Uvoz

Trump: ZDA imajo dva milijona doz cepiva proti novemu koronavirusu

06. 06. 2020 07.53

Ameriški predsednik Donald Trump je naznanil, da imajo ZDA pripravljenih dva milijona doz cepiva proti novemu koronavirusu in le čakajo na potrditev zdravstvenih oblasti, da so cepiva varna in učinkovita, preden jih bodo začeli uporabljati. Ministrstvo za zdravje ZDA se na Trumpovo napoved ni odzvalo.

Na seznamu držav za prehajanje meje brez omejitev tudi Avstrija

04. 06. 2020 11.22

Po opravljenih 828 testiranjih na novi koronavirus v Sloveniji nismo potrdili nove okužbe, prav tako nismo zabeležili nobene smrtne žrtve. V bolnišnici se zaradi covida-19 zdravi samo še pet bolnikov. Meja z Avstrijo je za slovenske državljane odslej znova odprta, v soboto pa na delovni obisk v Ljubljano prihaja italijanski zunanji minister. Srečal se bo s slovenskim zunanjim ministrom Anžetom Logarjem, osrednja tema pogovora pa bo predvsem odprtje slovenske meje za italijanske državljane.

V prvem četrtletju 2,3-odstotni padec BDP

29. 05. 2020 11.20

Slovenija je to četrtletje, na koncu katerega je izbruhnila epidemija koronavirusa, zabeležila manjše domače in tuje povpraševanje, kar je pomenilo 2,3-odstotni upad BDP. Cene življenjskih potrebščin so se maja znova znižale, k temu pa so največ prispevali cenejši naftni derivati. Medtem so se cene na mesečni ravni zvišale, inflacija je bila 0,9-odstotna, k njej pa so največ prispevale višje cene svežega sadja.

Višje cene za zdaj niso posledica pandemije

25. 05. 2020 19.08

So se živila med epidemijo res podražila? Marsikateremu potrošniku se zdi, da so računi višji, izdelkov v vozičku pa vse manj. Statistični urad je zaznal višje cene hrane in brezalkoholnih pijač, a te za zdaj še niso posledica epidemije. V primerjavi z lanskim aprilom so bile v letošnjem cene višje za pet odstotkov, vendar so se zviševale skozi vse leto. Aprila pa smo prvič v zadnjih nekaj letih imeli celo deflacijo.

Trump pravi, da jemlje tableto hidroksiklorokina na dan

19. 05. 2020 07.11

V ZDA še naprej odmeva izjava Donalda Trumpa. Ameriški predsednik je namreč dejal, da že teden in pol vsak dan jemlje zdravilo za malarijo hidroksiklorokin, da bi se ubranil pred okužbo s koronavirusom. Zdravstvene oblasti sicer že dlje časa svarijo pred morebitnimi stranskimi učinki tega zdravila proti malariji. Prodaja hidroksiklorokina na recept pa je času pandemije, ko Trump zdravilo hvali kot uspešno za zdravljenje koronavirusa, poskočila za 80 odstotkov.

Določena zaščitna in medicinska oprema za covid-19 brez uvoznih dajatev in DDV

14. 05. 2020 19.48

Vlada je izdala odlok o določitvi seznama blaga za spopadanje s posledicami epidemije covida-19, ki je začasno oproščeno uvoznih dajatev in plačila DDV pri uvozu. Gre za določeno zaščitno in medicinsko opremo, kot je oprema za zaščito ust in nosu, rokavice, zaščita za obraz itd., ki se v Sloveniji potrebuje za spopadanje s posledicami epidemije.

Izbrskali smo dokaze: Bureau Veritas je dvakrat potrdil lažno verodostojnost Acronovih certifikatov

12. 05. 2020 06.00

“Certifikat je verodostojen” in “iskalnik potrjuje verodostojnost”, tako je zunanja kontrolna hiša  Bureau Veritas, ki jo je najel Zavod za blagovne rezerve, označila dva Acronova certifikata, ki ju mi nismo našli v isti bazi kot Bureau Veritas, bodisi je lažnost potrdil kitajski laboratorij oziroma laboratorij sploh ni pristojen za certificiranje FFP2 mask. V Bureau Veritas prst usmerja tudi Zavod za blagovne rezerve, ki napoveduje pogajanja z Acronom za nižjo ceno in skrajšanje čakalnih rokov. Mi pa smo medtem iz Kitajske dobili že drugo potrditev o lažnem dokumentu.

