Vojna

Gospodarska rast na Hrvaškem bo zaradi prevzema evra višja
15. 07. 2022 15.57
Agencija Standard & Poor's je v četrtek zvišala dolgoročno in kratkoročno bonitetno oceno Hrvaške s stabilnimi obeti. Agencija namreč ocenjuje, da bo imela Hrvaška korist od vstopa v območje evra, napovedujejo, da bo njihova letna gospodarska rast za en odstotek višja od predvidene, torej triinpolodstotna. Pričakujejo tudi nadaljevanje stabilne rasti gospodarstva. V kontrastu s tem pa napovedujejo za več kot pet odstotkov višjo letno inflacijo.

EU pripravlja dodatne sankcije proti Rusiji, tudi na uvoz zlata
15. 07. 2022 11.50
Evropska unija pripravlja dodatne sankcije proti Rusiji zaradi njene invazije na Ukrajino, ki bodo glede na napovedi podpredsednika Evropske komisije Maroša Šefčoviča vključevale tudi prepoved uvoza ruskega zlata. Poleg tega želijo onemogočiti izogibanje sankcijam. Do sankcij pa je bil kritičen madžarski premier Viktor Orban. Prepričan je, da sankcije škodujejo evropskemu gospodarstvu bolj kot Moskvi, poleg tega ne prispevajo h končanju vojne v Ukrajini.

V napadu na ukrajinsko Vinico umrlo 23 ljudi, pogrešajo jih še 39
15. 07. 2022 09.16
V četrtkovem ruskem zračnem napadu na ukrajinsko mesto Vinica je v raketiranju po zadnjih podatkih umrlo 23 ljudi, med katerimi so tudi trije otroci, identificirali so šest žrtev. 66 je ranjenih, od tega jih je pet v kritičnem stanju, 34 jih ima hude poškodbe. Napad se je zgodil v dopoldanskem času, ko je bilo na ulicah polno ljudi, ukrajinske oblasti pa so sporočile, da še vedno pogrešajo 39 oseb. Na Baliju poteka dvodnevno srečanje 20 največjih gospodarstev na svetu, ki se je začelo v senci ukrajinske vojne, ki je razburkala trge, zvišala cene hrane in inflacijo.

Pogačar pokazal, da še ni rekel zadnje
14. 07. 2022 20.14
Vse, kar so v zadnjih 24 urah zatrjevali v taboru UAE Emirates, se je izkazalo za resnično. Poraz Tadeja Pogačarja na 11. etapi je bil odraz neposrečene taktike in ne okužbe s koronavirusom, previsokih temperatur ali neustreznega prehranjevanja med etapo, kot so namigovali nekateri. Pogačar je z napadoma na Alpe d'Huezu pokazal, da še ni rekel zadnje. Jonasa Vingegaarda do Pariza čaka še obilo dela, če bo želel obdržati rumeno majico.

V napadu na ukrajinsko Vinico več kot 20 mrtvih, tudi otroci
14. 07. 2022 17.44
Ruski zračni napad se je tokrat osredotočil na osrednje ukrajinsko mesto Vinica. V raketiranju je po zadnjih podatkih umrlo 23 ljudi, med katerimi so tudi trije otroci, navajajo ukrajinske oblasti. Da gre za še en vojni zločin, je jasen ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba, medtem ko je ukrajinski predsednik napad označil za teroristično dejanje. Ukrajinska vlada si sicer prizadeva, da bi ji ZDA dobavile rakete daljšega dosega za raketne sisteme Himars, je potrdil član parlamentarnega odbora za obrambo Fedir Venislavski.

Madžarska razglasila izredne razmere na področju energetike
13. 07. 2022 20.21
Madžarska vlada je razglasila energetske izredne razmere in sprejela več ukrepov, med katerimi so spremembe pri omejitvi cen plina in elektrike, povečanje domače proizvodnje plina in državnih zalog plina ter prepoved izvoza energentov, je poročala madžarska tiskovna agencija MTI.

Madžarska in Poljska še vedno čakata na milijarde. EU: pogoji niso izpolnjeni
13. 07. 2022 18.00
Ob objavi poročila o vladavini prava se iz Evropske komisije znova vrstijo pozivi Madžarski in Poljski h krepitvi vladavine prava, neodvisnosti medijev in protikorupcijskih varoval. Komisija je sporočila, da zaskrbljenost zaradi razmer v članicah unije ostaja, pogoji za sprostitev milijardne pomoči državama pa so še vedno neizpolnjeni.

IMF: Obeti za svetovno gospodarsko rast so se znatno poslabšali
13. 07. 2022 18.29
Obeti za svetovno gospodarsko rast so se po opozorilih Mednarodnega denarnega sklada znatno poslabšali. Vojna v Ukrajini in visoka inflacija po besedah direktorice IMF Kristaline Georgieve povečujeta tveganje za širitev lakote in revščine.

