Vojislav Koštunica

Delegacija haaškega sodišča v Beogradu

08. 03. 2001 00.00

Delegacija haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije se je v Beogradu sestala z jugoslovanskimi predstavniki in zahtevala dostop do prič in žrtev vojnih zločinov na Kosovu, Hrvaškem in v BiH. Po pogovorih so napovedali, da bo haaško sodišče v Beogradu odprlo svoj urad, v katerem se bodo preiskovalci lahko pogovarjali z žrtvami in pričami zločinov. Kot so po srečanju sporočili z jugoslovanske vlade, sta se delegaciji, ki sta ju vodila vodja preiskovalnega oddelka haaškega sodišča Denis Muller in namestnik notranjega ministra ZRJ Stevan Nikčević, pogovarjali tudi o nadaljnjem sodelovanju.

Koštunica na Slovaškem

26. 02. 2001 00.00

Po današnjih pogovorih s slovaškim kolegom Rudolfom Schusterjem v Bratislavi je jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica izjavil, da je ZR Jugoslavija v današnjih okoliščinah ključ do miru in stabilnosti na Balkanu, medtem ko je Schuster obsodil delovanje albanskih skrajnežev na jugu Srbije. Po njegovih besedah se Slovaška zavzema za dosledno spoštovanje resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov o Kosovu. Državi sta podpisali tudi več dvostranskih sporazumov.

V Skopju srečanje devetih držav JV Evrope

23. 02. 2001 00.00

V Skopju je makedonski predsednik Boris Trajkovski danes odprl vrhunsko srečanje devetih držav JV Evrope in ga ocenil kot "korak v pravo smer" za sodelovanje med temi državami. Vrha Procesa za sodelovanje v JV Evropi (SEECP) se udeležujejo predsedniki držav in vlad oz. njihovi namestniki iz Albanije, BiH, Bolgarije, Hrvaške, Grčije, Makedonije, Romunije, Turčije in ZRJ. Glavne teme četrtega tovrstnega vrha v Skopju bodo gospodarsko sodelovanje in varnostne razmere na Balkanu.

Balkanski vrh v Skopju

23. 02. 2001 00.00

Predsednika Makedonije in ZRJ Boris Trajkovski in Vojislav Koštunica sta danes v Skopju ob robu vrha Procesa za sodelovanje v JV Evropi (SEECP) podpisala sporazum o meji med državama. Slovesnosti ob podpisu sporazuma sta se udeležila tudi visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana in koordinator Pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo Bodo Hombach.

Sporazum med ZRJ in Republiko Srbsko

22. 02. 2001 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica se je v Beogradu z visokim predstavnikom mednarodne skupnosti v BiH Wolfgangom Petritschem pogovarjal o sporazumu o odnosih med ZRJ in Republiko Srbsko.

Zaostrene razmere na jugu Srbije

19. 02. 2001 00.00

V Beogradu sta se na krizni seji sestali srbska in jugoslovanska vlada. Srbski voditelji so razpravljali o razmerah na Kosovu in o morebitnih ukrepih srbskih sil proti albanskim gverilcem v okolici Bujanovca. Na jugu Srbije pa so zjutraj potekali hudi spopadi med srbskimi silami in Osvobodilno vojsko Bujanovca ter Preševa, ki so zahtevali nove žrtve. Po poročanju Radia Indeks so oboroženi Albanci davi znova napadli postojanko srbske policije v vasi Lučane v občini Bujanovac na jugu Srbije.

Beograjski mediji o krizi na jugu Srbije

19. 02. 2001 00.00

Večernje novosti danes v komentarju z naslovom Z Zahoda nič novega izpostavljajo, da se zločini nad Srbi na Kosovu in na jugu Srbije dogajajo ob navzočnosti mirovnih sil zveze NATO in pred očmi mednarodne skupnosti, ki ima v pokrajini že 20 mesecev svojo civilno upravo in svojo vojaško silo. Krizo na jugu Srbije ocenjujejo tudi drugi beograjski mediji.

KFOR prijel šest osumljencev napada

17. 02. 2001 00.00

Pripadniki mednarodnih mirovnih sil na Kosovu KFOR so po včerajšnjem napadu na srbski konvoj blizu Podujeva, v katerem je bilo ubitih najmanj sedem ljudi, 43 pa jih je bilo ranjenih, prijeli šest osumljencev. Jugoslovanska vlada je od Varnostnega sveta ZN zahtevala, naj skliče izredno sejo, na kateri bodo obsodili napad in sprejeli ukrepe proti nasilju. Kot je poročala jugoslovanska tiskovna agencija Tanjug, je jugoslovanska vlada pozvala sile KFOR in misije ZN na Kosovu (UNMIK), naj se na napad odzovejo v skladu z resolucijo 1244 ZN in zagotovijo temeljne človekove pravice in varnost vseh ljudi, ki živijo v pokrajini.

