Virus

Naslednja pandemija bi bila lahko smrtonosnejša od covida
06. 12. 2021 08.58
Naslednje pandemije bi lahko bile bolj smrtonosne od trenutne koronske krize, je opozorila ena od ustvarjalk cepiva Oxford-AstraZeneca. Prav tako je pozvala, naj hiter napredek, opažen pri dostavi cepiv in zdravil med pandemijo, postane norma.

Potrdili 1116 okužb, po mnenju Ihana z vidika zaščite idealna 'hibridna imunost'
05. 12. 2021 09.54
V soboto so pristojni opravili 2986 PCR-testiranj, s katerimi so potrdili 1116 novih okužb na novi koronavirus. Delež pozitivnih testov je tako znašal 37,4 odstotka. Aktivnih primerov okužbe v državi je tako po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje 29.311. V bolnišnicah se zdravi 1034 covidnih bolnikov, na intenzivni negi jih je 271. Umrlo je 13 oseb. Ob tem se nova različica omikron pojavlja v vse več državah, v fazi potrjevanja je tudi pri naših južnih sosedih. "Kako učinkovita so cepiva na novo različico še ni znano. Pfizer in Moderna se pripravljata na tri možne odzive," pravi imunolog Alojz Ihan.

Predhodnik omikrona po znanstvenih ugotovitvah prisoten že pred alfo in delto
04. 12. 2021 11.28
Predhodnik različice novega koronavirusa omikron, ki trenutno krepi strah pred ponovnim razplamtevanjem pandemije covida-19 v svetu, verjetno obstaja že dalj časa. Po sedanjih razumevanjih naj bi zgodnejša oblika omikrona nastala že pred alfo in delto, je dejal raziskovalec na južnoafriški univerzi Wolfgang Preiser. "Vprašanje je, kako je omikron tako dolgo ostal zakopan in je sedaj izbruhnil," se ob tem sprašuje.

V Evropi vedno več primerov ptičje gripe
04. 12. 2021 09.34
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano in Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin pozivata vse rejce perutnine k doslednemu izvajanju biovarnostnih ukrepov za preprečevanje okužbe z visoko patogeno aviarno influenco, ki se širi po Evropi. Ob tem opozarjajo, da neupoštevanje ukrepov pomeni veliko tveganje za okužbo v rejah s perutnino. K doslednemu izvajanju biovarnostnih ukrepov zato pozivajo predvsem manjše rejce. Bolezen se namreč lahko pojavi tudi v takšnih rejah, ki nato postanejo vir za širjenje bolezni. Zaenkrat sicer ugotovljeni podtipi ne predstavljajo večjega tveganja za okužbo ljudi.

Podjetništvo v digitalni dobi
04. 12. 2021 07.30
Izraz podjetništvo so skozi zgodovino opredelili različni avtorji (npr. Bernard Belidor, Jean Baptiste, Jan Tinbergen, Adam Smith, Alfred Marshall, Joseph Schumpeter idr.), dobro pa jih povzema Hirscherjeva (1985) definicija, ki razume podjetništvo kot proces ustvarjanja nečesa drugačnega in vrednega, pri čemer se vloži trud in čas. V tem procesu se prevzema spremljajoče finančno, psihološko in družbeno tveganje, ter pridobi končna nagrada v obliki monetarnega sredstva ali osebnega zadovoljstva.

Omikron še ni terjal življenj. Za bodočega ministra različica 'božično darilo'
03. 12. 2021 20.38
Različico novega koronavirusa omikron so doslej potrdili že v najmanj 38 državah po svetu, a obenem za zdaj niso potrdili nobenega primera smrti zaradi okužbe s to najnovejšo, močno mutirano različico, so pojasnili pri Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO). Bodoči nemški zdravstveni minister medtem meni, da naj bi omikron prinesel hitrejši konec pandemije.

Študija: poživitveni odmerek močno okrepi imunost
03. 12. 2021 16.22
Poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19 lahko dramatično okrepi imunsko obrambo telesa, je pokazala britanska študija, ki vzbuja upanje, da bi lahko tako preprečili še en val bolezni, ki bi ga lahko povzročila različica omikron.

Prisotnost gledalcev na ZOI v Pekingu vprašljiva
03. 12. 2021 10.54
Zimske olimpijske igre, ki bodo februarja prihodnje leto v Pekingu, bi bile lahko tako kot letošnje poleti v Tokiu zaradi pandemije covida-19 brez gledalcev, tudi domačih, poročajo kitajski mediji. Ta čas še ni znano uradno stališče oblasti in organizatorjev, koliko gledalcev bo lahko na prizoriščih.

