To je to

Zaradi epidemije aidsa upada rast števila prebivalcev
28. 10. 1998 15.52
Zaradi epidemije aidsa se v vsaki šesti državi v svetu zmanjšuje rast števila prebivalstva. V 34 državah Afrike, Azije in Latinske Amerike povprečna življenjska doba glede na podatke Združenih narodov dramatično upada. V 29 prizadetih afriških državah povprečna življenjska doba ta čas znaša 47 let. To je sedem let manj, kot bi bilo pričakovati brez epidemije aidsa.

Toshiba in Hitachi v rdečih številkah
28. 10. 1998 07.39
Japonska elektronska velikana Toshiba in Hitachi sta po navedbah predstavnikov družb v minulih šestih mesecih zapadla v rdeče številke. Toshibi je to ''uspelo'' prvič v 48 letih, njena izguba pa v prvi polovici poslovnega leta 98/99, ki se je začelo 31. marca letos, po nekonsolidiranih izkazi znaša 88 milijonov nemških mark. Močno, za več kot 12 odstotkov, se je v enakem obdobju zmanjšal tudi promet koncerna. Zmanjšana prodaja gospodinjskih aparatov in padec svetovnih cen čipov, monitorjev ter druge računalniške opreme naj bi bili po mnenju predstavnikov podjetja glavni razlog za slabše poslovanje družbe. O še večjih polletnih izgubah sporočajo iz Hitachija, kjer naj bi izguba dosegla 1,72 milijarde nemških mark, po tem, ko je v enakem obdobju poslovnega leta 97/98 družba prikazala skoraj 500 milijonov nemških mark dobička. Vodstvo Hitachija ocenjuje, da se bo njegova izguba do konca poslovnega leta 98/99 več kot podvojila.

Prvi uradni obisk poljskega veleposlanika na ministrstvu za pravosodje
27. 10. 1998 14.38
Na ministrstvu za pravosodje sta se danes sestala veleposlanik Poljske v Sloveniji Maciej Szymanski in pravosodni minister Tomaž Marušič. Pogovarjala sta se predvsem o nadaljevanju postopka za oblikovanje dvostranskega sporazuma med Slovenijo in Poljsko, ki se nanaša na medsebojno izvrševanje sodnih odločb v kazenskih zadevah, so sporočili z ministrstva za pravosodje.

Minster Frlec sprejel egiptovskega ministra za planiranje in mednarodno sodelovanje
27. 10. 1998 14.34
Minister za zunanje zadeve Republike Slovenije Boris Frlec je danes sprejel egiptovskega ministra za planiranje in mednarodno sodelovanje Zaferja El Beshryja. To je prvi uradni obisk na ministrski ravni iz te države, so sporočili z ministrstva za zunanje zadeve.

Netanjahu razmišlja o zamrznitvi sporazuma s Palestinci
27. 10. 1998 12.59
Izraelski premier Benjamin Netanjahu razmišlja o zamrznitvi uresničevanja delnega sporazuma s Palestinci, če se bo soočil s predčasnimi volitvami, piše v današnji izdaji časnik Maariv.

Prelomi in mostovi - avstrijsko-slovenski literarni odnosi
27. 10. 1998 11.57
V Narodni in univerzitetni knjižnici (NUK) v Ljubljani bodo drevi ob 19. uri odprli razstavo z naslovom Prelomi in mostovi ter predstavili zbornik K zgodovini avstrijsko-slovenskih literarnih odnosov avtorjev Andreasa Brandtnerja in Wernerja Michlerja. Zbornik je letos izšel na Dunaju. Razstava - odprla jo bosta veleposlanik Avstrije v Ljubljani Gerhard Wagner in programski direktor NUK-a Vilenka Jakac-Bizjak - bo odprta do 20. novembra.

EU poostrila sankcije proti Mjanmaru
27. 10. 1998 11.46
Evropska unija se je odločila, da poostri leta 1996 uvedene sankcije proti Mjanmaru. Pri tem je izrazila zaskrbljenost nad pomanjkanjem demokracije in napredka pri razvijanju človekovih pravic v tej jugovzhodnoazijski državi.

Kohl se je po 16 letih poslovil od kanclerskega položaja
26. 10. 1998 16.38
Dosedanji nemški kancler Helmut Kohl je ob koncu svojega mandata najožje sodelavce povabil na zadnje tradicionalno posvetovanje v svojem uradu, kjer je vladal 16 let.

Našli izginuli helikopter
26. 10. 1998 16.34
Češki transportni helikopter, ki je včeraj s tremi pripadniki Mednarodnih sil zveze NATO v BiH (Sfor) poletel v Split in nato izginil, je strmoglavil v jugozahodni Bosni.

