Turčija

Kurdi za pripravo mednarodne konference
07. 01. 1998 17.46
Nacionalna fronta za osvoboditev Kurdistana (ERNK) je danes v Rimu pozvala k organizaciji mednarodne konference o Kurdistanu, saj je po njenih ocenah to edini način, da se reši kurdsko vprašanje.

O kurdskih beguncih naj odloča t.i. Schengenski odbor
28. 12. 1997 13.39
Državni podsekretar v italijanskem zunanjem ministrstvu Piero Fassino se je v pogovoru za nedeljsko številko milanskega časnika Corriere della Sera zavzel za to, da o usodi kurdskih beguncev, ki so z ladjo v soboto pripluli do južnoitalijanske obale, odloča t. i. Schengenski odbor.

Turčija podaljšala mandat mednarodnim silam na severu Iraka
26. 12. 1997 12.35
Turški parlament je v četrtek še za šest mesecev oziroma do 30. junija prihodnje leto podaljšal mandat mednarodnim silam, ki jih sestavljajo ameriški in britanski vojaki, njihova naloga pa je zaščititi Kurde na severu Iraka. Iraško vodstvo je ostro obsodilo odločitev turškega parlementa ter pri tem poudarilo, da si pridržuje pravico, da ustrezno ukrepa in tako zaščiti enotnost, suverenost in varnost države. V mednarodni misiji na severu Iraka sodeluje 45 britanskih in ameriških letal ter 1400 vojakov.

ZDA bodo posredovale med Turčijo in EU
16. 12. 1997 10.14
Združene države Amerike želijo posredovati med Evropsko unijo in Turčijo. Tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva James Foley je sporočil, da bo imela ameriška vlada s Turčijo v prihodnjih dneh pogovore o različnih stališčih glede vključitve Turčije v unijo. Za četrtek je v načrtu sestanek ameriškega predsednika Billa Clintona s turškim premierom Mesutom Yilmazom. Ob odločitvi luksemburškega vrha, ki je Turčiji zaenkrat zaprl vrata uniji, je Foley menil, da so ZDA prepričane, da mora Turčija imeti "svoje mesto v Evropi".

Turčija zavrnila povabilo na večerjo
12. 12. 1997 13.20
Turška vlada je zavrnila povabilo Evropske unije, naj se v soboto zvečer, ob zaključku dvodnevnega vrha EU v Luxembourgu, udeleži večerje z unijinimi voditelji. Turčija vabilo zavrača, ker še vedno ni dobila zagotovila, da ji bo vrh odprl pot za njeno približevanje uniji. Največja ovira pri tem je Grčija, ki kakršnokoli približevanje Ankare Bruslju pogojuje z reševanjem ciprskega vprašanja in dvostranskih ozemeljskih sporov v Egejskem morju.

Turški premier v Italiji
24. 11. 1997 00.00
Turški premier Mesut Yilmaz je bil dopoldne na krajšem obisku v Rimu, kjer se je sestal z italijanskim kolegom Romanom Prodijem. Osrednja tema pogovorov je bila širitev Evropske unije. Kot je znano, si Turčija prizadeva za začetek pogajanj o polnopravnem članstvu v EU, vendar pa nekatere članice temu odločno nasprotujejo.