Trgovine

Generalni direktor WTO obiskal OZN
20. 01. 2000 10.46
Generalni direktor Svetovne trgovinske organizacije (WTO) Mike Moore se je na sedežu ZN v New Yorku srečal z generalnim sekretarjem Kofijem Annanom in drugimi visokimi uradniki ZN, s katerimi se je pogovarjal o tesnejšem sodelovanju pri odpravljanju strahu pred globalizacijo.

Nov pravilnik o obratovalnem času trgovin?
19. 01. 2000 18.08
Vodstvo sindikata delavcev trgovine Slovenije je ministru za ekonomske odnose in razvoj Marjanu Senjurju predstavilo ocene sindikata v zvezi s pravilnikom o obratovalnem času trgovin in s tem povezanim delovnim časom delavcev v trgovini. Delavce v trgovinskih dejavnostih najbolj moti obratovalni čas trgovin ob sobotah do poznih večernih ur in obratovalni čas ob nedeljah. Na današnjem srečanju so se minister in predstavniki sindikata dogovorili, da bodo v najkrajšem možnem času organizirali javno razpravo vseh zainteresiranih skupin.

Sava večinski lastnik Chema
17. 01. 2000 21.44
Kranjska Sava, ki je lani prodala za 9,2 milijarde tolarjev izdelkov, je danes postala večinski lastnik ljubljanskega Chema.

Nemčija z rekordnim obsegom zunanje trgovine
11. 01. 2000 18.20
Obseg nemškega izvoza in uvoza je v novembru lani dosegel rekordno visoko raven, saj je po podatkih zveznega statističnega urada Nemčija novembra 1999 izvozila blago v skupni vrednosti 94,8 milijarde mark in uvozila za 79,2 milijarde mark blaga. Rast izvoza tako glede na enak mesec predlani znaša 14,5 odstotka, uvoz pa se je v letni primerjavi povečal za 16,8 odstotka.

Nadaljevanje sojenja trgovcem z mamili
06. 01. 2000 08.57
V Kranju se je nadaljevalo sojenje obtoženim trgovine z mamili. Kljub že 58. obravnavnem dnevu pa kaže, da proces še ne bo tako kmalu končan. Od spremembe pripora v hišnega za prvo in drugoobtoženega, nihče od sedmerice ni več v priporu.

Italijani v rdečem spodnjem perilu
31. 12. 1999 10.28
Večina Italijanov bo tako kot vsako leto na silvestrovo nosilo rdeče spodnje perilo, saj to po njihovem verovanju prinaša srečo. Specializirane trgovine s perilom in veleblagovnice so v zadnjih dneh ponudile bogato izbiro rdečih spodnjic, podvezic in modrčkov.

Vojaški režim napoveduje novo vlado
27. 12. 1999 17.43
General Robert Guei, ki je po državnem udaru na Slonokoščeni obali prevzel vodstvo države, je danes napovedal, da namerava do prihodnjega tedna oblikovati novo vlado.

Povzetek ocene IMF
23. 12. 1999 14.43
Analitiki Urada za makroekonomske analize in razvoj (UMAR) so v najnovejši številki Ekonomskega ogledala povzeli dokument z naslovom Preliminarni zaključki posveta, ki ga je po rednem letnem obisku v Sloveniji novembra letos pripravila misija Mednarodnega denarnega sklada (IMF).

Večji pomen kitajskega trga
22. 12. 1999 20.19
Slovensko gospodarstvo še premalo upošteva pomen kitajskega trga, na katerem se bo po besedah predsednika GZS Jožka Čuka v prihodnje obračala svetovna trgovina.