Mesto so zravnali z zemljo, zdaj ga obnavljajo
13. 07. 2022 16.45
Po ocenah Kijeva je bilo v dolgotrajnem bombardiranju Mariupola poškodovanih več kot 1300 stanovanjskih blokov in 40 odstotkov hiš. Ocenjujejo, da bodo za celovito obnovo potrebovali sedem do deset let, stala pa bo kar 14 milijard evrov. Toda medtem ko ukrajinska oblast načrtuje, kako bo po končani ruski okupaciji obnovila porušeno mesto, so se Rusi že sami lotili dela. Posnetki prikazujejo gradbišče nove stanovanjske soseske in delovne stroje, ki ustvarjajo nove zgradbe, v ozadju pa se še vedno rišejo tiste razpadajoče od obstreljevanja. Znova skušajo vzpostaviti tudi nemoteno oskrbo z vodo, elektriko in plinom, vendar zaradi razsežnosti uničenja obnova omrežij poteka počasneje od načrtov.

Ukrajina bo kljub vojni nogometno ligo izpeljala na domačih tleh
12. 07. 2022 22.19
Ukrajinski minister za šport Vadim Gucajit je sporočil, da bo Ukrajina po prisilnem premoru avgusta začela z novo sezono ligaškega nogometa, ki bo kljub vojni in ob strogih varnostnih ukrepih potekala na domačih tleh.

Gospodarske razmere v polletju ugodne, obeti za naprej manj spodbudni
12. 07. 2022 15.54
Posledice ruskega napada na Ukrajino so za Slovenijo za zdaj še omejene, ugotavlja Banka Slovenije. Nadaljuje se tako visoka raven gospodarske aktivnosti in v drugem četrtletju bi po ocenah gospodarska rast lahko ostala na ravni iz prvega trimesečja. Obeti za nadaljevanje leta so manj spodbudni.

Frontex: EU se mora zaradi prehranske krize pripraviti na nov val migracij
11. 07. 2022 17.09
Po tem, ko je na nov val migracij kot posledico prehranske krize pretekli teden v nagovoru v slovenskem državnem zboru že opozoril ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, je na slednje zdaj opozorila tudi agencija EU za mejno stražo Frontex. Evropska unija se mora pripraviti na nove valove migrantov, ki se bodo iz svojih držav prisiljeni izseliti zaradi prehranske krize, ki jo je še poglobila vojna v Ukrajini. Takšno opozorilo je na srečanju notranjih ministrov EU v Pragi namenila začasna izvršna direktorica Frontexa Aija Kalnaja.

Zapira se plinovod Severni tok 1
11. 07. 2022 06.30
Zaradi rednih vzdrževalnih del bo družba Nord Stream, ki je v večinski lasti ruskega Gazproma, do 21. julija zaprla plinovod Severni tok 1. Porajajo se že vprašanja, ali morda ta zapora zaradi vojne v Ukrajini ne bo postala trajna, kar sicer v Moskvi zavračajo. Redna vzdrževalna dela na plinovodu so se napovedovala že nekaj časa, v začetku meseca pa jih je potrdila tudi družba Nord Stream.

Kdo bo zdržal dlje? Putin ali Zelenski (in Zahod)?
11. 07. 2022 12.11
Vojna v Ukrajini se vleče veliko dlje, kot je večina pričakovala. Ukrajina se še naprej zanaša na svoje zahodne zaveznike, Vladimir Putin pa upa, da bo strl ukrajinski pogum in podporo Zahoda. Kdo bo po trenutnih ocenah analitikov zdržal dlje?

'Dvomim, da bo kdaj možno popolno zaupanje, kot je bilo pred vojno'
11. 07. 2022 10.56
Vsakega 11. julija so oči mednarodne javnosti uprte v Srebrenico, kjer še 27 let po enem najhujših zločinov po drugi svetovni vojni pokopavajo žrtve genocida. Ob obletnici genocida se v Spominskem centru Potočari zbere več deset tisoč ljudi. Že dan pozneje pa je Srebrenica spet pusto mesto. Tistih, ki so bili pregnani in so se vrnili, ni veliko. In mnogi mladi odidejo kmalu po tem, ko zaključijo šolanje. Življenje v Srebrenici namreč ni lahko. A nekateri tam kljub vsemu vztrajajo in upajo na boljšo prihodnost.

