Trajkovski Boris

Georgievski vztraja pri začetku postopka

05. 09. 2001 00.00

Makedonski premier Georgievski je poslance sobranja pozval, naj glasujejo za začetek postopka spreminjanja ustave, sicer utegne državo doleteti tihi bojkot mednarodne skupnosti.

Nujna žetev do 26. septembra

30. 08. 2001 00.00

S sedeža zveze Nato v Bruslju so sporočili, da se bo operacija Nujna žetev, ki se je v Makedoniji začela 27. avgusta, zaključila 26. septembra, kot je bilo predvideno.

Nato v Makedoniji

23. 08. 2001 00.00

V Skopje so prispeli britanski vojaki, ki predstavljajo glavnino Natovih sil za razorožitev albanskih skrajnežev.

Krepitev ruske vloge na Balkanu

23. 08. 2001 00.00

Makedonski predsednik Boris Trajkovski je ob prihodu v Kijev, kjer se bo udeležil slovesnosti ob 10. obletnici neodvisnosti Ukrajine, pozval Rusijo, naj okrepi svojo vlogo na Balkanu.

Odzivi na začetek misije

22. 08. 2001 00.00

Začela se je Natova operacija Nujna žetev, med katero bo 3500 vojakov zavezništva nadzorovalo razoroževanje albanskih skrajnežev v Makedoniji.

Nato avgusta v Makedoniji

07. 07. 2001 00.00

Vojaki zveze NATO naj bi predvidoma avgusta začeli z razoroževanjem albanskih upornikov v Makedoniji, je v petek povedal veleposlanik zveze NATO v Makedoniji, nemški diplomat Hans-Jörg Eiff. Vendar morata biti najprej izpolnjena dva pogoja: trajno premirje in napredek v pogovorih med makedonskim in albanskim političnim vodstvom o mirni rešitvi krize. Eiff je ob tem poudaril, da ni gotovo, da se bodo uporniki držali premirja. Nemški obrambni minister Rudolf Scharping pa je dejal, da bo Nemčija pri morebitnem posredovanju zveze NATO v Makedoniji prispevala 400 do 500 vojakov. Vojaki nemške vojske naj bi po načrtih v Makedonijo odšli v okviru nemško-francoskega bataljona, ki naj bi bil eden izmed štirih bataljonov zveze NATO.

Sstreljanje na območju Kumanova

05. 07. 2001 00.00

Po navedbah makedonske vojske so spopadi med makedonskimi silami in albanskimi skrajneži so na območju Kumanova trajali vso noč. Razmeroma hudi incidenti so potekali več kot sedem ur, je dejal tiskovni predstavnik makedonske vojske Blagoje Markovski. Vojska je ofenzivo, ki je najbližja Tetovu, začela, ko so skrajneži začeli z novimi aktivnostmi v vaseh ob robu mesta. Skrajneži so iz vasi Slupčane, ki je v njihovih rokah že več kot dva meseca, z granatami napadli položaje makedonske vojske v vasi Opaje. Vladne sile so odgovorile s topništvom in granatami. Najhujši spopadi potekajo na območju med vasema Mala Rečica in Garje.

Napredek v pogajanjih

04. 07. 2001 00.00

Voditelji makedonskih in albanskih strank so dosegli dogovor, da bodo začeli pogovore o spremembi ustave, kot jo je predlagal francoski pravnik Robert Badinter, predvideva pa okrepitev lokalnih oblasti.

Odzivi na Miloševićevo izročitev

29. 06. 2001 00.00

Soproga nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, Mira Marković, je v izjavi za črnogorski dnevnik Dan dejala, da je zgrožena zaradi izročitve soproga haaškemu mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. "Vseeno sem bila prepričana, da pravna država obstaja in da se spoštuje ustavo ZRJ in republike Srbije. Vsakdo pa ve, da ti dokumenti prepovedujejo izročitev naših državljanov v tujino," je še dodala Markovićeva.

