Virus

'Živimo v mehurčkih, kar je oglaševano kot nekaj dobrega, a ima nevarne posledice'
29. 06. 2021 06.00
Doživljamo ogromno kolektivno ranljivost in mnogi nimajo mehanizmov za spoprijemanje z njo, opozarja Katarina Veselko, psihologinja, zaposlena v O. K. Consulting. Kot ocenjuje, ni bilo skupnostnega reševanja problema, državljani v tej 'koronakrizi' nismo bili obravnavni na enake načine. Odgovornost in krivda učinkovito delujeta le v kompletu, in ljudje se ne pustimo vzgajati nekomu, ki ne skrbi za našo dobrobit. V političnem svetu imamo ogromen primanjkljaj odgovornosti, opozarja.

Slovenska vojska bo preizkušala Pipistrelova letala
28. 06. 2021 14.51
Ministrstvo za obrambo bo s podjetjem Pipistrel podpisalo dogovor o preizkušanju ustreznosti šolanja z letali Pipistrel. Slovenska vojska za šolanje pilotov sicer uporablja letala Zlin, a so ta že starejša.

Trampuž: 'Različica delta se širi tam, kjer pandemije nimajo pod nadzorom'
26. 06. 2021 08.29
Epidemiološka slika je v Sloveniji še naprej spodbudna. Zaskrbljujoča pa je indijska oziroma delta različica virusa. Pri nas so odkrili 18 primerov, ki niso povezani s potovanji, kar vzbuja skrb. Zaradi hitrega širjenja te različice so na Portugalskem preklicali sproščanje ukrepov, v avstralskem Sydneyju spet zapirajo javno življenje, v Izraelu, državi z najvišjo precepljenostjo, so maske v zaprtih prostorih znova obvezne. Nemška kanclerka Angela Merkel pa je danes opozorila, da prav zaradi različice delta ne moremo govoriti o koncu epidemije. Kakšne so pasti te zloglasne različice?

Raziskava: prve okužbe z virusom sars-cov-2 že oktobra ali novembra 2019
25. 06. 2021 13.23
Prvi primeri okužbe z novim koronavirusom so se pri ljudeh na Kitajskem pojavili že v obdobju med začetkom oktobra in sredino novembra 2019, najverjetneje nekje okoli 17. novembra, je s pomočjo modeliranja podatkov ugotovila skupina britanskih znanstvenikov. Izsledke analize so objavili v znanstveni reviji PLOS Pathogens.

V Sydneyju zaradi različice delta novo zaprtje
25. 06. 2021 11.58
V avstralski metropoli Sydney se v štirih osrednjih četrtih danes začenja novo najmanj tedensko zaprtje javnega življenja, s katerim želijo oblasti preprečiti izbruh zelo nalezljive koronavirusne različice delta. Oblasti so prebivalce pozvale, naj dom zapustijo le, če se temu ni mogoče izogniti. Portugalska vlada je v četrtek preklicala načrte sproščanja ukrepov za preprečevanje širjenja novega koronavirusa, saj številke primerov nove različice delta v državi dosegajo zaskrbljujoče ravni. V Izraelu pa so zaradi naraščanja števila okužb z novim koronavirusom znova uvedli obvezno nošenje mask v zaprtih prostorih, kar so sicer odpravili pred vsega desetimi dnevi.

Beovićeva: Če bomo virus uspeli zadržati na nizki ravni, potem ukrepi oktobra ne bodo potrebni
24. 06. 2021 06.00
Nova in nova pravila pri prehajanju meje pred dopusti begajo ljudi, ki ne vedo, ali bodo ob vrnitvi v Slovenijo še veljala enaka pravila. Ob tem pa že negotovost ob vse glasnejših govoricah o jesenskem vnovičnem zaprtju države. Ali zadnji ukrepi vlade kažejo, da želi na ta način pospešiti cepljenje, ki se je danes začelo z mobilnimi enotami v Ljubljani, Mariboru in na Ptuju? Cepivo že lahko izbiramo, kdaj pa ga bomo lahko tudi mešali? Če smo bili denimo cepljeni z AstraZeneco, s katerim cepivom bi nas še lahko cepili? Ali je prenizka precepljenost razlog, da ne pojenjajo govorice, da nas oktobra spet čaka zaprtje države?

