', obkroženi z ameriškimi vojaki. Odhod letala pričakujejo v zgodnjih jutranjih urah, prepeljali pa naj bi jih v Katar. Na pomoč pri evakuaciji iz Afganistana pa poleg omenjene trojice čaka še skoraj 20 domačinov – gre za sodelavce Slovenske vojske in njihove ožje družinske člane.

Afganistanske TV-voditeljice izginile z ekranov, novinarke se bojijo za svoja življenja
16. 08. 2021 16.19
Nekoč svoboden in živahen Kabul je sedaj ujet v primež tišine, ki je napolnjena s strahom. Glavni afganistanski televizijski kanali še naprej delujejo, imajo pa nekaj opaznih sprememb. Med drugim so s televizijskih ekranov izginile vse televizijske voditeljice. Tamkajšnje ženske, ki so zaposlene v medijih, pripovedujejo o tem, da jim smrt grozi za vsakim vogalom. Trudijo izbrisati vse sledi svoje identitete, saj se pripravljajo na maščevanje talibanov.

Razočarani odzivi iz Slovenije: '20-letna prizadevanja končana v 10 dneh'
16. 08. 2021 20.22
Politične stranke so se v odzivih na dogajanje v Afganistanu večinoma s kritiko ali razočaranjem ozrle na dolgoletno prisotnost zahodnih sil v tej državi in prizadevanja za preobrazbo družbe. Premier Janez Janša je razmere v tej državi označil za največji poraz za zvezo Nato v zgodovini in dodal, da smo kot del zavezništva zanj soodgovorni. V večini strank opozarjajo, da mora tudi Slovenija pomagati ljudem, ki bežijo iz Afganistana.

Kaos na kabulskem letališču: nekaj ljudi umrlo, ko so skušali splezati na letala
16. 08. 2021 16.43
Številni afganistanski civilisti na vsak način skušajo zapustiti državo. Množica ljudi blokira ceste na poti do letališča v Kabulu, čeprav so ustavili vse komercialne polete. Zaradi množice ljudi, ki se je zatekla na letališče, so ga za nekaj ur začasno ustavili. Ljudje so namreč v paniki plezali celo na vojaška tovorna letala, medtem ko so ta že vzletala in zapuščala letališče. V kaosu na letališču je umrlo tudi nekaj ljudi.

Šterbenc o Afganistanu: Pošteno bi bilo, da Zahod sprejme begunce
16. 08. 2021 20.16
Potem ko je nekdanji ameriški predsednik Donald Trump napovedal umik ameriške vojske v Afganistanu, zdajšnji predsednik Joe Biden pa je njegovo delo dokončal, so se na območje vrnili talibani. O dogajanju v tej bližnjevzhodni državi smo povprašali profesorja na fakulteti za management Primoža Šterbenca. Kljub temu, da je bila vrnitev talibanov pričakovana, je presenetila hitrost dogajanja. 10 dni in Kabul je padel brez izstreljenega naboja.

ČASOVNICA: Talibanska ofenziva v Afganistanu
16. 08. 2021 13.31
Padec Kabula v roke talibanov je v trenutku končal 20-letno vojaško kampanjo tujih sil pod vodstvom ameriške vojske. V mednarodni javnosti se že pojavljajo očitki ZDA s predsednikom Bidnom na čelu, da je bil umik izpeljan neorganizirano, slabo, ne misleč na posledice. Ta se brani, da je načrt za to pripravila še Trumpova administracija. A kako je sploh možno, da so se razmerja moči v tej (sicer zelo nestabilni) državi tako hitro zamajala in obrnila? Afganistanska mesta so namreč 'padala' bliskovito, drugo za drugim, ob sočasnem umiku Američanov, s tem pa v vsega slabih štirih mesecih izničila 'trud' dveh desetletij. Čez lužo medtem odgovarjajo, da je že čas, da končajo še eno od nesmiselnih vojn.

Zatišje pred viharjem? 'Ljudje so zadovoljni z nami, z našimi dejanji. Srečnejši bodo'
15. 08. 2021 10.17
Afganistanska prestolnica je padla. Talibani so brez upora vkorakali v Kabul in zavzeli predsedniško palačo, pod njihovim nadzorom so že številne četrti, poročil o večjih spopadih in nasilju za zdaj ni. Predsednik Ašraf Gani je medtem zapustil državo in pobegnil v Tadžikistan. Preostanek administracije medtem prebivalcem obljublja miren prenos oblasti. Talibani so zato že razglasili zmago.

Albanija in Severna Makedonija odpirata vrata beguncem iz Afganistana
15. 08. 2021 18.40
Albanija bo na prošnjo ZDA sprejela Afganistance, ki iz svoje države bežijo zaradi vojaške ofenzive talibanov, je danes na Facebooku sporočil albanski premier Edi Rama. Poudaril je, da ima Albanija kot članica zveze Nato odgovornost sprejeti begunce. Podobno je napovedala tudi Severna Makedonija.