Vesoljska evropska agencija

Slovenija postaja center evropske vesoljske tehnologije

17. 02. 2021 06.00

Evropska vesoljska agencija (ESA) po več kot desetletju išče nove astronavte, prijave pa so odprte tudi za Slovence. Še več, prav Slovenija bo ob boku Nemčije in Francije postala center evropske vesoljske tehnologije. "To je ogromno priznanje za celotno ekipo in vse raziskovalce," je dejal Igor Mekjavić z Inštituta Jožef Stefan. Dodal je, da bodo nove raziskave o izgubi mišične mase, ki jo astronavtom povzroča izpostavljenost breztežnosti, koristne tudi za vse, ki bodo ostali na Zemlji.

Razpis za astronavte: prvič se lahko prijavimo tudi Slovenci

16. 02. 2021 18.34

Evropska vesoljska agencija išče nove astronavte. "Pridružite se novi dobi raziskovanja," vse, ki bi jih zanimal 'delovnik v vesolju', v agenciji pozivajo naj se prijavijo na razpis. Agencija je nove moči doslej sicer iskala le trikrat – prvič leta 1978, nazadnje 2008. Ker pa je zadnja štiri leta pridružena članica agencije tudi Slovenija, se lahko prvič v zgodovini na razpis tako prijavimo tudi Slovenci. Kaj je lepšega kot pot v službo z raketo, kajne?

Spregledana odkritja: od najstarejšega materiala na Zemlji do zarodkov tiranozavra

23. 01. 2021 10.13

Od odkritja najstarejšega materiala na svetu do prvih fosilnih ostankov zarodkov tiranozavra in odkritja najstarejše lobanje prednika človeka. Leto 2020 je bilo polno neverjetnih odkritij v znanosti, a (pre)mnoga so zasenčile odmevne novice leta, od pandemije do protestov in volitev v ZDA. National Geographic je zbral deset neverjetnih znanstvenih odkritij leta 2020, ki so v javnosti (pre)malo odmevala.

'Čistilna misija' zoper vesoljske smeti: ESA podpisala večmilijonsko pogodbo s ClearSpaceom

27. 11. 2020 12.18

Evropska vesoljska agencija namenja več milijonov evrov podjetju ClearSpace za sežig vesoljskih smeti, odpadkov in razbitin, ki so se v zadnjih desetletjih osvajanja vesolja nakopičili nad nami. Okoli Zemlje dandanes kroži na tisoče satelitov, ki niso več v rabi, in še mnogo več manjših odsluženih delcev. "Predstavljajte si, kako nevarna bi bila plovba po odprtem morju, če bi vse izgubljene ladje v zgodovini človeštva še vedno drsele po vodi."

'Skupaj smo se postavili ob bok velikih. V vesolju smo!'

03. 09. 2020 06.12

Iz Francoske Gvajane so po več preložitvah vendarle izstrelili raketo Vega, s katero sta v vesolje poletela tudi prva slovenska satelita Nemo HD in Trisat. To je tudi zgodovinski dogodek za evropsko znanost, saj na evropski raketi ni bilo še nikoli toliko satelitov. S slovenskima satelitoma so tudi že uspešno vzpostavili prvi stik, so sporočili z mariborske univerze in Centra odličnosti Vesolje-SI, kjer so ju razvili. "To je potrditev, da na univerzi delamo dobro," je ob tem dejal rektor UM Zdravko Kačič, hkrati pa že napovedal naslednjo izstrelitev novega satelita, ki ga zdaj razvijajo.

Bi v na novo odkritih grebenih Marsa lahko obstajalo življenje?

05. 08. 2020 10.27

Plovilo na misiji ExoMars, katere namen je odgovoriti na vprašanje, ali na rdečem planetu obstaja življenje, je posnelo nove fotografije, ki prikazujejo zanimive geološke značilnosti Marsa. Znanstveniki zdaj med drugim ugotavljajo, kaj se skriva v grebenih kraterja, prikritih s tanko plastjo ledu. Kakšnih pa je pet možnih scenarijev o obstoju življenja na Marsu, ki se opirajo na dozdajšnja dognanja znanstvenikov?

