Vpis

Peščica tujih študentov uspešna s pritožbo za vpis na medicinsko fakulteto

10. 09. 2021 18.00

Na spletni novinarski konferenci Delavske svetovalnice so spregovorili o problematiki študentov iz tretjih držav. Po njihovih navedbah je bilo manj kot pet bodočih študentov iz tujine uspešnih s svojimi pritožbami na zavrnitve fakultet. Zaenkrat so na ljubljanski univerzi sprejeti samo tisti, ki so se pritožili, za ostale se še ne ve, so povedali.

Urban Purgar odstopil z mesta predsednika Društva za promocijo tradicionalnih vrednot

08. 09. 2021 20.43

Urban Purgar je odstopil kot predsednik in član Društva za promocijo tradicionalnih vrednot. Odstopno izjavo je objavil tudi na družbenih omrežjih, v njej pa je zapisal, da se je za ta korak odločil, ker se članstvo društva ni strinjalo z nekaterimi izjavami, ki jih je objavil na družbenem omrežju.

'Tujih študentov nismo vpisali zaradi prostorskih in kadrovskih omejitev'

08. 09. 2021 15.21

Na mariborski medicinski fakulteti tujih študentov iz držav zunaj EU letos niso vpisali zaradi kadrovskih in prostorskih omejitev. Kot so pojasnili, so letos na pobudo vlade vpis v prvi letnik povečali za deset mest, na 106, kar je zgornja meja njihovih možnosti. V sindikatu Mladi plus so mariborski in ljubljanski medicinski fakulteti očitali diskriminacijo tujih študentov.

Slovenski medicinski fakulteti naj bi diskriminirali tuje študente

07. 09. 2021 15.10

Medicinski fakulteti v Ljubljani in Mariboru sta po opozorilih sindikata Mladi plus letos brez jasnih pojasnil zavrnili vpis vsem tujim študentom iz tretjih držav. Fakultetama očitajo "očitno diskriminacijo", tuje študente pa, da so postavili v nezavidljiv položaj, saj so vpisi na fakultete že končani.

PCT obvezen tudi za stranke v salonih: 'Verjamemo stroki, da je to v prid vsem'

05. 09. 2021 19.00

S ponedeljkom bo izpolnjevanje pogoja PCT razširjeno na vse dejavnosti, kjer je neposreden stik med ljudmi. Vlada pričakuje, da se bo odlok v celoti izvajal v enem tednu. Po besedah Mateje Logar nam ta pogoj preprečuje zapiranje dejavnosti, zato znova poziva k njegovemu doslednemu spoštovanju. Nov semafor ukrepov medtem še vedno nastaja, zatikalo naj bi se predvsem pri pogostejšem hitrem testiranju, ki bi ga uvedli ob poslabšanju epidemioloških razmer. Minister Poklukar pričakuje, da ga bodo sprejeli do konca prihodnjega tedna, v drugi polovici tedna pa bi lahko že začeli cepiti s poživitvenim odmerkom.

Društvo po objavi tvita o Hitlerju ohranja status v javnem interesu

03. 09. 2021 15.23

Ministrstvo za kulturo Društvu za promocijo tradicionalnih vrednot ne bo odvzelo statusa v javnem interesu, potem ko je njegov predsednik Urban Purgar pred mesecem dni objavil tvit "Hitler je heroj". Na to so se ostro odzvali v poslanskih skupinah SD, LMŠ, Levica, SAB in NeP. "Zahtevamo sklic nujne seje Komisije za peticije, človekove pravice in enake možnosti ter Odbora za kulturo s točko dnevnega reda: Neonacizem ni v javnem interesu," so zapisali.

Ministrstvo zavrnilo vlogo NTA za vpis v razvid medijev

03. 09. 2021 13.27

Prijavitelj je oddal nepopolno vlogo, po pozivu ministrstva pa je ni v roku dopolnil, zato je ta romala v smeti. Samooklicana Nacionalna tiskovna agencija (NTA), ki jo izdaja Purgarjevo Društvo za promocijo tradicionalnih vrednot, tako še vedno ni vpisana v razvid medijev. Prijavitelj ima osem dni časa za pritožbo.

