Vojna

Moskva se je potopila v Črnem morju
14. 04. 2022 07.04
Zaradi eksplozije streliva na krovu je bila huje poškodovana poveljniška ladja ruske črnomorske flote, raketna križarka Moskva. Rusko obrambno ministrstvo je sprva sporočilo, da ladja ohranja plovnost, da je požar lokaliziran, eksplozije streliva pa ustavljene. Odvlekli naj bi jo na popravilo v Sevastopol, vendar je vmes potonila. Ukrajina trdi, da sta raketno križarko zadeli dve protiladijski raketi, a svojih trditev za zdaj še ni podkrepila z dokazi.

Ali skuša vlada pred volitvami prikriti napoved gospodarskih gibanj, ker se obeti slabšajo?
14. 04. 2022 20.23
Pomladanska napoved Urada za makroekonomske analize je pripravljena že več tednov, vlada pa se z njo še ni seznanila, neuradno zato, ker je Umar znižal napoved gospodarske rasti. Napoved je tudi pomembna podlaga javnofinančnim dokumentom, zato gre po besedah predsednika fiskalnega sveta pri tem za problem transparentnosti proračunskega načrtovanja, reda in odgovornosti pri tem.

Na Sabotinu odprli muzej, posvečen bojem med prvo svetovno vojno
14. 04. 2022 19.50
V bližini Nove Gorice, na Sabotinu so odprli majhen muzej, ki govori o velikih stvareh. Posvečen je bojem, ki so tu potekali med prvo svetovno vojno. In prav na gori, ki je nekoč veljala za krvavo, bodo obiskovalci lahko zgodovino začutili bolj kot kjer koli drugje.

V Slovenijo 20 ukrajinskih otrok iz luganske sirotišnice
14. 04. 2022 19.12
Vlada je sprejela sklep, s katerim je potrdila projekt za premestitev otrok iz Ukrajine v Slovenijo, katerega cilj je ohranitev njihovega življenja in zdravja. Slovenija bo tako do preklica vojnega stanja v Ukrajini sprejela 20 ukrajinskih otrok iz luganske sirotišnice. Če jim bo priznana začasna zaščita, jim bo Slovenija zagotovila tudi vse pravice iz Zakona o začasni zaščiti razseljenih oseb.

Putin očita zahodnim bankam, da ne plačujejo plina
14. 04. 2022 18.52
Ruski predsednik Vladimir Putin je obtožil zahodne banke, da ne izvajajo plačil za ruski plin, dva tedna po tem, ko je zahteval izvedbo plačil v rubljih. Evropska komisija medtem v internem dokumentu, ki ga povzema Reuters, opozarja, da bi plačevanje v rubljih pomenilo kršenje sankcij EU proti Rusiji. Avstrijska tiskovna agencija APA sicer dodaja, da je Putin avstrijskemu kanclerju Karlu Nehammerju med obiskom Moskve zatrdil, da bi se plačevanje lahko nadaljevalo tudi v evrih.

Na Hrvaškem višja inflacija, v Srbiji poziv državljanom: 'Varčujte v dinarjih'
14. 04. 2022 12.10
Medletna inflacija je marca v Srbiji dosegla 9,1 odstotka, več kot dve tretjini pa so k letni inflaciji prispevale višje cene hrane in energentov. Medtem bi letna inflacija na Hrvaškem v povprečju letos lahko dosegla 5,4 odstotka, hrvaška centralna banka pa ob tem napoveduje tudi nižjo gospodarsko rast od prvotno ocenjene.

Rusija okrcala Srbijo: 'Mi svoje prijatelje v težkih trenutkih vedno podpiramo'
14. 04. 2022 09.10
Predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Zaharova je prvič od začetka vojne v Ukrajini javno kritizirala Srbijo. Dejala je, da Rusija računa na dosledno pozicijo Srbije glede Rusije v okviru mednarodnih organizacij. S tem je Moskva komentirala glasovanje uradnega Beograda za izključitev Rusije iz Sveta Združenih narodov za človekove pravice.