Nasina Vztrajnost Rdečemu planetu naproti: iskala bo sledi življenja in zbirala vzorce kamnin

30. 07. 2020 05.58

V Združenih državah Amerike bodo proti Rdečemu planetu izstrelili rover Perseverance oziroma Vztrajnost. Na Marsu, kjer so pred 3,5 milijarde leti obstajale reke in jezera, bo iskal sledi starodavnega življenja. Poleg tega bo del sosednjega planeta pomagal pripeljali na Zemljo. V kraterju Jezero bo rover namreč zbiral vzorce kamnin in prsti, ki naj bi jih na Zemljo v sodelovanju z Evropsko vesoljsko agencijo pripeljali leta 2031.

V mirnih in čistih beneških kanalih opazili meduzo

22. 04. 2020 16.44

Zaradi odsotnosti čolnov in množice turistov so beneški kanali znova zaživeli. Voda v kanalih je kristalno čista, tamkajšnji prebivalci pa vsakodnevno v njej opažajo nove živali. Če so bile to najprej majhne ribice, je zdaj po kanalu mirno plavala velika meduza.

Posnetki iz vesolja: mir v zapuščenih beneških kanalih

16. 04. 2020 19.49

Ukrepi, ki jih je za zajezitev epidemije novega koronavirusa sprejela Italija, so močno zmanjšali tudi promet v beneških kanalih, kažejo posnetki Copernicusovega satelita Sentinel-2. Ukrepi, ki jih je italijanska vlada sprejela 9. marca, so povsem zaustavili promet vodnih avtobusov in drugih plovil.

V boj s posledicami pandemije covida-19 s satelitskimi posnetki

06. 04. 2020 15.37

Evropska vesoljska agencija (Esa) je v sodelovanju z Evropsko komisijo in slovenskim podjetjem Sinergise objavila posebno različico natečaja za algoritme daljinskega zaznavanja, osredotočeno na uporabo vesoljskih tehnologij za podporo pri pandemiji covida-19. Iščejo ideje, kako bi lahko pomagali z uporabo satelitskih podatkov.

Satelitski posnetki prikazujejo upad onesnaženosti nad severno Italijo

15. 03. 2020 11.16

Evropska vesoljska agencija je objavila satelitske posnetke, ki prikazujejo upad stopnje onesnaževanja, predvsem nad severno Italijo. Podoben drastičen upad stopnje dušikovega dioksida je že konec februarja zabeležila Nasa nad Vuhanom.

Zaradi koronavirusa preložili rusko-evropsko misijo na Mars

12. 03. 2020 21.45

Rusko-evropsko misijo na Mars so danes zaradi tehničnih težav in izbruha novega koronavirusa preložili na leto 2022, so sporočili iz ruske vesoljske agencije Roskozmos. Misijo so sicer v preteklosti že večkrat preložili.

Slovenija s centrifugo vstopa v novo ero vesoljsko-medicinskih raziskav

28. 01. 2020 08.20

Slovenca irskega rodu Adama C. McDonnella, člana ekipe, ki je vgradila simulator višinskih razmer v planiškem olimpijskem centru, je Evropska vesoljska agencija izbrala, da bo koordiniral vgraditev centrifuge v Planiškem laboratoriju. Strokovnjaki bodo nato iskali odgovore, kako s centrifugo na bodočih vesoljskih plovilih ustvariti umetno težnost, da bi s tem preprečili prilagoditev človeškega telesa na breztežnost. To bi za astronavte med drugim pomenilo, da ne bi izgubili mišične mase. McDonnella smo obiskali na Institutu Jožef Stefan.

