To je to

Guverner nemške centralne banke o posledicah uvedbe evra

14. 11. 1997 00.00

Guverner nemške centralne banke Hans Tietmeyer je v Frankfurtu sinoči povedal, da ni pripravljen postati guverner evropske centralne banke, in se izrekel proti kandidaturi nemškega predstavnika za ta položaj. Tietmeyer je obenem ponovno posvaril pred posledicami uvedbe evra, če izbira udeleženk maja prihodnje leto ne bo dovolj stroga. Po njegovih besedah utegne spoznanje, da mehanizma menjalnih tečajev ni več na voljo, prinesti <i>bridko prebujenje</i>. Zato mora vsaka država premisliti, ali je dovolj prožna, da je lahko kos skupni denarni politiki in enotni denarni enoti. <i>To velja tudi za Nemčijo,</i> je Tietmeyer poudaril v mednarodnem klubu frankfurtskih gospodarskih novinarjev. Pojasnil je, da po uvedbi evra v začetku leta 1999 spremenljivi menjalni tečaji ne bodo več mogli izenačiti razlik v gospodarski zmogljivosti evropskih regij.

Jožko Čuk o nacionalnem varčevalnem paketu

14. 11. 1997 00.00

<i>Ocena Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) je, da so napovedani ukrepi nacionalnega varčevalnega paketa preslabo pripravljeni in premalo usklajeni, da bi lahko dali napovedane in pričakovane pozitivne razvojne impulze. Predstavljajo pritiske po povečanju porabe, povečanju inflacije in povečanju obremenjevanja gospodarstva,</i> je na današnji novinarski konferenci dejal <b>Jožko Čuk</b>, predsednik GZS, in dodal: <i>Pri pripravi tega dokumenta nismo sodelovali ne GZS ne drugi delodajalski predstavniki, tako menimo, da gre za marketinški pristop vlade, saj je dokument pripravljen na nižji ravni kot je to za vlado običajno.</i><i>V Sloveniji izgubljamo svoje prednosti v primerjavi s konkurenco, premalo vlagamo v razvoj in načenjamo lastno substanco,</i> je dejal Čuk in dodal, da javna poraba nezadržno raste, število zaposlenih upada, v industriji se vsak delovni dan izgubi štirideset delovnih mest. Industrijska proizvodnja, ki predstavlja največji delež v izvozu, je v prvih devetih mesecih rasla le po stopnji 1,1 odstotka.Rast bruto domačega proizvoda bo največ 3,7 odstotka. Inflacija vztraja pri stopnji približno devetih odstotkov, tako da so škarje med tečajem in rastjo cen izjemno velike, saj je tečaj nemške marke porasel le za 4,3 odstotka. Pri tem plače vztrajajo na ravni inflacijske rasti, javna poraba pa narašča hitreje kot raste BDP.Kljub temu na GZS podpirajo konkretne ukrepe, kot so sprememba in dopolnitev davka od pravnih oseb v korist večjih investicijskih olajšav, varčevanje pri materialnih stroških, zaposlovanju in plačah v javni in državni upravi itd. Opozarjajo pa na vrsto ukrepov, ki niso varčevalno naravnani. Gre za povečanje dolžine porodniškega dopusta, povečanje rekreacijskega dodatka, povečanje sodnih in upravnih taks, uvedba davka na bilančno vsoto bank.

Benetton odprl prvo veletrgovino v Južni Ameriki

14. 11. 1997 00.00

Italijanski modni koncern Benetton je ta teden v brazilskem Sao Paulu odprl svojo prvo veletrgovino v Južni Ameriki. S 1000 kvadratnimi metri prodajnih površin je to tretja največja trgovina verige Benetton na svetu. Benetton bo v Sao Paulu poleg oblačil za odrasle prodajal predvsem otroška oblačila znamk 012 in Zerotondo, s katerima obvladuje največji tržni delež v Braziliji. Poleg tega namerava Benetton v najpomembnejših brazilskih mestih odpeti še deset trgovin. Benetton ima trenutno v Južni Ameriki 300 poslovalnic.