So znanstveniki odkrili, kaj povzroča redke krvne strdke pri cepivu AstraZeneca?
02. 12. 2021 08.31
Britanski znanstveniki verjamejo, da so našli "sprožilec", ki v izjemno redkih primerih cepljenja s cepivom AstraZeneca proti okužbi z novim koronavirusom vodi do zapletov v obliki krvnih strdkov. Vzrok za nastanek strdkov naj bi bil povezovanje posebnega trombocita v krvi z adenovirusom iz cepiva.

Omikron potrjen v ZDA in 11 članicah EU
01. 12. 2021 08.42
Prisotnost seva omkrion so potrdili v ZDA in 11 državah EU. Največ okužb so potrdili na Nizozemskem (16) in na Portugalskem (14). Večina potrjenih primerov nove koronavirusne različice v EU je sicer povezanih s potovanji na jug Afrike.V Avstriji pa je november drugi najboljši mesec po številu razdeljenih odmerkov cepiva proti covidu-19. Medtem zaradi širjenja nove različice omikron vse več držav po Evropi in tudi drugod po svetu zaostruje ukrepe za zajezitev virusa. Za to so se med drugim odločile Irska, Portugalska, Švedska in Japonska. Novi sev so sicer v zadnjem dnevu potrdili v Braziliji in Nigeriji.

Von der Leynova: Razmisliti moramo o obveznem cepljenju
01. 12. 2021 13.41
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je dejala, da je napočil čas, da v Evropski uniji razmislimo o obveznem cepljenju proti covidu-19. Ob tem je poudarila, da je odločitev o tem v rokah vlad držav članic povezave. Komisija je sicer danes predstavila priporočila za usklajen pristop za zajezitev širjenja novega koronavirusa.

2257 novih okužb: trenutno pomoči italijanskih zdravnikov (še) ne potrebujemo
01. 12. 2021 09.36
V torek so v Sloveniji potrdili 2257 novih okužb s koronavirusom. Opravili so 6974 PCR-testiranj. Delež pozitivnih testov znaša 32,4 odstotka. V bolnišnicah zdravijo 1101 covidnih bolnikov, 277 jih je na intenzivni negi. V torek je umrlo 15 covidnih bolnikov. Kot je povedal koordinator za covid bolniške postelje pri ministrstvu za zdravje Robert Carotta, zaenkrat pomoči italijanskih zdravnikov še ne potrebujemo, saj razmere še obvladujemo, so pa ti v pripravljenosti za pomoč. V covidnih bolnišnicah je dosežen plato števila hospitaliziranih bolnikov, ki bo verjetno trajal do sredine decembra, je povedal.

Pokorn zadržkov do cepljenja otrok nima, prve bi lahko cepili že prihodnji teden
01. 12. 2021 09.40
Strokovni direktor Pediatrične klinike dr. Marko Pokorn je s sodelavci spregovoril o poteku covida-19 pri otrocih, o cepljenju in večorganskem vnetnem sindromu. Pokorn je ocenil, da je varnostni profil cepiva dober, prav tako tudi njegova učinkovitost, zato zadržkov do cepljenja otrok nima. Izrazil je upanje, da bi lahko cepljenje steklo že prihodnji teden. Interes je precejšen, še posebej med starši otrok s kroničnimi bolezni, je dodal. Letošnjo jesen se sicer virus bolj širi med mlajšo populacijo kot lani, kar je med drugim posledica odprtih šol.

Zaradi pandemije okrnjeno testiranje na okužbe z virusom HIV
01. 12. 2021 07.32
Zaradi že skoraj dve leti trajajoče pandemije covida-19 se o okužbah z virusom HIV in aidsu manj govori, okrnjeno je tudi zgodnje testiranje in s tem temeljna preventiva, ob svetovnem dnevu boja proti aidsu opozarjajo strokovnjaki. Po zadnjih ocenah je konec leta 2020 v Sloveniji živelo okoli tisoč oseb s HIV-om, predvideva pa se, da jih okoli sto ni vedelo, da so okuženi.

Štrukelj: Po dozdajšnjih podatkih bo zdravilo molnupiravir učinkovito tudi pri različici omikron
30. 11. 2021 15.01
Zdravilo za zdravljenje covida-19 molnupiravir bo po podatkih, ki jih imajo do zdaj, učinkovito tudi pri novi različici novega koronavirusa omikron, je povedal Borut Štrukelj z ljubljanske farmacevtske fakultete. Smiselno se mu zdi tudi cepljenje proti covidu-19 s poživitvenim odmerkom.