Trije Slovenci na delo v Evropsko vesoljsko agencijo

20. 01. 2020 14.17

Nejc Smrkolj Koželj, Simon Maleja in Adam C. McDonnell so slovenski strokovnjaki, ki jih je Evropska vesoljska agencija izbrala, da bodo pomagali pri razvoju splošnih tehnologij in človeških ter robotskih raziskav. Slovenija sicer ves čas nadgrajuje sodelovanje z agencijo, pridružila se je še dvema novima programoma.

Gneča v Zemljini orbiti: nevarnost trčenja satelitov

21. 11. 2019 07.03

Evropska vesoljska agencija je sporočila, da je v Zemljini orbiti v zadnjih nekaj letih nastala velika gneča, zaradi katere morajo številni sateliti izvajati manevre, da bi preprečili trk z drugimi. V agenciji so tudi zaskrbljeni zaradi vse večje količine odpada v obriti. Tudi ta bi se v prihodnjih desetletjih lahko nevarno namnožil.

Mars, kot ga še niste videli: fotografije polarnih sipin

21. 09. 2019 11.09

Fotografija, ki jo je pred dnevi posnela kamera z ExoMars Trace Gas Orbiterja, plovila, ki ga skupaj upravljata Evropska vesoljska agencija in ruski Roscosmos, prikazuje severne polarne sipine na rdečem planetu. Namen misije je odgovoriti na vprašanje, ali na Marsu obstaja življenje.

Kakšne so dimenzije vesolja po 50 letih?

21. 07. 2019 07.00

Minilo je 50 let, odkar se je iluzija o sprehodu po Luni uresničila. Američan Neil Armstrong je prvi človek, ki je splezal po lestvi lunarnega modula in skočil na Lunina tla. Pomemben vpliv na razvoj znanja o vesoljskih tehnologijah je imel tudi slovenski raketni inženir, pionir kozmonavtike Herman Potočnik Noordung. Kakšna pa so vesoljska dognanja danes?

Lahko si oddahnete, asteroid QV89 bo septembra zgrešil Zemljo

17. 07. 2019 10.30

Evropska vesoljska agencija (ESA) je leta 2006 domnevala, da bi lahko asteroid 2006 QV89 trčil z Zemljo – za to je obstajala verjetnost 1 : 7000, kar je v vesoljskih številkah zelo verjetna možnost trčenja. ESA je z novo metodo zdaj le potrdila, da asteroid ne bo trčil z Zemljo. Slaba novica? Nihče ne ve, kje je ...

Slovenskim znanstvenikom uspel velik preboj

22. 01. 2019 19.01

Raziskovalni center, ki ga vodi Igor Mekjavić, postaja eden izmed treh uradnih raziskovalnih centrov za Evropsko vesoljsko agencijo, sodelovali pa bodo tudi z Naso. S tem pa bodo v Planico pripeljali tudi posebno centrifugo. S centrifugiranjem naj bi astronavti premagovali težave, ki jih povzroča breztežnost. A kako bodo simulirali zdravstvene težave, ki jih astronavti dobijo v vesolju?

Božična voščilnica z Marsa: spoznajte 82-kilometrski krater

21. 12. 2018 14.05

Evropska vesoljska agencija je s pomočjo satelita Mars Express na Zemljo poslala spektakularno božično fotografijo z rdečega planeta. Krater, ki so ga poimenovali Korolev, je širok kar 82 kilometrov, je pa na severnem polu planeta.

Gorenjski biseri na posnetkih iz vesolja

15. 12. 2018 07.00

Evropska vesoljska agencija vsak teden v rubriki Zemlja iz vesolja objavi košček našega planeta in ga čim bolj zanimivo predstavi. Tokrat je pozornost namenila Sloveniji, kjer je na satelitskem posnetku pokazala našega očaka Triglav, Bled in Bohinj ter Ljubljano.

Nasa preložila izstrelitev sonde proti Soncu

11. 08. 2018 12.01

Ameriška vesoljska agencija Nasa je preložila izstrelitev sonde z imenom Parker, ki bi morala kot prva vstopiti v Sončevo korono. Razloga za preložitev še niso sporočili.

