Virus

Sardinija sprošča omejitve, Finska razglasila izredne razmere
01. 03. 2021 12.04
Finska je zaradi pandemije covida-19 razglasila izredne razmere, ki bodo omogočile, da bodo v državi uvedli stroge ukrepe za zajezitev novega koronavirusa. Vlada namreč načrtuje začasno zaprtje restavracij in omejitev drugih podobnih storitev. Italijanska Sardinija pa je zahvaljujoč ugodni epidemiološki sliki postala t. i. belo območje, kar s seboj prinaša bistveno rahljanje omejitvenih ukrepov.

Okuženi brez simptomov 'Ahilova peta pandemije', petina je superprenašalcev
01. 03. 2021 08.14
Enoletno spremljanje novega koronavirusa in covida-19 je prineslo veliko dognanj o prenosu in kužnosti virusa. "Pred letom smo menili, da je oseba kužna šele, ko zboli, danes vemo, da že dva do tri dni pred tem. Covid-19 brez znakov preboleva okrog 40 odstotkov okuženih, odgovorni so vsaj za tretjino prenosov," opozarja infektolog Janez Tomažič.

Južnoafriški sev in cepljenje: v UKC Maribor še čakajo rezultate testiranj
28. 02. 2021 19.44
Je načrt, da bi do poletja precepili 70 odstotkov prebivalstva, dokončno splaval po vodi? "EU se odziva prepočasi, pri dobavah cepiv nas nečlanice Unije prehitevajo po desni," opozarja Bojana Beović. Vse glasnejši so tudi pomisleki o smiselnosti cepljenja, saj ne zagotavlja imunosti na južnoafriški sev. Stroka je enotna. "To, da ga že imamo tudi v Sloveniji, ne spreminja ničesar, cepivo še vedno zagotavlja določeno zaščito," pojasnjuje tudi Roman Jerala s Kemijskega inštituta. Samo če bomo precepljeni, bomo lahko virus omejili, s tem pa tudi mutacije.

V soboto potrdili 451 okužb, hospitaliziranih 529 bolnikov s covidom-19
28. 02. 2021 09.13
V soboto so ob 2611 opravljenih PCR-testih potrdili 451 okužb z novim koronavirusom, kar predstavlja 17,3-odstotni delež pozitivnih testov. Sedemdnevno povprečje okužb je 769, hospitaliziranih je 529 oseb s covidom-19. Oba podatka državo še vedno uvrščata v oranžno fazo sproščanja ukrepov. Za prehod v rumeno fazo bi sedemdnevno povprečje okužb moralo pasti pod 600, število hospitaliziranih pa pod 500. Beovićeva medtem ocenjuje, da nam, če bomo cepljenje nadaljevali v trenutnem tempu, do poletja ne bo uspelo precepiti 70 odstotkov prebivalstva.

V ZDA odobrili že tretje cepivo, do julija obljubljenih 100 milijonov doz
28. 02. 2021 08.21
Ameriška uprava za hrano in zdravila (FDA) je v soboto zvečer odobrila izredno uporabo cepiva podjetja Johnson & Johnson proti covidu-19, ki je po cepivih Pfizerja in BioNTecha ter Moderne in Nacionalnega inštituta za zdravje (NIH) sedaj že tretje cepivo, ki je v uporabi v ZDA.

Ameriški predstavniški dom sprejel 1574 milijard evrov vreden paket pomoč
27. 02. 2021 22.00
Ameriški predstavniški dom je sprejel 1900 milijard dolarjev (1574 milijard evrov) vreden predlog zakona za boj proti pandemiji covida-19 ter pomoč ekonomiji in posameznikom ter zveznim državam. Demokrati so ga označili za pomemben korak h krepitvi sredstev za cepiva, preobremenjene lokalne vlade in milijone družin, ki jih je prizadela pandemija.

Južnoafriški sev v UKC Maribor: v karanteni ostaja vsaj deset oseb, čakajo novo testiranje
27. 02. 2021 19.40
Je UKC Maribor po vrnitvi okuženega zdravnika iz Namibije uspelo zajeziti širjenje? Zaradi zelo nalezljive južnoafriške različice je zdravnik zbolel kljub dvakratnemu cepljenju. In tudi imel stik s sodelavci in pacienti. V karanteni ta trenutek ostaja vsaj deset ljudi, čeprav je prvo testiranje pokazalo negativen rezultat. Jutri jih testirajo znova in bo že bolj jasno, ali je duh ušel iz stekleničke ali ne. Zbolite lahko torej tudi, če ste že bili cepljeni, kot se je zgodilo zdravniku iz mariborskega kliničnega centra. Je bilo cepljenje potemtakem zaman?

