URI SOČA

Težko življenje, majhna prošnja: želi si električni invalidski skuter

26. 04. 2023 18.57

Pisala nam je Marta Kostanjevec, ki se ji zdravstvene težave kopičijo. Poleg vseh bolezni je tudi brez obeh nog in ves čas vezana na kisik. Zapisala je: "Moje življenje se izteka. Imam pa eno veliko željo." Dlje kot okoli svoje hiše, pa še to ob pomoči moža, skorajda ne more več, kljub veliki volji do življenja, ki ji je še preostalo. Vse, kar si želi, je električni invalidski skuter, da bi se lahko z možem, s katerim sta nekoč rada kolesarila, spet odpeljala kam dlje od svojega lastnega dvorišča.

Pametne ure – motivacija ali breme?

22. 04. 2023 15.23

Merjenje srčnega utripa, hitrosti, kalorij, dolžine koraka, spanja, nasičenosti krvi s kisikom, kadence – pametne in športne ure zagotavljajo celo vrsto podatkov, ki naj bi nam olajšale rekreacijo. Kaj pa nam ti podatki povedo, jih sploh razumemo, če telovadimo le za sprostitev in boljše počutje? Pametne naprave za šport in rekreacijo uporablja že vsak četrti Slovenec.

Slovensko zdravstvo – beda, blišč in afere

26. 03. 2023 09.00

Dva obraza slovenskega zdravstva beda in blišč ter afere, ki pretresajo slovensko zdravstvo. Že leta veliki apetiti po različnih elitnih lokacijah v Ljubljani, namenjenih zdravstvu. Koga zares skrbi za bolnike, kdo se bori za javno zdravstvo?

Izhodiščni seznam: manj sredstev za trajnostno prenovo stavb, oskrbo s pitno vodo ...

22. 03. 2023 18.09

Ministrstvo za finance je pripravilo izhodiščni seznam naložb, ki bodo ali izločene iz posodobljenega načrta za okrevanje in odpornost ali bo njihovo financiranje z nepovratnimi sredstvi v načrtu zmanjšano. Prilagoditev je med drugim potrebna, ker državi pripada 286 milijonov evrov manj nepovratnih sredstev od sprva predvidenih.

Slovenske bolnišnice – razpadajoče stavbe, uničeni vodovodi, brez klim, bolniki na hodnikih

10. 03. 2023 06.00

Onkološki inštitut, URI Soča, Splošna bolnišnica Ptuj so bolnišnice, ki pokajo po šivih. Onkološki inštitut potrebuje dodatnih 15.000 kvadratnih metrov, URI Soča dvakrat več. Prostorska stiska omejuje razvoj ptujske bolnišnice. Večina slovenskih bolnišnic bolnike zdravi v zastarelih stavbah, 80 odstotkov opreme imajo iztrošene. Imajo celo uničene vodovodne cevi, zastarele postelje in primanjkuje jim klimatskih naprav. Bolniki se utapljajo v čakalnih vrstah. Je bilo naše zdravstvo že desetletja mišljeno kot strošek? Ali vsak minister investicije postavi po svoje?

Nove podrobnosti o sumu korupcije: imena katerih ustanov se še pojavljajo?

09. 03. 2023 16.57

Znane so nove podrobnosti glede suma korupcije v ljubljanskem kliničnem centru. Vse več je indicev, da družina iz Severne Makedonije, ki je morala v davčno oazo nakazati 6000 evrov, ni bila prva oziroma edina, kot je zatrjeval predstojnik Kliničnega oddelka za nevrokirurgijo Roman Bošnjak. Njegova zasebna telefonska številka kot kontakt za angleško in nemško govoreče paciente je bila namreč še v sredo na spletni strani azijske agencije.

Veliki apetiti za zdravstvena zemljišča – kdo jih bo kupil in kdo tam gradil?

