Virus

V milijonskem mestu Goma potrdili prvi primer ebole
15. 07. 2019 10.48
V Kongu so potrdili prvi primer ebole v mestu Goma, ki šteje kar milijon prebivalcev. Gre za največje mesto, v katerega se je razširil virus ebole. V Kongu se z izbruhom spopadajo že od avgusta lani, do sedaj je umrlo vsaj 1600 ljudi.

Kondom naj bo obvezen del prtljage
06. 07. 2019 07.00
Raziskave kažejo, da med počitnicami zlasti mladi pogosteje sklepajo nova znanstva in prijateljstva ter tudi intimne stike, pri tem pa se jih še vedno veliko ne zaščiti. Zato na NIJZ mladim in vsem spolno aktivnim pri spolnih odnosih priporočajo dosledno uporabo kondoma, tudi če uporabljajo druge kontracepcijske metode.

Koga komarji najraje napadejo?
02. 07. 2019 21.14
Sezona komarjev v Evropi je trenutno na vrhuncu. Tudi pri nas sta deževen maj in suh oziroma zelo topel junij komarjem dala odlične pogoje za življenje. Že tako izjemno nadležne žuželke so v nekaterih primerih lahko tudi smrtonosne, saj prenašajo številne bolezni. Na našem območju se srečujemo le z virusom Zahodnega Nila. Lani smo v Sloveniji zabeležili pet primerov, na Hrvaškem več kot 60.

V DR Kongo zaradi ebole umrlo več kot 1500 ljudi
24. 06. 2019 13.28
V Demokratični republiki Kongo je v skoraj desetih mesecih od izbruha ebole za posledicami bolezni umrlo več kot 1500 ljudi, je sporočilo tamkajšnje zdravstveno ministrstvo. Do sedaj pa so v državi zabeležili več kot 2200 primerov okužbe z ebolo.

Turistom, ki se odpravljajo v Grčijo, grozi virus Zahodnega Nila
17. 06. 2019 10.56
Turisti, ki se to poletje na oddih odpravljajo v Grčijo, naj bodo še posebej pozorni na zaščito pred komarji, saj obstaja velika možnost okužbe z virusom Zahodnega Nila, ki je lahko za človeka usoden.

Igralka in njen soprog premagala raka, ki sta ga dobila po okužbi s HPV
06. 06. 2019 18.20
Ameriška igralka Marcia Cross, ki je zaslovela z vlogo Bree Van De Kamp v televizijski seriji Razočarane gospodinje, je po daljši bitki z rakom danke lani sporočila, da je ozdravela. Ker je bil vzrok njene bolezni virus HPV, je zdaj vse moči usmerila v ozaveščanje o tej spolno prenosljivi bolezni.

Izbruh hiva v Pakistanu: zaradi uporabe rabljenih igel 700 okuženih
02. 06. 2019 09.41
V provinci Sindh na jugovzhodu Pakistana se je v zadnjih dveh mesecih z virusom hiv okužilo več sto ljudi. Pakistanske oblasti to pripisujejo uporabi rabljenih igel, kar pa se v državi dogaja že več let, zato ni jasno, zakaj se je zgodil ta izbruh bolezni. Med nedavno obolelimi je večina otrok.

Porast mišje mrzlice v Sloveniji: letos že 79 primerov
20. 05. 2019 12.59
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je letos v Sloveniji zaznal porast primerov mišje mrzlice, in sicer so do sedaj obravnavali že 79 primerov. Na novinarski konferenci so opozorili, kako se izogniti tovrstnim okužbam s preprostimi ukrepi ter na kaj moramo biti pozorni, da bolezen pravočasno zaznamo.

Načrtujete potovanje? Preverite, na kaj morate biti pozorni
19. 05. 2019 06.00
Slovenci radi in pogosto potujemo v tujino, več kot dve tretjini se na zasebno potovanje odpravita vsaj enkrat letno, kar skupno pomeni okoli pet milijonov potovanj. Na potovanjih pa smo lahko izpostavljeni nalezljivim boleznim, prebavnim in drugim zdravstvenim težavam, pa tudi poškodbam, zato se je treba pred odhodom dobro pripraviti na vse možne scenarije.

Razkrinkali globalno združbo, ki je s pomočjo računalniškega virusa ukradla milijone evrov
16. 05. 2019 15.22
Europol je sporočil, da so razkrinkali globalno kriminalno združbo, ki se je ukvarjala s kriminalom na spletu. Na računalnike so namreč nameščali škodljivo programsko opremo in s pomočjo te prišli do podatkov spletnih bank. Na tak način so več kot 41.000 žrtvam odtujili skupaj okoli 89,3 milijona evrov.

