VED

Sporazum o Evropskem razvojnem forumu
20. 04. 2000 11.36
Predstavniki Združenja delodajalcev Slovenije, Gospodarske zbornice Slovenije, Združenja Manager, Slovenskega raziskovalnega inštutita za management in Inštituta za strateške študije so danes podpisali sporazum o sodelovanju v projektu Evropski razvojni forum (ERF). Ta forum, ki naj bi ga ustanovili najkasneje v mesecu dni po podpisu sporazuma, bo stalna nevladna oblika predstavljanja stališč in predlogov področja strategije gospodarske in razvojne politike Slovenije v procesu vključevanja v Evropsko unijo.

Novosti s področja filozofije in sociologije
17. 04. 2000 18.04
Pri založbi Aristej sta izšli dve novi knjigi drugega letnika humanistične in družboslovne zbirke Dialogi: Aristotel Jonathana Barnesa in Mladina in zgodovina Johna R. Gillisa, ki zajema še spremno študijo profesorice na FDV Mirjane Ule. Delo Aristotel je znotraj filozofske literature ena redkih monografij o tem antičnem mislecu, Gillisova knjiga pa je eno prelomnih del s področja socialne zgodovine in sociologije mladine.

Stalna razstava Živeti v Celju
27. 03. 2000 21.19
Minister za kulturo Jožef Školč je nocoj v Celju v Muzeju novejše zgodovine Celje odprl novo stalno razstavo z naslovom Živeti v Celju. Avtorji razstave so Andreja Rihter, Tanja Roženberg-Šega, Marija Počivavšek, Tone Kregar in Iris Zakošek. Oblikovala sta jo Dušan Kramberger in Neta Zwitter. Razstava oživlja pot, ki so jo v slabih časih, časih trpljenja, žalosti in vojne, pa tudi v časih sreče, veselja in miru prehodili in začrtali predniki. Muzej si je zastavil cilj, da postavi muzeološko kakovostno razstavo, ki temelji na spoznanjih in pravilih posameznih ved, predvsem etnologije in zgodovine. Muzejski predmeti v posameznih sklopih ilustrirajo izbrane segmente celjske zgodovine ter dopolnjujejo ''dnevniške zapiske'' predstavnikov treh različnih generacij.

Podelitev Zlatih znakov Jožefa Stefana
22. 03. 2000 17.35
Na Inštitutu Jožef Stefan bodo drevi že osmič podelili Zlate znake Jožefa Stefana, namenjene najodmevnejšim doktorskim delom v Sloveniji na področju naravoslovno-matematičnih, tehničnih, medicinskih in biotehničnih ved. Dobitniki letošnjih nagrad so dr. Barbara Hribar, dr. Samo Korpar in dr. Zlatko Matjačič.

Promocija doktoric in doktorjev znanosti
29. 02. 2000 15.19
Rektor Univerze v Ljubljani Jože Mencinger je danes v zbornični dvorani univerze promoviral nove doktorice in doktorje znanosti, so sporočil iz rektorata univerze.

Mencinger promoviral nove doktorje znanosti
15. 02. 2000 18.19
Rektor ljubljanske univerze Jože Mencinger je danes promoviral enajst novih doktorjev znanosti, so sporočili z Univerze v Ljubljani.

Promocija novih doktorjev znanosti
01. 02. 2000 14.12
Rektor Univerze v Ljubljani Jože Mencinger je danes v zbornični dvorani univerze promoviral enajst novih doktorjev znanosti.

Predsednik švedske Kraljeve akademije v Ljubljani
24. 01. 2000 15.42
V Sloveniji se mudi predsednik Kraljeve akademije književnosti, zgodovine in nacionalne dediščine s sedežem v Stockholmu prof. Inge Jonsson. Na Slovenski akademiji znanosti in umetnosti (SAZU) bo imel dve predavanji, prvo o načrtovanju in financiranju znanstveno-raziskovalnega dela na Švedskem in drugo o Emanuelu Swedenborgu.

Petdeset let Centralne tehniške knjižnice
17. 11. 1999 13.44
<A HREF=http://www.ctk.uni-lj.si/ target=_blank> Centralna tehniška knjižnica Univerze v Ljubljani</A> praznuje petdesetletnico delovanja. V okviru praznovanj bo popoldne slavnostna seja sveta knjižnice, jutri in pojutrišnjem pa strokovno posvetovanje visokošolskih knjižničark in knjižničarjev z mednarodno udeležbo. Na posvetu bodo govorili o pomenu in delu visokošolskih knjižnic. CTJ je osrednja knjižnica na področju tehniških in naravoslovnih ved, ki ima 290.000 enot knjižničnega gradiva, neposredno pa imajo bralci dostop do 20.000 knjig in več podatkovnih zbirk.

Rektor univerze promoviral doktorje znanosti
16. 11. 1999 16.07
Rektor Univerze v Ljubljani Jože Mencinger je danes v zbornični dvorani promoviral 12 novih doktoric in doktorjev znanosti.

Okus po mestu
11. 11. 1999 16.29
Ljubitelji sodobne umetnosti si lahko nocoj v dveh ljubljanskih razstaviščih ogledajo znanstveno raziskovalni projekt, ki so ga pripravili kustosi iz Galerije Škuc (Grgor Podnar), Galerije P74 (Tadej Pogačar) in Moderne galerije (Igor Zabel) z naslovom <I>Okus po mestu</I>.