08. 03. 2023 06.00

Kdo bo kupil različne elitne lokacije v prestolnici – zemljišča ob URI Soča, nekdanja mestna otroška bolnišnica, Železniški zdravstveni dom in zemljišča Zdravstvenega doma Ljubljana – in kdo tam gradil? Apetiti za zemljišča, namenjena zdravstvu, so veliki. Kakšni so interesi v ozadju?

Minister Bešič Loredan želi odkupiti zemljišče ob Soči, kjer bo zasebna bolnišnica

07. 03. 2023 06.00

Razkritje, da bo zasebnik Diagnostični center Bled, ki je v lasti državnih zavarovalnic Triglav in Sava Re, ob URI Soča gradil zasebno bolnišnico, je sprožilo burne odzive. Minister Bešič Loredan je napovedal, da bo država to zemljišče odkupila in ga namenila za širitev URI Soča ali Onkološkega inštituta. Mu bodo načrti uspeli? Generalni direktor Zvone Novina za rubriko Dejstva razkriva: kako bo bolnišnica videti in kakšni so načrti. Še več – državni URI Soča in zasebna bolnišnica bosta sodelovala. Medtem pa na Gorenjskem – na Golniku – svojo kliniko načrtuje kirurg Marko Bitenc. Bo tudi v tej Bitenčevi kliniki operiral minister Bešič Loredan?

Terapevtske živali so velik doprinos družbi

15. 01. 2023 07.00

Živali bogatijo življenje, prinašajo razvedrilo, rišejo nasmehe. Pomagajo premagati največje ovire, spodbujajo, motivirajo. Zato ne čudi, da ob njih rehabilitacije bolnih in poškodovanih potekajo hitreje, da se otroci in mladi z duševnimi in vedenjskimi težavami čutijo sprejeti, osnovnošolci pa hitreje usvojijo branje.

Covidni dodatki: zdravniku za delo v rizičnih razmerah 16.500 evrov

27. 12. 2022 10.46

Računsko sodišče je v prečni reviziji izplačevanja dodatkov zaradi epidemije covida-19 v letu 2021 v šestih javnih zdravstvenih zavodih ugotovilo, da so imeli zavodi različen pristop pri določitvi pogojev za priznanje dodatkov. Posledično so uslužbenci na primerljivih delovnih mestih prejemali dodatke v različnem obsegu.

'Ali je izbrisane termine mogoče rešiti tehnično, bi lahko vedeli januarja'

14. 12. 2022 20.08

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan ocenjuje, da bi po novem letu lahko imeli informacijo, ali je v sistemu naročanja tehnično mogoče preprečiti avtomatsko brisanje terminov storitev, ki se jih bolniki niso udeležili in se za odsotnost niso opravičili. Ponovno pa je poudaril, da so za urejene čakalne sezname odgovorni izvajalci. V državnem zboru je odgovarjal tudi na poslanska vprašanja o izbrisanih terminih.

Jestival, kjer se najeste kobariških štrukljev in ustvarjalnosti

22. 09. 2022 00.15

Festival okusov in umetnosti Doline Soče 1. oktobra v Kobaridu

Delno državni zavarovalnici bosta gradili zasebno bolnišnico v prestolnici

13. 09. 2022 06.00

Skoraj 20 tisoč kvadratnih metrov, 80 postelj, do 400 pacientov – takšna bo prva zasebna bolnišnica v prestolnici. Gradila jo bo družba DC Naložbe v lasti največjega zasebnega izvajalca zdravstvenih storitev, tj. Diagnostičnega centra Bled. In kdo nakup financira? Dve zavarovalnici – Zavarovalnica Triglav in Sava Re, ki sta delno v državni lasti. Kaj to pomeni za javne bolnišnice, bodo zapirale vrata zaradi odhodov kadrov v zasebništvo? Gre za siromašenje javnega zdravstva z javnim denarjem? Kaj pravi minister za zdravje Danijel Bešić Loredan? Minister Loredan v treh tednih za to konkretno temo še ni našel časa za pojasnila.