Vrata šol se odpirajo, zapirati se morajo zadnja: prave žrtve epidemije so mladi

01. 09. 2021 19.25

Šolarji se že tretje leto doslej v šolske klopi vračajo v senci novega koronavirusa. V minulih šolskih letih je epidemija otežila izvajanje pouka in pustila luknje v znanju. Na številne je prekinitev socialnih stikov vplivala slabo. Opozarjali so, da praktično ni več prostih bolnišničnih mest za otroke in mladostnike z duševnimi motnjami, pristojni se zaradi negotovih razmer bojijo ponovnega porasta duševnih težav. Zato si je stroka enotna v prepričanju, da mora pouk letos potekati v učilnicah in da se morajo šole v primeru slabšanja epidemiološke slike šole zapirati zadnje. Mladi namreč potrebujejo socializacijo, morajo se igrati, družiti in komunicirati v živo.

Prezelj z nasvetom mladim: Rezultat ne sme biti tisti, ki bi te obremenjeval

31. 08. 2021 21.42

"Če jaz treniram, če sem predan, če razmišljam, kaj delam, če sem željan tega, če mi to nekaj pomeni, bodo prej kot slej prišli rezultati. So vzponi in padci, ampak mislim, da rezultat ne sme bit tisti, ki bi te obremenjeval oz. zaustavljal," je nasvet atletskega trenerja Rožleta Prezlja mladim športnikom, ki se jim v določeni točki razvoja zazdi, da je njihova kariera obstala. Prezelj sicer v Ljubljani prevzema vodenje atletske šole Brigite Bukovec, ene najbolj uspešnih slovenskih atletinj v zgodovini.

Čakanja je konec: Sekirca v med nocoj ob 20.00 na POP TV

30. 08. 2021 14.39

Na POP TV prihaja nova originalna slovenska serija Sekirca v med, ki bo na sporedu od ponedeljka do petka ob 20. uri. V seriji bomo spremljali tudi zgodbo dvojčkov, Anje in Luke, v čevlje katerih sta stopila Lea Cok in Luka Bokšan. Mlada igralca sta nam pred televizijsko premiero zaupala, da se poznata že od prej. Mi pa smo preverili, kako dobro.

Opozicijo naklonjenost še eni univerzi čudi: Jo sploh potrebujemo?

25. 08. 2021 09.19

Odbor Vlade RS za državno ureditev in javne zadeve je obravnaval predlog sklepa o nameri za ustanovitev javnega visokošolskega zavoda – univerze v Novem mestu, kmalu naj bi ga sprejela še vlada. Kot pravijo na ministrstvu za izobraževanje, gre sicer v tej fazi šele za pobudo, ki jo mora obravnavati še posebna komisija. A kakšen bi sploh bil namen še četrte javne univerze, zakaj jo rabimo? Je Slovenija dovolj velika za štiri tovrstne javne zavode, kako je z zanimanjem za študij? Opozicija medtem zagovarja obstoječi znanstveno-raziskovalni sistem javnih univerz in institutov, pred ustanavljanjem novih bi najprej okrepili te. Če pa je nova univerza način, da bi se posamezniki in zasebni visokošolski zavodi blizu SDS dokopali do javnega denarja, to zagotovo ni v javnem interesu, še poudarjajo.

Začenja se jesenski izpitni rok mature

24. 08. 2021 06.14

Na srednjih šolah in v drugih izobraževalnih organizacijah se s pisnim izpitom iz maternega jezika začenja jesenski rok splošne in poklicne mature. K splošni maturi se je prijavilo 1199 dijakov (lani 1399), ki bodo opravljali izpite iz 32 predmetov, poklicno maturo bo opravljalo 1990 kandidatov. Ustni izpiti bodo potekali do 3. septembra. Na višjih šolah pa se začenja drugi in hkrati zadnji prijavni rok za vpis v redni študij višješolskega strokovnega izobraževanja v študijskem letu 2021/22.

Odprt drugi prijavni rok za vpis v študijski program

20. 08. 2021 10.06

Od 20. do 27. avgusta je odprt drugi prijavni rok za oddajo prijave na še prosta vpisna mesta za vpis na dodiplomske in enovite magistrske študijske programe v študijskem letu 2021/2022. Prijava za vpis potka prek elektronske vloge na spletnem portalu eVŠ.

Težave študentov: 'Vlog je približno 1000 več, kot je razpoložljivih ležišč'

16. 08. 2021 17.53

Šudentje še vedno ne vedo, ali bodo v prihajajočem študijskem letu potrebovali nastanitev v kraju študija ali bodo predavanja spet potekala na daljavo. Do študentske sobe je vse težje priti, saj se število prošenj povečuje, cene zasebnih nastanitev pa so tudi do šestkrat višje. Zaradi covida so bili mnogi tudi ob študentsko delo.

