UR

Oskrba z vodo se normalizira
11. 02. 1999 10.28
Oskrba z vodo, ki je bila motena zaradi včerajšnjega močnega sneženja, se normalizira. Stanje je bistveno boljše v Ljubljani, medtem ko v njeni okolici še vedno prihaja do težav z oskrbo, ki pa je posledica napak na električnem omrežju.

Maline - Že triindvajsetič nominiran Sylvester Stallone
09. 02. 1999 14.58
Sylvester Stallone je letos že triindvajsetič nominiran za malino, nagrado, ki jo najslabšim igralcem, igralkam in režiserjem preteklega leta podeljujejo v času oskarjev. Stallone je za malino (''Razzie'') izbran v kategoriji najslabša stranska vloga, in sicer za film Film Alana Smitheeja. Ta film je tudi drugače veliki zmagovalec že devetnajstih malin, saj je prejel kar devet nominacij, med drugimi v kategoriji najslabši film, najslabši režiser, Joe Esztrhas pa naj bi zakuhal najslabši scenrij. Zanimivo je, da se je režiser Filma Alana Smitheeja, Arthur Hiller, odpovedal očetovstvu filma in svoje ime umaknil iz začetka filma.

Tudi letos električna energija iz BiH
09. 02. 1999 13.43
Direktor Elektra-Slovenije (Eles) Ivo Banič in direktor Elektroprivrede Bosne in Hercegovine Meho Obradović sta danes podpisala pogodbo o dobavi električne energije za leto 1999, so sporočili iz Elesa. Slovenija bo letos v BiH kupila 268,6 milijona kilovatnih ur električne energije.

(Ne)uspešna stavka voznikov
04. 02. 1999 13.28
Vodstvo Javnega podjetja (JP) Ljubljanski potniški promet (LPP) ocenjuje, da današnja dveurna stavka voznikov mestnega potniškega prometa ni uspela, ker čakajočih potnikov na postajališčih ni bilo. Po oceni sekretarja Sindikata voznikov JP LPP Davorina Počkarja pa je stavka skoraj v celoti uspela. Napovedal je, da bo naslednja stavka čez 10 oziroma 14 dni, trajala pa bo kar 24 ur.

Poleti v Avstriji napovedujejo ''Woodstock''
04. 02. 1999 11.31
V dunajskem Novem mestu bo od 16. do 18. julija festival rock glasbe z naslovom Woodstock 99 - en cvet, ki naj bi povezoval zahodno, srednjo in vzhodno Evropo. Festival oglašajo kot največjega letos v Evropi, saj bodo nastopili številni glasbeniki in skupine, ki bodo na dveh odrih poskrbeli za 70 ur glasbe. Med nastopajočimi bodo Metallica, Faithless in Iggy Pop, pa tudi glasbeniki iz Slovenije, Hrvaške, Avstrije, Belgije, Švice, Nemčije, Madžarske, Nizozemske, Italije, Češke ter Španije. Organizatorji napovedujejo 250.000 obiskovalcev. Ob tej priložnosti je v mestni hiši na ogled restrospektivna razstava o legendarnem Woodstocku iz leta 1969. Odprta bo še do začetka prihodnjega tedna. Na njej je na ogled približno 500 fotografij, filmov in knjig iz 60-ih in 70-ih let.

Najpozneje marca odprti telefon DZ
03. 02. 1999 13.23
Državni zbor (DZ) bo najpozneje marca državljankam in državljanom dal možnost, da prek odprtega telefona predvidoma dve uri postavljajo vprašanja neposredno predsedniku in podpredsednikom DZ. Odprti telefon naj bi deloval enkrat mesečno, najverjetneje ob ponedeljkih, njegov namen pa je doseči večjo odprtost parlamenta javnosti.

Polovico elektrike na Švedskem iz jedrskih elektrarn
03. 02. 1999 08.34
Navkljub povečanim pritiskom švedske vlade za zmanjšanje uporabe jedrske energije je lani 12 enot za proizvodnjo jedrske energije znova proizvedlo skorajda polovico celotne električne energije v državi. Celotno povpraševanje po elektriki je lani poraslo za odstotek, rekordna pa je bila tudi proizvodnja elektrike, ki je dosegla 153,4 milijarde kilovatnih ur. Od celotne proizvodnje na hidro elektrarne odpade 73 milijard kilovatnih ur. V štirih jedrskih postajah so lani proizvedli za pet odstotkov več elektrike kot leta 1997, in sicer 70 milijard kilovatnih ur, pri čemer so kar tri centrale lani zabeležile rekordno proizvodnjo.

