Tang

Na srečanju ASEAN prišlo do nesoglasij

27. 07. 1999 20.08

Na srečanju Združenja držav jugovzhodne Azije (ASEAN) v Singapurju, ki se ga udeležujejo tudi EU in ZDA, je prišlo do nesoglasij med zahodnimi državami in Kitajsko zaradi kosovske krize in spoštovanja človekovih pravic.

ASEAN podpira politiko ene Kitajske

24. 07. 1999 12.54

Zunanji ministri desetih članic Združenja držav jugovzhodne Azije (ASEAN) so ob koncu letnega srečanja v Singapurju podprli politiko ene Kitajske in obenem izrazili zaskrbljenost zaradi ponovne zaostritve odnosov med Kitajsko in Tajvanom, ki bi utegnila ogroziti mir in stabilnost v regiji.

Prva uprizoritev Peony Pavilion po 400 letih

10. 07. 1999 17.44

Prvič po 400 letih v New Yorku v teh dneh v celoti uprizarjajo Peony Pavilion, 20-urno kitajsko opero, ki so jo na Kitajskem v preteklosti označili za vraževerno, fevdalno in pornografsko.

Visoki ameriški predstavnik na obisku v Pekingu

15. 06. 1999 19.48

Namestnik ameriške državne sekretarke Thomas Pickering je danes prispel v Peking, da bi predstavil uradno pojasnilo ameriške vlade v zvezi z bombardiranjem zveze NATO na kitajsko veleposlaništvo v Beogradu, do katerega je prišlo 7. maja letos. V sredo bo Pickeringa sprejel kitajski minister za zunanje zadeve Tang Jiaxuan.

Ruski zunanji minister Ivanov v Stockholm in Peking

25. 05. 1999 11.00

Ruski zunanji minister Igor Ivanov bo jutri odpotoval na nekajurni obisk v Stockholm, kjer se bo z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom pogovarjal o reševanju kosovske krize. Kot je danes še napovedalo rusko zunanje ministrstvo, je srečanje napovedano za pozno popoldne.

Nemški kancler potrdil razhajanja s Kitajsko o rešitvi za Kosovo

12. 05. 1999 16.25

Nemški kancler Gerhard Schroeder je danes v Pekingu dejal, da obstajajo razhajanja med Nemčijo in Kitajsko v zvezi s politično rešitvijo za Kosovo, saj kitajski voditelji zahtevajo ustavitev napadov zveze NATO še pred sprejetjem kakršnekoli mednarodne rešitve za kosovsko krizo.

Schroeder se bo v Pekingu opravičil v imenu zveze NATO

12. 05. 1999 08.25

Nemški kancler Gerhard Schroeder, ki je prispel v Peking, se namerava v imenu zveze NATO opravičiti za napad na kitajsko veleposlaništvo v Beogradu.

ZDA ne razumejo, kaj pričakuje Kitajska

10. 05. 1999 16.27

V Beli hiši so danes zatrdili, da ne razumejo zahteve Kitajske, naj se ji ZDA uradno opravičijo za bombardiranje kitajskega veleposlaništva v Beogradu, saj sta predsednik Bill Clinton in zveza NATO že izrazila obžalovanje zaradi incidenta in žrtev. Tudi obsežna preiskava o incidentu, ki jo je zahteval Peking, že poteka, so še povedali v Beli hiši.

Peking zahteva uradno opravičilo Washingtona

10. 05. 1999 15.24

Kitajska je danes zahtevala, da se ji Združene države Amerike uradno opravičijo za bombardiranje kitajskega veleposlaništva v Beogradu. Peking tudi zahteva, da incident preiščejo in odgovorne kaznujejo.

Kitajski zunanji minister zahteval ustavitev napadov na ZRJ

30. 03. 1999 20.18

Kitajski zunanji minister Tang Jiaxuan je danes v Berlinu zahteval takojšnjo ustavitev zračnih napadov na ZRJ in vrnitev k političnim pogajanjem.

Kosovska kriza ne bo vplivala na odnose Kitajska-Evropa

30. 03. 1999 18.26

Kriza na Kosovu ne bo imela negativnih učinkov na odnose med Kitajsko in Evropo, je danes v Potsdamu zagotovil vodja kitajske diplomacije Tang Jiaxuan, ki se v sklopu turneje po evropskih državah mudi na petdnevnem obisku v Nemčiji.