Francija zapira nekatere dele države
27. 02. 2021 11.38
Francija od konca tega tedna delno zapira območja na področju Nice, Cannesa in okolice Dunkirka. Zaustavitev javnega življenja bo veljala samo ob koncih tedna, ko bodo ljudje domove lahko zapustili le s tehtnim razlogom. Trgovine – razen živilskih in lekarn – bodo zaprte. Medtem so v Bosni in Hercegovini v zadnjem dnevu potrdili 702 novi okužbi z novim koronavirusom. Po tem, ko so dlje časa poročali o manj kot 500 novih okužbah na dan, se je že v četrtek to število povzpelo nad 700.

Na Hrvaškem s ponedeljkom odpirajo terase gostinskih lokalov
26. 02. 2021 12.14
Na Hrvaškem bodo s 1. marcem lahko odprli terase gostinskih lokalov, omogočili bodo tudi treninge v zaprtih športnih objektih. V Avstriji se medtem po podatkih tamkajšnjega ministrstva za zdravje pospešeno širijo nove različice novega koronavirusa in predstavljajo že več kot polovico vseh novih okužb.

Obeta se zaostrovanje pogojev za vstop v državo. Šter o potovanjih: To je neodgovorno
26. 02. 2021 22.01
Da se po odkritju južnoafriškega seva novega koronavirusa pri nas obeta zaostrovanje pogojev za vstop v Slovenijo, nam je potrdil notranji minister Aleš Hojs. Ob prihodu iz rizičnih držav bomo najverjetneje morali na testiranje in v obvezno karanteno, ki je ni mogoče skrajšati.

Je za slabe razmere na Obali kriv angleški sev?
26. 02. 2021 14.50
Predpostavko, ki je sicer še niso potrdili, saj se še čaka rezultate testiranj, je navedel direktor NIJZ Milan Krek. Obalno-kraška regija meji na Furlanijo-Julijsko krajino, kjer imajo kar 25 odstotkov angleškega seva, dnevno pa med eno in drugo prehaja okoli 5000 ljudi, je poudaril. V Sloveniji smo sicer doslej potrdili 35 primerov angleškega seva, kar ni veliko, a skrbi eksponentna rast.

Šter: MZZ še vedno odsvetuje vsa nenujna potovanja
26. 02. 2021 12.30
Ministrstvo za zunanje zadeve vsak dan prejme od 50 do 80 vprašanj, ki se navezujejo na možnost potovanja ali bivanja v tujini. Andrej Šter je opozoril, da so vsa nenujna potovanja še vedno odsvetovana, poleg tega se pravila v državah spreminjajo in se lahko pot, ki se je še pred časom zdela izvedljiva, zdaj zaplete. Potovanj nam ne more prepovedati nihče, a če že potujemo, moramo uporabiti razum in pogum, je še dodal.

'Cepilni potni listi v tem trenutku niso smiselni, ker cepiva ni dovolj'
26. 02. 2021 06.00
Padajoča krivulja okuženih že nekaj dni stagnira, obalno-kraška regija je celo nazadovala v rdečo, mutacije novega koronavirusa pa skoraj zagotovo pomenijo tretji val. Bo farmacevtom z novimi poskusnimi cepivi nove seve virusa uspelo prehiteti? Moderna je že začela testiranja na prostovoljcih, a kaj to pomeni za Slovenijo, ki se zanaša predvsem na cepiva Astrazenece? Ker Slovenci nismo edini, ki nimamo proste izbire pri cepivih, je vedno bolj pod vprašajem tudi predlog evropskih cepilnih listov za prehajanje meja.

Bi se proti covidu želelo cepiti več ljudi, če bi bil videti kot črne koze?
26. 02. 2021 06.00
Da bi nam uspelo popolnoma izkoreniniti covid-19, je po ocenah WHO malo verjetno, a izredno pomembno je, da dosežemo precepljenost, poudarja Andrej Bručan, internist in vodja slovenske odprave, ki je proti črnim kozam cepila ljudi na Kosovu. Vzporednic med epidemijo leta 1972, in to, s katero se soočamo zadnje leto, je kar nekaj, pa tudi razlik: cepiva so danes neprimerljivo varnejša in učinkovitejša, ljudje pa jim manj zaupajo. Bi bilo drugače, če bi bil covid videti kot črne koze?

