VS

Annan v petek v Bagdad

18. 02. 1998 09.58

Generalni sekretar OZN Kofi Annan bo v petek dopotoval v Bagdad, kjer bo skušal prepričati iraške oblasti, da privolijo v nemoteno delo mednarodnih inšpektorjev za nadzor nad uničenjem orožja za množično uničevanje (UNSCOM). Annan se je v torek pozno popoldne v New Yorku še enkrat sestal s predstavniki držav petih stalnih članic Varnostnega sveta in tokrat dobil podporo za posredovanje v krizi. Ruski in francoski diplomati so v zadnjih dneh od generalnega sekretarja zahtevali, naj odpotuje v Irak in se pogovori s tamkajšnjim vodstvom, ki si Annanovega obiska prav tako zelo želi, saj pomeni zadnjo možnost za mirno rešitev krize.

Irak mora brezpogojno sodelovati z mednarodno skupnostjo

06. 02. 1998 09.12

Varnostni svet OZN še vedno vztraja pri brezpogojnem izpolnjevanju resolucije, ki je bila sprejeta ob koncu zalivske vojne, še posebej o delu, ki govori o nadzoru oborožitve. Formalne seje VS o Iraku še ni bilo na dnevnem redu, drevi pa bo moral vodja inšpektorjev OZN Richard Butler na zahtevo Rusije "opravičiti" svoje izjave novinarjem New York Timesa, ki jih ni bilo v njegovem poročilu VS o pogovoru z iraškimi oblastmi med obiskom v Bagdadu. Butler je namreč novinarjem govoril o obstoju orožja za množično uničevanje, česar pa ni bilo v poročilu VS. Slovenska diplomacija še naprej zavzema stališče, da je potrebno najprej izčrpati diplomatske možnosti, če pa Irak ne bo izpolnil vseh pogojev, pa ne bo nasprotovala vojaški akciji.

Kučan odpisal Clintonu

02. 02. 1998 17.38

Predsednik republike Milan Kučan je danes odgovoril na pismo ameriškega predsednika Billa Clintona, v katerem ga je Clinton seznanil z ameriškimi stališči do Iraka in iraških izpolnjevanj mednarodnih obveznosti. V svojem odgovoru Clintonu je Kučan zagotovil, da bo Slovenija kot članica Varnostnega sveta ZN vztrajala, da je Irak dolžan brezpogojno in v celoti izpolniti zahteve resolucij VS, ki zadevajo uničenje kemičnega, bakteriološkega in drugega orožja za množično uničevanja, kot tudi, da je dolžan dopustiti popolno svobodo delovanja Komisije ZN za nadzor razorožitve Iraka (UNSCOM).

Varnostni svet enoten v obsodbi Iraka

25. 01. 1998 13.01

Varnostni svet OZN je pokazal visoko stopnjo soglasja o potrebi po odločnem odgovoru Iraku, ki onemogoča delo inšpektorjev komisije ZN - UNSCOM. Po mnenju slovenskih diplomatov v VS pa v kratkem ni moč pričakovati nove resolucije, čeprav si predvsem ZDA želijo na določen način kaznovati režim Sadama Huseina.

O najnovejši iraški krizi danes razpravlja VS

13. 01. 1998 18.16

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je v Washingtonu izjavila, da ZDA ne izključujejo nobene možnosti, da bi Irak prepričale k brezpogojnemu sprejetju nove ekipe strokovnjakov za nadzor razoroževanja. Albrightova je povedala, da se je o iraškem vprašanju po telefonu pogovarjala tudi z ruskim kolegom Jevgenijem Primakovom. Tiskovni predstavnik Bele hiše Michael McCurry pa je izrazil upanje, da bodo Združeni narodi zavzeli odločno stališče do Bagdada v zadnjem zapletu. Obenem je povedal, da je Washington pripravljen ukrepati tudi enostransko, če bi bilo potrebno. Varnostni svet naj bi se še danes sestal in razpravljal o najnovejši iraški krizi.

Irak nadaljuje izvoz nafte po programu nafta za hrano

09. 01. 1998 09.42

Iraški predlog za določitev januarskih cen za njegovo surovo nafto so v četrtek potrdili in s tem odpravili še zadnjo oviro za nadaljevanje iraškega izvoza po programu ZN "nafta za hrano". Odobritev je bila sprejeta avtomatično, saj nobena od 15-ih članic odbora ZN za sankcije ni imela pripomb. V odboru so ZDA in še 14 drugih članic Varnostnega sveta. Minuli mesec je VS obnovil program, po katerem Irak lahko vsakih šest mesecev proda nafte v vrednosti do 2,14 milijarde dolarjev v zameno za hrano in zdravila.