Kitajski gost pri ministru Frlecu
26. 10. 1998 13.40
Minister za zunanje zadeve Boris Frlec je danes sprejel namestnika ministra za zunanjo trgovino in gospodarsko sodelovanje LR Kitajske Zhang Xianga. Poudaril je željo slovenske strani, da bi ob zelo dobrih političnih odnosih med državama želeli bistveno povečati obseg gospodarskega sodelovanja. Pravna podlaga za to je vzpostavljena, podpisani so vsi pomembnejši sporazumi, so sporočili z zunanjega ministrstva (MZZ).

Hrvaška dobila novo miss - Ivano Petković
26. 10. 1998 13.34
Žirija za Miss Hrvaške je po dveh tednih izvolila novo miss. To so utemeljili z obrazložitvijo, da je pri prejšnjem izboru prišlo do nepravilnega točkovanja.

Washington: Uporaba sile še naprej opcija za Kosovo
26. 10. 1998 10.52
Zoper Zvezno republiko Jugoslavijo bi lahko uporabili silo, če predsednik Slobodan Milošević ne bo spoštoval sporazuma o umiku vojske in policije s Kosova, je sinoči opozoril svetovalec ameriškega predsednika za državno varnost Sandy Berger.

Iz velikanskega jesetra pridelali 24 kilogramov kaviarja
26. 10. 1998 07.51
Iranski ribiči so te dni ob obali mesta Bandar Anzali na severu države ulovili tri metre dolgega in 360 kilogramov težkega jesetra, iz katerega so pridobili 24 kilogramov kaviarja. S prodajo jedi iz jesetrovih iker naj bi zaslužili približno 1200 dolarjev.

Dve milijardi dolarjev za argentinske projekte
25. 10. 1998 10.02
Svetovna banka in Argentina sta pretekli teden sklenili sporazum o bančnih posojilih argentinski vladi v znesku 2,06 milijarde dolarjev. Sredstva bodo v glavnem namenjena financiranju socialnih projektov in izboljšanju cest, navaja vladino sporočilo za javnost. To sporočilo je bilo objavljeno le nekaj ur potem, ko je direktorica argentinskega bančnega programa Mira Alexander novinarjem povedala, da so razpoložljiva posojilna sredstva Svetovne banke minimalna, prav tako pa tudi izgledi za dajanje novih posojil Buenos Airesu. Pojasnila je, da ima banka le še pet do deset milijard dolarjev za posojilne operacije po v celem svetu in da bo morda odložila izplačilo že odobrenih posojil Argentini ali zmanjšala njihovo vsoto.

Proizvodnja sladkorja le za domače potrebe
25. 10. 1998 10.00
Ukrajina bo to leto v najboljšem primeru proizvedla 1,7 milijona ton sladkorja, kar bo dovolj le za potrebe domačega tržišča, je sporočil namestnik predsednika združenja ukrajinskih tovarn sladkorja Ukrcukor Vladimir Kodnev. Poraba sladkorja v tej državi znaša od 1,5 do 1,7 milijona ton letno. Lani so proizvedli okrog dva milijona ton sladkorja, glavna razloga za zmanjšani letošnji pridelek pa sta slaba letina sladkorne pese in pomanjkanje goriva. Od 192 ukrajinskih tovarn sladkorja trenutno obratuje le 127, čeprav je kampanja predelave v polnem teku.

''Nasilna'' inačica se ni obnesla
25. 10. 1998 09.40
Iz neke ameriške šole so izključili osemletnega dečka, ker si je prepeval ''nasilno inačico'' pesmi Barney in prijatelji (Barney and Friends). Barney, rožnati dinozaver, ki ga pozna na milijone gledalcev, je bolj znan po pesmici ''Ljubim te, ljubiš me, to srečna družina je''. Inačica, ki si jo je izmislil Douglas Mansfield III., pa se glasi: ''Sovražim te, sovražiš me, ... ubijem te'', pri čemer je vstavil ime svojih sošolcev. ''Nisem vedel, da si lahko zaradi ene pesmice nakopljem težave,'' je dejal Douglas. Potem, ko je Douglas v svoji pesmi omenil eno od sošolk, se je ta pritožila ravnatelju, dečka pa so nato izključili iz šole.

Prebivalci Sortlanda so za modro
25. 10. 1998 09.39
Ob prihodu leta 2000 bo marsikateri meščan svoje mesto verjetno prebarval z rdečo barvo, v Sortlandu na Norveškem pa bodo to storili z modro barvo. Majhna skupnost na severu Norveške razmišlja o predlogu štirih lokalnih umetnikov, da bi celotno mesto prebarvali v modre odtenke, vključno s cerkvijo, pločniki in cestami. Zanimiva zamisel, ki vključuje celotno lokalno skupnost, meni župan Sortlanda Ingolf Markussen. Dejal je tudi, da je mestni svet zamisel ocenil kot pozitivno. Poročila ne navajajo, ali bo Sortland, ki v norveščini pomeni črno deželo, spričo predlagane barve spremenil tudi svoje ime.

