Upor

Slovenski državni vrh se ograjuje od podpornih izjav Jankovića Vučiću
01. 02. 2025 19.48
V Sloveniji se medtem vrstijo odzivi na pismo podpore, ki ga je srbskemu predsedniku Vučiču poslal ljubljanski župan Janković. V njem ga je med drugim pozval, naj ne dovoli, da bi pritiski ali napadi zamajali smer, ki jo je začrtal v Srbiji ter mu ponudil brezpogojno pomoč. Slovenski državni vrh se je od teh izjav ogradil. V uradu predsednice republike poudarjajo, da Jankovićeve izjave niso uradno stališče Slovenije, enako na zunanjem ministrstvu. Nekdanji evroposlanec Klemen Grošelj se je srbskim študentom opravičil, sto Ljubljančank in Ljubljančanov pa županu sporoča: Ne v našem imenu.

Bidnova zapuščina v senci
19. 01. 2025 16.56
Bela hiša je v iztekajočih se dneh mandata odhajajočega ameriškega predsednika Joeja Bidna izdala obsežen seznam vseh dosežkov njegove vlade. A ti bodo vsaj še nekaj časa ostali v veliki senci poraza njegove podpredsednice in demokratske kandidatke Kamale Harris na volitvah, ki je omogočil vrnitev Donalda Trumpa na oblast. Ta bo sedaj štiri leta intenzivno odpravljal Bidnovo dediščino.

Nov nalog za pridržanje Juna, 'predsednikova palača postaja trdnjava'
07. 01. 2025 14.54
Sodišče v Seulu je izdalo nov nalog za pridržanje suspendiranega južnokorejskega predsednika Jun Suk Jeola v povezavi z njegovo razglasitvijo vojnega stanja v začetku decembra, potem ko se je v ponedeljek veljavnost prejšnjega naloga iztekla. Predsednik medtem ostaja v svoji palači, kjer varnostniki preprečujejo njegovo pridržanje.

Obdukcija morilca s Cetinja: ni bil tako pijan, kot so sprva domnevali
06. 01. 2025 11.38
Črnogorska policija je sporočila podrobnosti obdukcije osumljenca, ki je ubil 12 ljudi, večinoma svojih bližnjih prijateljev in sorodnikov. Izkazalo se je, da je imel v krvi nižjo raven alkohola, kot so sprva domnevali. Direktor policijske uprave je povedal tudi, da motiv še ugotavljajo, a da del razloga za grozljivo dejanje morda tudi njegova osebnost – počutil naj bi se zavrnjenega, imel je nizek prag tolerance, naj bi bil ljubosumen.

V Južni Koreji še naprej zborovanja v podporo suspendiranemu predsedniku
05. 01. 2025 08.48
V Južni Koreji se kljub snežnemu metežu nadaljujejo množična zborovanja v podporo suspendiranemu predsedniku države Jun Suk Jeolu, potem ko je v petek spodletel poskus njegove aretacije. Jun je napovedal pritožbo, v Seul pa medtem prihaja ameriški zunanji minister Antony Blinken.

V Južni Koreji poskus aretacije predsednika preklicali zaradi upora
03. 01. 2025 06.29
Južnokorejski preiskovalci so preklicali poskus aretacije suspendiranega predsednika države Jun Suk Jeola. Naleteli so namreč na prevelik upor pred predsedniško palačo, kjer so se zbrali protestniki in predsednikovi osebni stražarji.

V Siriji se nadaljuje oblikovanje prehodne vlade
22. 12. 2024 13.46
Sirski islamistični uporniki, ki so pred dvema tednoma strmoglavili predsednika Bašarja al Asada, nadaljujejo oblikovanje prehodne vlade, ki jo vodi Mohamed al Bašir. Za zunanjega ministra so imenovali Asada Hasana al Šibanija, obrambni minister pa bo Muraf Abu Kasra.

Zaradi domnevnega razmerja z mladoletnico Moralesu grozi aretacija
18. 12. 2024 11.18
Bolivijsko tožilstvo je sporočilo, da je izdalo nalog za prijetje nekdanjega predsednika države Eva Moralesa zaradi domnevnega razmerja z mladoletnico. Morales je v odzivu svojemu nasledniku Luisu Arceju očital, da proti njemu vodi okrutno sodno vojno.

