Tina

Močno neurje 'lomastilo' po državi: veter in nalivi povzročali obilico preglavic

17. 08. 2021 07.10

Ponoči je neurje z močnimi sunki vetra ter krajevnimi nalivi prešlo državo in povzročilo obilo težav. Najhuje je bilo na Gorenjskem, v osrednji Sloveniji ter ponekod na Štajerskem. V kar 20 občinah je bilo na delu okoli 30 prostovoljnih gasilskih društev in več poklicnih enot. Odstranjevali so številna podrta drevesa, veter je odkrival strehe, meteorna voda je zalivala objekte.

Na krovu prvega nemškega evakuacijskega letala zgolj sedem potnikov

17. 08. 2021 13.52

Prvo letalo za evakuacijo, ki je z letališča v Kabulu poletelo za Nemčijo, je imelo na krovu le sedem potnikov. Razlog za to, da je letalo skorajda prazno, naj bi tičal v nevarnih razmerah v afganistanski prestolnici, zaradi česar so imeli na voljo zgolj dobrih 30 minut, da vkrcajo potnike, ki so že bili pripravljeni.

Trojici Slovencev je uspelo zapustiti Afganistan

17. 08. 2021 07.59

Trem Slovencem, ki so še ostali v Afganistanu, je uspelo zapustiti Kabul. Eden je odšel že včeraj, dva pa ponoči – okoli 5. ure zjutraj (po srednjeevropskem času) sta se vkrcala na ameriško evakuacijsko letalo, poleteli naj bi v Katar. Še eden ostaja v Afganistanu, pomagal bo skrbeti za varnost. Na pomoč pri evakuaciji iz Afganistana pa je včeraj čakalo še skoraj 20 domačinov – sodelavcev Slovenske vojske in njihovih ožjih družinskih članov.

Prestolnica je padla, Afganistanci so se prebudili v nov svet

16. 08. 2021 07.09

Talibani so brez upora zavzeli afganistansko prestolnico in zasedli predsedniško palačo. "Vojne je konec," so sporočili v televizijskem nagovoru, v katerem so razglasili zmago. Pri predaji predsedniške palače so bili prisotni tudi trije predstavniki afganistanske vlade. Predsednik Ašraf Gani pa je pred tem zbežal iz države. Rusko veleposlaništvo trdi, da je s seboj odpeljal štiri avtomobile in helikopter, ki so jih napolnili z denarjem. Več kot 70 držav sveta je v skupni izjavi pozval talibane, naj prebivalcem dovolijo mirno oditi.

'Čakam, da talibani pridejo po ljudi, kot sem jaz, in me ubijejo'

16. 08. 2021 10.44

V afganistanski prestolnici je zavladala panika. Na tisoče prebivalcev in tujih državljanov poskuša zapustiti Kabul, zaradi česar je na tamkajšnjem letališču že od nedelje kaos. Govorili smo z domačinom iz Kabula, ki se v strahu za svoje življenje skriva v svoji hiši. "Dokumente sem sežgal, izbrisal sem vse svoje stike," pripoveduje. Za svoje življenje se boji tudi prva županja v Afganistanu, ki so jo talibani v preteklosti že večkrat skušali ubiti. 'Čakam, da talibani pridejo po ljudi kot sem jaz, in me ubijejo," je dejala po tem, ko so ti zavzeli prestolnico.

ČASOVNICA: Talibanska ofenziva v Afganistanu

16. 08. 2021 13.31

Padec Kabula v roke talibanov je v trenutku končal 20-letno vojaško kampanjo tujih sil pod vodstvom ameriške vojske. V mednarodni javnosti se že pojavljajo očitki ZDA s predsednikom Bidnom na čelu, da je bil umik izpeljan neorganizirano, slabo, ne misleč na posledice. Ta se brani, da je načrt za to pripravila še Trumpova administracija. A kako je sploh možno, da so se razmerja moči v tej (sicer zelo nestabilni) državi tako hitro zamajala in obrnila? Afganistanska mesta so namreč 'padala' bliskovito, drugo za drugim, ob sočasnem umiku Američanov, s tem pa v vsega slabih štirih mesecih izničila 'trud' dveh desetletij. Čez lužo medtem odgovarjajo, da je že čas, da končajo še eno od nesmiselnih vojn.

