Tayyip Recep Erdogan

Moskva napovedala odprtje stalnih humanitarnih koridorjev v Rusijo
10. 03. 2022 06.08
Ruske oblasti so sporočile, da bodo vsak dan odprti humanitarni koridorji za evakuacijo civilistov pred spopadi v Ukrajini, ki bodo vodili na rusko ozemlje. 15. dan ruske invazije na Ukrajino so Rusi bombardirali naselja in plinovod v regiji Sumi, obstreljevanja in vojaških napadov je bilo spet deležno pristaniško mesto Mariupol. V Turčiji je potekalo srečanje ruskega zunanjega ministra Lavrova in ukrajinskega zunanjega ministra Kulebe, ki pa ni prineslo želenih sprememb. Putin pa je posvaril, da bi sankcije, ki jih je zaradi invazije na Ukrajino proti Rusiji uvedel Zahod, lahko povzročile močan porast globalnih cen hrane.

Putinova 'vroča linija': skoraj dve uri govoril z Macronom, poklical je tudi Erdogan
06. 03. 2022 17.35
Ruski predsednik Vladimir Putin je francoskemu kolegu Emmanuelu Macronu dejal, da je zamisel o srečanju Mednarodne agencije za jedrsko energijo, Rusije in Ukrajine koristna in da bi sestanek lahko potekal po videopovezavi ali v tretji državi. Izrazil je tudi pripravljenost na nadaljevanje dialoga s Kijevom ob izpolnitvi ruskih zahtev. Njun nedeljski telefonski pogovor je trajal skoraj dve uri. Poklical ga je tudi turški predsednik Recep Tayyip Erdogan, ki ga je pozval k nujni splošni prekinitvi spopadov v Ukrajini.

Vse glasnejši tudi pozivi Zahodu, naj ob vojni v Ukrajini ne pozabi na Balkan
03. 03. 2022 21.13
Tožilec Mednarodnega kazenskega sodišča je začel preiskavo dogajanja v Ukrajini od novembra 2013. Oblasti v Kijevu Rusijo med drugim obtožujejo, da proti civilnemu prebivalstvu uporablja prepovedane kasetne in vakuumske bombe. Preiskavo preteklih in sedanjih vojnih zločinov v Ukrajini je doslej podprlo 39 držav. Mnogi, predvsem v Bosni in Hercegovini, se bojijo, da bo Rusija, da bi odvrnila pozornost, poskušala destabilizirati regijo. Kosovo je zato že zaprosilo za hiter vstop v zvezo Nato. Trdno na strani Moskve ostaja le srbska entiteta v Bosni, pod vodstvom Milorada Dodika. Vse bolj osamljena je tudi Srbija, edina evropska država, ki ne namerava uvesti sankcij proti Rusiji.

Putin: Interesi Rusije in varnost državljanov niso predmet pogajanj
23. 02. 2022 10.02
Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je pozval Rusijo, naj v celoti spoštuje ustanovno listino Združenih narodov in obsodil rusko priznanje neodvisnosti dveh separatističnih ukrajinskih regij. "Načela ustanovne listine ZN niso poljuben meni. Države članice so sprejele vsa načela in jih morajo tudi uporabljati," je povedal. Ruski predsednik Vladimir Putin je medtem dejal, da je Moskva pripravljena poiskati diplomatske rešitve ob naraščajočih napetostih z Zahodom zaradi Ukrajine. Obenem je poudaril, da se o njenih interesih ni mogoče pogajati.

