Tudi

Kaj se bo zgodilo z nacističnim zlatom?

02. 12. 1997 14.14

Britanski zunanji minister Robin Cook je v Londonu danes odprl mednarodno konferenco o zlatu, ki so ga zaplenili nacisti, in ob tem pozval k oblikovanju mednarodnega odškodninskega sklada za žrtve holokavsta. Velika Britanija bo v sklad nakazala 1,7 milijona dolarjev, ZDA pa štiri milijone dolarjev ob odprtju sklada in skupaj 25 milijonov v naslednjih treh letih, je obljubil namestnik ameriške zunanje ministrice Stuart Eizenstat. Izrael bo zahteval, naj s preostale 5,5 tone zaplenjenega zlata, vredne 68 milijonov dolarjev, pomagajo preživelim žrtvam holokavsta.

Azijski monetarni tokovi in dogajanje na Ljubljanski borzi

02. 12. 1997 13.46

Skromni prometi na Ljubljanski borzi se nadaljujejo. Kljub rahli korekciji tečajev navzdol, še ni čutiti navdušenja za nakupe. Centralna banka 2. decembra organizira novo dražbo blagajniških zapisov in sicer 5.000 lotov v skupni vrednosti 25 milijard tolarjev. Izklicna cena naj bi bila 99.5% vrednosti, kar naj bi pomenilo skoraj 10 odstotno letno obrestno mero. Z osmo izdajo blagajniških zapisov namerava Banka Slovenije potegniti iz obtoka presežno likvidnost, ki bo nastala z izplačilom sedme izdaje blagajniških zapisov. Glede na trenutno stanje na trgu delnic je pričakovati, da se bo marsikateri vlagatelj odločil za varnejše oblike naložb.

Zasedajo obrambni ministri NATO

02. 12. 1997 13.36

Na dvodnevnem zasedanju so se danes v Bruslju sešli obrambni ministri Severnoatlantske zveze. Ministri imajo na dnevnem redu srečanja mednarodno vojaško navzočnost v Bosni in Hercegovini. Medtem ko po trditvah virov na zavezništvu od obrambnih ministrov ne gre pričakovati odločitev o usodi enot SFOR po izteku mandata junija prihodnje leto, ti vendarle poudarjajo, da se ministri ukvarjajo z dolgoročnimi rešitvami. Z istim vprašanjem so se včeraj ukvarjali načelniki generalštabov te varnostne povezave, ki naj bi se zavzeli za nadaljevanje navzočnosti Severnoatloantske zveze v BiH tudi po izteku mandata enot SFOR.

Jelcin na Švedskem

02. 12. 1997 13.29

Ruski predsednik Boris Jelcin je davi odpotoval iz Moskve na tridnevni uradni obisk na Švedsko. To je prvi obisk kakega ruskega voditelja v tej skandinavski državi po obisku ruskega carja Nikolaja II. leta 1909.>br> Ruski predsednik bo med pogovori s švedskim premierom Goeranom Perssonom ter nato v švedskem parlamentu predstavil ruske predloge o zagotovitvi varnosti v baltskih državah. Sešel se bo tudi s švedskimi poslovneži in z njimi razpravljal o okrepitvi gospodarskih odnosov med Rusijo in Švedsko.

Nemški študentje še vedno protestirajo

02. 12. 1997 09.58

Protesti nemških študentov se nadaljujejo. Danes so pohod po ulicah napovedali tudi študenti v Muenchnu. Pričakujeo, da se jih bo odzvalo več tisoč. Protestirajo proti neugodnim pogojem za študiranje, zmanjševanju sredstev za visoko šolstvo in napovedanim zakonskim spremembam na tem področju.