Nada Rotovnik Kozjek, maratonka, ki kljub osteoartrozi premaguje ovire

12. 09. 2022 08.55

Zdravnica, strokovnjakinja za klinično in športno prehrano ter rekreativna športnica - Nada Rotovnik Kozjek se že vrsto let zdravi zaradi osteoartroze. Gre za hudo obolenje sklepov, pri Rotovnik Kozjekovi pa je bolezen posledica izredno hude nesreče, ki jo je utrpela pred 31 leti, ko je med planinarjenjem padla v prepad. Od takrat dalje pravi, da je športnica iz nuje, saj mora redno vaditi, da sploh lahko funkcionira.

Pri nas le 77 fizioterapevtov na 100.000 prebivalcev, pacientov pa vedno več

08. 09. 2022 13.32

Fizioterapija je za marsikaterega pacienta edino upanje za okrevanje in vrnitev v normalno življenje, a kaj ko se tudi na fizioterapevtsko obravnavo mora čakati, včasih tudi leto in še dlje. Zato ni čudno, da si mnogi pomagajo s samoplačniško obravnavo, a tudi tu je potrebna previdnost, saj ni vsak terapevt strokovno usposobljen. V Sloveniji je trenutno 1600 fizioterapevtov, potrebovali pa bi jih najmanj dvakrat več, torej 3200.

Letos porast števila poškodb hrbtenjače. Zdravila ni, je samo preventiva

05. 09. 2022 15.10

Poškodbe hrbtenjače, ki ne povzročajo le telesnih bolečin, pač pa tudi hude duševne bolečine in stiske, je mogoče preprečiti. Zagotovo ste že slišali za izraz 'bolje preprečiti, kot pa zdraviti'. V primeru poškodb hrbtenjače pa velja, da je edino zdravilo preventiva. Pristojni svarijo, da se število poškodovanih letos povečuje. Na oddelku za rehabilitacijo pacientov z okvaro hrbtenjače na URI Soča letno sprejmejo okoli 40 oseb s težjimi poškodbami hrbtenjače, v letošnjem letu pa so jih sprejeli že 33.

Bešič Loredan po očitkih: Zdaj bo vsebina, prej je bila prazna vreča

03. 08. 2022 06.00

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan opozarja, da bolnišnice porazno črpajo sredstva za investicije, ki so jim na voljo. S strani urada za nadzor kakovosti in investicij v zdravstvo je bilo še opozorjeno, da milijoni evrov, ki bi lahko prinesli nujne izboljšave za paciente, ki čakajo v nesprejemljivo dolgih čakalnih vrstah, ostajajo neporabljeni. Nasprotno pa so se na ministra usuli očitki skupine zdravnikov, zbranih v skupini Zdravstvo.si, ki trdijo, da so z umikom novele zakona o javnem naročanju stopili v smer korupcije in dogovorne ekonomije v slovenskem državnem zdravstvu. Eden izmed njih, Marko Noč, opozarja tudi na preplačila pri nabavi žilnih opornic.

Zelenski nagovoril državni zbor: Hvala za vaše veliko in hrabro srce

08. 07. 2022 07.40

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v državnem zboru prek videopovezave nagovoril poslanke in poslance ter še nekatere druge vabljene visoke goste. Gre za izkaz prijateljstva državi in izraz podpore njenemu narodu, so ob tem sporočili iz državnega zbora. Tako Evropi kot tudi Sloveniji se je zahvalil za vso podporo in pomoč, ki so jo države v času vojne izkazale Ukrajini. Posebno zahvalo je namenil tudi manjšim državam. "Hvala za vaše veliko in hrabro srce," je dejal.