Cepiva učinkovita tudi pri različici delta
23. 06. 2021 15.05
Po evropskih državah, med drugim tudi sosednji Italiji, opažajo porast različice delta novega koronavirusa. Kot pojasnjuje Roman Jerala s Kemijskega inštituta, je učinkovitost cepiva pri različici delta v primerjavi z različico alfa sicer nekoliko nižja, pri Pfizerju za slaba dva odstotka. Hkrati pa je dejal, da prebolelost slabše zaščiti pred različico delta, zato je za vse prebolevnike pomembno, da se, ko prebolijo bolezen, cepijo.

Mladi v duševnih stiskah ujeti v dolge čakalne vrste za pomoč strokovnjakov
26. 06. 2021 07.00
Strokovnjaki, raziskave, mladinske in druge nevladne organizacije ugotavljajo, da je v Sloveniji vse več otrok in mladostnikov, ki imajo težave z duševnim zdravjem, na drugi strani pa je njihov dostop do ustreznih virov pomoči močno otežen. V Novi Gorici, denimo, morajo otroci na prvo srečanje z otroškim psihiatrom čakati 293 dni. Stiske mladih so se v koronskem času samo še poglobile in nazorneje izrazile. Zakaj smo ujeti v sistem predolgih čakalnih dob in kam to vodi?

Vstop na kopališča odslej možen tudi brez pogoja PCT
22. 06. 2021 19.45
Pred nami je dolgo poletje, tudi kopalna sezona se je pričela, hoteli in kampi pa že sprejemajo goste. V veljavo je stopil nov vladni odlok, ki spreminjajo tudi pogoje za ponujanje nastanitvenih storitev, obiskov savn in masaž. Med drugim predpisuje, da je vstop na kopališče možen tudi brez pogoja PCT.

Še več predebelih otrok: 7 ur 9 minut in 51 sekund strmenja v zaslone na dan
22. 06. 2021 12.22
Najnovejši rezultati meritev Športnovzgojnega kartona razkrivajo neprijetne posledice (pre)dolgih izolacijskih ukrepov. Telesni in gibalni razvoj otrok po drugem zaprtju šol je še na nižji ravni kot po prvem. Povprečen dan šolarja je pomenil kar 7 ur 9 minut in 51 sekund strmenja v zaslone. "Ta generacija otrok bo vsako leto za pol milijarde manj denarja prinesla podjetju, državi, kot če bi bila tako fit kot pred korono."

Slovenija tudi 'po evropsko' zelena. Kako pa je s potovanji in omejitvami?
22. 06. 2021 06.00
Slovenija zdaj izpolnjuje pogoje za vstop v zeleno fazo tudi po evropskih kriterijih. Kaj to pomeni za omejitve pri potovanjih, bomo zdaj meje lažje prehajali? Natančneje o tem, kaj spreminja zelena faza, in o protokolih s sosednjimi državami so se v oddaji 24UR ZVEČER pogovarjali z Andrejem Šterom. Doma pa nova sproščanja in delovanje mobilnih enot za cepljenje: katerih omejitev odslej ni več in kako po novem poteka cepljenje na terenu? Na enem od cepilnih mest so se soočili tudi z vdorom anticepilcev.

'Obstaja le ena pot, da lahkotno preživimo ne samo poletje, temveč tudi jesen in zimo'
20. 06. 2021 15.22
Ob tem, ko bodo pristojni prihodnji teden po napovedih ponudili možnost izbire med cepivi proti covidu-19, je minister za zdravje Janez Poklukar prosil ljudi, naj se cepijo. "Le če bomo kolektivno precepljeni, bomo varni vsi," je poudaril minister in pozval tudi k premagovanju predsodkov, pomislekov in strahov.

'Kdor je povzročil tako stanje, ni pravi naslov za rešitev problema'
18. 06. 2021 06.00
Epidemija se je uradno končala, s posledicami mesece dolgega zapiranja države pa se bomo spopadali še nekaj časa – tudi na področjih duševnega zdravja ljudi, zaupanja v inštitucije in zaupanja ključnim odločevalcem, ki so s slabo utemeljenimi odločitvami in pogosto tudi vprašljivim upoštevanjem lastnih predpisov ves ta čas izdatno prilivali olje na ogenj in poglabljali (duševno) stisko ljudi.

Za pravi odgovor vprašajte znanost
16. 06. 2021 00.15
Po tednu evropskega javnega zdravja, ki je bil namenjen tudi krepitvi zaupanja v zdravstvo, se pri nas začenja ozaveščevalna kampanja Vprašaj znanost-Vprašaj zdravnika. Strokovnjaki s področja zdravstva bodo v sklopu kampanje ljudem, ki danes zaradi preobilja informacij že težko ločijo med miti in resnicami, dali preverjene odgovore na njihova vprašanja, obenem pa jih bodo spodbudili k temu, da kritično presojajo informacije, ki jih dobivajo iz nepreverjenih virov ali slišijo od drugih.

