Tibet

Rupel s kitajskim veleposlanikom o obisku dalajlame
03. 07. 2002 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je kitajskemu veleposlaniku pojasnil neformalno naravo srečanj z dalajlamo in poudaril, da niso del slovenske državne politike do Kitajske, do njene ozemeljske integritete in nedotakljivosti.

Dalajlama prihaja v Slovenijo?
23. 05. 2002 00.00
V društvu za podporo Tibetu trdijo, da bo tibetantski duhovni vodja Dalajlama na povabilo ljubljanske univerze 4. junija prišel na neformalni obisk v Slovenijo.

Kitajska za sporno preseljevanje
23. 01. 2002 00.00
Uradni Peking se pripravlja na izvajanje spornega projekta za odpravljanje revščine na zahodu države. Projekt predvideva preseljevanje Kitajcev v okrožje Dulan, ki ga tradicionalno naseljujejo Tibetanci in Mongoli.

Dalajlama za afganistanske begunce
23. 11. 2001 00.00
Tibetanski duhovni vodja dalajlama je Visokemu komisariatu Združenih narodov za begunce (UNHCR) podaril 50.000 dolarjev za pomoč Afganistancem, ki so bili zaradi dolgoletnih bojev in številnih suš prisiljeni zapustiti svoje domove.

Potres na severozahodu Kitajske
14. 11. 2001 00.00
Severozahod Kitajske je stresel potres z močjo 8,1 stopnje po Richterjevi lestvici. Središče potresa so izmerili v pokrajini Qinghai, 700 kilometrov severno od tibetanske prestolnice Lhasa.

25 let od Maove smrti
09. 09. 2001 00.00
Minilo je 25 let od smrti nekdanjega kitajskega komunističnega voditelja Mao Zedonga, ki je s 27-letno vladavino zaznamoval sodobno Kitajsko.

Kacin na Kitajskem
06. 06. 2001 00.00
Na Kitajskem se na povabilo zunanjepolitičnega odbora Vsekitajskega ljudskega kongresa mudi delegacija odbora DZ za zunanjo politiko pod vodstvom Jelka Kacina. Delegacijo je sprejel podpredsednik kongresa Jiang Chunyun, ki je dejal, da med državama ni odprtih vprašanj. Poudaril je, da je Slovenija v očeh Kitajske ena najuspešnejših držav v tranziciji. Slovenski delegaciji je predstavil nekatere značilnosti in probleme Kitajske - visoka rast BDP, zaostanek v razvoju zahodnih pokrajin, številčnost prebivalstva in prizadevanja za napredek na področju človekovih pravic. Jiang je poudaril, da je na področju človekovih pravic treba upoštevati posebnosti vsake države posebej. Vodja slovenske delegacije, predsednik odbora Jelko Kacin, je izrazil zadovoljstvo, da bo delegacija v okviru obiska na Kitajskem lahko obiskala tudi Tibet.

Dalajlama v Beli hiši
23. 05. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je v Beli hiši sprejel tibetanskega verskega in posvetnega voditelja dalajlamo. Srečanje med dalajlamo in ameriškim predsednikom je potekalo ob 50. obletnici podpisa kitajsko-tibetanskega sporazuma, s katerim je Tibet 23. maja 1951 postal del Kitajske in z vkorakanjem kitajskih čet formalno izgubil neodvisnost. Dalajlama je pogovore z Bushem označil kot zelo dobre, saj sta bila po njegovih besedah soglasna glede Tibeta in odnosov s Kitajsko. V tibetanski prestolnici Lhasa se je slovesnosti ob obletnici udeležilo približno 5000 ljudi. Iz strahu pred protesti skupin Tibetancev, ki živijo v izgnanstvu, so slovesnosti spremljali strogi varnostni ukrepi.

