VS OZN

Holbrooke kritiziral bosansko predsedstvo

13. 01. 2000 10.33

Ameriški veleposlanik pri OZN Richard Holbrooke, ki januarja predseduje Varnostnemu svetu (VS), je v sredo izrazil razočaranje in nezadovoljstvo nad počasnim izvajanjem Newyorške deklaracije, ki so jo trije člani bosanskohercegovskega predsedstva sprejeli 15. novembra v New Yorku, pred sejo VS, ki ji je predsedoval slovenski zunanji minister Boris Frlec.

Holbrooke bo v VS pripeljal tudi Ala Gora

06. 01. 2000 10.26

Ameriški veleposlanik v OZN Richard Holbrooke, ki v mesecu januarju predseduje Varnostnemu svetu, je obljubo, da bo skušal izboljšati odnose med svetovno organizacijo in državo gostiteljico ZDA, vzel zelo resno. Medtem ko je 15. novembra lani ob zgodovinskem poročanju treh članov bosanskohercegovskega predsedstva o izpolnjevanju daytonskega mirovnega sporazuma na sejo, ki jo je vodil slovenski zunanji minister Boris Frlec, pripeljal večjo skupino članov predstavniškega doma kongresa, bo v ponedeljek, 15. januarja, v VS pripeljal še podpredsednika ZDA Ala Gora. Slednji bo vodil odprto sejo VS o vplivu epidemije aidsa na mir in varnost v Afriki.

Slovenija končala mandat nestalne članice VS

01. 01. 2000 12.06

Z začetkom leta 2000 se je iztekel dvoletni mandat Slovenije kot nestalne članice najpomebnejšega organa OZN Varnostnega sveta, ki ga je nastopila s 1. januarjem 1998. Slovenija je bila kot predstavnica vzhodnoevropske regionalne skupine izvoljena 14. oktobra 1997, ko je za njo glasovalo 140 držav od tedanjih 185 članic OZN, pri čemer je že v prvem krogu porazila protikandidatko Makedonijo. Namesto Slovenije bo do konca leta 2001 v Varnostnem svetu sedela Ukrajina, ki je jeseni šele po treh krogih glasovanja premagala protikandidatko Slovaško.

Stalne članice morda blizu dogovora o Iraku

17. 11. 1999 10.18

Stalne članice Varnostnega sveta OZN, ki se že mesece dogovarjajo o načinu zagotavljanja nadaljnjega nadzora nad iraškimi programi orožij za množično uničevanje in drugimi problemi, povezanimi z Irakom, so po napovedih diplomatov blizu tega, da se dogovorijo o predlogu nove resolucije. Varnostni svet ima v četrtek napovedano sejo o programu nafta za hrano, ni pa izključeno, da ne bi dali na mizo tudi predloga resolucije, s katero bi Iraku začasno ukini sankcije, če bi privolil v obnovo mednarodnega inšpekcijskega režima.

Tuerk zadovoljen z opravljenim delom

12. 11. 1999 11.06

Slovenski veleposlanik v OZN Danilo Tuerk je dejal, da se je Varnostni svet pod slovenskim predsedstvom v prvem in drugem tednu novembra ukvarjal z afriškimi krizami in izkazal odprtost glede vprašanj Balkana. Tuerk pričakuje, da bo VS morda v petek dokončal štiri formalne seje, na katerih naj bi bile sprejete vsaj predsedniške izjave o Tadžikistanu, Gruziji, Somaliji in Burundiju. Glede Somalije je potrdil, da Slovenija pripravlja predlog predsedniške izjave, ki bi lahko bila sprejeta že v petek, odvisno od usklajevanja besedila med članicami VS. Slovenski veleposlanik je tudi potrdil, da bo v ponedeljek, 15. novembra, potekala odprta seja VS, na kateri bodo trije člani predsedstva Bosne in Hercegovine predstavili svojo vizijo uresničevanja mirovnega procesa v državi. Seji bo predsedoval slovenski zunanji minister Boris Frlec, pomembna pa je zato, ker bo to prvo tako poročanje kolektivnega predsedstva VS po podpisu daytonskega mirovnega sporazuma leta 1995.