Konec epidemije, konec koronskih dodatkov v javnem sektorju
15. 06. 2021 18.50
Samo letos do maja smo za dodatke, ki so jih prejemali javni uslužbenci, iz javne blagajne potrošili več kot 600 milijonov evrov. Še naprej jih bodo prejemali le tisti, ki bodo v neposrednem stiku z okuženimi, ostali ne več. Kar je bilo med epidemijo nerazumljivo, je prav to, da so visoke dodatke nekateri dobivali, čeprav so delali v pisarnah in covidnih bolnikov sploh niso videli.

Med simptomi delta seva prevladujeta glavobol in izcedek iz nosu
14. 06. 2021 16.36
Glede na novo raziskavo so glavobol, vneto grlo in izcedek iz nosu najpogostejši simptomi okužbe z delta različico novega koronavirusa. Profesor Tim Spector, ki vodi študijo Zoe Covid Symptom, pravi, da mlajši ljudje delta različico virusa občutijo "kot prehlad". A čeprav se morda ne počutijo tako slabo, so lahko kužni in ogrožajo druge.

V nedeljo potrdili 24 novih okužb, kar je najmanj od 30. avgusta lani
14. 06. 2021 10.06
V nedeljo smo v Sloveniji ob opravljenih 1023 PCR-testih potrdili 24 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov se je tokrat spustil na le 2,3 odstotka. To je najnižje potrjeno število okužb od 30. avgusta lani. Ob tem so opravili tudi 6953 hitrih testov. Ker imamo cepiva AstraZenece v Sloveniji največ, je to tudi glavno cepivo na dnevih odprtih vrat, pravi direktor NIJZ.

Vaščani v Indiji postavili oltar 'boginji koroni'
12. 06. 2021 19.16
Vaščani indijske vasice Shuklapur so postavili oltar 'boginji koroni', h kateri sedaj molijo v upanju, da jih bo zaščitila pred okužbo s koronavirusom in pregnala virus, zaradi katerega je v Indiji umrlo že vsaj 367.000 ljudi.

Alfa, beta, gama, delta ... Koliko različic novega koronavirusa še prihaja?
12. 06. 2021 13.52
Jasno je, da imamo zdaj opravka z virusom, ki se širi veliko lažje – verjetno več kot dvakrat lažje – kot različica, ki se je pojavila v Vuhanu konec leta 2019, pravijo znanstveniki. Že različica alfa, ki je bila prvič identificirana v Kentu v Veliki Britaniji, je bila bolj nalezljiva, delta, ki izvira iz Indije, pa jo je še "prekosila". Smo torej obsojeni na neskončno parado novih in izboljšanih različic, ki jih je vse težje in težje obvladovati?

Kaj strokovnjaki ugotavljajo o posledicah covida-19 pri otrocih?
11. 06. 2021 20.16
Eden od pomembnih načinov predajanja znanja v zdravstvu je deljenje izkušenj strokovnjakov iz različnih držav. O posledicah covida-19 pri otrocih, predvsem o večorganskem vnetnem sindromu in covidnih prstih, so razpravljali zdravniki iz Slovenije, Italije, Avstrije in Hrvaške.

Cepljenje otrok že poteka, jeseni načrtovano tudi cepljenje mlajših od 12 let
11. 06. 2021 18.46
Med že cepljenimi je trenutno 2424 otrok, mlajših od 18 let, ki so prejeli en odmerek, 538 otrok pa je doslej že dobilo oba odmerka. Prednost imajo še vedno otroci s kroničnimi boleznimi, vsi ostali, zdravi otroci, pa pridejo na vrsto enako kot zdravi odrasli. In čeprav pri otrocih covid-19 navadno poteka bolj blago, stroka cepljenje vseeno svetuje. Pri otrocih se namreč po prebolelem covidu lahko pojavi večorganski vnetni sindrom. Do sedaj so na pediatrični kliniki v Ljubljani zdravili 34 otrok s tem sindromom, trije so potrebovali intenzivno nego.

Prvo križarjenje v Severni Ameriki od začetka pandemije ni minilo brez okužb
11. 06. 2021 08.51
Na prvem križarjenju v Severni Ameriki od začetka pandemije sta bila dva potnika pozitivna na okužbo z novim koronavirusom. Brez okužb pa ni minilo tudi križarjenje po Sredozemlju v organizacije družbe MSC. Dva potnika sta se po pozitivnem testu izkrcala v Italiji.

