Volčič

Sodniki šova MasterChef Slovenija
23. 02. 2021 14.58
Luka, Bine in Karim so sodniki kuharskega šova Masterchef Slovenija. Tekmovalce bodo učili, jim svetovali in na koncu seveda ocenjevali. Kdo bo letos najbolj strog sodnik?

Adam Šerc
23. 02. 2021 05.30
Zgovorni Primorec pravi, da ima najraje italijansko hrano. Od malega se navdušuje za različne kuhinje, zato je vajen eksperimentiranja in presenečenj v kuhinji. Kuhanje je njegov način sproščanja in prek kuharije sprošča svojo domišljijo. Sodnikov se ne boji, bi pa najraje kuhal z Binetom.

Kdo so tekmovalci nove sezone Mali šef Slovenije?
22. 02. 2021 11.02
V nedeljo, 7. marca, ob 17.50 na POP TV prihaja tretja sezona priljubljene otroške kuharske oddaje Mali šef Slovenije. Po izjemnem odzivu otrok po Sloveniji, ki so se množično prijavili k sodelovanju, smo imeli težko nalogo izbrati osem najboljših parov, ki so pokazali odlično kuharsko znanje.

Živa Esih in Inja Slatinšek
22. 02. 2021 05.30
11-letni Inja in Živa sta izjemno veseli, da bosta lahko sodelovali v šovu Mali šef Slovenije. Pravita, da sta že od petega leta skupaj in da nista le sošolki in sosedi, ampak tudi najboljši prijateljici. Inja ima raje knjige, Živa pa šport. Pravita, da jima nikoli ne zmanjka idej za ustvarjanje, kuhanje in lumparije. Navihani prijateljici kuhata že od prvega razreda. Navdušili so ju kar starši. »Vsaka kuhinja potrebuje malo zmešnjave,« sta prepričani 11-letnici.

Aljaž Juntes in Katarina Krajnc
22. 02. 2021 05.30
Aljaž in Katarina pravita, da sta najboljša prijatelja. Družiti sta se začela, ker so si njuni starši začeli izposojati hrano za pse. Začela sta se družiti in ugotovila, da oba obožujeta kuhanje. Aljaž bi rad dokazal, da lahko prideš do cilja, tudi če imaš težave. Aljaž ima namreč ADHD, Katarina mu stoji ob strani in se ob njem vedno zabava. Pravi, da bi rada, da ga tudi drugi vidijo tako, kot ga vidi ona.

Gabriel Feguš in Emanuel Feguš
22. 02. 2021 05.30
Gabriel in Emanuel, eden je mlajši in večji, drugi starejši in manjši. Gabriel pravi, da je glavni in ne Emanuel. Rada imata naravo, gozd in živali. Do računalnikov jima ni toliko kot do kuhinje in igre zunaj. "V Sloveniji hočeva dokazati, da hočeva zmagati," sta zapela Fegušova dečka. In kuhanje? To moraš delati z ljubeznijo, pravita bratca.

Miha Horvat in Vika Magdič
22. 02. 2021 05.30
Miha pravi, da obožuje kuhanje in da vsa njegova družina zelo rada kuha. Ko so se odprle prijave za Malega šefa, je dolgo iskal nekoga, ki bi se mu pridružil pri izzivu. In nato se je 'pojavila' Vika, ki ga je iznenada vprašala, ali se je res prijavil v šov. No, zdaj sta kuharska partnerja in med kuhanjem očitno tudi kakšno zapojeta.

MasterChef prinaša novosti in spremembe
19. 02. 2021 20.30
V naše dnevne sobe se kmalu vrača priljubljeni šov MasterChef Slovenija, ki kot ponavadi prinaša ogromno novosti in sprememb. Nekatere so zelo sladke, druge malce bolj grenke. Letošnja sezona bo drugačna že zaradi tega, ker bosta v nekaj oddajah ocenjevala samo Luka Jezeršek in Karim Merdjadi. Bine Volčič se je namreč tik pred začetkom snemanja okužil z novim koronavirusom.

Zaviršek na predobravnavnem naroku krivde za umor žene ni priznal
15. 02. 2021 19.30
Na zatožno klop ljubljanskega okrožnega sodišča je sedel Martin Zaviršek, prostovoljni gasilec, ki je avgusta lani na domačem dvorišču z bencinom polil svojo ženo in jo zažgal. 44-letna mama dveh polnoletnih otrok se je več dni borila za življenje, a opekline so bile prehude. 47-letni Zaviršek se je po tragediji dva dni skrival, a so ga v obsežni iskalni akciji izsledili ter mu odredili pripor. Na predobravnavnem naroku pa krivde za okrutno dejanje ni priznal.

