To je to

Stvari v Ljubljani se morajo premakniti iz mrtega teka
06. 01. 1998 12.24
Kandidat za ljubljanskega župana Anton Jeglič je na predvidoma zadnji novinarski konferenci pred nedeljskim drugim krogom nadomestnih volitev ocenil dosedanjo volilno kampanjo, ki je bila po njegovem prepričanju na nek način enolična, saj so pravzaprav vsi kandidati opozarjali na podobne probleme v mestu. Vsi si želimo, da se stvari v Ljubljani premaknejo iz mrtvega teka, zato mora to predstavljati tudi osnovo našega delovanja po končanih volitvah, je med drugim poudaril Jeglič.

Ameriško gospodarstvo ne bo prizadeto s krizo v Aziji?
06. 01. 1998 09.13
Ameriški finančni minister Robert Rubin je izrazil zaskrbljenost zaradi vpliva krize, povezane z južnokorejskim dolgom na svetovno gospodarstvo, menil pa je, da trenutne težave jugovzhodnoazijskih držav ne bodo preveč prizadele ameriškega gospodarstva. Ponovil je, da imajo ZDA velik gospodarski interes v Južni Koreji, zato je normalno, da Washington prevzame pobudo pri iskanju rešitev za to državo in nekatere druge na tem območju. Po Rubinovem mnenju mora imeti ključno vlogo pri reševanju južnokorejske krize zasebni sektor.

Nižja inflacija v Rusiji
06. 01. 1998 08.47
Letna stopnja inflacije v Rusiji je v letu 1997 znašala 11 odstotkov, kar je najnižja vrednost od začetka gospodarskih reform v letu 1992, hkrati pa tudi nižja od vladnih pričakovanj, ki so se gibala med 12 in 14 odstotki.V primerjavi z letom prej pomeni to občutno umiritev rasti cen, saj je stopnja inflacije v letu 1996 znašala 21,8 odstotka.

Rekordno 1997 za Sabeno
06. 01. 1998 08.43
Belgijski letalski prevoznik Sabena je minulo leto prepeljal kar 31 odstotkov več potnikov kot leta 1996: na njegovih progah se je peljalo skupaj 6,77 milijona ljudi. Največ prometa je Sabena beležila na evropskih linijah, saj je s to družbo po Evropi lani letelo 5,72 milijona potnikov, največkrat v London in Ženevo. Pri medcelinskih poletih si je lani Sabeno za prevoznika izbralo približno milijon potnikov. Vodstvo belgijskega prevoznika je, zadovoljno s poslovnimi rezultati, napovedalo, da bo letos odprlo 500 novih delovnih mest.

Kurdski begunci v luči Schengenskega sporazuma
05. 01. 1998 18.29
V sredo se bo sešla delovna skupina sveta Evropske unije za Schengenski sporazum, ki bo obravnavala novonastale razmere po množičnem zatekanju kurdskih beguncev v Italijo in izrazom pripravljenosti te države, da beguncem podeli politično zatočišče. Viri na Evropski komisiji so povedali, da imajo begunci v primeru dodelitve političnega azila s strani ene države, ki je polno pristopila k Schengenskem sporazumu, pravico do prostega kroženja po vseh "schengenskih" državah, vendar pa imajo bivališče lahko le v državi, ki jim je zatočišče podelila. Viri na komisiji so pri tem razložili, da za druge države potemtakem "ni nevarnosti", hkrati pa poudarili potrebo po uskladitvi petnajsterice do tovrstnih problemov. Italija se je že znašla pod kritiko nekaterih držav petnajsterice, predvsem Avstrije in Nemčije, ki ji očitajo neučinkovito begunsko politiko in "varovanje unijinih meja". Oblasti v Rimu pa poudarjajo, da vrata Italije ostajajo odprta vsem, ki so politično preganjani.

Januar bo v znamenju razprodaj blaga
05. 01. 1998 18.17
Januar je običajno v znamenju razprodaj blaga. Čeprav bežen pogled po trgovinah pokaže, da se te povečini še niso začele, v Združenju za trgovino pri Gospodarski zbornici Slovenije pojasnjujejo, da trgovci lahko začnejo z zimsko posezonsko prodajo obutve 3. januarja, tekstilnega blaga in konfekcije teden dni pozneje, to je 10. januarja, za športno opremo pa se razprodaje lahko začnejo 5. februarja. Zimska posezonska prodaja obutve lahko traja do zadnjega februarja, vendar skupno največ štiri tedne.

