Ustvarjalci

Detektivi v kinodvoranah

10. 02. 2001 00.00

V indijske kinodvorane bodo kmalu začeli pošiljati detektive, ki bodo po naročilu varuhov morale prežali za prepovedanimi prizori s spolnostjo. Predstavnik organov za cenzuro je dejal, da upravljalci kinodvoran filmom velikokrat ponovno dodajo prizore, ki so jih cenzorji izrezali ali pa jim dodajo prizore iz pornografskih filmov. Za indijska kino platna predstavlja tabu celo poljubljanje, večje strasti ali golih prizorov pa se nikakor ne bi smelo prikazovati. Filmski ustvarjalci si zato pomagajo z raznovrstnimi prijemi, kot je to, da ženske igralke oblečejo v mokra oblačila ali v film vključijo plesne prizore, kjer se dekleta gibljejo s pomenljivimi gibi. Poleg tega dejavnosti, ki veljajo za nemoralne, zamenjajo s simboli: plesoči metulji, brenčajoče čebele ali rjoveči levi predstavljajo različne stopnje strasti. Vse, kar je bolj očitnega, pristane pod škarjami cenzorjev. Sicer indijska filmska industrija v Bombayu, imenovana Bollywood, na leto proizvede kar 800, ponavadi več ur trajajočih filmov z veliko glasbe in plesa ter vedno enakim motivom boja dobrega proti zlemu.

Tri sestre v CD

31. 01. 2001 00.00

V dvorani Duše Počkaj bo danes ob 20. uri premiera predstave Maison Vide/Tri sestre, za katero so pod režijskim vodstvom Fulvia Iannea umetniške moči združili slovenski in italijanski igralci. Moderna različica drame Čehova je s podporo Italijanskega inštituta za kulturo nastala v produkciji Cankarjevega doma in gledališča Reon iz Bologne. Gledalci si bodo v Cankarjevem domu predstavo lahko ogledali še 1., 2., 3., 4., in 5. februarja, nato pa se bo skupina selila na italijanske gledališke odre.

Filmski festival Sundance

18. 01. 2001 00.00

V ameriški zvezni državi Utah se danes začenja 20. filmski festival Sundance. Na festivalu, ki je od ustanovitve leta 1981 postal najpomembnejše srečanje neodvisnih filmskih ustvarjalcev v ZDA, bodo do 28. januarja v Park Cityju, Salt Lake Cityju in Ogdenu prikazali 115 celovečernih in 65 kratkih filmov. Otvoritveni film letošnjega festivala bo režijski prvenec ameriške igralke Christine Lahti, My First Mister. Film je črna komedija o nenavadnem odnosu med mlado trgovsko pomočnico in njenim šefom, v njem pa igrata Albert Brooks in Leelee Sobieski. Dva dneva po premieri svojega prvenca bo 50-letna igralka, znana po vlogi v televizijski nadaljevanki Chicago Hope, prejela nagrado za svoje delo v neodvisni kinematografiji.

Slovenija izvaža gledališče

10. 01. 2001 00.00

"Slovenija: država, ki izvaža gledališče" je več kot zgovoren naslov članka na kulturni strani osrednjega čilskega dnevnika El Mercurio, v katerem so bralcem napovedali gostovanje Primorskega dramskega gledališča na mednarodnem gledališkem festivalu Teatro A Mil v Santiagu. PDG iz Nove Gorice bo danes na festivalu v Čilu prvič predstavilo Ionescovo dramo Plešasto pevko, nato pa jo bodo še dvakrat ponovili.

Zahvala za pomoč Ložanom

23. 12. 2000 00.00

Skupina domačinov iz Loga pod Mangartom in z Bovškega ter ustvarjalci, ki so na različne načine povezani s tem delom Slovenije, bodo popoldne na Ljubljanskem gradu pripravili dobrodelno kulturno prireditev pod naslovom Log pod Mangrtom - Log po Mangrtu, s katero se bodo zahvalili vsem, predvsem pa Ljubljančanom, za pomoč Ložanom po nedavni naravni nesreči zaradi plazenja zemlje.

Trienale sodobne slovenske umetnosti

14. 12. 2000 00.00

V Moderni galeriji so odprli tretji bienale sodobne slovenske umetnosti - Vulgata U3, ki ga je v sodelovanju z galerijo pripravil gostujoči kustos Gregor Podnar. Predstavljena bodo dela umetnikov in umetnic, ki so med leti 1990 in 2000 živeli in delovali v Sloveniji. To so Vadim Fiškin, Bojan Gorenec, Dejan Habicht in Tanja Lažetič, Ivan Ilič, Marko A. Kovačič, Darij Kreuh, Maja Licul, Marko Peljhan, Tadej Pogačar in člani skupine Irwin. Razstava bo odprta od 14. decembra 2000 do 18. februarja 2001.