Drugi vrh EU in ZDA v Washingtonu
18. 12. 1999 08.58
ZDA in EU so na včerajšnjem drugem letnem vrhu v Washingtonu pozvale k takojšnjemu in trajnemu premirju v Čečeniji ter k začetku političnega dialoga, ki bi pripeljal do trajne rešitve krize. V sporočilu po rednem ameriško-evropskem vrhu, ki je potekal v Beli hiši, so pozvali Moskvo, naj privoli v prihod predstavnikov OVSE, da bi pomagali beguncem v Ingušetiji skupaj s predstavniki UNHCR in Mednarodnega komiteja Rdečega križa. ZDA in EU opozarjajo, da je uporaba sile proti civilistom nesprejemljiva. Finski predsednik Martti Ahtisaari je po srečanju menil, da je Moskva zdaj seznanjena z zaskrbljenostjo Zahoda, in da bi morala krizo rešiti po politični poti.

6,2% gospodarska rast na Kubi
17. 12. 1999 12.55
Kubanski bruto domači proizvod (BDP) naj bi se leta 1999 na Kubi povečal za 6,2 odstotka. Visoki državni uradniki pa poudarjajo, da so uspešnim rezultatom botrovali predvsem višje cene nafte in povečana učinkovitost gospodarstva. Od leta 1994 je Kuba letno beležila približno štiriodstotno gospodarsko rast, ki je bila posledica uspešnih reform po kolapsu gospodarstva ob razpadu Sovjetske zveze - največjega kubanskega donorja.

EU in Rusija o boju proti organiziranemu kriminalu
16. 12. 1999 09.21
Kakih 200 poslancev iz 15 držav EU in Rusije je včeraj v Helsinkih začelo dvodnevno konferenco o boju proti organiziranemu kriminalu, so sporočili iz finskega predsedstva EU.

Direktor Potrošnika nasprotuje menjalnemu razmerju
13. 12. 1999 14.09
Direktor Veletrgovine Potrošnik Jože Kovač nasprotuje menjalnemu razmerju, ki so ga ob načrtovanemu prevzemu murskosoboške trgovske družbe predlagala kranjska Živila.

Lastniki prostocarinskih prodajaln opozarjajo vlado
09. 12. 1999 18.03
Lastniki prostocarinskih prodajaln, združeni v sekcijo PCP pri Gospodarski zbornici Slovenije, so znova poudarili, da za zaprtje teh prodajaln na cestnih mejnih prehodih ni nobene pravne in politične zaveze, prav tako pa za takšen ukrep ni makroekonomskih razlogov, saj bi pomenil 1,7 milijarde nemških mark gospodarske škode. Preoblikovanje v običajne trgovine pa ni možno zaradi meje in tudi zato, ker med PCP ter letos uvedenim davkom na dodano vrednost ni povezave, so še menili predstavniki osmih podjetij, lastnikov PCP, na seji sekcije. Na to bodo znova opozorili slovensko vlado.

Podobnik na obisk v Prago
08. 12. 1999 18.41
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik z delegacijo bo jutri odpotoval na dvodnevni delovni obisk v Prago. Prvi dan se bo med drugim srečal s češkim kolegom Vaclavom Klausom in podpredsednikom stranke KDU-ČSL Cirilom Svobodo. V petek ga bo na Praškem gradu sprejel predsednik države Vaclav Havel, po kosilu s slovenskimi gospodarstveniki na Češkem pa se bo Podobnik sestal tudi s premierom Milošem Zemanom. Pred vrnitvijo v domovino se bo predsednik DZ v Plečnikovi cerkvi v Pragi udeležil koncerta Vox Magna.

Prodaja alkohola tudi na Švedskem
08. 12. 1999 16.55
Švedska ima enega najstrožjih zakonov o prodaji alkohola na svetu, tik pred letom 2000 pa se tudi Švedom obetajo spremembe. Oblasti so namreč v delu države dovolile prodajo alkohola v državnih trgovinah ob koncu tedna.