Carla Del Ponte zaprosila za večjo pomoč VS

11. 11. 1999 11.18

Nova tožilka Mednarodnih sodišč za zločine na območju nekdanje Jugoslavije in Ruande (ICTY,ICTR) švicarka Carla Del Ponte je v sredo Varnostnemu svetu OZN prvič poročala o svojem delu, pri čemer je največ pozornosti posvetila območju nekdanje Jugoslavije, ker se z Ruando po lastnih besedah še ni dovolj seznanila. Del Pontejeva je VS zaprosila za večjo podporo mednarodnemu sodišču predvsem glede vpliva na posamezne države, ki ne izpolnjujejo v polni meri obveznosti, izhajajočih iz resolucij VS sprejetih v skladu s 7. poglavjem Ustanovne listine. Poleg Kosova, Bosne in Hercegovine je omenila tudi probleme s Hrvaško in izrazila upanje, da VS ne bo potrebno uradno zaprositi za ukrepanje zaradi zavračanja sodelovanja pri delu sodišča.

Tuerk predstavil delo VS

06. 11. 1999 12.03

Slovenski veleposlanik v OZN Danilo Tuerk je dopisnikom s sedeža OZN v New Yorku predstavil pričakovanja glede dela Varnostnega sveta (VS) v mesecu novembru, ko najpomembnejšemu organu svetovne organizacije predseduje Slovenija. Tuerk je napovedal tudi nekatere spremembe v načinu dela VS, pri čemer je izpostavil večjo odprtost, kar je želja večine držav članic Generalne skupščine in marsikatere članice VS. Med temami, s katerimi naj bi se VS v novembru posebej intenzivno ukvarjal, je Tuerk omenil DR Kongo in Sierro Leone v Afriki, BiH in Kosovo na Balkanu ter Irak.

VS ZN zahteva izročitev Osame bin Ladna

16. 10. 1999 11.07

Varnostni svet OZN je soglasno potrdil resolucijo, s katero od afganistanskih Talibanov zahteva izročitev osumljenega mednarodnega terorista Osame Bin Ladena v roke državi, ki mu je pripravljena soditi. Resolucija poleg tega zahteva, da Talibani takoj prenehajo s podporo mednarodnim teroristom in zagotovijo, da ozemlje pod njihovim nadzorom ne bo služilo za urjenje teroristov ali pripravo terorističnih napadov. Resolucija je bila sprejeta pod 7. poglavjem Ustanovne listine OZN, kar pomeni, da se lahko za izpolnitev zahtev uporabi tudi vojaška sila.

Holbrooke obiskal slovensko misijo pri OZN

18. 09. 1999 11.09

Ameriški veleposlanik v OZN Richard Holbrooke je v petek popoldne obiskal prostore slovenske misije pri OZN v New Yorku, kjer se je s slovenskim kolegom Danilom Türkom pogovarjal o delu Varnostnega sveta (VS) ter o nekaterih drugih temah v zvezi z OZN. Holbrooke je v začetku septembra generalnemu sekretarju OZN Kofiju Annanu predal poverilna pisma in po več kot letu dni nastopil položaj, na katerega ga je ameriški predsednik Bill Clinton predlagal v začetku poletja 1998.

Westendorp: Kosovska kriza zavira normalizacijo razmer v BiH

18. 05. 1999 09.22

Visoki predstavnik mednarodne skupnosti za izvajanje mirovnega sporazuma v Bosni in Hercegovini Carlos Westendorp je na novinarski konferenci v New Yorku dejal, da kosovska kriza negativno vpliva na razvoj dogodkov v Bosni in Hercegovini. Westendorp je Varnostnemu svetu OZN sicer predstavil redno poročilo o izpolnjevanju Daytonskega mirovnega sporazuma v prvih treh mesecih letošnjega leta.