Dogovor o poteku meje

16. 02. 2001 00.00

ZRJ in Makedonija sta se po več letih pogajanj sporazumeli o poteku meje med državama. Jugoslovanski pogajalec Radojko Bogojević je v Skopju dejal, da s tem v odnosih med ZRJ in Makedonijo ni več spornih vprašanj. Mešana strokovno-diplomatska komisija je namreč dokončno uskladila predlog sporazuma o meji, ki ga bosta jugoslovanski in makedonski predsednik Vojislav Koštunica in Boris Trajkovski podpisala na vrhu o JV Evropi 23. februarja v Skopju. Pred tem bosta predlog sporazuma obravnavali še vladi obeh držav, parafirala pa zunanja ministra.

Cariniki ZRJ na črnogorskih mejah

15. 02. 2001 00.00

Po neuradnih podatkih naj bi se jugoslovanski cariniki v prihodnjih desetih dneh vrnili na pet črnogorskih mejnih prehodov na meji te republike s Hrvaško, Albanijo in BiH. Že od 12. februarja pa so na administrativni meji Srbije s Kosovom in Črno goro nadzorne točke, na katerih bo ocarinjeno vse blago tujega porekla, prihodek od carin pa bo šel v proračun ZRJ. S tem naj bi cariniki preprečili tihotapljenje in sivo ekonomijo.

Alacatel zanima srbski trg mobilne telefonije

15. 02. 2001 00.00

Za pridobitev koncesije za tretjega operaterja mobilne telefonije GSM v Srbiji je zainteresiran tudi Alcatel, piše beograjski dnevnik Danas, ki povzema izjavo predstavnika te francoske telekomunikacijske družbe na torkovem srečanju gospodarstvenikov Jugoslavije in Francije na jugoslovanski gospodarski zbornici (PKJ). Alcatel je ena od tridesetih večjih francoskih družb, katerih predstavniki so v torek prispeli na večdnevni obisk v Beograd. Delegacijo francoskih gospodarstvenikov so že sprejeli jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica, premier ZRJ Zoran Žižić, zvezni minister za telekomunikacije Boris Tadić, zvezni minister za finance Dragiša Pešić in pomočnik zveznega ministra za gospodarske odnose s tujino Boran Karađole, danes ali jutri pa naj bi jo sprejeli tudi srbski premier Zoran 195144inđić in drugi ministri vlade Republike Srbije.

Carla Del Ponte v Črni gori

14. 02. 2001 00.00

Glavna tožilka haaškega mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte je danes prispela na obisk v Črno goro, v okviru katerega bo izdala zaporne naloge za obtožene iz te jugoslovanske republike. Po poročanju beograjskega radia B92 naj bi predala zaporne naloge za tri osebe, vpletene v jugoslovansko bombardiranje Dubrovnika leta 1991.

Koštunica o sodelovanju mednarodne skupnosti

13. 02. 2001 00.00

V prispevku za dnevnik Politika je jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica izključil vsakršno možnost pogajanj s skrajnimi albanskimi voditelji o rešitvi problemov na skrajnem jugu Srbije. Politika je prejšnji četrtek predstavila predlog mirovnega načrta, ki med drugim predvideva mednarodno mirovno posredovanje v pogajanjih med srbsko in albansko stranjo, vključno s skrajneži.

Srbski parlament omejil privilegije

13. 02. 2001 00.00

Srbski parlament je danes sprejel zakon, ki znatno omejuje privilegije nekdanjih predsednikov, tudi Slobodana Miloševića. V skladu z novim zakonom, proti kateremu so glasovali Miloševićevi socialisti in njihovi partnerji, bodo nekdanji predsedniki izgubili telesne stražarje, voznike in drugo osebje, ki ga plačuje država , če bodo obsojeni na najmanj šest mesecev zaporne kazni. Novi zakon zmanjšuje število telesnih stražarjev nekdanjih predsednikov na enega, predsednikom pa odreka tudi pravico do stalnega voznika.

Batić kritiziral Žižića - Hombach opozarja

12. 02. 2001 00.00

Srbski minister za pravosodje Vladan Batić je kritiziral izjavo jugoslovanskega premiera Zorana Žižića, ki je dejal, da ZR Jugoslavija Mednarodnemu sodišču Združenih narodov za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije v Haagu ne bo izročila nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića.

