Vročina

Nemočni reševalci na Marmoladi, nestabilna gora jih drži v zraku
05. 07. 2022 10.55
Razmere v italijanskem visokogorju, kjer se je v nedeljo zgodila tragedija, ko je odlomljeni ledenik s sabo odnesel več življenj, so tako nevarne, da se reševalci bojijo, da pogrešanih morda ne bodo nikoli našli. Vodja tamkajšnje reševalne službe je pojasnil, da se je z vrha Marmolade spustila gmota ledenih kosov in kamenja, ki je pokopala vse pod seboj. Obljubljajo sicer, da ne bodo odnehali, vendar nestabilna ledena plošča onemogoča plezanje, zato si pri prečesavanju območja trenutno lahko pomagajo le z brezpilotnimi letalniki in s helikopterjem.

WHO potrdila več kot 5300 primerov opičjih koz
05. 07. 2022 15.42
V aktualnem izbruhu opičjih koz v državah, kjer ta bolezen ni endemična, je bilo doslej po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) potrjenih več kot 5300 primerov, od tega velika večina, kar 85 odstotkov, v Evropi. Kljub temu WHO zaenkrat ni določila termina drugega izrednega zasedanja posebnega odbora za opičje koze.

Tragedija v Dolomitih bi bila lahko še večja, reševalci prešteli parkirane avtomobile
04. 07. 2022 09.27
Prvotna poročila so govorila, da je ledenik, ki se je v nedeljo opoldne odlomil na Marmoladi, vzel pet življenj, še osem pa je bilo ranjenih. Ponedeljkovo jutranje poročilo pa je bilo še bolj črno: smrtni davek je narasel na šest, v bolnišnici je devet ljudi, od tega sta dva v kritičnem stanju. Popoldne so pristojni sporočili, da so našli še sedmo truplo, bojijo pa se, da to še niso končne številke. Reševalci so namreč prešteli avtomobile, ki še vedno stojijo na parkiriščih ob izhodiščih proti najvišjemu vrhu Dolomitov. Našteli so 16 zapuščenih vozil, pogrešanih je še 14 ljudi.

Vročina bo popustila, krajevne nevihte prinašajo tudi točo
04. 07. 2022 08.11
Hladna fronta se pomika severno od Alp proti vzhodu, kar ob veliki pregretosti ozračja obeta pestro vremensko dogajanje. Nekatere dele države so že zajeli nalivi in plohe, večji nevihtni sistemi se bodo od zahoda pomikali proti vzhodu. Na Arsu so opozorili, da se nakazuje na možnost pojava toče, močnih sunkov vetra in nalivov. Ob tem lahko narastejo hudourniški vodotoki. Ponedeljek nam je sicer prinesel še drugi vrhunec prvega letošnjega vročinskega vala – v Biljah se je živo srebro povzpelo kar do 38,4 stopinje Celzija.

Če si želite vožnjo v vročini olajšati, ne spreglejte naslednjih priporočil
03. 07. 2022 17.14
Vročine ne podcenjujte niti med vožnjo avtomobila, še posebej če je ta dolgotrajnejša, opozarjajo na Agenciji za varnost prometa. Veliko tekočine, delujoča klima in več krajših postankov so recept, da je vožnja v teh dneh znosnejša, pravijo tuji turisti, ki za pot proti morju potrebujejo tudi deset ur in več.

V Italiji najhujša suša v zadnjih 70 letih: v Padski nižini ogrožena polovica živinoreje
03. 07. 2022 18.01
Visoke temperature in pomanjkanje padavin pestijo sosednjo Italijo, ki se spopada z najhujšo sušo v zadnjih 70 letih. Kmetje naj bi izgubili do 40 odstotkov pridelka, v Padski nižini je ogrožena polovica živinoreje. Na vedno daljši seznam mest, ki omejujejo porabo pitne vode, se je vpisala tudi Verona. Zalivanje vrtov in športnih igrišč, pranje avtomobilov in polnjenje bazenov je odslej prepovedano, kršiteljem pa grozi do 500 evrov kazni. Nadpovprečno vroče je sicer po domala vsej Evropi, ki podira neslavne temperaturne rekorde.

Do zdaj več vročih dni kot običajno v celem poletju skupaj
03. 07. 2022 17.56
Letošnje poletje rekordov še ni reklo zadnje. Po torkovi najvišji izmerjeni temperaturi za junij, ko so na Vipavskem zabeležili 38 stopinj Celzija, se je ozračje marsikje segrelo čez 30 stopinj, v ponedeljek pa nas po napovedih vremenoslovcev čaka še bolj vroč začetek tedna. Marsikje smo letos našteli že toliko vročih dni, kot jih običajno beležimo v celotnem poletju skupaj. Pred nami sta še julij in avgust, ki sta pogosto bolj vroča od junija. Zato posebno opozorilo za starše: otroci naj bodo v senci, pazite tudi, da ne tečejo bosi po razgretih tleh, saj lahko dobijo opekline po podplatih, enako velja za štirinožne kosmatince.