Prelomna raziskava: primere mrzlice denga zmanjšali za 77 odstotkov
10. 06. 2021 19.22
Število primerov mrzlice denga se je zmanjšalo za kar 77 odstotkov, število hospitalizacij pa za 86 odstotkov, so pokazali rezultati prelomne študije, v okviru katere so komarje okužili z bakterijo Wolbachia, s tem pa močno zmanjšali širjenje virusa.

'Naše vrednote nam narekujejo, da naredimo vse za cepljenje sveta proti covidu-19'
10. 06. 2021 10.55
Voditelji držav G7 bodo na srečanju Svetovno zdravstveno organizacijo pozvali k novi in transparentni preiskavi izvora novega koronavirusa, piše v osnutku sporočila, ki je pricurljalo v medije. Preiskava je predvsem želja ameriške administracije. Medtem je ameriški predsednik Joe Biden povedal, da bodo ZDA, kot jim to narekuje njihova "moralna dolžnost", pomagale svetu iziti iz pandemije.

Gozdar prebolel mišjo mrzlico: Bolelo me je zadaj za očmi, glava, vročina
09. 06. 2021 14.48
NIJZ je letos v Sloveniji zaznal porast primerov mišje mrzlice, kar se odraža tudi v večjem številu hospitalizacij in obravnav bolnikov. Doslej je prijavljenih več kot 200 primerov hemoragične mrzlice z renalnim sindromom, na ljubljanski infekcijski kliniki ta hip leži osem bolnikov, 70 so jih že odpustili, so povedali na novinarski konferenci. Svojo izkušnjo z boleznijo je delil tudi gozdar Florjan Omejec.

Komarjev spet ogromno, v Sloveniji brez zatiranja
09. 06. 2021 13.32
Komarji niso le nadležni, njihovi ugrizi na koži pustijo tudi rdečino, ki največkrat neznosno srbi. In vsako poletje so tu, enkrat v večjem, drugič v manjšem številu. A že samo en komar nam krajša nočni spanec in zato se številni sprašujejo, zakaj jih v Sloveniji ne uničujemo, kajti v drugih državah jih. Na NIJZ pravijo, da prisotnost in povečano število komarjev ne opravičuje rabe biocidnih sredstev v zunanjem okolju z namenom, da se zmanjša njihovo število.

V Zagrebu umrl 13-letnik, zaužil naj bi večje količine energijske pijače
05. 06. 2021 21.41
Pred nekaj dnevi je v zagrebški bolnišnici umrl 13-letni deček, ki naj bi po poročanju hrvaških medijev med druženjem s prijatelji zaužil večje količine energijske pijače. Pediatri opozarjajo, da so tovrstni poživitveni napitki, ki med drugim vsebujejo velike količine kofeina, škodljivi za otroke.

Še teden dni priprav do Eurobasketa
05. 06. 2021 13.02
Slovenska ženska članska reprezentanca je danes zapustila Zreče in se preselila v Ljubljano, kjer se bo pripravljala vse do 13. junija, ko bo odpotovala na svoj tretji zaporedni EuroBasket. Slovenke bodo v zadnjem ciklu priprav v ponedeljek in torek odigrale še zadnji dve pripravljalni tekmi na domačih tleh.

Zaželena potrdila PCT: po gneči na upravnih enotah na voljo dodatna prijavna mesta
03. 06. 2021 08.27
Kot sta izpostavila minister za zdravje Janez Poklukar in minister za javno upravo Boštjan Koritnik, bo podlaga za pridobitev PCT-potrdila, kmalu pa tudi za evropsko zeleno potrdilo, ki bo omogočalo potovanja, digitalna identiteta. Državljane zato pozivata, da to pridobijo, zato pa morajo fizično obiskati prijavno mesto. In ker želi vlada v čim širšem obsegu preiti na digitalno izdajo covidnih potrdil, širi nabor teh prijavnih mest. Poleg upravnih enot bodo to še cepilna mesta, centri za socialno delo, finančni uradi FURS in na lokaciji Ministrstva za pravosodje, so povedali na vladni novinarski konferenci.

Odslej na kulturnih in športnih prireditvah 75-odstotna zasedenost sedišč
03. 06. 2021 13.34
Vlada je na seji sprejela spremembe odloka za omejevanje športnih dejavnosti za zajezitev epidemije in povečala dovoljeno kapaciteto sedišč na športnih tekmovanjih z dosedanjih 50 na 75 odstotkov, so sporočili po seji vlade. Povečali so tudi dovoljeno zasedenost zmogljivosti fiksnih sedišč na javnih kulturnih prireditvah do 75 odstotkov.