Afriška prašičja kuga le vprašanje časa
14. 05. 2019 06.00
Začelo se je v Keniji. Dolga leta je bil virus prašičje kuge prisoten le v Afriki, zato so ga tako poimenovali. S človekom se je virus prenesel v Gruzijo. Od tam se je selil v Rusijo. Hitro se je razširil proti vzhodu na Kitajsko in tudi proti zahodu v Evropsko unijo. Kuga je zdaj prisotna v vzhodnh članicah in verjetno zaradi človeškega faktorja tudi na zahodu v Belgiji. Sicer je glavni prenašalec bolezni divji prašič.

Norvežanko na potovanju ugriznil filipinski psiček, umrla zaradi stekline
11. 05. 2019 09.57
24-letna Birgitte Kallestad je bila s prijatelji na počitnicah na Filipinih, kjer so na cesti našli zapuščenega psička. Želeli so ga odnesti s seboj v letovišče, medtem pa je 24-letnico ugriznil. Ko se je vrnila na Norveško, se je začela slabo počutiti, kmalu pa je zaradi stekline umrla.

V Sloveniji že sedem primerov okuženih z ošpicami
08. 05. 2019 21.31
Število okuženih z ošpicami v Sloveniji je po zadnjih informacijah Nacionalnega inštituta za javno zdravje naraslo že na sedem. O zadnjih dveh so bili obveščeni v torek zvečer.

KOMENTAR: Nov krog zmešnjav
06. 05. 2019 11.38
Predzadnji krog v angleški Premier ligi je priskrbel pest novih presenečenj. Trije klubi iz vodilne šesterice so se nepričakovano osmešili. Preostala dva potnika v Ligo prvakov sta tako skoraj že potrjena. Za nameček je trenutno najboljši strelec lige – poškodovan. Cardiff City pa je naposled le izpadel.

Zdravnik s kontaminirano injekcijo z virusom HIV okužil 90 ljudi
03. 05. 2019 09.51
Pakistanska policija je aretirala zdravnika, ki naj bi z uporabo kontaminirane injekcije z virusom HIV okužil kar 90 ljudi, med njimi 65 otrok. Aretirani zdravnik naj bi bil sicer tudi sam okužen z virusom HIV.

'Če imaš klopa, je najbolj pomembno, da to ugotoviš'
30. 04. 2019 10.26
Slovenija sodi med države, kjer obstaja velika možnost okužbe s povzročitelji bolezni, ki jih prinašajo klopi. Pri nas je daleč najpogostejša lymska borelioza, sledi pa ji klopni meningoencefalitis, proti kateremu se lahko učinkovito zaščitimo s cepljenjem. Pomembno je, da se po prihodu iz gozda pregledamo in klopa odstranimo v roku 16 ur, svetujejo strokovnjaki.

'Virus ošpic bo vselej našel necepljene otroke'
24. 04. 2019 08.05
Ljubljansko urgenco sta obiskala bolnika z ošpicami in bolezni izpostavila več sto čakajočih. Potencialno ogroženim bodo poslali pisna navodila, kako ravnati. Na NIJZ poudarjajo, da je cepljenje izjemno pomembno in da se tisti, ki so bili proti ošpicam cepljeni dvakrat, nimajo česa bati. Če so se okužili in niso zaščiteni, bodo zboleli v 10 do 14 dneh, v tem času pa lahko bolezen preprečijo s cepljenjem.

Znanstveniki opozarjajo na možne izbruhe tropskih bolezni po Evropi
15. 04. 2019 07.00
Znanstveniki so na Evropskem kongresu klinične mikrobiologije in nalezljivih bolezni opozorili na nevarnost vročice in drugih tropskih bolezni, ki jih prenašajo insekti, tudi v severnejših zemljepisnih širinah. Za to obstaja več razlogov, med drugim podnebne spremembe, globalizacija in silovit socialnoekonomski razvoj.

BLOG: Intoleranca na gluten in celiakija
14. 04. 2019 07.00
Intoleranca na gluten je postala vzrok za zdravstvene težave vse več ljudi. Povzroča velik stres na organizem in lahko pripelje do utrujenosti nadledvičnih žlez ali celo izgorelosti nadledvičnic, tako da se sposobnost telesa, da proizvaja kortizol, praktično izniči, kar povzroča nastanek težav s težo, utrujenost in depresijo. Takrat je odstranitev glutena iz prehrane prvi korak k izboljšanju zdravja.

Serviser na računalnike nameščal zlonamerni program in izsiljeval stranke
02. 04. 2019 14.48
Na območju Kopra je 36-letnik na računalnike, ki so mu jih stranke prinesle na popravilo, nameščal zlonamerno programsko opremo. Med drugim je na tak način je nato prestrezal podatke strank in jih izsiljeval.