Premirje v času OI 2004?
14. 05. 2001 00.00
Mednarodni olimpijski komite, Grčija in Združeni narodi si prizadevajo, da bi med olimpijskimi igrami 2004 v Atenah obudili staro antično idejo in v času trajanja iger dosegli premirje po celem svetu. Po zamisli vseh pobudnikov, naj bi premirje veljalo vsaj od otvoritve iger 13. avgusta 2004, pa nato vseh 17 dni, kolikor bodo igre trajale. V antični Grčiji je bilo tovrstno premirje med sicer vojskujočimi se polisi tradicionalno in mestne države so načrte za nove spopade oblikovale pred in po igrah.

Pavarotti za Kambodžo in Tibet
17. 05. 2000 20.07
Svetovno znani italijanski tenorist Luciano Pavarotti bo 6. junija v italjanski Modeni priredil zdaj že tradicionalni dobrodelni koncert Pavarotti in prijatelji. Z velikim Lucianom bodo nastopile zvezde, kot so Tracy Chapman, George Michael, Eurythmics, Skunk Anansie, Savage Garden in Enrique Iglesias.

Plezalci on-line
26. 04. 2000 15.27
Trinajstčlanska ekipa slovenskih plezalcev se je odpravila na 8516 metrov visoki Lhotse, njihovo odpravo pa lahko spremljate tudi preko interneta na Siolovih <A HREF=http://www.siol.net target=_blank> spletnih straneh </A>.

Osnutek resolucije ZDA proti Kitajski
30. 03. 2000 19.40
Med udeleženci zasedanja komisije ZN za človekove pravice v Ženevi kroži osnutek resolucije ZDA, ki Kitajsko obsoja zaradi kršitev človekovih pravic. Ameriški diplomati si vztrajno prizadevajo pridobiti zadostno podporo držav resoluciji. Če jim bo uspelo, bodo o resoluciji glasovali malo pred veliko nočjo.

Dalajlama jeseni v Sloveniji
18. 01. 2000 20.30
Tibetanski voditelj in nobelov nagrajenec Dalajlama bo po vsej verjetnosti že jeseni vendarle obiskal Slovenijo, in tudi slovenska uradna politika ga bo sprejela - po besedah zunanjega ministra Frleca - kot dobrodošlega gosta.

Kitajska svari Indijo
11. 01. 2000 16.00
Kitajska je Indiji danes izrekla svarilo, če bo dodelila status političnega begunca tretji najpomembnejši osebnosti tibetanskega budizma in 17. živečemu budi - karmapi, ki se je prejšnji teden v Indiji pridružil dalajlami, potem ko je peš prehodil himalajsko gorovje. Kitajsko zunanje ministrstvo je ponovno opozorilo na uradno izjavo, da naj bi 14-letni lama zapustil kitajsko območje zaradi religioznih namenov, vendar se namerava vrniti.

Dalajlamov odposlanec v Sloveniji
13. 12. 1999 21.08
Na obisku v Sloveniji je bil Chimme R. Chhoekyapa, odposlanec tibetanskega voditelja Dalajlame. Slovenskim oblastem in javnosti je predstavil stališča tibetanskih oblasti v izgnanstvu o razmerah v Tibetu. Dalajlaminega odposlanca so sprejeli predstavniki nekaterih strank, predsednik parlamentarnega odbora za mednarodne odnose Jelko Kacin in predstavniki zunanjega ministrstva.

Je bil Frlec narobe razumljen?
08. 12. 1999 20.14
V aferi na zunanjem ministrstvu, ki so jo povzročile sporne izjave ministra Borisa Frleca na Kitajskem, je prišlo do pomembne prelomnice. Frlec trdi, da nikoli ni rekel, da je vprašanje človekovih pravic v Tibetu notranja zadeva Kitajske, kot je zapisano v Biltenu zunanjega ministrstva, zanika pa tudi vse, kar je v biltenu spornega.