Monica Lewinsky ponovila staro zgodbo, Starr prestopa mejo dobrega okusa
02. 02. 1999 08.51
Nekdanja pripravnica v Beli hiši Monica Lewinsky je v ponedeljek upraviteljem impeachmenta ponovila zgodbo o svojem razmerju s predsednikom Billom Clintonom. Zaslišanje, ki so ga snemali na videokaseto, je trajalo okrog pet ur, po prvih podatkih pa Lewinskyjeva ni povedala nič novega, kar bi opravičevalo nadaljevanje postopka proti Billu Clintonu v senatu.

Spopad na meji med Kosovom in Albanijo
28. 01. 1999 16.05
Na severozahodnem delu meje med Kosovom in Albanijo je davi prišlo do novega spopada med jugoslovansko vojsko in oboroženimi Albanci, ki so skušali po poročanju srbskih virov iz Albanije pretihotapiti orožje.

Rim zahteva novo glasovanje
27. 01. 1999 12.44
Mednarodni olimpijski komite (MOK) se mora zaradi podkupovalne afere vsak dan soočati z novimi obtožbami. Oglasil se je tudi rimski župan Francesco Rutelli, ki misli, da so tudi Atene podkupile MOK in si s tem pridobile organizacijo olimpijskih iger leta 2006.

Nove žrtve v obračunih med različnima strujama
24. 01. 1999 09.23
V nekem mestu v bližini Richmonda v Južnoafriški republiki je bilo ponoči v streljanju ubitih 11 ljudi, sedem pa je bilo ranjenih, je davi sporočila policija. Pokol naj bi izvedli oboroženih neznanci, ki so streljali na simpatizerje Afriškega nacionalnega kongresa (ANC), je še dodal isti vir.

Papež prinesel sporočilo Mehičanom
23. 01. 1999 09.50
.Papež Janez Pavel II. je sinoči prispel na štiridnevni obisk v Mehiko. To je že četrti papežev obisk v tej srednjeameriški državi. Ob prihodu so Svetega očeta sprejeli mehiški predsednik Ernesto Zedillo s soprogo, številni visoki predstavniki katoliške cerkve in večstoglava množica.

Strah pred zobozdravnikom večji kot pred pajki
19. 01. 1999 08.43
Strah pred zobozdravnikom je mnogo večji kot strah pred pajki in kačami, so v neki študiji ugotovili psihologi z univerze v Düsseldorfu. Pri zobozdravniškem strahu bojazni je potrebnih pet terapevtskih ur več, je povedal profesor psihologije Reinhard Pietrowsky. Za zdravljenje strahu pred določenimi živalmi je v povprečju potrebnih 25 ur terapije.

Stanovnik zdrsnil na 58. mesto
14. 01. 1999 09.03
Miran Stanovnik, edini slovenski predstavnik na reliju Granada Dakar, je na včerajšnji 12. etapi od Neme do Tichita dolgi 490 kilometrov zasedel 58. mesto. Za zmagovalcem Francozom Richardom Sainctom je zaostal kar 5:34:22 ure. V skupnem seštevku, kjer med motociklisti prav tako vodi Sainct, je Stanovnik zaradi velikega zaostanka zdrsnil na 49. mesto, zaostaja pa že skoraj 20 ur in pol.

Določena višina izhodiščne plače za negospodarske dejavnosti
11. 01. 1999 15.06
Odbor za spremljanje kolektivne pogodbe za negospodarske dejavnosti je danes sprejel ugotovitvene sklepe o višini izhodiščne plače za prvi tarifni razred za negospodarske dejavnosti, ki znaša 42.506 tolarjev, in o višini dnevnic za službena potovanja v državi ter nadomestil za ločeno življenje. Novo določene vrednosti iz kolektivne pogodbe veljajo od 1. januarja letos, so sporočili z ministrstva za delo družino in socialne zadeve.