Prva seja nove češke vlade
05. 01. 1998 15.13
V Pragi se je danes na prvi seji sestala nova češka vlada premiera Josefa Tošovskega. Premier je ministrom naložil, naj pripravijo vladno izjavo, ki jo bodo v parlamentu predstavili najkasneje do 1. februarja. Istočasno bo parlament glasoval o zaupnici novemu kabinetu. To naj bi se zgodilo šele po predsedniških volitvah, ki so napovedane za 20. januar.

Spodletel poskus poleta z balonom okoli sveta
05. 01. 1998 15.03
Ameriški astronavt Steve Fosset, ki je skušal z balonom poleteti okoli sveta, je moral danes pristati v Rusiji, potem ko se je spopadal s številnimi težavami, med drugim tudi s hudim mrazom.

Malvini pripadajo Argentini?
05. 01. 1998 09.31
Argentinski predsednik Carlos Menem je v nedeljo vnovič terjal suverenost Argentine nad Malvini in zagotovil, da bo njegova vlada na diplomatski ravni nadaljevala prizadevanja, da Velika Britanija vrne to otočje Argentini. Menem je na tiskovni konferenci v letovišču Chapadmalal (400 kilimetrov južno od Buenos Airesa) poudaril, da Malvini "pripadajo Argentini" in da njegova ocena temelji tudi na dokumentih, ki se nahajajo v britanskem Foreign Officeu.

Špansko gospodarstvo preseglo pričakovanja
05. 01. 1998 08.40
Špansko gospodarstvo je leto 1997 sklenilo bolje, kot pa je pričakovala vlada ministrskega predsednika Joseja Marie Aznarja. Kot je v letnem poročilu ugotovilo ministrstvo za gospodarstvo, vlada za leto 1997 napoveduje gospodarsko rast v višini 3,3 odstotka. To je za 0,3 odstotne točke več, kot pa je bilo predvideno v lanskem državnem proračunu. S tem se je Španija po stopnji gospodarske rasti uvrstila nad povprečjem držav članic Evropske unije. Leta 1996 je Španija zabeležila 2,2-odstotno gospodarsko rast. Vlada je za leto 1997 tudi napovedala, da bodo cene porasle za manj kot 2,2 odstotka, kar je 0,4 odstotka manj, kot je bilo predvideno aprila. Leta 1996 je Španija zabeležila 3,2-odstotno stopnjo inflacije. Indeks delnic na borzi v Madridu je kljub krizi na finančnih trgih v vzhodni Aziji leta 1997 porasel za 40 odstotkov na preko 600 točk.

Microsoft kupil Hotmail
05. 01. 1998 08.34
Ameriški računalniški velikan Microsoft je kupil kalifornijskega ponudnika elektronske pošte Hotmail. Koliko je odštel za prevzem le dve leti starega podjetja, ni znano, kot je ocenil ameriški gospodarski časnik Wall Street Journal, pa naj bi se cena gibala okoli 350 milijonov dolarjev. Hotmail ponuja storitve elektronske pošte (e-mail), ki so preko svetovnega spleta dostopne na internetu. Storitve Hotmaila so namenjene uporabnikom interneta, ki nimajo lastnega elektronskega naslova ali pa si želijo tudi s poti doseči svojo elektronsko pošto. Za branje in pošiljanje elektronskih sporočil ni potreben poseben program, temveč je to mogoče opraviti z običajnim brkljalnikom, npr. Microsoftovim Internet Explorerjem ali pa Netscapovim Navigatorjem. Hotmail ima po lastnih trditvah devet milijonov uporabnikov, financira pa se z oglasi.

Rekordno število potnikov na bruseljskem letališču
05. 01. 1998 08.33
Letališče belgijskega glavnega mesta Bruslja je v letu 1997 zabeležilo rekordno število potnikov. V primerjavi z letom 1996 se je število potnikov povečalo za 18 odstotkov na 16 milijonov, so sporočili iz uprave letališča. To je največji porast med večjimi evropskimi letališči v preteklem letu. Na bruseljskem letališču so lani zabeležili tudi povečanje količine prepeljanega tovora in sicer na preko 500.000 ton.