Glede na pogostost klopnega meningoencefalitisa smo v evropskem vrhu
01. 04. 2019 12.06
S prihodom pomladi se prične tudi povečana aktivnost klopov, poveča se tudi nevarnost okužbe z boleznimi, ki jih prenašajo. Letno v Sloveniji tako zabeležimo okoli 6000 primerov borelioze. Glede na pogostost klopnega meningoencefalitisa pa se uvrščamo v sam evropski vrh, strokovnjaki pa opozarjajo, da je še vedno cepljenih premalo ljudi.

Revolucija v medicini: presadili ledvico donatorke, okužene s HIV
29. 03. 2019 18.05
V ZDA so dosegli velik medicinski preboj, saj so ledvico 36-letnice, okužene s HIV, presadili drugemu bolniku, ki je prav tako okužen s tem virusom. Gre za prvo tovrstno transplantacijo na svetu. Operacijo so izvedli v Baltimorju v bolnišnici Univerze John Hopkins.

Erdogan znova predvajal posnetek napada v Christchurchu
22. 03. 2019 19.17
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je na predvolilnem zborovanju znova predvajal posnetek terorističnega napada na Novi Zelandiji, v katerem je bilo prejšnji petek ubitih 50 muslimanov. Zgolj nekaj ur pred tem je sicer na zasedanju Organizacije islamskega sodelovanja gostil novozelandskega zunanjega ministra Winstona Petersa.

Zakaj smo Slovenci odlična tarča za spletne tatove?
21. 03. 2019 09.20
Več kot 650 strokovnjakov, državnikov in bančnikov se je v Laškem zbralo na konferenci Risk, katere tema so kibernetski napadi na infrastrukturo, vdori v banke in kraje v podjetjih. Ne le, da Slovenija na to ni imuna, je celo odlična tarča.

Klanci in virusi so njeno življenje
16. 03. 2019 14.30
Kako se povezujeta cestno kolesarstvo in veterina? Odgovor na to ima Laura Šimenc, mlada veterinarska raziskovalka, ki je lani postala amaterska svetovna prvakinja v kronometru. Svoje življenje je posvetila čebelam – raziskuje virusne okužbe čebeljih družin – ki jih odlično in z velikim navdušenjem prepleta s kolesarstvom. Kako ji vse skupaj uspeva?

16 let zapora za 'zanikovalca HIV-a', ki je okužil najmanj dve ženski
15. 03. 2019 12.29
Italijana Claudia Pintija, ki je okužen z virusom HIV in je kljub temu imel nezaščitene spolne odnose, so obsodili na 16 let in osem mesecev zapora zaradi uboja in povzročitve hudih poškodb. 35-letnika je prijavila ena od žrtev, medtem ko je njegova nekdanja partnerica že umrla.

Na Novi Zelandiji najhujši izbruh ošpic v zadnjih letih
10. 03. 2019 10.30
V novozelandskem Christchurchu razsaja virus ošpic, okužbo so potrdili že pri 22 bolnikih. Oblasti so zaskrbljene, saj se virus zelo hitro širi, cepiva pa primanjkuje. Izbruh naj bi bil posledica potovanj, je dejal zdravstveni minister.

Pri Britancu naj bi bil virus HIV v remisiji že leto in pol
05. 03. 2019 10.09
Znanstveniki so objavili študijo, v kateri piše, da je že druga oseba doživela trajno remisijo virusa HIV. Čeprav je redno testiranje potrdilo, da virusna obremenitev z virusom HIV že 18 mesecev ostaja nezaznavna, pa je še prezgodaj reči, da je bil ozdravljen virusa.

'Bakterije pridejo v že poškodovana tkiva in povzročijo hudo obliko pljučnice'
15. 02. 2019 08.27
Letos razsaja hujša oblika gripe, podtipa A, ki tako oslabi imunski sistem, da se pogosteje začnejo zapleti. Zapleta se tudi pri tistih, ki so bili pred gripo zdravi, brez kroničnih obolenj. "Gripa se pogosto zaplete tako, da virus poškoduje dihala, nato pa pride do bakterijske superinfekcije – da bakterije pridejo v že poškodovana tkiva in povzročijo hudo obliko pljučnice," pojasnjuje infektologinja.

Letošnja gripa nevarnejša, bolnišnice pokajo po šivih
13. 02. 2019 20.10
Intenzivne enote po vse več slovenskih bolnišnicah pokajo po šivih zaradi obolelih za gripo. Le s skrajnimi napori zdravnikov in medicinskih sester za zdaj še obvladujemo razmere, pravijo tako v Ljubljani kot na Jesenicah. Letošnja gripa je nevarnejša, ne le pri starejših in kroničnih bolnikih, tudi pri zdravih mladih ljudeh.