Po skoraj 14 letih državljanske vojne v Siriji padec Asadovega režima
09. 12. 2024 11.02
Državljanska vojna v Siriji, ki jo je pred skoraj 14 leti sprožilo zatrtje protivladnih protestov, je terjala več kot pol milijona smrtnih žrtev, z domov pognala milijone ljudi, državo pa razdelila na več območij vpliva. V zadnjih dneh je doživela nepričakovan zasuk s padcem režima Bašarja al Asada. Sledi kronologija glavnih dogodkov vojne.

Kako bodo ravnali uporniki? V Damasku uvedena policijska ura
08. 12. 2024 06.48
Sirski uporniki na čelu z islamistično skupino Hajat Tahrir al Šam (HTS) so po bliskoviti ofenzivi s severozahoda države zavzeli Damask in strmoglavili avtokratski režim. Predsednik Bašar al Asad je pobegnil iz države in skupaj z družino azil dobil v Rusiji. V prvih odzivih prevladuje navdušenje nad padcem diktature, nihče pa ne ve, kako bodo naprej ravnali uporniki. HTS ima namreč korenine v teroristični mreži Al Kaida in nasilno preteklost.

Kdo je Asad, ki je Siriji s trdo roko vladal skoraj četrt stoletja
08. 12. 2024 12.05
Sirski predsednik Bašar al Asad, ki naj bi, potem ko so uporniki zavzeli Damask, pobegnil iz države, je Siriji s trdo roko vladal skoraj četrt stoletja. Na oblasti je leta 2000, ko je bil star 34 let, nasledil očeta Hafeza.

35 let po akciji Sever: 'To je bil prelomni trenutek'
30. 11. 2024 19.42
Na predvečer 35. obletnice akcije Sever, ki je z enotnim in odločnim odzivom Slovencev 1. decembra leta 1989 preprečila napovedan "miting resnice", ki so ga v Ljubljani želeli izvesti srbski nacionalisti, se je v Cankarjevem domu odvila osrednja slovesnost. Takratni organi za notranje zadeve so s pomočjo gasilcev, zdravstvenih delavcev, celo železničarjev, ki so se uprli, da bi v Ljubljano prevažali udeležence mitinga – Slovenijo zavarovali pred nasilnim posegom in morebitnim vojaškim udarom ter s tem zaščitili demokratične procese v Sloveniji.

'Ameriški' Kurdi na pomoč 'ruskemu' Asadu, islamisti teptajo palestinsko zastavo
30. 11. 2024 17.07
Sirska državljanska vojna je drugo ime za popoln kaos. Islamistične milice na severozahodu države so sprožile veliko ofenzivo proti dvomilijonskemu mestu Alepo in presenetljivo hitro prodrle skozi šibko obrambo vladnih sil ter se prebile v mestno središče. Zaradi zloma fronte se je čez noč oblikovalo novo zavezništvo. Islamistom, ki jih domnevno podpira Turčija, so se poleg sil predsednika Bašarja al Asada po robu postavili Kurdi, ki jih podpirajo ZDA in, kot kaže, tudi enote sirske opozicije (SDF).

Kaos, odpovedi in prisila v Slovenj Gradcu? 'Izjemo so zlorabili, zdaj se upirajo'
27. 11. 2024 12.21
Te dni so nam pisali, kot so se podpisali, zaskrbljeni meščani občine Slovenj Gradec in koroške regije, ki jih skrbi stanje v slovenjgraškem zdravstvenem domu oziroma v celotni regiji, še posebej, ko gre za nujno medicinsko pomoč. Obetal naj bi se kolaps storitev. Pristojni pa pravijo, da je zgodba nekoliko bolj zapletena.

Na najglasnejši radijski postaji v Sloveniji bo odslej kraljevala Jana Morelj
11. 11. 2024 20.10
Ko Jano Morelj pri nas spremljate v vlogi vremenarke, si ne bi mislili – ampak njen pravi imidž je usnjena jakna in rock do konca na glas. Z ekipo sodelavcev je zagnala najbolj glasno radijsko postajo v Sloveniji – Radio 1 Rock, v novi studio privihrala na Harleyju, na otvoritev pa povabila številne glasbene goste z vrha domače rock scene: Siddharta, Alo!stari, Mrfy ter številne druge.