Med trupli v Buči
14. 04. 2022 07.00
Buča, ukrajinsko mestece z manj kot 40.000 prebivalci, je pred rusko invazijo veljalo za mirno kijevsko predmestje. Nekaj tednov pozneje pa se je znašlo na naslovnicah svetovnih medijev. Ko so se ruske sile po mesecu dni umaknile, se je namreč začela obsežna operacija iskanja in popisovanja mrtvih, ki so ostali za njimi. BBC-jev novinar Joel Gunter se je pridružil lokalnim policistom, sosedom in žalujočim družinskim članom med izvajanjem te bridke naloge.

Konvoji orožja z Zahoda bodo za Ruse legitimne tarče
13. 04. 2022 07.15
Ruska vojska nadaljuje obstreljevanje mesta Mariupol in glede na navedbe ukrajinske vojske načrtuje ofenzivo na tamkajšnjo jeklarno Azovstal, kjer naj bi bilo več tisoč ukrajinskih vojakov. Satelitski posnetki pa kažejo, da Rusija kopiči nove enote in opremo ob ukrajinski meji. Ameriška in Natova vozila, ki bodo čez ukrajinsko ozemlje prevažala orožje, bodo smatrali za legitimne vojaške tarče, je opozoril namestnik ruskega zunanjega ministra Sergej Rjabkov. Predsedniki Poljske in treh baltskih držav so medtem z vlakom odpotovali v Kijev. Ameriški predsednik Joe Biden pa je dejal, da je ruska vojna proti Ukrajini genocid in ruskega predsednika Putina obtožil, da želi izbrisati samo idejo Ukrajine. Kremelj je njegove izjave označil za nesprejemljive.

Družina ujetega britanskega vojaka s prošnjo Kremlju: Prosimo, bodite humani
13. 04. 2022 15.53
Obstreljevanje Mariupola se nadaljuje, ruska vojska pa naj bi načrtovala tudi ofenzivo na tamkajšnjo jeklarno Azovstal, v kateri je ujetih več tisoč ukrajinskih vojakov. V tem pristaniškem mestu na jugovzhodu države pa so ruske sile ujele tudi britanskega vojaka Aidna Aslina, ki se je med vojno pridružil ukrajinskim četam. Aidnova družina je ob njegovem zajetju Rusiji namenila obupano prošnjo, naj z njim in ostalimi vojaki ravna humano in dostojno. Na spletu pa se je pojavil tudi posnetek domnevnega telefonskega pogovora z Aidnom, ki naj bi nastal pred predajo njegove enote.

Finska hiti proti Natu, v nizkem startu tudi Švedska
13. 04. 2022 16.11
Tako Finska kot Švedska sta nevtralni državi, vendar se v luči vojne v Ukrajini v obeh krepi podpora vstopu v severnoatlantsko zavezništvo. Prva bo potezo očitno potegnila Finska, saj se bo o morebitni prošnji za članstvo v zvezi Nato odločila "v nekaj tednih", je v Stockholmu, kjer se je sešla s švedsko kolegico Magdaleno Andersson, dejala predsednica finske vlade Sanna Marin. Razlika med partnerstvom in članstvom v vojaškem zavezništvu je zelo jasna; nič ne ponuja takšnih varnostnih jamstev kot peti člen pogodbe Nata, je poudarila.

Odgovor na predlog Zelenskega: Medvedčuk je ukrajinski državljan in tuj politik
13. 04. 2022 09.47
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v sredo predlagal zamenjavo visokega proruskega politika Viktorja Medvedčuka za vojne ujetnike, ki jih zadržujejo moskovske sile. Vendar pa Kremelj na predlog Ukrajine odgovarja: "Medvedčuk je ukrajinski državljan in tuj politik." Kot kaže torej do zamenjave ne bo prišlo. V Mariupolu naj bi se medtem po navedbah ruskega obrambnega ministrstva predalo več kot 1000 borcev 36. brigade mornarice ukrajinskih oboroženih sil. Ukrajina je sicer predajo svojih vojakov zanikala.

