Virant

Išče se prvi človek Telekoma
07. 09. 2001 00.00
Izšel je razpis Telekoma Slovenije za mesto predsednika uprave. Začasno upravo Telekoma zdaj vodi v.d. predsednika Peter Grašek, na ta položaj pa ga je po razrešitvi Marjana Podobnika imenovala vlada.

Odzivi na obsodbo Vinka Levstika
03. 07. 2001 00.00
Obsodba Vinka Levstika, ki ga je ljubljansko okrožno sodišče za dva medvojna umora 15. junija obsodilo na 12 let zapora, je uperjena proti spravi in proti narodu in je, poleg novele zakona o oploditvah z biomedicinsko pomočjo, že drugi primer zlorabe oblasti v Sloveniji v kratkem času, je na novinarski konferenci Združenja za demokratizacijo javnih glasil (ZDJ) in Civilne družbe za demokracijo in pravno državo povedal predsednik ZDJ Vinko Vodopivec.

Uprava Telekoma določila področja dela
24. 04. 2001 00.00
Po v ponedeljek opravljeni primopredaji poslov med v.d. predsednikom uprave Telekoma Slovenije Petrom Graškom in dosedanjim predsednikom uprave Marjanom Podobnikom, se je danes sestala tudi nova uprava Telekoma Slovenije, na kateri so člani določili področja svojega dela. Peter Grašek je prevzel področja strateškega načrtovanja, prodaje, mednarodnega sodelovanja, zavarovalnih rizikov, notranje kontrole, komuniciranja z javnostmi in marketinga, celovitega zagotavljanja kakovosti, pritožb in reklamacij, kadrovskih in splošnih zadev ter pravne pisarne.

Opravljena primopredaja na Telekomu
23. 04. 2001 00.00
V.d. predsednika uprave Telekoma Slovenije Peter Grašek, ki ga je vlada na ta položaj imenovala 19. aprila, in dosedanji predsednik uprave Marjan Podobnik sta danes opravila primopredajo poslov. Na seji se je prvič sestala tudi začasna uprava Telekoma Slovenije in opravila razdelitev pristojnosti posameznih članov uprave, ki pa še ni uradna, saj naj bi ustrezen sklep izdali jutri.

Korak bližje ustavnim spremembam
19. 04. 2001 00.00
Vlada je na četrtkovi seji imenovala 13-člansko strokovno skupino, katere naloga je, da na temelju izhodišč za spremembo ustave, ki jih je na zahtevo vlade pripravila vladna služba za zakonodajo v sodelovanju z ministrstvoma za pravosodje in za notranje zadeve, pripravi predlog ustavnih sprememb. V izhodiščih za spremembe ustave so se omejili na t.i. evropski člen, pravico tujcev - državljanov EU do nakupa nepremičnin, zakonodajni referendum, oblikovanje vlade, njeno sestavo in možnost odločitve DZ o predčasnih volitvah, reorganizacija in organizacija lokalne samouprave, volitve sodnikov v DZ in izročitev slovenskega državljana tuji državi.

Gantar za zamenjavo Podobnika
14. 04. 2001 00.00
Minister za informacijsko družbo Pavel Gantar je vladi včeraj poslal predlog o razrešitvi predsednika uprave Telekom Marjana Podobnika in dveh članov uprave, Pavla Žaklja in Adolfa Špenka. Minister Gantar je svojo odločitev pojasnil:"Telekom Slovenije se nahaja v zelo občutljivem trenutku prilagoditve na novi zakon o telekomunikacijah, na reorganizacijo v gospodarsko združbo, zato menimo, da mora biti uprava bolj izkušena in bolj usposobljena za prehod v novo stanje."

Novosti za otroke
03. 04. 2001 00.00
Pri Založbi Mladinska knjiga sta izšli dve novi knjižni deli za otroke: v zbirki Velika slikanica je izšla avtorska slikanica Mojce Osojnik, Cicibanova zbirka pa je bogatejša za glasbene pravljice z naslovom Bakreni prstan, ki jo je napisala Slavica Remškar, uglasbila Katja Virant Iršič, ilustracije pa so prispevali Matjaž Schmidt, Alenka Sottler in Svjetlan Junakovič. Po predstavitvi novitet je vodja knjigarne Konzorcij Alenka Klemenc opozorila še na letošnji bolonjski sejem in na izbor, ki ga bodo že devetič zapored predstavili na domačem sejmu Bologna po Bologni.

