Vlada Republike Slovenije

Nove polemike o lipicancih

18. 07. 2000 20.51

Društvo prijateljev Lipice je danes sporočilo, da je ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pripravilo osnutek dvostranskega meddržavnega sporazuma o lipicancih, ki naj bi ga minister Ciril Smrkolj v kratkem podpisal z avstrijskim kmetijskim ministrom Wilhelmom Moltererjem. ''Če bo ta sporazum podpisan, si bo Slovenija po lastni krivdi dokončno zapravila vsakršno možnost, da bi v mednarodnih razmerjih uveljavila svoje zgodovinsko izpričane pravice do lipicancev,'' sta v sporočilu, ki ga je društvo naslovilo tudi na predsednika republike Milana Kučana, premiera Andreja Bajuka in državni zbor, zapisala Boris A. Novak in France Bučar.

Razstava slik Poldeta Oblaka

09. 06. 2000 11.22

V Islandski narodni galeriji v Reyjkaviku so v četrtek, 8. junija, odprli razstavo petnajstih izbranih slik slovenskega akademskega slikarja Poldeta Oblaka, ki so obenem uradno darilo Slovenije islandski vladi. Slovesnosti ob odprtju razstave se je udeležil veleposlanik Republike Slovenije v Koebenhavnu Andrej Logar, obenem nerezidenčni veleposlanik na Islandiji.

Slovenija ima novo vlado

08. 06. 2000 09.39

Državni zbor je včeraj v drugem krogu potrdil listo 17 ministrskih kandidatov, ki jo je enako kot v prvem krogu v državni zbor 1. junija predložil predsednik vlade Andrej Bajuk. S tem se je končala dvomesečna vladna kriza, ki je nastopila potem, ko je parlament 8. aprila izglasoval nezaupnico Drnovškovi vladi. Prehodna vlada, v kateri so ministri iz vrst združene stranke SLS+SKD Slovenske ljudske stranke ter SDS, tako nadomešča koalicijsko vlado LDS, SLS in DeSUS pod vodstvom Janeza Drnovška. Izmed 18 članov vlade, skupaj s premierom, jih je osem članov združene stranke SLS+SKD Slovenske ljudske stranke, pet je članov SDS, pet pa nestrankarskih kandidatov. Omenjen vladni kabinet, ki bo vodil državo do rednih jesenskih volitev, v prvem krogu volitev ni dobil ustrezne podpore, saj je zanjo glasovalo 45 poslancev, prav tako 45 pa jih je bilo proti. Poleg predlagateljev nove vlade iz vrst pomladnih strank so novo vlado podprli poslanki Eda Okretič-Salmič (neodvisna poslanka, nekdaj DeSUS) ter Polonca Dobrajc (neodvisna poslanka, nekdaj SNS). Proti imenovanju vlade so glasovali poslanci LDS, ZLSD, DeSUS in SNS.

Peterle in Šinigoj pred preiskovalno komisijo

18. 05. 2000 15.39

Preiskovalna komisija DZ o sumu zlorabe javnih pooblastil v procesu lastninskega preoblikovanja in privatizacije nekdanje družbene lastnine je v zvezi s primerom Elan zaslišala predsednika prve slovenske vlade Lojzeta Peterleta in predsednika zadnjega izvršnega sveta Republike Slovenije Dušana Šinigoja. Slednjega je t.i. Pukšičeva komisija doslej že večkrat povabila na pričanje, a nanj doslej ni prišel zaradi zdravstvenih razlogov. Omeniti velja - to je bilo slišati na tokratnem zaslišanju -, da je prav na današnji dan pred desetimi leti prišlo do primopredaje poslov med Šinigojem in Peterletom. Sicer pa sta obe priči v dobri dve uri dolgem zaslišanju predstavili svoje dejavnosti oz. dejavnosti vlade oz. izvršnega sveta pri poskusih reševanja Elana. Lojze Peterle je med drugim dejal, da se je njegova vlada leta 1990 soočila z nastalimi

DZ izglasoval nezaupnico vladi in prekinil zasedanje

08. 04. 2000 14.25

Državni zbor je na javnem glasovanju izglasoval nezaupnico Drnovškovi vladi. Od 90 poslancev jih je 31 glasovalo za razrešitev desetih ministrov SLS, 55 pa jih je bilo proti. Ker je premier Janez Drnovšek na razrešitev vezal tudi zaupnico vladi, to pomeni, da mu je parlament ni izglasoval.