Hrvatje z osebno izkaznico preko italijanske meje

14. 11. 1997 00.00

Po dogovoru med slovenskim in hrvaškim zunanjim ministrom, Borisom Frlecom in Matetom Granićem, je slovenski minister za notranje zadeve Mirko Bandelj vsem policijskim obmejnim postajam poslal obvezno navodilo, da državljani Republike Hrvaške lahko prestopajo slovensko-hrvaško in italijansko-slovensko mejo oziroma slovensko-italijansko mejo z osebnimi izkaznicami, piše današnji reški Novi list. Tiskovni predstavnik slovenskega notranjega ministrstva je za Novi list izjavil, da to ugodnost za hrvaške državljane že izvajajo na vseh mejnih prehodih, čeprav sporazum oziroma dopolnitev sporazuma o ukinitvi vizumov med Slovenijo in Hrvaško še ni ratificiran.

Kriza v Aziji je <i>prikrit blagoslov</i>

13. 11. 1997 00.00

Generalni direktor Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Michel Camdessus je danes v Singapuru izjavil, da se bo finančna in denarna kriza držav jugovzhodne Azije pokazala kot <i>prikrit blagoslov</i>. Kot je pokazal primer Mehike, lahko gospodarstva, ki jih zdaj preteresa kriza, v nekaj letih pričakujejo ponovno solidno rast. Dejal je še, da obstaja <i>potencial za visoke stopnje rasti v prihodnjih dveh desetletjih</i>. Finančna in denarna kriza na Tajskem, Filipinih, v Indoneziji in Maleziji je po mnenju Camdessusa kriza zaupanja, resda pa je izgubljeno zaupanje težko povrniti in je za to potrebno nekaj časa.

Irak bo nemudoma izgnal ameriške strokovnjake

13. 11. 1997 00.00

Irak se je danes odločil nemudoma izgnati vse ameriške inšpektorje Posebne komisije Združenih narodov za nadzor razoroževanja Iraka (UNSCOM). To je sporočila uradna iraška agencija INA po današnji seji Revolucionarnega sveta pod predsedstvom iraškega predsednika Sadama Huseina. Iraški zunanji minister Mohamad Said al Sahaf pa je v pismu predsedujočemu Varnostnega sveta Združenih narodov, Kitajcu Qinu Huasunu, ponovil, da je Irak pripravljen še naprej sodelovati s skupinami mednarodnih strokovnjakov, zadolženimi za nadzor razoroževanje Iraka, vendar brez Američanov.

Mladi Indijci ne bodo nosili jeansa?

11. 11. 1997 00.00

Eden vodilnih članov indijske stranke Bharatiya Džanata po imenu Murli Manhar Joshi je te dni pozval mlade Indijce v hindujskem mestu Benares, naj ne nosijo oblačil iz jeansa, češ da je to obleka ameriških kavbojev. Nošenje jeansa ni v skladu z indijskimi navadami, zato bi se mu morali mladi Indijci odreči, je pojasnil predstavnik opozicijske stranke, ki vodi kampanjo proti globalizaciji zahodne kulture. Po Joshijevem mnenju se mnogi oblačijo v jeans, da bi šli vštric z modo; izrazil je tudi zaskrbljenost, da bi se utegnili kmalu tako oblačiti tudi v parlamentu.

Nemci popijejo manj piva?

04. 11. 1997 00.00

V prvih devetih mesecih letos je poraba piva v Nemčiji stagnirala. Nemške pivovarne so med januarjem in septembrom prodale 86,4 milijona hektolitrov piva, so v Wiesbadnu sporočili iz statističnega urada. To je v primerjavi z enakim obdobjem lani porast v višini 266.000 hektolitrov oz. 0,3 odstotka. Od navedene količine so nemški pivovarji na domačem trgu, kjer je prodaja porasla za skromnih 0,1 odstotka, prodali 78,8 milijona litrov piva.

Kitajski predsednik na obisku v ZDA

28. 10. 1997 00.00

Kitajski predsednik Jiang Zemin je v okviru enotedenskega obiska v Združenih državah Amerike minulo noč prispel v ameriško zračno oporišče Langley pri Williamsburgu (zvezna država Virginija). Zvečer bo Zemin odpotoval v Washington, kjer se bo v sredo sešel z ameriškim predsednikom Billom Clintonom. Po dvanajstih letih je to prvi obisk kakega kitajskega predsednika v ZDA.