Albanci za posredovanje Nata

26. 06. 2001 00.00

Dan potem, ko so iz protesta proti neoviranemu umiku albanskih skrajnežev iz Aračinova v Skopju izbruhnile demonstracije, bosta državljane danes nagovorila makedonski predsednik Boris Trajkovski in premier Ljubčo Georgievski. Največja albanska stranka v Makedoniji, Demokratična stranka Albancev (DPA), pa je danes zahtevala čimprejšnji poseg zveze NATO, da bi preprečili državljansko vojno.

Nadaljevanje spopadov v Makedoniji

24. 06. 2001 00.00

Makedonska vlada bo, ne glede na kritike zveze Nato in EU, nadaljevala z vojaško ofenzivo proti albanskim skrajnežem na območju kraja Aračinovo. Po srečanju vrha države s strokovnjaki za varnost, na katerem je sodeloval tudi makedonski predsednik Boris Trajkovski, je makedonski premier Ljubče Georgievski napovedal, da se bodo napadi proti položajem albanskih skrajnežev nadaljevali dokler ne bodo "vse strani pripravljene prevzeti svojo vlogo". Pri tem je očitno mislil na zahtevano razorožitev albanskih skrajnežev.

Makedonci podlegli Kitajcem

18. 06. 2001 00.00

Tajvan je takoj po prihodu makedonska zunanja ministrice v Peking prekinil diplomatske odnose z Makedonijo. Tajvansko zunanje ministrstvo je sporočilo, da odločitev Skopja obžaluje in z njim prekinja diplomatske odnose, vzpostavljene leta 1999. V sporočilu za javnost tajvanskega zunanjega ministrstva med drugim piše, da "odločitev makedonske vlade ni samo resno ogrozila tajvanskih nacionalnih interesov, ampak tudi ogrozila dogovorjene projekte med državama, kar utegne ogroziti prihodnji družbeno-ekonomski razvoj Makedonije."

Novo premirje v Makedoniji

13. 06. 2001 00.00

Albanski skrajneži in makedonske varnostne sile so se danes v pričakovanju novih mirovnih pogajanj ob posredovanju zveze Nato dogovorile za prekinitev ognja. Po navedbah makedonske policije obe strani za zdaj spoštujeta premirje. Na nove mirovne pogovore v Makedonijo naj bi jutri ponovno prispel generalni sekretar zavezništva George Robertson. Udeleženci današnjega izrednega vrhunskega zasedanja zveze Nato v Bruslju pa so med drugim makedonski vladi ponovno izrazili solidarnost in albanske skrajneže pozvali, naj položijo orožje. Na makedonskem notranjem ministrstvu pa so medtem povedali, da so albanski skrajneži v noči na sredo prvič streljali na položaje makedonske policije v vaseh blizu Skopja. Šlo naj bi za vasi Stračinci in Brnjarci, oddaljeni približno kilometer od Aračinova, ki je pod nadzorom skrajnežev.

Civilisti bežijo na Kosovo

13. 06. 2001 00.00

V Makedoniji je položaj trenutno miren. Zatišje so prestrašeni prebivalci izkoristili za beg, predvsem na Kosovo, saj obstaja nevarnost izbruha novih spopadov med makedonsko vojsko in albanskimi skrajneži.

Rumsfeld zagotovil podporo Makedoniji

05. 06. 2001 00.00

Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld je na srečanju z makedonskim kolegom Vladom Bučkovskim v Skopju izrazil podporo prizadevanjem makedonske vlade za stabilizacijo razmer na območju in pozdravil delovanje makedonskih oblasti v času krize v državi, obenem pa se zahvalil za logistično podporo Makedonije mednarodnim silam Kfor.

Pogajanja v makedonski koaliciji

04. 06. 2001 00.00

Sinoči se je predsednik Boris Trajkovski sestal s predstavniki koalicijskih strank, med katerimi je tudi albanska Stranka demokratičnega napredka, ki obsoja napade makedonske vojske. Pogovarjali so se o albanskih zahtevah po večjih pravicah. Tiskovna predstavnica predsednika Makedonije Dinka Jilkova je za 24 ur povedala, da so se stranke uspele uskladiti glede decentralizacije. Ker so v zadnjih letih opazili petindvajset odstotni porast vpisa albanskih študentov na makedonske univerze in hkrati desetodstotni upada vpisa makedonskih, so se odločili, da bodo na makedonske fakultete uvedli tudi albanski jezik.