Novi francoski zakon o državljanstvu

02. 12. 1997 09.54

Franoski parlament je sinoči s tesno večino potrdil novi zakon o državljanstvu, ki določa, da otroci tujcev, rojeni v Franciji, pri osemnajstih letih avtomatično dobijo francosko državljanstvo. Zakon tudi določa, da lahko v Franciji rojeni otroci tujcev francosko državljanstvo dobijo že pri 13 letih, če ga v njihovem imenu in z njihovim soglasjem zahtevajo starši. Za novi zakon je glasovalo 267 poslancev, proti jih je bilo 246.

Konferenca o evropski tranziciji in evropski integraciji

02. 12. 1997 09.11

Konec tedna, 5. in 6. decembra, bo v Budimpešti potekala osma letna konferenca CEEPN - mednarodne medvladne organizacije iz Ljubljane, ki se ukvarja s problemi ekonomske tranzicije. Naslov letošnje konference je ekonomska tranzicija in evropske integracije. Konference se bodo udeležili predstavniki iz 24 držav, gostitelj pa bo madžarska družba za državno lastnino in privatizacijo. Konferenca bo potekala ob podpori Svetovne banke in programov Evropske komisije Phare ter Tacis.

Naporen konec tedna za smučarje

02. 12. 1997 09.04

Alpski smučarji bodo konec tega tedna imeli precej napolnjen program. Pretekli teden odpovedani moški smuk v Whistler Mountainu bo v četrtek ob 20. uri (po srednjeevropskem času) na prizorišču svetovnega prvenstva leta 1999 v Vailu.

Stanje na cestah

02. 12. 1997 08.53

Ceste po državi so večinoma mokre in spolzke. Zimska oprema je obvezna le na cesti preko mejnih prehodov Korensko sedlo in Jezersko, kjer so z avstrijske strani obvezne verige. Zimska oprema pa se priporoča tudi za mejni prehod Ljubelj. Cesta preko njega je kopna.

Obeti

02. 12. 1997 08.49

V četrtek bo sprva oblačno, padavine bodo dopoldne ponehale. Popoldne bo večinoma suho, a bo še pretežno oblačno. Burja bo postopno oslabela. V petek bo delno jasno z zmerno oblačnostjo. Po nižinah bo zjutraj in dopoldne megla ali nizka oblačnost, ponekod lahko tudi večji del dneva. Hladneje bo.

Napoved za Slovenijo

02. 12. 1997 08.47

Danes bo pretežno oblačno in večinoma suho. Ponoči bodo zahodne kraje spet zajele padavine, ki se bodo do jutra razširile nad vso Slovenijo. V nižinah bo večinoma deževalo. Jutri bo oblačno s padavinami. Snežilo bo do nadmorske višine okoli 500 metrov, ob močnejših padavinah pa tudi nižje. Na Primorskem se bo burja obnovila, pa tudi v notranjosti Slovenije bo pihal severovzhodni veter.

Vzhodnonemško gradbeništvo pričakuje zaprtje 40.000 delovnih mest

02. 12. 1997 08.41

Gradbena podjetja v vzhodni Nemčiji bodo v naslednjem letu izgubila 40.000 delovnih mest. Drastično zmanjšanje števila delovnih mest je posledica predvsem v prvi polovici 90. let vzpostavljenih proizvodnih zmogljivosti, ki jih bo potrebno zaradi upada povpraševanja zmanjšati. Število zaposlenih v nemški gradbeni industriji se je med letoma 1992 in 1995 povečalo s 324.000 na 443.000. Leta 1998 je pričakovati realno zmanjšanje naložb v gradbeništvu za tri odstotke. Med vzroki za napet položaj v gradbeništvu pa navajajol tudi pritisk podjetij iz tujine. Za leto 1998 je tako napovedal, da bo na nemških gradbiščih zaposlenih približno 160.000 delavcev tujih gradbenih podjetij.

Minister Frlec v Ottawo, nato še v New York

01. 12. 1997 18.31

Vodja slovenske diplomacije Boris Frlec bo jutri odpotoval v Ottawo, kjer se bo udeležil konference o prepovedi uporabe protipehotnih min. Minister Frlec bo na konferenci skupaj s kolegi iz več kot stotih držav podpisal konvencijo o prepovedi uporabe, skladiščenja, proizvodnje in transfera protipehotnih min.