Neenotno glede izročitve Miloševića

11. 02. 2001 00.00

Jugoslovansko vodstvo nima enotnega stališča o izročitvi nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Jugoslovanski premier Zoran Žižić je dejal, da dokler bo on predsednik vlade, Miloševića ne bodo izročili Haagu. Enakega mnenja je po besedah Žižića tudi jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica. Mnenju jugoslovanskega predsednika države in vlade pa oporeka srbski pravosodni minister Vladan Batić. Ta je dejal, da Žižić ne bo odločal o izročitvi Miloševića, saj je v pripravi zakon, ki bo urejal sodelovanje s haaškim sodiščem in s tem tudi vprašanje izročitve nekdanjega predsednika ZRJ.

Končan forum v Davosu

30. 01. 2001 00.00

Svetovni gospodarski forum se je letos posvetil neuravnoteženemu globalizacijskemu procesu, ki povzroča številne geopolitične in gospodarske težave. Med pomembnejšimi temami sta bili poleg nerazvite afriške celine tudi integracija Evrope in stanje na Balkanu.

Vse bolj napeto na jugu Srbije

29. 01. 2001 00.00

Razmere na jugu Srbije, pa tudi na Kosovu se spet zaostrujejo. Sinoči so bili v napadu skupine Albancev na vozilo jugoslovanske vojske v bližini Preševa ranjeni štirje vojaki, civilist in dva napadalca. Spopad med kosovskimi Albanci in Srbi v Kosovski Mitrovici pa je terjal življenje enega Albanca, dve osebi pa sta ranjeni.

Sodelovanje ZRJ s haaškim sodiščem

29. 01. 2001 00.00

Sodelovanje jugoslovanskih oblasti s haaškim sodiščem za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji je vprašanje življenja ali smrti, je danes v Davosu izjavil jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica. Pojasnil je, ZRJ tvega, da bo izpostavljena močnim pritiskom držav članic zveze NATO, če s haaškim sodiščem ne bo sodelovala, to pa bi lahko tudi pomenilo, da ne bo dobila nujne gospodarske pomoči.

Policija aretirala sto protestnikov

28. 01. 2001 00.00

Policija je v Zürichu aretirala približno sto protestnikov proti globalizaciji, ki so prevračali avtomobile in jih nekaj tudi sežgali. Policija je proti protestnikom uporabila solzivec in gumijaste naboje, pri tem pa so bili ranjeni trije policisti.

Svetovni ekonomski forum

26. 01. 2001 00.00

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je odpotoval v švicarski Davos na 31. Svetovni gospodarski forum, ki se je začel v četrtek. Spremlja ga minister za finance Tone Rop. Drnovšek in Rop naj bi se v soboto predvidoma srečala z danskim in norveškim predsednikom vlade Rasmussenom in Stoltenbergom ter s hrvaškim predsednikom Mesičem, v nedeljo pa bo Drnovšek sodeloval v razpravi o obnovi in stabilnosti na Balkanu.

Začetek Svetovnega gospodarskega foruma

25. 01. 2001 00.00

Danes se je v Davosu začel 31. Svetovni gospodarski forum. Osrednja tema letošnjega šestdnevnega foruma je Ohranjanje gospodarske rasti in premostitev razlik: okvir za našo globalno prihodnost. Približno 3200 politikov, gospodarstvenikov in akademikov bo med drugim razpravljalo o možnostih zmanjševanja razlik med bogatimi in revnimi državami. V Davos bosta jutri odpotovala tudi predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek in minister za finance Anton Rop.

Koštunica se je sestal z Nano

23. 01. 2001 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica se je minuli torek med uradnim obiskom v Atenah sestal z vodjo albanske vladajoče Socialistične stranke Fatosom Nano, je danes v Tirani dejal tiskovni predstavnik stranke Emin Barci. Sogovornika sta se med srečanjem, prvim na tako visoki ravni po letu 1997, pogovarjala o obnovitvi diplomatskih odnosov med državama, je še dejal Barci.