Do kdaj bomo zaradi skrbi za najranljivejše paralizirali celo generacijo otrok?
01. 02. 2021 18.31
Skrb za najranljivejše je smiselna in na mestu, toda do kdaj bomo zaradi te skrbi paralizirali celo generacijo otrok, ki še vedno ne smejo niti na otroška igrišča? In koliko časa bodo še prikovani pred računalnike, pasivno spremljali šolo po zaslonu ter čustveno in telesno pešali? Ne, to ni prav, opozarjajo tudi tisti, v imenu katerih so otroci že mesece doma. Ob tem pa ne smemo pozabiti, da mnogi domovi za starejše zaradi precepljenosti že odpirajo svoja vrata.

Pomlad na naše programe prinaša pestro televizijsko ponudbo
01. 02. 2021 16.41
Poleg že znanih šovov bomo spomladi lahko na naših programih spremljali težko pričakovani šov Sanjski moški, na VOYO pa nas čaka raznolika paleta originalnih serij, žanrskih filmov, arhivov oddaj, dokumentarcev, resničnostnih šovov ter neskončno risank za najmlajše. Na svoj račun pa bodo prišli tudi ljubitelji športa.

Center Logout pripravlja smernice, s katerimi bi omejili čas, ki ga mladi preživijo na spletu
27. 01. 2021 18.45
Leta pred pojavom covida je društvo Logout opozarjalo na vse večje število mladih, zasvojenih z igricami in spletnimi vsebinami. Zdaj pa smo že mesece v situaciji, ko so mladi dobesedno priklenjeni pred zasloni, in vse kaže, da bo za večji del šolajočih še vsaj nekaj časa tako. Opazne so zdravstvene težave mladih, vse glasnejši so psihologi in učitelji, ki smo jih prav tako kot otroke za preveč časa posedli pred ekrane. Center Logout predlaga, da bi vsaj en dan na mesec mladi preživeli brez računalnikov – tudi v času pouka.

Devet zavodov za otroke in mladostnike deluje že ves čas epidemije
14. 01. 2021 18.33
V državi imamo devet zavodov za posebne potrebe, ki ves čas, tudi med dvema razglašenima epidemijama, ko smo v državi zaprli vse šole, delujejo nemoteno. To so zavodi za otroke in mlade, ki imajo motnje čustvovanja in vedenja. Ena od teh ustanov je Vzgojno-izobraževalni zavod Višnja Gora, ki skrbi za okoli 40 mladostnikov. V obeh razglašenih epidemijah so se trudili izvajati ukrepe za ohranitev zdravja, vzpostavili so tudi rdečo cono. V prvem valu je zbolela ena mladostnica, v drugem nekaj več, a so za bolne dobro skrbeli v izolacijski skupini.

Zakaj tolikšen porast okužb?
06. 01. 2021 18.34
Število okuženih je poskočilo v nebo, NIJZ pa pričakuje, da bo v prihodnjih dneh še huje. Praznike in zasebna druženja so očitno mnogi razumeli po svoje. Kljub vsem opozorilom v predprazničnih dneh, kako družinska praznovanja izpeljati varno. In četudi se zadnja dva dneva število postelj v bolnišnicah nekoliko znižuje, infektologinja Mateja Logar opozarja na veliko previdnost, kajti postelje se polnijo s približno tedenskim zamikom.

Ministrica: Na izobraževanje na daljavo smo šli absolutno prezgodaj
04. 01. 2021 17.38
Novo leto, otroci pa se še naprej šolajo od doma. Zdaj bodo šolske klopi vendarle zasedli otroci s posebnimi potrebami, a je mnogo staršev zadržanih. Še prej so pričeli tudi s testiranjem učiteljev. Kdaj pa bodo v šolah tudi drugi, kdaj bodo vrtci znova odprti za vse, kaj bo z gimnazijci in študenti?

V 2020 so povedali ...
31. 12. 2020 07.30
Pred vami je izbor nekaterih izjav, ki so jih naši mikrofoni in diktafoni ujeli v precej posebnem letu 2020. Večinoma smo se osredotočili na domače obraze, vmes pa našli tudi nekaj tujih imen, ki so vredna omembe. Se vam je katera izmed misli še posebej vtisnila v spomin?

Kako lahko praznike preživimo v dobri družbi, a še vedno na varen način?
24. 12. 2020 06.22
O koronavirusu smo se naučili, da se največ prenosov zgodi ravno pri daljših, tesnih stikih z ljudmi, ki jih poznamo, in to v znanem in domačem okolju. Kako torej praznike preživeti varno in v dobri družbi? Za božič in silvestrovo je dovoljeno oblikovati mehurček šestih odraslih ljudi iz dveh gospodinjstev, število otrok pa ni omejeno. A stroka svetuje, da pred obiskom starejših ljudi, ki imajo tudi zdravstvene težave, še enkrat razmislimo, ali je ta obisk res tako zelo potreben, da bi tvegali njihovo zdravje.