V ZDA v razgretem avtomobilu umrl enoletni otrok
03. 07. 2022 14.05
Še ena tragična novica prihaja iz Združenih držav. V zvezni državi Georgia je umrl enoletni otrok, ki je pri 40 stopinjah Celzija ostal v parkiranem avtomobilu pred enim od trgovskih centrov. V Ameriki zato, ker jih pozabijo v razgretih avtomobilih, vsako leto povprečno umre 38 otrok.

Zaposleni zaradi vročine v prodajnem šotoru v Mariboru kolapsiral
03. 07. 2022 09.15
Eden od mlajših zaposlenih v Lesnini, ki je delo opravljal v šotoru pred prodajalno, je zaradi vročine kolapsiral in dobil vročinske krče. Sindikat delavcev trgovine Slovenije je zaradi nevzdržnih razmer inšpektorat za delo pozval k zaprtju obrata, ta pa je to z ustno odpovedno odločbo tudi storil. Zaprli bodo tudi druge prostore, kjer je temperatura previsoka in kjer delodajalec ni sprejel predpisanih ukrepov.

Vroče tudi živalim: V ZOO Ljubljana jih hladijo tudi s sladoledom
03. 07. 2022 08.15
Poletna vročina vpliva tudi na živali v ljubljanskem živalskem vrtu, zato oskrbniki poskrbijo za pravilne življenjske pogoje. Med drugim sezonsko prilagodijo hrano, ki je tako poleti bolj sočna, kot so lubenice in melone. Živalim pa pripravljajo tudi posebne sladolede. Na meniju morskih levov je tako ribji sladoled, za žirafe, slonico, medvede in druge živali pa pripravijo zelenjavnega.

10 idej za skok na vršace po zahtevnih in zelo zahtevnih poteh
02. 07. 2022 07.00
V preteklih dveh tednih smo vam namignili, kam se lahko odpravite v hribe po lahkih in nato po srednje zahtevnih poteh. Kot zadnji so na vrsti zahtevni in zelo zahtevni vzponi, pri katerih je potrebna zelo dobra fizična pripravljenost, pri večini vzponov tudi tehnično znanje. Ture so primerne za izkušene posameznike, ki so vešči gibanja po zahtevnem in skalnatem terenu. Kaj morate imeti v mislih, česa ne smete pozabiti, ko se odpravite na proti ciljem te težavnosti, je svetoval strokovni sodelavec pri PZS Matjaž Šerkezi.

V petek potrdili 1134 okužb z novim koronavirusom
02. 07. 2022 10.22
V petek so v Sloveniji ob 654 PCR-testih in 3801 antigenskih testih potrdili 1134 okužb z novim koronavirusom. To je 225 več kot v četrtek. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji trenutno 9863 aktivnih primerov okužbe.

Prva polovica letošnjega leta nam je prinesla številne rekorde
02. 07. 2022 07.33
Vročina ne popušča, toplotna obremenitev je predvsem sredi dneva in popoldne izredna. Marsikje smo letos našteli že toliko vročih dni, kot jih običajno beležimo v celem poletju skupaj, pred nami pa sta še julij in avgust, ki sta pogosto še bolj vroča od junija. Vročina je bila v zadnjih tednih najbolj izrazita nad zahodno in osrednjo Slovenijo, kjer je bila prva polovica leta celo najbolj sušna do zdaj in marsikje tudi rekordno sončna. V Ljubljani se je v petek že 19. dan v letošnjem letu ogrelo nad 30 stopinj, na Goriškem pa se je to zgodilo 30-krat, kar je največ v zgodovini meteoroloških meritev. V do zdaj najbolj vročem poletju iz leta 2003 je bilo do prvega julija 26 vročih dni.

Bomo morali zaradi suše varčevati s pitno vodo?
02. 07. 2022 07.00
Poleg vsega, kar draži hrano, pa je udarila tudi suša. Bomo letos močno varčevali tudi s pitno vodo? Najbolj skrbi primorske kmete. V Ajdovščini, kjer je sicer vselej obilni izvir vode Hubelj skorajda presahnil, so s pozivov k varčevanju prešli k občasnim prepovedim uporabe vode - ob suši pa je pridelek udarila še žgoča vročina, pričakujejo ga tudi do polovico manj.