Vročinski val v živalskem vrtu: živali hladijo kar s sladoledom

14. 08. 2021 10.00

V vročinskem valu ohladitve ne potrebujejo le ljudje, temveč tudi živali. Kot vsako leto so tudi letos otroci, ki so se udeležili kampa živalskega vrta v Madridu, živalim pripravili ohladitev. Otroci za živali v Aquariumu enkrat tedensko pripravijo sladoled. S tem jim pomagajo preživeti visoke temperature in daljše vročinske valove. Sladoledi so poleg ohladitve namenjeni tudi obogatitvi njihovega jedilnika, zato z njim hranijo vse živali, tudi lemurje, gorile, medvede, vodne leve in pande.

33.000 evrov na teden le kaplja v (Jadransko) morje, navtični turizem je v zaletu

14. 08. 2021 07.00

Hrvaški turistični delavci si manejo roke, ko gledajo letošnje sezonske številke, ki se vse bolj približujejo tistim iz rekordnega leta 2019. Posebej zadovoljni so v navtičnem sektorju, saj se privlačnost te ponudbe odraža tudi v nadpovprečnih rezultatih glede na ostale vrste namestitev. Pod julij so že potegnili črto in ugotovili, da je število nočitev v tem sektorju poskočilo za skoraj 90 odstotkov glede na lansko leto, medtem ko se je v ostalih vrstah nastanitev povečalo "le" za polovico.

Gorenjski policisti v zastoju pomagali nosečnici, dan prej pa kombiju z živalmi

13. 08. 2021 18.21

Promet na slovenskih cestah je gost, nastajajo zastoji in kolone. Sploh na avtocestnem križu je precejšnja gneča. Tudi zato se znova vrstijo opozorila o vzpostavitvi reševalnega pasu. Kako pomembno je pravilno razvrščanje ob zastoju, pa se je znova pokazalo pred predorom Karavanke. Gorenjski prometni policisti so v zastoju pomagali ženski v visoki nosečnosti in jo po reševalnem pasu prepeljali do zdravstvene ustanove. Še pred tem so na pomoč priskočili kombiju z živalmi, ker voznik zaradi vročine in dolgega čakanja ni več mogel uravnavati temperature.

'Podnebne spremembe so tukaj in zdaj, ne pa v neki oddaljeni prihodnosti'

13. 08. 2021 06.00

Slovenija vstopa v nov vročinski val, Evropa pa je v primežu Luciferja, ki prinaša rekordne temperature ter opustošenje zaradi ognjenih zubljev. Na Siciliji so izmerili kar 48,8 stopinje Celzija, kar je postal nov evropski rekord. Se moramo torej na vročinske valove dokončno navaditi? Kaj Slovencem prinaša prihodnost, če bomo skupaj z ostalimi le nemo opazovali, kako se podnebje spreminja?

Obsežen požar pri Vrpolju: hitro se širi, z ognjem se bori 45 gasilcev in dva kanaderja

12. 08. 2021 17.43

Po tem, ko so ognjeni zublji zajeli Grčijo in Italijo, pa tudi druge dele sveta – Kalifornijo, Sibirijo in Alžirijo – se s požari zdaj borijo še naši južni sosedi. Pri Šibeniku gorijo borov gozd, trava in nizko rastlinje, požar se hitro širi. V intervenciji sodeluje 55 gasilcev, na pomoč sta z gašenjem iz zraka priskočila tudi dva kanaderja. O poškodovanih zaenkrat ne poročajo.