Blinken odpovedal srečanje z Lavrovom, Zelenski: Razmišljamo o prekinitvi diplomatskih odnosov z Rusijo
22. 02. 2022 05.49
Potem ko je ruski predsednik Vladimir Putin v ponedeljek podpisal odlok o priznanju proruskih separatističnih regij Doneck in Lugansk, kasneje pa je v regiji "za ohranjanje miru" napotil še rusko vojsko, so svetovne države obsodile Putinovo dejanje ter ob tem napovedale ostre sankcije. ZDA so medtem iz Ukrajine že evakuirale svoje diplomatsko osebje, podobna navodila so dobili tudi avstralski diplomati. Sredi noči se je v luči zaostrovanja napetosti na izredni seji sestal Varnostni svet Združenih narodov. Slovensko obrambno ministrstvo je sporočilo, da je Slovenija pripravljena podpreti članstvo Ukrajine v EU in okrepiti svojo prisotnost v vzhodnih članicah Nato. Ukrajinski predsednik je medtem poudaril, da se bo prav zdaj pokazalo, kdo je njihov pravi prijatelj. Razmišljajo tudi o prekinitvi diplomatskih odnosov z Rusijo.

Rusija: Na žalost ZDA še naprej zaostrujejo napetosti, ZDA: Rusija pripravlja lažno operacijo
03. 02. 2022 21.07
Kremelj je ponovno pozval ZDA, naj prenehajo z zaostrovanjem napetosti, potem ko je Washington napovedal, da bo v luči napetosti na rusko-ukrajinski meji v Evropo napotil več tisoč vojakov. Medtem pa so neimenovani višji washingtonski uradniki povedali, da so pridobili obveščevalne podatke o tem, da Rusija pripravlja posnetek o lažnem napadu Ukrajincev na ruske sile, ki bi ga nato izkoristila kot povod za invazijo na Ukrajino. Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg pa je izrazil zaskrbljenost zaradi povečevanja prisotnosti ruskih vojakov v Belorusiji.

'Svet bi se moral združiti proti Putinu'
19. 01. 2022 11.06
To je ocena nekdanjega ukrajinskega predsednika Petra Porošenka za ameriški CNN. Prihaja po tem, ko Rusija še naprej kopiči svoje sile na ukrajinski meji in grozi z dejanji, kar nakazuje na invazijo, če se vsi ne bodo uklonili "njenim interesom". Čeprav je zgodovina odnosov med Rusijo in Ukrajino zapletena, pa je aktualna situacija v svojem bistvu preprosta – rožljanje z orožjem na meji samostojne države je nesprejemljivo. In države, ki v luči lastnih interesov razmišljajo o podpori Moskvi, bi morale najprej razmisliti o dolgoročnih posledicah za druga "potencialna žarišča", če rusko vedenje postane sprejemljivo.

OCCRP: Najbolj skorumpirana osebnost leta je Lukašenko
27. 12. 2021 20.36
Mednarodna novinarska mreža za preiskovanje organiziranega kriminala in korupcije OCCRP je tudi letos izbrala osebnost leta. Med rekordnimi 1167 nominiranci je naslov osebnosti, ki je v letu 2021 najbolj pripomogla h krepitvi organiziranega kriminala in korupcije, pripadel beloruskemu avtoritarnemu voditelju Aleksandru Lukašenku.

Pod avtomobilom policista, ki bi moral varovati Erdogana, našli bombo
05. 12. 2021 07.52
Pod vozilom, s katerim bi se moral eden izmed policistov odpeljati na varovanje shoda, kjer je zbrane nagovoril turški predsednik Recep Tayyip Erdogan so našli eksplozivno napravo. Bombni tehniki so jo varno onesposobili, policija pa preiskuje, ali je šlo za morebitni poskus atentata na predsednika ali pa morda za maščevanje bolj osebne narave - omenjeni policist je namreč vidni član policijskih vrst, ki posredujejo na protestih v provinci Mardin.

Vrh voditeljev na COP26: Nove zaveze Indije, Kitajska znova razočarala
01. 11. 2021 14.35
Presenečenje drugega dneva podnebne konference je oznanilo indijskega premierja, ki je podal zavezo, da bo tretja največja onesnaževalka postala podnebno nevtralna do leta 2070. Gre za pomemben korak, ocenjujejo svetovni mediji. Znova pa je razočarala največja onesnaževalka na svetu. Njen predsednik kljub ostrim kritikam glede podnebnega načrta ni prišel v Glasgow, v zgolj pisni izjavi pa ni podal nobene nove zaveze, ki bi vzbujala upanje za naš planet. Kot je izpostavil Attenborough, starešina boja za okolje, nas naša odvisnost od fosilnih goriv potiska čez rob. Poudaril je, da moramo, dokler še imamo čas, sprejeti priložnost in tragedijo spremeniti v zmago, pri tem pa nas naj vodi upanje, in ne strah.