Evropski parlament bo glasoval o nezaupnici Evropski komisiji
10. 01. 1999 11.33
Zaradi obtožb o nepravilnostih pri ravnanju s skupnim denarjem Evropske unije bo Evropski parlament na prvem letošnjem zasedanju prihodnji teden v Strasbourgu glasoval o nezaupnici proti Evropski komisiji. Potem ko evropski poslanci decembra lani niso potrdili poročila Evropske komisije o proračunu za leto 1996, je predlog o nezaupnici vložilo 71 evropskih poslancev iz vrst socialistov.

Sezona NBA rešena, kakšna bo prihodnost?
07. 01. 1999 14.24
Sezona ameriške košarkarske lige NBA - oziroma kar je od nje še ostalo - je rešena. Le 29 ur pred sestankom, na katerem bi upravni odbor sprejel dokončno odpoved letošnje sezone, so se delodajalci in sindikat igralcev vendarle sporazumeli. Uradno bodo sporazum potrdili čez deset dni, sezona pa se bo tako začela v začetku februarja. Vsako moštvo bo odigralo približno 50 tekem namesto predvidenih 82.

Weimar - nova evropska prestolnica kulture
01. 01. 1999 15.19
Več tisočglava množica je v noči s četrtka na petek poleg novega leta obeležila tudi prenos naslova evropske kulturne prestolnice 1999 na nemško mesto Weimar. Prebivalci Weimarja in obiskovalci so dogodek obeležili na prostem z ognjemetom, ki je sledil predstavi francoske poulične gledališke skupine Premični človek. Le nekaj ur pred polnočjo pa je Weimar postal prvo mesto iz nekdanje Nemške demokratične republike (DDR), v katerem so odprli muzej sodobne umetnosti. Muzej hrani zbirko 120 del galerista Paula Maenza. Uradne slovesnosti letošnje kulturne prestolnice pa bodo počakale do 19. februarja, ko bo prireditev otvoril nemški predsednik Roman Herzog.

Sedem držav za nogometno SP 2006
30. 12. 1998 18.34
Štiriindvajset ur pred iztekom roka za prijavo kandidatur so na Mednarodni nogometni zvezi (FIFA) prejeli ponudbe sedmih držav, ki bi želele pripraviti svetovno prvenstvo leta 2006. To so Nemčija, Anglija, Brazilija, Egipt, Gana, Maroko in Južnoafriška republika.

Tragične posledice hudega neurja v klasični avstralski regati Hobart
28. 12. 1998 09.07
V regati Hobart pred obalo Sydneya sta v hudem neurju po doslej znanih podatkih življenje izgubili dve osebi. Dva jadralca so našli mrtva na krovu jahte Busines Post Naid, ostalih sedem članov posadke so rešili s helikopterji. Skorajda že 24-ur pogrešajo tudi nekega britanskega jadralca, za katerega glede na veter do 150 kilometrov na uro in desetmetrske valove, ostaja bore malo upanja za preživetje. Prav tako ni sledu za jahto Winston Churchill. Doslej so rešili skorajda že 50 jadralcev, v reševalni akciji pa sodeluje več kot 30 letal in helikopterjev.

Za božič ji je bilo podarjeno življenje
28. 12. 1998 08.19
Osemnajstletni Američanki Nicole Ehli so na božični večer podarili življenje. Nicole so zaradi težav s srcem novembra sprejeli v bolnišnico v Seattlu, vendar je njeno srce z dneva v dan postajalo slabotnejše. V četrtek zjutraj je kardiolog Dan Fishbein poklical svojega kolega Edwarda Verriera in mu dejal, da dekle verjetno ne bo dočakalo božiča. Popoldne pa je iz Las Vegasa prispela novica, da so našli ustrezno srce za presaditev. 13 zdravnikov in sester je na sveti večer sedem ur operiralo Nicole. Njeno zdravstveno stanje je po operaciji stabilno, saj njeno novo srce črpa dvakrat več krvi kot staro. Verrier je po operaciji dejal, da človek ne bi mogel prejeti lepšega božičnega darila.

Izgredi v Strasbourgu
27. 12. 1998 11.50
V več predmestjih francoskega mesta Strasbourg so ponoči izbruhnili neredi. Razgrajaške skupine so v več avtomobilov podtaknile ogenj, na avtobuse in tramvaje pa so metale kamenje.

