Trajnost

Kaj bomo gledali jeseni?
24. 08. 2021 18.06
Počasi se poslavljamo od poletja in visokih temperatur. Naš novi zvezdnik ni kar tako izbral zimskih športov. Tudi čebele, ki so nabrale med, v katerega lahko pade sekira, ga obožujejo. Kmetje so si letos sicer želeli še malo več dežja in tokrat bi res vsem prav prišel 'fačuzi'. Športniki so imeli nekaj tednov zasluženega počitka, šolarji pa si najbrž neskončno želijo, da se počitnice nikoli ne končajo. Seveda temperature dvigamo tudi mi. Z začetkom novih oddaj, novih sezon, novih vsebin, ki prihajajo na VOYO in vse naše priljubljene programe.

Madžarski in poljski načrt za okrevanje dvigata prah
29. 07. 2021 17.30
Evropska komisija se izmika konkretnim odgovorom na vprašanja, kje se pri ocenjevanju teh načrtov zatika. V Bruslju so sicer danes napovedali, da so prva plačila v okviru že odobrenih nacionalnih načrtov predvidena v začetku avgusta. Finančni ministri EU so doslej potrdili 16 nacionalnih načrtov, ki so podlaga za črpanje evropskih sredstev za okrevanje po pandemiji. V začetku tega tedna so v drugem svežnju potrdili tudi slovenskega. In kdaj bo Slovenija dobila prvi denar? Minister za finance Andrej Šircelj napoveduje, da v roku 60 dni.

Če bi prišlo do propada družbe, bi najlažje preživeli na Novi Zelandiji
29. 07. 2021 11.52
V primeru popolnega propada družbe so Nova Zelandija, Islandija, Velika Britanija, Tasmanija in Irska, kjer bi najlažje preživeli. Vsaj tako trdijo raziskovalci, ki pravijo, da je človeška civilizacija zaradi velike medsebojne odvisnosti, visoke potrebe po električni energiji in škode, ki smo jo naredili okolju, v "nevarnem stanju".

Izdana prva trajnostna obveznica, povpraševanje preseglo 8,4 milijarde evrov
24. 06. 2021 12.26
Slovenija je v sredo uspešno izdala prvo trajnostno obveznico, pri kateri se sredstva od izdaje namenjajo za financiranje izključno trajnostno naravnanih projektov. Višina izdaje je ena milijarda evrov z ročnostjo 10 let, povpraševanje pa je za večkrat preseglo ponudbo, so sporočili s finančnega ministrstva.

Z 'rudarjenjem' kriptovalut brez napora zasluži dodatnih 1800 evrov na leto
19. 06. 2021 09.08
Za kriptovalute je do zdaj gotovo slišal že vsak, tisti, ki so ušesa bolj napeli, pa so zasledili tudi izraz "rudarjenje". Ujeli so, da je to nekaj, kar počneš z računalnikom, za nagrado dobiš izplačilo v kriptovalutah, hkrati pa se računalnik močno pregreva in porablja ogromno električne energije, kar škodi okolju. Da ni povsem tako, pravi inženir strojništva, ki zaključuje magisterij energetske tehnike in tudi sam "rudari". Iskreno je spregovoril o dobičku, ki mu ga prinaša rudarjenje, in razložil, kakšen vpliv ima rudarjenje v resnici na okolje.

Tab napovedal zagon nove proizvodnje, ki predvideva 300 zaposlenih
14. 06. 2021 13.52
Po skoraj dveh letih od prvih napovedi je Bogomir Auprih, direktor družbe Tab Mežica, napovedal, da bodo v okviru podjetja Tab-Haidi, ki so ga ustanovili z azijskim partnerjem, predvidoma spomladi 2022 na Prevaljah zagnali proizvodnjo litij-ionskih celic. Naložba je vredna okoli sto milijonov evrov, za zdaj predvideva 300 zaposlenih. Po besedah direktorja družbe bo to prva proizvodnja litij-ionskih celic v Sloveniji.

Epson v sodelovanju z National Geographicom spodbuja podjetja, naj nehajo prispevati k segrevanju in se borijo proti podnebnim spremembam
09. 06. 2021 08.14
Epson je združil moči z National Geographicom, da bi v okviru nove kampanje »Brez segrevanja« skupaj spodbujala zavest o zaščiti svetovnega permafrosta – zamrznjenih tal pod polarnimi območji na zemlji.