Izziv za politiko: elektrike porabimo vse več, proizvodnja ne dosega potreb
13. 04. 2022 15.00
Številne države uspešno nižajo porabo elektrike, medtem se je ta pri nas od osamosvojitve do leta 2019 povišala za skoraj 30 odstotkov. Po drugi strani pa v zadnjih letih ne proizvedemo dovolj električne energije, da bi pokrili lastne potrebe. Vojna v Ukrajini je še dodatno poudarila pomen energetske učinkovitosti, s katero lahko zmanjšamo odvisnost od uvoza energentov, zmanjšamo izpostavljenost velikim nehanjem cen energije ter nenazadnje ublažimo podnebne spremembe in naredimo sisteme ter družbo bolj odporno. Katere ukrepe torej politične stranke nameravajo sprejeti za hitro zmanjšanje porabe energije?

Hčere ruskih oligarhov na družbenih omrežjih proti Putinu in njegovim potezam
13. 04. 2022 13.17
Nekateri otroci najbogatejših Rusov na družbenih omrežjih izražajo svoje nestrinjanje z rusko invazijo na Ukrajino. Med imeni, ki so se odločila za to drzno potezo, je tudi Maria Jumaševa, Jelcinova vnukinja in hči milijarderja ter svetovalca Vladimirja Putina. Kritična je tudi potomka Romana Abramoviča, ruskega predsednika pa prav tako obsoja Ksenia Sobčak, drugorojenka pokojnega Putinovega mentorja in dolgoletnega prijatelja.

Velika Britanija in Nemčija z najvišjo inflacijo v zadnjih desetletjih
13. 04. 2022 10.49
Vojna v Ukrajini upočasnjuje okrevanje nemškega gospodarstva po pandemiji covida-19, a se to vseeno nadaljuje. Medtem je Velika Britanija marca zabeležila sedemodstotno inflacijo na letni ravni, kar pomeni najvišjo rast cen v zadnjih 30 letih. Poganjajo jo zlasti višje cene energije.

Nemški predsednik želel v Kijev, tam ga nočejo
12. 04. 2022 22.49
V zadnjih tednih se v Kijevu vrstijo obiski evropskih voditeljev, tja je želel oditi tudi nemški predsednik Frank-Walter Steinmeier, vendar je zdaj priznal, da so tam zavrnili njegovo ponudbo za obisk Ukrajine, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Ukrajinske oblasti mu zamerijo, da je podpiral plinovod Severni tok 2, ki bi tekel iz Rusije v Nemčijo, ko je bil še v funkciji zunanjega ministra, pa je spodbujal tudi dialog z Moskvo.

Blinken: Uporabe kemičnega orožja v Mariupolu ni mogoče potrditi
12. 04. 2022 06.45
Na družbenih omrežjih so se pojavile navedbe, da naj bi Rusija v Ukrajini uporabila kemično orožje. "V Mariupolu so uporabili neznano snov," je dejala vodja odbora ukrajinskega parlamenta za vključitev Ukrajine v EU Ivana Klimpuš. Žrtve so imele hude dihalne stiske, pri nekaterih se je pojavila odpoved dihanja, je zatrdil nacionalistični bataljon Azov. Ameriški državni sekretar Antony Blinken je nato sporočil, da navedb o uporabi kemičnega orožja v Mariupolu ne more potrditi. Ruski predsednik Putin pa je znova izrazil prepričanje v zmago. Cilji "posebne operacije" bodo doseženi, o tem ni dvoma, je dejal med obiskom vesoljskega izstrelišča Vostočni na skrajnem vzhodu Rusije.

Golob in Janša prvič iz oči v oči
12. 04. 2022 16.51
Volitve so tik pred vrati, predvolilna soočenja pa se kar vrstijo. Tokrat sta se prvič iz oči v oči soočila tudi predstavnika strank, ki na podlagi zadnjih javnomnenjskih raziskav uživata največjo podporo ljudstva. Mnogi so pred prelomnimi volitvami srečanje med Robertom Golobom (Gibanje Svoboda) in Janezom Janšo (SDS) že nestrpno pričakovali. V oddaji Svet na Kanalu A sta nastopila tudi Tanja Fajon (SD) in Matej Tonin (NSi), med drugim pa so spregovorili o podražitvah, staranju prebivalstva, stanovanjski problematiki in drugih temah.

