To je to

Kmetijsko ministrstvo bo pomagalo kmetiji Ivana Večka
23. 01. 1998 15.27
Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ciril Smrkolj je skupaj z državnim sekretarjem za prehrano Matjažem Kočarjem in predstavnico podpredsednika vlade Marjana Podobnika Milko Pance danes obiskal kmetijo Ivana Večka v Mislinji.

Bo moral obrambni minister odstopiti?
23. 01. 1998 11.24
Dnevnik je ob dogodku na slovensko-hrvaški meji, ko so hrvaški obmejni organi zadržali dva slovenska obveščevalca, izvedel anketo, v kateri je bralce spraševal, ali bi moral obrambni minister Tit Turnšek odstopiti. Od 409 naključno izbranih bralcev Dnevnika jih je 42,1 odstotka odgovorilo pozitivno, 38,4 odstotka negativno, 19,6 odstotka vprašanih pa ni imelo mnenja. Na vprašanje, ali je incident posledica tveganj, ki jih takšno delo prinaša, ali pa je vzrok v slabi strokovni usposobljenosti pripadnikov slovenske vojske, je 46,9 odstotka vprašanih odgovorilo, da je to posledica slabe strokovne usposobljenosti. Da je to zgolj posledica tveganj, jih je odgovorilo 18,6 odstotka, da so krive druge stvari jih je odgovorilo 14,7 odstotka, mnenja o zadevi pa ni imelo 19,8 odstotka vprašanih.

Bo moral obrambni minister odstopiti?
23. 01. 1998 11.20
Dnevnik je ob dogodku na slovensko-hrvaški meji, ko so hrvaški obmejni organi zadržali dva slovenska obveščevalca, izvedel anketo, v kateri je bralce spraševal, ali bi moral obrambni minister Tit Turnšek odstopiti. Od 409 naključno izbranih bralcev Dnevnika jih je 42,1 odstotka odgovorilo pozitivno, 38,4 odstotka negativno, 19,6 odstotka vprašanih pa ni imelo mnenja. Na vprašanje, ali je incident posledica tveganj, ki jih takšno delo prinaša, ali pa je vzrok v slabi strokovni usposobljenosti pripadnikov slovenske vojske, je 46,9 odstotka vprašanih odgovorilo, da je to posledica slabe strokovne usposobljenosti. Da je to zgolj posledica tveganj, jih je odgovorilo 18,6 odstotka, da so krive druge stvari jih je odgovorilo 14,7 odstotka, mnenja o zadevi pa ni imelo 19,8 odstotka vprašanih.

Clinton na tankem ledu?
23. 01. 1998 10.30
Monico Lewinsky bodo še enkrat zaslišali, poznavalci pa menijo, da se bo sklicevala na 5. amandma ameriške ustave, ki ji zagotavlja, da ji ni treba pričati, če bi s tem lahko škodila sama sebi. To bi se ji zgodilo, če bi priznala razmerje s predsednikom, ki ga je prej pod prisego zanikala.

ZDA podpiraju Bruntlandovo
23. 01. 1998 10.16
Združene države Amerike so v četrtek podprle kandidaturo bivše norveške ministrske predsednice Gro Harlem Bruntland za mesto direktorice Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). V sporočilu ameriškega zunanjega ministrstva je zapisano, da je Bruntlandova "izredno primerna za to nalogo", saj razpolaga z idealno mešanico strokovnega znanja in izkušenj v vodenju, potrebnih za prenovo organizacije v tem kritičnem trenutku.

Austin Powers - najbolj nora komedija
22. 01. 1998 17.42
V Ljubljani se je z današnjim dnem začelo prikazovanje filma Austin Powers, medtem ko bodo morali nekateri kraji po Sloveniji na to noro komedijo še malce počakati. Projekcije se v Novem mestu začnejo 26. januarja, v Mariboru in Kranju 29. januarja, v Celju pa 5. februarja.