Varnostni svet sprejel prvo resolucijo o Kosovu od lanskega oktobra

15. 05. 1999 08.57

Varnostni svet (VS) OZN je v soboto zjutraj sprejel prvo resolucijo o Kosovu od 24. oktobra lanskega leta. Zanjo je glasovalo 13 članic Varnostnega sveta, Rusija in Kitajska pa sta se vzdržali. Pri pripravljanju resolucije je poleg 7 nestalnih članic Varnostnega sveta in 11 nečlanic, sodelovala tudi Slovenija, njena vsebina pa se nanaša predvsem na humanitarno krizo, čeprav se v 5. točki dotika tudi političnega procesa pri iskanju rešitve kosovske krize. Slovenski veleposlanik v VS Danilo Tuerk je dejal, da je resolucija pomembna že zato, da je prva, o kateri se je VS uspelo dogovoriti po 24. oktobru in da ima poleg humanitarne vsebine tudi politično.

Varnostni svet podaljšal mandat MINURSO do 14. maja

01. 05. 1999 09.04

Varnostni svet OZN je v petek zlahka dosegel soglasje glede podaljšanje mandata Misiji Združenih narodov za referendum v Zahodni Sahari (MINURSO) do 14. maja 1999. MINURSO je bil ustanovljen leta 1991, da poskrbi za izvedbo referenduma na katerem se bodo prebivalci puščavskega ozemlja odločili o samostojnosti ali pa o priključitvi Maroku.

VS ne bo blokiral akcije zveze NATO

06. 04. 1999 09.50

Varnostni svet OZN je v ponedeljek razpravljal o položaju na Kosovu, vendar ne tako, kot si je želela ZR Jugoslavija, ki je zahtevala izredno sejo zaradi zračnih napadov zveze NATO na njeno ozemlje. Seja varnostnega sveta je bila posvečena humanitarni krizi, ki so jo izzvale varnostne sile ZR Jugoslavije z izgonom kosovskih Albancev. Varnostni svet je po seji, med katero je poslušal poročilo generalnega sekretarja OZN Kofija Annana o položaju kosovskih beguncev, izdal kratko sporočilo za javnost, vendar se je za zaprtimi vrati po trditvah diplomatskih virov dogajalo mnogo več.

Slovensko zunanje ministrstvo o vojaškem posegu na Kosovu

24. 03. 1999 21.32

Slovensko zunanje ministrstvo obžaluje, da je razvoj dogodkov v Zvezni republiki Jugoslaviji privedel do točke, ko so bila izčrpana vsa diplomatska sredstva in ko je vojaški poseg NATO v ZRJ postal neizbežen. Večstranski in dolgotrajni napori mednarodne skupnosti za rešitev krize po diplomatski poti in za preprečitev še večje humanitarne katastrofe ter jasna opozorila ZRJ so ostali neuspešni zaradi zavrnitve oblasti v Beogradu, da sprejmejo sporazum o miru in samoupravi Kosova iz Rambouilleta in da spoštujejo zahteve mednarodne skupnosti, kakršne izhajajo iz resolucij Varnostnega sveta OZN 1160, 1199 in 1203, je v sporočilu za javnost zapisalo slovensko zunanje ministrstvo.

VS podaljšal mandat UNOMSIL do 13. junija

12. 03. 1999 09.51

Varnostni svet OZN je soglasno podaljšal mandat opazovalni misiji OZN v Sierri Leone do 13. junija 1999. Varnostni svet je s takšno odločitvijo izrazil podporo prizadevanjem za mirno rešitev sporov in vrnitev trajnega miru ter stabilnosti v Sierro Leone.

