Telekomunikacije

Na pristopni konferenci junija predvidoma sklenjena pogajanja na petih področjih
19. 05. 1999 20.36
Slovenija bo na drugem krogu pogajanj o članstvu v Evropski uniji, ki bo 22. junija na ravni zunanjih ministrov, predvidoma sklenila pogajanja za skupaj pet področij: telekomunikacije, industrijsko politiko, statistiko, ribištvo in varstvo potrošnikov. Za slednji dve je bilo to ugotovljeno danes, na drugem, zadnjem pripravljalnem sestanku pred pristopno konferenco, za prve tri pa že na pripravljalnem sestanku pred mesecem dni. Obeh se je v imenu Slovenije udeležil vodja pogajalske skupine z EU Janez Potočnik.

O slovenskem vključevanju v EU zdaj tudi brezplačne zloženke
03. 05. 1999 17.29
V okviru programa obveščanja slovenske javnosti o Evropski uniji in slovenskem vključevanju vanjo je Urad vlade RS za informiranje te dni izdal prvo serijo informativnih zloženk o posameznih vidikih vključevanja Slovenije v unijo.

EU odobrila Albaniji posojilo v višini 20 milijonov evrov
22. 04. 1999 17.39
Ministri za telekomunikacije Evropske unije so danes v Luxembourgu potrdili odločitev EU o dodelitvi Albaniji dolgoročnega posojila v višini 20 milijonov evrov za okrepitev državnih rezerv in izboljšanje plačilne bilance. Posojilo bo EU Tirani izplačala v dveh tranšah, vrniti pa ga bo morala v 15 letih.

Začetek novega kroga pogajanj o vstopu v EU
19. 04. 1999 20.54
Slovenija bo junija na drugem krogu pogajanj o članstvu v Evropski uniji na ministrski ravni sklenila pogajanja za najmanj tri dodatna področja pravnega reda EU: telekomunikacije, industrijsko politiko in statistiko. Tako se je danes v Bruslju izkazalo na prvem od dveh predvidenih pripravljalnih sestankov pred junijsko ministrsko pristopno konferenco, ki se ga je za Slovenijo udeležil vodja pogajalske ekipe Janez Potočnik.

Slovenija na pripravljalnem sestanku za ministrski krog pogajanj o vstopu v EU
18. 04. 1999 10.41
Slovenska delegacija pod vodstvom Janeza Potočnika, vodje pogajalske skupine za vstop v Evropsko unijo, se bo jutri v Bruslju udeležila pripravljalnega sestanka za junijski ministrski krog pogajanj o članstvu. Gre za prvega od dveh sklopov pripravljalnih sestankov, ki jih EU pred junijem sklicuje z vsemi šestimi kandidatkami, ki se o članstvu že pogajajo. Poleg Slovenije so to še Poljska, Češka, Madžarska, Estonija in Ciper.

V ZRJ prepovedana se ena radijska postaja
02. 04. 1999 16.42
Jugoslovanska vlada je danes prepovedala delovanje lokalni radijski postaji Jasenica iz Smederevske Palanke, ki je prenašala program državnega radia ter prav tako prepovedanih postaj B 92 in Studio B, je poročala tiskovna agencija Beta.

Poljska vlada zmanjšala število ministrov
26. 03. 1999 16.54
Poljski ministrski predsednik Jerzy Buzek je sinoči v dogovoru s predsednikom države Aleksandrom Kwasniewskim opravil vrsto zamenjav v vladi - odšlo je osem ministrov, nove ministre pa naj bi dobila le štiri ministrstva.

Energijsko koncern Veba lani z manjšim dobičkom
26. 03. 1999 07.43
Nemški energijski koncern Veba je minulo leto sklenil z manjšim dobičkom od pričakovanega. Njihov bruto dobiček je lani dosegel 4,6 milijarde nemških mark in je od predlanskega nižji za 5,9 odstotka. Še večji, 25,3-odstotni padec pa je zabeležil čisti dobiček družbe, ki je v letu 1998 znašal 2,2 milijarde tolarjev.

V Črni gori v napadih ubit en, ranjenih šest vojakov
25. 03. 1999 18.29
Srbska državna televizija je po letalskih napadih zavezništva davi predvajala posnetke uničenih poslopij v plamenih, tudi v neki prištinski četrti blizu središča mesta. Črnogorski dnevnik Pobjeda pa je poročal, da je bil v napadih v Črni gori ubit en, ranjenih pa šest vojakov.

