Tudi

V Rusiji novi gospodarski ukrepi

09. 09. 1998 12.18

Začasni ruski premier Viktor Černomirdin je sinoči napovedal vrsto gospodarskih ukrepov. Ruska tiskovna agencija Interfax je poročala, da je Černomirdin sporočil, da bo lahko ruski naftni velikan Gazprom in še 14 drugih naftnih družb svoje davčne obveznosti plačalo v tuji valuti, prav tako pa tudi stroške carine, s čimer se ukinja pravilo iz januarja leta 1994, po katerem je rubelj edino plačilno sredstvo v Rusiji. Petdeset največjih ruskih podjetij bo moralo po napovedanih ukrepih svoje bančne račune, s katerih plačujejo davke, premestiti v centralno banko, državno banko Sberbank in banko Vneshortgbank zaradi boljšega nadzora zbiranja davkov. Poleg tega pa vlada od centralne banke zahteva, da sprejme zahtevo, s katero bo izvoznike prisilila, da prodajo 50 odstotkov svojega dobička v devizah moskovski borzi, da bi tako zbrala čimveč tuje valute.

Poplave v Mehiki in Tajskem; v Bangladešu popušča jez

09. 09. 1998 12.16

Po silovitih padavinah na jugu Mehike je od konca minulega tedna življenje izgubilo 32 ljudi. Kot so v torek sporočile oblasti zvezne države Chiapas, pogrešajo najmanj 25 oseb. Območje Chiapasa ob Pacifiku so že razglasili za prizadeto območje. Poplave so uničile kakih 50 indijanskih vasi.

V Pjongjangu obeležili 50. obletnico ustanovitve Severne Koreje

09. 09. 1998 11.15

V središču Pjongjanga so z vojaškim mimohodom danes slovesno obeležili 50. obletnico ustanovitve Severne Koreje, je poročala severnokorejska tiskovna agencija KCNA.

Incident med obiskom visoke komisarke ZN na Kitajskem

09. 09. 1998 10.08

Prvi obisk Visoke komisarke ZN za človekove pravice Mary Robinson na Kitajskem ni potekal brez incidenta. Pred začetkom novinarske konference v pekinškem hotelu Hilton je žena znanega zaprtega oporečnika Liu Nianchuna, Chu Hailan, Robinsonovi hotela izročiti peticijo, vendar so jo varnostniki nasilno odstranili.

Japonska - dežela stoletnikov

09. 09. 1998 07.48

Japonska, dežela z najstarejšo populacijo in obenem najmanjšo stopnjo rodnosti na svetu, ima več kot 10.000 stoletnikov. Do konca septembra bo na Japonskem 10.158 Japoncev starih sto let ali več, kar je za 1.667 več kot leto prej, je sporočilo japonsko ministrstvo za zdravstvo in blaginjo. Od tega je 82,2 odstotka žensk. Na podlagi seznama stoletnikov, ki ga je ministrstvo objavilo pred 15. septembrom, dnevom spoštovanja do starejših, njihovo število zadnjih 28 let iz leta v leto narašča. Najstarejši prebivalec Japonske je 114-letni Tase Matsunaga in živi v domu za ostarele v Tokiu. Japonska je vodilna tudi kot država z najdaljšo pričakovano življenjsko dobo ljudi, in sicer 83,82 let za ženske in 77,19 let za moške. V nasprotju s temi podatki rodnost v tej državi močno pada, saj imajo Japonke povprečno po 1,39 otroka.

Nemčija: Več kot polovica vseh, ki živijo sami, so ženske

09. 09. 1998 07.44

Ženske predstavljajo več kot polovico vseh ljudi v Nemčiji, ki živijo sami. Med ljudmi v starosti od 18 do 29 let, ki so se odločili za življenje brez partnerja, je kar 57 odstotkov žensk, je razvidno iz študije revije Freundin, ki so jo v ponedeljek objavili v Muenchnu. Glede na izsledke raziskave se vsaka peta ženska (22 odstotkov) zanima za revije s spolnostjo in erotičnimi temami. Teorije pa vendarle ne izvajajo tudi v praksi, saj večina žensk, ki živijo same, nima več kot enega partnerja letno. V raziskavo so zajeli 20.000 žensk v starosti od 19 do 49 let, ki živijo same.

Novi boji na zahodu Kosova, OVK od ZDA zahteva imenovanje novega posrednika za Kosovo

08. 09. 1998 16.51

Srbske varnostne sile so danes ''napadle več deset vasi'' na zahodu Kosova, je sporočil albanski informacijski center v Prištini.