Na vrhu EU naj bi nekoliko zbližali stališča glede potrdil o cepljenju
25. 02. 2021 17.37
Tudi na tokratnem dvodnevnem vrhu držav članic Evropske unije, ki poteka virtualno, je glavna tema boj proti pandemiji – krepitev proizvodnje cepiv, pripravljenost na nove različice virusa, enostranski ukrepi na mejah in cepilni potni listi. Predsednik Evropskega sveta Michel ob tem v zvezi s cepljenjem meni, da bo prihodnjih nekaj tednov še težkih. Voditelji članic EU so prav tako nekoliko zbližali stališča glede uporabe potrdil o cepljenju. Veleposlanikom članic so podelili mandat, da opredelijo politična in tehnična vprašanja, ki jih je še treba doreči. Farmacevtski velikani so medtem v Evropskem parlamentu pojasnili, čemu zamude pri dobavi cepiv EU.

V obalno-kraški statistični regiji znova zaprtje nekaterih trgovin in storitev
24. 02. 2021 22.54
Vlada je na seji ocenila razvoj epidemije novega koronavirusa pri nas. Večjih sproščanj ukrepov ni bilo pričakovati, saj se epidemiološka slika za to še ni dovolj izboljšala. Se pa ukrepi spet zaostrujejo v obalno-kraški regiji. Vozniki taksijev pa se bodo medtem morali testirati enkrat tedensko, enako tudi vozniki v JPP in spremljevalno osebje v železniškem prometu.

Opozorilo za Gwyneth Paltrow: Pazljivo z nasveti glede okrevanja po okužbi
24. 02. 2021 19.51
Igralka je pred kratkim spregovorila o posledicah, ki jo po prebolelem covidu-19 pestijo še danes, ter predlagala nekaj rešitev glede samopomoči ob daljšem okrevanju. Sedaj je na odgovornost pri podajanju tovrstnih nasvetov opozoril vodja angleške državne zdravstvene službe.

Na Madžarskem začeli cepljenje s kitajskim cepivom
24. 02. 2021 12.40
Število okužb z novim koronavirusom po svetu je v zadnjem tednu padlo za 11 odstotkov, in sicer na 2,4 milijona okužb na teden, kar je manjši upad, kot so ga beležili v minulih štirih tednih. Medtem je Madžarska začela množično cepljenje proti covidu-19 s cepivom kitajskega proizvajalca Sinopharm. V Srbiji naraščajo okužbe in smrti, v Avstriji pa znova beležijo več kot 2000 okužb dnevno.

Italija proučuje možnosti lastne proizvodnje cepiva
23. 02. 2021 12.52
Italijanska vlada namerava okrepiti potek cepljenja proti covidu-19, zato proučuje možnosti lastne proizvodnje cepiva. Na Hrvaškem kljub rahlemu porastu dnevnega števila okužb v začetku marca pričakujejo dodatno sproščanje, v Avstriji pa se okužbe znova širijo občutno hitreje. Na Češkem je število bolnikov, ki potrebujejo intenzivno bolnišnično nego znova nevarno naraslo, škotska vlada pa za razliko od britanske zagovarja bolj previdno sproščanje ukrepov. Ukrepe so nekoliko sprostili tudi na Nizozemskem, a policijska ura ostaja.

Bo cepiva dovolj za vse?
23. 02. 2021 14.45
V oddaji Preverjeno smo raziskali, kdaj se bo začela druga, množična faza cepljenja. Koliko odmerkov cepiva potrebujemo in koliko ljudi je prednostno v vrsti. Tudi to, ali je sporno, če posameznik prejme drugi odmerek od drugega proizvajalca.

V ponedeljek odkrili 899 okužb z novim koronavirusom
23. 02. 2021 09.55
V Sloveniji so v ponedeljek potrdili 899 okužb z novim koronavirusom. Opravili so 4369 PCR-testov. Umrlo je osem bolnikov s covid-19, število hospitaliziranih pa se še naprej znižuje. Skušajmo ohraniti to, za kar smo se dolge mesece borili, pa pozivajo v Splošni bolnišnici Novo mesto. Kljub bolj sproščenim dnem lahko vsak od nas pripomore, da ne bo dodatnih zaostrovanj in da bo lahko naše zdravstvo ponovno v čim večji meri normalno delovalo, zdravstveni delavci prosijo državljane.

Pogačar: Klanec poznam zelo dobro – je že skoraj kot domači Krvavec
22. 02. 2021 17.36
Tadej Pogačar bo v tretji etapi branil vodstvo v skupnem seštevku dirke po Združenih arabskih emiratih. Na povsem ravninskem kronometru je osvojil četrto mesto, sedaj ga čaka spopad s prvo od dveh gorskih etap z vzponom na Džebel Hafit. Slednjega 22-letnik primerja z domačim vzponom na Krvavec.