ZRJ bo pomagala Makedoniji

04. 06. 2001 00.00

Makedonija in ZRJ sta v Skopju podpisali sporazum o vojaškem sodelovanju, ki med drugim predvideva, da bo Beograd zagotavljal vojaško opremo za Skopje. Sporazum sta državi podpisali ob obisku jugoslovanskega obrambnega ministra Slobodana Krapovića v makedonski prestolnici.

Srditi spopadi na območju Kumanova

03. 06. 2001 00.00

Z območja Kumanova še naprej poročajo o srditih spopadih med makedonsko vojsko in albanskimi skrajneži. Makedonska vojska v spopadih v vaseh Matejce in Otlja blizu Kumanova uporablja topništvo in helikopterje. Makedonske sile so uničile dve skupini skrajnežev in en bunker, pri tem naj bi umrlo približno 50 skrajnežev. V spopadu sta bila ranjena tudi dva makedonska policista. Predstavniki obeh strani so izjavili, da so prepričani v svojo zmago. Napadi naj bi bili odgovor na nedeljsko jutranjo ofenzivo albanskih skrajnežev na Šar planino. V vasi Matejce so izbruhnili tudi srditi ulični spopadi, med katerimi je bila skoraj popolnoma uničena tamkajšnja mošeja.

Novi napadi upornikov

01. 06. 2001 00.00

Albanski skrajneži so po nekaj dnevnem zatišju napadli položaje makedonske vojske in policije na območju Popove šapke severozahodno od Tetova. Po navedbah makedonske vojske so skrajneži napadli iz smeri vasi Šipkovica in Brodec, makedonske sile pa so na napad odgovorile s topništvom. Boji so ponoči potekali tudi na območju vasi Slupčani, Otlja, Matejče in Umin Dol v okolici Kumanova. Makedonska stran ne poroča o žrtvah med vojaki in policisti.

Civilisti v ognjenem obroču

29. 05. 2001 00.00

Tudi zjutraj so se nadaljevali napadi na položaje albanskih skrajnežev v vaseh zahodno od Kumanova, kamor je ponoči padlo sedem granat. Albanski izstrelki naj bi ponoči zadeli dve tovarni v mestu, granate pa so eksplodirale še v bližini železniške postaje in vojašnice, v kateri so operativni štab makedonske vojske ter francoski in belgijski pripadniki mednarodnih mirovnih enot na Kosovu (KFOR). Zvezne enote skušajo skrajneže pregnati iz vasi Slupčane, Orizari, Opae, Lipkovo in Otlja. Po zadnjih podatkih naj bi vojska že prevzela nadzor v vasi Matejce, kjer so vidni znaki topniškega obstreljevanja - npr. podrt minaret džamije.

Novi spopadi pri Tetovu

19. 05. 2001 00.00

V makedonskem mestu Tetovo so se danes popoldne slišale močne eksplozije iz smeri pobočja Šar planine, kjer so se makedonske sile, kot je izvedela srbska tiskovna agencija Tanjug, spopadle z albanskimi skrajneži. Do spopadov je prišlo na poti od vasi Vejce proti makedonsko-jugoslovanski meji, blizu krajev Kobilica in Karanikolina šija, ki jih skrajneži, pripadniki Osvobodilne narodne vojske (ONV) uporabljajo za ilegalni prehod meje.

V Makedoniji razmeroma mirno

18. 05. 2001 00.00

Na severu Makedonije je danes razmeroma mirno. Makedonski predsednik Boris Trajkovski pa se je v Skopju sestal z visokimi predstavniki makedonskih vojaških in policijskih enot, ki delujejo v operaciji na severu in zahodu Makedonije. Na pogovorih so se posvetili zlasti varnostnim razmeram v državi in prihodnjim akcijam makedonskih vojaških sil na območju Kumanova, kjer albanski skrajneži nadzirajo osem vasi.