Izbrana dela Jorgeja Luisa Borgesa

12. 12. 2000 00.00

Pri Cankarjevi založbi so v sodelovanju s filozofsko fakulteto (oddelek za romanske jezike in književnost) izšle prve tri knjige Izbranih del Jorgeja Luisa Borgesa. Kot je povedal urednik zbirke Andrej Blatnik, gre za izbrana dela, v katerih bo izšla vsa Borgesova proza, en izbor esejistike in en izbor poezije, v zadnji knjigi pa bodo tudi teksti o Borgesu. Skupno bo izšlo devet knjig, ki jih bomo na knjižnih policah v celoti dobili v naslednjih dveh letih. V prvem letniku sta v eni knjigi izšli deli Evaristo Carriego v prevodu Marjete Drobnič in Splošna zgodovina podlosti v prevodu Maje Šabec, zraven pa še Knjiga izmišljenih bitij, ki jo je prevedel Pavel Fajdiga, in Šest problemov za Isidra Parodija v prevodu Vesne Velkovrh Bukilica. Zbirko so uredili Andrej Blatnik, Tomo Virk in Branka Kalenič Ramšak, likovno podobo pa ji je priskrbela Darja Spanring Marčina. Predstavili pa so tudi Zbornik mednarodnega posvetovanja o Jorgeju Luisu Borgesu, ki je potekal novembra lani ob stoletnici pisateljevega rojstva na filozofski fakulteti.

Za Wendersa pomembna vsebina

11. 12. 2000 00.00

Potrebno se je bolj usmeriti k vsebini, in ne zgolj uporabi posebnih efektov, je med razpravo o prihodnosti evropskega filma v Parizu poudaril znani režiser Wim Wenders. Evropski filmski ustvarjalci imajo privilegij, saj nimajo na voljo samo dobre tehnike, pač pa tudi potrebno kulturno bogastvo, s katerim lahko "hladno tehniko spremenijo v čustva", je še dejal Wenders in dodal, da je pri filmu v prvi vrsti pomembna vsebina. Evropska komisarka za kulturo in vzgojo Viviane Reding se je zavzela, da bi morali mladino že v okviru izobraževalnega sistem seznaniti z evropsko filmsko kulturo. "Evropski film lahko obstane le, če bo imel svoje občinstvo," je še menila.

Rihterjeva prevzela posle

04. 12. 2000 00.00

Andreja Rihter je danes na Cankarjevi 5 od svojega predhodnika Rudija Šeliga prevzela posle ministrice za kulturo. Rihterjeva je minuli petek prisegla kot ministrica v novi vladi Janeza Drnovška in obenem kot prva ženska, ki bo vodila ta resor v samostojni Sloveniji. Pred njo so se zvrstili Andrej Capuder, Borut Šuklje, Sergij Peljhan, Janez Dular, Jožef Školč in Šeligo. Predhodnik je Rihterjevi zaželel "rahlo roko, globok pogled in veliko strpnosti, saj je slovenska kultura malo tudi kapriciozna deklica". Andreja Rihter, 43-letna zgodovinarka in sociologinja iz Celja, je zadnjih 14 let vodila Muzej novejše zgodovine Celje, bila pa je tudi predsednica Skupnosti muzejev Slovenije in nacionalna korespondentka Evropskega muzejskega foruma.

Nove Mojstrovine Slovenije

20. 11. 2000 00.00

Založba Rokus svojo veliko uspešnico Mojstrovine Slovenije nadgrajuje z istoimensko zbirko, ki bo v različnih izdajah predstavljala prispevke o Sloveniji in slovenski kulturi. Za drugo izdajo so se na pobudo soavtorja Slavka Adamljeta odločili za monografijo Kuhinja Slovenije. Knjiga na področje kulinarične literature uvaja nove zamisli in pristope in združuje Adamljetove tridesetletne kuharske izkušnje s širokim etnološkim znanjem dr. Janeza Bogataja. Prinaša 50 jedilnikov z 262 recepti, razvrščenih po štirih letnih časih, pokrajinah in kraju nastanka (samostanske, meščanske in druge jedi) ter predstavljenih na 224 fotografijah. Natisnjena je v 6000 izvodih v redni izdaji in 1000 oštevilčenih bibliofilskih izvodih v posebni luksuzni embalaži. Dosežek je direktor založbe Rok Kvaternik z ustvarjalci edicije predstavil danes v GH Unionu.