Erdogan zaradi podpore zaprtemu aktivistu izgnal deset veleposlanikov
23. 10. 2021 16.59
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je veleposlanike desetih držav, med njimi Nemčije in ZDA, ki so pozvali k izpustitvi zaprtega predstavnika civilne družbe Osmana Kavale, razglasil za nezaželene osebe.

Turčija se z ZDA pogovarja o nakupu lovcev F16
17. 10. 2021 16.32
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je dejal, da med Turčijo in ZDA potekajo pogovori o nakupu bojnih letal F16. Washington je namreč Ankari letala pravkar ponudil v zameno za sredstva, ki jih je Turčija vložila v program letal F35, iz katerega so jo ZDA izključile. Turčija je v program vložila več kot 1,2 milijarde evrov.

Erdogan upa na nadaljevanje sodelovanja z Nemčijo po Merklovi
16. 10. 2021 21.34
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je nemško kanclerko Angelo Merkel sprejel na poslovilnem obisku. Kot je dejal, si bo Turčija prizadevala za dobre odnose tudi z novo nemško vlado. Tudi Merklova je izrazila pričakovanje, da si bo nova nemška vlada prizadevala za skupne interese in geostrateško sodelovanje, a je obenem opozorila na vprašanja glede spoštovanja človekovih pravic in osebnih svoboščin v Turčiji.

Turčija pred novembrsko podnebno konferenco ratificirala pariški sporazum
07. 10. 2021 10.12
Turčija je pred podnebno konferenco COP26, ki jo bo novembra gostil Glasgow, ratificirala pariški podnebni sporazum. Ta države podpisnice spodbuja k ukrepom, s katerimi bi globalno segrevanje omejili na 1,5 stopinje Celzija v primerjavi s predindustrijskim časom.

Pahor ob robu zasedanja Generalne skupščine ZN z Erdoganom
22. 09. 2021 07.41
Predsednik Borut Pahor, ki vodi slovensko delegacijo na 76. zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov, se je srečal s predsednikom Turčije Recepom Tayyipom Erdoganom in nato opravil še več dvostranskih srečanj. Kasneje se je udeležil tudi svečanega sprejema ob 30-letnici slovenske samostojnosti.

Biden obljublja maščevanje. Moril naj bi en napadalec
27. 08. 2021 06.09
Ameriški predsednik Joe Biden obljublja maščevanje, potem ko je v napadu na množico obupanih ljudi, ki na kabulskem letališču poskušajo ubežati življenju pod talibanskim režimom, umrlo več kot 170 ljudi, med njimi tudi 13 pripadnikov ameriške vojske. Pentagon je medtem sporočil, da je moril le en samomorilski napadalec.

Z veljavnimi dokumenti in s komercialnimi letali iz Afganistana tudi po 31. avgustu?
25. 08. 2021 06.16
ZDA vztrajajo, da bodo Afganistan dokončno zapustile 31. avgusta, a napovedujejo, da bodo množične evakuacije do takrat zaključene. Ob tem sicer priznavajo, da je uspeh odvisen predvsem od sodelovanja talibanskih oblasti. Je pa ameriški državni sekretar Antony Blinken v sredo zvečer zatrdil, da bodo prizadevanja za evakuacijo Američanov in ogroženih Afganistancev trajala tako dolgo, kot bo potrebno. Dodal je, da je Afganistanu še okoli 1500 Američanov.