Zaradi črne magije izključena iz šole
25. 10. 1998 09.36
Razlog, zakaj so 15-letno Janice Schoonover za krajši čas izključili iz srednje šole, se glasi ''delanje urokov proti neki učenki''. Deklica je priznala, da se tako kot njena mati ukvarja s črno magijo, vendar je zanikala, da bi kdaj koga uročila. ''Delanje urokov je nekaj, kar ne zna vsak začetnik,'' je dejala Colleen Harper, Janicina ''mati'', ki je bila pred operacijo spola njen biološki oče. ''Če bi izrekala uroke, bi to naredila z željo, da komu materialno pomaga ali ga ozdravi,'' je še dodala mati. Šolske oblasti menijo, da je sporni urok ''ali je življenje vrlina smrti?'', zapisan na zidu poleg prekrižanega imena nekega dekleta, verbalna grožnja, ki krši disciplinski pravilnik šole.

Štukelj postal tudi del zgodovine New Yorka
24. 10. 1998 12.04
Najstarejši živeči olimpionik Leon Štukelj, ki bo 12. novembra letos v Novem mestu praznoval 100. rojstni dan, je postal tudi del zgodovine New Yorka. Ime najuspešnejšega slovenskega športnika bo v prihodnje krasilo hram slavnih (Hall of fame) New York Athletic Cluba (NYAC), katerega častni član je Štukelj od letošnjega aprila, ko je prvič obiskal New York. New York Athletic Club je bil ustanovljen leta 1868, kar je za ZDA častitljiva starost, čeprav je le 30 let starejši od slovenskega olimpijca. Za članstvo v ekskluzivnem klubu je potrebno odšteti nekaj manj kot pol milijona tolarjev na leto. Vodilni možje NYAC so sicer dejali, da načeloma častnih članov ne uvrščajo v ''Hall of fame'', pri Štuklju pa so naredili doslej drugo izjemo. Med več kot sto slavljencev so doslej uvrstili le še enega častnega člana, to je legendarnega temnopoltega olimpijca Jessyja Owensa, s katerim se je Štukelj srečal na svojih zadnjih olimpijskih igrah leta 1936 v Berlinu.

Čas je, da premaknemo uro
24. 10. 1998 10.32
V nedeljo, 25. oktobra, bomo znova prešli s poletnega časa nazaj na srednjeevropski pasovni čas, tako da bomo uro premaknili za eno uro nazaj. Ob 3. uri zjutraj bomo uro pomaknili za eno uro nazaj, in sicer na 2. uro, so sporočili z ministrstva za delo, družino in socialne zadeve.

Mutiranje amazonskega pragozda zaradi onesnaženosti
24. 10. 1998 09.44
Amazonski pragozd, ki mu onesnaževanje in učinek tople grede očitno prija, vpijajoč ogromne količine oglikovega dioksida raste hitreje in višje, piše revija Science. To so ugotovili znanstveniki z univerz v angleškem Leedsu in škotskem Edinburghu, ki so preučevali rast 100.000 dreves amazonskega pragozda, zlasti v Braziliji. ''Upoštevaje vse vire onesnaževanja, izgorevanja goriva in gozdne požare bi moralo biti v zraku danes dvakrat več ogljikovega dioksida, kot ga je zdaj. Zdi se, kot da nekaj vpije milijone ton ogljikovega dioksida iz ozračja vsako leto,'' pravi dr. Jadviner Malhi. To so po mnenju znanstvenikov verjetno drevesa. Rastline potrebujejo ogljikov dioksid za rast in če ga je v zraku več, bi lahko rastle hitreje, kot pognojene, pravi dr. Malhi. Amazonski pragozd naj bi po izračunih znanstvenikov vpil pol milijarde tone ogljikovega dioksida letno. Britanski znanstveniki pa so ugotovili, da se je biomasa pragozda v preteklih treh desetletjih povečala za 17 ton na hektar, kar pomeni, da je vsake pol hektara gozda vpilo še 20 ton ogljikovega dioksida več, je dodal znanstvenik Oliver Philips.

Opozicija v Rimu napovedala ostro nasprotovanje novi vladi
23. 10. 1998 16.19
Italijanska opozicija je napovedala ostro nasprotovanje novi vladi premiera Massima D'Aleme. Koalicija Pol svoboščin pod vodstvom Silvia Berlusconija je danes zagrozila, da bo v prihodnje občutno zavlačevala sprejemanje zakonov. V nasprotju z dosedanjo prakso namerava vztrajati pri tem, da je treba tudi o najmanjših spremembah zakonov razpravljati na plenumih v obeh domovih parlamenta.