Poljska nagrada za AGRFT

18. 11. 2000 00.00

Na sedmem mednarodnem festivalu filmskih in televizijskih šol Mediaschool 2000 v Lodzu na Poljskem je v močni konkurenci programov iz številnih uglednih filmskih šol nagrado za najboljši program prejela slovenska Akademija za gledališče, radio, film in TV (AGRFT). Program so sestavljali dokumentarni film Dražena Štaderja V tranzitu, igrani film Hanne A. W. Slak Predor in kratka TV drama Boštjana Mašere Še dobro. Na 7. mednarodnem filmskem festivalu Etiuda 2000, ki se je odvijal v Krakowu, pa je igrani film študentke AGRFT Urške Kos z naslovom Rop stoletja prejel nagrado občinstva za najboljši film.

Nova revija za terensko biologijo

10. 11. 2000 00.00

Zveza za tehnično kulturo Slovenije je predstavila svojo novo revijo za terensko biologijo Natura Sloveniae. V njej so objavljeni izsledki raziskovalnih taborov študentov biologije, revija pa je odprta tudi za vse rezultate terenskih opazovanj, individualnih, seminarskih in diplomskih nalog študentov. S tem nudi študentom priložnost za pridobivanje prvih izkušenj pri pisanju strokovnih člankov. Rdeča nit prispevkov so floristični in favnistični popisi obravnavanih območij ter naravovarstveni status nekaterih zabeleženih vrst s predlogi za uvrstitev v Rdeči seznam Republike Slovenije. Slovenija kot eno od območij z največjo biotsko pestrostjo v Evropi in država, ki se vključuje v evropske integracijske procese, nujno potrebuje bazične floristične in favnistične raziskave. Le poznavanje vseh v Sloveniji živečih vrst rastlin in živali, njihove razširjenosti in povezovanje v združbe ter stopnje ogroženosti bo omogočilo argumentirano nastopanje stroke v aplikativnih projektih, kot so presoje vplivov na okolje, prostorsko planiranje in podobno, menijo ustvarjalci revije.

Castro na ameriških malih zaslonih

27. 10. 2000 00.00

Življenje kubanskega voditelja Fidela Castra bodo Američani kmalu lahko spremljali na malih ekranih. Kabelska televizijska postaja Showtime namerava namreč kmalu predvajati štiridelno nanizanko o življenju kubanskega vodje. Kot je poročal Hollywood Reporter, bo imela serija naslov Fidel, scenarij zanjo pa je napisal Stephen Tolkin. V nanizanki naj bi prikazali nasprotujoča si čustva "največjega vodje", ki otoku vlada že štiri desetletja. Ustvarjalci serije so namreč k sodelovanju pritegnili dva pripovedovalca

Nagrajenci festivala slovenske animacije

22. 10. 2000 00.00

Glavne nagrade, plakete prvega festivala slovenske animacije, so ob sklepu festivala v izolskem kinu Odeon prejeli animirani filmi: Packi in Packe iz tekmovalne kategorije osnovnošolski otroci do 15 let, ustvarjalcev iz Zavoda za usposabljanje Janez Lovec, Kako se znebiš mačota avtorja Marjana Mančka in Portreta z ozadjem avtorja Amirja Muratoviča, oba iz kategorije ustvarjalci animiranih filmov slovenskih producentov.