Kakšne so rešitve za propad arhitekturnih mojstrovin?

30. 07. 2021 06.00

Plečnikove mojstrovine na Unescovem seznamu svetovne dediščine so veliko priznanje, a tudi opomin – ustaviti je treba propad bežigrajskega stadiona, poskrbeti za Križanke. Kako, kje so rešitve?

Hrvaško sodišče odvzelo lastniške pravice mariborske družbe DEM

29. 07. 2021 12.32

Zagrebško višje sodišče za gospodarske zadeve je ugodilo pritožbi hrvaškega državnega tožilstva in spremenilo prvostopenjsko sodbo varaždinskega sodišča, ki je družbi Dravske elektrarne Maribor (DEM) podelilo zemljišča ob hidroelektrarni Formin na hrvaški strani meje leta 2018, poročajo hrvaški mediji. Sodišče je odločilo tudi, da bo moral stroške postopka v višini 215 tisoč kun oz. okoli 28 tiso evrov plačati DEM.

Izbrana Plečnikova dela vpisana na seznam svetovne dediščine UNESCO

28. 07. 2021 06.48

Na Unescovem seznamu svetovne kulturne in naravne dediščine so odslej tudi izbrana Plečnikova dela v Ljubljani. Tako je v sklopu dvotedenskega zasedanja pod vodstvom Kitajske odločil odbor. Med drugim so nov naziv prejele Plečnikove Žale, NUK, kongresni trg s parkom Zvezda, cerkev sv. Mihaela v Črni vasi in cerkev sv. Frančiška Asiškega v Šiški ter nabrežja Ljubljanice. "Plečnikova Ljubljana je fenomen urbane krajine 20. stoletja, vpis na UNESCO seznam pa priznanje za kvalitete Plečnikovega javnega prostora" je dejal Tomaž Štoka, koordinator delovne skupine, ki je pripravila nominacijo.

Hči Harryja in Meghan tudi uradno del kraljevega nasledstva

27. 07. 2021 10.59

Novorojenka princa Harryja in Meghan je postala tudi uradno članica kraljeve družine. Lilibet Diano so končno dodali na uradni seznam na spletni strani kraljeve družine, ki navaja linijo dedovanja kraljeve krone. Deklica je osma v vrsti za kraljevo krono, javnost pa je bolj pritegnila opazka, zakaj se je to zgodilo tako pozno.

Poslanci pokimali dodatnemu financiranju zasebnih šol

15. 07. 2021 20.47

Poslanci so s 47 glasovi za in 43 glasovi proti potrdili predlog novele za ureditev financiranja zasebnih šol, ki predvideva, da država zagotovi 100 odstotkov sredstev za obvezni program in 85 odstotkov sredstev za izvajanje razširjenega programa, torej dopolnilnega pouka, podaljšanega bivanja in jutranjega varstva v zasebnih osnovnih šolah. Teh je v Sloveniji šest.

Vrtovec načeloma naklonjen izgradnji predora pod mestom

30. 06. 2021 16.55

Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec je na sestanku s predstavniki Mestne občine Maribor predstavil projekt vzpostavitve multimodalnega logističnega centra na mariborskem letališču. Za zahodno obvoznico ocenjuje, da se bo gradnja začela v začetku prihodnjega leta, načeloma pa je naklonjen tudi ideji o izgradnji predora pod mestom.

Ministrstvo napovedalo nove ukrepe za okrevanje po drugačnem šolskem letu

23. 06. 2021 17.38

Ministrica za izobraževanje Simona Kustec se je ob koncu šolskega leta zahvalila vsem učencem, dijakom ter zaposlenim v osnovnih in srednjih šolah, ker so naredili vse za uspešno dokončanje letošnjega šolskega leta, ter svojcem za podporo, usmerjanje otrok ter sodelovanje s šolo. Napovedala je pripravo strokovnih smernic in ukrepov za okrevanje.

Smetarska hobotnica, katere del je tudi kralj banan

16. 06. 2021 06.00

Številni požari na deponijah, izlivi v vode in nazadnje tudi nelegalno odlaganje komunalnega blata v gozd pri Hočah. Kako je sploh možno, da blato iz čistilne naprave pride v neokrnjeno naravo, se zdaj sprašujejo kriminalisti, mreža izvajalcev in podizvajalcev pa je pokazala na resno sistemsko napako v Sloveniji – podjetja s samo nekaj zaposlenimi dobijo milijonske razpise in nato kot podizvajalce najamejo druge, ti pa pogosto nove podizvajalce, s čimer se možnost napak izjemno poveča.