Združeni narodi čakajo na odgovor Libije

27. 02. 1999 09.48

Varnostni svet (VS) OZN je v petek poslušal poročilo generalnega sekretarja Kofija Annana o napredku aktivnosti za izročitev sodišču dveh Libijcev, osumljenih za bombni napad na Pan Amovo letalo, ki ga je leta 1988 razneslo nad škotskim Lockerbijem. VS pa je prav tako opravil konsultacije v zvezi z letnim pregledom izvajanja sankcij, ki so bile uvedene proti Libiji leta 1992.

Pozitivni odzivi OZN na zakljček pogajanj v Rambouilletu

24. 02. 1999 09.00

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je v torek pozdravil sklepe mirovne konference o Kosovu pod vodstvom kontaktne skupine v francoskem Rambouilletu, ki je prinesla dogovor o avtonomiji Kosova. Podobno zadovoljstvo je v imenu vseh držav članic izrazil predsednik Varnostnega sveta, kanadski veleposlanik Robert Fowler. Britanski in francoski predstavnik v VS sta pred tem kolege obvestila, da je bil v Rambouilletu dosežen napredek glede političnega dela mirovnega sporazuma.

Kitajska proti podaljšanju mandata sil OZN v Makedoniji

24. 02. 1999 08.16

Varnostni svet OZN je v torek razpravljal o poročilu generalnega sekretarja Kofija Annana glede Preventivnih sil Združenih narodov v Makedoniji (UNPREDEP). Annan je v svojem poročilu razčlenil delo in pomen UNPREDEP ter priporočil podaljšanje mandata za prihodnjih šest mesecev, to je do 31. avgusta. Iz diplomatskih virov se je izvedelo, da vse članice VS zagovarjajo podaljšanje mandata, razen Kitajske, ki je izražala zadržke.

VS z resolucijo pozval Etiopijo in Eritrejo k prekinitvi spopadov

11. 02. 1999 10.21

Varnostni svet OZN je po poslušanju poročila posebnega odposlanca generalnega sekretarja Mohameda Sahnouna o položaju na meji med Etiopijo in Eritrejo sprejel resolucijo, s katero je obe državi pozval, da se takoj prenehata spopadati. Varnostni svet je že v torek v posebni izjavi za javnost izrazil iste zahteve, tokrat pa jih je podprl z resolucijo.

VS podaljšal mandat UNOMIG do 31. julija

29. 01. 1999 08.47

Varnostni svet OZN je podaljšal mandat Opazovalni misiji Združenih narodov v Gruziji (UNOMIG) do 31. julija letos.

VS sprejel resolucijo o Angoli; UNITA našla razbitine sestreljenega letala ZN

13. 01. 1999 08.40

Varnostni svet OZN se je z resolucijo odzval na obnovitev spopadov v Angoli in sestrelitev dveh letal z osebjem OZN, ki sta strmoglavili nad ozemljem pod nadzorom Nacionalne zveze za popolno osvoboditev Angole (UNITA). Varnostni svet je že v prvem členu resolucije obsodil sestrelitev obeh letal, obžaloval napade na druga letala, ki so doživela podobno usodo, ter zahteval, da se taki napadi nemudoma končajo.

VS razpravljal o Iraku

12. 11. 1998 08.24

Po trditvah diplomatskih virov naj bi ZDA obvestile generalnega sekretarja OZN Kofija Annana, da umikajo osebje iz Iraka in sosednjih držav, nato pa so se tudi Združeni narodi odločili, da umaknejo vse mednarodno osebje.

Kučan sprejel poverilna pisma bangladeškega veleposlanika

10. 11. 1998 16.36

Predsednik Republike Milan Kučan je danes sprejel poverilna pisma veleposlanika Ljudske republike Bangladeš v Republiki Sloveniji Kazija Anwarula Masuda, so sporočili iz Urada predsednika republike.