Univerza na Primorskem v desetih letih
07. 12. 1999 20.13
Razvoj visokega šolstva na Primorskem je dosegel stopnjo, ko je potrebno razvoj premisliti in ga usmeriti tako, da bo v nadaljnjih letih privedel do preoblikovanja v univerzo, meni direktor Visokošolskega središča v Kopru Danijel Božič. Zato so se na povabilo koprske županje Irene Fister in direktorja Visokošolskega središča v Kopru sestali rektor Univerze v Mariboru Ludvik Toplak, nosilci razvoja Univerze na Primorskem, piranska županja Vojka Štular in predstavniki gospodarstva.

Berlin in Madrid za tesnejše sodelovanje
04. 12. 1999 20.48
Nemčija in Španija sta v skupni izjavi po dvodnevnem vrhu napovedali okrepitev sodelovanja v boju proti organiziranemu kriminalu, predvsem na področju trgovine z mamili in orožjem, nezakonitega priseljevanja, pranja denarja in terorizma. Okrepljeno sodelovanje se bo odražalo tudi na tesnejšem sodelovanju na pravosodnem področju. Državi sta tudi izrazili skupno stališče, da proces širitve EU proti Vzhodu ne sme vplivati na odnos unije do njenih partnerk v Sredozemlju. Nemški kancler Gerhard Schroeder je na skupni novinarski konferenci s španskim premierom Josejem Mario Aznarjem še izrazil obžalovanje zaradi neuspeha ministrske konference WTO v Seattlu, da bi se dogovorila o novem krogu trgovinskih pogajanj. Zavzel se je čimprejšnje nadaljevanje pogajanj, ki pa ne bi smela trajati predolgo.

Senjur ocenil konferenco WTO
04. 12. 1999 15.42
Slovenski minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur je ocenil, da je bilo na 3. ministrski konferenci Svetovne trgovinske organizacije (WTO) preveč pritiskov, da bi se lahko pogovori o sprožitvi novega kroga pogajanj o nadaljnji liberalizaciji svetovne trgovine uspešno končala.

ZDA in EU z novimi pogajanji
04. 12. 1999 12.39
ZDA in Evropska unija bosta kljub neuspehu prizadevanj za nadaljevanje pogajanj o svetovni trgovini o vprašanju trgovine s kmetijskimi izdelki razpravljali prihodnje leto. Predstavniki EU so še nakazali, da pogajanja kljub določenemu napredku, ki so ga dosegli na konferenci Svetovne trgovinske organizacije (WTO) v Seattlu, ne bodo lahka, težava pa je predvsem v tem, da na pogovorih niso bili osnovani temelji za nova pogajanja. Komisar EU Franz Fischler je povedal, da, bodo na podlagi člena 20, ki so ga sprejeli leta 1994, začeli nova pogajanja, pri tem pa bodo morali začeti pri osnovah.

Odločilna faza pogajanj WTO
03. 12. 1999 14.35
Pogajanja o mandatu za naslednji krog pogajanj o liberalizaciji svetovne trgovine v Seattlu so vstopila v odločilno fazo.

Nadaljevanje protestov v Seattlu
02. 12. 1999 21.52
450 aretiranih in 40 ranjenih oseb v spopadih s policijo - to je dosedanji izid nasilnih protestov v Seattlu, naperjenih proti trgovinski globalizaciji. Dobro organizirane protestnike je že včeraj policija poskusila razgnati s solzilcem, ko so pritiskali na varnostno območje, ki so ga varnostniki ustvarili okoli stavbe, v kateri poteka konferenca.

Zamenjava državne tožilke
02. 12. 1999 20.18
Na enem najdaljših in najdražjih sojenj pri nas, procesu proti sedmerici, obtoženi trgovine z mamili, končno nekaj novega. Tik pred koncem sojenja so zamenjali državno tožilko. Dosedanji državni tožilki Sanji Javor Pajenk je v skupini državnih tožilcev za posebne zadeve potekel mandat, zato jo je v Kranju nadomestila državna tožilka Branka Zobec - Hrastar.

