UNMOVIC

VS nadaljuje razpravo o resoluciji
30. 10. 2002 00.00
Varnostni svet Združenih narodov nadaljuje razpravo o resoluciji o Iraku, ameriški predsednik George Bush pa je napovedal, da bodo ZDA zavrnile vsako resolucijo, ki bi jim preprečevala uporabo vojaške sile proti Iraku.

Tudi Rusi proti predlogu ZDA
26. 10. 2002 00.00
Potem ko je Francija v četrtek Varnostnemu svetu ZN predložila svoj osnutek resolucije o Iraku, ji je sinoči sledila tudi Rusija, ki nasprotuje ameriško-britanskemu osnutku. Ruski osnutek predvideva, da bi bila vojaška akcija možna šele po posebnem pristanku Varnostnega sveta.

Odhod inšpektorjev za orožje preložen?
04. 10. 2002 00.00
Inšpektorji za razorožitev Iraka so pripravljeni odhod v to državo odložiti, dokler Varnostni svet ZN ne zaključi preučevanja nove resolucije o napadu na Irak, ki so jo predložile ZDA in Velika Britanija. Ruski predsednik Putin pa je pozval k čimprejšnji napotitvi inšpektorjev.

Irak pozval k protinapadom
10. 09. 2002 00.00
ZDA naj bi zaradi grožnje iraškega kemičnega in biološkega orožja po nekaterih informacijah že ob obletnici lanskih terorističnih napadov začele napad na Irak. Bagdadski režim pa je pozval vse Arabce, naj se maščujejo z napadi na ameriške interese.

Cheney za čimprejšnji napad
27. 08. 2002 00.00
Ameriški podpredsednik Dick Cheney je v govoru veteranom v Tennesseeju poudaril, da bi bilo čakanje v zvezi z napadom na Irak uničujoče za ZDA in številne druge države. Ponovno ameriško rožljanje z orožjem pa je naletelo na kritike arabskih držav ter Belgije in Kitajske.

Dvomi v vrnitev inšpektorjev v Irak
24. 08. 2002 00.00
Vodja inšpektorjev ZN za nadzor nad orožjem Hans Blix je v pogovoru za nemški tednik Der Spiegel dejal, da ne verjame, da bodo našli rešitev za vrnitev inšpektorjev v Bagdad.

Duelfer ponudil odstop Annanu
26. 02. 2000 09.58
Začasni predsedujoči posebne komisije ZN za Irak Charles Duelfer je včeraj izjavil, da je raje odstopil, kot da bi pomagal pri vodenju nove agencije UNMOVIC v Bagdadu.

Annan imenoval Blixa za vodjo UNMOVIC
28. 01. 2000 08.47
Generalni sekretar OZN Kofi Annan je v četrtek iz Moskve imenoval Šveda Hansa Blixa na položaj izvršnega direktorja Komisije ZN za opazovanje, verifikacijo in inšpekcije v Iraku (UNMOVIC), potem ko je od Varnostnega sveta dobil trdna zagotovila, da je kandidat sprejemljiv za vse članice. Njegovo imenovanje na položaj vodje komisije za iskanje in uničevanje iraškega biološkega in kemičnega orožja ni izzvalo odobravanja v Iraku.

Brez odločitve o vodji UNMOVIC
19. 01. 2000 11.02
Varnostni svet ZN je v torek zvečer končal posvetovanja o imenovanju švedskega veleposlanika v ZDA na položaj izvršnega direktorja Komisije ZN za opazovanje, verifikacijo in inšpekcije v Iraku (UNMOVIC), vendar ni dosegel soglasja. Predsedujoči VS, ameriški veleposlanik Richard Holbrooke, je po posvetovanjih dejal, da bodo sledila nadaljnja posvetovanja, kot kaže pa bodo generalnemu sekretarju ZN Kofiju Annanu prihranili iskanje novega kandidata.

Trije kandidati za direktorja UNMOVIC
14. 01. 2000 09.17
Generalni sekretar OZN Kofi Annan je stalnim članicam Varnostnega sveta predložil imena treh kandidatov, ki bi bili po njegovem mnenju primerni za izvršnega direktorja Komisije OZN za opazovanje, verifikacijo in inšpekcije v Iraku (UNMOVIC). Annan se je v četrtek srečal z veleposlaniki stalnih članic Varnostnega sveta in jim predlagal, da izberejo med Fincem Pasijem Patokalliojem, Švedom Rolfom Ekeusom ter Brazilcem Celsom Amorimom, če pa jim nobeden od njih ni pogodu, pa naj predlagajo sami sprejemljivega kandidata.

Tuerk šef UNMIVIC-a?
21. 12. 1999 11.28
Varnostni svet ZN je v petek izglasoval celovito resolucijo o Iraku, ki v zameno za obnovitev mednarodnega nadzora nad orožji za množično uničevanje Iraku ponuja začasno ukinitev sankcij (suspenz). Generalni sekretar ZN Kofi Annan mora v tridesetih dneh Varnostnemu svetu predlagati ime kandidata za vodjo nove komisije ZN za nadzor, verifikacijo in inšpekcije (UNMOVIC), kar doslej še ni storil, v diplomatskih krogih na sedežu ZN v New Yorku pa neuradno kroži več imen. Med njimi je tudi slovenski veleposlanik Danilo Tuerk, čeprav je sam pretekli teden dejal, da o tem ne razmišlja.