Na Marsu odkrili tekočo vodo

25. 07. 2018 17.16

Raziskovalci so odkrili dokaze tekoče vode na Marsu. Gre za jezero tekoče vode, skrito pod tanko plastjo ledu na južni polobli planeta. V preseku je dolgo 20 km. Temperatura jezera je verjetno pod lediščem, mnogi pa že ugibajo, ali bi novo odkritje lahko vodilo tudi k dokazom o obstoju življenja na Rdečem planetu.

Satelit, ki nosi ime Slovenke Tare, poletel v vesolje

25. 07. 2018 10.31

V vesolju je odslej nov navigacijski satelit, ki ga krasi ime slovenske dijakinje Tare. Izstrelili so ga iz evropskega vesoljskega izstrelišča v Francoski Gvajani, in sicer v okviru evropskega satelitskega sistema Galileo. Z rekordno natančnostjo 20 centimetrov bo to najnatančnejši civilni satelitski navigacijski sistem na svetu.

V vesolje odhaja satelit, poimenovan po slovenski dijakinji

24. 07. 2018 13.54

Risba, s katero si je Tara Keber prislužila čast, da bo eden od satelitov v vesolju nosil njeno ime, še vedno krasi njeno sobo. Leta 2011 je 10-letna Tara zmagala na evropskem likovnem natečaju, v sredo pa bo satelit z njenim imenom poletel v vesolje.

Švedska gori, požari vidni tudi iz vesolja

23. 07. 2018 17.18

Na Švedskem kar ni konca vročinskega vala, letošnji julij pa je najtoplejši v 260 letih. Razmere so odlične za nastanek in širjenje požarov. Ta mesec so jih zabeležili že trikrat toliko kot lani vse leto, država pa je zato druge članice EU zaprosila za pomoč. Požari so tako obsežni, da se vidijo celo iz vesolja.

Dewesoft Zasavje spreminja v 'Silicijevo kotlino'

17. 04. 2018 06.00

Zasavska gazela Dewesoft je takorekoč že v vesolju: Nasa, kitajska vesoljska agencija, pa evropska ESA že več let sodelujejo z našim proizvajalcem meritvene tehnologije, čez dva dni se pri nas srečajo tudi s predstavniki ruske vesoljske agencije.

Letos nas čakajo lunin mrk, SpaceXov Falcon Heavy, pristanek na Marsu …

01. 01. 2018 06.30

Leto, ki je za nami, je prineslo tudi nekatere navdihujoče zgodbe o raziskovanju vesolja, prebojih v medicini, za nekaj spektakularnih predstav je poskrbela tudi sama narava. Kaj pa s področja astronomskih dogodkov in tehnološkega napredka lahko pričakujemo letos?

VIDEO: Že nestrpno pričakujete, da se bo pri vas oglasil Božiček? Preverite, kje je trenutno

24. 12. 2017 06.30

Evropska vesoljska agencija je poskrbela, da je šel Božiček na delo brez skrbi. Ameriško poveljstvo za zračno obrambo pa spremlja njegovo pot okoli sveta. Razdelil je že več kot tri milijarde daril. In kje je mož z belo brado ta hip? Božičkovo pot lahko v živo spremljate tudi vi.

Znanje strokovnjakov na Institutu Jožef Štefan podaljšuje delovanje satelita v orbiti Marsa

13. 12. 2017 07.11

Pri delovanju starejših satelitov je optimalna poraba električne energije še kako pomembna, saj z leti baterije postajajo vse slabše. Tako se čas v orbiti Marsa izteka Esinemu satelitu Mars Express, da pa bi iz njega tudi v zadnjih letih izstisnili še največ, so na pomoč priskočili strokovnjaki z Instituta Jožef Štefan. Podobne modele na podlagi tehnologij strojnega učenja sicer lahko uporabijo tudi v medicini.