Mednarodni festival Lutke 2000

28. 09. 2000 00.00

Lutkovno gledališče Ljubljana (LGL) začenja sezono s premierama Kekca in "študijske" predstave igralke Iune Ornik na prvi dan tradicionalnega mednarodnega lutkovnega festivala, 2. oktobra. Selektorja festivala Lutke 2000, Saša Jovanovič in Blaž Lukan, ki napovedujeta festival kot pregled novih, sodobnih in svežih poetik lutkarskega ustvarjanja na pragu novega tisočletja, sta v tekmovalni in spremljevalni spored uvrstila 20 predstav osemnajstih ansamblov iz Slovenije in sedmih držav. Tik pred festivalom bo svoje dosežke pokazala še gledališka skupina Gledališča mladega sveta iz Leipziga, ki na delovni poti po Evropi te dni pripravlja svojo predstavo v LGL. Programsko direktorico LGL Barbaro Hieng Samobor veseli, da so se Kekca, prve predstave v sezoni s težiščem na "novih obdelavah klasike", lotili mlajši ustvarjalci: ob režiserju Saši Jovanoviču in Alešu Čaru - prirejevalcu besedila Josipa Vandota - še avtor glasbe Tomaž Grom. Predstavo o mitičnem otroškem junaku - "s humorjem, iznajdljivostjo in razbijanjem tabujev nam vliva voljo do življenja" - si je režiser Saša Jovanovič s sodelavci zamislil kot "spoj tradicije in sodobnosti". Kot akcijska žanrska predstava se ne izogiba ne "doti iz domače skrinje" ne močni filmski podobi junaka. Med vrsticami želi spregovoriti tudi o svetu današnjih odraslih. Da bi to dosegli, ustvarjalci novega Kekca - likovno ga je zasnovala Barbara Bulatovič - uporabljajo vsa izrazna sredstva sodobnega lutkovnega gledališča. Na malem odru, kjer od lanske sezone sodelavci LGL raziskujejo in se preizkušajo z avtorskimi projekti, bo Iuna Ornik (uro po koncu prve premiere) izvedla Lalanit - "burlesko za otroke". Na podlagi zgodbe o repi velikanki se je Ornikova, avtorica priredbe, likovne podobe in izvajalka - klovnesa v eni osebi, lotila predstave z jasnim hotenjem - otroke nasmejati. Ornikova je osebno naklonjena "revnemu gledališču", odrskemu izrazu, ki se pomaga s skromno scenografijo in kostumografijo, in kjer je najbolj pomembno, "kako povedati zgodbo na zanimiv način". Glasbeni sodelavec avtorice je Jože Šalej.

Čudoviti popotniki v Sarajevu

26. 09. 2000 00.00

V Sarajevu se je danes začelo šestdnevno 1. Evropsko literarno srečanje, katerega se bo udeležilo kakih 200 domačih in tujih umetnikov, intelektualcev in pisateljev. Gre za nadaljevanje literarnega festivala Čudoviti popotniki, ki se vsako leto odvija v Saint-Malu na vzhodu Francije. Podnaslov sarajevskega srečanja je Za literaturo, ki predstavlja svet. Literatura predstavlja vez, ki je za udeležence srečanja osnovnega pomena, je povedal ustanovitelj festivala Čudoviti popotniki Michel Le Bris. Srečanja se bodo med drugimi udeležili francoski intelektualci pa tudi ustvarjalci z Balkana - Makedonci, Hrvati, Srbi in državljani BiH, med njimi Enki Bilal, Pascal Bruckner, Paul Garde, Jorge Semprun, Predrag Matvejevič, Pierre Starobinski in Vidosav Stevanović, avtor biografije o jugoslovanskem predsedniku Slobodanu Miloševiću.

Vilenica 2000: Literatura in mediji

08. 09. 2000 00.00

Ob vileniški okrogli mizi s temo Literatura in mediji je sodeloval ugledni gost, francoski mediolog, pisatelj in publicist Regis Debray, ki je domišljeno in teoretsko utemeljeno razmejil naslovna pojma ter cilje in specifike dejavnosti na obeh področjih. Problematičnost tega razmerja označuje besedica "in", saj bolj kot povezanost doživljamo razlike in globoka nasprotja obeh duhovnih sfer in praks: med drugim težnje medijev po hitrem, površnem poročanju, povezovanju sveta, presojanju in ocenjevanju na podlagi stereotipov na eni strani ter iskanje individualne različnosti, beg od vzorcev ter počasno, posredno učinkovanje literature - umetnosti jezika in besede na drugi strani. V širšem okviru te zastavitve so razpravljalci predvsem grajali prakso medijev - njihovo samozadostno politiko, površnost novinarjev, nezainteresiranost (predvsem slikovnih medijev) za bistvene, dolgoročno učinkujoče vrednote književnosti, manj pa razmišljali o tem, da mediji in književni ustvarjalci eni druge potrebujejo ter o možnostih prihodnjega boljšega sodelovanja in sožitja.

Otroški in mladinski filmski festival v Frankfurtu

07. 09. 2000 00.00

Na otroškem in mladinskem filmskem festivalu Lukas, ki bo potekal v frankfurtskem Nemškem filmskem muzeju od 12. do 17. septembra, bodo prikazali obsežen pregled aktualnih filmov te vrste. Organizatorji že 25. otroškega in mladinskega filmskega festivala so sporočili, da bodo prikazali bogat program s 13 filmi iz desetih držav. Tri žirije bodo nagrajenca nagrade Lukas izbrale 16. septembra, zanjo pa se bodo potegovali filmski ustvarjalci iz Tajvana, Argentine, Irana in Evrope. Tekmovalne filme so izbrali med več kot 120 prijavljenimi oddajami iz vsega sveta.