Od Karavank do Primorske: 10 idej za nepozabne izlete in vzpone

18. 06. 2022 07.37

Se tudi vam zgodi, da vam zmanjka idej ali pa preprosto nimate volje, da bi raziskali, kam se odpraviti v hribe glede na telesno pripravljenost in planinsko znanje, ki ga imate? Da bi olajšali miselno delo tistim, ki razmišljanje v poletnem času z veseljem odložijo, smo zbrali spisek planinskih izletov in vzponov ter jih razvrstili v tri težavnosti. Vsako soboto – torej tri zapored – bomo predstavili eno. Članki ne bodo zgolj ideje, ampak tudi napotki, kako se za določeno težavnost pripraviti, kaj vzeti s sabo, na kaj paziti. Ker v hribih velja načelo postopnosti – od manj k bolj težavnemu, tudi mi začenjamo z nezahtevnimi izleti in vzponi.

Miro Majcen obiskal ljudi, ki so mu rešili življenje: To so moji heroji

11. 06. 2022 09.05

"Ali ni logično?" odgovori na vprašanje, zakaj je šel manj kot leto dni po letalski nesreči, ki jo je kot po čudežu preživel, na Češko. Na kraj, kjer je strmoglavilo letalo. Na kraj, kjer je izgubil prijatelja in kjer je skoraj umrl tudi sam. Vrnil se je, da bi poiskal odgovore na vprašanja, ki mu ne dajo miru. Ker ima občutek, da je tam ostalo nekaj nedokončanega. In ker je hotel pogledati v oči in stisniti roko ljudem, ki so mu rešili življenje.

'Človeška napaka' zapenila Sočo, v reko več ton snovi

21. 04. 2022 11.38

Uprava za zaščito in reševanje je ob 6.43 dobila obvestilo o onesnaženju Soče med Srpenico in Kobaridom. Šlo je za izlitje iz TKK Proizvodnje kemičnih izdelkov v Srpenici. Do izlitja je prišlo med prečrpavanjem snovi, potrebne za proizvodnjo cementa. Po zagotovilih poveljnika Civilne zaščite Bovec, Edija Melinca, gre po doslej znanih podatkih za nenevarno snov. Enako je zatrdil tudi direktor omenjenega podjetja. V okolje naj bi se “zaradi človeške napake” razlili najmanj dve toni t. i. polikarboksilatnega polimera. Izlita snov, ki je vidna kot pena na površini vode, se je razširila proti Tolminu. Civilna zaščita izvaja intervencijo in je Sočo zaprla za plovbo.

Na URI Soča v času epidemije na noge postavili kar 160 covidnih bolnikov

11. 03. 2022 19.53

Si predstavljate, da tako rekoč istočasno zbolite za covidom, dvema pljučnicama, vmes doživite možgansko kap, covid pa vam sproži še sindrom, ki lahko povzroči hude okvare številnih telesnih funkcij? Verjetno zelo težko, kaj šele, kakšen bi bil izid po vsem tem. A kot boste videli, je s pomočjo medicine, kančka sreče in močne volje ter dobro rehabilitacijo mogoče premagati tudi dva meseca kome in vse omenjene diagnoze. Na URI Soča so v času epidemije sicer na noge postavili kar 160 covidnih bolnikov. Najmlajša bolnica, ena od skupaj treh porodnic, ki so potrebovale njihovo pomoč, je bila stara 32 let.

Rastline v terapevtskem vrtu URI Soča, ki pomagajo pacientom pri rehabilitaciji

05. 02. 2022 12.28

Strokovnjaki iz Botaničnega vrta Ljubljana in URI Soča so združili svoja znanja, se povezali in v atriju URI Soča zasadili prav poseben terapevtski vrt, kjer delovni terapevti lahko ugotavljajo napredek pacientov med rehabilitacijo, denimo po poškodbah, kapi ali amputaciji udov. Poleg tega rastline zaradi svoje različne strukture in oblike omogočajo, da se pacienti v naravnem okolju vključijo v trening občutka za dotik. Dognanja o pomenu in praktični uporabi rastlin pri terapijah so v skupni knjigi Terapevtski vrt združili avtorji iz obeh omenjenih institucij: Blanka Ravnjak, Jože Bavcon, Lea Gabrovšek in Lea Šuc.