Gregor je v zaporu spoznal, da ga delo naredi srečnega in samozavestnega
18. 12. 2020 18.47
Nerazrešene stiske, nasilje in disfunkcionalnost odnosov v družini lahko pustijo na otrocih globoke posledice. Te pa lahko kasneje vodijo tudi v prestopništvo, ki včasih preraste v kriminal in zapor. O težkih preizkušnjah je spregovoril zapornik, ki je ravno odšel na prostost in ki je bil del srčnega projekta izdelave ravnotežnostnih kock. Te bodo v vrečki s sloganom Dobra roka podarili otrokom na pediatrični kliniki v Ljubljani in otroškemu oddelku rehabilitacijskega centra Soča.

Gluhoslepota: v temi in tišini v Sloveniji živi približno 300 ljudi
18. 12. 2020 18.40
So ljudje, ki so ves čas zaprti, ne le od marca dalje. Zaprti v svetu teme in tišine. Pa jih ne vidimo, ker sami ne morejo prav nikamor. To so gluhoslepi, ki naj bi jih bilo v Sloveniji okoli 300. Gluhoslepota zlasti v poznih letih narašča. Izkušnje združenja Dlan, ki se zanje bori že 15 let, kažejo, da mnogi sploh niso prepoznani in živijo osamljeni, brez pomoči. Zdaj se trudijo jezik gluhoslepih vpisati v ustavo, saj bi jim s tem omogočili, da bi končno stopili iz teme.

Kralji ulice: 'Gospod je med sneženjem spal na klopci na Ljubljanskem gradu'
16. 12. 2020 18.46
Brezdomci so ena najbolj ranljivih skupin in epidemija je nanje močno udarila. Prepovedano je zbiranje, posedanje, z ulic se zatekajo v skrivna zatočišča. Njihovo število pa se zaradi krize in izgub zaposlitev še povečuje, pa čeprav jih skorajda ni več videti. Kar potrjuje tudi število tistih, ki prihajajo v Ljubljano po dnevni obrok hrane, ki zaradi covida ni več topel. Na cesti naj bi jih vsako noč spalo več deset, tudi zdaj, ko temperature že segajo krepko v minus. Preživetje mnogih je zdaj ogroženo tudi zaradi ogromnega upada prodaje Kraljev ulice.

Zakaj morajo osebe, ki so prebolele covid-19, še vedno upoštevati ukrepe?
08. 12. 2020 18.55
V Sloveniji je v drugem valu covid-19 potrjeno prebolelo okoli 85.000 ljudi. Po vseh dostopnih znanstvenih podatkih bodo na bolezen v povprečju imuni okoli tri mesece. Zato se sprašujejo, zakaj morajo ravnati tako kot vsi ostali, denimo opravljati brise pred potovanji ali sprejemi v bolnišnico, če je jasno, da v tem času ne morejo zboleti. Imunolog in mikrobiolog Alojz Ihan pa pojasnjuje, da so razlike med prebolevniki prevelike, da bi lahko razmišljali o kakšnih posebnih kriterijih samo zanje.

Od burnega prepira 'Si jedla sir?' do legendarnega 'fačuzija'
04. 12. 2020 07.10
V zadnjih 18 letih smo se nasmejali ob gledanju resničnostnih šovov in zabavnih oddaj ter pokazali, da mala Slovenija premore ogromno talentov: od kuharskega, pevskega do plesnega. Dobili smo novo besedo 'fačuzi' in bili priča prepiru v hiši Big Brother, ki še danes ni pozabljen: 'Si jedla sir?!'.

Otroci bodo čutili krizo tako, kot jim jo bodo prikazali starši
02. 12. 2020 06.00
Je to res katastrofa? Je učenje od doma res takšna groza? Bodo naši zanamci res vseživljenjsko zaznamovani zaradi življenja, ki je obstalo in se spremenilo tudi zanje? Po odgovore na ta vprašanja sem se napotila k priznanemu psihiatru in psihoterapevtu dr. Željku Čuriću, ki se je v dolgoletni karieri srečal tudi z ljudmi, ki imajo posttravmatski stresni sindrom, z ljudmi, ki niso zmogli prebroditi težkih življenjskih preizkušenj. Pomiril me je – otroci bodo to obdobje lahko prebrodili brez večjih težav. Odvisno je od tega, kako jim bodo ta čas prevedli in prenesli njihovi starši oziroma odrasli, ki zanje skrbijo.