Umetniki za Karitas

21. 08. 2000 00.00

Na Sinjem vrhu nad Ajdovščino se bo danes začela že šesta likovna kolonija Umetniki za Karitas. Kolonija vsako leto poteka na pobudo škofijske Karitas Koper, organizacijsko jo vodi Jožica Ličen iz Ajdovščine, pritegne pa uveljavljene likovne umetnike. Letos bo na Sinjem vrhu ustvarjalo dvanajst likovnikov. Svoja dela bodo ponudili naprodaj, izkupiček pa tokrat namenili dijaškemu domu v Vipavi. Kolonija bo potekala do 26. avgusta. Letos bodo na koloniji ustvarjali Zdenko Huzjan, Tone Seifert, Dušan Sterle, Boge Dimovski, Irena Jeras, Jožica Medle, Andrej Pavlič, Mirsad Begič, Marjan Skomavc, Janko Orač, Veselka Puc Šorli in Jože Šajn. Strokovni sodelavci kolonije Umetniki za Karitas so Jože Bartolj, akademska slikarja Azad Karim in Klavdij Tutta, oblikovalka Silva Karim ter likovna kritičarka Anamarija Stibilj.

Likovna kolonija Umetniki za Karitas

04. 08. 2000 12.06

Na Sinjem vrhu nad Ajdovščino bo med 21. in 26. avgustom potekala že šesta likovna kolonija Umetniki za Karitas. Kolonija vsako leto poteka na pobudo škofijske Karitas Koper, organizacijsko jo vodi Jožica Ličen iz Ajdovščine, pritegne pa uveljavljene likovne umetnike. Ustvarjena umetniška dela bodo ponudili naprodaj, izkupiček pa bo letos namenjen dijaškemu domu v Vipavi.

Festival Mladi levi 2000

03. 08. 2000 13.35

Od 19. do 27. avgusta bo v Ljubljani III. mednarodni festival gledališča in plesa Mladi levi 2000. Na glavnem festivalskem prizorišču stare mestne elektrarne na Kotnikovi ulici v središču mesta, v gledališču Glej in pred kavarno Pločnik se bodo zvrstile žanrsko zelo različne predstave, od plesnih in gledaliških do cirkuških, glasbenih in multimedijskih. V devetih dneh organizator festivala, zavod Bunker, napoveduje predstavitev trinajstih skupin in posameznikov oziroma skupno 22 festivalskih dogodkov. Festival bo odprla madžarska skupina Cinetrip z multimedijskim dogodkom, mešanico ''koncerta, filmske projekcije, zabave in eksplozije luči''.

Festival Mladi levi 2000

03. 08. 2000 00.00

Od 19. do 27. avgusta bo v Ljubljani III. mednarodni festival gledališča in plesa Mladi levi 2000. Na glavnem festivalskem prizorišču stare mestne elektrarne na Kotnikovi ulici v središču mesta, v gledališču Glej in pred kavarno Pločnik se bodo zvrstile žanrsko zelo različne predstave, od plesnih in gledaliških do cirkuških, glasbenih in multimedijskih. V devetih dneh organizator festivala, zavod Bunker, napoveduje predstavitev trinajstih skupin in posameznikov oziroma skupno 22 festivalskih dogodkov. Festival bo odprla madžarska skupina Cinetrip z multimedijskim dogodkom, mešanico ''koncerta, filmske projekcije, zabave in eksplozije luči''.

Na obali tečaji slovenskega jezika

01. 08. 2000 17.45

V Piranu potekajo že 7. poletni tečaji slovenskega jezika na Slovenski obali, ki jih pripravlja Znanstveno-raziskovalno središče RS v Kopru v sodelovanju z Izobraževalnim centrom Modra. Na letošnjih lektoratih in delavnicah, ki potekajo v Dijaškem domu v Portorožu, se je zbralo 36 udeležencev iz 12 držav, ki jih k sodelovanju pritegnejo bodisi lastne ali slovenske korenine življenjskih sopotnikov bodisi sodelovanje s Slovenci in Slovenijo. Vodilni temi tečajev sta Prešernova 200. obletnica in Biti ženska, biti moški. Tečaji, ki so se sinoči začeli s slovesnostjo v Križnem hodniku frančiškanskega samostana, se bodo končali 13. avgusta.