Po več hudih nesrečah vodnih skuterjev na Jadranu velika akcija nadzora

12. 08. 2021 16.23

Hrvaška je po več hudih nesrečah z vodnimi skuterji, ki jim je botrovala predvsem hitrost in nepremišljenost, na morje poslala inšpektorje. V akciji nadzora, ki so jo poimenovali Jet-ski 2021, so nadzirali hitrost, koncesije za oddajo manjših plovil in njihovo uporabo. Poseben poudarek je bil še na tehnični izpravnosti plovila in načinu najema – ali je torej oseba, ki je vodni skuter najela, sploh primerno usposobljena za vožnjo.

Spet vremensko bolj pestro: neurja na Dolenjskem in Koroškem, klestila tudi toča

11. 08. 2021 10.21

Po dveh vremensko umirjenih dneh je bilo dogajanje v sredo spet bolj pestro, ponekod tudi nevarno. Nevihte so nastajale na jugu in jugovzhodu Slovenije – v Ribnici in Radovici je vsaj dve uri močno deževalo, naliv je bil v Semiču, v Turjaku in Predstrugah je padala tudi toča. Pridelek tam je v veliki meri uničen. O vremenskih nevšečnostih z neurjem in točo prav tako poročajo s Koroške – klestilo je na območju Vuzenice in Mute. V Metliki je poplavljala meteorna voda, iz Ljubljane in Medvod pa poročajo o vetrolomu.

Je nižanje kazni za prehitro vožnjo res dobra rešitev?

12. 08. 2021 06.00

Navaditi se bomo morali na številne novosti v cestnem prometu. Kaj vse prinaša spremenjena zakonodaja? Ali je nižanje kazni za prehitro vožnjo, še posebej tam, kjer je veliko otrok, res dobra rešitev? Kaj konkretno prinašajo spremembe, je v oddaji 24UR ZVEČER razložil strokovnjak za prometno varnost Andrej Brglez.

Leto dni po smrti 21-letnika, ki je zapeljal v bodečo žico, preiskujejo tri moške

11. 08. 2021 18.28

Mineva leto dni od tragične nesreče 21-letnega Doriana Semiona Valentića, ki je umrl po tem, ko je s kros motorjem zapeljal v bodečo žico, napeto med dvema drevesoma na gozdni poti. Kot poročajo hrvaški mediji, državno odvetništvo v Reki tri moške sumi, da so smrtonosne pasti v gozdu nastavljali že leta. Trojico preiskujejo tudi na podlagi poročil v medijih, osumljeni pa so kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti iz malomarnosti.

Letalu, ki je bilo na poti v Slovenijo, na 760 metrih višine odpovedal motor

11. 08. 2021 07.49

Manjšemu lahkemu letalu, tipa Cherry bx 2, ki je bilo iz avstrijskega Gradca namenjeno v Portorož, je kmalu po vzletu na nadmorski višini 762 metrov odpovedal motor. Pilot je bil južno od Gradca tako prisiljen zasilno pristati, in to kar sredi koruznega polja. Na krovu letala sta bila sicer lastnika – 38- in 67-letnik. Kljub uspešnemu pristanku pa se je letalo nato prekucnilo. Moška sta iz razbitin izstopila sama.

Zadnji poklon junakom Tokia ... brez vseh junakov

11. 08. 2021 06.23

Sklepno dejanje olimpijskih iger v Tokiu se je zaključilo v Ljubljani. A lahko bi dejali, da vseeno z grenkim priokusom. Kongresni trg je gostil navijače in športnike, ki so Slovenijo v zadnjih tednih držali budno in pokonci – tako fizično kot moralno. Toda manjkali so ljubljenci občinstva – naši košarkarji. Kolesarska asa Primoža Rogliča in Tadeja Pogačarja je nadomestila vsaj videozahvala.

Kateri slovenski športniki so med največjimi zaslužkarji v svetovnem merilu?