Varnostni svet zaskrbljen zaradi počasnega vračanja beguncev na območju nekdanje Jugoslavije

21. 10. 1998 09.20

Varnostni svet OZN je v torek razpravljal o položaju beguncev in razseljenih oseb na področju nekdanje Jugoslavije in ob tem izrazil zaskrbljenost zaradi njihovega prepočasnega vračanja na svoje domove. Razprava v VS je bila opravljena na pobudo ruske delegacije, ne toliko zaradi Kosova, kot zaradi vprašanja srbskih beguncev iz Hrvaške in Bosne in Hercegovine.

Konsenz v VS ohranjen, brez končne odločitve o uporabi sile

07. 10. 1998 08.16

Varnostni svet OZN je v torek popoldne po ameriškem času razpravljal o poročilu generalnega sekretarja Kofija Annana o Kosovu.

Kofi Annan pozval VS k podpori UNMIBIH

22. 09. 1998 09.34

Generalni sekretar OZN Kofi Annan je pozval države članice varnostnega sveta, da v celoti podprejo prizadevanja Misije OZN v Bosni in Hercegovini (UMNIBIH) pri vzpostavljanju multietnične policijske službe v državi.

VS sprejel resolucijo o Afganistanu

29. 08. 1998 09.21

Varnostni svet OZN je v petek popoldne soglasno sprejel resolucijo, s katero je zahteval prekinitev spopadov v Afganistanu in obsodil napade na osebje OZN. Resolucija je bila sprejeta na pobudo Rusije, pri njenem oblikovanju pa je sodelovalo več držav, med njimi tudi Slovenija.

VS zahteva prekinitev ognja in dostop do beguncev

25. 08. 1998 08.39

Varnostni svet OZN je v ponedeljek sprejel predsedniško izjavo o Kosovu, katere prvi osnutek je pripravila skupina za stike, največ amandmajev pa sta vložili slovenska in kitajska diplomacija. Predsedniška izjava je bila pripravljena za sprejem že v sredo pretekli teden, vendar so najprej zahtevali odlog Američani, nato pa še dva dni kasneje Rusi. Kljub odlogu sprejema do bistvenih sprememb v izjavi ni prišlo.

Varnostni svet ostro kritiziral talibane

14. 08. 1998 08.54

Varnostni svet OZN je v četrtek ostro kritiziral talibane zaradi neupoštevanja pozivov k prenehanju sovražnosti in ofenzive na severu Afganistana. Izjava, ki jo je po seji prebral predsedujoči VS Danilo Türk je vsebovala tudi ostro opozorilo talibanom zaradi zajetja generalnega iranskega generalnega konzula v mestu Mazar e Sharif, konzularnega osebja in dopisnika iranske tiskovne agencije IRNA, ter zahtevo po njihovi takojšnji izpustitvi.

Kosovo ostaja predmet razprav v Varnostnem svetu

12. 08. 1998 08.49

Slovenski veleposlanik v Varnostnem svetu dr. Danilo Türk je izrazil zadovoljstvo nad konstruktivno in vsebinsko dobro razpravo med članicami glede kosovske krize. Varnostni svet za zdaj še ni sprejel formalnih ukrepov, ki bi se izražali v resoluciji ali predsedniški izjavi, vendar je nekaj držav med razpravo predlagalo tudi to, vse pa je odvisno od nadaljnjega poteka dogodkov. Varnostni svet je predsedujočega Danila Türka pooblastil, da je po koncu razprave prebral izjavo za javnost, v kateri je izražena nujna zahteva po prekinitvi ognja, ter zaskrbljenost zaradi ofenzive srbske vojske in policijskih enot. ''Izjava je jasno opozorila na skrb zbujajoči razvoj dogodkov na Kosovu in izrazila stališča VS o vseh vidikih krize. Po mojem mnenju je najpomembnejši zadnji del izjave, ki govori o tem, da je VS pri tem vprašanju aktiven in bo to ostal tudi naprej,'' je dejal dr. Türk. Na vprašanje, ali je morda v prihodnje pričakovati resolucijo, je dr. Türk dejal, da je o tem za zdaj še prezgodaj govoriti.