Odprtje konzulata Republike Slovenije v Vancouvru

31. 01. 2000 15.41

Na predlog ministra za zunanje zadeve je slovenska vlada izdala sklep o odprtju konzulata Republike Slovenije v Vancouvru. Za častnega konzula je bil imenovan dr. Branko Palčič.

Kitajska občuduje slovenske dosežke v tranziciji

12. 11. 1999 21.40

Zunanji minister Boris Frlec se je med obiskom na Kitajskem danes v Pekingu srečal s podpredsednikom republike Hu Jintaom in podpredsednikom kitajskega parlamenta Bu Hejem. Kitajska sogovornika sta izrazila občudovanje za slovenske dosežke v tranziciji in njeno približevanje EU, se je izvedelo iz virov blizu slovenske delegacije.

Sedem izvoznikov mesa črtanih s seznama

25. 10. 1999 20.13

V skladu s četrtkovimi sklepi vlade glede reševanja problematike nadzora v klavno- predelovalnih obratih je danes v veljavo stopil ukrep, ki iz seznama izvoznikov svežega rdečega mesa in izdelkov tega mesa ter mesa divjačine črta sedem obratov, in sicer Celjske mesnine, Alciso - Kras iz Šepulj, ljubljansko Kolinsko, Emono Lokev, Mercator - Eto Kamnik in Pomurko - mesne industrije, so sporočili z Veterinarske uprave Republike Slovenije (VURS).

V 10 letih dovolj stanovanj?

21. 10. 1999 21.17

V drugem tisočletju bo vlada Slovencem, kot so zapisali v nacionalnem programu, zagotovila dovolj stanovanj. Hkrati pa naj bi ta isti program pomagal pri demografskem razvoju Slovenije. Z višanjem bivanjskega standarda naj bi dosegli, da bo vsako gospodinjstvo živelo v svojem stanovanju.

Slovenija zanesljiva kandidatka za NATO in v EU

19. 10. 1999 20.42

Nemški zvezni minister za obrambo Rudolf Scharping, ki je na povabilo slovenskega ministra za obrambo Francija Demšarja na dvodnevnem obisku v Sloveniji, se je danes v prostorih obrambnega ministrstva z gostiteljem Demšarjem pogovarjal o dvostranskem sodelovanju na vojaškem in obrambnem področju, varnostnih razmerah v jugovzhodni Evropi ter o vključevanju Slovenije v zvezo NATO. ''Slovenija je v zadnjih letih naredila zelo uspešen in intenziven razvoj. Gre za izreden primer odločnega in jasnega političnega, gospodarskega in demokratičnega napredka in zato je tudi po mnenju nemške vlade Slovenija zanesljiva kandidatka za članstvo v zvezi NATO in v EU,'' je na novinarski konferenci po srečanju z Demšarjem dejal Scharping.

Vrnitev novih 125 beguncev na Kosovo

01. 10. 1999 16.24

V organizaciji Visokega komisariata ZN za begunce, Mednarodne organizacije za migracije in Urada Vlade Republike Slovenije za priseljevanje in begunce je danes z brniškega letališča v Prištino poletelo že deveto letalo s 149 državljani ZRJ z območja Kosova, ki jim je Slovenija nudila zatočišče, in spremljevalci.

