Vrh EU-Z. Balkan

Finci prevzemajo predsedovanje
30. 06. 2006 12.16
Avstriji se izteka polletno predsedovanje Evropski uniji. Krmilo povezave bo predala Finski.

Kompromis ali britanska zadnja beseda?
17. 06. 2005 00.00
''Francija se strinja z zamrznitvijo britanskega rabata,'' je dejal predsednik Chirac. Velika Britanija pa predlog o zamrznitvi zavrača.

Zadnja verzija perspektive
15. 06. 2005 00.00
Luksemburško predsedstvo EU je članicam poslalo zadnjo verzijo kompromisnega predloga o novi finančni perspektivi.

Konec zasedanja NATO
31. 05. 2005 00.00
Generalni sekretar NATA je zatrdil, da je za zvezo pomembna močna Evropa in dodal, da se mora zveza še naprej razvijati. Zasedanje se je sicer že končalo.

Bush za prihodnost
22. 02. 2005 00.00
Ameriški predsednik je dejal, da so delitve glede Iraka stvar preteklosti, zaveznice, med njimi tudi Slovenija, pa so napovedale pomoč pri usposabljanju iraških sil.

Slovesno za nove članice Nata
02. 04. 2004 00.00
Zveza Nato je na sedežu v Bruslju z dvigom zastav v svojih vrstah uradno pozdravila sedem novih članic, med njimi tudi Slovenijo.

Sodelovanje s haaškim sodiščem je nujno
19. 11. 2002 00.00
Zunanji ministri Evropske unije so zaskrbljeni zaradi pomanjkljivega sodelovanja ZRJ, BiH in v nekaterih primerih Hrvaške s haaškim sodiščem. Vse države Zahodnega Balkana so opozorili, da je sodelovanje nujno.

Drnovšek o širitvi EU
09. 07. 2001 00.00
Glavni cilj prizadevanj za širitev Evropske unije je demokratična in stabilna Evropa z močnimi institucijami, ki bo preprečila Evropo preteklosti z vojnami in konflikti, in ta zgodovinski okvir je treba upoštevati tudi v vseh razpravah o prihodnosti povezave. Zdi se namreč, da je v vsakodnevnih razpravah ta aspekt zamegljen zaradi osredotočanja na vsakodnevne skrbi, ki včasih porajajo celo razmišljanja, ali je širitev potrebna in ali je ne bi bilo treba upočasniti, je danes na mednarodnem seminarju z naslovom Srednja Evropa in širitev EU: hitrosti in zastoji, ki ta teden poteka na poletni univerzi v španskem San Sebastianu, opozoril predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek.

Vrh EU-Balkan v Zagrebu
23. 11. 2000 00.00
V Zagreb so že prispeli udeleženci jutrišnjega vrha držav EU in zahodnega Balkana, ki bo potekalo v hrvaški prestolnici. Med prvimi sta v Zagreb prispela posebni koordinator Pakta stabilnosti za JV Evropo Bodo Hombach, makedonski predsednik Boris Trajkovski, pozno popoldne pa tudi slovenski zunanji minister Lojze Peterle. Vrha se udeležujejo tudi francoski predsednik Jacques Chirac, evropski komisar za zunanje zadeve Christopher Patten, visoki predstavnik mednarodne skupnosti za BiH Wolfgang Petritsch, civilni upravitelj Združenih narodov na Kosovu Bernard Kouchner ter britanski premier Tony Blair. Nekateri udeleženci naj bi po navedbah pripravljalnega odbora v hrvaško prestolnico prispeli jutri zjutraj neposredno pred začetkom vrha. Hrvaško zunanje ministrstvo je potrdilo, da se bosta vrha EU in držav zahodnega Balkana, ki se bo začel v petek v hrvaški prestolnici, med drugim udeležila tudi jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica in črnogorski predsednik Milo Djukanović. Jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanović se bo po prihodu v Zagreb za zaprtimi vrati sestal s hrvaškim kolegom Toninom Piculo. Kot je po odprtju novinarskega centra zagrebškega vrha povedal Picula, je v odnosih med ZRJ in Hrvaško preveč problemov, da bi srečanja med predstavniki obeh držav lahko bila vljudnostne narave, in ob tem izrazil pričakovanje, da bo srečanje s Svilanovićem resno.

Peterle v Budimpešti
31. 10. 2000 00.00
Slovenski zunanji minister Lojze Peterle je na 46. letnem zasedanju skupščine Združenja Atlantskih svetov (ATA) danes v Budimpešti predstavil željo Slovenije po vključitvi v zvezo NATO ter vlogo Slovenije v zagotavljanju večje varnosti v regionalnem in širšem smislu, posebej na območju BiH in Kosova. Poudaril je tudi željo Slovenije po nadaljnjem sodelovanju pri oblikovanju skupne evropske varnostne in obrambne politike ter ob tem izpostavil pomen sodelovanja med Slovenijo, Italijo in Madžarsko, katerim se je v dosedanji trilaterali nedavno pridružila še Hrvaška. Sicer je Slovenija na tokratnem srečanju izrazila tudi pripravljenost, da bi gostila prihodnje, 47. letno zasedanje skupščine omenjenega združenja.

Robertson prevzel položaj v NATU
14. 10. 1999 15.53
Položaj generalnega sekretarja zveze NATO je prevzel Britanec George Robertson. Ob prihodu na sedež zavezništva v Bruslju je nekdanji britanski obrambni minister izrekel priznanje svojemu predhodniku, Špancu Javierju Solani, za uspešno štiriletno vodenje povezave, hkrati pa napovedal nove izzive, ki NATO čakajo ob vstopu v novo tisočletje.