Vročino znova prekinila neurja, v Zasavju klestila toča
01. 07. 2022 18.17
Na območju med Postojno in Logatcem je popoldne nastala močnejša nevihta, ki se je pomikala v smeri severovzhoda, nato pa je oslabela. Neurje s točo se je razbesnelo tudi v Zasavju. Po podatkih Agencije RS za okolje se bo vročina nadaljevala vse do srede, ko bo sledila osvežitev, s tem pa se bo končal vročinski val.

Vroče tudi na Hrvaškem: v Kninu zaradi vročine počila spominska plošča
01. 07. 2022 16.15
Na Hrvaškem so, tako kot pri nas, priča izjemno visokim temperaturam, ki so dosegle tudi 40 stopinj Celzija. Čeprav naj bi bilo v soboto znosnejše, se bo vročina od nedelje naprej nadaljevala. Zaradi močnega sonca je počila celo plošča spomenika v Kninu.

Za celotno Slovenijo velja velika požarna ogroženost
01. 07. 2022 09.36
Pred nami je še en vroč konec tedna, ki bo tudi v hribe prinesel visoke temperature, napoveduje Agencija RS za okolje. A tokrat z eno spremembo. "Tokrat boste, kot kaže, ob odhodu v hribe doma lahko pustili dodatna oblačila, ki vam pridejo prav, če vas ujame dež, zato pa prostor v nahrbtniku zapolnite z vodo, da ne pride do dehidracije," so še dodali. Opozarjajo namreč tudi na veliko toplotno obremenitev, ki Slovenijo že več dni drži v svojem primežu. Za celotno državo je razglašena velika požarna ogroženost v naravnem okolju.

Za celotno državo razglasili veliko požarno ogroženost
30. 06. 2022 15.59
Uprava za zaščito in reševanje je razglasila veliko požarno ogroženost naravnega okolja na območju celotne države. To pomeni, da je od petka v naravnem okolju prepovedano požigati in odmetavati gorečih ali vnetljivih predmetov in snovi.

Veter znova podiral drevesa, na Koroškem poplavilo ceste in kleti
29. 06. 2022 20.44
Visoke temperature so se po še eni tropski noči nadaljevale tudi danes. Agencija za okolje je znova izdala opozorilo pred veliko toplotno obremenitvijo, ki je bila sredi dneva in popoldan prisotna po nižinah. Ponekod po državi so jo presekala krajevna neurja, na Koroškem in območju Sevnice je podrlo nekaj dreves, klestila je manjša toča. Zalilo je tudi nekaj cest in kleti.

Za nami ena najtoplejših noči v zgodovini meteoroloških meritev
29. 06. 2022 09.48
Po junijskem temperaturnem rekordu, ki je padel v torek, ko so v Podnanosu izmerili 38 stopinj Celzija, je za nami tudi ena najtoplejših noči v zgodovini meteoroloških meritev. V Kopru so letos zabeležili že 14. tropsko noč. Razlog za takšno vročino tudi v nočnih urah pa je burja, ki je preprečevala izrazitejše ohlajanje.

Torkovo neurje postreglo s točo, drevo ob padcu poškodovalo občanko
29. 06. 2022 08.22
Muhasto torkovo vreme so na eni strani zaznamovali temperaturni rekordi, na drugi pa neurja s točo. Padlo je več dreves, na Bledu je eno lažje poškodovalo občanko.

Kam na izlet v vročih dneh? Predlogi za potepe po Sloveniji
29. 06. 2022 07.43
Čeprav je najhujša vročina že za nami, bo ozračje ostajalo ogreto na okoli 30 stopinj Celzija. Zato še zmeraj ostaja relevantno vprašanje, kam se posamezniki lahko umaknemo pred vročino? Predstavljamo vam nekaj krajev za učinkovito ohladitev.

Kakšne so temperature predmetov, ki so več ur izpostavljeni soncu?
28. 06. 2022 20.15
Vročinski val, ki smo mu priča zadnje dni, ni dodobra ogrel le ozračja, pod žgočim soncem se izjemno segreva in pregreva tudi vse, kar nas obdaja. Naša ekipa se je na teren podala z gasilci, ki so s termokamero preverjali temperature. Tla, po katerih hodimo, se tako lahko ogrejejo tudi do 60 stopinj, plastične površine v vozilu, parkiranem na soncu, pa do kar 90 stopinj. Povsem drugače je v senci na zelenih površinah.