Gasilci rešili novorojenčka
26. 12. 1998 09.22
Pariški gasilci so iz toaletnih prostorov v neki veliki pariški trgovini v nedeljo rešili komaj nekaj ur starega in močno podhlajenega novorojenčka, je sporočila policija. Štiri dni po rojstvu je zdravstveno stanje 3,2 kg težkega dečka dobro. Otrokovo mati so policisti izsledili in, kot kaže, je rodila v trgovini, kjer so novorojenčka tudi našli. Mlada mati, ki je pod nadzorom, svojega otroka ni hotela obdržati.

Tudi skrivni sestanek ni pomagal
25. 12. 1998 11.44
Le nekaj ur potem, ko je vodstvo košarkarske lige NBA določilo 7. januar kot skrajni datum, do katerega mora priti med sprtima stranema do sporazuma, da bi se letošnja sezona še lahko odigrala, sta se v Los Angelesu še enkrat sestala komisar lige David Stern in predsednik sindikata igralcev Billy Hunter. Skrivni sestanek pa (ponovno) ni prinesel nobenih novih rešitev.

Razmere na slovenskih cestah
23. 12. 1998 08.34
Glavne ceste po državi so večinoma mokre in spolzke, zaradi nizkih temperatur pa je na izpostavljenih mestih nevarnost poledice. Na območju Murske Sobote, Ptuja in Ormoža sneži, sneg pa se že oprijemlje vozišča.

O Clintonovi usodi bo odločal senat
20. 12. 1998 10.00
Predstavniški dom ameriškega kongresa je v soboto glasoval za postopek o odstavitvi predsednika države Billa Clintona zaradi laganja pod prisego in oviranja sodstva v okviru zadeve Lewinsky. Predstavniški dom je odobril prvi in tretji ter zavrnil drugi in četrti člen obtožnice. Glasovanje je odprlo postopek v senatu, ki naj bi se začel januarja prihodnje leto. Clinton je tretji ameriški predsednik v zgodovini ZDA, proti kateremu kongres razpravlja o postopku za odstavitev.

Državni zbor v ogledalu računalniške statistike
18. 12. 1998 11.48
V dokumentnih bazah za spremljanje zakonodajnega postopka v okviru računalniškega omrežja slovenskega državnega zbora je tudi več takšnih statističnih podatkov, ki 'odkrivajo' nekatere zanimivosti iz vsakodnevnega odločanja in dela slovenskih parlamentarcev.

Različni odzivi tujega tiska na napad na Irak (17.12.)
17. 12. 1998 11.10
Tuje časopisje v četrtek različno komentira ameriške in britanske zračne napade na Irak. Britanski The Daily Telegraph se čudi, zakaj nista državi napadli Iraka že prej, britanski The Guardian se sprašuje, ali bodo napadi učinkoviti, francoski Le Figaro se boji terorističnega maščevanja, italijanska La Repubblica opozarja na povezavo napadov s postopkom za odstavitev ameriškega predsednika Billa Clintona, poljska Rzeczpospolita pa napad na Irak pozdravlja.

HEP pripravlja tožbo proti Slovencem
16. 12. 1998 11.04
Z zadnjim računom, ki ga je Hrvaško elektrogospodarstvo (HEP) poslalo Slovenskemu elektrogospodarstvu (ELES) v začetku decembra, so se zahteve HEP dvignile na 40 milijonov mark. Nedopustno je, da slovenska stran še vedno prodaja tudi hrvaški del električne energije brez pisnega soglasja HEP. Zato se bo Hrvaško elektrogospodarstvo poslužilo vseh pravnih poti, tudi tožbe, je za Večernji list povedal direktor HEP Damir Begović.

Britanci dajejo prednost televiziji
16. 12. 1998 09.37
Eden od štirih mladih Britancev bi raje žrtvoval svojega partnerja kot televizijo, je rezultat nedavno objavljene raziskave. Anketa, ki jo je med mladimi od 18. do 30. leta izvedlo podjetje Granada Home Technology, je pokazala, da bi kar 24 odstotkov zapustilo svojega partnerja, če bi moralo izbrati med njim in televizijo. Večina oseb v Veliki Britanija ima gledanje televizije za najbolj priljubljeno preživljanje prostega časa, povprečna gledanost pa je 25 ur na teden.