Del Pontejeva verjame Koštunici

20. 01. 2001 00.00

Glavna tožilka Mednarodnega sodišča za nekdanjo Jugoslavijo Carla del Ponte je izjavila, da verjame, da bo ZRJ sodelovala s haaškim sodiščem, pred katerim je potrebno soditi vsem posameznikom, ki jih je obtožil mednarodni tožilec . V Beograd prihaja 23. januarja z namenom, da se s predstavniki oblasti dogovori, kako začeti sodelovanje in o obvezah ZRJ. Po njenih besedah si želijo neposrednega srečanja pravosodni minister, minister za notranje zadeve in drugi predstavniki oblasti, le predsednik Vojislav Koštunica je tisti, ki je malce rezerviran, vendar verjame, da se bosta srečala. Carla del Ponte je tudi oporekala obtožbam, da je haaško sodišče politično &#8211

Kučan odhaja v Berlin

19. 01. 2001 00.00

Predsednik republike Milan Kučan bo opoldne odpotoval v Berlin, kjer se bo udeležil Mednarodnega foruma, ki ga tretje leto zapored pripravlja Bertelsmannova fundacija, ena največjih svetovnih medijskih združb, pri organizaciji pa sodeluje tudi urad nemškega kanclerja Gerharda Schröderja. Letošnji forum poteka pod geslom Evropa odpravljenih meja. Kučan bo popoldne na forumu nastopil z govorom na temo združevanje Evrope po Nici.

Koštunica na obisku v BiH

19. 01. 2001 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je prispel na prvi uradni obisk v Bosno in Hercegovino po letu 1992. Po srečanju s predsednikom predsedstva Živkom Radišićem je Koštunica poudaril, da se bosta obe državi v prihodnje trudili za izboljšanje dvostranskih odnosov.

Kmalu srečanje Koštunice in Pontejeve

18. 01. 2001 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica ne izključuje možnosti, da bi se srečal z glavno tožilko haaškega sodišča Carlo Del Ponte. Do tega srečanja bi moralo slej ko prej priti, je povedal Koštunica. Osnovna vprašanja in postavke, s katerimi Del Pontejeva brani haaško sodišče, Koštunica še naprej označuje za "sporna", hkrati pa želi o tem z njo tudi govoriti. Glavna tožilka pride na prvi obisk v ZRJ 23. januarja. Po mnenju Koštunice bi bila za Del Pontejevo najprimernejša partnerja za pogovore v Beogradu zunanje ministrstvo in ministrstvo za pravosodje, zaradi "spornih zadev" pa ne izključuje tudi osebnega srečanja z glavno tožilko. Mednarodno izročitev nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića, ki je obtožen vojnih zločinov, pa je Koštunica do sedaj odklanjal, kar mnogi njegovi partnerji iz srbske koalicije DOS grajajo.

Razhajanja med ZRJ in Črno goro

18. 01. 2001 00.00

Vojislav Koštunica, Milo 195144ukanović in Zoran 195144inđić so se včeraj v Palači federacije pogovarjali o preureditvi odnosov v zvezni državi. Predsednika ZRJ in Črne gore in mandatar za sestavo nove srbske vlade so se sestali za zaprtimi vrati. Zoran 195144inđić je po več kot dveurnem srečanju dejal, da so razhajanja med Podgorico in Beogradom glede prihodnosti ZRJ velike. Po njegovih besedah je pomembno, da se dialog nadaljuje, da bo rešitev, ki bo sprejeta, demokratična in da bo upoštevala zelo veliko nestabilnost območja. Po njegovih napovedih naj bi se srbsko-črnogorski dialog o tem vprašanju nadaljeval po sestavi nove srbske vlade in po odločitvi o predčasnih volitvah v Črni gori, ki naj bi bila sprejeta v prihodnjih desetih dneh. Srečanje je bilo napovedano že za nedeljo zvečer, vendar je bil zaradi tehničnih razlogov preložen.

Koštunica bo sprejel Del Pontejevo

18. 01. 2001 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je sporočil, da bo sprejel glavno tožilko haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carlo Del Ponte, ki naj bi 23. januarja prispela na tridnevni obisk v Beograd. Koštunica želi z Del Pontejevo govoriti o uporabi streliva z osiromašenim uranom med zračnimi napadi zveze Nato leta 1999. Tema pogovorov naj bi bile tudi nedavne ugotovitve strokovnjakov sodne medicine, ki ne potrjujejo obtožb o domnevnem pokolu, ki naj bi ga srbske enote izvedle nad albanskimi civilisti v kosovskem kraju Račak pred dvema letoma. Predvsem pa želi Koštunica prejeti tajne obtožnice haaškega sodišča proti določenim Srbom in jih nato objaviti. Obstoj tajnih obtožnic je po njegovih besedah sramota za mednarodni pravni sistem.

Srečanje Koštunice z Miloševićem

14. 01. 2001 00.00

Iz kabineta jugoslovanskega predsednika so sporočili, da sta se včeraj sestala Vojislav Koštunica in njegov predhodnik Slobodan Milošević. Govorila sta o razmerah v državi in na Kosovu ter o odnosih med Srbijo in Črno goro.