Podprli novelo zakona o odvetništvu
23. 02. 2001 00.00
Odbor DZ za notranjo politiko je podprl predlog novele zakona o odvetništvu, katere predlagatelj je vlada, in bo državnemu zboru predlagal, naj jo skupaj z amandmaji obravnava in sprejme po hitrem postopku. Temeljni namen predlaganih sprememb in dopolnitev je prilagoditev obstoječe zakonodaje evropskim direktivam, obenem pa naj bi novi zakon tudi odpravil pomanjkljivosti sedaj veljavnega zakona o odvetništvu. Sicer pa so se člani odbora danes lotili tudi novele zakona o referendumu in o ljudski iniciativi, ki bo, sodeč po današnji razpravi, deležna tako odobravanja kot tudi kritike. Novela namreč predvideva zgolj "drobne popravke", medtem ko temeljno konceptualno vprašanje zakona ostaja nerešeno.

Brezposelni poslanci
14. 02. 2001 00.00
Po lanskih volitvah, se 46 poslankam in poslancem nekdanjega sklica ni uspelo uvrstiti v državni zbor oziroma sploh niso več kandidirali. 28 nekdanjih poslancev še vedno prejema nadomestilo za poslansko plačo, do katerega so upravičeni največ eno leto po izteku mandata.

Za ombudsmana 23 kandidatov
09. 02. 2001 00.00
Na poziv za zbiranje predlogov možnih kandidatov za varuha človekovih pravic je urad predsednika republike prejel 23 predlogov možnih kandidatov za varuha oziroma varuhinjo človekovih pravic. Kandidati so: Brigita Bavčar, Anton Bergauer, Janez Brezovec, Milan Cerar, Vojko Flis, Jurica Grakalič, Matjaž Hanžek, Jožef Jarh, Stojan Jež, Erik Karič, Simona Kodrič, Vera Kozmik-Vodušek, Stanko Kračun, Mihaela Logar, Franc Majcen, Neva Miklavčič-Predan, Karlo Drago Novak, Janez Obreza, Milena J. Pribac, Milan Robič, Mitja Stupan, Rado Škofic in Irena Virant. Predsednik republike Milan Kučan bo v kratkem povabil vodje poslanskih skupin ter poslanca italijanske in madžarske narodne skupnosti na posvetovanje o kandidatu za varuha človekovih pravic.

Bohinc predstavil sodelavce
10. 01. 2001 00.00
Minister za notranje zadeve Rado Bohinc med prednostne naloge svojega mandata uvršča reformo javne uprave, vzpostavitev schengenske meje, ki je meddržavni in evropski projekt, ter projekt izobraževanja več kot štiri tisoč slovenskih uradnikov za čas, ko bo Slovenija postala polnopravna članica EU. Zelo pomembna pa se mu zdi tudi vzpostavitev operativne samostojnosti policije in vzpostavitev nadzora nad delom policije.

Kandidati za ombudsmana in sodnika ustavnega sodišča
03. 12. 2000 00.00
Predsednik republike Milan Kučan bo v četrtek, 7. decembra, z vodji poslanskih skupin in poslancema italijanske in madžarske narodne skupnosti opravil posvete o kandidatih za varuha oziroma varuhinjo človekovih pravic in za sodnika ustavnega sodišča.

Končani sedmi dnevi slovenske uprave
30. 09. 2000 00.00
V Portorožu so se končali sedmi dnevi slovenske uprave. Temi letošnjega posveta sta bili Spremembe v sistemu javnih uslužbencev ter Raba in urejanje prostora v slovenskih občinah. V sklepnem delu strokovnega simpozija zaposlenih v javni in poslovni upravi so prišli do sklepa, da je potrebna reforma uslužbeniškega sistema s spremembami zakona o javnih uslužbencih ob hkratni spremembi sistema plač in da je nujno potrebna analiza obstoječega stanja plač. Državni sekretar v ministrstvu za notranje zadeve Gregor Virant je predstavil optimistični razvoj dogodkov, da bi hkrati oblikovali tako zakon o javnih uslužbencih kot celovit zakon, ki bi urejal plače v javnem sektorju. Vendar bi bile tudi manj optimistične rešitve še ugodne, tudi če bi plačno reformo izvajali s spremembami sistema plač v elementih zakona, meni Virant. Na lokalni ravni pa bi z decentralizacijo bile pristojnosti razdeljene na različne ravni oblasti, tudi na občine, kjer je nujno izboljšanje kakovosti in učinkovitosti lokalnih javnih služb.

Bizjaku potekel mandat
29. 09. 2000 00.00
Danes poteče mandat varuhu človekovih pravic Ivan Bizjaku, ki je bil na to mesto izvoljen leta 1994. Za njegovega naslednika se poteguje 22 kandidatov, med najbolj znanimi imeni pa so Vera Kozmik, Mateja Kožuh Novak, Sonja Lokar, Biserka Marolt Meden, Neva Miklavčič Predan, Irena Virant in Ladislav Troha.