Irak bo uporabil vsa sredstva za odpravo mednarodnega embarga
22. 01. 1998 09.32
Podpredesednik iraške vlade Tarek Aziz je sinoči na iraški televiziji poudaril, da bo Irak uporabil "vsa sredstva", da bo dosegel odpravo mednarodnega embarga, ki traja že sedem let. Aziz je dejal, da tujci "ne vedo, kaj pomeni beseda džihad (sveta vojna), toda mi, Arabci, to vemo; pomeni namreč, da bomo uporabili vsa sredstva, da si bomo zagotovili svoje pravice". Aziz je poleg tega zagotovil, da je Irak izpolnil vse obveznosti do ZN, Varnostni svet pa mora zdaj izpolniti svoje do Iraka.

Vse več japonskih avtomobilov po svetu
22. 01. 1998 08.51
Vodilni japonski proizvajalci avtomobilov so v preteklem letu močno povečali izvoz. Kot so sporočili iz največjega proizvajalca avtomobilov Toyote, so lani povečali izvoz za 17 odstotkov na 1.494.308 avtomobilov. K porastu izvoza je najbolj prispevalo predvsem močno povpraševanje na ameriškem trgu.

Američane osvaja voda Joe - voda s kofeinom
22. 01. 1998 08.39
Water Joe, pitna voda z dodatkom kofeina, ima enak učinek kot kava in v Združenih državah beležijo zelo dobro prodajo, odkar se je izdelek oktobra leta 1995 pojavil v prosti prodaji. "To je moj nadomestek za kavo in coca-colo," pravi izdelovalec kofeinizirane vode David Marcheschi, 31-letni podjetnik iz Chicaga. "Je brez sladkorja in brez karbonatov... Ne pušča madežev ne na zobeh ne na obleki," zagotavlja nekdanji trgovec z nepremičninami.

Novice BSA
21. 01. 1998 18.32
(<b>Romunija</b>) Po prvih racijah pri softverskih piratih ob koncu minulega leta je združenje založnikov poslovne programske opreme BSA (Business Software Alliance) v Romuniji objavilo >>vojno napoved<< piratom v sporočilu za javnost, ki ga je izdala skupaj z romunsko policijo in uradom za zaščito avtorskih pravic. To sporočilo so objavile štiri najbolj priljubljene TV postaje, šest dnevnikov, dve radijski postaji in ena tiskovna agencija. Sodijo, da je sporočilo doseglo blizu osem milijonov ljudi. Microsoftovo romunsko podružnico ter romunsko BSA je zatem poklicalo izjemno veliko ljudi.

Zakaj ZDA niso podpisale konvencije o prepovedi protipehotnih min?
21. 01. 1998 14.55
Ameriški obrambni minister William Cohen je danes pregledal minska polja vzdolž meje med Južno in Severno Korejo in pojasnil, zakaj ZDA niso podpisale sporazum o prepovedi protipehotnih min.

Papež odpotoval na Kubo
21. 01. 1998 09.43
Papež Janez Pavel II. je danes odpotoval na štiridnevni obisk na Kubo. To 81. potovanje poglavarja rimskokatoliške cerkve velja za "politično težko". V Vatikanu ne izključujejo možnosti, da bo papež javno kritiziral gospodarski embargo ZDA proti Kubi.

Zaradi ljubezni na vrh radijskega stolpa
21. 01. 1998 09.04
Indijec Ašraf Džamal Khan (22) že pet dni čepi na nekem radijskem stolpu v New Delhiju, kjer namerava ostati tako dolgo, dokler se k njemu ne vrne žena, ki je sicer hindujka, ugrabili pa naj bi jo njeni starši. Khan, ki prav tako odklanja hrano, je za pomoč zaprosil tudi indijskega predsednika Narayanana. Predsednika je brez uspeha poskušal dobiti po brezžičnem telefonu, a mu je nazadnje zmanjkalo baterij.