Padel temperaturni rekord, vročino presekala neurja s točo
28. 06. 2022 11.50
Vroč in jasen dan so presekala krajevna neurja. Močnejši nalivi so najprej zajeli jugozahod države, nato so se razširili tudi na osrednjo Slovenijo. Na območju Sežane in Postojne je klestila toča, velika kot jajce. Agencija RS za okolje je sicer za vso državo izdala oranžno opozorilo pred nevihtami. Ob tem opozarjajo tudi, da se v teh dneh nad Slovenijo zadržuje puščavski prah iz severne Afrike. Največja onesnaženost s prašnimi delci je prav danes.

Koliko bomo plačali za ohladitev v bazenu?
28. 06. 2022 18.28
Zadnje dni se temperature vsak dan povzpnejo krepko čez 30 stopinj Celzija in najboljša ohladitev, če si jo časovno lahko privoščimo, je seveda skok v bazen. Kopališča so po skoraj vsej državi že zaživela, spet drugi se raje odločajo za bolj naravne vode, na naših jezerih in rekah je na voljo skupaj 48 odsekov kopalnih voda. Bi raje obiskali jezero ali bazen? Bi bila pri vas cena pomemben faktor? Glede na podražitve, ki smo jih deležni v zadnjih mesecih, smo preverili, kakšne spremembe so se zgodile na bazenih.

'Soba, v kateri spimo, naj bo brez klime, prezračena in zatemnjena'
28. 06. 2022 06.00
Zajel nas je vročinski val. Predvsem tisti, ki morajo biti v službi na vročem pa starejši in otroci morajo biti ob tem še posebej previdni. Kako pa ohraniti čim hladnejša bivališča, sploh če nimamo klimatske naprave? In kako se spočiti, kako se naspati v tropskih nočeh?

Ogromna škoda zaradi suše, ugašajo fontane in omejujejo porabo vode
27. 06. 2022 20.25
Katastrofalna suša v sosednji Italiji je ponekod vzela že skoraj 40 odstotkov pridelka, škoda pa bi se lahko povzpela na vrtoglave tri milijarde evrov. V Milanu, Rimu in številnih drugih mestih, kjer so se temperature v ponedeljek povzpele tudi do 40 stopinj Celzija, ugašajo fontane in omejujejo porabo vode, klimatske naprave pa ne smejo biti nastavljene na manj kot 26 stopinj Celzija. Tudi drugod po Evropi se vročinski val nadaljuje. V Avstriji, na Madžarskem, v Grčiji in na Hrvaškem bo še ves teden živo srebro dosegalo od 34 do celo 40 stopinj Celzija.

Kakšno delovno temperaturo mora zagotoviti delodajalec ob vročinskem valu?
27. 06. 2022 19.14
V teh dneh, ko smo priča visokim temperaturam, se tako v službi kot tudi doma nekateri hladimo s klimo. A delavci na gradbiščih delajo tudi takrat, ko se živo srebro povzpne krepko nad tridesetico. Kaj mora v tem primeru zagotoviti delodajalec? Inšpekcija za delo pravi, da večino prijav kršitev delovnih pogojev v zvezi z vročino ne prejema od delavcev, ki so neposredno izpostavljeni soncu, pač pa od zaposlenih, ki delajo v notranjih prostorih. Tam temperature ne smejo preseči 28 stopinj Celzija. V nasprotnem primeru lahko zaposleni delo tudi odkloni.

Usesti se v močno ohlajeno ali razgreto vozilo je poleti zelo nevarno
27. 06. 2022 16.56
Visoke temperature in vročino še bolj kot zunaj občutimo v avtomobilih. Ti se namreč lahko izjemno zagrejejo že v jutranjih urah. Zato je treba avto, preden sedete vanj, prezračiti. Predvsem pa nikoli nikogar ne puščajmo v zaprtem avtomobilu, ker je že nekaj minut lahko usodnih zanj. Kako hitro se avtomobil segreje in zakaj je sesti v močno ohlajeno vozilo, potem ko smo razgreti, izjemno nespametno, celo nevarno?

Najtopleje v Novi Gorici in Ljubljani, kjer so namerili 36 stopinj Celzija
27. 06. 2022 07.49
Z novim tednom se je začela stopnjevati vročina, tako da smo se marsikje približali junijskim temperaturnim rekordom. Po nižinah se je že dopoldne ogrelo nad 30 stopinj Celzija, čez dan pa se je živo srebro povzpelo do 36 stopinj Celzija. Toplotna obremenitev bo ves teden izredna, saj nas ob tako visokih temperaturah tudi veter ne hladi več, poleg tega pa bodo v zelo tople tudi noči. Vročina bo verjetno nekoliko popustila šele konec tedna.