Po več kot desetih letih v Sloveniji HIV pozitiven otrok
01. 12. 2020 20.34
Ob svetovnem dnevu boja proti aidsu sicer znova beležimo spodbudno statistiko, kar se tiče novih okužb, a žal tudi podatek, da imamo po več kot 10 letih v Sloveniji tudi HIV pozitivnega otroka. Primer, ki se po mnenju infektologov v tem času ne bi smel zgoditi, bo morda spodbuda, da se uresniči že večletna želja, da bi na HIV testirali vse nosečnice. Bo pa v kratkem možno test na virus kupiti tudi v naših lekarnah, stal naj bi okoli 25 evrov.

'Starši lahko otroku doma naredijo norišnico, lahko pa zavetišče'
01. 12. 2020 20.19
Negotovost, v kateri smo se znašli zaradi novega koronavirusa, povzroča mnoge stiske, marsikdo se je znašel na robu, in če ne zna iz stiske, strokovnjaki svetujejo, naj nujno pokliče na pomoč. Ta spremenjeni način življenja marsikdo doživlja kot katastrofo, ki bo trajno zaznamovala tudi naše otroke, a priznani psihiater polaga na srce: skušajte imeti pred očmi, da ni tako hudo. Sam je doživel tudi vojno na Balkanu. In iz osebne izkušnje potrdi, da je to, kako neko stvar doživijo otroci, odvisno predvsem od staršev. Ti pa se morajo vesti kot odrasli tudi takrat, ko je to najtežje.

Kako tudi zdaj, ko smo omejeni na dom in bližnjo okolico, ostati dobre volje?
21. 11. 2020 17.14
Izgube služb, napetosti v odnosih, negotova prihodnost. Stiske ljudi se v spremenjenih okoliščinah vse bolj poglabljajo, kar potrjujejo tudi podatki NIJZ o strmem porastu predpisanih antidepresivov tako v prvem kot v drugem valu epidemije. Pri nekaterih je stanje resno in brez pomoči strokovnjakov ter zdravil ne gre. Kaj pa lahko naredimo ostali, ko se zbudimo v siv dan, ki se ga več ne veselimo? Ali obstajajo načini, da bi vendarle lahko bili tudi v svetu, ki se je za vse nas močno skrčil in omejil na stanovanje ter bližnjo okolico, dobre volje in se veselili novega jutra?

Epidemiologi naj bi v kratkem ponovno pričeli slediti stikom okuženih
18. 11. 2020 19.18
NIJZ naj bi v kratkem vendarle začel spet slediti okuženim in njihovim stikom – vsaj določenim skupinam ljudi, recimo zaposlenim v domovih za starejše. Kajti prav dejstvo, da je virusa v populaciji toliko, da epidemiologi že nekaj časa ne morejo poklicati niti vseh okuženih, kaj šele izslediti njihovih stikov, predstavlja enega ključnih problemov. Ravno zato tudi že nekaj časa ni več karantenskih odločb. In ker ni odločb, tudi nadzora nad tem, ali ljudje dejansko ostajajo doma, ne more biti.

Ali kot družba stojimo na robu prepada? 'Bolj kot virusa je ljudi strah eksistencialne krize'
17. 11. 2020 19.45
Ali smo na točki, ko pandemska utrujenost, naporno usklajevanje obveznosti s pomočjo otrokom pri šolanju od doma, strah pred izgubo zdravja in službe pri ljudeh sproža tudi že agresivno vedenje? Še posebej do uradnih oseb, ki v imenu države nadzorujejo spoštovanje ukrepov in ljudi kaznujejo. Ni dvoma, da je agresija eden od načinov, kako ljudje pokažejo, da so nemočni in v stiski, pravijo strokovnjaki. In da je stanje resno, pričajo skokovit porast števila izdanih receptov za antidepresive ter vedno daljše vrste pri psihiatrih in psihologih.

Žan presrečen ob zmagi v MasterChefu: Jaz takega občutka še nisem doživel v svojem življenju
12. 11. 2020 20.04
V velikem finalu šeste sezone MasterChefa Slovenija so se pomerili Žan Milosavljević, Kaja Balentič in Kaja Jurač. Slednja se je poslovila tik pred superfinalom, v katerem je o zmagi odločala sladica. Žan je uspel ohraniti vodstvo in pokal tako prvič doslej ostaja v Ljubljani.

'Epidemijo lahko prekine le vsak posameznik s svojim vedenjem'
11. 11. 2020 19.08
Veliko kritik o neupoštevanju ukrepov pogosto leti na mladino. Na infekcijski kliniki pritrjujejo, da se po vrnitvi iz službe mnogi preveč sprostijo, a da niso otroci tisti, ki predstavljajo pravo težavo. Starši so namreč tisti, po katerih se bodo otroci zgledovali. Le če bo vsak posameznik ozavestil dejstvo, da lahko s svojim vedenjem pomaga ustaviti epidemijo, bomo uspešni. A mnogi se tega še ne zavedajo, celo nekateri zdravstveni delavci ne.