Li Huieva hipoteza
15. 07. 1999 08.10
Kitajski študent naravoslovnih ved Li Hui trdi, da črte na človeški dlani opredeljuje en in ne več genov, kot so doslej domnevali. Črte na dlani ne odslikavajo le človekovega zdravja, temveč tudi njegov inteligenčni količnik. Doslej se je domnevalo, da odtis dlani in prstne odtise opredeljuje več genov, njihovo formiranje pa nima potrjenih pravil. Li Hui je medtem odkril, da imajo odtisi srednjega prsta in kazalca določene razlike v razporedu, pa tudi določena pravila. V kolikor se bo njegova hipoteza izkazala za pravilno, bodo lahko na podlagi analiz dlani ugotovili bolezni, inteligenco in tudi krvno sorodstvo med očetom in sinom. Vendar pa nekateri strokovnjaki trdijo, da je treba izvesti preiskave več družin in edincev. Teza Li Huia, ki nosi naslov Evolucija odtisov dlani in nasledstvo, je pritegnila veliko pozornost strokovnjakov. Nastala je na podlagi analiz, ki jih je opravil med 1200 prebivalci Šangaja, in na odtisih dlani vseh primatov v živalskem vrtu tega mesta.

Promovirani doktorji znanosti
20. 04. 1999 13.48
V zbornični dvorani Univerze v Ljubljani je danes rektor Jože Mencinger promoviral nove doktorice in doktorje znanosti.

Odprtje prodajne razstave najnovejše tuje strokovne literature
08. 04. 1999 11.55
V Univerzitetni knjižnici v Mariboru bo v ponedeljek, 12. aprila, ob 11. uri odprtje prodajne razstave najnovejše tuje strokovne literature. Na razstavi z naslovom Markom - Svet v knjigah bo mariborska družba Markom, ki je dobavitelj literature in pripravlja omenjeno razstavo, predstavila preko 3000 naslovov knjig, ki jih je sto tujih založb izdalo v času od oktobra 1998 do marca 1999 s področij družboslovja, ekonomije, prava, tehniških ved, računalništva in kulture.

Podelili Zlate znake Jožefa Štefana
24. 03. 1999 21.14
V okviru že tradicionalnih Dni Jožefa Štefana je Institut Jožef Štefan (IJS) drevi že sedmič zapored ob letnici rojstva Jožefa Štefana na osrednji prireditvi pod pokroviteljstvom predsednika države Milana Kučana podelil Zlati znak Jožefa Štefana in obeležil 50 letnico Instituta. Letošnji dobitniki Zlatega znaka so Denis Arčon, Primož Ziherl in Blaž Zupan.

Promovirani novi doktorji znanosti
23. 03. 1999 15.09
Rektor Univerze v Ljubljani Jože Mencinger je danes v zbornični dvorani promoviral 12 novih doktorjev znanosti, od tega 3 doktorice.

Vonj po morju v Slovenskem etnografskem muzeju
03. 03. 1999 16.36
Vonj po morju - slovensko morsko ribištvo od Trsta do Timave skozi stoletja je naslov razstave, ki jo bodo jutri, 4. marca, ob 18. uri odprli v Slovenskem etnografskem muzeju na Metelkovi 2 v Ljubljani. Pripravil jo je Bruno Volpi Lisjak iz Trsta, dolgoletni pomorščak in eden redkih poznavalcev ribištva ter pomorskih ved na Slovenskem.

Simpozij o ocenjevanju delovne zmožnosti, invalidnosti in telesne okvare pri kardioloških bolnikih
23. 10. 1998 12.50
Začel se je dvodnevni simpozij o ocenjevanju delovne zmožnosti, invalidnosti in telesne okvare pri kardioloških bolnikih, s katerim skušajo spodbuditi sodelovanje med slovenskimi kardiologi ter drugimi strokovnjaki in izvedenci s področja medicinskih ved in ocenjevanja delazmožnosti. Obisk simpozija, ki ga pod pokroviteljstvom delniške družbe Lek organizirajo Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, klinični oddelek za kardiologijo ljubljanskega kliničnega centra, Združenje kardiologov Slovenije in Gospodarski vestnik, je presegel vsa pričakovanja organizatorjev.

Poletna univerza v Bovcu
21. 08. 1998 12.41
V bovškem hotelu Alp letos že peto leto poteka Poletna univerza v Bovcu, skupen projekt univerz iz Celovca, Trsta, Vidma, Maribora in Ljubljane. Petnajstdnevne poletne univerze, ki se bo končala v ponedeljek, 31. avgusta, se udeležuje približno 50 študentov iz Slovenije, Italije in Avstrije, pa tudi dve študentki iz Hrvaške ter po ena iz Slovaške in Ukrajine, je povedal redni prof. celovške univerze Andreas Moritsch, eden pobudnikov in organizator omenjenega srečanja.

Prireditve ob 180-letnici odkritja notranjih delov Postojnske jame
12. 05. 1998 15.34
Letos mineva 180 let od odkritja notranjih delov Postojnske jame, ki je botrovalo hitremu razvoju strokovnih ved, kot sta speleologija in speleobiologija, ter razcvetu turizma, ki je močno zaznamoval razvoj mesta Postojne. Ob tej priložnosti bodo v Postojni 22. in 23. maja pripravili strokovno srečanje z naslovom Postojnska jama - nova spoznanja, ki ga bo spremljala tudi vrsta kulturnih prireditev.