Cohen na obisku v Romuniji
30. 11. 1999 14.49
Romunski predsednik Emil Constantinescu je danes obrambne ministre Jugovzhodne Evrope pozval k tesnejšemu sodelovanju za povečanje varnosti. Na srečanju z ameriškim obrambnim ministrom Williamom Cohenom je povedal, da je varnost ene države povezana z varnostjo njenih sosed.

Začetek nemško-francoskega vrha v Franciji
30. 11. 1999 12.05
Francoski predsednik Jacques Chirac in nemški kancler Gerhard Schroeder sta se danes sestala na pogovorih v Elizejski palači v Parizu in začela 74. francosko-nemški vrh.

Ministrska konferenca WTO v znamenju protestov
30. 11. 1999 11.04
Začetek ministrske konference Svetovne trgovinske organizacije v Seattlu v ZDA napoveduje, da bodo pogajanja o novih smernicah svetovne trgovine izredno naporna, nenazadnje zaradi eksplozivnega ozračja v katerem konferenca poteka. Ob nekaj čez 2000 delegatov iz več kot 160 držav sveta se je v Seattle zlilo več kot 50.000 protestnikov, ki predstavljajo pisano paleto interesov od varstva okolja, delavskih in človekovih pravic, borcev proti genetsko pridelani hrani, pri čemer je vsem skupni imenovalec odpor do nadaljnje liberalizacije svetovne trgovine. Protestniki so za zdaj v ospredju dogajanj na konferenc, medtem ko so teme, o katerih se bodo pogajali predstavniki 134 držav članic WTO potisnjene v ozadje.

Ministrska konferenca WTO v znamenju protestov
29. 11. 1999 11.04
Ministrsko konferenco WTO že pred jutrišnjim uradnim začetkom pretresajo protesti številnih nezadovoljnežev, ki v organizaciji vidijo utelešenje vsega zla, ki ga prinaša globalizacija. Organizatorji 3. ministrske konference pričakujejo, da bo udeležence konference ''motilo'' okrog 50.000 protestnikov, med katerimi bo največ predstavnikov sindikalnih organizacij in okoljevarstvenikov. V Seattle na severozahodni obali ZDA ob Pacifiku so že v nedeljo začeli prihajati člani delegacij iz 135 držav članic WTO in 39 držav kandidatk za vstop v organizacijo, poznavalci pa napovedujejo, da bo največ pozornosti namenjeno iskanju minimalne skupne podlage za naslednji krog pogajanj, ki jih nekateri imenujejo kar ''krog pogajanj tisočletja'' o nadaljnji liberalizaciji svetovne trgovine.

Vrh ASEAN v Manili
28. 11. 1999 18.43
V Manili se je končalo vrhunsko zasedanje Združenja držav jugovzhodne Azije (ASEAN). Udeleženci vrha so sprejeli niz konkretnih ukrepov, ki izražajo politično voljo za poglobljeno sodelovanje med državami regije.

Francoski koncern na Poljskem
28. 11. 1999 16.27
Francoski trgovski koncern Casino namerava do konca leta 2005 na Poljskem odpreti 250 veleblagovnic verige Leader Price. Prvi dve veleblagovnici naj bi odprli že marca prihodnje leto v Varšavi, je dejal direktor poljskega hčerinskega podjetja Casino Polska, Daniel Sicard.

Trgovine polne nevarnih svetilk
24. 11. 1999 15.15
V slovenskih trgovinah je po mnenju direktorice Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS) Brede Kutin kar 30 do 40 odstotkov svetilk, ki nimajo ustrezne registracije in so lahko nevarne potrošnikom. Tržna inšpekcija je lani v 208 trgovinah odkrila kar 121 svetilk, ki niso imele ustrezne dokumentacije o varnosti, je na novinarski konferenci ZPS danes povedal glavni tržni inšpektor Roman Kladošek.