Kurz o sprejemu novih beguncev iz Afganistana: Dokler bom kancler, se to ne bo zgodilo
22. 08. 2021 15.03
Avstrijski kancler Sebastian Kurz je sporočil, da ne želi sprejeti beguncev iz Afganistana. "Ne strinjam se, da bi v Avstrijo morali sprejeti še več ljudi, ampak ravno nasprotno," je dejal v pogovoru za televizijo PULS 4. Predlagal je, naj prebivalci Afganistana pomoč poiščejo v sosednjih državah.

Kljub kaosu, ki otežuje evakuacijo, ZDA vztrajajo: Rok je 31. avgust
20. 08. 2021 11.24
Odkar so talibani prevzeli prestolnico Afganistana, je iz Kabula odletelo že več kot 18 tisoč ljudi. A Španci so opozorili, da letala zaradi kaosa na letališču odhajajo delno prazna, ena izmed družin je za seboj pustila hčerko, ki se je izgubila v gneči. Nato se je po številnih kritikah o tem, kako se Zahod spopada s krizo, zavzel, da bo svoja prizadevanja za evakuacijo podvojil, toda zadnji rok za evakuacijo za zdaj vseeno ostaja 31. avgust. Nemčija je potrdila, da je bil med potjo na letališče ranjen njihov državljan, Amnesty International pa je ZN medtem pozval, naj zaščiti ogrožene skupine.

Ogenj požira grške gozdove, prebivalce pozivajo k evakuaciji
08. 08. 2021 13.56
Na tisoče ljudi je že pobegnilo pred požari, ki uničujejo ogromne borove gozdove in tudi domove na drugem največjem grškem otoku Evboja. "Pred nami je še en težak večer, še ena težka noč," je dejal namestnik grškega ministra za civilno zaščito Nikos Hardalias. Divjanja gozdnih požarov še ni konec. Oblasti opozarjajo, da je nevarnost nadaljnjih požarov v številnih predelih, vključno z Atenami in Kreto, še vedno velika. "Sami smo, bliža se nam konec," je medtem posvaril župan mesta Istieja na otoku Evboja. V Turčiji skušajo pod nadzor spraviti še najmanj šest požarov. Slovenski gasilci pa se medtem v Severni Makedoniji z ognjenimi zublji borijo na zelo razgibanem in hribovitem področju.

Ognjeni zublji v predmestju Aten: evakuirali prebivalce, poginilo na tisoče živali
05. 08. 2021 10.13
V najhujšem vročinskem valu zadnjih 30 let, ki je zajel jug Evrope, temperature ne padajo. Številne države se ob tem borijo s požari, ki so zajeli več pokrajin in povzročili večjo gmotno škodo. Pred ognjem bežijo turisti in domačini, ki še v zadnjih trenutkih skušajo na varno spraviti živino in rešiti premoženje. Samo v Grčiji divja več kot 40 požarov, z ognjem se še naprej bori tudi Turčija, kjer so plameni zajeli termoelektrarno.

Zaradi obsežnih požarov na jugu Turčije iz hotelov evakuirali tuje turiste
01. 08. 2021 11.19
Turčija se že peti dan bori z obsežnimi požari na jugu države, ki so po zadnjih podatkih oblasti zahtevali osem življenj, več sto ljudi so odpeljali v bolnišnico. Izpraznili so številne vasi in naselja, iz hotelov in drugih turističnih nastanitev na jugozahodu države pa so evakuirali tudi tuje turiste.

V Turčiji se še vedno borijo s požari, število smrtnih žrtev naraslo na štiri
30. 07. 2021 12.12
Več tisoč gasilcev se še vedno bori s hudimi požari v okolici znanega turškega letovišča Antalija. Umrli so štirje ljudje, več kot sto je poškodovanih. Vzrok požara še ni znan, a po besedah župana Antalije Muhittina Böceka kaže, da bi lahko bili podtaknjeni, saj je na štirih mestih, od koder so se razširili ognjeni zublji, zagorelo naenkrat. Policija je že začela preiskavo.