Najmanj okuženih s HIV v zadnjem desetletju
30. 11. 2021 13.34
Po štiridesetih letih pandemija še vedno traja. Virus v mnogih državah ne pomeni več smrtne obsodbe, ampak zahteva doživljenjsko zdravljenje. V oddaji Preverjeno smo se ob dnevu boja proti aidsu pogovarjali z infektologom dr. Janezom Tomažičem, ki se še danes spominja leta 1986, ko smo v Sloveniji uradno potrdili prisotnost virusa HIV. "To je bilo nekaj podobnega covidu-19, ko se je začelo na Kitajskem, pa smo mislili, da se nas to ne tiče. Seveda take infekcije lahko pridejo do vsakega."

Logarjeva: Iluzorno bi bilo pričakovati, da omikron ne bo prišel tudi k nam
29. 11. 2021 16.01
Različica omikron je po prvih podatkih bolj nalezljiva kot doslej odkrite različice koronavirusa, je povedala infektologinja Bojana Beović. Okuženi s to različico so doslej zbolevali za blažjim potekom bolezni. Ni pa še jasno, ali je za blažji potek odločilna starost in ali je k njemu prispevalo cepljenje oziroma prebolela okužba. Vodja svetovalne skupine Mateja Logar je povedala, da tudi ta različica zagotovo prišla v Slovenijo, vseeno pa upa, da bodo obstoječi ukrepi zadostovali. Infektolog Janez Tomažič je medtem pozval k spoštovanju osnovnih ukrepov za preprečitev širjenja koronavirusa in k cepljenju. Možnost, da bi bila zdajšnja cepiva proti omikronu neučinkovita, je po njegovih besedah majhna.

Podatki iz Južne Afrike: v regiji Gauteng vse več pozitivnih in hospitaliziranih
29. 11. 2021 12.10
Podatki o omikronu – novem sevu koronavirusa – so preveč skopi, da bi se lahko uspešno ustvarila predvidljiva epidemiološka napoved. Kot opozarjajo znanstveniki, potrebujejo več časa in podatkov. Za zdaj so edini dovolj dolgo (dva tedna) zbrani podatki iz regije Gauteng v Južni Afriki, kjer so identificirali novo različico. Podatki zadnjih dveh tednov niso vzpodbudni, saj se je povečalo število pozitivnih kot tudi hospitaliziranih.

Raziskava WHO in ECDC: Cepiva v Evropi rešila 470.000 življenj
29. 11. 2021 14.51
Od začetka cepljenja proti covidu-19 so cepiva v evropski regiji preprečila smrt najmanj 470.000 ljudi, starih 60 in več, kažejo izsledki raziskave Svetovne zdravstvene organizacije in ECDC. V študijo je bilo vključenih 33 držav, ki spadajo pod evropsko vejo WHO.

Odgovori na najpogostejša vprašanja o covidu: kaj drži in kaj ne?
29. 11. 2021 11.27
Čez dobre tri mesece bosta minili dve leti od potrditve prvega primera koronavirusa v Sloveniji. Čeprav je virus med nami prisoten že nekaj časa in o njem vemo že veliko, vprašanja ostajajo. Ob poplavi dezinformacij v družbenih medijih je skupina slovenskih strokovnjakov s področja medicine, virologije, farmacije in cepiv pripravila zbirko najpogostejših vprašanj o covidu-19 in odgovorila nanje.

Komentar: Ali sploh veste, kako dolg je meter in pol?
28. 11. 2021 12.19
Od aprila sem zaradi zahtevne operacije hrbtenice v bolniškem staležu in kot novinarka odtlej spremljam dogajanje okoli covida-19 le še iz domačega naslonjača. S težavo in velikim presenečenjem opazujem številke, ki rastejo v nebo in se sprašujem, od kod? Česa se še nismo naučili, da je tako? Kje smo padli na izpitu?

'Z liki iz serije Območje brez signala se je tako lahko poistovetiti, krasni so'
28. 11. 2021 08.00
Na voljo je najnovejši VOYO original, drama Območje brez signala, v kateri poleg drugih izjemno pomembnih igralcev z območja nekdanje skupne države igrata tudi Marko Mandić in Milena Zupančič. Šestdelna serija je bila posneta pod produkcijskim okriljem VOYO in HRT.

Po prihodu z juga Afrike stroga karantena tudi v Sloveniji
27. 11. 2021 09.52
Zaradi nedavne potrditve skrb vzbujajoče različice koronavirusa omikron je odločitev o omejitvi potovanj iz držav južne Afrike sprejela tudi slovenska vlada. Določila je obvezno karanteno za tiste, ki imajo prebivališče na območjih, kjer je bila ugotovljena prisotnost omenjene različice. Osebe, ki so se v zadnjih dveh tednih zadrževale na ogroženih območjih, morajo o tem obvestiti Policijo na številko 113, nato se jih napoti v karanteno na domu za 10 dni. Obvezne karantene se ne more predčasno prekiniti, dan po njenem izteku pa je treba opraviti še PCR-test.