Slovenija nestalna članica Varnostnega sveta

15. 10. 1997 00.00

Včeraj so Slovenijo na 52. Zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov s 140 glasovi izvolili za eno od petih novih nestalnih članic 15-članskega Varnostnega sveta ZN. To mesto bo zasedala v letih 1998 in 1999. Za izvolitev je bila potrebna dvotretjinska podpora med 185 članicami Generalne skupščine. Nove nestalne članice VS ZN bodo s 1. januarjem prihodnje leto za dve leti, 1998 in 1999, nadomestile Čile, Južno Korejo, Gvinejo-Bissau, Egipt in Poljsko. Lani so bile izvoljene nestalne članice Japonska, Kenija, Kostarika, Portugalska in Švedska. Njim se bo mandat končal konec prihodnjega leta. Pet članic VS je stalnih: ZDA, Velika Britanija, Francija, Rusija in Kitajska.

Bo Rusija Jugoslaviji še dobavljala plin?

15. 10. 1997 00.00

Tik pred zimo se v Zvezni republiki Jugoslaviji bojijo za tradicionalno dobave plina iz Rusije. Srbija in Črna gora imata namreč do ruskega koncerna Gasprom dolg v višini 190 milijonov dolarjev. Jugoslovanske poslovne banke naj bi že poravnale del dolga v višini 30 milijonov dolarjev. Jugoslovansko-ruski sporazum o dobavi plina se izteče konec leta. V preteklih tednih je ruska vlada Jugoslaviji večkrat zagrozila s popolno zaustavitvijo dobave plina, če ne bo poravnala vsaj dela dolgov. Da se to ne bi zgodilo, je v Moskvo pred dnevi odpotovala visoka jugoslovanska vladna delegacija, ki si prizadeva pri ruski vladi in Gaspromu doseči nemoteno dobavo plina v prihajajočih zimskih mesecih.

Pet let All Capone Štrajh Tria

02. 10. 1997 00.00

Letošnjo jesen mineva pet let od prvega nastopa All Capone Štrajh Tria, in sicer v gledališču Glej v okviru predstave Columbus, Schwarz, Capone v izvedbi skupine Grapefruit. To obletnico bo godalni trio - ki ga sestavljajo violinist Vasilij Meljnikov, violist Bojan Cvetrežnik in čelist Igor Mitrovi}; komponist, ustanovitelj in producent tria pa je Gregor Strniša - obeležil 8. oktobra s koncertom v Slovenski filharmoniji, na katerem bo zaigral poznane uspešnice, predstavil pa bo tudi nove skledbe.

Papež v Riu

02. 10. 1997 00.00

Papež Janez Pavel II. je danes odpotoval v Rio de Janeiro, kjer bo do nedelje predsedoval drugemu svetovnemu srečanju družin. To bo papežev tretji obisk največje katoliške države na svetu (po letu 1980 in 1982) in hkrati petnajsto potovanje v Latinsko Ameriko ter 80. romanje izven Italije.

Zavarovalnica Generali SKB začela ponujati življenjska zavarovanja

01. 10. 1997 00.00

V zavarovalnici Generali SKB so konec septembra prejeli dovoljenje Urada RS za zavarovalni nadzor za sklepanje življenjskih zavarovanj. Na slovenskem trgu nameravajo ponuditi zavarovanja, ki so nastala in bila preverjena na evropskem in svetovnem trgu, je na današnji novinarski konferenci dejal Christoph Baumgartner, direktor zavarovalnice. Sklepanje in izvajanje zavarovanj bo potekalo na bančnih okencih SKB banke in UBK banke. Prvo pogodbo o življenjskem zavarovanju z to zavarovalnico pa je danes slavnostno sklenila atletinja Brigita Bukovec.

Čez mejo z 1,4 kg heroina v želodcu

29. 09. 1997 00.00

Na meji z Mehiko so v torek prijeli 26-letnega Kolumbijca z rekordno količino 1,4 kilograma heroina v želodcu. Kot je v četrtek povedal predstavnik oblasti v teksaškem Eagle Passu, je možak od dneva aretacije izločil 100 balonov, napolnjenih s heroinom. Mamilo bi na črnem trgu doseglo vrednost milijon dolarjev. To je kar dvakratna količina heroina, ki ga običajno skušajo pretihotapiti čez mejo. Kolumbijec je pogoltnil zavojčke, dolge 5 centimetrov, v premeru pa so merili 2,5 centimetra.

Srečanje Milošević - Plavšićeva

24. 09. 1997 00.00

Predsednik ZR Jugoslavije Slobodan Milošević je danes v Beogradu sprejel predsednico Republike srbske Biljano Plavšić. To je bilo po enoletnem premoru prvo srečanje obeh politikov. V pogovoru za beograjski neodvisni Radio B-92 je Plavšićeva napovedala, da se bosta z Miloševićem pogovarjala o uresničevanju Daytonskega sporazuma, ki ga je v imenu Srbov v Bosni in Hercegovini podpisal sedanji jugoslovanski predsednik. Povedala je še, da pričakuje Miloševićevo podporo, vsaj kar zadeva Daytonski sporazum.