Oblikovana vlada narodne enotnosti

11. 05. 2001 00.00

Glavna opozicijska stranka albanske manjšine v Makedoniji, Stranka demokratičnega napredka, se je odločila, da se vendarle pridruži vladi narodne enotnosti. Večstrankarsko zavezništvo je bilo sklenjeno potem, ko je PDP le popustila in se pridružila veliki koaliciji kljub temu, da njene zahteve po trajnem premirju niso bile izpolnjene. Glavni cilj vlade narodne enotnosti bo varnost in stabilizacija Makedonije, nadaljevanje intenzivnega političnega dialoga in organizacija predčasnih volitev. Sporazum so podpisali voditelji štirih glavnih strank, VMRO-DPMNE Ljubča Georgievskega, Demokratske stranke Albancev ter obeh največjih opozicijskih strank, Socialdemokratske zveze Makedonije in albanske Stranke demokratičnega napredka.

Novi nemiri v Makedoniji

01. 05. 2001 00.00

Po treh mesecih nasilja in spopadov med makedonskimi silami in albanskimi uporniki, so v Bitoli izbruhnili večji spopadi tudi med civilisti. Štirje civilisti so bili ranjeni, policija pa je priprla več oseb.

Dan žalovanja v Makedoniji

01. 05. 2001 00.00

V Makedoniji so z dnevom žalovanja počastili žrtve sobotnega napada albanskih skrajnežev ONV na makedonske varnostne sile pri Tetovu. Makedonski svet za nacionalno obrambo je v nedeljo zahteval, naj zahod Osvobodilno narodno vojsko razglasi za teroristično organizacijo. Zaradi napada so makedonske sile okrepile varnostne ukrepe na meji s Kosovom, v Tetovu pa je policija uvedla policijsko uro.

ONV prevzela odgovornost za napad

29. 04. 2001 00.00

Osvobodilna narodna vojska je prevzela odgovornost za sinočnji napad severno od Tetova, v katerem je bilo ubitih osem makedonskih vojakov in policistov. Eden od albanskih poveljnikov je makedonske sile obtožil, da so se preveč približale njihovim položajem in s tem izzvale napad.

Okoljski vrh obdonavskih držav

29. 04. 2001 00.00

V Bukarešti se bo končal srednje in vzhodnoevropski vrh o okolju, ki se ga udeležuje 16 držav Srednje in Vzhodne Evrope. V okviru konference je predstavnik ZN za okolje povedal, da je zveza Nato med vojaškimi akcijami na Balkanu porabila devet ton osiromašenega urana, največ bomb pa so zavezniki odvrgli na Kosovo.

Makedonija proti federalni ureditvi

06. 04. 2001 00.00

Makedonski predsednik Boris Trajkovski je zavrnil možnost ustavnih sprememb, za katere se zavzemajo predstavniki albanske nacionalnosti. Po sedaj veljavni ustavi je večinski narod slovanski, Albanci pa si želijo z ustavno spremembo pridobiti enakopravni status. Po besedah Trajkovskega sta strani intenzivirali politični dialog, vendar spreminjanje ustave ne pride v poštev. V zadnjih desetih letih je postalo jasno, da se za željami po federalizaciji skriva le želja po etnično čisti državi, je še dejal Trajkovski.

Makedonija zanika odgovornost za napad

03. 04. 2001 00.00

Makedonska vojska je sporočila ugotovitve notranje preiskave, po kateri makedonski vojaki niso odgovorni za smrt treh civilistov, med njimi ameriškega novinarja, ki so jih pretekli teden v kosovski vasi Krivenik ubile granate z makedonske strani. Komisija strokovnjakov makedonske vojske je ugotovila, da je bila notranjost Kosova izven dosega makedonskega topništva.

EU za multietnično Makedonijo

02. 04. 2001 00.00

V Skopje je prispel visoki predstavnik Evropske unije za varnostno politiko Javier Solana, v torek pa bo prispel tudi George Robertson, ki bo makedonsko prestolnico obiskal na čelu delegacije Severnoatlantskega sveta.