Ob 27. obletnici genocida v Srebrenici pokop 50 žrtev
11. 07. 2022 08.17
Na spominski slovesnosti ob 27. obletnici genocida v Srebrenici bodo v bližnjem spominskem centru v Potočarih pokopali posmrtne ostanke 50 bošnjaških žrtev od skupno več kot 8000, kolikor so jih v samo nekaj dneh od 11. julija 1995 ubile sile bosanskih Srbov. Žrtev so se spomnili tudi v Ljubljani. Predsednik republike Borut Pahor se je na povabilo predsednika mešihata Islamske skupnosti v Sloveniji muftija Nevzeta Porića v Ljubljani v Muslimanskem kulturnem centru udeležil slovesnosti ob obletnici genocida.

'Ljudje morajo žito pustiti na njivah'
10. 07. 2022 12.45
Ocenjuje se, da je v Ukrajini blokiranih 22 milijonov ton žita, tudi za novo žetev, ki se začenja, pa ne kaže dobro. Država običajno 30 odstotkov svojega žita pošlje v Evropo, 30 odstotkov v Severno Afriko in 40 odstotkov v Azijo. Tokrat bo drugače.

Ruske rakete zadele stanovanjsko stavbo, najmanj 15 žrtev
10. 07. 2022 12.06
Po ruskem raketnem napadu se je porušila stanovanjska stavba v kraju Časiv Jar na vzhodu Ukrajine. Pri tem je po ukrajinskih navedbah umrlo najmanj 15 ljudi. Pet so jih iz ruševin potegnili žive, s tremi, ki so pod ruševinami, pa so vzpostavili stik.

'Pozabili so na tiste na tleh'
10. 07. 2022 09.38
"Letališča, pa tudi operaterji sprejema in odpreme potnikov ter letal so iz pandemije izšli z znatno manjšim številom zaposlenih. Kar pa je še huje, članice EU so med pandemijo namenjale obsežno finančno pomoč svojim letalskim družbam, vendar so popolnoma pozabile na zemeljski segment letalske industrije," opozarja nekdanji direktor več hrvaških letališč Tonči Peović, ki je predsedoval tudi mednarodnemu združenju letališč, ki letno prepeljejo več milijonov potnikov. Na evropskem nebu se zdaj vrstijo zamude in odpovedi poletov, na letališčih pa vlada kaos zaradi gneče.

Ukrajina poroča o silovitem ruskem obstreljevanju na območju Donecka
09. 07. 2022 17.47
Ruska vojska je nadaljevala obsežno obstreljevanje regije Doneck na vzhodu Ukrajine, kamor je zdaj preusmerila glavnino svojih sil. Mesta na vzhodu in jugu države so bila po ukrajinskih navedbah tarča raketnega obstreljevanja, ki je povzročilo veliko gmotno škodo, poročajo pa tudi o mrtvih in ranjenih.

Ukrajinci napovedali protiofenzivo na jugu, ZDA pošiljajo nov paket orožja
09. 07. 2022 10.25
Medtem ko se ukrajinske sile trudijo zaustaviti napredovanje ruskih vojakov v vzhodni regiji Donbas, oblasti v Kijevu pozivajo svoje zahodne zaveznike, naj jim pošljejo več orožja. ZDA so sporočile, da v Ukrajino pošiljajo nov paket orožja v vrednosti 400 milijonov dolarjev (392 milijonov evrov). Prebivalce južnih regij Herson in Zaporožje so medtem ukrajinske oblasti pozvale k evakuaciji in napovedale, da bodo sprožile protiofenzivo.

Šinzo Abe: sin vplivne družine politikov in oče 'abenomike'
08. 07. 2022 10.59
Bivši japonski premier Šinzo Abe je v bolnišnici podlegel strelnim ranam. Abe je bil pri 51 letih najmlajši povojni predsednik japonske vlade. Prav tako je postal prvi ministrski predsednik po letu 1948, ki se je na funkcijo vrnil po odstopu. Na Japonskem mu pripisujejo zasluge za gospodarsko okrevanje po skoraj 20 letih stagnacije in uničujočem cunamiju ter jedrski nesreči v Fukušimi. Veliko pozornosti pa je pritegnila tudi zgodovina njegove družine.

Zelenski nagovoril državni zbor: Hvala za vaše veliko in hrabro srce
08. 07. 2022 07.40
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v državnem zboru prek videopovezave nagovoril poslanke in poslance ter še nekatere druge vabljene visoke goste. Gre za izkaz prijateljstva državi in izraz podpore njenemu narodu, so ob tem sporočili iz državnega zbora. Tako Evropi kot tudi Sloveniji se je zahvalil za vso podporo in pomoč, ki so jo države v času vojne izkazale Ukrajini. Posebno zahvalo je namenil tudi manjšim državam. "Hvala za vaše veliko in hrabro srce," je dejal.