WHO novo različico označila za 'skrb vzbujajočo', poimenovala jo je omikron
26. 11. 2021 08.34
Nova različica novega koronavirusa, ki so jo odkrili v Južni Afriki, se zaradi nenavadno velikega števila mutacij zelo hitro širi in bi lahko zaobšla imunost, pridobljeno s cepljenjem oziroma po prebolelem covidu, opozarjajo znanstveniki. Svetovna zdravstvena organizacija je različico B.1.1.529 označila za skrb vzbujajočo in jo poimenovala omikron. Evropska komisija pa je članicam predlagala, naj omejijo potovanja z juga Afrike in odpovejo letalske povezave s to regijo. Te so nato sklenile dogovor o začasni ustavitvi letov iz sedmih južnoafriških držav.

Jerala: Prav je, da smo previdni in širjenje nove različice čim bolj omejimo
26. 11. 2021 19.49
O novi različici virusa za zdaj še nimamo veliko informacij, vemo le, da ima nenavadno veliko mutacij, pojasnjuje slovenski znanstvenik Roman Jerala. Prepričan je, da bodo cepiva nudila zaščito vsaj pred hujšim potekom bolezni. Evropska agencija za zdravila je medtem sporočila, da pozorno spremlja novo različico B.1.1.529. Hkrati je ocenila, da je še prezgodaj, da bi lahko vedeli, ali novi sev potrebuje tudi novo cepivo.

Potrdili 2364 novih okužb, odstotek pozitivnih 36,2
26. 11. 2021 09.43
V četrtek smo v Sloveniji opravili 6523 PCR-testiranj in potrdili 2364 okužb z novim koronavirusom, kažejo današnji podatki vlade. Odstotek pozitivnih tako znaša 36,2. V bolnišnicah se zdravi 1137 covidnih bolnikov, od tega jih 289 potrebuje intenzivno zdravljenje. Umrlo je 17 ljudi. Gospodarska zbornica Slovenije odločevalce poziva k razmisleku o uvedbi obveznega cepljenja proti covidu-19 vsaj za vse prebivalce, starejše od 50 let. Vrh števila covidnih bolnikov v enotah intenzivne terapije bomo v Sloveniji predvidoma dosegli v prihodnjih dneh, ko bomo morda nekoliko presegli 300 zasedenih intenzivnih postelj, ocenjuje Matjaž Leskovar z Instituta Jožef Stefan.

Prihajajo nova zdravila: poleg molnupiravirja tudi cepivo v obliki obliža?
26. 11. 2021 06.00
"Nismo na robu, smo že daleč čez rob zmogljivosti," je v četrtek opozoril vodja intenzivne terapije v ljubljanskem kliničnem centru. Na intenzivni terapiji zdravijo največje število bolnikov od začetka epidemije covida-19. Starostna struktura tistih s težkim potekom bolezni se niža, število necepljenih v razmerju do cepljenih je 4 proti 1. Osebja je drastično premalo, zato se za kadrovsko pomoč po Italiji zdaj oziramo tudi proti Hrvaški.

Znanstveniki spremljajo novo različico koronavirusa, prvič so jo zaznali v Bocvani
25. 11. 2021 21.41
Britanski znanstveniki so opozorili na pojav nove različice koronavirusa, ki bi lahko potencialno povzročila nove vale epidemije zaradi velikega števila mutacij. Do zdaj so s sekvenciranjem različico B.1.1.529 potrdili v treh državah, prvič pa so jo zabeležili v Bocvani na jugu Afrike.

Avstrijsko tožilstvo ne bo vložilo obtožnic v povezavi z izbruhom virusa v Ischglu
24. 11. 2021 12.47
Avstrijsko državno tožilstvo je opustilo kazensko preiskavo v povezavi s širjenjem novega koronavirusa v avstrijskem smučarskem središču Ischgl marca lani. Odločilo je, da ne bo vložilo nobene obtožnice.

30. obletnica smrti ljubitelja življenja in pevca pesmi
24. 11. 2021 07.00
Freddie Mercury nas je zapustil 24. novembra 1991 in ta dan so šli z njim v grob vse veselje, strast in talent, ki jih je ta na Zanzibarju rojeni umetnik dal svetu, glasbi, oboževalcem in ljudem, ki jih je imel rad. Star je bil le 45 let, njegova glasba in glas pa živita naprej in ostajata v srcih milijonov oboževalcev po vsem svetu.