UKrajina

Fischer z evropsko trojko na pogovorih o Kosovu v Ukrajini

13. 04. 1999 14.48

Nemški zunanji minister Joschka Fischer je na čelu evropske trojke danes prispel v Kijev na pogovore z ukrajinskim vodstvom.

Ukrajina zmanjšuje dolg

06. 04. 1999 07.32

Ukrajina je za 6,4 odstotka zmanjšala dolg do ruske plinske družbe Gazprom za plin, dobavljen pred 1. januarjem, tako da sedaj znaša še 1,065 milijarde dolarjev, brez obresti in zamudnih stroškov, je sporočila informativna služba ukrajinske nacionalne delničarske družbe Naftogas Ukrainy. Slednja je Gazpromu v gotovini poravnala dva milijona dolarjev, del dolga pa poplačala z dobavo blaga v vrednosti 4 milijone dolarjev. Od 1. aprila letos sta Gazpromova največja dolžnika v Ukrajini nekdanji Ukrgazprom - predhodnik Naftogas Ukrainyja, ki je trenutno v likvidacijskem postopku, in delniška družba Intergas iz Kijeva. Dolgovi omenjenih družb znašajo 715 oziroma 236 milijonov dolarjev.

Ukrajina: morilec 52 ljudi obsojen na smrt

01. 04. 1999 20.14

Sodišče v ukrajinskem mestu Žitomir je danes na smrt obsodilo Anatolija Onoprijenka, serijskega morilca, ki je priznal umor 52 ljudi, med njimi desetih otrok.

Ukrajinski predsednik jutri na prvem uradnem obisku v Sloveniji

29. 03. 1999 19.26

Na povabilo slovenskega predsednika Milana Kučana bo jutri na prvi uradni obisk v Slovenijo prispel ukrajinski predsednik Leonid Kučma z vladno delegacijo. Na dvodnevnem obisku se bo gost pogovarjal z gostiteljem, pa tudi s predsednikom vlade Janezom Drnovškom in predsednikom državnega zbora Janezom Podobnikom.

Izidi kvalifikacij za nogometno EP

27. 03. 1999 22.33

Izidi:

Srečanje med premieroma Francije in Ukrajine

26. 03. 1999 19.58

Francoski premier Lionel Jospin se je danes pogovarjal z ukrajinskim premierom Valerijem Pustovojtenkom, ki je sinoči prispel na tridnevni obisk v Francijo.

Ukrajina in Belorusija podpirata predlog o uniji z Rusijo

13. 03. 1999 17.07

Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko, ki je na delovnem obisku v Ukrajini, in predsednik ukrajinskega parlamenta Aleksander Tkašenko sta na današnjih pogovorih podprla predlog o oblikovanju unije med Belorusijo, Ukrajino in Rusijo.

Lukoil Romania Group dobila pravico do letne predelave milijona ton kaspijske surove nafte v Romuniji

11. 03. 1999 08.24

Lukoil Romania Group, lokalna veja največje ruske naftne družbe Lukoil je na dražbi dobila pravico do letne predelave milijona ton kaspijske surove nafte v Romuniji. Kot so povedali državni uradniki, je s tem Romunija dobila boljše možnosti za konkuriranje sosednjim državam za pridobitev naftovoda med Kaspijskim morjem in Zahodno Evropo. Kot je povedal predstavnik <romunske podružnice družbe Lukoil Victor Craciun, bodo cene predelane nafte močno konkurenčne; tako bodo skušali pritegniti čim več strank iz Vzhodne in Zahodne Evrope. Nafto bodo od letos proizvajali v rafineriji Petrotel-Lukoil v mestu Ploiesti 60 kilometrov od Bukarešte. Romunija bo s transportom in skladiščenjem surove nafte zaslužila 13 milijonov dolarjev na leto. Sicer pa si romunske oblasti že dalj časa prizadevajo za izgradnjo naftovoda za transport surove nafte iz Azerbajdžana, Kazahstana, Gruzije, Ukrajine in Rusije v Zahodno Evropo čez svoje ozemlje. Za transport nafte prek svojih ozemelj iz Kaspijskega morja na zahodne trge pa si prizadevajo tudi Turčija, Bolgarija in Ukrajina. Glavne prednosti Romunije so po besedah njenih oblasti krajša razdalja in najboljša tehnološka opremljenost njihovih rafinerij. Kemična industrija je bila namreč eden izmed konjičkov nekdanjega diktatorja Nikolaja Ceausesca, ki je med drugim dal zgraditi deset rafinerij s skupno proizvodno zmogljivostjo 34 milijonov ton na leto.