Odletelo osmo letalo s kosovskimi begunci

16. 09. 1999 12.05

V organizaciji Visokega komisariata Združenih narodov za begunce, Mednarodne organizacije za migracije in Urada vlade Republike Slovenije za priseljevanje in begunce je davi z brniškega letališča proti Skopju poletelo že osmo letalo z več kot 150 begunci z območja Kosova, ki jim je Slovenija nudila začasno bivališče.

Vračanje beguncev na Kosovo

15. 09. 1999 17.54

V organizaciji Visokega komisariata Združenih narodov za begunce, Mednarodne organizacije za migracije in Urada vlade Republike Slovenije za priseljevanje in begunce bo danes ponoči z brniškega letališča proti Skopju poletelo že osmo letalo s 166 begunci z območja Kosova, ki jim je Slovenija nudila začasno bivališče.

Iz Slovenije odpotovalo sedmo letalo s kosovskimi begunci

07. 09. 1999 11.42

V organizaciji Visokega komisariata Združenih narodov za begunce (UNHCR), Mednarodne organizacije za migracije in Urada vlade R Slovenije za priseljevanje in begunce je danes ob enih zjutraj z brniškega letališča poletelo v Skopje že sedmo letalo s 154 državljani Zvezne republike Jugoslavije z območja Kosova, ki jim je Slovenija nudila začasno zatočišče. S skopskega letališča jih bodo z avtobusi prepeljali v njihovo domovino.

Z radioaktivnimi odpadki odslej upravlja agencija RAO

20. 08. 1999 17.57

Agencija za radioaktivne odpadke (RAO) je danes od dosedanjega upravitelja - Inštituta Jožef Stefan - v upravljanje prevzela republiško skladišče nizko in srednje radioaktivnih odpadkov v Brinju. Ob formalnem prevzemu so bili navzoči predstavniki inštituta Jožef Štefan, agencije RAO, predstavniku uprave RS za jedrsko varnost, zdravstvenega inšpektorata RS in predstavniki občin Dol in Domžale s krajevno skupnostjo Pšata, so sporočili iz omenjene agencije.

Predlog novega zakona o potnih listinah

15. 08. 1999 16.36

Na prvo obravnavo v državnem zboru čaka predlog zakona o potnih listinah državljanov Republike Slovenije, ki bo nadomestil stari zakon iz leta 1991 ter zagotovil boljšo zaščito in večjo verodostojnost potovalnih listin ter celovito urejal vsa vprašanja v zvezi s potovalnimi dokumenti v skladu z ostalo slovensko zakonodajo, po mednarodnih standardih in zahtevah Evropske unije na tem področju. Predlog zakona, ki ga je vlada sprejela na seji 24. junija, pa med drugim ne predvideva vpisa otrok v potno listino staršev ter zožuje krog upravičencev do izdaje diplomatskega in službenega potnega lista, pri čemer se je predlagatelj oprl na ureditev tega vprašanja v državah članica EU.

Z Brnika poletelo tretje letalo s kosovskimi begunci

06. 08. 1999 13.26

Z Brnika je zgodaj davi proti Skopju poletelo letalo s 127 kosovskimi begunci, ki jim je Slovenija nudila začasno zatočišče. Od tam bodo pot nadaljevali z avtobusi. Vlada Republike Slovenije je vsem povratnikom izplačala tudi enkratno denarno pomoč v višini 300 nemških mark. Število državljanov ZRJ, ki uživajo začasno zatočišče v Sloveniji, se je tako znižalo na 3023, so danes potrdili na republiškem Uradu za priseljevanje in begunce. To je v Sloveniji že tretja skupina povratnikov, ki se v organizaciji Visokega komisariata Združenih narodov za begunce, Mednarodne organizacije za migracije in Urada Vlade republike Slovenije za priseljevanje in begunce vračajo na Kosovo.