Nad Tajvanom zaznali rekordno število kitajskih vojaških letal
15. 10. 2024 08.40
Nad Tajvanom, ki ga je v ponedeljek v obsežnih vojaških vajah Kitajska obkolila, so zaznali največje število vojaških letal v enem dnevu doslej. Po navedbah tajvanskega obrambnega ministrstva so jih v 25 urah do 6. ure po lokalnem času našteli 153. V okolici otoka so zaznali tudi 14 vojaških ladij, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Katera filmska nadaljevanja so najbolj razočarala?
13. 10. 2024 08.00
Luč sveta je ugledal težko pričakovani film Joker: Norost v dvoje, nadaljevanje uspešnice Joker iz leta 2019. Mešanica visokih pričakovanj in dejstva, da je zgodba o priljubljenem zlobnežu postala muzikal, je poskrbela za mlačne odzive. V luči neizpolnjenih pričakovanj, ki jih je pri mnogih pustil Joker: Norost v dvoje, se je porajalo vprašanje, katera filmska nadaljevanja so v zgodovini najbolj razočarala?

Padec trdnjave Ugledar: koliko je stala ruska zmaga?
02. 10. 2024 16.24
Bitka za Ugledar je končana. Dve leti in pol so si ruske sile prizadevale osvojiti urbano trdnjavo sredi zahodnodoneške ravnine in pri tem doživele serijo porazov zaradi slabo koordiniranih in trmastih frontalnih napadov ter krčevitega upora ukrajinskih sil pod vodstvom 72. brigade. Naposled pa je bil njen upor zlomljen. Ima simbolična in draga ruska zmaga tudi (večji) strateški pomen?

Hitri in drzni po gorenjsko, letališče postalo dirkališče
24. 09. 2024 06.30
Na dober kilometer dolgi in 23 metrov široki asfaltni stezi, ki teče vzporedno s traso gorenjske avtoceste, se je hrumenje letalskih motorjev umaknilo hrupu avtomobilskih in cviljenju gum. Letališče Lesce so zavzeli športni (ali pa tudi ne) avtomobili, ki so se v le nekaj sekundah v parih izstrelili mimo navdušenih gledalcev.

Predsednica na srečanju nekdanjih internirancev spomnila na konflikte po svetu
22. 09. 2024 21.39
V Portorožu je potekala tradicionalna slovesnost ob vseslovenskem srečanju nekdanjih internirancev, političnih zapornikov, izgnancev in ukradenih otrok. Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v nagovoru spomnila na številne vojne ter konflikte po svetu ter pozvala, da zaradi zgodovinskih izkušenj ne smemo dopustiti zatona multilateralizma.

'Moč naroda nikoli ne izhaja iz razdvajanja'
15. 09. 2024 06.44
Na proslavi ob dnevu vrnitve Primorske k matični domovini v Vipavi so govorci poudarili pogum naroda ter grozote in teror, ki jih je ta doživel. Premier Robert Golob je izpostavil moč v tem, da kljub razlikam prisluhnemo drug drugemu in iščemo skupne rešitve. Proslava je sicer letos dvignila tudi nekaj prahu zaradi drugačnega poimenovanja

'Primorci niso in ne bodo pozabili, kaj pomeni ostati zunaj domovine proti svoji volji'
15. 09. 2024 10.07
Predsednica Nataša Pirc Musar je v poslanici opozorila, da naj bo "današnji dan spomin na vse pogumne ljudi, ki so se borili za slovensko ozemlje". Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je v poslanici ob dnevu vrnitve Primorske k matični domovini poudarila, da je lahko slovenska Primorska vzor celotni skupnosti evropskih držav, kako skrbeti za sožitje ljudi na narodnostno mešanih področjih.

'Obtičal sem na 'terminalu' med Vzhodom in Zahodom'
12. 09. 2024 14.44
Srbsko prizivno sodišče je preklicalo odredbo o izročitvi beloruskega režiserja in sodelavca opozicije Andreja Gnjota v Belorusijo, kjer ga v primeru izročitve čaka mučenje in precej verjetno celo smrt, saj se je drznil upreti režimu Aleksandra Lukašenka. A sage s tem še zdaleč ni konec. Sodišče namreč Gnjota ni izpustilo iz krempljev oblasti, ampak je zadevo le vrnilo nižjemu sodišču. Agonija 42-letnika se v Srbiji tako nadaljuje.