Primakov zavrnil možnost kandiditure za premiera

08. 09. 1998 16.50

Ruski zunanji minister Jevgenij Primakov, ki ga je komunistična in reformistična opozicija predlagala za novega ruskega premiera, je danes zavrnil možnost, da bi pristal na kandidaturo za predsednika vlade. Zahvali se je vsem, ki so ga predlagali in dodal, da na predlog ne more pristati. Potem ko je duma včeraj drugič zavrnila kandidaturo Viktorja Černomirdina za premiera, pa se je danes s Černomirdinom sestal ruski predsednik Boris Jelcin. Jelcinov tiskovni predstavnik Sergej Jastržembski je tudi sporočil, da Jelcin po vsej verjetnosti dume danes še ne bo seznanil s svojo odločitvijo, ali bo Černomirdina še tretjič predlagal za premiera ali ne. V primeru, da bi duma Černomirdina zavrnila še tretjič, bi jo namreč po ustavi Jelcin lahko razpustil. Jastržembski je še sporočil, da je Černomirdin Jelcina na srečanju seznanil s svojimi dopoldanskimi pogovori s predstavniki več političnih sil. Pogovarjala sta se tudi o nujnih ukrepih za rešitev gospodarske krize v državi.

Juncker na obisku pri Klimi

08. 09. 1998 16.44

Luksemburški premier Jean-Claude Juncker in avstrijski kancler Viktor Klima sta na današnjem srečanju na Dunaju razpravljala o vrsti tem, povezanih z neformalnim vrhom Evropske unije prihodnji mesec, finančno in politično krizo v Rusiji in krizo na Kosovu. Juncker se je pred obiskom v Bolgariji ustavil v avstrijski prestolnici, kamor je dopotoval iz Slovenije.

Oba slovenska dvojca izpadla

08. 09. 1998 16.20

Veslači so na svetovnem prvenstvu v Kölnu opravili z repesaži, oba slovenska dvojca žal neuspešno. Dvojec brez krmarja je v svoji skupini zasedel tretje mesto, dvojni dvojec pa četrto. Za napredovanje v polfinale bi morala naša čolna osvojiti eno od prvih dveh mest, tako pa bosta tekmovala le za uvrstitev v finale C (od 13. do 18. mesta). V četrtkovem polfinalu bo izmed treh slovenskih posadk nastopil le še skifist Iztok Čop.

Prepoved letenja Jatovih letal v veljavi

08. 09. 1998 15.56

V Evropski uniji je danes, z objavo odločitve v uradnem listu povezave, stopila v veljavo prepoved poletov jugoslovanskih letalskih prevoznikov med državami petnajsterice in Zvezno republiko Jugoslavijo.

Grafiti mariborskega fotografa Ritonje v Mali galeriji CD

08. 09. 1998 15.45

Z odprtjem razstave Grafiti mariborskega fotografa Branimira Ritonje se bo jutri, 9. septembra, ob 20. uri začela jesenska fotografska sezona Male galerije Cankarjevega doma. Razstava bo na ogled do 1. oktobra.

Študentski protesti v Indoneziji se širijo

08. 09. 1998 15.10

Študentske demonstracije proti indonezijskemu predsedniku B.J. Habibiju, ki so potekale v indonezijskem glavnem mestu Džakarti, so se danes razširile tudi na pristaniško mesto Surabaya na vzhodu Jave. Tudi tam so študentje zahtevali znižanje cen riža in ostalih osnovnih živil, ki si jih spričo gospodarske krize lahko privošči vse manj Indonezijcev.

General Wesley K. Clark o razmerah v BiH in na Kosovu

08. 09. 1998 15.09

Vrhovni poveljnik zavezniških sil za Evropo, ki se mudi na dvodnevnem uradnem obisku v Sloveniji, general Wesley K. Clark se je danes sestal s člani odbora za obrambo in odbora za mednarodne odnose DZ pod vodstvom predsednika odbora za mednarodne odnose Jelka Kacina. Ob tej priložnosti je general Clark poslancem spregovoril o varnostnih razmerah na kriznih območjih na Balkanu in odgovarjal na številna vprašanja poslancev, so sporočili iz državnega zbora.