Putin zatrjuje, da Rusije ne želi zapreti pred svetom
12. 04. 2022 17.52
Ruski predsednik Vladimir Putin je še naprej prepričan v zmago v Ukrajini, obtožbe o ruskih vojnih zločinih v mestu Buča pa zavrača in jih označuje za "provokacijo". Cilji "posebne operacije" bodo doseženi, o tem ni dvoma, je dejal med obiskom vesoljskega izstrelišča Vostočni na skrajnem vzhodu Rusije, kamor je prispel skupaj z beloruskim voditeljem Aleksandrom Lukašenkom. Med ogledom je zahodno "gospodarsko vojno" proti Rusiji označil za neuspešno, a zagotovil, da svoje države ne želi zapreti pred svetom.

Tajvan izdal vodnik za preživetje v vojni
12. 04. 2022 13.10
Priročnik podrobno opisuje, kako prek aplikacij za pametne telefone najti zaklonišča, zaloge vode in hrane ter namige za pripravo kompleta za prvo pomoč v sili.

Slovo ukrajinskih marincev: To bo naša poslednja bitka. Spominjajte se nas
12. 04. 2022 07.38
Ujeti ukrajinski marinci so se pred "poslednjo bitko" v Mariupolu na spletu poslovili z daljšim zapisom. "Zmanjkuje nam streliva. To je verjetno naš zadnji dan," so zapisali ter vse, ki v bojih niso utrpeli hujših poškodb, pozvali k boju. "Naredili smo vse, kar smo lahko – tako mogoče kot nemogoče. Spominjajte se nas," so dejali. Ruske oblasti so medtem sporočile, da naj bi se okoli 1500 ukrajinskih vojakov poskusilo prebiti iz Mariupola, a da so jim poskus preprečili. Del ukrajinske vojske naj bi bil ob tem uničen, del pa naj bi se tudi predal.

Proruski separatisti prevzeli nadzor nad pristaniščem v Mariupolu
11. 04. 2022 06.59
Na vzhodu Ukrajine se ljudje pripravljajo na obsežne spopade. Na širšem območju Kijeva so odkrili že več kot 1200 trupel, so sporočili Ukrajinci, predsednik Volodimir Zelenski pa meni, da je v Mariupolu, ki so ga "ruske sile do tal požgale", umrlo več desettisoč ljudi. Padec mesta naj bi bil le še vprašanje časa, proruski separatisti zatrjujejo, da so že prevzeli nadzor nad tamkajšnjim pristaniščem. V Moskvi medtem za svoje enote novačijo odpuščene vojake. "Na ta način priznavajo naraščajoče izgube," menijo na britanskem obrambnem ministrstvu. Čečenski vodja Ramzan Kadirov pa je napovedal, da bodo najprej popolnoma "osvobodili" regiji Lugansk in Doneck, nato pa zasedli prestolnico Kijev.

Nehammer: Pogovor s Putinom odkrit in oster
11. 04. 2022 14.45
Na obrobju Moskve sta se sešla ruski predsednik Vladimir Putin in avstrijski kancler Karl Nehammer, ki je po približno enournem pogovoru dejal, da je bil ta zelo neposreden, odkrit in oster. Glavno sporočilo kanclerja je bilo, da se mora vojna nemudoma končati, saj so v njej na obeh straneh samo poraženci. V Avstriji so medtem pri opozicijskih socialdemokratih in svobodnjakih do obiska kritični, v koalicijskih Zelenih pa so zadržani. V bran kanclerju je stopil zunanji minister Alexander Schallenberg, ki je zagotovil, da je cilj obiska posredovati jasno humanitarno in politično sporočilo.

Julian Lennon prelomil obljubo in zapel očetovo Imagine
11. 04. 2022 12.43
Sin Johna Lennona si je premislil in prvič zapel skladbo Imagine. Kljub dolgoletni obljubi, da tega ne bo nikoli storil, je ikonično pesem izvedel, nastop pa namenil zbiranju sredstev za ukrajinske begunce. Ob tem je dejal, da skladba predstavlja luč na koncu predora, ki jo v teh časih vsi potrebujemo.