Na Madžarskem sprejeli zakon, ki omejuje razpravo o LGBT

15. 06. 2021 14.17

Madžarski poslanci so potrdili vladni predlog zakona, ki prepoveduje promoviranje homoseksualnosti v izobraževalnem procesu s tem pa v veliki meri omejuje razpravo o vprašanjih, povezanih s skupnostjo LGBT. Kritiki menijo, da gre za kratenje pravic pripadnikov LGBTQ, v ponedeljek pa je pred poslopjem parlamenta v Budimpešti protestiralo več tisoč ljudi.

V Indiji umrl moški, ki naj bi bil glava največje družine na svetu

14. 06. 2021 10.48

V indijski zvezni državi Mizoram je umrl 76-letni moški, ki naj bi bil glava največje družine na svetu. Vodja verske sekte, ki prakticira poligamijo, naj bi imel 38 žen, 89 otrok in 36 vnukov.

Komunalna odpadna embalaža se znova kopiči, le aprila neprevzetih 9974 ton

09. 06. 2021 15.03

Tudi letos se pri komunalnih podjetjih kopiči komunalna odpadna embalaža, na kar opozarjajo tudi v zbornici komunalnega gospodarstva. Minister za okolje Andrej Vizjak ocenjuje, da družbe za ravnanje z odpadno embalažo trenutno prevzemajo okoli 70 odstotkov teh odpadkov, 100 odstotkov pa naj bi dosegli tudi z okrepljenim inšpekcijskim nadzorom.

Brezposelnost se zmanjšuje, med najbolj iskanimi natakarji in delavci v turizmu

06. 06. 2021 19.31

Trend nižanja brezposelnosti v Sloveniji se je nadaljeval tudi maja, že četrti mesec zapored, kar dodatno kaže, da se gospodarstvo vendarle počasi spet sestavlja. Zaposlujejo največ natakarjev, gostinci pa ugotavljajo, da izkušenega kadra močno primanjkuje. Podobno je tudi v turizmu, saj je zaprtje trajalo predolgo, ljudje so odšli drugam, potrebovali so službe in prihodke za preživetje.

Slovenija postala prva država, ki je v ustavo vključila jezik gluhoslepih

04. 06. 2021 06.34

Poslanci so osmi dan po sprejetju soglasno tudi razglasili ustavni zakon, po katerem se ustava dopolnjuje s pravico do uporabe in razvoja slovenskega znakovnega jezika. Določa pa tudi, da svobodno uporabo in razvoj jezika gluhoslepih ureja zakon. V veliki dvorani DZ so razglasitev slovesno obeležili in današnji dan označili za zgodovinskega.

'Večina od nas si ne more predstavljati, kakšna frustracija je biti v izolaciji gluhote'

04. 06. 2021 12.27

Slovenija je v ustavo vpisala zakon o uporabi slovenskega znakovnega jezika. Kako bo to popravilo krivice in neenakosti gluhih Slovencev, predstavi dokumentarni film Jezik enakopravnosti, ki si ga lahko ogledate na VOYO. "Film 'Jezik enakopravnosti' je zrcalo družbe in povabilo, da se Slovenci končno odločimo postaviti na stran šibkejših, tistih, ki si s svojim glasom ne morejo izboriti enakih možnosti, kot jih ima večina nas," je povedal režiser filma Marko Kumer – Murč.

Nina Pušlar popularno glasbo približala gluhim in naglušnim

03. 06. 2021 20.06

Prihaja zelo pomemben dan za gluhe in naglušne. Državni zbor bo namreč v naslednjih dneh razglasil vpis slovenskega znakovnega jezika v Ustavo. Ob tej priložnosti je z njimi združila moči Nina Pušlar in nastala je nova pesem s posebnim sporočilom.

STA 30-letnico praznuje v senci boja za obstanek

03. 06. 2021 06.37

Mineva 30 let od vpisa STA v sodni register, s čimer je pred osamosvojitvijo Slovenije nastala nacionalna tiskovna agencija, ki je prvo novico objavila 17 dni kasneje, 20. junija 1991. STA se ob 30-letnici bori za obstanek, saj ji vlada že več kot 150 dni ni izplačala nadomestila za javno službo, kar bi ji po veljavni zakonodaji morala. Medtem pa je Komisija za nadzor javnih financ (KNJF) podprla sklepa Levice in od vlade zahteva, naj v treh dneh izpolni dolžnost in zagotovi financiranje STA.