V Nemčiji se učenci vračajo v šole, v Italiji podaljšali prepoved prehajanja med deželami
22. 02. 2021 15.56
V Nemčiji so v šolske klopi znova sedli učenci, v Italiji so za dober mesec podaljšali prepoved prehajanja med deželami, tudi na Madžarskem so podaljšal izredne razmere, na Hrvaškem pa se je število okužb rahlo povečalo. Britanski premier Boris Johnson je medtem napovedal, da bodo do 21. junija v Angliji odpravili vse omejitve, ki so povezane z zajezitvijo pandemije covida-19. V ZDA je umrlo že skoraj pol milijona ljudi, Fauci pa je v nedeljo izrazil mnenje, da bo treba zaščitne maske nositi še v letu 2022.

Antonio Guterres o 'pandemiji kršitev človekovih pravic'
22. 02. 2021 09.32
Skokovit porast ekstremne revščine, nasilje nad ženskami, utrjevanje oblasti in utišanje kritikov z izgovorom boja proti pandemiji ter nov dokaz egoizma bogatih držav, ki lahko na koncu udari proti njim samim. Spopad s koronavirusom je žal postal tudi poligon za teptanje človekovih pravic, ugotavlja generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres.

Ukrepi proti covidu-19 preprečujejo širjenje gripe. Letos je v Sloveniji (še) ni
22. 02. 2021 06.00
V soboto je minilo eno leto od vdora novega koronavirusa v Evropo. Številni so ga na začetku primerjali z že dobro poznano gripo, vendar se je izkazalo, da je covid-19 pravzaprav veliko smrtonosnejša bolezen. Čeprav je obe bolezni težko primerjati, lahko na primeru ZDA vidimo, da za gripo letno umre tudi do 61 tisoč ljudi, za covidom-19 pa je v enem letu v ZDA umrlo skoraj 500 tisoč ljudi, pove Anja Osovnikar s Projekta Imuno. Letos v Sloveniji še nismo zaznali virusa gripe. Kaj je razlog za to in kakšne so razlike med gripo in covidom-19? Bi lahko ustvarili tudi cepivo, ki bi ščitilo proti obema virusoma hkrati?

Ruski laboratorij bo raziskoval prazgodovinske viruse iz talečega se permafrosta
21. 02. 2021 18.34
V ruskem državnem laboratoriju bodo preučevali prazgodovinske, že izginule viruse. Analizirali bodo namreč tkiva živali, ki so se skozi tisočletja ohranila v večno zamrznjenih tleh ruskega skrajnega severa – ob podnebnih spremembah in naraščajočih temperaturah pa se permafrost tali. V zadnjih letih so tako odkrili več dobro ohranjenih ostankov živali. Raziskavo so začeli z analizo vsaj 4500 let starega tkiva konja.

Nevidne žrtve bolezni covid-19
21. 02. 2021 12.17
Marija Pečarič je bila upokojena profesorica zgodovine, Marinina mama. Jože Bolta, upokojeni kuhar, Francijev brat. Branko Pamič, upokojeni poklicni gasilec, Irenin oče. Trije umrli zaradi koronavirusne bolezni, tri žalostne usode. Tri boleče zgodbe, ki so za seboj pustile odprte rane, neodgovorjena vprašanja, dvom v prihodnost.

Naša znanstvenica v New Yorku: Zdrava kmečka pamet ne bo dovolj
21. 02. 2021 07.29
Pomembno 'orožje' v boju proti epidemiji covida-19 so tudi znanstvenice. O pomembnosti njihove vloge so spregovorili na letošnji skupščini ZN, na kateri je sodelovala tudi slovenska znanstvenica Polona Šafarič Tepeš, ki si želi izboljšanja položaja žensk v tej panogi. Študije kažejo, "da bo od zagovora mojega doktorata moja karierna pot v primerjavi z moškimi kolegi mnogo težja". Seveda se nisva mogli izogniti razpravi o dvomih v znanost in cepljenje. "Zdrava kmečka pamet oziroma intuicija pri razumevanju delovanja cepiv, stranskih učinkov in njihove varnosti ne bo zadostovala."

V Rusiji potrdili prvi primer prenosa ptičje gripe H5N8 na človeka
20. 02. 2021 16.03
Ruske oblasti so sporočile, da so njihovi znanstveniki potrdili prvi primer prenosa podtipa ptičje gripe H5N8 na človeka. O tem so že obvestili Svetovno zdravstveno organizacijo, ki pa informacij še ni komentirala. Vsi okuženi so delavci perutninske farme, večjih zdravstvenih težav pa jim okužba ni povzročila.

'Vsake tri minute si slišal sireno reševalnega vozila'
20. 02. 2021 14.52
V italijanskem mestu Codogno se spominjajo prvega lokalnega prenosa okužbe z novim koronavirusom v Italiji. V nedeljo bodo v mestu obletnico posebej zaznamovali. Bolnik številka ena, pri katerem so okužbo potrdili pred natančno letom dni, želi vse skupaj pozabiti.