Možnosti za študij na višjih strokovnih šolah v prihodnjem letu veliko večje
27. 01. 1999 12.47
V soboto, 30. januarja, bo izšel razpis za vpis v višje strokovne šole za šolsko leto 1999/2000, s katerim bo dopolnjena že objavljena ponudba visokošolskih zavodov. Letos je za študij na višjih strokovnih šolah razpisanih skupaj 1340 vpisnih mest oziroma kar 74 odstotkov več kot lani. Kandidati, ki se bodo odločili za študij na kateri od osmih višjih strokovnih šol, bodo lahko izbirali med osmimi že obstoječimi ter tremi novimi programi. Svoje prijave pa morajo na posebnem obrazcu oddati neposredno šoli, na kateri se želijo izobraževati, in sicer najkasneje do petka, 5. marca.

Uredba o pristojbinah za uporabo radijskih frekvenc
31. 12. 1998 12.17
S 1. januarjem 1999 bo začela veljati vladna uredba o pristojbinah za uporabo radijskih frekvenc. Višina pristojbine je določena z zmnožkom števila točk (S) in vrednosti točke, katero je vlada s sklepom določila v višini 1000 tolarjev. Število točk je navedeno v radijskem dovoljenju. Uprava RS za telekomunikacije jih določi ob izdaji radijskega dovoljenja v skladu z določbami te uredbe.

Pocenitev telefonskih uslug v Italiji
25. 12. 1998 09.58
V prvi fazi spremembe cen telekomunikacijskih storitev v Italiji bodo tarife za lokalne pogovore ostale nespremenjene, cene medkrajevnih in mednarodnih pogovorov pa se bodo znižale, je sporočila italijanska komisija za telekomunikacije. Od 1. februarja prihodnjega leta se bodo tarife za medkrajevne pogovore pocenile za 7 odstotkov, mednarodni pogovori pa bodo cenejši za 9,6 odstotka. V drugi fazi v marcu in juliju bo komisija številne mednarodne pogovore zaračunavala po lokalni tarifi, postopno pa bo začela uvajati merjenje v sekundah namesto v impulzih. Italija je dolžna v okviru dogovora znotraj EU do julija 1999 dokončati neizogibne spremembe cen mednarodnih in domačih tarif.

Privatizacija francoskega Telecoma
10. 11. 1998 07.54
Stekla je še druga -zadnja faza privatizacije francoske državne družbe za telekomunikacije France Telecom, tako da lahko posamezniki do konca novembra kupujejo delnice francoskega Telecoma v vrednosti do 30.000 frankov, pri čemer se bo cena delnice utrdila do 28. novembra in bo znašala približno 300 frankov. Druga faza privatizacije bo stekla v treh smereh, in sicer bodo dva odstotka kapitala prodali nemškemu partnerju Deutsche Telekom, na trg bodo ponudili državni delež v vrednosti od pet do sedem odstotkov, za pet odstotkov pa se bo povečal tudi delež France Telecoma. Ob koncu bo imela država 62-odstoten delež kapitala, zaposleni 3,1 odstotka, Deutsche Telekom dva odstotka, na tržišče pa bodo ponudili 32,9 odstotka. Vrednost operacije ocenjujejo na 50 do 60 milijard frankov.

Slovenija EU kot zadnja od kandidatk podaja zahtevane dodatne informacije v pogajanjih
09. 11. 1998 08.47
Slovenija bo v ponedeljek kot zadnja od šesterice kandidatk za članstvo v EU, s katerimi povezava v torek, 10. novembra, začenja vsebinska pogajanja, Bruslju posredovala dodatne informacije, ki jih je svet unije zahteval za tri od sedmih področij, za katera se pogajanja začenjajo: za telekomunikacije, industrijsko politiko in audiovizualno politiko. Kot predzadnja je odgovore minuli petek oddala Češka, v prvi polovici tedna pa so to storili Poljska, Madžarska, Estonija in Ciper. Do torka prispele odgovore štirih kandidatk so delovna telesa sveta EU že upoštevala in ustrezno prilagodila predloge skupnih pogajalskih izhodišč petnajsterice. To bi lahko teoretično pomenilo, da bi na pogajanjih v torek s temi državami začasno zaprla še kakšno dodatno področje.