Kitajska in Ukrajina o možnostih boljšega sodelovanja

09. 03. 1999 16.55

Sodelovanje med Kitajsko in Ukrajino vsako leto vztrajno peša. Da bi to popravili, so se v začetku tedna sestali predstavniki gospodarskih organizacij obeh držav, ki so razpravljali o možnostih posojil in drugih oblikah sodelovanja.

Morda Partnerske države v Kforju

04. 03. 1999 19.59

Partnerske države zveze NATO, ki so ponudile sodelovanje v enotah Kfor, med njimi Slovenija, naj bi v dogovoru z zavezništvom Severnoatlantski zvezi danes posredovale dokončno odločitev o svojem prispevku. Informacije, ali je Slovenija to storila, na pristojnih ministrstvih v Ljubljani in na slovenski diplomatski misiji pri zvezi NATO v Bruslju niso potrdili.

Države dobitnice medalj na nordijskem svetovnem prvenstvu

28. 02. 1999 13.43

Države dobitnice medalj na nordijskem svetovnem prvenstvu v Ramsau:

Ukrajina uničila zadnje medcelinske rakete vrste SS-19

26. 02. 1999 17.26

Ukrajina je danes s finančno pomočjo ZDA uničila zadnje izmed 111 medcelinskih raket vrste SS-19.

Jelko Kacin sprejel ukrajinskega veleposlanika

15. 01. 1999 14.09

Predsednik odbora za mednarodne odnose DZ Jelko Kacin je danes sprejel ukrajinskega veleposlanika v Sloveniji Oresta Klimpuša, so sporočili iz državnega zbora.

Ukrajina Rusiji žito za plin

13. 12. 1998 09.50

Ukrajina bo s 550.000 tonami žita poplačala del dolgov, ki jih je ustvarila z nakupom zemeljskega plina v Rusiji. Kot je poročala ruska tiskovna agencija, se državi dogovarjata tudi o drugih izdelkih, ki naj bi jih Ukrajina namenila Rusiji. Uradni viri podatkov o vrednosti posla niso želeli sporočili. Kot je znano, pa sta se državi prejšnji mesec dogovorili, da bo Ukrajina približno polovico svojega dolga v višini milijarde dolarjev pokrila s hrano, ostalo polovico pa s kmetijskimi stroji in opremo za naftne družbe. Ukrajina je šesti največji porabnik zemeljskega plina na svetu, saj porabi približno 80 milijard kubičnih metrov letno, od tega z domačih nahajališč dobi le slabo četrtino (18 milijard kubičnih metrov). Preostanek uvozi, večino iz Rusije.

Podpis sporazuma o gospodarskem sodelovanju med Belorusijo in Ukrajino

12. 12. 1998 10.44

Belorusija in Ukrajina sta v petek podpisali sporazum o gospodarskem sodelovanju za obdobje desetih let, so uradno sporočili iz Minska. Sporazum je podpisal ukrajinski predsednik Leonid Kučma med obiskom Belorusije, določa pa načela obdavčitve uvoza in izvoza trgovskega blaga ali uslug med državama v letih 1999-2008. ''Po podpisu sporazuma med državama ni več ovir za kroženje proizvodov in razvoj trgovine,'' je ob tem izjavil beloruski predsednik Aleksander Lukašenko.

Nordijska populacija najbolj zdrava v Evropi

09. 12. 1998 09.30

Švedska, Finska in Norveška so najbolj zdrave države v Evropi in to zaradi dobro organizirane zdravstvene mreže in programa javnega zdravja. Italija in Grčija s svojim mediteranskim načinom prehrane in nizkim odstotkom srčnih bolezni ne zaostajata veliko. Na seznamu prvih enajstih najbolj zdravih držav pa so še Švica, Francija, Avstrija, Slovenija, Francija in Nizozemska. Na dnu lestvice pa so se znašle Estonija, Belorusija, Ukrajina, Latvija in Rusija. Uvrstitev države na lestvico je temeljila na točkovanju na osnovi 14 ključnih pokazateljev zdravstva, ki vključujejo pogostost smrtnih slučajev, pričakovano življenjsko dobo prebivalcev, smrtnost otrok, porabo tobaka in kofeina ter infekcijske bolezni.