Izteka se 7. PPF

24. 07. 2000 16.06

Četrti in obenem sklepni teden Primorskega poletnega festivala (PPF) se bo iztekel s stoto uprizoritvijo festivalske produkcije iz leta 1998 Bužec on, bušca jaz in premiero Janežičevega Stalkerja. Festivalska produkcija Burka o doktorju Petelinu se iz Tartinijevega gledališča seli na Manziolijev trg v Izolo in v porotorški Avditorij, medtem ko se ljubljanski Glej s predstavo Sharpen your senses seli v Koper. Sedma festivalska sezona se bo prihodnji ponedeljek končala z gostovanjem hrvaškega eksperimentalnega gledališča Daska iz Siska.

Filoktet na festivalu Mittelfest

24. 07. 2000 09.13

Filozofsko-politična drama Filoktet avtorja Heinerja Muellerja v režiji Eduarda Milerja je včeraj gostovala na znanem gledališkem festivalu Mittelfest v Čedadu v sosednji Italiji.

Srednjeveška farsa v Piranu

18. 07. 2000 10.00

V Tartinijevem gledališču v Piranu bo v sredo, 19. julija, premierna uprizoritev Burke o doktorju Petelinu v režiji Vita Tauferja. Kot so povedali na redni festivalski novinarski konferenci v Piranu, je režiser besedilo skoraj v celoti ohranil in ga le dopolnil z nekaj sodobnimi dodatki. Izvirno besedilo La Farce de Maître Pierre Pathelin neznanega francoskega avtorja sta leta 1935 v slovenski jezik prevedla Kristina Vrhovec in Emil Smasek.

Razstava najnovejših v umetnosti

10. 07. 2000 15.35

Berlinska akademija za umetnost bo v prihodnjem tednu priredila pet tednov trajajočo razstavo najnovejših smernic na mednarodni umetniški sceni z naslovom Z 2000 - položaji mlade umetnosti in kulture. Na festivalu se bo od 15. julija do 20. avgusta na sedmih razstavah in približno 100 drugih prireditvah predstavilo približno 400 umetnikov z vsega sveta s področja gledališča, plesa, glasbe, književnosti, upodabljajoče umetnosti in oblikovanja. Vodja festivala Christian Kneisel je povedal, da želijo prireditelji zagotoviti prostor za izmenjavo umetnikov različnih usmeritev in žanrov. Poleg svetovnih zvezd mlade umetniške scene se bodo predstavili predvsem mladi evropski umetniški ustvarjalci.

Novi video preveč krvav za BBC

10. 07. 2000 07.40

Britanska televizija BBC bo novi video pevca Robbieja Williamsa z naslovom Rock DJ v neskrajšani različici predvajala le ob nočnih urah, ker je prekrvav, so sporočili iz televizije.

Manifesta 3 uradno odprta

24. 06. 2000 16.19

Pred Mednarodnim grafičnim likovnim centrom v parku Tivoli v Ljubljani so opolnoči tudi uradno odprli evropski bienale sodobne umetnosti Manifesta 3. O letošnji največji tovrstni likovni prireditvi v Evropi, na kateri se predstavlja 59 v glavnem še neuveljavljenih umetnikov mlajše generacije z različnih koncev celine, so umetnike, kustose, likovne kritike, novinarje in druge goste nagovorili predsednik nacionalnega odbora Manifeste 3 Jožef Školč, minister za kulturo Rudi Šeligo in predsednik mednarodnega odbora Manifeste 3 Henry Meyric Huges.

Zahteva po pravici do kulturne identitete

18. 06. 2000 16.12

Z Versaillsko listino, v kateri so zahtevali pravico državljanov do kulturne raznolikosti in identitete, se je včeraj zaključilo prvo mednarodno vrhunsko kulturno srečanje v francoskem Versaillesu. Osrednjo temo vrha je predstavljalo vprašanje, ali globalizacija ustvarja novo civilizacijo. Listino, ki obsega devet členov, so sestavili pisatelji in filmski ustvarjalci. Kulturni vrh so financirali zasebniki, potekal pa je pod pokroviteljstvom Organizacije ZN za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO) in francoskega predsednika Jacquesa Chiraca. Organizatorji želijo, da bi kulturni vrh predstavljal protiutež gospodarskemu forumu v švicarskem Davosu.