Zemin v Londonu
19. 10. 1999 20.50
Kitajski predsednik Jiang Zemin je kot prvi kitajski voditelj prispel na štiridnevni obisk v London. V Buckinghamski palači ga je sprejela kraljica Elizabeta II., oblasti pa so med obiskom poostrile varnostne ukrepe.

Richard Gere na srečanju tibetanskih budistov
25. 03. 1999 00.31
Hollywoodski igralec Richard Gere, znan tudi kot zvesti privrženec budizma in podpornik za svobodni Tibet, se je v minulih dneh mudil v New Delhiju. Gere, ki pogosto prihaja v Indijo in glasno izraža svojo podporo Tibetancem, se je tokrat udeležil prve Mednarodne Gelug konference, kjer so se zbrali številni tibetanski budisti.

Dalajlama pripravljen na avtonomijo Tibeta
09. 03. 1999 16.55
Tibetanski voditelj dalajlama se odpoveduje neodvisnosti Tibeta od Kitajske in je pripravljen pristati na njegovo avtonomijo. ''Ne zahtevam neodvisnosti za Tibet. Upam, da bodo pogajanja tibetanskemu ljudstvu prinesla pravo avtonomijo,'' je zapisano v vnaprej objavljenem govoru, ki ga bo imel dalajlama ob 40. obletnici upora proti kitajski zasedbi Tibeta.

Tibet znova prizadel potres
06. 10. 1998 09.43
Redko poseljen predel Tibeta je zgodaj davi prizadel močan potres, vendar pa o žrtvah ne poročajo.

Robinsonova sklenila obisk v Tibetu
12. 09. 1998 11.08
Visoka komisarka Združenih narodov za človekove pravice Mary Robinson, ki je na desetdnevnem obisku na Kitajskem, je danes končala obisk v Tibetu in odpotovala v Šanghaj.

Na Mount Everestu postavljen sistem za merjenje rasti gore
21. 05. 1998 08.18
Ameriški alpinist Wally Berg (43) je na vrh Mount Everesta namestil sistem globalnega pozicioniranja (Global Positioning System), s pomočjo katerega bo mogoče meriti rast te najvišje gore na svetu. Sistem bo meril geološko hitrost, s katero Indija drsi pod Tibet, zaradi česar se Himalaja in z njo 8.848 metrov visoka gora vsako leto dvigne za približno 2,5 centimetra. Berg je to napravo na vrhu gore namestil v sredo, enako pa tudi na treh četrtinah poti proti vrhu gore. Strokovnjaki pričakujejo, da jim bodo ti podatki koristili pri predvidevanju potresov in oblikovanju vremenskih vzorcev.

Tibet prizadel potres
16. 05. 1998 11.21
Gorato območje na severu Tibeta je malo pred polnočjo po lokalnem času že drugič v treh dneh prizadel potres, ki pa ni zahteval žrtev.

Schuessel v Pekingu
09. 03. 1998 16.17
Avstrijski zunanji minister Wolfgang Schuessel se je v Pekingu srečal s kitajskim premierom Li Pengom. Vodja avstrijske diplomacije se je poprej sestal s kitajskim zuananjim ministrom Qian Qichenom in drugimi člani kitajske vlade, s predsednikom avstrijske gospodarske zbornice Leopoldom Maderthanerjem pa se je udeležil podpisa projekta o udeležbi družbe VOEST-Alpine pri dobavi industrijske opreme v vrednosti 400 milijonov šilingov za železarno in jeklarno Anyang v pokrajini Henan. Schuessel je sredi minulega tedna obiskal tudi Tibet, ob koncu tridnevnega bivanja na tem območju pa je v nedeljo napovedal odhod t. i. evropske trojke na ravni veleposlanikov v Tibet.

Kitajska zavrača referendum o Tibetu
23. 12. 1997 14.03
Kitajska je danes zavrnila pobudo Mednarodne pravniške komisije o pripravi referenduma o samoodločbi Tibeta. "Samoodločba ne pride v poštev, saj Tibet sodi h Kitajski," je poudaril tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva.