Virus

Nova študija: z izbruhom covida so morda povezani rakunasti psi

19. 03. 2023 15.45

Novi podatki, ki so jih pridobili mednarodni znanstveniki nakazujejo, da je pandemija covida-19 morda izvirala iz živali in ne iz laboratorija, kot so domnevali nazadnje. Znanstveniki so DNK rakunastih psov, pomešano z virusom, identificirali iz genskega materiala, ki so ga pridobili na tržnici morskih sadežev Huananu. Slednja se nahaja v neposredni bližini kraja, kjer so leta 2019 na Kitajskem odkrili prvi primer covida-19.

WHO: Covid bi bil lahko podobna grožnja kot gripa

17. 03. 2023 15.43

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je sporočila, da bi se lahko pandemija covida-19 letos umirila do te mere, da bi predstavljala podobno grožnjo kot gripa. Organizacija je ob tem izrazila prepričanje, da bo lahko do konca leta razglasila konec izrednih razmer, in izrazila upanje, da se bo pandemična faza virusa končala.

'Happy Ol' McWeasel smo sami sebi največji sovražniki in prijatelji'

15. 03. 2023 17.25

Štajerska veseljaška zasedba Happy Ol' McWeasel, ki je na sceni že poldrugo desetletje, je nedavno izdala tretji album Such is Life. O življenju, sporočilih, albumu, koncertiranju in načrtih sta se pred našim mikrofonom razgovorila pevec Gregor Jančič in bobnar Aleš Voglar.

Do 85-odstotne podražitve: kokoši so mrtve, cene jajc pa astronomske

13. 03. 2023 13.11

V samo enem letu so se pri nas jajca podražila za kar 21,7 odstotka. Še precej huje je na Češkem, kjer so dražja za 85 odstotkov, na Madžarskem za 80 odstotkov. Na Hrvaškem medtem mediji poročajo, da tam 100 kilogramov jajc stane 292 evrov (pri nas 213 evrov), kar naj bi pomenilo, da naši južni sosedje uživajo najdražja jajca v soseščini. Draga jajca seveda pomenijo podražitev številnih živil. In kako smo se znašli v tej zagati?

Pred tremi leti razglašena pandemija covida-19

11. 03. 2023 07.28

Svetovna zdravstvena organizacija je pred tremi leti razglasila pandemijo covida-19, ki je kljub odpravam večine omejevalnih ukrepov še vedno ni konec. Od marca 2020 se je glede na podatke WHO z novim koronavirusom potrjeno okužilo približno 760 milijonov ljudi, umrlo jih je okrog 6,8 milijona.

Znanstveniki oživili virus, ki je 48.500 let preživel zamrznjen v permafrostu

09. 03. 2023 10.26

Višje temperature na Arktiki talijo trajno zamrznjena tla v regiji in potencialno spodbujajo viruse, ki bi po več deset tisoč letih mirovanja lahko ogrozili zdravje živali in ljudi. Čeprav se pandemija, ki jo sproži bolezen iz daljne preteklosti, sliši kot zaplet znanstvenofantastičnega filma, znanstveniki opozarjajo, da so tveganja, čeprav nizka, podcenjena.

Po Dori, Zori in Svitu bomo dobili še dva presejalna programa

06. 03. 2023 10.15

V Sloveniji imamo tri zelo učinkovite državne presejalne programe – Zora, Dora in Svit, kot kaže, pa bomo v prihodnosti dobili še dva presejalna programa, ki bosta namenjena zgodnjemu odkrivanju raka pljuč in raka prostate. Kako daleč smo od vzpostavitve dveh novih programov, so pojasnili ob začetku 40. tedna boja proti raku.

Bo Ši Džinping postal kitajski predsednik z najdaljšim stažem?

05. 03. 2023 07.49

V Pekingu se začenja letno zasedanje kitajskega ljudskega kongresa, na katerem bo približno 3000 delegatov po pričakovanjih Ši Džinpingu podelilo tretji petletni mandat na čelu države. Po napovedih Pekinga bodo na zasedanju, ki bo potekalo do 13. marca, potrdili novo vlado, cilj petodstotne gospodarske rasti ter povečanje izdatkov za obrambo.

Pred tremi leti v Sloveniji potrdili prvo okužbo s koronavirusom

04. 03. 2023 07.13

Pred tremi leti so v Sloveniji potrdili prvi primer okužbe z novim koronavirusom, in sicer pri Ljubljančanu, ki je pripotoval iz Maroka prek Italije v Slovenijo. Doslej so v Sloveniji po podatkih NIJZ potrdili preko 1.329.000 okužb, a po treh letih virus zaradi spremenjenih okoliščin na vsakdanje življenje skorajda nima več vpliva.

'S cepljenjem proti HPV bi lahko izkoreninili virus iz populacije'

01. 03. 2023 18.51

Eno najpogostejših spolno prenosljivih okužb, s katero se okuži skoraj vsak spolno aktiven človek, bi lahko izkoreninili iz populacije. Zdravstvena stroka ocenjuje, da bi se to zgodilo, če bi se za prostovoljno cepljenje otrok odločilo še več staršev. V cepljenje se že drugo leto poleg deklic vključijo tudi dečki do 15. leta starosti, saj okužbo lahko prenašata oba spola. Da bi svojo odločitev o cepljenju svojega sina ponovila, pravi tudi Tadeja Kahrimanovič. Ozaveščenost pa se očitno širi tudi med mladimi. Več kot 164 študentk in študentov se je namreč predhodno naročilo na cepilni dan proti HPV-ju.

Direktor FBI verjame, da je za pandemijo kriv 'incident v laboratoriju'

01. 03. 2023 08.49

"FBI že kar nekaj časa ocenjuje, da je pandemija posledica incidenta v laboratoriju," je v intervjuju zatrdil direktor FBI in s tem še podkrepil omenjeno teorijo. Nekaj podobnega so sicer z nizko stopnjo zaupanja zapisali v poročilu ameriških obveščevalnih služb, medtem ko Kitajska opozarja pred politizacijo iskanja izvora virusa.

Novo poročilo: Obstaja možnost, da je koronavirus nastal v laboratoriju

27. 02. 2023 10.12

Stališče, da naj bi koronavirus nastal v laboratoriju, poleg ameriške obveščevalne agencije FBI zavzema tudi tamkajšnje ministrstvo za energijo, ki nadzoruje mrežo 17 laboratorijev. Mnenje je nastalo s pomočjo novega petstranskega poročila obveščevalnih služb. Obe agenciji sta članici posebne skupine za raziskovanje izvora covida-19. V nasprotju z njima štiri druge menijo, da je virus nastal naravno, dve pa se glede izvora še nista razjasnili.

Test 34-letnika na smrtonosni Marburg (zaenkrat) negativen

25. 02. 2023 12.36

V Španiji, kjer obravnavajo bolnika, pri katerem so sumili, da gre za primer okužbe s hudo nalezljivim virusom Marburg, pristojni pravijo, da so natančnejši testi izključili prisotnost tega virusa in virusa ebole. 34-letnega moškega, ki je bil pred kratkim v Ekvatorialni Gvineji, so izolirali v bolnišnici v Valencii. Njegovo stanje bodo budno spremljali, prav tako bodo teste ponovili, saj strokovnjaki pravijo, da so lahko okuženi na testih negativni še tudi dva ali tri dni po tem, ko se pojavijo simptomi.

Uspešno ozdravili rakavega bolnika z virusom HIV

20. 02. 2023 20.39

Po podobnih primerih v Berlinu in Londonu zdaj tudi iz Düsseldorfa poročajo, da je posebno zdravljenje rešilo rakavega bolnika z virusom HIV. Čeprav gre za zelo pomemben dosežek, pa metoda žal ni primerna za širok nabor bolnikov.

'Od cepiv ne bi smeli pričakovati, da bodo obvladala pandemijo': kako naprej?

15. 02. 2023 12.09

Dr. Anthony Fauci, ki je bil v ZDA na čelu boja proti pandemiji novega koronavirusa, je v nedavno objavljenem raziskovalnem prispevku priznal, da je bil "znanstveni in javnozdravstveni spodrsljaj" od cepiv proti covidu-19 pričakovati, da bodo pandemijo spravila pod nadzor. Prispevek je dvignil kar nekaj prahu, a pomembno je poudariti, da ne trdi, da so cepiva neučinkovita. Bo pa po obdobju covida-19, ki je močno prizadelo ugled javnega zdravstva, politike, farmacevtske industrije in cepiv, potrebno na novo postaviti strategije, da bi preprečili še večji val nasprotovanja cepivom, ki so leta reševala življenja.

Ptičja gripa v ZOO Ljubljana: okužbo doslej potrdili le pri eni samici

06. 02. 2023 16.52

Za obiskovalce ZOO Ljubljana se po pojavu ptičje gripe pri samici črnega laboda ni spremenilo skoraj nič, razen da si morajo ob vhodu in izhodu razkužiti obutev v razkuževalni barieri in da do ograd, kjer so ptice, nimajo dostopa, so pojasnili v ZOO Ljubljana.

Pred naslednjo pandemijo: raziskati in razumeti moramo vedenje ljudi

18. 01. 2023 12.09

Čeprav je večina že odmislila covid-19, pandemije pravzaprav še ni povsem konec. Marsikje število okužb spet narašča, predvsem pa še zdaleč ni konec posledic, ki jih je pandemija pustila na zdravstvenem sistemu. Strokovnjaki medtem opozarjajo, da se je treba na morebitne nove viruse pripraviti še bolje. Potem ko se je med epidemijo covida-19 okrepila industrija cepiv, so zdaj potrebne raziskave na področju družbe, menijo. Med prioritetami pa – poučiti ljudi o znanosti in zajeziti dvome.

Medved kritičen do nekdanjega direktorja URSZR, Tonin: To je le umazana igra

17. 01. 2023 18.22

O lanskem kibernetskem napadu na URSZR so spregovorili tudi na seji odbora za obrambo. Državni sekretar Rudi Medved je pojasnil, da je bila vstopna točka za napad 17. avgusta lani zasebni računalnik zaposlenega in izpostavil, da je napadu botrovalo to, da URSZR sistema več let ni ne načrtovala ne gradila in ne vzdrževala. Poslanec NSi Matej Tonin je na drugi strani dejal, da je domnevni kibernetski napad le umazana igra, s katero so zamenjali takratnega generalnega direktorja URSZR Darka Buta.

Zaščita proti novi različici omikrona, kljub prebolelosti ali cepljenju, manjša

14. 01. 2023 19.30

Svetovna zdravstvena organizacija opozarja, da gre pri novi koronavirusni podrazličici za najbolj prenosljivo do zdaj. Najbolj intenzivno se širi v ZDA, potrdili so jo tudi že pri nas. Dobra novica pa je, da za zdaj ne kaže, da bi bila bolj nevarna od starih različic. Ob covidu pa pri nas še vedno razsajata tudi gripa in respiratorni sincicijski virus.

Vojne so skušali ustaviti božič, igre in virus

06. 01. 2023 07.43

Pred nami je še en božič, tokrat pravoslavni. Praznujejo ga tako Rusi kot Ukrajinci, vendar niti po julijanskem koledarju najverjetneje ne bo miru na bojišču. K božičnemu premirju v slogu tistega iz prve svetovne vojne so številni pozivali že pred 25. decembrom, toda orožje takrat ni utihnilo. Tokrat je ruski Vladimir Putin na poziv patriarha Kirila sicer odredil božično premirje, toda ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je to potezo označil za pretvezo. Mi smo ob tem vseeno pobrskali po nekaj znanih premirjih v zgodovini.

EU je podprla testiranje potnikov s Kitajske, EDCD meni, da to ni upravičeno

03. 01. 2023 17.49

Kitajska vlada je ostro kritizirala zahteve glede testiranja na covid-19, ki so jih številne države uvedle za potnike s Kitajske, ter zagrozila s povračilnimi ukrepi. Za kakšne ukrepe naj bi šlo, še ni povsem jasno. Velika večina držav članic EU podpira testiranje potnikov s Kitajske pred vkrcanjem na letalo. Zdravstveni ministri so prišli do konsenza pred sredinim sestankom, na katerem bodo članice EU znova razpravljale o usklajenem odzivu na vstop potnikov iz Kitajske v EU. Evropska unija je medtem Kitajski, ki se po odpravi politike ničelne tolerance do covida-19 sooča s skokovitim porastom okužb z novim koronavirusom, ponudila donacijo cepiv proti covidu-19.

'Veliki brat' več svetovnih vlad: aplikacije za sledenje in prepoznavo obrazov

01. 01. 2023 13.06

Med pandemijo covida-19 se je več vlad po svetu odločilo za uvedbo aplikacij za sledenje, s pomočjo katerih bi preprečevali širjenje nove bolezni. A z uvedbo teh so državni organi dobili širok vpogled v lokacije, zdravstveno stanje, fotografije, pa tudi druge osebne podatke državljanov. Preiskave so pokazale, da je več držav, sploh v Aziji, te podatke izrabilo.

Fides: Namesto, da bi se zahvalil, vnaša nemir in povečuje nezadovoljstvo

30. 12. 2022 08.01

Zaradi kroženja respiratornih obolenj in pomanjkanja osebnih zdravnikov so urgence v zadnjih dneh na robu kolapsa. Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan pravi, da so pacienti, ki po več ur čakajo na obravnavo, žrtve interesnih skupin v zdravstvu, ki nalašč ustvarjajo izredne razmere. V Fidesu so nad izjavo ogorčeni.

V ZDA pri sledenju virusu razmišljajo o vzorčenju odpadne vode iz mednarodnih letal

30. 12. 2022 07.16

V ZDA razmišljajo o vzorčenju odpadne vode iz mednarodnih letal, da bi lahko sledili morebitnim novim različicam covida-19, predvsem zaradi skokovitega porasta okužb na Kitajskem. Zdravstveni strokovnjaki iz Združenega kraljestva pa ocenjujejo, da na Kitajskem zaradi te bolezni umre približno devet tisoč ljudi na dan.

Polne tudi pediatrične urgence: kdaj je obisk nujen?

28. 12. 2022 20.30

Polne so tudi nekatere pediatrične urgence. To sezono se je v primerjavi s prejšnjimi leti obisk sprejemne ambulante mariborske klinike za pediatrijo povečal za kar 100 odstotkov. Namestnik predstojnika klinike pravi, da takšnih obremenitev ne pomni. V začetku novembra je namreč udaril za majhne otroke nevaren respiratorni sincicijski virus, zdaj pa je pri najmlajših tudi vedno več primerov hude gripe. V katerih primerih naj starši otroka takoj peljejo k zdravniku in kaj lahko kakšen dan počaka?

Narašča število respiratornih obolenj, v zaprtih prostorih so smiselne maske

27. 12. 2022 17.09

V zaprtih prostorih je še vedno smiselna nošnja zaščitnih mask, sploh v prostorih s slabim zračenjem, poudarja infektologinja Bojana Beović. Po njenih besedah so bolnišnice zaradi širjenja respiratornih obolenj trenutno bolj obremenjene, a je stanje boljše kot pretekla leta, ki jih je zaznamovala epidemija covida-19.

Ukinitev karantene: nekateri načrtujejo počitnice, drugi opozarjajo na posledice

27. 12. 2022 07.55

Kitajska bo z 8. januarjem odpravila obvezno karanteno za potnike ob prihodu v državo. Opuščanje politike ničelne tolerance do covida-19 pri Kitajcih vzbuja mešane občutke. Medtem ko so nekateri pozdravili sproščanje ukrepov, turistične agencije pa poročajo o porastu zanimanja za potovanja, drugi opozarjajo na posledice "nenadne svobode".

Ali Kitajska vstopa v še eno mračno obdobje epidemije?

19. 12. 2022 08.16

Kitajska naj bi vstopila v prvi od treh pričakovanih valov epidemije covida-19, navajajo kitajski uradniki. V začetku meseca so odpravili najstrožje ukrepe, vendar so kmalu zabeležili visok porast okužb, dva človeka naj bi umrla.

Francija za nov naslov proti Argentini in kamelji gripi

17. 12. 2022 12.38

Ali bo veliki finale svetovnega nogometnega prvenstva med Francijo in Argentino odločil virus, ki pesti branilce naslova? Kamelja gripa je vdrla v tabor francoske reprezentance in povzroča precej težav selektorju Didieru Deschampsu v pripravi na vrhunec mundiala v Katarju.

Epidemiologinja: Cepivo proti gripi je še na zalogi, cepite se

14. 12. 2022 10.46

Epidemiologinji Nuška Čakš Jager in Marta Grgič Vitek iz Centra za nalezljive bolezni na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) sta pojasnili, da je prognoza Evropskega centra za nalezljive bolezni slaba. Število okužb s koronavirusom naj bi naraščalo, prav tako je respiratorni sincicijski virus letos svoj pohod začel zelo zgodaj, prej kot so pričakovali.