Dva kandidata za ustavnega sodnika
29. 09. 2000 00.00
Na poziv predsednika republike Milana Kučana za zbiranje predlogov možnih kandidatov za eno prosto mesto sodnika ustavnega sodišča sta se prijavila dva kandidata, in sicer poslanec ZLSD in redni profesor ustavnega prava na ljubljanski Pravni fakulteti Ciril Ribičič in okrožni sodnik svetnik iz Maribora Božidar Merc.

Sveženj zakonov za reformo javne uprave
15. 08. 2000 00.00
Ministrstvo za notranje zadeve je sredi minulega tedna v medresorsko obravnavo poslalo sveženj zakonov, ki sodijo v sklop t.i. reforme javne uprave, in sicer zakon o vladi, zakon o upravi in zakon o javnih uslužbencih, medtem ko je zakon o javnih agencijah šel neposredno na vladna delovna telesa, ker je bilo medresorsko usklajevanje že opravljeno in bi ga utegnila vlada obravnavati že prihodnji teden. Temu svežnju zakonov je pridružen še predlog za spremembo ustave, in sicer v tistem delu, ki govori o oblikovanju vlade, je v pogovoru za STA povedal državni sekretar v ministrstvu za notranje zadeve, pristojen za področje upravnih notranjih zadev ter organizacije in razvoj uprave, Gregor Virant. S sprejetjem teh zakonov, gre za zakonodajni del sprememb v javni upravi, bi naša država po mnenju Viranta naredila velik korak naprej na področju reforme javne uprave, kjer je bilo v zadnjem poročilu Evropske komisije veliko očitkov glede prepočasnega razvoja administrativne usposobljenosti.

Sveženj zakonov za reformo javne uprave <BR>
14. 08. 2000 00.00
Ministrstvo za notranje zadeve je sredi minulega tedna v medresorsko obravnavo poslalo sveženj zakonov, ki sodijo v sklop t.i. reforme javne uprave, in sicer zakon o vladi, zakon o upravi in zakon o javnih uslužbencih, medtem ko je zakon o javnih agencijah šel neposredno na vladna delovna telesa, ker je bilo medresorsko usklajevanje že opravljeno in bi ga utegnila vlada obravnavati že prihodnji teden. Temu svežnju zakonov je pridružen še predlog za spremembo ustave, in sicer v tistem delu, ki govori o oblikovanju vlade, je v pogovoru za STA povedal državni sekretar v ministrstvu za notranje zadeve, pristojen za področje upravnih notranjih zadev ter organizacije in razvoj uprave, Gregor Virant. S sprejetjem teh zakonov, gre za zakonodajni del sprememb v javni upravi, bi naša država po mnenju Viranta naredila velik korak naprej na področju reforme javne uprave, kjer je bilo v zadnjem poročilu Evropske komisije veliko očitkov glede prepočasnega razvoja administrativne usposobljenosti.

Nadaljevanje obstrukcije?
04. 07. 2000 15.19
Odbor DZ za spremljanje in uresničevanje resolucije o izhodiščih zasnove nacionalne varnosti zaradi nesklepčnosti tudi v drugem poskusu ni uspel obravnavati okoliščin in mednarodnih posledic akcije Obveščevalno-varnostne službe (OVS) pri ministrstvu za obrambo imenovane Sava, pri kateri naj bi šlo po mnenju nekaterih za sporno sodelovanje med slovensko in ameriško vojaško-obveščevalno službo; predsednik odbora Branko Janc (LDS) je po drugem neuspešnem poskusu ocenil, da gre očitno za nadaljevanje obstrukcije in da bo o tem obvestil predsednika DZ Janeza Podobnika.

Minister Jambrek predstavil ekipo
20. 06. 2000 20.30
Po nastopu funkcije je minister za notranje zadeve Peter Jambrek na novinarski konferenci predstavil svoje najožje sodelavce in pojasnil nekatere kadrovske zamenjave. Na ministrstvu bosta odslej dva državna sekretarja, Gregor Virant za področje upravnih notranjih zadev ter organizacije in razvoja uprave ter Vinko Gorenak za področje policije in splošnih zadev. Generalna sekretarka MNZ ostaja Štefka Korade Purg, naloge šefa kabineta ministra pa je prevzel Roman Rep. Novi generalni direktor policije Marko Pogorevc pa je na novinarski konferenci pojasnil zamenjavo na mestu direktorja kriminalistične službe, in sicer je na to funkcijo imenoval Dušana Mohorka, dosedanjemu šefu kriminalistov Marjanu Pogačniku pa je ponudil delovno mesto v uradu generalnega direktorja policije.

Novi poslanci v DZ
20. 06. 2000 20.16
Državni zbor je danes dobil tri nove poslance, ki so zasedli mesta ministrov Lojzeta Peterleta, Janeza Janše in Jožeta Zagožna. Ireni Virant, ki se današnjega zasedanja zaradi bolezni ni udeležila, Janezu Cimprmanu in Vidi Čadonič Špelič so poslanci soglasno potrdili mandate.