Protest alpskih smučarjev
20. 01. 1998 16.46
V Ljubljani so se predstavili reprezentantje, ki bodo zastopali Slovenijo na olimpijskih igrah v Naganu. Na predstavitvi je bilo 16 športnikov, manjkali pa so alpski smučarji in smučarke, ki so s izostankom izkazali svoje nezadovoljstvo, ker na Japonsko ne potuje več njihovih predstavnikov, predvsem tistih, ki nastopajo v hitrih disciplinah.

Umrl je pionir rokenrola Carl Perkins
20. 01. 1998 08.57
V 65. letu starosti je včeraj za posledicami srčne kapi umrl pevec in kitarist Carl Perkins, rokenroll legenda ter pionir te glasbene zvrsti. Avtor izredno uspešne skladbe Blue Sued Shoes je med drugim vplival na Elvisa Presleya in skupino The Beatles.

Srečanje Frleca in Granića na Otočcu
19. 01. 1998 10.53
Na gradu Otočec se bosta danes sestala zunanja ministra Slovenije in Hrvaške Boris Frlec in Mate Granić. To bo letošnje prvo srečanje vodij diplomacij Slovenije in Hrvaške ter prvo po decembrskem obisku premiera Janeza Drnovška in slovenske vladne delegacije v Zagrebu.

Spor s Slovaško bo Madžarsko stal milijardo dolarjev
19. 01. 1998 10.11
Rešitev spora s Slovaško glede jezu na Donavi bo Madžarsko finančnega ministrstva stal najmanj milijardo dolarjev, in sicer ne glede na to, če bosta državi o tem vprašanju dosegli sporazum ali ne. Mednarodno sodišče v Haagu je septembra lani razsodilo, da sta obe strani prekršili sporazum iz leta 1997 o izkoriščanju vodnega potenciala Donava. Madžarska je po mnenju sodišča sporazum tako kršila s tem, da se je enostransko umaknila iz projekta, Slovaška pa zato, ker je projekt nadaljevala in samovoljno spremenila tok reke v delu, ki razmejuje obe državi. Haaško sodišče je državama tudi naložilo, da nadaljujeta pogovore in dosežeta cilje, ki sta si jih zastavili v izvirnem sporazumu, kot tudi, da skupno izkoriščata jez. V zadnjem krogu pogovorov, ki je minuli teden potekal v Bratislavi, je bil dosežen precejšen napredek, po ocenah madžarskega finančnega ministrstva pa bi sporazum lahko dosegli do 25. marca letos, kot je določilo tudi haaško sodišče. Projekt skupnega izkoriščanja hidroenergije Donave sta Madžarska in Slovaška sklenili 1997. Pod pritiskom okoljevarstvenih organizacij je Madžarska dela na svojem delu jezu ustavila leta 1989, iz projekta pa se je umaknila po padcu komunistične oblasti leta 1992.

Dve plati rekordno nizke stopnje inflacije v Izraelu
19. 01. 1998 10.08
V Izraelu so lani zabeležili sedemodstotno stopnjo inflacije, kar je najnižja vrednost v zadnjih 28 letih. Lanska inflacija za Izrael pomeni pomemben uspeh v njegovem dolgoletnem boju za znižanje inflacije na evropsko raven. Vendar pa ekonomisti menijo, da dosežen uspeh ne pomeni prevelikega razloga za zmagoslavje. Po njihovem mnenju je nižja inflacija namreč posledica počasnejše gospodarske rasti, k slabim rezultatom pa je še dodatno prispevala toga monetarna in fiskalna politika. "Cena, ki jo gospodarstvo plačuje za takšno inflacijo je zelo visoka, to je cena recesije, visoke nezaposlenosti, manjše produktivnosti in manjšega obsega novih naročil," poudarja predsednik Združenja proizvajalcev Izraela, Dan Proper. V državi so lani po predhodnih rezultatih zabeležili le 2,1-odstotno gospodarsko rast, kar je najnižja raven v zadnjih desetih letih.