Borilne veščine, ki branijo resnicoljubje, so lahko tudi morilne
29. 05. 2021 11.00
Skupni album dveh preverjenih raperskih borcev prestane kvalifikacije za težkokategornike.

Zaradi skrbi glede podnebja Tesla ne bo več sprejemala bitcoinov
13. 05. 2021 09.33
Tesla je zaradi zaskrbljenosti glede podnebnih sprememb začasno prekinil možnost nakupa vozil z uporabo bitcoinov, je v tvitu dejal izvršni direktor podjetja Elon Musk. Vrednost bitcoina je po objavi tvita padla za več kot 10 odstotkov, padla je tudi vrednost delnic Tesle.

Praznik dela: na proslavi pri predsedniku glasbenik z vklenjenimi rokami
01. 05. 2021 07.16
Današnji mednarodni praznik dela zaradi ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 mineva brez množičnih prvomajskih praznovanj. Sindikati so tako že v prejšnjih dneh pozvali k boju za varnejše zaposlitve, varna in zdrava delovna mesta, socialno varnost in dostojno starost. Kljub epidemiji so ponekod ob upoštevanju ukrepov zadonele budnice. Premier Janez Janša v poslanici ob prazniku dela poudarja, da je cilj vlade ustvariti pogoje, ki bodo zagotavljali vsem za delo sposobnim dostojno delo za dostojno plačilo. Pri predsedniku Pahorju pa je glasbenik skladbo – simbolno – zaigral z vklenjenimi rokami.

Kaj čas epidemije pomeni za pravice delavcev?
01. 05. 2021 07.00
Tako kot lanski je tudi letošnji praznik dela drugačen. Namesto velikih tradicionalnih kresovanj so sinoči po državi zagoreli le manjši kresovi. Tudi na Trgu republike v Ljubljani, kjer so ga prižgali protestniki. A tako na predvečer delavskega praznika kot 1. maj kljub epidemiji ne smemo pozabiti na delavske pravice, poudarjajo sindikalisti, ki opozarjajo, da je trenutno najbolj pomembna varnost in trajnost zaposlitve, ob ustreznem plačilu in dostojnem delu.

'V prihajajočih tednih si bomo od epidemijske agonije le lahko odpočili doma'
24. 04. 2021 09.19
Vlada RS je sprostila ukrepe, ki omogočajo odprtje vrtov in teras gostinskih ponudnikov po vsej državi, v rumeno obarvanih regijah pa tudi v njihovih notranjih prostorih. Od ponedeljka bo možno odprtje nastanitvenih kapacitet do 30 sob ne glede na velikost obrata tudi za namen turizma. Slovenska turistična organizacija (STO) je v sodelovanju s ključnimi partnerji ob sproščanju ukrepov intenzivirala aktivnosti, s katerimi prebivalce naše dežele vabi k dopustovanju v Sloveniji. Ponudniki so poskrbeli za varna in atraktivna doživetja, poudarjajo.

Kongres Uefe soglasno: Mi smo evropski nogomet. Oni niso
20. 04. 2021 15.57
Evropska nogometna zveza je po 45. rednem kongresu v švicarskem Montreuxu objavila skupno izjavo 55 nacionalnih zvez, ki so ostro obsodile napovedano ustanovitev superlige.

Formula 1 ohranja iniciativo za razmislek o družbenih izzivih
11. 02. 2021 06.00
Vodstvo tekmovanja v formuli 1 je sporočilo, da bo tudi v sezoni 2021 nadaljevalo izvajanje iniciative, ki so jo začeli v lanski sezoni. Z njo želijo opozoriti na športne in splošne družbene izzive, ki niso nujno povezani samo z dirkanjem.

LMŠ, SD, Levica in SAB za večjo avtonomijo občin pri financiranju zasebnih vrtcev
01. 02. 2021 12.37
Opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB so v zakonodajni postopek vložile novelo zakona o vrtcih, s katero bi financiranje zasebnih vrtcev v večji meri kot doslej prepustili v odločanje občinam. Omogočili bi, da občina zasebnega vrtca ne bi financirala, če ima v javnih vrtcih dovolj prostih mest za vse otroke, ki so vključeni v zasebni vrtec. Po ocenah poslanke SDS Mojce Škrinjar pa novela prinaša neučinkovite rešitve in nepošten odnos, saj "javni vrtci ne bodo imeli prav nič več zasedenih mest, bodo imeli pa župani več nezadovoljnih občanov."