Požar ogroža priljubljeno Antalijo, zahteval že več življenj
29. 07. 2021 08.05
Na jugozahodu Turčije so se razbesneli gozdni požari, ki ogrožajo priljubljena turistična središča. Pristojni so poročali, da je pri gašenju pomagalo tudi 15 helikopterjev, toda zaradi vetra se je požar hitro širil in ogrožal naseljena območja. Požari so zahtevali tri smrtne žrtve, še 122 ljudi pa je bilo poškodovanih. Od srede do danes je sicer v Turčiji izbruhnilo 41 požarov v 13 provincah, večino so že pogasili.

Genocid v Srebrenici: 'Zanikanje in relativizacija dogodkov sta nesprejemljiva'
11. 07. 2021 10.15
Mineva 26 let od srebreniškega genocida, ko so enote bosanskih Srbov v Srebrenici in njeni okolici ubile okrog 8000 ljudi, predvsem odraslih moških in mladoletnih fantov. Julija 1995 so v muslimansko enklavo na vzhodu Bosne vdrle enote vojske Republike Srbske pod poveljstvom generala Radka Mladića in prevzele nadzor nad "varnim območjem" pod zaščito Združenih narodov. V naslednjih dneh so v mestu in na območju nekdanje enklave izvršile več množičnih pobojev.

Turčija odstopila od istanbulske konvencije, organizacije svarijo pred porastom nasilja
01. 07. 2021 13.02
Turčija je uradno odstopila od istanbulske konvencije, katere namen je zaščititi ženske pred nasiljem. Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je s svojo odločitvijo o odstopu poskrbel za ogorčenje na Zahodu in pri nevladnih organizacijah. Pri Amnesty International so posvarili, da v Turčiji že beležijo porast nasilja.

V Iranu prepričljivo zmagal ultrakonservativni Raisi
19. 06. 2021 10.01
Ultrakonservativni klerik Ebrahim Raisi je pričakovano zmagal na petkovih predsedniških volitvah v Iranu. Po končnih uradnih izidih je prejel 61,95 odstotka glasov, je sporočil notranji minister Aboldreza Rahmani Fazli. Volilna udeležba je bila 48,8-odstotna, najnižja na predsedniških volitvah od ustanovitve islamske republike.

Zaradi izraelske zastave napetosti med Avstrijo in Turčijo
18. 05. 2021 17.25
Avstrijsko zunanje ministrstvo je na pogovor poklicalo turškega veleposlanika. Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je namreč ostro kritiziral Avstrijo zaradi njene odločitve, da v znak solidarnosti z Izraelom v konfliktu s palestinskim gibanjem Hamas na pročelje vladnih poslopij izobesi izraelsko zastavo.

Nasilje med Izraelom in Gazo: 'Razmere se stopnjujejo v smeri popolne vojne'
12. 05. 2021 06.57
V Izraelu in na območju Gaze se nadaljujejo spopadi med izraelsko vojsko in palestinskimi gibanji. Potem, ko Izrael raketiral še eno zgradbo Hamasa, je ta odgovoril več kot 100 izstreljenimi raketami na izraelske cilje. Znova poročajo o žrtvah in ranjenih. V včerajšnjih spopadih je umrlo je okoli 60 ljudi, še več kot 300 jih je bilo poškodovanih. Odposlanec Organizacije združenih narodov na Bližnjem vzhodu je pozval k prenehanju sovražnosti in opozoril, da razmere vodijo v popolno vojno. Medtem so izraelske oblasti v mestu Lod razglasile izredno stanje.

Armenci se spominjajo genocida otomanskega cesarstva
24. 04. 2021 14.32
Več tisoč ljudi se je v armenski prestolnici Erevan zbralo ob spomeniku, ki je posvečen žrtvam genocida otomanskega cesarstva nad Armenci med drugo svetovno vojno. Armenci že dolgo zahtevajo priznanje genocida, kar podpirajo številne države, Turčija pa zanika in vztraja, da je šlo za pokol. Ameriški predsednik Joe Biden je kljub svarilom Turčije pokol Armencev v osmanskem cesarstvu v času prve svetovne vojne priznal kot genocid.