URI Soča odprtih rok sprejel dijake srednje zdravstvene šole

17. 12. 2021 19.40

V težkih, izrednih razmerah so nove in mlade moči še kako dobrodošle. Sploh v zdravstvu, ki ga je čas epidemije še bolj razgalil. Kot ena večjih težav, če ne največja, se je izkazalo pomanjkanje kadra zdravstvene nege v bolnišnicah. Izjema ni niti URI Soča, ki je zato odprtih rok sprejel dijake srednje zdravstvene šole. Ti pri njih tudi v času epidemije opravljajo praktično izobraževanje. In ni jim žal. Ravno nasprotno.

'Moja 10-minutna pot do doma je trajala osem mesecev'

16. 12. 2021 15.23

"V prazničnem decembru po opozorilih strokovnjakov alkohol uživajo tudi tisti, ki ga sicer ne, tisti, ki ga že sicer (pre)več, pa so v tem obdobju pogosto bolj opiti," izpostavlja Jože Hribar, direktor Agencije za varnost prometa in dodaja, da pod vplivom alkohola vozniki menijo, da vozijo bolje kot dejansko. Tisti, ki so bili udeleženi v nesreči, pravijo, da se časa ne da zavrteti nazaj, živeti je treba s posledicami. Prav zato pozivajo k veliki previdnosti. "Ob koncu leta se radi poveselimo in sprostimo, a bodimo še vedno odgovorni," pravi Mirjam Kanalec, predsednica Društva paraplegikov ljubljanske pokrajine.

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva

10. 11. 2021 07.44

Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

Tri mesece po hudi letalski nesreči že načrtuje vrnitev na nebo

28. 09. 2021 10.15

S skoraj 300 kilometri na uro je v letalu strmoglavil proti tlom, treščil v vrhove dreves, zagorel in s hudimi poškodbami pri zavesti pričakal reševalce, bil šest tednov v komi, danes pa, le tri mesece po čudežno preživeti letalski nesreči, Miro Majcen, eden najbolj cenjenih koncertnih fotografov in ljubiteljski športni pilot, pravi: "V novo leto bom, upam, zakorakal brez tuje pomoči, se lotil izpitov za poklicnega pilota, jeseni pa me že čaka pomemben letalski miting."

Vlada imenovala predstavnike ustanovitelja v svete več bolnišnic

17. 08. 2021 19.57

V svetu Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor bodo v prihodnjem štiriletnem mandatu državo zastopali Mirko Stopar, Andrej Šauperl, Kazimir Miksić, Boris Miha Kaučič, Federico Victor Potočnik in Helena Kujundžič Lukaček.

Prvi slovenski Highlander navdušil z neverjetnimi razgledi in doživetji

15. 07. 2021 10.14

Ne krvavi žulji in bolečine v mišicah ne popoldanske plohe niso zbile nasmeška z ustnic pohodnikov, ki so se minuli konec tedna podali na zahtevno pot od Bohinja do Kobarida. Velika večina od 150 prijavljenih je dogodivščino zaključila v petih dneh in postala highlander, prva trojica je v Kobarid prihitela že v ponedeljek popoldan. A bistvo res ni v cilju, čeprav je bil tik ob smaragdni Soči, pač pa v poti in poglobitvi vase, sodelovanju z drugimi ter uživanju v res čudoviti naravi. Prvi slovenski Highlander, ki je uspešno mimo, je navdušil tako domače kot tuje pohodnike.

Surfal po jezeru Vogršček, iz neznanega razloga padel v vodo in utonil

12. 07. 2021 09.43

Tragična nedelja na jezeru Vogršček: 68-letnik se je malo po 17. uri usedel na desko za surfanje in z njo v sedečem položaju veslal proti sredini jezera. Približno pol ure kasneje so bili reševalci in policisti obveščeni, da se tam utaplja moški. Čeprav je reševalna akcija stekla takoj, so 68-letnika našli na dnu jezera malo pred pol deseto uro zvečer. Zdravnica je na kraju žal lahko le potrdila njegovo smrt.