Ni jima bilo lahko, a navajena sta trdega dela in premagovanja ovir
06. 12. 2020 07.00
Vsi podjetniki, ki so letos sodelovali pri projektu Štartaj Slovenija, so pokazali vztrajnost, pripravljenost na trdo delo in strast do tega, kar počnejo. A Hit produkt je lahko le en ...

Štartaj Slovenija ima novega zmagovalca
30. 11. 2020 15.35
Končala se je peta sezona projekta Štartaj Slovenija. Med novimi inovativnimi produkti so kupce najbolj prepričali bio sadni namazi Mr. in Ms. Jam in si prislužili naziv ustvarjata HIT produkt 2020.

Kurjenje 'hrane' v avtomobilih: sežiganje poljščin bolj škodljivo od dizla
15. 11. 2020 07.09
Lepo se sliši, da v Evropi narašča raba biogoriv, a v resnici je to precej skrb vzbujajoče, saj je večina sestavljena iz rastlinskih olj. Ne samo da kurimo hrano v avtomobilih, obenem za biodizel porabljamo rekordne količine palmovega olja, zaradi pridobivanja katerega na številnih koncih sveta pospešeno krčijo gozdove, opozarjajo v Focusu. A če palmovo olje postaja nezaželeno, tveganje zdaj predstavlja velika verjetnost, da se bo zato povečala proizvodnja sojinega biodizla, ki je z okoljskega vidika prav tako sporen.

Iz recikliranih ribiških mrež izdelujejo iskalnik ključev
06. 10. 2020 06.00
V oceanih in morjih vsako leto pristane okoli 640.000 ton zavrženih ribiških mrež. Te predstavljajo približno desetino plastičnih odpadkov v oceanih in povzročijo poškodbe in smrti več kot 100.000 morskih živali na leto. Vse več podjetij se zato odloča, da morske odpadke predela v nove izdelke. Tako je tudi slovensko podjetje iz recikliranih ribiških mrež izdelalo pametni obesek za ključe.

Bine Volčič o vsem po malem: Kuhanje je vedno rock’n’roll
28. 08. 2020 07.00
Zvezdniški kuhar gorenjskih korenin, ki ga pozna vsak, ki je vsaj enkrat prižgal televizijo v spomladanskem času, ko se na POP TV predvaja MasterChef Slovenija. Poznati bi ga moral tudi vsak gurman, saj je zagotovo že kdaj zavil v njegov bistro in poskusil krožnik 'tistega sodnika s televizije'. Čeprav je 'kuhar' in 'televizijski sodnik' zelo dober opis Bineta Volčiča, je nasmejani 39-letnik še veliko več.

Covid-19 vplival na zamik dneva okoljskega dolga
14. 08. 2020 14.29
Pandemija covida-19 je povzročila, da je močno upadla tudi človeška aktivnost. Letos se je dan okoljskega dolga premaknil za več kot tri tedne naprej v primerjavi z lanskim letom. Na ta dan sicer človeška vrsta v tistem letu porabi vse naravne vire, ki jih Zemlja lahko obnovi – kar vključuje tudi sposobnost naravnih ekosistemov, da absorbirajo emisije ogljika iz gorenja fosilnih goriv.

'Azijsko, kitajsko ali ameriško stoletje? S tem smo končali. Trenutno živimo v izjemnem obdobju.'
18. 07. 2020 07.00
Dr. Ian Bremmer je ameriški politični znanstvenik, avtor ter ustanovitelj in predsednik Eurasia Groupa, vodilnega raziskovalnega in svetovalnega podjetja na področju globalnih političnih tveganj. Za spletni medij Homopolitikus je spregovoril o ameriški politiki, ameriško-kitajskem rivalstvu in tehnološki hladni vojni, geopolitični sliki sveta po covidu, vlogi Evropske unije na geopolitičnem parketu in priložnostih za Slovenijo, ki bo naslednje leto predsedovala EU.

'Zadostiti Michelinovim pričakovanjem je hudičevo težka naloga'
18. 06. 2020 11.13
Slovenija je dobila Michelinov vodič in vanj se je s priznanjem 'The Plate Michelin' uvrstil tudi Dvor Jezeršek, ki ga vodi Luka Jezeršek. Med dobitniki posebnega priznanja za trajnost v kulinariki pa je Monstera bistro, na čelu katere je Bine Volčič. Bine in Luka – oba sta sodnika priljubljenega kuharskega tekmovanja MasterChef Slovenija – sta nam razkrila, kakšno težo ima ta nagrada in kaj jima pomeni.