11. 08. 2021 06.00

Kateri so slovenski športniki, ki so se podpisali tudi pod večdesetmilijonske zneske? Kateri so najbolj dobičkonosni športi na svetu? In kdo so športni junaki z najbolj polnimi denarnicami? 50 najbolje plačanih je sicer skupaj težkih dve milijardi evrov in pol, med njimi pa sta zgolj dve ženski.

Roglič iz Španije Kongresnemu trgu sporočil: Ta zmaga ni samo moja, je tudi vaša!

10. 08. 2021 20.33

Ljubljanski Kongresni trg je tradicionalno gostil sprejem slovenskih olimpijcev, ki so uspešno zastopali Slovenijo na olimpijskih igrah v Tokiu. Na sprejemu, ki smo ga prenašali tudi na naši spletni strani, je naše športnike pozdravila množica navdušenih navijačev. Košarkarjev na sprejemu ni bilo, Primož Roglič in Tadej Pogačar pa sta zbrano množico nagovorila prek videoposnetka.

Po nesreči z vodnim skuterjem: hudo poškodovana 16-letnica na respiratorju

10. 08. 2021 19.27

Po hudi nesreči na hrvaški obali, v kateri je voznica vodnega skuterja usodno trčila v jadrnico, je znanih več podrobnosti o zdravstvenem stanju dveh mladoletnih deklet. Obe so poškodovani prepeljali v splitsko bolnišnico. Hrvaški mediji poročajo, da je mlajše dekle na srečo utrpelo le lažje poškodbe, medtem ko je starejša sestra hudo poškodovana. 16-letnica diha s pomočjo respiratorja, mama je umrla.

Medvedka moškega hudo poškodovala po obrazu. Kakšna usoda zdaj čaka žival?

10. 08. 2021 15.17

Usoda medvedke, ki je v Zagorju pri Pivki napadla 30-letnega domačina, še ni znana. Po prvih informacijah okoljskega ministrstva je 30-letnik med večernim tekom presenetil samico z mladiči, ki ni imela drugega izhoda. Da se je medvedka najverjetneje počutila ogroženo in je napadla, ker je branila mladiče, pravijo tudi na Zavodu za gozdove. Moškega, ki je utrpel hude poškodbe obraza, zdaj zdravijo v UKC Ljubljana. "Menim, da ga je rešila dobra telesna kondicija. Pred medvedko je namreč zbežal, ta mu je še nekaj časa sledila, nato pa odnehala," pa pravi zdravnica Gordana Živčec Kalan, ki je poškodovanega oskrbela na postojnski urgenci.

Projekt Botrstvo 50 otrokom omogočil poseben tabor

10. 08. 2021 18.42

Eden najlepših spominov na osnovnošolske počitnice so – poleg morja z družino – različni tabori in letovanja. Druženje z vrstniki, učenje novih veščin, prijazni vzgojitelji in narava. Marsikdo bi svojemu otroku rad omogočil takšno doživetje, a finančno ne zmore. Zato pomaga Zveza prijateljev mladine Moste Polje, ki otroke – ne glede na finančni status – pelje na letovanje. Prav zdaj pa je 50 otrok iz projekta Botrstvo na posebnem taboru, ki ga prirejajo v sodelovanju z Zvezo tabornikov Slovenije. Katerih veščin in vrednot se učijo in kako se imajo?

Grčija še naprej v plamenih: zgorel del živalskega vrta, poginilo 21 živali

10. 08. 2021 08.19

Zaradi močnega vetra in najhujšega vročinskega vala v zadnjih desetletjih je v Grčiji od konca julija izbruhnilo že več kot 580 požarov. Po prvih ocenah je pogorelo 90.000 hektarjev površin. Z najbolj obsežnim se 650 gasilcev bori na otoku Evboja, ki leži severovzhodno od Aten. Grški premier se je v televizijskem nagovoru javnosti opravičil za vse neuspehe v spopadanju z naravno katastrofo, medtem ko v Grčijo prihaja dodatna pomoč iz tujine.