Richard Butler prispel v Bagdad
19. 01. 1998 09.40
Šef inšpektorjev posebne komisije Združenih narodov za razorožitev Iraka (UNSCOM) Richard Butler je danes prispel v Bagdad, kjer bo poskušal rešiti proces razorožitve Iraka, ki ga le-ta skuša zaustaviti. Butler je prispel v Irak iz Maname. V Bagdadu naj bi se srečal s podpredsednikom iraške vlade Tarekom Azizom, ki je odgovoren za odnose z Združenimi narodi. Butler je v nedeljo izjavil, da bi bilo za Bagdad bolje, če bi sodeloval s to komisijo ZN, ker bi na ta način lahko dosegel odpravo mednarodnih sankcij.

Češki premier zagrozil z odstopom
19. 01. 1998 07.48
Novi češki premier Josef Tošovsky je danes zagrozil z odstopom. Tošovsky je za češki radio izjavil, da namerava "razmisliti o tem, ali bo ostal v vladi", če dolgotrajni spor glede procesa razpustitve spodnjega doma parlamenta in priprave predčasnih volitev ne bo rešen.

Iranski poslanci zavračajo dialog z ZDA
18. 01. 1998 12.06
Več kot 200 od skupno 270 poslancev iranskega parlamenta je danes podpisalo peticijo, v kateri so izrazili trdno podporo vrhovnemu verskemu voditelju ajatoli Aliju Hameneiu pri njegovem zavračanju vsakršnega uradnega dialoga z Združenimi državami, poroča iranska tiskovna agencija IRNA.

Croatia Airlines se posodablja
18. 01. 1998 10.28
Hrvaška letalska družba Croatia Airlines je konec tedna s skupino bank, ki jo vodi Bayerische Landesbank, podpisala dogovor o financiranju nakupa letal. To je doslej največja naložba v hrvaško zračno infrastrukturo. S tem dogovorom bodo financirali nakup letal airbus 319 ter izgradnjo hangarjev in nove upravne zgradbe na zagrebškem letališču. Za gradnjo bodo namenili 30 milijonov ameriških dolarjev, za nakup letal pa 283 milijonov dolarjev.

HBOR nagrajena za izdajo obveznic
18. 01. 1998 10.25
Hrvaška banka za obnovo in razvoj (HBOR) je dobila nagrado za najbolje pripravljeno izdajo obveznic v letu 1997, nominirano v avstrijskih šilingih. Nagrado ji je dodelil finančni časopis International Financing Review. HBOR je v sodelovanju z mednarodnim sindikatom bank pod vodstvom avstrijske bančne skupine Creditanstalt euro obveznice izdala maja lani v znesku 700 milijonov šilingov. Letna obrestna mera znaša 5,625 odstotka, rok dospelosti pa pet let. Sredstva, ki jih je HBOR dobila z izdajo obveznic, so bila namenjena pripravam na lansko turistično sezono. To je bila prva izdaja obveznic ene od hrvaških bank na mednarodnem trgu kapitala.

Dvodnevna etnična gladovna stavka
17. 01. 1998 12.44
Zaradi kršitve predvsem 3. in 6. člena italijanske ustave, ki predvideva, da so vsi enaki ne glede na jezik in da država s primernimi pravili uresniči zaščito manjšine živeče v Italiji, se je Primož Sancin, član društva Edinost iz Trsta, odločil, da bo gladovno stavkal.

Schuessel in Frlec se strinjata s tem, da so odnosi med državama odlični
16. 01. 1998 16.30
Vodja slovenske diplomacije Boris Frlec se je danes na Dunaju srečal z avstrijskim kolegom Wolfgangom Schuesslom. Kot je Slovenska tiskovna agencija izvedela iz krogov slovenske delegacije na Dunaju, je Schuessel odnose med državama označil kot odlične, ministra pa sta se strinjala, da med Ljubljano in Dunajem obstajajo zaupanje, toleranca in želja, da se dobrososedski odnosi nadaljujejo.