Ugodnosti pri upokojevanju naj veljajo za vse resnično ogrožene
04. 01. 1998 10.08
Zadnji mesec v minulem letu je skupina poslancev iz petih parlamentarnih strank s prvopodpisanim Jožetom Možganom (SLS) v zakonodajni postopek vložila predlog za noveliranje t.i. zakona o prepovedi proizvodnje azbestnih izdelkov, s katerim bi želeli iz zakona odpraviti nekatere nedoslednosti in omogočiti uveljavitev socialnih pravic tudi za 100 do 150 tistih delavcev, ki so zaradi minulega dela z azbestom resnično zdravstveno ogroženi, pa veljavnih zakonskih pravic ne morejo uveljavljati.

Odslej se bodo cene konzumnega mleka oblikovale prosto
04. 01. 1998 10.04
S prvim delovnim dnem novega leta bo prenehala veljati uredba, s katero je vlada doslej določala najvišje drobnoprodajne cene konzumnega pasteriziranega in konzumnega pasteriziranega in homogeniziranega mleka. To pomeni, da oblikovanje cen konzumnega mleka od jutri ne bo več pod državni nadzorom in jih bodo mlekarji lahko oblikovali prosto.

Vse več novorojenk z imenom Diana
04. 01. 1998 09.30
Po tragični smrti britanske princese Diane konec avgusta lani se je v Veliki Britaniji močno povečalo število novorojenk z imenom Diana. Kot piše časnik Times v sobotni izdaji, so minulo leto z omenjenim imenom vsak mesec povprečno poimenovali po tri novorojene deklice, septembra pa se je to število povečalo na 29. Kljub temu pa ime Diana ni na seznamu 50 najbolj priljubljenih ženskih imen v Veliki Britaniji v letu 1997; novorojenke so najpogosteje dobile imena Chloe, Emily in Sophie. Med moškimi imeni pa so ta čas nabolj priljubljena Jack, James in Thomas; imeni Dianinih sinov, Harry in William sta na 17. oziroma 19. mestu.

Japonski šolarji bodo spet malicali kitovino
03. 01. 1998 14.41
Oblasti v pristanišču Šimonoseki na jugu japonskega otočja so se v duhu ohranjanja tradicije odločile na šolski jedilnik vrniti kitovino. S sesalsko poslastico bodo 25.000 učencev osnovnih in srednjih šol v Šimonosekiju presenetili ob vrnitvi z novoletnih počitnic. Načrt ima tudi poučno plat: učence naj bi spomnil na zgodovinsko vlogo Šimonosekija, pristanišča 828 kilometrov jugozahodno od Tokia, nekdaj osrednjega pristana antarktičnih kitolovk. Šolarji širom Japonske so malicali kitovino do konca 50-ih let, ko so to meso začeli umikati z jedilnikov, tudi zaradi obsodb iz tujine. Čeprav se je Japonska pridružila mednarodni prepovedi lova na največje živeče sesalce, je namreč dopustila omejen kitolov za potrebe raziskovalcev. Kitovino prodajajo v mnogih ribarnicah, Šimonoseki pa ne bo edino japonsko mesto, kjer bodo kitovino stregli šolarjem.

Vse narobe
03. 01. 1998 14.39
Mladi voznik iz Groningena na severu Nizozemske ob koncu leta ni imel sreče: ko ga je na avtocesti iz Haaga na rutinskem pregledu ustavila policija, je šlo narobe vse, kar je lahko šlo. Fant je vozil prehitro, cikcak, pijan, brez vozniškega dovoljenja, avtomobil pa ni bil zavarovan. Kot da to še ne bi bilo dovolj, se 21-letni prestopnik ni znal prepričljivo zlagati, ko je moral povedati ime. Ko so policisti brskali po njegovi listnici za osebnim dokumentom, se je izkazalo, da je ena od bančnih kartic ponarejena. Policiji je moral polagati račune tudi sopotnik, ki je imel pri sebi žepni nož z daljšim rezilom, kot ga dovoljujejo nizozemski zakoni.