Zakaj posel, ki ga je ponudil Češko, ni bil izpeljan: ’Šlo je za navadne higienske maske’

07. 05. 2020 07.50

Poslovnež Sandi Češko je prek prvaka SD Dejana Židana ponudil posel za dobavo zaščitne opreme sekretarju na gospodarskem ministrstvu Alešu Cantaruttiju. Posel ni bil izpeljan, saj je bila ponudba po besedah Cantaruttija neustrezna, kar je Češko zanikal in dokazoval s sporočilom, v katerem je Cantarutti sam zapisal, da je "navedena zaščitna oprema ok". A iz elektronskega sporočila, ki nam ga je zdaj posredoval Cantarutti – med prejemniki pa je tudi Sandi Češko – je razvidno, da so bile v ponudbi na voljo le maske, ki so "za osebno uporabo in niso primerne za zdravstvene delavce".

Pomoč pri nabavi zaščitne opreme ponudil tudi SAZU, a so jih na gospodarskem ministrstvu zavrnili

01. 05. 2020 19.30

Kaj vse se je dogajalo na samem začetku, natančneje sredi marca, govori tudi naslednja zgodba. Sloveniji je pri nabavi zaščitne opreme in respiratorjev pomoč ponudila tudi Slovenska akademija znanosti in umetnosti. Njeni člani so ugledni profesorji in akademiki, ki imajo povezave z akademsko stroko in univerzami po vsem svetu, tudi na Kitajskem. Za ponudbo s Kitajske je stala celo kitajska vlada, a so jo na ministrstvu za gospodarstvo zavrnili.

Zaščitne maske in razkužila za roke – kje jih je možno kupiti?

27. 04. 2020 00.15

Zaščitne maske in razkužila za roke oz. dezinfekcijska sredstva so trenutno verjetno najbolj iskan produkt po celem svetu. Kot smo sami ugotovili v preteklih tednih so njihove zaloge zelo omejene, dobava je neredna, pogosto pa so razprodani, še preden jih uspemo naročiti.

Velikonočna statistika: v Sloveniji 1442 Hrenov in 75 Pirhov

11. 04. 2020 15.21

Velika noč je najpomembnejši krščanski praznik. Po petkovem postu se na veliko soboto blagoslovijo jedila, ki se potem zaužijejo za nedeljski zajtrk: suho meso, pirhi, hren, kruh, potica. Kaj o tem prazniku lahko pove statistika?

Ukrepi močno prizadeli kmete: odkupa mesa in mleka skorajda ni

09. 04. 2020 19.25

Ukrepi za zajezitev širjenja koronavirusa so močno prizadeli tudi kmete, najbolj živinorejce in vinogradnike. Tudi do 80 odstotkov manj je odkupa pitane govedi in prašičev, prav tako se je zmanjšala količina odkupljenega mleka, kar pomeni, da bodo imeli na številnih kmetijah precejšnje presežke. Promet z vinom pa se je skoraj popolnoma ustavil.

Vlada zaščitno opremo uvaža le prek posrednikov, smernice EU pa ravno obratne

08. 04. 2020 19.04

Po našem včerajšnjem razkritju, da večje količine zaščitne opreme na Kitajskem že nekaj časa čakajo na zeleno luč, da gredo na pot v Slovenijo, zelene luči še vedno ni. Dobavitelji čakajo na odločitev Slovenije, ali bo izpeljala posel, gospodarski minister pa pravi, da vlada brez posrednikov tega ne more storiti. Toda: ali država res ne more neposredno uvažati opreme? Predsednik Računskega sodišča trdi, da lahko.

31 podjetij je dobilo razpise za 129 milijonov evrov zaščitne opreme, predvsem mask

04. 04. 2020 07.00

Zaščitne maske so najbolj iskano blago zadnjega meseca. Na trgu jih ni dovolj, dražijo se tedensko, Kitajska zaostruje pogoje za izvoz, za dobavo veljajo vojne razmere - plačilo v gotovini. Analizirali smo naročila in ugotovili, da so milijonske posle dobila tudi podjetja, ki z medicinsko opremo nimajo nobenih izkušenj. Posle je po naši raziskavi dobilo 31 podjetij v višini 129 milijonov evrov. Medtem pa je Joc Pečečnik kljub velikim težavam optimističen in verjame, da bo 400 ton opreme z 12 cargo letali prihodnji teden v Sloveniji.