Italijane razburjajo vrtoglavi stroški vzdrževanja zasežene mega jadrnice A
08. 07. 2022 06.08
V Italiji so se začeli spraševati, ali se sankcije proti ruskim oligarhom zaradi vojne v Ukrajini sploh izplačajo. Tamkajšnji mediji so namreč razkrili vrtoglave cene vzdrževanja zaplenjenih premičnin. Ena takih je futuristična jadrnica A, super jahta Andreja Melničenka, ki je bila konec lanskega leta mesec dni zasidrana v slovenskem morju, nato pa so jo med rednim vzdrževanjem v tržaškem pristanišču zaplenile italijanske oblasti. V nekaj mesecih je Italija za vzdrževanje plovila porabila že tri milijone evrov.

Razkrivamo, kako bi vlada zmanjšala čakalne dobe in naredila red v zdravstvu
07. 07. 2022 23.10
Več inšpektorjev za nadzor nad čakalnimi vrstami, nov urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu, sprememba plačevanja obsega storitev izvajalcem v javnem sistemu. To in še več si je zadalo zdravstveno ministrstvo v ambicioznem interventnem zakonu, ki smo ga neuradno dobili pred sejo vlade. Strm padec neposrednih obravnav pacientov na primarni ravni v zadnjih treh letih pomeni, da se že tako preobremenjenemu zdravstvu nalaga dodatna bremena, in prav urejanje kaosa na primarni ravni je prva vojna napoved iz Štefanove ulice 5. Kaj to pomeni za čakalne vrste, kakšne spremembe bodo jeseni občutili pacienti, se v ozadju že zbirajo lobiji in stegujejo dobaviteljske lovke?

Ukrajinci na Kačjem otoku izobesili zastavo, sledilo rusko bombardiranje
07. 07. 2022 14.34
Kljub umiku ruskih sil s Kačjega otoka na 662 metrov dolgi 'pusti skali' v severzahodnem delu Črnega morja kot kaže še nekaj časa ne bo miru. V zgodnjih jutranjih urah so namreč na otok prispeli ukrajinski vojaki in na zapuščenih objektih izobesili ukrajinske zastave. Nato pa je sledil ruski letalski napad. Moskva trdi, da naj bi v bombardiranju umrlo več ukrajinskih vojakov, vendar zaenkrat teh informacij ni mogoče neodvisno preveriti. Uničen pa naj bi bil pomol na otoku.

Rusi se približujejo Slavjansku, oblasti civiliste pozvale k evakuaciji
06. 07. 2022 15.42
V Donbasu so ukrajinske oblasti zaradi približevanja ruskih sil civiliste pozvale k evakuaciji iz mesta Slavjansk, ki je po padcu Lisičanska zadnjih nekaj dni tarča ruskega obstreljevanja. V napadu na tamkajšnjo tržnico sta bila ubita najmanj dva človeka, sedem ljudi pa je bilo ranjenih, poročajo lokalne oblasti.

Slavni kanadski prostovoljec namesto s fronte tvital z domačega kavča
06. 07. 2022 18.48
Razkritje ozadja lažnega poročanja na priljubljenem Twitter profilu 'Canadian Ukrainian Volunteer' (Kanadski ukrajinski prostovoljec) razkriva cinične in nevarne plati spletne informacijske vojne, piše britanski The Telegraph. 120.000 sledilcev je vse od začetka ruske invazije na Ukrajino spremljalo dramatične zapise domnevnega kanadskega prostovoljca v ukrajinskih vrstah, ki naj bi deloval v ruskem zaledju, sabotiral sovražnikove operacije in spletnemu občinstvu poročal o domnevnih vojnih zločinih. Na koncu se je izkazalo, da se oseba, ki stoji za uporabniškim imenom, sploh ne nahaja na ukrajinskem bojišču. Kmalu po razkritju je bil profil izbrisan.

'Ves trud zadnjih 15 let, da bi odpravili svetovno lakoto, bo šel v nič'
06. 07. 2022 18.05
V samo zadnjih nekaj letih se je število ljudi, ki se spopadajo s pomanjkanjem hrane, povečalo za 150 milijonov. K temu je pripomogel koronavirus, podnebne spremembe in rusko-ukrajinska vojna. Vsi trije razlogi so močno vplivali na količino proizvedene hrane, njeno distribucijo in seveda na to, koliko gospodinjstev si poln voziček v trgovini sploh še lahko privošči. Številka se bo po napovedih še povečala.

Cene nafte malo nad mejo 100 dolarjev
06. 07. 2022 10.03
Cene nafte so se po precejšnjih torkovih padcih v azijskem trgovanju stabilizirale. Cena zahodnoteksaške lahke nafte se je gibala celo pod mejo 100 dolarjev (97,49 evra) za 159-litrski sod, trenutno pa je nekoliko nad to mejo. Med glavnimi razlogi za previdno vedenje vlagateljev je strah pred morebitno recesijo v prihodnjih četrtletjih.