Nemčija pozvala Italijo, da naj poostri varnostne ukrepe na mejah
02. 01. 1998 09.38
Spričo vala kurdskih beguncev v južno Italijo je nemški notranji minister Manfred Kanther Italijo pozval, naj poostri ukrepe glede varnosti na meji. Rim mora v enaki meri poskrbeti za to, da se upošteva Schengenski sporazum, je za nemški radio povedal minister Kanther. Ilegalci, ki jih ne zaustavijo v Italiji ali Grčiji, nadaljujejo namreč pot v ostale evropske države.

V veljavi že del vladnih varčevalnih zakonov
02. 01. 1998 09.06
Z novim letom so začeli veljati tudi zakoni iz svežnja vladnih t.i. varčevalnih ukrepov, s katerimi naj bi se zagotovila dodatna sredstva za državni proračun oziroma bodo prispevali k znižanju proračunskih odhodkov.

Fantom iz opere - plagiat?
02. 01. 1998 09.01
Ameriški trgovec z oblačili Ray Kepp, ki je v življenju napisal več deset liturgičnih pesmi, bo še enkrat lahko dokazal, da je slavni britanski skladatelj muzikalov Andrew LLoyd Weber svojega Fantoma iz opere posnel po njegovi pesmi "Till You...". Sodišče je leta 1994 njegovo tožbo proti Lloydu sicer zavrnilo, prizivno sodišče pa je dan pred novim letom razsodilo, da je sodnik prekoračil svoja pooblastila, ko je sodbo sprejel, še preden je o njej odločala porota. Prizivno sodišče je priznalo, da obstaja "zelo malo, če sploh kaj" dokazov za to, da je Weber poznal Reppovo pesem, ki jo je slednji s številnimi drugimi objavil na enajstih albumih, vendar pa je potrdilo, da je Fantom zelo podoben Reppovi Till You. Sodišče je prav tako ocenilo, da ni dokazov za Webrov očitek, da je Repp ukradel pesem Close Every Door, ki jo je Lloyd Weber uporabil v predstavi Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat iz leta 1968.

Leto 1997 na nemški borzi v znamenju rekordov
02. 01. 1998 08.55
Na nemških borzah so v letu 1997 trgovali s tolikšnim številom vrednostnih papirjev kot še nikoli. Visoki donosi na delnice so med zasebnimi in institucionalnimi investitorji prebudili povpraševanje, kot ga še ni bilo, tako da se je promet na vseh nemških borznih parketih v letu 1997 povečal za 52,3 odstotka na skupaj 3717 milijard nemških mark, so v Frankfurtu sporočili iz Nemške borze. Nemški indeks delnic DAX se je v letu dni povzpel za 1360 točke na 4249,69 točke, kar je za 47,1 odstotka več kot ob koncu leta 1996. To je bil največji letni porast indeksa DAX v njegovi desetletni zgodovini. Zaščitno združenje malih delničarjev tudi v letu 1998 napoveduje lepe obete delniškemu trgu, hkrati pa svari pred velikimi tveganji.

Hrovatova zmagovalka slaloma Gazzette
31. 12. 1997 09.09
Italijanski športni dnevnik Gazzetta dello Sport, ki letos praznuje 100. obletnico odstoja, je enako kot za moške tudi za ženske v Sestrieru pripravil nočni eksibicijski slalom z lepimi denarnimi nagradami. Zmagala je Ljubljančanka Urška Hrovat, ki je za to prejela ček za 30 milijonov lir, druga slovenska predstavnica Špela Pretnar pa je bila peta in zaslužila 8 milijonov lir.

Novo leto praznuje ves svet, vendar ne hkrati
31. 12. 1997 08.36
Skoraj po vsem svetu ljudje praznujejo prihod novega leta - vendar ne povsod 1. januarja. Na <b>Kitajskem</b> bo po tradicionalnem luninem koledarju novo leto oziroma praznik pomladi (Chunjie) padel na 28. januar. V času največjega kitajskega družinskega praznika se doma zberejo vsi člani družine, samo poročene hčere praznujejo pri moževih starših. Navadno se na predvečer novega leta srečajo vsi sorodniki in pripravijo majhne žepke iz testa, imenovane jiaozi, ki simbolizirajo bogastvo.