V Pradu odprli dvanajst novih razstavnih prostorov

08. 09. 1998 14.24

V madridskem muzeju Pradu so v torek odprli dvanajst novih dvoran, v katerih je razstavljenih približno 160 del holandskih slikarjev iz 17. stoletja, van Dycka, Rubensa in Breughla. Dvajset del, ki si jih doslej hranili v depojih muzeja, je javnosti tokrat predstavljeno prvič. Z otvoritvijo novih prostorov je Prado končal naslednjo stopnjo širitve muzeja. Do leta 1999 naj bi po načrtih pripravili tudi razstavi Velazqueza in Goye.

Mitja Kosmina bo skušal zmagati še četrtič

08. 09. 1998 13.45

Slovenski krmar Mitja Kosmina bo z jadrnico Gaia Legend 11. oktobra sodeloval na 30. jubilejnem tekmovanju za Jesenski pokal Barcolana, ki poteka na Jadranu. Na tej najbolj obiskani jadralni regati v Evropi bo skušal zmagati še četrtič zapored.

Srečanje jedrskih strokovnjakov v Termah Čatež

08. 09. 1998 13.36

V Termah Čatež se je davi začelo redno vsakoletno mednarodno znanstveno-strokovno srečanje Društva jedrskih strokovnjakov Slovenije z naslovom <I>Jedrska energija v Srednji Evropi</I>.

Vokalna skupina Katice na festivalu v Italiji

08. 09. 1998 11.40

Slovenska vokalna skupina Katice ob spremljavi glasbene skupine Tolovaj Mataj bo drevi nastopila na odprtju festivala Ženske v glasbi (Donne in musica) v severnoitalijanskem kraju Fiuggi. Katice bodo tako odprle festival in popeljale občinstvo na pot po Sloveniji, od starega srednjega veka do danes.

Slovenska delegacija potuje v Islandijo

08. 09. 1998 11.30

Na povabilo islandskega ministrstva za izobraževanje, znanost in kulturo se bodo od 10. do 11. septembra v Islandiji mudili predstavniki Ministrstva za znanost in tehnologijo (MZT) Republike Slovenije in Morske biološke postaje Piran; delegacijo bo vodila državna sekretarka za mednarodno sodelovanje v MZT Verica Trstenjak.

Znane vse četrtfinalistke; v moški konkurenci naprej le Sampras

08. 09. 1998 10.40

Na odprtem teniškem prvenstvu ZDA so igralke zaključile dvoboje osmine finala, v moški konkurenci pa je v 3. krogu zmagal le prvi nosilec Pete Sampras. Ostali današnji dvoboji so bili zaradi dežja prekinjeni.

Pričakovana prošnja za začetek pogajanj o malteškem članstvu v EU

08. 09. 1998 10.32

Potem ko je na volitvah na Malti zmagala proevropska nacionalistična stranka Fenecha Adamija, ki je že izrazila namero za odmrznitev procedure vključevanja v Evropsko unijo, bo evropski komisar za zunanje zadeve Hans van den Broek ustrezno dokumentacijo Evropski komisiji predal že jutri. V komisarjevem uradu ne bi bili presenečeni, če bi prošnja za ponovno sprožitev postopka La Valetta na Bruselj naslovila v teh dneh.

Napoved za sosednje pokrajine

08. 09. 1998 08.36

V sosednjih pokrajinah bo tudi pretežno oblačno, v krajih zahodno in južno od nas ter v Alpah bo občasno deževalo. Ob severnem Jadranu bo popoldan prehodno zapihala burja. Jutri se bo od zahoda ponovno zjasnilo.

MDS Ukrajini odobril posojilo v višini 2,2 milijarde dolarjev

08. 09. 1998 08.31

Mednarodni denarni sklad (MDS) je Ukrajini odobril posojilo v višini 2,2 milijarde ameriških dolarjev, s katerim bo omenjena država skušala omiliti posledice ruske finančne krize, ki se je močno odrazila tudi na njeno sosedo. Del posojila s triletnim rokom odplačila v višini 257 milijonov dolarjev naj bi bil izplačan že prihodnji teden, sporočajo iz MDS. Ukrajinska vlada je sicer minuli teden razširila dovoljeni odklon tečaja ukrajinske valute grivna, s čimer jo je precej razvrednotila. Ukrajina kar 40 odstotkov svoje blagovne menjave opravi z Rusijo, zaradi česar jo je ruska kriza še posebej prizadela.