Petim restavracijam ena Michelinova zvezdica, Hiši Franko pa kar dve
16. 06. 2020 08.06
Misija odkrivanja najboljših kulinaričnih destinacij po svetu je Michelinove ocenjevalce končno pripeljala tudi v Slovenijo. Najbolj jih je navdušila restavracija Hiša Franko, kjer ustvarjajo pod taktirko izjemne Ane Roš. Kot prva v regiji je dobila dve kulinarični zvezdici in se pridružila le 473 restavracijam po svetu, ki so jih doslej prejele. S po eno zvezdico pa se po novem kitijo Gregor Vračko, Tomaž Kavčič, Uroš Štefelin, Uroš Fakuč in Jorg Zupan.

Trump uporabo solzivca nad protestniki označil za 'čudovit prizor'
14. 06. 2020 15.30
Ameriški predsednik Donald Trump je v Dallasu komentiral proteste po smrti temnopoltega Georgea Floyda, ki so najprej izbruhnili v Minneapolisu. Po njegovih besedah je bil trenutek, ko se je policija soočila s protestniki in pri tem uporabila solzivec, 'čudovit'. Pozval je tudi k podpori policije in napovedal okrepitev policijskih sil v bližnji prihodnosti. Medtem pa je na družbenih omrežjih zaokrožil posnetek predsednikovega govora na eni od vojaških akademij in njegove 'neprepričljive' hoje z govorniškega odra. Mnogi so se namreč spraševali, ali ima Trump morda zdravstvene težave.

(Evropske) milijarde za 'socialno pravičen zeleni prehod'
14. 01. 2020 19.57
Evropska komisija je predlagala naložbeni načrt za socialno pravično uresničitev cilja podnebne nevtralnosti do leta 2050. Bistvo je mehanizem za pravičen prehod v pomoč regijam, kjer bo zelena tranzicija najdražja. Za sklad za pravičen prehod je predvidela 7,5 milijarde evrov svežega denarja, ki naj bi spodbudil do 50 milijard evrov naložb.

V Brdih prvi v Sloveniji z zeleno atrakcijo: prilagoditi se zelenim smernicam ni bilo težko
12. 12. 2019 13.37
Občina Brda je dobila pomembne potrditve, da v svojem delovanju upoštevajo načela trajnostnega razvoja. Prejeli so zlati znak Slovenia Green Destination, trije ponudniki pa so pridobili mednarodne trajnostne certifikate. Tako se lahko prvi v Sloveniji pohvalijo z zeleno atrakcijo.

Okolju škodljive agregate nadomeščajo vetrnice, fotovoltaika, hidroelektrarne ...
19. 11. 2019 06.41
Če želimo zmanjšati škodljive emisije v občutljivem gorskem okolju, je treba poskrbeti za energetsko sanacijo koč. Zelene tehnologije so letos poleti vpeljali v Pogačnikov dom na Kriških podih in rezultati so pozitivni. Zdaj je na vrsti prenova Doma Valentina Staniča pod Triglavom. So pa v okviru projekta SustainHuts energetsko sanirali tudi Kocbekov dom na Korošici, a je žal teden dni zatem pogorel.

Princ Charles v Indiji praznoval 71. rojstni dan in spoznal Katy Perry
14. 11. 2019 19.07
Britanski princ Charles je zakorakal v svoje 72. leto. Od okrogle 70 se je poslovil v Indiji, kjer je med drugim spoznal tudi glasbenico Katy Perry. Slednja se je pridružila njegovi dobrodelni organizaciji.

Vsaka reciklirana 'cunja' še ni trajnostna moda
13. 10. 2019 12.54
Termin 'trajnosten' v zadnjem času kroji modne dogodke in modno industrijo nasploh. Oblikovalci in blagovne znamke se prodajajo z recikliranimi materiali, zato da lahko svojim pistam prilepijo oznako ničelnega ogljičnega odtisa. Strokovnjaki opozarjajo, da je pojem preveč nedorečen, trajnostno pa je na primer tudi, če kupimo manj oblačil in jih nosimo dlje časa.