Poplačilo dolgov Rusiji z živili

29. 11. 1998 09.14

Ukrajina bo svoj dolg Rusiji v znesku 500 milijonov dolarjev poplačala s prehrambenimi izdelki, je povedal namestnik ruskega kmetijskega ministra Aleksej Gordejev. Dolg Kijeva Moskvi je nastal zaradi ukrajinskih zamud pri plačevanju dobavljenega plina. Prve količine teh prehrambenih izdelkov bodo v Rusijo prispele že v začetku decembra. Ruski kmetijski minister Viktor Semenov je ob tem zanikal trditve, da naj bi bilo v Rusiji to zimo mnogo lačnih. Po njegovih besedah bo Rusiji zadoščala domača proizvodnja mesa in mlečnih izdelkov, podprta z uvozom in odplačevanjem dolgov v blagu in hrani s strani Ukrajine, Belorusije in Moldavije.

Znani vsi udeleženci skupine A

09. 11. 1998 10.27

Po nedeljskih kvalifikacijah za uvrstitev na svetovno prvenstvo skupine A v hokeju na ledu v Ljubljani in Celovcu so znani vsi udeleženci, ki bodo na Norveškem nastopali od 1. do 16. maja 1999. V Oslu, Hamarju in Lillehammerju bodo igrale Kanada, Italija, Slovaška in Norveška, v skupini B Švedska, Latvija, Francija ter Švica, v skupini C Češka, ZDA, Avstrija in Japonska, v skupini D pa Rusija, Finska, Belorusija ter Ukrajina.

Najbogatejši je Luksemburg, najrevnejša pa Ukrajina in Albanija

07. 11. 1998 10.06

Raziskovalci v nemškem raziskovalnem podjetju GFK so na podlagi regionalnih statističnih podatkov o prihodkih, industrijskih in trgovinskih informacijah, moči domačih valut ter demografskih informacijah ugotovili, da so Luksemburžani najbogatejši Evropejci, medtem ko so državljani Ukrajine in Albanije najsiromašnejši.

IMF odobril nov obrok posojila Ukrajini

30. 10. 1998 16.17

Svet guvernerjev Mednarodnega denarnega sklada (IMF) je včeraj sprejel poročilo o gospodarskih razmerah v Ukrajini konec septembra in s tem prižgal zeleno luč za nov obrok posojila v višini 78 milijonov dolarjev v naslednjih nekaj dneh, je povedal predstavnik IMF, ki ni želel biti imenovan.

Proizvodnja sladkorja le za domače potrebe

25. 10. 1998 10.00

Ukrajina bo to leto v najboljšem primeru proizvedla 1,7 milijona ton sladkorja, kar bo dovolj le za potrebe domačega tržišča, je sporočil namestnik predsednika združenja ukrajinskih tovarn sladkorja Ukrcukor Vladimir Kodnev. Poraba sladkorja v tej državi znaša od 1,5 do 1,7 milijona ton letno. Lani so proizvedli okrog dva milijona ton sladkorja, glavna razloga za zmanjšani letošnji pridelek pa sta slaba letina sladkorne pese in pomanjkanje goriva. Od 192 ukrajinskih tovarn sladkorja trenutno obratuje le 127, čeprav je kampanja predelave v polnem teku.

Vrhunsko srečanje EU - Ukrajina

16. 10. 1998 11.42

Na Dunaju se je danes začelo enodnevno vrhunsko srečanje EU - Ukrajina, na katerem sodelujeta ukrajinski predsednik Leonid Kučma in predsednik evropske komisije Jaques Santer, ki je pred srečanjem izjavil, da je petnajsterica odločena, da Ukrajino v celoti vključi v mednarodni gospodarski sistem.

Deset milijonov dolarjev kazni za izdajo skrivnosti

03. 10. 1998 09.46

Ameriška družba Boeing bo morala zaradi kršitve zakona o izvozu strateških tehnologij plačati 10 milijonov dolarjev kazni. Družba je, po poročanju ameriškega radia Glas Amerike, priznala, da je zakrivila predajo zaupnih podatkov ruskim in ukrajinskim partnerjem pri mednarodnem načrtu poslovnih izstrelitev vesoljskih raket s sateliti s plavajoče ploščadi v Tihem oceanu (načrt Sea Launch).