Huda nesreča ob hrvaški obali: voznica vodnega skuterja po trku v jadrnico umrla

09. 08. 2021 21.22

Na morju, neposredno ob obali hrvaškega Trogirja, se je zgodila huda nesreča, v kateri je ena oseba umrla. Ženska, domnevno gre za nemško turistko, je med vožnjo z vodnim skuterjem trčila neposredno v jadrnico. Kljub nudenju prve pomoči so bile poškodbe prehude in je umrla. V nesreči sta bili poškodovani še dve mladoletni osebi – hčerki, ki sta bili z njo na skuterju. Obe so z reševalnim vozilom prepeljali v bolnišnico, ena naj bi bila huje poškodovana.

Toča v velikosti jajca uničevala v Komendi, v Žalcu udarilo tudi po hmelju

09. 08. 2021 06.10

Odkrite strehe, popokana stekla, poškodovane fasade, popolnoma uničen pridelek. Toča v velikosti jajca je v Komendi poškodovala skoraj vsako hišo. Da takega neurja ne pomnijo, pripovedujejo tudi prebivalci Žalca in okolice: uničene strehe, balkoni, poškodovani so bili avtomobili, pridelka ni več, toča pa ni prizanesla niti hmelju.

Direktor BioNTecha: Našega cepiva (še) ni treba prilagajati novim različicam koronavirusa

09. 08. 2021 17.33

Cepiva Comirnaty, proizvajalcev BioNTech-Pfizer, zaenkrat še ni treba prilagajati novim sevom novega koronavirusa, je sporočil izvršni direktor nemškega farmacevtskega giganta. Kot je zatrdil, tretji, poživitveni odmerek njihovega cepiva uspešno ščiti tudi pred novimi različicami. Biotehnološko podjetje pa je medtem objavilo tudi najnovejše poslovne rezultate, ki kažejo na to, da so v drugem četrtletju ustvarilo skoraj 2,8 milijarde evrov čistega dobička. Za primerjavo: v enakem obdobju lani je BioNTech imel 88,3 milijona evrov izgube.

Za nami so najuspešnejše poletne olimpijske igre

09. 08. 2021 06.00

Osme poletne olimpijske igre, odkar je Slovenija samostojna, so zaključene. Igre je sicer zaznamovala pandemija, zaradi katere so bile prestavljene za eno leto, a Slovenci si jih bomo zapomnili po izjemnih uspehih naših športnikov, ki so osvojili kar pet olimpijskih medalj, od tega kar tri zlate.

Gabrovec: Brez dodatnih sredstev je iluzorno pričakovati, da bomo v Parizu povečali bero medalj

08. 08. 2021 09.01

Predsednik Slovenskega olimpijskega komiteja Bogdan Gabrovec je dejal, da so bile z vidika uspešnosti za Slovenijo to odlične igre, a opozarja, da bo dosežke brez prave finančne podpore športu težko ponoviti. Obenem je prepričan, da bi namesto občasnega vključevanja določenih športov na igrah morali povečati število udeležencev.

'Dosegli smo bistveno več, kot bi glede na vse lahko pričakovali'

07. 08. 2021 09.00

Slovenija je vnovič hit olimpijskih iger. Slovenski športniki so znova potrdili neverjetno širino v številu disciplin, v katerih so nevarni. Ti dosežki, posebej v manj izpostavljenih športih, odmevajo tudi v Tokiu. Podpredsednik Olimpijskega komiteja Slovenije Tomaž Barada ocenjuje, da dosežki presegajo realne zmožnosti.

Zlata Janja Garnbret nosilka slovenske zastave na zaprtju iger

07. 08. 2021 07.59

Olimpijska prvakinja v športnem plezanju Janja Garnbret bo nosilka slovenske zastave na zaprtju olimpijskih iger Tokio 2020. Spomnimo, da sta bila ob odprtju iger nosilca slovenske zastave namiznoteniški igralec Bojan Tokić in kajakašica na divjih vodah Eva Terčelj.