Slovenska delegacija pod vodstvom ministra Marinčka v Indiji

01. 12. 1997 18.25

Slovenska delegacija pod vodstvom ministra za znanost in tehnologijo Lojzeta Marinčka se je konec tedna vrnila s petdnevnega obiska v Indiji, kjer se je mudila na povabilo indijskega ministra za znanost in tehnologijo Yoginderja Alagha. Obisk je prispeval predvsem k poglabljanju dvostranskih stikov in nadaljnji krepitvi sodelovanja med znanstveno-raziskovalnimi ustanovami Slovenije in Indije, so sporočili z ministrstva za znanost in tehnologijo.

Po odstopu vlade češka krona pod hudim pritiskom

01. 12. 1997 18.22

Češka nacionalna valuta krona se je po odstopu vlade premiera Vaclava Klausa znašla pod hudim pritiskom. Danes dopoldne so na češkem medbančnem trgu z nemško marko trgovali po tečaju 19,90 krone. Po uradnem srednjem tečaju češke centralne banke (ČNB) je bila marka konec preteklega tedna vredna 19,515 krone. Češka centralna banka, ki je poskušala s posrednimi intervencijami preprečiti še hujši padec nacionalne valute, je poleg tega danes zvišala tudi eno najpomembnejših obrestnih mer - repo obrestno mero za refinanciranje bank, in sicer s sedanjih 14,8 na 18,5 odstotka. Boji se namreč posegov špekulantov.

Avstrija začela uresničevati določila Schengenskega sporazuma

01. 12. 1997 18.19

Avstrija je začela z današnjim dnem na slovensko-avstrijskih mejnih prehodih uradno uresničevati določila Schengenskega sporazuma.

Slovenska vladna gospodarska delegacija na obisku v Indoneziji

01. 12. 1997 18.17

Vladna gospodarska delegacija pod vodstvom državne sekretarke v ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj Vojke Ravbar je danes začela delovni obisk v Indoneziji. S predstavniki ministrstva za industrijo in trgovino ter ministrstva za zunanje zadeve je podpisala sporazum o gospodarskem, znanstvenem in tehnološkem sodelovanju med državama. Sporazum o sodelovanju so podpisali tudi predstavniki obeh gospodarskih zbornic.

Janez Podobnik podpisal memorandum Živimo v času AIDSa

01. 12. 1997 12.28

Predsednik državnega zbora (DZ) Janez Podobnik je ob svetovnem dnevu boja proti aidsu podpisal memorandum Živimo v času aidsa in zagotovil, da ga bo posredoval vsem pristojnim institucijam, so sporočili iz DZ.

Red lights districts tudi na Madžarskem?

01. 12. 1997 12.11

Na ulicah madžarske prestolnice po podatkih notranjega ministrstva dela približno 2500 prostitutk, še kakšnih 4000 pa svoje storitve ponuja preko različnih vročih telefonov, masažnih salonov, agencij za spremstvo in podobnih zakrinkanih bordelov. Da bi preprečila povezavo prostitucije z organiziranim kriminalom in zaščitila državljane pred zapeljivimi dekleti v pomanjkljivih oblačili, je vlada v parlament vložila zakon, ki predvideva oblikovanje "predela rdečih lučk" v vseh večjih mestih po državi. Če bo zakon sprejet, bodo predstavnice najstarejše obrti svoje storitve lahko ponujale le v za to namenjenih območjih, dekleta, ki jih bodo zasačili pri delu izven teh predelov pa bodo morale plačati visoke kazni.S temi so zagrozili tudi vsem, ki bodo skušali z izkoriščanjem dela prostitutk zaslužiti.