Rusija in Ukrajina skupno proti gospodarski krizi

19. 09. 1998 10.27

Ruski in ukrajinski predsednik Boris Jelcin in Leonid Kučma sta se na dvodnevnem neformalnem srečanju v Moskvi dogovorila, da bosta Rusija in Ukrajina skupno nastopili proti hudi gospodarski in finančni krizi.

Ukrajina prodaja petino delnic železarne v Zaporožju

12. 09. 1998 09.37

Ukrajinski fond za državno lastnino je napovedal, da bo v prodajo ponudil 23 odstotkov delnic največjega domačega proizvajalca železa, železarne v Zaporožju. Prodaja delnic se bo vršila na dveh dražbah. Na prvi, ki bo potekala od 1. novembra do 30. aprila, nameravajo prodati 10-odstotni delež. Druga dražba bo trajala od 1. februarja do 31. julija prihodnjega leta, na njej pa naj bi prodali preostalih 13 odstotkov delnic.

MDS Ukrajini odobril posojilo v višini 2,2 milijarde dolarjev

08. 09. 1998 08.31

Mednarodni denarni sklad (MDS) je Ukrajini odobril posojilo v višini 2,2 milijarde ameriških dolarjev, s katerim bo omenjena država skušala omiliti posledice ruske finančne krize, ki se je močno odrazila tudi na njeno sosedo. Del posojila s triletnim rokom odplačila v višini 257 milijonov dolarjev naj bi bil izplačan že prihodnji teden, sporočajo iz MDS. Ukrajinska vlada je sicer minuli teden razširila dovoljeni odklon tečaja ukrajinske valute grivna, s čimer jo je precej razvrednotila. Ukrajina kar 40 odstotkov svoje blagovne menjave opravi z Rusijo, zaradi česar jo je ruska kriza še posebej prizadela.

Japonska in Ukrajina zaskrbljeni zaradi devalvacije rublja

18. 08. 1998 10.25

Japonski premier Keizo Obuči je danes izrazil obžalovanje zaradi devalvacije ruskega rublja in ocenil, da bo imela včerajšnja odločitev Rusije za devalvacijo velik vpliv na svetovna gospodarstva.

Tiha ustavitev načrta Pomorski štart; kdo koga uči?

11. 08. 1998 08.56

Ameriško zunanje ministrstvo je ustavilo dela na mednarodnem vesoljskem načrtu Pomorski štart, v katerem nameravajo s preurejene naftne ploščadi na morju izstreljevati vesoljske rakete s sateliti in pri katerem sodelujeta Rusija in Ukrajina. Šlo naj bi za kršitev dogovora o neširjenju vojaške tehnologije, je poročal ameriški dnevnik Washington Post.

Slovenija še vedno na prvem mestu lestvice Dun & Bradstreet

07. 08. 1998 15.16

Slovenija tudi v avgustovskem poročilu britanske agencije Dun & Bradstreet ostaja na prvem mestu lestvice pokazateljev tveganja v srednje- in vzhodnoevropskih državah. Kot ugotavljajo analitiki omenjene agencije, pokazatelj tveganja Slovenije zaradi makroekonomske stabilnosti ostaja ugoden, še vedno pa je ključna skrb namenjena inflacijskim gibanjem, ki bi po mnenju britanskih strokovnjakov terjala bolj prilagodljivo denarno politiko in nadaljnje strukturne reforme.

Gospodarski forum Srednjeevropske pobude - Poslovne priložnosti in naložbe v vzhodno in srednjo Evropo

07. 08. 1998 13.22

V Zagrebu bo od 19. do 21. novembra potekal prvi Gospodarski forum Srednjeevropske pobude (SEP). Osnovno vodilo SEP je poglobitev in utrjevanje medsebojnega sodelovanja na celotnem področju srednje in vzhodne Evrope, izmenjava izkušenj pri procesu približevanja EU in pospeševanje preoblikovanja gospodarstev držav članic v tranziciji. V Srednjeevropsko pobudo (SEP) so poleg Slovenije vključene še Albanija, Avstrija, Belorusija, Bosna in Hercegovina, Bolgarija, Hrvaška, Češka, Madžarska, Italija, Makedonija, Moldavija, Poljska, Romunija, Slovaška in Ukrajina.