Attersse v Mestni galeriji
23. 10. 1998 15.54
V Mestni galeriji Ljubljana bodo drevi ob 19. uri odprli slikarsko razstavo avstrijskega umetnika Christiana Ludwiga Attersseja. To je njegova prva obsežna predstavitev v Sloveniji, za to likovno razstavišče pa ''dogodek leta'' oziroma najpomembnejša razstava, ki jo spremlja bogat katalog z reprodukcijami del Attersseja ter študijo o avtorju, prispevek direktorja Neue Galerie der Satdt iz Linza. razstava bo odprta do 23. novembra.

300.000 gledalcev na razstavi Gauguinovih del
23. 10. 1998 11.08
Na retrospektivni razstavi del Paula Gauguina, ki jo je fundacija Pierre-Gianadda pripravila v mestu Martigny na zahodu Švice, so našteli že 300.000 obiskovalcev. Razstava je odprta od 10. junija vse do 22. novembra letos. Na ogled je približno 140 olj, akvarelov, risb, grafik, litografij in kipov. Nekaj med njimi je prvič razstavljenih, nekaj pa je bilo doslej neznanih celo strokovnjakom; to velja še posebej za dela iz Gauguinovega predimpresionističnega obdobja.

Študentska neodvisna zveza dobila absolutno večino na volitvah
23. 10. 1998 09.16
Na volitvah za študentski parlament Študentske organizacije Univerze v Ljubljani, ki so potekale 21. in 22. oktobra, je absolutno večino, to je 40 od 74 študentskih poslanskih sedežev, dobila Študentska neodvisna zveza, medtem ko sta Samostojna akademska skupina in Zveza študentskih klubov Slovenije (ŠKIS) dobili 20 oziroma 13 mest, so sporočili iz Študentske neodvisne zveze.

Kohl: Skupna zunanja politika Evrope šele čez stoletja
22. 10. 1998 15.39
Na skupno evropsko zunanjo politiko bo po ocenah dosedanjega nemškega kanclerja Helmuta Kohla treba še dolgo čakati. Sam vidi možnosti zanjo, vendar bo to trajalo še stoletja, je povedal Kohl.

Prešernova družba letos izdala že 25 knjig
22. 10. 1998 15.01
Prešernova družba je danes predstavila tri nove knjige, ki so izšle pri tej založbi. To so roman Franeta Tomšiča Posvečena zemlja, potopis Mareta Cestnika Nasmej se mi s poševnimi očmi ter slikanica Sveti senan, ki je izšla v zbirki Poezija dr. Franceta Prešerna v besedi in sliki. Pri Prešernovi družbi, ki veliko pozornost posveča domačim avtorjem, je letos izšlo 25 knjig, približno polovica teh pripada domačim avtorjem.

Pet novih knjig iz zbirke Dober dan, roman!
22. 10. 1998 14.39
Pionirska knjižnica v Ljubljani je danes gostila predstavitev petih novih knjig, ki so pri Državni založbi Slovenije (DZS) izšle v zbirki Dober dan, roman! Dva izmed romanov sta avtorska, to sta Čarobna violina Ivana Sivca in Princeska z napako Janje Vidmar, trije pa so prevedeni in sicer Internet in pomfrit avtorja Joachima Friedricha, Mama ne sme izvedeti J. M. Simmela in Primer: špageti, ki ga je napisala Christamaria Fiedler. Pri zbirki Dober dan, roman!, ki je namenjena predvsem mladim bralcem, je do sedaj izšlo že skupno 12 knjig. Zbirka pozdravlja mlade bralce, ob tem pa je potrebno poudariti, da je DZS delno sofinancirala program Bralne značke za letošnjo bralno sezono, je povedala Tinka Jamnik, vodja ljubljanske Pionirske knjižnice.

Skupščina delničarjev Kovinotehne
22. 10. 1998 13.56
Na današnji skupščini delničarjev Kovinotehne d.d. Celje so bili sprejeti vsi predlagani sklepi uprave podjetja. Na skupščini delničarjev so sprejeli zaključni račun, konsolidirano bilanco ter revizorska poročila za leto 1997. Poleg tega so imenovali tudi revizorja za leto 1998, in sicer revizorsko hišo KPMG Slovenija, so spročili iz Kovinotehne.

V ponedeljek v Ljubljani posebna komisija MOK za OI 2006
22. 10. 1998 13.42
Posebna komisija Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) pod vodstvom Japonca Čiharu Igaja, ki je na OI leta 1956 v Cortini d'Ampezzo osvojil srebro medaljo v slalomu, bo 26. oktobra obiskala tudi Ljubljano, kjer jo bo med drugimi sprejela tudi županja slovenske prestolnice Viktorija Potočnik.