Začetek generalne konference organizacije UNIDO

01. 12. 1997 12.04

Na Dunaju se je danes začela generalna konferenca Organizacije Združenih narodov za industrijski razvoj (UNIDO). Na njej naj bi potrdili dveletni proračun in imenovanje novega generalnega direktorja te organizacije.

Kompromis glede smukaške proge?

01. 12. 1997 11.51

Organizacijski komite olimpijskih iger leta 1998 v Naganu (NAOC) je Mednarodni smučarski zvezi (FIS) ponudil kompromis, da bi končal dolgotrajni pat položaj glede višine začetka in dolžine olimpijskega smuka. FIS je za tekmo, ki bo 8. februarja, zahtevala začetek na 1.800 metrih nadmorske višine, NAOC pa je sedaj delno popustil. Smuk se bo po njihovem predlogu lahko začel na 1.765 metrih.

Dolg ZDA do ZN

01. 12. 1997 09.43

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je opozoril, da bodo nekatere države, kot na primer ZDA, izgubile pravico glasovanja v ZN, če bo njihov dolg do te organizacije dosegel znesek dveh letnih članarin. Annan je v pogovoru za televizijsko postajo ABC poudaril, da so taka pravila organizacije. ZDA doslej še niso prišle tako daleč, če pa bi se to zgodilo in bi ZN dolgovale članarino za dve leti, mora pravilnik veljati tudi za njih ali kogarkoli drugega, je dejal Annan. Ameriški kongres je konec novembra blokiral izplačilo neporavnanega ameriškega prispevka ZN, vendar pa je predsednik Bill Clinton Annanu obljubil, da bo storil vse, kar je v njegovi moči, za poravnavo ameriških obveznsti. ZN opozarjajo, da jim ZDA dolgujejo 1,4 milijarde dolarjev, medtem ko ZDA priznavajo nekaj manj kot 900 milijonov dolarjev dolga.

Kodak bo odpustil 10.000 delavcev

01. 12. 1997 09.29

Največja fotografska tvrdka na svetu Eastman Kodak Co. je napovedala, da bo morala zaradi nujnega zmanjšanja stroškov za milijardo dolarjev ukiniti 10.000 delovnih mest oziroma odpustiti desetino zaposlenih. To je zadnji v vrsti ukrepov, s katerimi se Kodak od leta 1983 postavlja po robu vse hujšemu japonskemu konkurentu Fuji Photo Film Co. Kodak si obeta z zmanjšanjem števila zaposlenih in preoblikovanjem v naslednjih dveh letih prihraniti milijardo dolarjev. Vendar pa direktorji opozarjajo, da bo odpuščanje desetine izmed 94.000 zaposlenih prihranilo le polovico denarja. Kodak bo prihodnje leto vložil tudi od sto do 150 milijonov dolarjev manj denarja v raziskave, za katere je lani porabil kako milijardo dolarjev. Hkrati bo skrčil število prodajalcev, za proizvodnjo svojih izdelkov najemal tudi druga podjetja in skušal zagotoviti več skupnih vlaganj ter partnerstev. Spričo ocen o 25-odstotnem padcu dobička v letošnjem letu in prodoru Fujija na ameriški trg je Kodak septembra že ukinil 200 srednjih in višjih vodstvenih položajev.

Začenja se 13. bienale mesta Kranja

01. 12. 1997 09.26

V Galeriji Mestne hiše v Kranju bodo jutri odprli eno najodmevnejših likovnih prireditev na Gorenjskem - 3. bienale mesta Kranja, ki so ga tokrat naslovili Pluralizem nazorov. Bienale pripravljata Likovno društvo Kranj in Gorenjski muzej. Z odprtjem bienala bodo počastili 3. december, obletnico Prešernovega rojstva, podelili pa bodo tudi nagrade mesta Kranja.