Slovenija predseduje komisiji VS ZN za nadzor sankcij proti Libiji

07. 01. 1998 09.42

Člani misij držav članic Varnostnega sveta Združenih narodov so na prvi seji v letu 1998 sprejeli program dela v januarju. Poleg tega so tudi dokončno potrdili države, ki bodo predsedovale posameznim odborom Varnostnega sveta. Slovenska misija, ki jo vodi Danilo Turek, bo predsedovala odboru, ki nadzoruje izvajanje resolucije št. 748, ki vsebuje sankcije proti Libiji.

Francija prevzela predsedovanje VS OZN

03. 01. 1998 14.45

Francija je v petek prevzela predsedovanje v Varnostnem svetu Organizacije združenih narodov za januar; stalne članice VS se pri predsedovanju izmenjujejo; že dan prej so nove nestalne članice VS postale Bahrein, Brazilija, Gabon, Gambija in Slovenija.

Varnostni svet podaljšal mandat modrim čeladam

24. 12. 1997 10.06

Varnostni svet ZN je včeraj modrim čeladam na Cipru, ki štejejo okoli 1200 vojakov, podaljšal mandat do 30. junija prihodnje leto. V enoglasno sprejeti resoluciji je VS tako kot pred tem generalni sekretar ZN Kofi Annan izrazil zaskrbljenost zaradi naraščajočega vojaškega potenciala na tem sredozemskem otoku.

Vprašanje razširitve Varnostnega sveta ostaja odprto

06. 12. 1997 12.58

Brez zbližanja stališč se je v petek v New Yorku končala dvodnevna razprava o sporni razširitvi Varnostnega sveta Združenih narodov (VS ZN). Na njej so podvomili, da bi lahko pogovore glede zastalega reformnega procesa znova spravili v tek, čeprav je Generalna skupščina ZN kljub štiriletnim neuspešnim prizadevanjem pokazala zanimanje za rešitev vprašanja nove strukture VS. ZDA, ki lahko s pravico veta onemogočijo vsakršno reformo VS, vztrajajo pri svojem stališču o razširitvi števila sedežev VS za pet ali šest sedežev.

Nemčija in Japonska bosta dobili stalna sedeža v VS?

05. 12. 1997 09.38

Nemčija in Japonska sta v okviru Generalne skupščine ZN zahtevali takojšen začetek izvajanja reform Varnostnega sveta ZN. Temu nasprotuje Italija, Generalna skupščina pa naj bi razpravo o tem vprašanju nadaljevala danes. Japonska in Nemčija, ki uživata podporo ZDA, naj bi dobili stalna sedeža v Varnostnem svetu, za isto mesto pa se potegujejo še nekatere druge države, med njimi je najbolj vztrajna Italija.

Podaljšali sporazum nafta za hrano

05. 12. 1997 09.32

Varnostni svet Združenih narodov je v četrtek soglasno za šest mesecev podaljšal sporazum nafta za hrano, ki Iraku dovoljuje, da proda za dve milijardi dolarjev nafte, v zameno pa se oskrbi z osnovnimi življenjskimi potrebščinami. Britanski predstavnik v VS ZN Stephen Gomersall je za tisk povedal, da je bil VS zelo naklonjen obravnavi priporočila generalnega sekretarja ZN Kofija Annana, da naj bi, verjetno januarja, povečali vsoto, s katero razpolaga Irak.

Ali bo Italija dobila stalni sedež v Varnostnem svetu?

02. 12. 1997 09.47

Pred četrtkovo razpravo v Generalni skupščini Združenih narodov o razširitvi Varnostnega sveta so Američani italijanskega porekla okrepili pritisk na Svetovno organizacijo, da bi sprejela Italijo med stalne članice VS ZN. Italijansko-ameriško združenje je ameriški vladi poslalo peticijo, v kateri poziva predsednika Billa Clintona, naj podpre sprejetje Italije. Peticijo so sinoči v New Yorku izročili veleposlaniku ZDA pri ZN Billu Richardsonu. V njej je zapisano, da 22 milijonov Američanov italijanskega rodu močno podpira predlog italijanske vlade za stalno članstvo v Varnostnem svetu.

Zunanji minister v Kanado in ZDA

28. 11. 1997 00.00

Zunanji minister Boris Frlec bo prihodnji teden v Kanadi in Združenih državah Amerike.

Varnostni svet spet o iraški krizi

26. 11. 1997 09.52

Varnostni svet Združenih narodov se bo morda danes sestal in razpravljal o iraški krizi, četudi sestanek uradno še ni potrjen. Seja VS je bila namreč včeraj odpovedana v pričakovanju napovedanih novih ruskih predlogov za razpravo o svoji uradni reakciji na petkovo poročilo komisije ZN za nadzor razoroževanja Iraka (UNSCOM). Vendar pa tudi ruska delegacija čaka na navodila iz Moskve. Rusija v ponedeljek namreč ni sprejela kratkega besedila, ki ga je predlagala Velika Britanija, in je zahtevala daljše besedilo, v katerem naj bi poleg problemov omenili tudi napredek v procesu razoroževanja, ki ga je UNSCOM zabeležil v Iraku in omenil v svojem poročilu. Ameriški obrambni minister William Cohen pa je za CNN izjavil, da so Iračani v zadnjih šestih letih večkrat lahko uganili, kam bodo šli inšpektorji ZN za razoroževanje. Irak še vedno zavrača dostop inšpektorjev ZN do predsedniških palač.