Turki bodo nazdravljali, vendar ne po sončnem vzhodu
31. 12. 1997 08.18
Prijetno je nazdraviti prihodu leta 1998, vendar niti kapljice po sončnem vzhodu. Tako se glasi navodilo vladne uprave za verske zadeve, s katerim želijo Turki uskladiti praznovanje novega leta in muslimanski praznik ramadan, ki zahteva vzdržnost od hrane, pijače, spolnosti in kajenja od zore do mraka. Čeprav zabave navadno dosežejo svoj višek ob polnoči, je mnogo zahodno usmerjenih Turkov zaskrbelo, da se bodo morali odpovedati novoletnemu praznovanju zaradi ramadana, ki se začne to sredo. "Pomembno je, da človek razmisli o preteklosti in da se vzdrži pretiravanja, razkošja in razsipništva". Z drugimi besedami: pij, če moraš, vendar se kasneje vzdrži. Številni konservativni Turki zavračajo praznovanje novega leta ne glede na to, ali sovpada z ramadanom ali ne, saj je po njihovem mnenju začetek novega leta določen po krščanskem koledarju. Muslimanski praznik ramadan se vsako leto začne na drugačen datum glede na položaj mlade lune.

Ameriški otroci in televizija
31. 12. 1997 08.14
Ameriški otroci vse več gledajo televizijo, je pokazala raziskava, katere izsledke so objavili v New Yorku. Otroci stari med 2 in 11 let so v iztekajočem se letu pred televizorjem presedeli več kot 312 ur, kar je za 17 ur več kot leta 1996. Dečki gledajo televizijo v povprečju po 53 ur na leto več kot deklice, medtem ko odrasli na leto gledajo 41 ur otroških programov. Raziskava pa ni mogla ugotoviti, ali to delajo zavoljo otrok ali zavoljo lastnega užitka. Otroci gledajo televizijo najpogosteje med tednom, kar 40 odstotkov ameriških otrok v starosti med 6 in 11 leti pa ima v svoji sobi televizor.

Letos zgradili in predali prometu 30 km avtocest
29. 12. 1997 18.15
Od začetka uresničevanja nacionalnega programa izgradnje avtocest v Sloveniji leta 1994 do konca letošnjega leta je bilo na 17 odsekih avtocestne smeri vzhod-zahod (od skupno 31 načrtovanih) v gradnji 197 kilometrov avtocest. Od tega je bilo do konca letošnjega leta dokončanih in prometu predanih skupno 126 kilometrov avtocest - od tega letos 30 kilometrov, na nekaj manj kot 71 kilometrih pa se gradnja nadaljuje. To pomeni, da je tretjina avtocestne smeri vzhod-zahod že zgrajena, skupaj z odseki v gradnji pa je ta prednostna smer iz nacionalnega programa izgradnje avtocest na polovici realizacije.

Na Švedskem smrtnost večja od rodnosti
29. 12. 1997 18.01
Na Švedskem so letos prvič v zadnjih 190 letih zabeležilo višjo smrtnost od rodnosti, je danes sporočil švedski statistični urad.

Dobro zasedeni hoteli v piranski občini
29. 12. 1997 17.45
Letos so bile turistične nastanitvene zmogljivosti v piranski občini takorekoč skozi vse leto bolje zasedene kot lani in tako je tudi v prazničnih dneh. V portoroških hotelih so ob koncu minulega tedna na prvi pobožični dan sicer našteli ravno toliko gostov kot na isti dan lani, že naslednji dan pa se je obisk predvsem domačih gostov v primerjavi z lanskim letom precej povečal.

Mednarodni dan biološke raznovrstnosti
29. 12. 1997 08.55
Program Združenih narodov za okolje (UNEP) je današnji dan razglasil za mednarodni dan biološke raznovrstnosti v spomin na datum, ko je Konvencija o biološki raznovrstnosti iz Rio de Janeira postala veljavna.

O kurdskih beguncih naj odloča t.i. Schengenski odbor
28. 12. 1997 13.39
Državni podsekretar v italijanskem zunanjem ministrstvu Piero Fassino se je v pogovoru za nedeljsko številko milanskega časnika Corriere della Sera zavzel za to, da o usodi kurdskih beguncev, ki so z ladjo v soboto pripluli do južnoitalijanske obale, odloča t. i. Schengenski odbor.