Pogovori med Kitajsko in ZDA v polnem teku

01. 03. 1999 09.14

Kitajske oblasti so ob današnjem sprejemu Madeleine Albright v Pekingu zvišale ton in obsodile ZDA, da skušajo z vrsto ''protikitajskih'' ukrepov upočasniti razvoj ameriško-kitajskih odnosov, kot je dejal zunanji minister Tang Jiaxuan. Madeleine Albright je potrdila, da Washington zelo skrbi stanje človekovih pravic na Kitajskem, kar bo tudi ena najtežavnejših tem pogovora med dvodnevnim obiskom na Kitajskem. Madeleine Albright je sicer pred današnjim srečanjem s kitajskim kolegom Tangom Jixuanom čestitala kitajskim oblastem, da niso razvrednotile juana, in zdaj upa na napredek v sprejemanju Kitajske v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO), kar je po besedah Albrightove zelo pomembno tudi za ZDA. Kitajska, ki se že več kot dvanajst let trudi vstopiti v WTO, je v četrtek dala vedeti, da se je ''pripravljena potruditi'' za sklenitev sporazuma z ZDA o tem vprašanju.

Madeleine Albright prispela v Peking

28. 02. 1999 13.57

Ameriška državna sekretarka je ob začetku šestdnevne azijske turneje danes prispela v Peking.

Albrightova predčasno zapušča srečanje foruma APEC

15. 11. 1998 10.05

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright bo zaradi krize med Irakom in Združenimi narodi predvidoma že danes odpotovala iz malezijske prestolnice Kuala Lumpur, kjer se udeležuje srečanja Azijsko-pacifiškega foruma za sodelovanje (APEC). Albrightova tako ne bo obiskala Tajske in Indonezije, kot je bilo predvideno, se je izvedelo danes iz ameriških virov v Kuala Lumpurju.

Santer bo obiskal Kitajsko

22. 10. 1998 11.44

Predsednik evropske komisije Jacques Santer bo konec oktobra obiskal Kitajsko, kjer si bo prizadeval za okrepitev trgovinskega in političnega dialoga med Evropo in Pekingom, je danes sporočilo kitajsko zunanje ministrstvo.

Na Kitajskem priprave na Clintonov obisk

25. 06. 1998 12.04

Kitajska ob obisku ameriškega predsednika Billa Clintona pričakuje, da bo le-ta pomenil začetek "novega obdobja razvoja" v odnosih med državama, je danes, nekaj ur pred prihodom ameriškega predsednika v Peking, izjavil tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Tang Guoqiang. Clinton pa je pred odhodom na Kitajsko izjavil, da namerava med pogovori s kitajskimi gostitelji "spoštlijvo" načeti vprašanje zaščite človekovih pravic na Kitajskem, vendar pa kitajskega vodstva ne namerava "pritisniti ob zid".

Pričakovanja kitajskega zunanjega ministra

23. 06. 1998 11.02

Kitajska od ameriškega predsednika Billa Clintona pričakuje, da bo dal med obiskom v Pekingu javno izjavo, da ZDA ne podpirajo prizadevanj za neodvisnost Tajvana. Zunanji minister Tang Jiaxuan je danes v Pekingu tudi izrazil zahtevo po ukinitvi vseh sankcij ZDA, ki še obstajajo po krvavi zadušitvi gibanja za demokracijo leta 1989.

Kitajska ZDA pozvala k ukinitvi sankcij

30. 04. 1998 10.12

Kitajska je Združene države pozvala, naj ukine vse sankcije, uvedene proti njej po krvavi zadušitvi demokratičnega gibanja leta 1989 v Pekingu. Sankcije so v nasprotju z razvojem odnosov, je danes po pogovorih ameriške državne sekretarke Madeleine Albright z državnim in partijskim voditeljem Jiang Zeminom v Pekingu povedal tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Tang Guoqiang. Albrightova se je pred tem sestala s premierom Zhu Rongjijem, s katerim sta načela predvsem gospodarska vprašanja, kot je na primer kriza v Aziji.