Begunci s Kosova se vračajo - iz Slovenije že tretje letalo

05. 08. 1999 08.37

Letalo s 130 kosovskimi begunci, ki jim je Slovenija nudila začasno zatočišče, bo jutri, 6. avgusta, ob 2.50, poletelo z brniškega letališča proti Skopju. Od tam bodo pot nadaljevali z avtobusi. Vlada Republike Slovenije bo vsem povratnikom izplačana tudi enkratno denarna pomoč v višini 300 nemških mark. Število državljanov ZRJ, ki uživajo začasno zatočišče v Sloveniji, se bo tako znižalo na 3020, so sporočili z republiškega Urada za priseljevanje in begunce.

Memorandum o sodelovanju v akcijah iskanja in reševanja v Jadranskem morju med Slovenijo in Hrvaško

02. 05. 1999 20.57

Na obravnavo in sprejem v državnem zboru, še pred tem pa na pristojnem delovnem telesu, čaka pobuda za sklenitev in podpis memoranduma o soglasju o sodelovanju v akcijah iskanja in reševanja v Jadranskem morju med vladama Slovenije in Hrvaške. Omenjeno pobudo je slovenska vlada sprejela na seji 15. aprila letos.

Vlada še zadnjič zasedala v letošnjem letu

23. 12. 1998 15.41

Slovenska vlada je na današnji seji, zadnji v tem letu, med drugim upravi Družbe za avtoceste Republike Slovenije (Dars) za obdobje dveh mesecev podelila status vršilca dolžnosti, torej bo za ta čas uprava ostala nespremenjena, je po seji vlade povedala direktorica vladnega urada za informiranje Marta Kos.

Javno povabilo k sodelovanju pri pripravi pogajalskih izhodišč

04. 12. 1998 15.14

Vlada republike Slovenije je v skladu z odločitvijo, da v pogajalski proces z EU vključi tudi socialne partnerje sklenila, da z javno objavo v sobotnih dnevnikih povabi k sodelovanju v delovnih skupinah za pripravo pogajalskih izhodišč tudi predstavnike nevladnih organizacij, so sporočili iz Službe vlade za evropske zadeve (SVEZ).

Vlada razrešila Alojza Janka

30. 10. 1998 16.19

Vlada Republike Slovenije je na današnji korespondenčni seji sprejela sklep o razrešitvi Alojza Janka s funkcije direktorja Službe Vlade RS za zakonodajo. Obenem je za vršilca dolžnosti direktorja vladne službe za zakonodajo imenovala Toneta Dolčiča, dosedanjega namestnika direktorja omenjene službe, so sporočili iz urada vlade za informiranje.

Vlada izdala sklep o soglasju za odprtje Konzulata Republike Malte v Sloveniji

17. 08. 1998 13.30

Na predlog ministra za zunanje zadeve Borisa Frleca je slovenska vlada izdala sklep o soglasju za odprtje Konzulata Republike Malte v Republiki Sloveniji s sedežem v Ljubljani, na čelu s častno konzulko Irene Knehtl, so objavili v petkovi izdaji Uradnega lista RS. V vladnem sklepu še piše, da konzularno območje Republike Malte v Republiki Sloveniji s sedežem v Ljubljani obsega ozemlje Republike Slovenije.

Hrvaško stališče glede uredbe znano v sredo?

10. 08. 1998 15.56

Nuklearna elektrarna Krško (NEK) tudi danes ni prejela nobenega novega plačila Hrvaškega elektrogospodarstva (HEP) za letos dobavljeno električno energijo. Problematiko neplačevanja naj bi med drugim obravnavali na sestanku predstavnikov gospodarskih ministrstev obeh držav, vendar pa mora hrvaška vlada pred tem zavzeti stališče glede uredbe slovenske vlade o preoblikovanju NEk v javno podjetje. Pričakovati je, da bo hrvaška vlada to storila na sredini seji, ki bo po navedbah vladnega urada za odnose z javnostjo Vlade Republike Hrvaške potekala za zaprtimi vrati, sklepe s seje pa naj bi posredovali v obliki sporočila za javnost.