Poslanci potrdili prvi paket ukrepov za pomoč gospodarstvu

20. 03. 2020 05.52

DZ je na izredni seji po nujnem postopku sprejel prvi paket zakonov, s katerimi naj bi vsaj nekoliko omilili posledice epidemije novega koronavirusa za gospodarstvo. Med drugim bo država priskočila na pomoč delodajalcem, ki bodo delavce zaradi motene dobave ali izpada naročil napotili na čakanje na delo doma.

Slovensko podjetje na Kitajskem: Trajalo bo še kar nekaj časa, da se stanje normalizira

18. 03. 2020 11.34

Na Kitajskem, kjer se je novi koronavirus prvič pojavil, se razmere počasi povsem umirjajo. Znova se prebuja tudi gospodarstvo, ki je zaradi strogih ukrepov za več tednov povsem obstalo. "Dosegli so dno. Vprašanje zdaj je, kako hitra in močna bo pot okrevanja," poudarjajo analitiki.

'Kapital se virusa ne naleze in ni vreden nobenega človeškega življenja'

16. 03. 2020 13.51

Podjetja po državi se prilagajajo na novo realnost, saj se je javno življenje po državi zaradi preprečevanja širjenja novega koronavirusa začasno skoraj povsem ustavilo. Nekatera podjetja so proizvodnjo povsem ustavila, spet druga po poslujejo normalno naprej.

Italija plačuje ceno neupoštevanja pravil: 349 novih žrtev koronavirusa

16. 03. 2020 07.07

V Italiji se je število novih okužb s koronavirusom malenkost zmanjšalo, samo danes so jih našteli 2470. Virus je danes zahteval 349 smrtnih žrtev, skupno število umrlih je tako preseglo 2000. Razmere se dodatno zaostrujejo v Španiji, Francija pa je razglasila karanteno. WHO pa je pozval države, naj testirajo vsak sum na okužbo, saj je množično testiranje po njihovem mnenju ključno za zajezitev virusa.

Kako odvisni od uvoza hrane smo Slovenci?

15. 03. 2020 20.32

Ministrica za kmetijstvo Aleksandra Pivec miri, da imamo zadostne količine izdelkov domačih proizvajalcev in da Slovenija zaradi negotove situacije po svetu, v sosednjih državah in pri nas zaradi koronavirusa ni ogrožena v preskrbi s prehranskimi izdelki. Tudi direktor zavoda za blagovne rezerve pomirja, da je v skladišču dovolj žita do naslednje žetve.

'Lahko se zgodi, da bo motena dobava kakšnega izdelka, a preskrba s hrano ni ogrožena'

13. 03. 2020 08.17

Nakupovalna središča krajšajo delovne čase, prebivalci pa množično praznijo trgovinske police. Janez Janša je omenil omejitev uvoza iz rizičnih držav, in ne samo iz Italije, od koder uvozimo veliko sveže zelenjave. Pristojni medtem mirijo, da ustvarjanje zalog hrane ni potrebno. "Če bo v karanteni ali izolaciji cela družina, ima civilna zaščita načrt za dostavo hrane," še zatrjujejo.

V Egiptu v karanteni ladja za križarjenje, v Iranu umrl že drugi poslanec

07. 03. 2020 12.18

Epidemija novega koronavirusa po svetu se nadaljuje. Številne države beležijo vse več potrjenih primerov okužbe, narašča tudi število smrtnih žrtev. Papeževo tradicionalno nedeljsko molitev bodo tako prenašali kar preko videoprenosa. V Italiji pa je okužen tudi vodja Demokratske stranke. V Italije je število smrtnih žrtev naraslo že na 233.

OECD: Koronavirus bo močno vplival na svetovno gospodarsko rast

02. 03. 2020 12.33

OECD je zaradi širjenja koronavirusa znižal napoved letošnje svetovne gospodarske rasti s prejšnjih 2,9 na 2,4 odstotka. Če bo pa izbruh trajal dlje časa, kot je trenutno pričakovano, bi se lahko rast upočasnila na 1,5 odstotka, Japonska in območje z evrom pa bi lahko zdrsnila v recesijo.