Program Microsoft Certified Solution Provider - značilnosti in prednosti
21. 10. 1998 09.07
<B>Program Microsoft Certified Solution Provider (MCSP) je namenjen podjetjem, ki želijo postati Microsoftovi partnerji s ponudbo storitev na osnovi Microsoftovih izdelkov, s čimer so jim na voljo številne poslovne možnosti in ugodnosti. Program se loči na dva nivoja: MCSP Member ter višjega MCSP Partner. V svetu obstaja več kot 16.000 organizacij, včlanjenih v ta program, že več kot 55 pa jih je tudi pri nas. </B>

Minister Bergauer v Washingtonu
29. 09. 1998 12.19
V Washingtonu se bo jutri, 30. septembra, začela sedma svetovna konferenca o gospodarstvu in razvoju, ki bo potekala do 2. oktobra, udeležila pa se je bo tudi slovenska delegacija ministrstva za promet in zveze pod vodstvom ministra Antona Bergauerja, sporočajo z omenjenega ministrstva.

Slovenija danes Bruslju predaja pogajalska izhodišča
11. 09. 1998 08.15
Vodja slovenske misije pri Evropski uniji, veleposlanik Marko Kranjec, bo danes stalnemu diplomatskemu predstavniku Avstrije v Bruslju, veleposlaniku Manfredu Scheichu, in vodji pogajalske skupine Evropske komisije Nikolausu van der Pasu predal pogajalska izhodišča Slovenije za prvih sedem na screeningu že obdelanih področij, so sporočili s slovenske misije.

Vlada dobila mandat za prva vsebinska pogajanja z EU
08. 09. 1998 14.40
Parlamentarni odbor za mednarodne odnose (OMO) je po današnji skupni seji s komisijo za evropske zadeve podprl delno pobudo za pogajanja in sklenitev mednarodne pogodbe o članstvu Slovenije v Evropski uniji (EU), s čimer je slovenski vladi podelil mandat za dejanska vsebinska pogajanja z EU za prvih sedem področij. Osrednji del te pobude so pogajalska izhodišča za sedem področij, ki naj bi jih vlada tako še pravočasno, do dogovorjenega 15. septembra poslala Evropski komisiji v Bruselj.

Oblikovani predlogi izhodišč za pogajanja z EU na sedmih področjih
27. 08. 1998 15.30
Pristojna delovna telesa državnega zbora bodo naslednji teden obravnavala predlog izhodišč za pogajanja Slovenije z EU na sedmih področjih, za katere je že bil opravljen pregled pravnega reda, so danes sporočili iz vladne službe za evropske zadeve.

Še tri področja pod drobnogledom komisije za evropske zadeve
29. 07. 1998 12.42
Parlamentarna komisija za evropske zadeve se je na današnji seji seznanila s potekom analitičnega pregledovanja usklajenosti slovenske zakonodaje z ureditvijo v Evropski uniji za še tri področja: mala in srednja podjetja, izobraževanje, usposabljanje in mladina ter kultura in avdiovizualna tehnika. Seznanjanje s t.i. screeningi je komisija začela minuli teden, ko se je seznanila z njihovim potekom za prva tri področja (znanost in raziskave, telekomunikacije ter skupna zunanja in varnostna politika) od dvanajstih, opravljenih doslej.

Na Brdu pri Kranju srečanje šestih kandidatk za vstop v EU
18. 07. 1998 10.14
Vodje ožjih pogajalskih skupin šestih naprednejših držav kandidatk za vstop v EU so se na tretjem rednem enodnevnem sestanku na Brdu pri Kranju dogovorili, da bodo države pogajalska izhodišča za prva vsebinska pogajanja z EU izročile hkrati, od 1. do 15. septembra, in sicer za najmanj sedem področij: znanost in tehnologija, telekomunikacije, izobraževanje, kultura, industrijska politika, mala in srednja podjetja ter zunanja in varnostna politika.

Umrl japonski politik Keiva Okuda
16. 07. 1998 15.42
Dolgoletni japonski politik in nekdanji minister za promet Keiva Okuda je danes umrl v bolnišnici za posledicami raka na želodcu, je sporočil njegov pomočnik. Star je bil 70 let.