Sestanek slovenske in hrvaške strani glede NEK dokončno odpovedan

06. 08. 1998 15.48

Sestanek predstavnikov gospodarskih ministrstev Slovenije in Hrvaške, ki je bil predviden za danes, 6. avgusta, je hrvaška stran odpovedala, so sporočili z ministrstva za gospodarske dejavnosti.

Popis slovenske kulturne dediščine v ZDA

30. 06. 1998 10.44

Slovensko kulturno ministrstvo je v skladu s sporazumom o varovanju kulturne dediščine, ki sta ga pred poldrugim letom podpisala premier Janez Drnovšek in ameriški podpredsednik Al Gore, poslalo v ZDA strokovnjaka z Uprave Republike Slovenije za kulturno dediščino, ki bosta v naslednjih dneh pregledala in popisala objekte, za katere naj bi v bodoče skrbela ameriška vlada. Svetovalca direktorja Uprave RS za kulturno dediščino Gojko Zupan in Mitja Ferenc sta s pregledovanjem začela v New Yorku v slovenski cerkvi svetega Cirila.

Vlada za drugega operaterja GSM izbrala Simobil

12. 06. 1998 09.08

Slovenska vlada je na današnji seji med drugim na podlagi priporočila strokovne komisije za drugega koncesionarja za mobilno telefonijo GSM izbrala podjetje Simobil.

Novosti pri sprejemanju državnega proračuna

14. 01. 1998 16.35

Državni zbor in vlada sta si zastavila cilj, da se predlagani proračun za letošnje leto, težak 843,7 milijarde tolarjev in proračunski primanjkljaj, predviden v višini blizu 30 milijard tolarjev, pod nobenim pogojem ne smeta povečati, je ob predstavitvi nekaterih odprtih problemov in razlik v pogledih pri pripravljanju letošnje državne blagajne na seji odbora DZ za nadzor proračuna in drugih javnih financ povedal finančni minister Mitja Gaspari.

Vlada sprejela uredbo o začasnem financiranju v prvem polletju 1998

24. 12. 1997 14.02

Glede na to, da bo državni proračun za prihodnje leto, upoštevaje datum predložitve predloga in roke iz poslovnika državnega zbora, sprejet in uveljavljen predvidoma v drugi polovici meseca marca, je vlada Republike Slovenije na včerajšnji korespondenčni seji sprejela uredbo o začasnem financiranju potreb iz proračuna RS v prvem polletju prihodnjega leta. Tako naj bi odhodki v šestih mesecih prihodnjega leta znašali 381,8 milijarde tolarjev, prihodki pa 371,5 milijarde tolarjev, so sporočili iz urada vlade za informiranje.

Slovenska manjšina na Hrvaškem: priznana, a ne ustavna

17. 12. 1997 09.21

Da bi se glede na stalne odzive slovenskih medijev in na uradne ocene iz Slovenije "izognil kakršnimkoli nadaljnjim nejasnostim in nerazumevanju", je urad za informiranje Republike Hrvaške izdal obvestilo, v katerem pojasnjuje vzroke za spremembe hrvaške ustave, ki jih je 12. decembra izglasoval hrvaški parlament in po katerih slovenska narodna manjšina ni omenjena v besedilu preambule spremenjene ustave. V njem je zapisano, da želi hrvaška vlada poudariti, da sprejemanje omenjenih ustavnih odredb ne bo imelo negativnega vpliva na status slovenske manjšine na Hrvaškem, ter da namerava še naprej pomagati slovenski manjšini s ciljem ohranjanja njene identitete ter zaščite njenih manjšinskih pravic. Hrvaška vlada bo na podlagi predhodnih pozitivnih izkušenj s podobnim sporazumom z Italijo in Madžarsko slovenski vladi ponudila predlog dvostranskega sporazuma o vzajemni zaščiti manjšin.