Trump navdušen nad stotisočglavo množico, ki ga je pričakala v Indiji

24. 02. 2020 11.23

Predsednik ZDA Donald Trump je prispel na prvi državniški obisk v Indijo. V skupnem nastopu z indijskim premierjem Narendro Modijem v Ahmedabadu na zahodu države je dejal, da je indijska demokracija navdih za celotno človeštvo, ter se zavzel za čimprejšnjo sklenitev prostotrgovinskega sporazuma med ZDA in Indijo.

'Bosna in Hercegovina je dokaz, da obstaja Bog'

02. 02. 2020 10.01

Politični sistem, kot ga ima Bosna in Hercegovina, je edinstven, takšnega sistema ni nikjer na svetu, in to brez balkanske miselnosti, da so vedno nekaj posebnega. Je prekompleksen sistem: toliko oblasti, toliko prekrižajočih se odgovornosti, nalog v takšni mali državi ne more delovati. Država deluje kot disfunkcionalna družina, v kateri ima vsak član družine absolutni veto, ki onemogoča sprejetje karkšnekoli koristne odločitve za družino.

Zajc: Pri komunalnem blatu blizu rešitve

28. 01. 2020 12.14

Na ministrstvu za okolje in prostor naj bi v teh dneh predstavili rešitve pri ravnanju s komunalnim blatom na območju Slovenije. Po besedah okoljskega ministra Simona Zajca so blizu rešitve, a podrobnosti še ne želi razkrivati. Klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj ob tem svari pred sežiganjem odpadkov v kotlinah.

Kriza s plastičnimi odpadki: 'Malezija ne bo svetovni smetnjak'

26. 01. 2020 09.47

Malezija ne bo več dovolila drugim državam, da na njenem območju odlagajo svoje plastične odpadke. Država je od konca lanskega leta uspešno vrnila 150 zabojnikov plastičnih odpadkov 13 državam, večinoma državam iz razvitega sveta.

'Preobrazba' kapitalizma: namesto delničarjev v središču skupnost?

21. 01. 2020 06.00

Z vstopom v leto 2020 se svetovno gospodarstvo nahaja na razpotju. Razlike med sloji se povečujejo, svet se spopada z nevarnostjo grozečih podnebnih sprememb, distopični strah pred eksponentnim tehnološkim napredkom ne pojenja, trgovinske napetosti med velesilami ne kažejo znakov popuščanja, svetovno gospodarstvo pa beleži šibkejšo rast. Zato ni nič čudnega, da se pojavljajo vprašanja, kako rešiti in popraviti obstoječi družbeno-ekonomski red in kje se v vsej tej dinamiki veliki premikov nahaja 'mali človek'?

Trump svari Hameneja, naj pazi na svoje besede

18. 01. 2020 09.16

Ameriški predsednik Donald Trump je v tvitu iranskega vrhovnega voditelja, ajatolo Alija Hameneja, opozoril, naj bo "zelo pazljiv s svojimi besedami". Hamenej ga je namreč med petkovimi molitvami in nagovorom Irancem označil za klovna.

EU v skrbeh: dogovor med ZDA in Kitajsko je izkrivil svetovno trgovino

17. 01. 2020 17.05

ZDA in Kitajska sta s podpisom delnega trgovinskega sporazuma začasno sklenili premierje. A evropski politki so mnenja, da je z dogovorom izkrivljena svetovna trgovina in napovedujejo izpodbijanje sporazuma pred Svetovno trgovinsko organizacijo. Kitajci so se namreč zavezali, da bodo iz ZDA v dveh letih povečali uvoz za 180 milijard evrov, kar pomeni, da bodo manj uvažali iz preostalega sveta.

Zajc napoveduje: v prihodnjih tednih bo znano, kam s komunalnim blatom

17. 01. 2020 17.09

Čeprav je Ministrstvo za okolje in prostor k problemu s komunalnim blatom, ki vse bolj duši slovenske čistilne naprave, pristopilo pozno, zdaj minister Simon Zajec napoveduje, da bo rešitev na dlani v prihodnji dveh tednih. To je skrajni čas, saj imajo denimo v Logatcu časa zgolj še tri tedne, potem bodo polni vsi njihovi rezervni zabojniki, kamor že odlagajo odpadni mulj.