Hrvaški Telekom pred odločitvijo o privatizaciji
21. 03. 1998 11.48
Hrvaški Telekom pričakuje delitev oz. prodajo vendar se Hrvaška ne more odločiti, kako (na kakšen način), bo privatizirala HPT (Hrvaška Pošta in Telekomunikacije). Družba želi ostati v Hrvaških rokah tudi po prodaji je povedal generalni direktor Telekoma. "Mi mislimo, da ne potrebujemo strateškega partnerja. To pomeni, da nihče od drugod ne bo prišel in odkupil velik del Telekoma", je povedal Stipe Hrkac. HPT pričakuje 660 milijonov kun zaslužka za leto 1997, ter povečanje na 65% glede na prejšnje leto. Družba bi se naj delila na poštni in komunikacijski del pred koncem tega leta. "Delitev je prvi korak, toda to je logični korak, četudi ne gremo naprej z privatizacijo. Vse države so to naredile", še dodaja Hrkac.

Kitajska bo ukinila petnajst ministrstev
06. 03. 1998 10.12
Kitajska bo ukinila petnajst ministrstev in oblikovala štiri nove velike ministrske oddelke, je na letnem plenarnem zasedanju Ljudske narodne skupščine v petek sporočil generalni sekretar kitajske vlade Luo Gan in tako potrdil sinočnjo napoved premiera Li Penga o zmanjšanju števila ministrstev in državnih komisij s 40 na 29. Ukinili naj bi dvanajst ministrstev - za delo, za geologijo in mineralne zaloge, za elektroenergetiko, za premogovništvo, za gradbeno industrijo, za elektroniko, za metalurgijo, za kemično industrijo, za pošto in telekomunikacije, za gozdove, za notranjo trgovino in za radio, film ter televizijo - in tri državne komisije - za obnovo gospodarstva, za znanost, tehnologijo in obrambno industrijo ter za šport in telesno kulturo.

Izstrelili 106. raketo vrste ariane; Hot Bird 4 bo s prenosi pokrival tudi Slovenijo
28. 02. 1998 09.19
Sinoči ob 23.38 in šest sekund po srednjeevropskem času so v Gvajanskem vesoljskem središču (CSG) v Južni Ameriki na drugem izstrelitvenem kompleksu (ELA 2) izstrelili 106. evropsko nosilno raketo vrste ariane. Raketa srednje moči ariane 42P je 20 minut in 35,6 sekunde po vzletu za Evropsko organizacijo za satelitske telekomunikacije Eutelsat v prehodno orbito uspešno utirila geostacionarni telekomunikacijski satelit Hot Bird 4. V Eutelsat je včlanjenih 48 držav med njimi tudi Slovenija

Pobuda za mednarodno listino o internetu
05. 02. 1998 11.23
Evropska komisija je predlagala sprejem mednarodne listine za tesnejše sodelovanje držav na področju interneta. Osrednji oblikovalec pobude, evropski komisar za industrijo Martin Bangemann, je ocenil, da bi se države o njej lahko sporazumele že prihodnje leto.

Finska je najbolj razvita na področju mobilne telefonije
09. 12. 1997 08.09
Na Finskem je imelo novembra mobilni telefonski aparat že več kot 40 odstotkov prebivalcev, je povedal Mikael Akermarck iz finskega ministrstva za promet. S tem je Finska kot prva država na svetu dosegla tako visoko stopnjo. Gre za mejnik, ki po Akermarckovih besedah predstavlja nov zagon za brezžične telekomunikacije. Vprašanje mobilnosti na Finskem pa istočasno že izgublja svoj pomen, vse bolj namreč postajajo pomembne blagovne znamke, oblika in funkcije telefonov, ki morajo biti čimbolj prilagojene življenjskemu slogu posameznega uporabnika. Mobilni telefoni, ki so bili prvotno namenjeni predvsem poslovnežem, so že postali vsakdanji pripomoček večine ljudi.

Iz Pentagonale v Srednjeevropsko pobudo
27. 11. 1997 11.51
V Sarajevu bo v petek in v soboto potekalo srečanje predsednikov vlad Srednjeevropske pobude - integracije, ki šteje 16 članic, letos pa ji predseduje Bosna in Hercegovina.

Povabilo Rusiji, da se včlani v APEC
26. 11. 1997 00.00
Ob koncu vrhunskega srečanja Azijsko-pacifiškega foruma za gospodarsko sodelovanje (APEC) so države članice povabile Rusijo, naj postane članica te organizacije. Še pred tem pa so sklenile, da se lahko včlanita tudi Peru in Vietnam.