Meg Ryan prejela častno srce Sarajeva
21. 08. 2024 19.54
Ameriška igralka Meg Ryan je na 30. Sarajevskem filmskem festivalu prejela častno srce Sarajeva, ki so ji ga podelili kot priznanje za izjemen prispevek k filmski umetnosti. 62-letnica je sicer na festivalu vodila tudi enega izmed mojstrskih tečajev, obiskovalci festivala pa so si v spremljevalnem programu lahko ogledali njeno uspešnico iz leta 1998 Čaka te pošta in njen najnovejši What Happens Later, pri katerem je podpisana kot režiserka in scenaristka.

Bliža se prvo zaslišanje Manchester Cityja v sporu s Premier ligo
16. 08. 2024 16.31
Bliža se prvo zaslišanje v sodnem procesu Manchester Cityja in Premier Lige. Slednja sinjemodre obtožuje v kar 115 točkah. Proces je dolgotrajen in šele zdaj se obeta prvo zaslišanje, postopek pa bo trajal še vsaj dva meseca. V primeru, da bi sodišče spoznalo, da je City kriv, mu grozi celo izključitev iz najvišjega razreda angleškega nogometa. Obetata se še visoka finančna kazen in odvzem točk, a le, če bo sodišče pritrdilo Premier ligi.

Nevarne kriminalce nadzorujejo goske
09. 08. 2024 06.00
Brazilski zapori so precej neizprosni in niso redki primeri pobegov, ki pogosto sprožijo upor in masovne pobege. V zaporu v mestu Alcantara zadnjih 15 let takšnih težav nimajo, to je odkar so pse čuvaje zamenjali z goskami. In izkazale so se za izvrstne paznice tudi precej nevarnih kriminalcev.

Posnetek zlorabe palestinskega ujetnika: ZDA Izrael pozvale k preiskavi
08. 08. 2024 19.55
Po tem, ko so nekateri izraelski mediji objavili posnetek iz vojaškega objekta Sde Teiman, kjer Izrael zadržuje palestinske ujetnike, je ameriški State Department izraelske oblasti pozval, naj nemudoma in popolnoma preiščejo grozljive obtožbe o spolnih zlorabah. Posnetek je namreč nastal med domnevno spolno zlorabo Palestinca, na njem pa so izraelski vojaki samo dejanje zakrili s ščiti. Zaradi samega razkritja o spolnem izživljanju nad Palestinci, ki so priprti v tem objektu, so sicer aretirali več vojakov. Aretacije pa so sprožile proteste in burne razprave v izraelskem parlamentu.

'Če danes v Sloveniji najdemo politike, ki podpirajo Orbana, potem nas to lahko skrbi'
04. 08. 2024 07.39
"Mir brez svobode sam po sebi ni veliko vreden." Tako pravi Vojko Volk, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, pristojen za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost. Z velikim poznavalcem področja in izkušenim diplomatom smo se pogovarjali o ključnih izzivih današnjega sveta – vojni v Ukrajini, konfliktu v Gazi, razmerjih med velesilami, stanju Evropske unije, migracijah, varnosti, (strateških) ciljih Slovenije, "novem svetovnem redu" in tistih, ki ga želijo ustvariti – ter seveda, o temi zadnjih dni, to je sodelovanju Slovenije v zgodovinski izmenjavi zapornikov med Zahodom in Rusijo.

Najprej samomorilski napad, nato pa so prišli še strelci
03. 08. 2024 11.04
V somalijski prestolnici Mogadiš se je na plaži moški razstrelil, takoj po tem samomorilskem napadu pa so na plažo pritekli strelci in začeli napadati ljudi. Umrlo je najmanj 32 ljudi, več kot 63 jih je bilo ranjenih.

Streli v berlinskem parku spisali Putinov seznam
02. 08. 2024 06.00
Bilo je sredi belega dne, pisal se je 23. avgust 2019. Kolesar se je od zadaj približal sprehajalcu v parku Tiergaten v Berlinu in ga ustrelil. Moški je bil na mestu mrtev, nemška policija je kmalu aretirala osumljenca. Šlo je za Rusa, ki je v EU pripotoval pod lažnim imenom, žrtev pa je bila čečenski disident. Likvidator iz berlinskega parka pa je zdaj svoboden, njegovo ime se je znašlo na seznamu največje izmenjave zapornikov med Rusijo in Zahodom po koncu hladne vojne. Vse odkar je Vadim Krasikov prestajal dosmrtno kazen zaradi umora, si je ruski predsednik Vladmir Putin želel, da bi se vrnil domov.