Sprejem namestnika vodje češke diplomacije pri Frlecu in Peterletu

25. 11. 1997 13.01

Zunanji minister Boris Frlec in predsednik parlamentarne komisije za evropske zadeve Lojze Peterle sta danes ločeno sprejela Cirila Svobodo, namestnika češkega zunanjega ministra, ki je pristojen za evropske zadeve.

Komisija UNSCOM o reševanju iraške krize

21. 11. 1997 10.20

Vsi člani komisije za razoroževanje Iraka (UNSCOM), vključno z ameriškimi, so davi odpotovali v Bagdad. Kot je povedal predsedujoči Varnostnega sveta ZN Qin Huasu, je VS ZN danes sprejel odločitev o takojšnjem vnovičnem pričetku dela članov komisije UNSCOM. Zadovoljstvo nad rešitvijo konflikta je izrazil tudi vodja komisije za razoroževanje Iraka Richard Butler, ki je po koncu zasedanja VS ZN povedal, da njegova skupina sprejema povabilo iraške vlade, v skladu s katerim lahko člani komisije danes spet pričnejo opravljati svoje običajno delo. Ameriški obrambni minister William Cohen pa je generalnemu sekretarju Združenih narodov Kofiju Annanu sinoči zagotovil, da bodo ameriške oborožene sile ostale v Zalivu vse dotlej, dokler ne bo Irak brezpogojno in v celoti izpolnjeval vseh resolucij ZN.

86 članov komisije zapustilo Irak, VS ostro obsodil njihov izgon

14. 11. 1997 00.00

Varnostni svet ZN je najostreje obsodil izgon ameriških članov komisije ZN za nadzor nad iraškim razoroževanjem (UNSCOM). V izjavi, ki jo je pozno včeraj podal predsedujoči VS ZN Qin Huasun (Kitajska), je Varnostni svet zahteval <i>takojšen in brezpogojen umik tega ukrepa, ki je posebni komisiji preprečil izpolnjevanje njenih nalog </i>. Varnostni svet je poleg tega izrazil zahtevo, da <i>se Irak nemudoma in v skladu s svojimi obveznostmi ukloni resolucijam ZN</i>; v nasprotnem primeru pa je opozoril pred resnimi posledicami. Najvišji organ ZN je izrazil popolno podporo vodji komisije UNSCOM Richardu Butlerju ter mednarodnim oblastem za jedrsko energijo pri izpolnjevanju njunih mandatov. VS je poudaril še, da iraška vlada prevzema polno odgovornost za varnost osebja in opremo komisije ZN ter njenega osebja. Irak je zapustilo 84 članov posebne komisije ZN za nadzor razoroževanja Iraka, 19 pa jih bo v tej državi še ostalo. Šest ameriških inšpektorjev, ki jih je Bagdad izgnal, je po kopnem odpotovalo v Jordanijo. Iraško-jordansko mejo so prečkali okoli 7. ure zjutraj.

Če bo Husein še naprej kljuboval, bodo sprejete nove sankcije

13. 11. 1997 00.00

Britanski zunanji minister Robert Cook je danes zatrdil, da se je Varnostni svet ZN odločil, da bo sprejel nove sankcije proti Iraku, če mu bo iraški voditelj <b>Sadam Husein</b> še naprej kljuboval. Cook je v odzivu na sinoči sprejeto resolucijo VS o poostritvi sankcij proti Bagdadu še poudaril, da Sadam <i>ne sme dvomiti v enotnost in odločenost Varnostnega sveta.

Slovenija nestalna članica Varnostnega sveta

15. 10. 1997 00.00

Včeraj so Slovenijo na 52. Zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov s 140 glasovi izvolili za eno od petih novih nestalnih članic 15-članskega Varnostnega sveta ZN. To mesto bo zasedala v letih 1998 in 1999. Za izvolitev je bila potrebna dvotretjinska podpora med 185 članicami Generalne skupščine. Nove nestalne članice VS ZN bodo s 1. januarjem prihodnje leto za dve leti, 1998 in 1999, nadomestile Čile, Južno Korejo, Gvinejo-Bissau, Egipt in Poljsko. Lani so bile izvoljene nestalne članice Japonska, Kenija, Kostarika, Portugalska in Švedska. Njim se bo mandat končal konec prihodnjega leta. Pet članic VS je stalnih: ZDA, Velika Britanija, Francija, Rusija in Kitajska.