Ukrajinski BDP bi se lahko letos zmanjšal za skoraj polovico
11. 04. 2022 10.07
Bruto domači proizvod Ukrajine bo letos, če se bo ruska invazija nadaljevala, upadel za 45,1 odstotka, je napovedala Svetovna banka. Razlogi za tako velik padec so veliko število podjetij, ki so zaradi vojne zaprta oziroma delujejo omejeno, zmanjšani državni prihodki in omejen izvoz nekaterih dobrin, denimo žita.

Na ljubljanskih ulicah odmevali pozivi k miru v Ukrajini
10. 04. 2022 19.46
Pozivi k miru v Ukrajini so v nedeljo slišali tudi na Prešernovem trgu v Ljubljani. Napolnilo ga je več kot 100 ljudi, večinoma begunci iz Ukrajine. "Vojna v Ukrajini ni vojaška operacija, to je genocid," so bili jasni, odmevale so ukrajinske pesmi, središče Ljubljane so preplavile modro-rumene zastave.

Finska in Švedska se pripravljata na zgodovinsko odločitev o priključitvi Natu
10. 04. 2022 11.04
Dve nordijski državi – Finska in Švedska – bi se lahko kmalu pridružili zvezi Nato. Gre za potezo, ki bi najverjetneje močno razjezila Moskvo in ki bi lahko še dodatno zaostrila dogajanje v Ukrajini. Ruski predsednik je namreč od Nata zahteval, naj preneha širjenje na vzhod in naj v zvezo ne sprejema novih članic. Razprave o pridružitvi teh dveh severnih držav so sicer prav po ruski invaziji na Ukrajino postale izjemno resne, glede na izvedene ankete pa se je podpora za vstop v zavezništvo na Finskem v tem času kar podvojila. Podoben premik v javnem mnenju pa se je zgodil tudi na Švedskem.

Putin, ki je razočaral Berlusconija, naj bi novačil odpuščene vojake
10. 04. 2022 09.58
Spopadi na vzhodu Ukrajine se krepijo, številni se skušajo na varno umakniti po humanitarnih koridorjih, katerih varnost je vsak dan znova vprašljiva. V mestih, od koder so se ruske sile že umaknile, medtem na dan prihajajo nove grozljive podrobnosti dogajanja med invazijo. Ruski predsednik Vladimir Putin pa je prav zaradi dogajanja v Ukrajini postal tarča nekoč velikega prijatelja, italijanskega politika Silvia Berlusconija.

'Želimo se pogovarjati z vsemi strankami, ki bodo v parlamentu, niso pa v današnji vladi'
10. 04. 2022 07.57
Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob je prepričan, da bo njegova stranka na volitvah zmagala in dala mandatarja za sestavo vlade, kar bo, pravi, najverjetneje sam. Dediščino zdajšnje vlade v celoti zavrača. Kako pa torej razlaga, da je v svoje vrste vzel dva poslanca, ki sta jo pomagala postaviti? Kakšni bodo njegovi etični standardi v politiki, kako bi krmaril s koalicijskimi partnerji in kako bi se spoprijel z izzivi, kot so zdravstvo, plačni sistem javnega sektorja in ustvarjanje delovnih mest z višjo dodano vrednostjo?

Johnson nenapovedano v Kijevu, Zelenski: Ukrajina bo v tednu dni izpolnila vprašalnik EU
09. 04. 2022 07.49
Ukrajinske sile v središču Mariupola še kljubujejo ruskim napadom, pravi zadnja ocena Inštituta za preučevanje vojne ISW. Pravijo pa tudi, da so se proruski kanali na Telegramu hvalili z napadi na železniške postaje v Donbasu, a da so objave izginile, ko so se pojavila poročila o civilnih žrtvah. Ruska raketa je namreč zadela civilno evakuacijsko točko na železniški postaji Kramatorsk, pri čemer je umrlo najmanj 50 ljudi, ranjenih je okoli sto. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je dogodek označil za vojni zločin. Medtem je v Kijev nenapovedano prispel tudi britanski premier Boris Johnson. S svojim obiskom ukrajinske prestolnice želi prenesti sporočilo solidarnosti z ukrajinskim ljudstvom, so sporočili iz njegovega urada.