Slovenija do konca julija zaslužila 667,8 milijona dolarjev s turizmom

24. 09. 1997 00.00

Slovenija je v letošnjih prvih sedmih mesecih po podatkih Banke Slovenije s turizmom zaslužila 667,8 milijona ameriških dolarjev, kar je toliko kot v enakem obdobju lani. Stagnacijo nekateri opravičujejo s spremenjenim valutnim razmerjem med ameriškim dolarjem in nemško marko, manjšo prodajo v prostocarinskih prodajalnah zaradi restriktivnih ukrepov sosedov Avstrijcev pri nakupu tobačnih izdelov ter s spremenjeno ceno goriva v obmejnih pokrajinah v sosednji Italiji, so sporočili iz združenja za turizem in gostinstvo pri Gospodarski zbornici Slovenije. Hkrati so Slovenci za potovanja v tujino namenili 311,2 milijona tolarjev, to pa je za pet odstotkov več kot v prvih sedmih mesecih leta 1996.

Razprava o proračunu brez predstavnikov vlade

24. 09. 1997 00.00

Parlamentarna komisija za nadzor lastninskega preoblikovanja in privatizacije naj bi na današnji seji obravnavala predlog letošnjega proračuna. Ker se seje ni udeležil noben predstavnik vlade, ki bi predstavil predlagani proračun, zlasti pa postavke namenjene za delo ustanov, ki se ukvarjajo z lastninskim preoblikovanjem, so poslanci iz vrst opozicije po krajši razpravi predlagali, da bi uvodno obravnavo proračuna prestavili na prihodnjo sejo. Komisija predloga ni sprejela, ker je pet poslancev glasovalo za takšen predlog, pet pa je temu nasprotovalo. To pomeni, da se uvodna razprava o proračunu na komisiji ne bo ponovila, člani omenjene komisije pa bodo ponovno obravnavali predlagan proračun šele v drugem krogu razprav, ko bodo parlamentarna telesa razpravljala o amandmajih na proračun.

Normalizacija odnosov med Albanijo in ZRJ?

24. 09. 1997 00.00

Albansko zunanje ministrstvo v Tirani je danes sporočilo, da sta se albanski zunanji minister Paskal Milo in jugoslovanski zunanji minister Milan Milutinović ob robu generalne skupščine ZN včeraj v New Yorku sporazumela o vrsti konkretnih vprašanj. To je bilo po 50 letih prvo srečanje zunanjih ministrov obeh držav. Po trditvah Tirane je Beograd sprejel predlog o vzpostavitvi dveh novih mejnih prehodov med državama, prav tako pa naj bi znova odprli dva dosedanja mejna prehoda, ki sta bila zaradi nemirov v Albaniji zaprta. Prav tako pa naj bi obe strani kmalu začeli pogajanja o dvostranskih sporazumih s področja trgovine, prometa in naložb.

Končano srečanje kmetijskih ministrov EU

23. 09. 1997 00.00

V Bruslju se je končalo dvodnevno srečanje kmetijskih ministrov EU, na katerem so govorili o razvoju kmetijstva v uniji in o bolezni norih krav. Evropski komisar za kmetijstvo Franz Fischler je predstavil poročilo o učinkovitosti nadzora prepovedi izvoza britanske govedine v ostale članice EU. Iz virov blizu nemški delegaciji se je izvedelo, da Fischler ni konkretno naštel držav, kjer je nadzor pomanjkljiv, vendar naj bi to storil v prihodnjih dneh.

Kandidat za novega zunanjega ministra se v DZ predstavi v sredo

22. 09. 1997 00.00

Kandidat za novega zunanjega ministra Boris Frlec se bo to sredo popoldne prvič predstavil poslancem, članom parlamentarnega odbora za mednarodne odnose. Frleca je za naslednika Zorana Thalerja, ki je zadnjega julija odstopil z mesta zunanjega ministra, predsednik vlade Janez Drnovšek predlagal in novinarjem predstavil minuli petek. Skladno z ustavo in parlamentarnim poslovnikom se mora kandidat za ministra najprej predstaviti v matičnem delovnem telesu, nato pa ga na tajnem glasovanju imenuje državni zbor.