Hrvaški bruto domači proizvod raste

30. 11. 1997 13.54

Hrvaški bruto domači proizvod (BDP), izražen v stalnih cenah leta 1990, se je v letošnjem tretjem trimesečju povečal na 57,7 milijona kun oz. za sedem odstotkov glede na enako lansko obdobje. Po oceni državnega zavoda za statistiko se tudi letos nadaljuje rast BDP, ki traja od leta 1994. Konec leta 1996 je BDP znašal 204,8 milijona kun, kar je sicer za 4,3 odstotka več kot leta 1995, toda za dobro četrtino manj kot leta 1990. Po podatkih Mednarodnega denarnega sklada naj bi Hrvaška med državami v prehodu - Češko, Poljsko, Madžarsko in Slovenijo - po rasti BDP leta 1994 zasedla zadnje mesto, leta 1995 predzadnje, lani pa že tretje mesto.

Stavka zaposlenih v javnem sektorju

30. 11. 1997 12.51

V Izraelu danes stavka kakih 140.000 zaposlenih v javnem sektorju. Stavko, v kateri zahtevajo višje plače, uperjena pa je tudi proti načrtovani privatizaciji državnih podjetij, organizira delavski sindikat Histadrut.

Premier Drnovšek ocenil srečanje v Sarajevu kot zelo uspešno

29. 11. 1997 14.14

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek se je danes v Sarajevu ob robu vrhunskega srečanja Srednjeevropske pobude (SEP) sestal s hrvaškim kolegom Zlatkom Matešo. Premiera sta se dogovorila, da se bosta že decembra sešla na uradnem srečanju, ko naj bi Slovenija in Hrvaška podpisali tudi sporazum o prosti trgovini.

Minister Gaber o potrebah in razvoju slovenskega šolstva

29. 11. 1997 13.31

Ni mogoče privoliti v to, da bi imeli na koncu manj sredstev, kot smo jih imeli letos, je ob dejstvu, da naj bi šolstvo za prihodnje leto iz proračuna dobilo približno 8 odstotkov k letošnjim sredstvom, kar je manj kot pospravi inflacija, v pogovoru za sobotno prilogo Dela dejal minister za šolstvo in šport <b>Slavko Gaber</b>. To bi po njegovih besedah pomenilo občutno manj možnosti za razvijanje osnovnega šolstva in vrtcev. Še bolj pa ga skrbi, kaj bo, če prihodnje leto ne bo mogoče vpisati 2000 več študentov kot letos. Če se to zgodi, se bo normalen razvoj na tem področju ustavil, Nujno je, da Slovenija za izobraževanje nameni 6 odstotkov bruto domačega proizvoda, je poudaril. Tiste, ki šele prihajajo, je treba oborožiti z znanjem, če hočejo dobiti ustrezno delo in prispevati denar za skupni razvoj in tudi za pokojnine. Minister Gaber je izrazil bojazen, da se koalicija tega ne zaveda dovolj. In če bo tako tudi v prihodnje, je, kot je dejal, bolje, da se odpovemo retoriki o enakopravnem mestu v Evropi.

Superveleslalom v Kanadi odpovedan

29. 11. 1997 12.14

Kot kaže, si bo treba spored nadaljnjih tekmovanj ameriške turneje alpskih smučarjev izmišljati sproti. Vremenske razmere namreč popolnoma krojijo potek tekem, zato nikomur od organizatorjev ni bilo popolnoma jasno, kako bi lahko izpeljali nedeljski moški superveleslom, ki so ga nazadnje tudi odpovedali. Tekmo naj bi izpeljali naslednji teden v Vailu.

ZN zavračajo zadnje iraške pobude

29. 11. 1997 11.51

Združeni narodi so včeraj zavrnili zadnji iraški predlog, v okviru katerega naj bi vstop v iraške predsedniške palače dovolili mednarodnim strokovnjakom, ne pa tudi članom posebne komisije ZN za razorožitev Iraka. Iraški poslanci so tudi zahtevali, da komisija v šestih mesecih konča svoje delo.