Tudi v grškem parlamentu se ne bo povsod kadilo
16. 01. 1998 09.01
Tristo poslancev grškega parlamenta bo moralo odslej paziti na to, kje bodo prižgali cigareto. Predsednik parlamenta v Atenah Apostolos Kaklamanis je namreč prostor zasedanj razglasil kot nekadilsko območje. Podobno pobudo so v grškem parlamentu predstavili že pred nekaj leti, vendar pa zaradi nasprotovanja številnih poslancev-kadilcev ni bila sprejeta. Pri tem ne gre pozabiti, da so Grki, kar zadeva kajenje, na tretjem mestu v svetovnem merilu, namreč za Kubanci in prebivalci Cipra.

Matti Nykaenen nastopa kot slačifant v striptiz baru
16. 01. 1998 08.57
Štirikratni olimpijski zmagovalec v smučarskih skokih, Finec Matti Nykaenen, se je zaposlil kot slačifant v nekem finskem nočnem klubu. Nekdanji smučarski skakalec je o svojem novem poklicu izjavil, da je bolje "plesati v baru, kot pa pristati v blatu". Nekoč nepremagljivi vladar smučarskih skakalnic bo imel svoj show v posebnem prostoru, katerega stene so prekrite z zrcali.

Vlada predlagala ukrepe za sanacijo Taluma
15. 01. 1998 17.42
Slovenska vlada je na današnji seji obravnavala položaj in ekonomsko upravičenost proizvodnje aluminija v Sloveniji ter ukrepe za sanacijo Tovarne aluminija Kidričevo (Talum). Kot je po seji povedal minister za gospodarske dejavnosti Metod Dragonja, je vlada proizvodnjo alumunija v Sloveniji ocenila za konkurenčno sposobno, hkrati pa opozorila na potrebo po sanaciji starih problemov v Talumu. Da bi se to uredilo, vlada predlaga, naj upniki Taluma pretvorijo svoje terjatve v lastniške deleže. S tem bi namreč odprli možnost za privatizacijo te industrije ter poplačilo dolgov.

Manjše število izdaj v lanskem letu za Mladinsko knjigo
15. 01. 1998 14.07
Vodstvo in uredniki Mladinske knjige, največje slovenske založbe, ki si na domačem trgu še naprej prizadeva ohraniti približno 30-odstoten delež, obenem pa se uspešno uveljavlja v tujini, so predstavili nekaj številk o produkciji in poslovanju v minulem letu ter pričakovanja za letos, ko načrtujejo, da bodo v vseh zbirkah in založniških programih izdali 339 knjig, z avdio, video in CD izdajami vred pa 350 enot. Lani se je število izdaj sicer malenkost znižalo, direktor založbe Milan Matos ocenjuje, da je bilo to obdobje "težko in mukotrpno, označujejo pa ga padec kupne moči srednjega sloja, izrazitejši vpliv drugih medijev in konkurence drugih založnikov", zato se je založba prilagajala tržišču in razmeram na njem, temeljna usmeritev MK, ki se je doslej izkazala kot pravilna in se je bo založba držala še naprej, pa je zagotavljanje pestre knjižne ponudbe za bralce različnih starosti in okusov. Glavni urednik MK Miha Kovač je nato predstavil načrte založbe po programih in zbirkah ter opozoril predvsem na to, da je politika MK na njenem najbolj izstopajočem področju - v založništvu literature in slikanic za otroke - dolgoročna, saj vlagajo v avtorsko produkcijo, ki jo že uspešno tržijo v tujini.

V Perthu nova državna rekorda
14. 01. 1998 10.34
Dva državna rekorda sta izkupiček tretjega dne plavalnega dela 8. svetovnega prvenstva v vodnih športih v avstralskem Perthu za slovenski del reprezentance. Radovljičanka Alenka Kejžar je 100 metrov hrbtno preplavala v 1:04,75 sekunde ter kar za 63 stotink izboljšala lasten osebni rekord, državni rekord Mariborčanke Metke Sparavec pa za 46 stotink. Alenkin čas je zadostoval za 22. mesto, za uvrstitev v malo finale pa je Kejžarjevi manjkalo še 75 stotink.