Fujitsu zapira tovarno v Angliji

08. 09. 1998 08.30

Japonski elektronski koncern Fujitsu namerava zapreti svojo edino evropsko tovarno čipov, ki se nahaja v severnem delu Anglije. Do februarja prihodnjega leta naj bi tako v omenjenem proizvodnem obratu potekala le še servisna in vzdrževalna dela. Glavni razlog zaprtja tovarne naj bi bile vedno nižje cene čipov na svetovnih trgih. Ker angleška delovna sila ne sodi ravno med najcenejše, se je Fujitsu odločil opustiti proizvodnjo v Angliji, zaradi te odločitve pa bo brez zaposlitve ostalo 600 delavcev. Kot sporočajo britanski mediji, naj bi tudi Siemens nameraval opustiti svojo proizvodnjo v tem delu Evrope.

Za tretjino nižji dobički japonskih podjetij

08. 09. 1998 08.29

Japonska podjetja bodo zaradi oslabljenega domačega povpraševanja in ekonomske krize v azijskih državah imele v prvi polovici tekočega poslovnega leta v povprečju za tretjino manjše dobičke kot v enakem obdobju lani, navaja japonsko časopisje. Skupni dobiček 1.747 družb, katerih delnice kotirajo na borzi, bo v prvem polletju pred obdavčitvijo znašal 29,3 milijarde dolarjev in bo za 27,6 odstotka zaostajal za dobičkom v obdobju april-september lani. Poleg zmanjšanja domačega povpraševanja, ki je najbolj prizadelo predelovalno industrijo, po mnenju analitikov na padec dobička vplivajo tudi nižje cene v ostalih azijskih državah v katere Japonska izvaža.

Odstopi selektorjev nogometnih reprezentanc se vrstijo

08. 09. 1998 08.25

Neuspehi nekaterih favoriziranih reprezentanc ob začetku kvalifikacij za evropsko nogometno prvenstvo leta 2000 so že zahtevali prve žrtve. Potem ko je v ponedeljek odstopil selektor nemške reprezentance Berti Vogts, je enako storil tudi bolgarski selektor Hristo Bonev. Vzrok za njegov odstop, ki ga je kar prek telefaksa sporočil bolgarski nogometni zvezi, je slab nastop reprezentance na letošnjem svetovnem prvenstvu, predvsem pa nedavni boleč poraz z 0:3 proti Poljski na domačem igrišču v prvem krogu kvalifikacij za EP 2000. Boneva naj bi zamenjal njegov dosedanji pomočnik Dimitar Dimitrov.

Ameriški znanstvenik se želi klonirati

08. 09. 1998 07.41

Ameriški biolog Richard Seed je pred dnevi na novinarski konferenci združenja za znanost in biologijo, ki združuje znanstvenike, ki preučujejo biologijo in njene moralne in politične posledice, sporočil, da je pripravljen sodelovati kot poskusni zajec za kloniranje, poroča dnevnik Boston Globe.

Tudi kraljica obožuje nogomet

08. 09. 1998 07.40

Britanska kraljica Elizabeta II. bo vrata svoje palače kmalu odprla nogometnim moštvom Anglije, Škotske in Jamajke, ki so sodelovala na letošnjem svetovnem prvenstvu v Franciji. Tako se želi britanska monarhinja približati svojim, očitno predvsem moškim podanikom.

V Nemčiji so naredili najdaljšo verigo iz brad

08. 09. 1998 07.39

V nemškem mestu Pforzheim na jugu države je 21 bradačev naredilo najdaljšo ''bradjo verigo'' na svetu - dolga je bila kar 13,37 metra. Svojo verigo pa so naredili tudi brkači. Ta je bila seveda nekoliko krajša, merila je ''le'' 7,09 metra. Zdaj tako eni kot drugi upajo, da se bodo vpisali v Guinessovo knjigo rekordov.

Kučan in Izetbegović podprla poglobljeno gospodarsko sodelovanje med državama

07. 09. 1998 16.19

Predsednika Kučan in Izetbegović sta se strinjala, da bi bilo treba čim prej odpraviti ovire v gospodarskem sodelovanju med državama. Posebej sta pri tem omenila vprašanje deviznih vlog pri Ljubljanski banki d.d. Sarajevo; izrazila sta skupno mnenje, da je treba pospešiti delo strokovne skupine, ki se ukvarja s tem vprašanjem. Predsednik Kučan je ponovil stališče Slovenije, da bi lahko Ljubljanska banka pomagala pri višjih oblikah gospodarskega sodelovanja med državama in ''vidimo jo tudi kot možno mešano podjetje'', kot je ob zadnjem obisku v Sarajevu povedal že slovenski premier Janez Drnovšek.