Kandidati sprejeli kandidature
16. 06. 2000 20.20
Danes opolnoči se izteče rok, do katerega morajo kandidati za poslance, ki bodo v državnem zboru nadomestili nove ministre Janšo, Peterleta in Zagožna, dati pristanek na svoje kandidature. Kot so nam povedali na Republiški volilni komisiji, se Vida Čadonič Špelič, Janez Cimeprman in Irena Virant s svojimi kandidaturami strinjajo in bodo tako prihodnji teden zasedli poslanske klopi.

Nepotizem v slovenski državni upravi
16. 06. 2000 20.07
Vlada je v okviru včerajšnjih obsežnih kadrovskih menjav naredila tudi nekaj potez, ki so na pomembna mesta v državi upravi pripeljale družinske člane ali druge ljudi, ki so blizu nekaterim članom vlade.

Novi poslanci v DZ
13. 06. 2000 19.36
Z imenovanjem Bajukove vlade so trije novi ministri Lojze Peterle, Jože Zagožen in Janez Janša zapustili poslanske vrste. Njihove poslanske sedeže naj bi zasedli Vida Čadonič Špelič, Janez Cimperman in Irena Virant. Odločitev, ali sprejmejo mesto v državnem zboru, morajo sporočiti do petka. Danes pa je mandatno imunitetna komisija stalni poslanski mandat podelila Richardu Beuermanu iz LDS.

Menjave v državnem zboru
12. 06. 2000 18.42
Republiška volilna komisija (RVK) je po nedavni zamenjavi vlade državnemu zboru posredovala podatke o tem, da po odhodu novega obrambnega ministra Janeza Janše (SDS) iz parlamentarnih klopi pravica do opravljanja poslanske funkcije pripada Ireni Virant iz Ljubljane, po odpovedi nadaljevanju poslanskega mandata pa bo bivšega ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja v poslanskih vrstah liberalne demokracije nasledil njegov dosedanji nadomestni poslanec Richard Beuermann z Vrhnike.

Kandidati za ombudsmana
05. 06. 2000 21.09
Sedanjemu varuhu človekovih pravic Ivanu Bizjaku se izteka prvi mandat. Predsednik republike Milan Kučan se je že posvetoval z vodji poslanskih skupin in poslancem italijanske narodnosti o možnih kandidatih za ombudsmana. V igri je 12 kandidatov, od teh kar 9 žensk, največ možnosti za nov mandat pa pripisujejo dosedanjemu varuhu, Bizjaku.

Posvet o kandidatih za ombudsmana
04. 06. 2000 11.51
Predsednik republike Milan Kučan je vodje poslanskih skupin in poslanca italijanske in madžarske narodne skupnosti jutri povabil na posvete o možnih kandidatih za varuha oziroma varuhinjo človekovih pravic.

Ustanovljena skupina za področje regionalizma
31. 05. 2000 14.06
Komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe je ustanovila 15-člansko skupino strokovnjakov za področje regionalizma, ki bo sodelovala pri obravnavi predloga skupine poslancev na čelu s Cirilom Ribičičem (ZLSD) za črtanje 143. člena ustave; z odpravo prostovoljnega odločanja o povezovanju občin v pokrajine bi namreč po mnenju pobudnikov odpravili oviro za regionalizacijo Slovenije, ki bi bila primerljiva z ureditvijo v državah EU.

Posvet o kandidatih za varuha človekovih pravic
30. 05. 2000 17.19
Predsednik republike Milan Kučan je vodje poslanskih skupin ter poslanca italijanske in madžarske narodnosti v ponedeljek, 5. junija, povabil na posvet o možnih kandidatih za varuha oziroma varuhinjo človekovih pravic, so sporočili iz urada predsednika republike.

Novosti v zbirki Murenček
29. 05. 2000 13.59
Založba Mladinska knjiga je v zbirki Murenček izdala dve novi slikanici - pesmarici z notnim zapisom in nosilcem zvoka. Namenjeni sta starejšim cicibanom ter otrokom v nižjih razredih osnovnih šol, njuna naslova pa sta Pojemo, pojemo ter Pesmi in plesi ljudstev sveta za otroke. Prvo je pripravila Katja Virant Iršič in ilustrirala Mojca Cerjak, avtorji druge pa so Albinca Pesek, Svanibor Pettan in ilustrator Lucijan Raščič.

Mnenja o ponovnem glasovanju
25. 05. 2000 21.11
Zaplet zaradi ponovljenega glasovanja je razburkal tudi strokovne kroge, kjer se mnenja močno razhajajo. Medtem ko na vrhovnem sodišču danes niso povedali ničesar o namerah te ustanove, so v strokovnih krogih mnenja o reševanju nastalega spora deljena.